X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
7x11 : Closure
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Everything Dies - Sezon 7
View previous topic :: View next topic  
Author Message
shy_1998
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 11:09 pm    Post subject: Reply with quote
Aladm ilk X-Files blmyd ok beendim ya Embarassed sevindimde aslnda Mulder sonunda gerei buluyor oh sonunda.
patient x
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 4:48 pm    Post subject: Reply with quote
shy_1998 wrote:
Aladm ilk X-Files blmyd ok beendim ya :oops: sevindimde aslnda Mulder sonunda gerei buluyor oh sonunda.

Tamam zevkler,renkler tartlmaz ama nasl bu blmler beenilir anlam deilim. Ayn diziden bahsediyoruz deilmi? X-Files,uzayllar,komplolar??? Himi geen 7 seneye bakp Samantha olay nasl geliti,nasl bitti demiyorsunuz. Sorun Murat'la bendemi??
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 5:49 pm    Post subject: Reply with quote
desertfo6 wrote:
Bu sonu yazan senaristi umarm CC yannda fazla tutmamtr. Bir de byle bir sona kendisi nasl onay verdi aklm almyor ! Ne yapalm bununla yetineceiz.

Senaryoyu yazan Chris Carter'n ta kendisi olduundan byle bir finali dnm olmas dahi, adamn bu iki blmde salam kafayla i yapmadnn en byk gstergesi zaten.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ms.SpOoKy
aylak
aylak

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 6:28 pm    Post subject: Reply with quote
acaba "bu diziyi artk bitirelim bak film milm de yaptk artk daha fazla uzatlamaz hem aklma da mantkl biiler gelmio malesef.bak ruhlar falan el atsn olaya,bide starlight teorisi ekleyelim izleyiciyi rtelim,izlemesinler artk bizi yhaaaa yoruldum bnde kardesim 7 yldr ayn diziyi cekmekten,ayn suratlar gormekten!!" falan demi olsa gerek sevgili(!) Chris Carter !!
Shocked
darkness
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 7:01 pm    Post subject: Reply with quote
Closure, dizinin daha ok duygusal yann sevenler iin sanrm olduka etkileyici bir blm oldu ancak mitolojiyi ve X Files'n ilk blmden bu yana srdrd, Mulder' bir havucun peindeki tavan misali peinden koturtuu, 12 yandaki Fox'n bugnk takntl Mulder olmasn salayan hikayenin ana elemanlarndan Samantha olayn byk bir sabrla takip edenlerin ou iin hayal krkl. Herhani baka bir blmde kabul edilebilir bir aklama olan "yldz " hikayesi ne yazk ki Samantha'y aklama konusunda ucuz ve kestirme bir yaklam. Size 7. sezonun X Files'n son sezonu olarak ekildiini ancak finalden bir iki hafta nce Fox'n zoru ile diziye devam karar alndn ve ardndan gelen byk deiimleri yarattn hatrlatrm. Bu Chris Carter'n dizinin mitolojisini toparlama abas ancak byk bir hayal krkl ile yansyor ekrana.

Neler kt:

Samantha, CSM ile yayordu.
    lgin..Ne Jeffrey, ne Cassandra bahsettiler ondan. kisi de CSM'den nefret ediyordu,stelik Cassandra Mulder' da ok sever. Jeffrey'nin byle bireyi saklamas iin neden yok, zaten byle olsa, onun bana gelenleri de hatrlayp yllar nce olaylar birbirine balard. Hadi diyelim ki hafzalarn sildiler. Ya Cassandra'nn hipnoz seanslar? O seanslardan sonra Cassandra hereyi hatrlyordu. Sadece CSM'e balamak iin bu kadar kopuk, ne ba ne sonu bir yere varan bir terori yazlmamal

Samantha'nn gnl
    Sadece seyirciye duygusallk yaatalm diye yazlm bir sahne daha. Ne anlam vard bu sahnenin Mulder'a ikence etmesi dnda? Nasl oluyorda Mulder 21 yl sonra o gnl buluyor ama byk ihtimalle Samantha katnda heryeri birbirine sokan CSM bulamyor, stelik onca teknolojiye ramen.

Teena Mulder'n intihar
    Mulder'n hikimsesi kalmasn, ac eksin diye yaplm baka bir olay. nk bu da hibir yere balanmyor. Madem bu kadn Samantha neredeydi biliyor yllardr o zaman bunca sene izlediimiz olaylar neydi?

Mulder'n ilk blmdeki akl almaz davranlar
    Gecenin 2'sinde sevgili ajanmz Mulder'a nerden malum oluyorsa, gece 2'de o anda olmu olay tm ulusal televizyonlar canl yaynlayacak deil, FBI'da bitip Skinner'dan davay istiyor. Niye istiyor? Paranormal bir ey mi var? Biri mi ipucu verdi? Samantha olayyla ayn m? Ortada fol yok yumurta yok, ajanmz patronuna acl baklar atp davay alyor. Skinner diyor ki "yarn lene kadar zamann var" o zamana kadar dier ajanlar tutacak i Mulder'a veriliyor. Mulder ne yapyor? Anne ve babayla 2 dakika konutuktan sonra inzivaya ekliyor. Scully gece onu otel odasnda buluyor. Mulder bencil, hereye atlayan ve insan ilikileri konusunda renmesi reken ok ey olan bir adam olabilir ama Mulder iine sorumsuz deildir. Onun yznden kaybolan zamana kim ne diyecek acaba? Mulder daha sonra pat diye bir toplantya girip birey dinlemeden "hepiniz yanlsnz" diyor. Hakl olmas , onlarn tamamen yanl olduklar anlamna gelmez ne de Mulder'n kendi meslektalarna bu ekilde saygszlk etmesine bahane yaratr.Bu ne biim bir yazmdr anlamak mmkn deil.

Scully'nin akl almaz davranlar
    Tamam Scully serttir, ciddidir, yle paranormale falan pek inanmaz ama Howard'a bu kadar kaba olmasn da ben garip buldum. Adam ne olursa olsun, Scully kendini bu kadar profesyonellik dna karmazd.

Kimdir bu Santa Clause?
    Birinci blmle ikinci blmn ne alakas var biri bana aklarsa sevinirim? Notlar yazan anneler? len ocuklar arasndaki ba? Tabii koyalm ocuk mezarlar ve i paralayc bir mzik..vurucu olsun....peki.

Hayalet nasl kucaklanr?
    Burada ayrca 14 yanda bir gen kzn ocuk saylamayaca ve aslnda yldz tarafndan filan alnmamas gerektii gibi bir karm da var.

I'm free
    Hmmm. Birinin " I'm the king of the world" laf gibi bu da. Free'ymi...Greceiz.

Niye sevmiyorum ben bu blm..Akas bu kadar sene sonra izleyicinin daha doyurucu bir cevaba hak kazandn dnyorum. Bu final gibi deil, bir eye lesin cevap veriyorsun burada ama cevap sradan bile deil. Samantha hakkndaki herey X Files' balatan ve temelinde yatan olaylar. lmnn paranormal olmamas X Files' dah az X Fles yapmazd. Ne Mulder'n babas, ne Emily, ne Deep Throat ne de X paranormal yollarla ldler ama hikayelerinin paranormalle i ie olduu gerei deimedi. Samantha'nn testlere dayanamayp ld gerei ok daha uygun ve sade olurdu. stelik gelecek iin Mulder'a daha fazla savama gc verirdi. Bu "yldz " meselesi ne yazk ki ucuzcu bir zm.

Hi mi iyi bir ey yok be kardeim bu blmde?

Skinner
    Mulder ve Scully'nin restorann dndaki yldz -ruh konumalar...Konuma sama ama ileride buna referans greceiz.
    Mzikler
    CSM'in hastal
    Mulder'n Samantha'nn gnln okumas..her ne kadar inanlmaz bulsam da duygusal adan gl bir sahne.

Live long and prosper
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 7:24 pm    Post subject: Reply with quote
Younluktan en nemli mitoloji blmlerinden ikisine adam akll yorum yapmay brakn, iki blm hakknda yeteri kadar dnemedim bile.. imdi de farkettim ki mitoloji blmleri hakknda artk bii yazmak istemiyorum..

Bi kere mitoloji, herkesin dedii gibi 5. sezonda m ne bitmi ite.. Bana kalrsa Sendika yeleri ldnde olay bitmi, ne diye hala daha bu ark etrafnda dnerler bilmiyorum, dndke samalamalar artyor nk..

Ama yle bii var, bi kere nce Pelin ile konutuk bu blm, sora dier arkadalarla, beenen yok.. Ben de "yorum yok" deyip duruyorum.. Cidden blm hakknda ne diyeceimi bilemiyorum.. Bi kere yldz olay, mistizm fln sevmesem de bir stand alone blmne uyabilecek bir konu, ama ortaya kan beenilmezdi sanrsam nk burada ok srtm.. Srtm derken nereye kadar srtm derseniz onu da tam eedemiyorum, yani yle diyeyim, Samantha'nn *lm* olmas gereinin gerisine inanmak iimden gelmiyor. nanmycam da sanrm..

Yani ok ac eken bir ocuun ruhunun yldzlara ykselmesi olayn kabul edersem, ikence grm, savalarda lm binlerce ocuunun cesetlerini ryalarmda grrm diye korkarm hereyden nce.. Tue mi demiti, "blm Mulder'a hakszlk" diye, bence blm bal bana ac ekerek len o gnahsz ocuklara hakszlk.. Yani bana "o iyi bir yerde" martavaln okumayn ben zaten iyi bir yerde olduklarn biliyorum o ufack bedenlerin, Allah rzas iin *yaarken* ektiklerine bakalm. Ne deiti, yine ac ekmediler mi? ldkten sonra zaten aclar son buluyor banane ldkten sonra ne olduu? Yaarken neler yaamlar, siz ona parmak basn, siz gerekleri arptmayn yeter.. Yldz mldz , bi gidin iinize ltfen.. Ruh diyemiyosunuz (ki mulder'n blm sonunda sledii gibi belki ruhu yldz gibidir gemiten gelecee gidiyodur, ble bi dnce ho ama hi iz brakmadan yldz na dnmek? pfsff) yldz yapveriyosunuz, olmuyo ble..

Neyse velhasl, ben bu yldz mevzusunu *bir yere kadar* sindirebliyorum ama bir yerden sonra samaln daniskas olduuna katlyorum.

Ama burada anlatlanlarn belli bal sama yanlarn elimine ettiimde, Samantha'nn bir ekilde lm olduunu anlayp ben de *zgr* olduumu hissediyorum.

Kusura baklmasn, istediiniz kadar kzabilirsiniz ama Samantha olay Mulder'n hayatnda ne kadar nemli olursa olsun, ben kzkardeinin karlm olduuna inanmay, uzayllar tarafndan karlm olduuna inanmaktan daha fazla yelerim, ki burada uzaylalr tamamen devre d brakmayp zerinde deney yapldn sylemiler ya, bu bile benim istediim bii olmad halde daha fazla tepki almasn engellemi olduundan rahatlatt beni.. ne i yand ne kebap moduna getirmek iin kasmlar ama olmam, baz formller tutmam..

Diyorum ya, yldz martavalna inanmaynca, anlatlanlardan memnun kalabiliyorum, ama mitoloji olayn devreye sokmam konusunda srar ederseniz, benim diyeceim sadece "aradaki boluklar doldurmay becerememiler" olur.. Batan sona btn mitoloji blmlerini de adam gibi hatrlamadmdan, fazla zerinde dnmek istediim bii deil bu..

Sein und Zeit'te demitim, Samantha olay mitolojinin yap talarndan biridir diye.. Bu olayn bu ekilde sonlanmas mitolojiyi ok salak bir yere getiriyor, siz mitoloji dknleri adna zgnm, XF adna tek zldm, madem bir yerden sorna ne yapacanz bilmiyordunuz, neden mitolojiyi sonlandrmak yerine iine etmeyi dndnz??? .. kime kzaym da bilmiyorum ama ben XF' sadece mitoloji olarak deerlendirmediimden, fazla zerinde dnp canm skmak istediimden emin deilim..

Ben Samantha'nn lm olduunu bilmekten mutluyum, Mulder'n bu konuyu geride brakabilecek raddeye gelmesinden de mutluyum..

Akas sanrm artk bu mitoloji meselesini bi tarafa atp nme bakmay tercih ediyorum, bu da sanrm XF'n 6. sezondan sonra de getii gereini bir ekilde kabul etmektir. Sonuta mitolojiyi adam gibi hibi zaman sevmemi olsam da, bir arl, bir temas vard, izlemesi zevkliydi, imdi korkak rkek bir moda brndm, daha neyin iine s.caklar diye endie edeceim sanrm her mitoloji blmnde..

XF'a gelince, hala sevmeye devam ediyorum, benim amdan *byk hayal krkl* olabilecek bii deil bu blmler.. Ben Samantha'nn lm olduu gereinii istiyordum, aldm, geri kalan ksmna inanmay da reddediyorum ksacas.. Byle daha iyi, yoksa sizin belirttiiniz eksiklikler zaten belli..

Bu sefer tutmad ite BELIEVE TO UNDERSTAND demiler, tamam da, bi yere kadar, kusuruma baklmasn bi hayrann da limitleri vardr.. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
patient x
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Apr 10, 2006 12:07 pm    Post subject: Reply with quote
darkness wrote:
Hayalet nasl kucaklanr?[/b] Burada ayrca 14 yanda bir gen kzn ocuk saylamayaca ve aslnda yldz tarafndan filan alnmamas gerektii gibi bir karm da var.

Hayalet kucaklanr,ayrca glgeleri de olur. Naslm?

http://xfphotos.fredfarm.com/season7/closure/x-files-148.jpg
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 3:04 pm    Post subject: Reply with quote
Bu blm bitince sadece niye diyebildim baka bir ey diyemedim. Aslnda bir bakma korktuum bama geldi.
Bu blm Amor Fati'yle benzer buldum Sanki amor fatinin birka derece hafifletilmii gibi. Amor fati'deki Scully-Mulder dostluunun smrlmesi gibi burada Samantha-Mulder sevgisinin smrl olarak hortluyor. Amor fati'de uzay gemisi hikayesinin havada brakl burada Sein Und Zeit'teki Hikayenin tamamen bir kenara itilmesi eklinde daha vahim bir durumda.Tabi bu blmdeki esas sorun yldz gibi abk sabk bir kavramn uzayllar yerine sokulmaya allams... Zaten blm hakknda aklmdan geenlerin hepsi oktan yazlm. Bu blm Sendikann lmesiyle, ne yapacan bilemeyen bir CC'nin ortaya k bence. acaba bu ne yapacan bilememezlik uzun srecek mi yoksa yapmak istedii ey cidden diziyi berbat etmek mi? merak ediyorum...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
paranoid android
aylak
aylak

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 5:56 pm    Post subject: Reply with quote
patient x wrote:
Hayalet kucaklanr,ayrca glgeleri de olur. Naslm?

http://xfphotos.fredfarm.com/season7/closure/x-files-148.jpg

hakkaten benim de ilk izlediimde direkt dikkatimi ekmiti bu sahne.eskisi kadar zenmiyorlar XF'mza Sad
ama btn blm(hata ve samalklaryla)getim de,o kucaklama sahnesi ok gzeldi ona laf syletemem kusura bakmayn.

my weakness....
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Sat Sep 23, 2006 11:34 am    Post subject: Reply with quote
darkness wrote:

Neler kt:

I'm free Hmmm. Birinin " I'm the king of the world" laf gibi bu da. Free'ymi...Greceiz.

Hi mi iyi bir ey yok be kardeim bu blmde?[/b]

Skinner
    Mulder ve Scully'nin restorann dndaki yldz -ruh konumalar...Konuma sama ama ileride buna referans greceiz.
    Mzikler
    CSM'in hastal
    Mulder'n Samantha'nn gnln okumas..her ne kadar inanlmaz bulsam da duygusal adan gl bir sahne.

Ne yani imdi Mulder onca yldr bouna mcadele etmi oldu.FBI'da Scully'nin konutuu ajan uzman ne ise artk Samantha anlarnn uydurulmu olduunu syledi durum zld m?Mulder'n sululuu kardeini koruyamad iin miydi?Mulder karakterine ancak bu kadar saygszlk edilmi olurdu.Zavall DD eminim ok zorlanmtr.GA ve DD elinden geleni yapmlar ama senaryo kt onlar ne yapsn.
Blm izledikten sonra kendinizi resmen salak gibi hissediyorsunuz o kadar sezon yaama ihtimali zerinde durulan dizinin en gl yan karakteri ( nerdeyse hi gzkmemesine ramen )nin sonunu byle bitince.Ben End Game blmnden sonra Sam'in hep yaadna inandm.Tamam Bounty Hunter'lar yalan syleyebilirlerdi ama ne bileyim klon olanlar kardeinin nerde olduunu biliyoruz demilerdi Mulder'a.
Yani o mezarlarn birinde ksa ona bile razydm ya da ne bileyim testler sonucu ld falan dense...
Evet gnlk ksm ne kadar kt niyetle yazlm olursa olsun (kty rtbas etmek iin) yine de ok duygusald.Mzikler ve de medyumu canlandran karakter de ok iyiydi.
Tamam olayn artk kapanmas gerek Mulder iin ama adamcaza XFdeki en sama replii vererek mi yaplr bu?
Eer ile meer evlenmi de ocuklarnn adn "keke" koymular misali,keke Sam'n dosyay daha gzel bitseymi.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 8:05 pm    Post subject: Reply with quote
Aslna bakarsak ok da kt bir blm deildi ancak ok daha gzel bitirebilirlerdi Samantha asndan.7 yllk almann sonu byle olmamalyd.Samanthann ldn rensek de kukular bitmiyordu.
Back to top
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Sun Jul 13, 2014 10:11 am    Post subject: Reply with quote
"Anlamak in nan" temal devam niteliindeki Closure'da, bir nceki blm finalinde bulunan mezarlar alr ve pek ok ocuk cesedi bulunur. Harold isimli psiik polis medyumu karakteri bu blmn yldzlarndan.

Samantha'nn, Amber Lynn'in ve Harold'n olunun hepsinin ruhlar aleminde mutlu olduklarn grr Mulder.

Ve finaldeki Mulder'n efsane replii... "Artk zgrm..."

Samantha konusunun bu ekilde zlm olmas biraz hayalkrkl yaratmad deil...

Bakalm ilerleyen blmler neler getirecek...

Dipnot: Blmn banda April Askeri ssne giderlerken CSM konusunda Mulder' arayan Scully hazine ile ilgili davada CSM'in imzas bulunduunu anlatmaya alr. (Annesinin yakt resim ve belgeleri arasnda bulur) Bu esnada Mulder, CSM'e babamn arkada der. Oysa ki bu sezon bandaki blmlerde CSM'nin babas olduunu renmi olmas gerekiyordu. Acaba anlar m silindi?
abidin

PostPosted: Sun Mar 01, 2015 1:09 pm    Post subject: Reply with quote
benim iin x files ilk 6 sezondur.gerisini hatrlamak istemiyorum
Back to top
serap
aylak
aylak

PostPosted: Tue Jun 12, 2018 12:40 am    Post subject: Reply with quote
oofff yaa çok duygusal bir bölümdü. Valla ilk kez bir x files bölümünde ağlamaklı oldum.samanta nın olayı açıklanınca sanki x files ın sonu gelmiş gibi hissettim. Bölümü beğendim şahsen ozellikle samantanin günlüğünde abisini andığı bölümler ve mulder ile sarılma sahnesi çok etkileyiciydi. ama tabi şu da var beğendim ama nasıl beğendim yani dizinin bir bölümü olarak çok güzeldi ama samanta nın olayı olarak bakarsak tutarsızlık vardı tabi. Yıllarca inanmışız uzaylılar kaçırdı testler yaptı diye casandra demedi mi muldera kardeşin de orada hayatta falan diye yanlış mı hatirliyorum. Kaç kere o kivircik kadını gosterdiler sonra. Zaten fotolardaki kız daha kivircikti ama bu samanta tamamen farklıydı ilginç. Ayrıca şu scullynin benim burada işim bitti deyip iki de bir mulderı bırakıp gitmesine de sınır oluyom. Tamam gitse bile mulder ile uğraşıyor ama olsun gitmesin yıne de yalnız bırakmasın mulderı.son olarak evet duygusu yüksek güzel bir bölümdü ama samanta için ne bileyim biraz hafif kaldı sanki. Sonuçta samanta bu dizinin ana konusu.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Everything Dies - Sezon 7 All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum