X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
5x20 : The End

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Resist or Serve - Sezon 5
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cmt Oca 13, 2007 2:49 pm    İleti konusu: 5x20 : The End Alıntıyla Cevap Gönder
From: trustno13 4/25/2003 6:15 pm
To: ALL

herşey bitti.
ve herşey yeniden başlıyor.

Murat

From: Durden38 4/25/2003 7:01 pm
To: trustno13

Like Phoenix...

From: VooDoo_83 4/25/2003 7:06 pm

ne olacak şimdi??
her şey yandı bitti kül oldu.............

From: Asmodeus80 4/25/2003 9:53 pm
To: VooDoo_83

Ahh neydi o Mulder ve scully nin hali neyse araya bir film giriyor ve x-files dosyaları yeniden açılıyor ya o bize yeter gerçek aranmaya devam edecek ve bulunacak:) amma velakin 9.sezonun sonunda ayni ROTK de olacağı gibi kendimi tutabilecekmiyim göreceğiz bakalım

From: incig 4/26/2003 1:28 am
To: Asmodeus80

Vay, ne bölümdü ama...
şimdi haftaya 6.sezon mu başlıyor yani? Araya tatil koymadan mı? Emin miyiz?

From: okatmer 4/26/2003 2:36 am

Vayy be Diana ve Gibson'la da tanıştık ve dizinin 5.yılını da (bir fire ile) bitirdik.

CC'yi kutlamak gerekir bu kadar güzel bir ilişki içine ancak bu kadar güzel bir şekilde edilebilirdi. Diana'nın xfiles'ın açıldığı dönemlerde Mulder'la neler yaşadığı gerçekten çok merak ettirici. Sanırım Travellers'taki yüzükte Mulder-Diana yakınlaşmasının ne derece ileri boyutlara ulaştığını gösteriyordu. X-Files'taki Scully öncesi casus sanırım Dianaydı. Diana'nın belki kendi isteği yada başkalarının(?) zorlamasıyla Mulder'a yakınlaşması onu Scully gibi gerçeğe inanmaya başlamaya itmişti. Diana da Mulder'ın saflarında yer almaya başladı ve ortaklık bitirildi. Zaten ardından Scully geldi. CSM tarafından Diana avrupa'ya ve Tunus'a gönderildi (bakınız FTF'deki Tunus'taki mısır tarlaları).

Diana her zaman Sendika'nın bir oyuncağıydı. Dedimya x-files'a ilk başlama amacı Scully gibi casusluktu. Scully'nin de artık gerçeği anlaması ve Mulder'a karşı değilde Sendikaya karşı çalışmaya başlaması bazılarını rahatsız etmiş olucakki Diana gene piyasaya çıkarıldı. Bölümde dikkat etmişsinizdir sürekli Mulder'a kendini yakınlaştırmak için sen buldun,sen düşündün,sen harikasın gibi laflar ediyordu.

Noromo olarak başladığım ama son zamanlarda tam olmasada shipper olarak devam ettirdiğim Mulder-Scully ilişkisinde Diana'nın büyük bir rolü var. Evet tepki göstericeksiniz ama ben Diana'yı seviyorum. O olmasa her zaman Mulder'a mesafeli durmak isteyen Scully'nin de aslında Mulderı sevdiğini göremeyecektik. Onları hastanede el ele gördükten sonra Scully'e resmen içim acıdı. ama Mulder için hala Scully tek. Diana senin gibi düşünecek biri gerek falan diyordu ve Mulder hemen Scully'mi dedi.Mulder- Diana ile ilgili konuşmak için aslında 7.sezon 6th Ext I-II bölümlerini beklemek lasım. Diana'yı yeni tanıyoruz Mulder'la arasındakileri yorumlamak, Diana'mı suçlu Mulder'mı suçlu tartışmasıni yapmak için çok erken...

The End'le dizide artık birçok şey sona erdi. Spender'ın babasının CSM olduğunu öğrendik, Ahh ahhh içim gitti ofis yandı [ama I Want to Belive posterinde ufo kısmı yanmamıştı bu birşeylere işaret ediyor :)) ], Sendika'nın CSM'i sevmediğini ama ihtiyacı olduğunu gördük.........

Dizinin başında spor salonunu dolduranların hepsinin X-files hayranı olduğunu biliyorsunuz sanırım. Vancouver ekibi veda partisine çağrılan hayranların izdiham yarattığının en büyük kanıtı orada kaç kişi vardı 3000-5000?? (bu kadar insan beklenmiyormuş hehe bana da Pelin anlatmıştı). Yabancı bir sitede okumuştum bu kadar kalabalık önünde satranç turnuvası olurmu diye? siz ne dersiniz. Gibson -diyaloğu tam hatırlamıyorum- scully'e kalablıkta beyin okuma ile ilgili bir açıklama yaptı sanırım.

Birde şu son sahne. Niye bana Mulder-Scully sarılması itici geldi. Scully acını paylaşıyorum der gibiydi ama ne biliyim keşke başka bişiy olsaydı.

Cuma gecesi X-files finali bugün ve yarında MM finali harika!!!

EVERY END IS A NEW BEGINNING..

Oğuzhan

From: xfbug 4/26/2003 3:47 am

ne bolum ama...gıcık oldum,gıcık!butun kotu seyler bi araya mı toplanır yaa!nasıl sinirlendiysem saga sola sataşmayayım diye chat'e girmedim vaktim olduğu halde.
diananin yeniden ortaya cıkarılışı(kendi de gayet memnundu tabii),zavallı scullynin onları el ele görünce yıkılışı...off yaa,erkekleri bilmem de kızlaın basına hayatta mutlaka bi kez gelir;cok yakınınızdaki birine asık olursunuz,sonra da "ben buradayım" diyemeden caresizlik içinde scully gibi bakarsınız.cok içime oturdu o sahne.
kızım diana,yaslısın,çirkinsin,cirkefsin,scullynin yanında(her ne kadar daha once scullY'yi hoş bulmadığımı yazsam da bu dianadan onceydi)bi hiçsin ne işin var mulderın yanında senin!oh olsun sana,muldera yaranmak için scully'yle nöbet değişmeye gidersen vururlar işte!galiba slasherliktan (he heee saka) shipperliğa terfi(!) ettim:)
her sey iyi güzel de son sahnede DDnin yanında cok yapmacık ve cok "fırsattan istifade eder" kaldı scullynin sarılışı.
the end...the beginning..
esra

From: incig 4/26/2003 3:51 am
To: incig

Evet, ne bölümdü ama...

Gelelim düşüncelerime.

Bu bölümde Mulder yine uzaylı teorisine dönüş yaptı. "Patient X"in tam tersine. Gibson'ın durumunda bir uzaylı müdahelesi aradı. CSM yine eski tavırlarıyla geri döndü. Bana biraz zayıflamış gibi göründü. Konsorsiyum yine herşeyi örtbas etmeye çalışıyor. Scully is bütün olanları anlamaya çalışırken, bir de başına Diana derdi çıktı. Kimdi bu kız? Mulder'la nasıl bir geçmişleri vardı?

Tamam, heyecanlı ve iyi bir sezon finaliydi, ama beklenen bir sinema filmi varken, tutup XF bürosunu yaktılar. Büronun yakılmasını kimse beklemiyordu, herkes "hey! neler oluyor?" demiştir, "şimdi sinema filmi ne olacak?" Biz gerçi artık filmde ne yaptıklarını biliyoruz. Ama bir de bilmediğimizi düşünün. Eminim ben hop oturur, hop kalkardım yaz boyu.

Yine Mulder'ın geçmişinden, bu kez Mulder'ın FBI'daki bir kız arkadaşıyla karşı karşıya kaldık. 1.sezondan "Fire"dan sonra bu ikinci oldu. Mulder'la aynı ilgi alanlarını paylaşan biri. Belli ki aralarındaki çekim ordan başlamış. ılişkilerinin de XF yüzünden bittiğini anlıyoruz. Bölümde Mulder ile Diana'nın geçmişteki ilişkileri biraz daha açık hale getirilseydi, daha iyi olacaktı. Geçmişte aralarında olanlar hakkında bazı ipuçları vermeyecekse eski bir kız arkadaşı ortaya çıkarmanın anlamı ne? Sadece Scully'nin MUlder'a olan duygularını sorgulamasını sağlamak mı? Scully bunu yaptı. Diana'yı bir anlamda kıskandığını farkettik. Bir zamanlar ikisi arasında olanlar onu kıskandırdı. Ama bu ilişkinin üzerinde biraz daha durulsaydı, Sculy'nin ruh hali daha iyi yansıtılabilecekti.

Gibson'ı sevdim. 8.sezona kadar bayağı büyüyecek. Ayağı biraz aksıyordu. Uzaylıların bu iş için neden tam mükemmel vücudu olan birini seçmedikleri meçhul. Bölümde çocukcağız kendi derdinden çok bizimkilerin, özellikle Scully'nin kafasından geçenleri okumakla meşgul gibi görünüyordu. Onların problemleri kendisininkinden daha ilginçmiş gibi. Bu arada anne-babası nerelerdeydi?

Satraç turnuvaları bu kadar çok kişiyi çeker mi her zaman? Ama açılış sahnesi olarak devasa salondaki seyirciler etkileyici bir atmosfer oluşturuyordu.

Mulder'ın Spender'ın brifingine girdiği sahneyi çok sevdim. Mulder girer girmez, olayı kaptı. Mulder bunu hep yapıyor, ben de bayılıyorum. Kimsenin farkedemediği şeyi iki göz kırpış arasında şıp diye görüveriyor. Müthiş karizması vardı bu sahnede. Birden aklıma "Squeeze"deki Tom Colton'ın suç mahalline çağrıldığı sahne geldi. Acaba diğerleri o odada kaç saattir oturuyorlardı? Aslında Mulder'ın onlara gösterdiği şeyi onların, en azından Scully'nin farketmiş olması gerekirdi. Neden acaba Gibson'un başını çevirip nereye baktığını kimse ortaya atamadı? Tabii ki bunu Mulder'ın göstermesi gerekiyordu da ondan.
Skinner da az değil. Spender Mulder'ı istemem demiş, umrunda mı? Adamını nasıl da tanıyor. Tuttu götürdü kolundan. Mulder da Spender adı geçince dudaklarında bir gülümseme koşa koşa gitti. Spender'ın işine çomak sokacağı için sevinçliydi anlaşılan. Ha, bu arada bunlar neden ayrı ayrı çalışıyorlardı? Scully'nin Spender'ın brifinginde tek başına ne işi vardı?

Bir de Skinner'ın XF'in geleceğini neden yalnızca Mulder'la konuşmak istediğini anlamadım. Neden Scully de diğerleriyle odadan çıktı? Ben olsaydım Scully'nin yerinde, bunu biraz düşünürdüm. Skinner beni neden odadan çıkardı diye. Sanki XF sadece Mulder'a aitmiş gibi bir görüntü çıktı burdan, ki durum tabii ki bu değil. 5 yılda o büroya asıl saygınlık kazandıran Scully'nin çalışmaları. Bunu hepimiz biliyoruz. CC'nin de bilmesi gerekirdi.

Scully'nin TLG'e gitmesinin asıl nedeni, Gibson'ın sağlık dosyaları değildi besbelli. Bunun bahane olduğu belliydi. Asıl amacı, Diana hakkında bilgi almaktı onlardan. Bu bölümde Scully'nin bu davranışını sevdim. Direkt olarak bu ilişkiyi Mulder'a sormak istemedi. Kıskanmış görünmesi mümkündü Mulder'a çünkü. Onları klinikte el ele tutuşmuş görmek onu mahvetti. Bunu arabaya döndüğünde bir süre kafasını toplamak için direksiyonda öylece oturduğu sahneden anlıyoruz.

Tabii bölümün en büyük sürprizi (ilk kez olarak spoiler-free izleyenler için) XF bürosunun yakılmasıydı. Kimse bunu tahmin etmezdi herhalde. 6.sezonun tümden farklı olacağının ipuçlarını aldık bu şekilde. Mulder'ın işini neden yaptığına bir kez daha dikkat çekildi. Ama keşke Scully'nin neden XF'te kaldığını da biraz sorgulasaydı. Bunu henüz bilmiyoruz, değil mi? Yani açık açık bilmiyoruz. Mulder için mi? Yoksa kendi kızkardeşinin ölümünün ve ona yapılanların öcünü almak için mi? Yoksa başka bir şey mi? Keşke Skinner bunu ona sorsaydı bir şekilde.

Eli yüzü düzgün bir sezon finaliydi, ama bu anlamda "Erlenmeyer Flask" veya "Anasazi"nin düzeyine erişemeyecek.

Ve haftaya....ne? 6.sezon açılışı mı?

From: black_witch 4/26/2003 1:17 pm

evet,çok güzel bölümdü de bütün o ard arda açıklananlardan olsa gerek;pek de ağzım açık kalmadı,nedenini bilmiyorum. yani,ya böyle bitseydi?biraz sönük bi son olurdu,neyse ki son diil.scully ile mulder arasındaki ilişki de aşk vb kavramlarla kısıtlanıcak gibi diil bence,hem kardeş kadar yakınlar,hem de bilinen tip aşıklar kadar kıskanç hesaabı ama hakkaten az rastlanır,birlikte görüp geçirdikleri olayların da etkisiyle;scully mulder ın,mulder da scully nin yerini kimseyle dolduramaz.eveeet, s-m hakkında yazdıklarıma bakılırsa bayaa gaza getirici bi bölümmüş. ofisin yanıp kül olmasıysa normal insanı bile duvardan duvara vurdurur,düşünün ki yanarak ölme fobisi olan bi insan ne düşünür? belki de fazla düşünmez.
bi de,kişisel olucak sanırım ama murat,o çocuk senin genetik kopyan mıydı? e,benziyodu di mi?

From: VooDoo_83 4/26/2003 2:37 pm
To: Asmodeus80

arkadaşlar yaw şimdi spender'in babası gerçekten sigara içen adam mı??
bana biraz garip geldi.
ama güzel bir finaldi.en çok da I Want To Believe posterine üzüldüm ve tabi x files'lara.
filmi unutanlar bir daha izlesin,e arada film var sonra başlıyor altıncı sezon di mi? :))
ha bir şey soracam sigara içen adam mulder'in dolabından hangi dosyayı aldı,ben dikkat edemedim oraya ya :(
şimdi haftaya altıncı sezon başlıyo mu,yoksa bölüm tekrarları verirler mi?? bilgisi olan varsa yazsın iki kelime bişeyler :))
ha bi de salı tekrarları güme mi gitti,yoksa altıncı sezonla başlar mı tekrarlar??
veeeeeeeee gülberk gider...........................hoşçakalın,x'le kalın.......... :))

From: Durden38 4/26/2003 4:15 pm

Samantha Mulder'ın dosyasını aldı.Bu arada zaten önceki bölümlerden Csm'in spender'ın babası olduğu tahmin edilebliyordu...(yolladığı mektuplar)

From: trustno13 4/26/2003 8:05 pm
To: Durden38

Bu arada çaktırmadan forumumuzun 1000'inci konu baslığına mesajlarımızı göndermeye devam ettiğimizi hatırlatır, halihazırdaki 10,000'den fazla mesajı da göz önünde bulundurarak nice 1000 konulara, nice 10,000 mesajlara diyerek hepinizi kadeh kaldırmaya davet ederim.
Yaşasın The X-Files, Yaşasın TXF Türkiye, Yaşasın TXFTR Forum!!!

Murat

From: incig 4/27/2003 2:27 am

Farkeden oldu mu, arkadaşlar? "The End"in yayını sırasında TGRT reklam kuşağı sokmadı araya. ılk defa arada reklam kuşağı olmadan bir bölüm izledik. Bunun nedenini tahmin edebilen var mı? Benim aklıma bir şey gelmiyor.

From: sicilyy 4/27/2003 6:19 am

merhaba ben ulvi
tgrt nin reklam vermemesi benide şaşırttı. tahminin bölümü normalden 45 dak. geç başlattı oyüzden reklam koymadı. bölüe bayıldım mulder in dosyalar yanıncaki yıkılışı beni çok etkiledi. 6. sezondan itibaren sanırım yeni bir düzen başlıyor.

From: VooDoo_83 4/27/2003 5:35 pm

doğru yaw adam mektuplar yolluyodu,şimdi hatırladım,sağolasın. :))

From: xjustitia 4/28/2003 11:17 am

Ne güzel bölümdü!Ama keşke hakkında hiç bir şey bilmeseydim.Fotoğraflarına bakmıştım, siteden senaryoyu okumuştum...Ama ben bu bölümleri seyredebileceğimi hiç tahmin etmiyordum ki...

Aslında son değil başlangıçtı.ıyi ki böyle bitirmemişler.CSM tekrar ortaya çıktı, Sendika onsuz yapamayacağını anladı.Krycek de panzehiri verdikten sonra yine sadık adam olmuş! Gibson çok bilmiş çocuk olarak pek sevimli..Ve tabii korkunç kadın Diana Fowley arz-ı endam etti.Kadına sinir oldum, tamam önyargılıyım, ama hiç bir şey bilmeseydim de sinir olurdum.ış karıştırmaya geldiği o kadar belliydi ki!Hiç de samimi değildi. Kurnaz(!) Mulder bunu nasıl farketmedi acaba?Bu arada Scully'nin haline Scully'yi sevmeyenler bile üzüldü sanırım.Aslında ben hem diziyi, hem baş karakterlerini seviyorum.Onların ikisi de diziyi ve birbirlerini tamamlıyorlar.ıkisini birbirinden ayırmam ve birini öbürüne tercih etmem.Bu dzinin izleyicilerinin ayrıldıkları kategoriler hakkında bilgim yok, siteden öğrendiklerim var işte.Böyle bir şeyi de ancak Amerikalılar yapar sanırım..Ben shipper mıyım bilmiyorum ama bence Mulder ve Scully nin birbirlerini sevmeleri doğal,bu kadar yaşadıkları şeyden sonra..Aralarında olağanüstü bir bağ var, bu da çok iyi yansıtılmış.Bir kadın ve bir erkek arasında böylesi bir ilişki arkadaşlıkla açıklanamaz.Ayrıca dizide özellikle bu ima ediliyor.Böyle yapmasalardı, hayatlarında başkaları olsaydı, biz de böyle düşünmezdik.Ama tabii ki bunun dizinin önüne geçmesini istemem, bu bir pembe dizi değil.(Roswell de öyle yaptılar, 2.sezon iyice saçmaladı bu yüzden.)Ben sadece bu durumun biraz daha belirgin olmasını isterdim, yani bir bölümde dost , öteki bölümde düşman, bir başkasında imalı laflar olacağına biraz daha açıklayıcı bir şey olabilirdi.Tabii dizinin bitimine doğru...Kimse CC 'dan o yaptıklarını yapmasını istemedi.Ayrıca diziyi boş yere uzatıp, yüzüne gözüne bulaştırdı bence. Ama bunun dışında ben ilişkinin böyle verilmesinden memnunum. Aşk kavramının ayağa düştüğü bir devirde , yaşanan her türlü rezillik aşk oluyorsa, onlarınki tabii aşktan fazla bir şey. Belki eski zamanlardaki, eski filmlerdeki gibi bir aşk.Neyse, bu durumda ben hangi kategoriye giriyorum acaba?

Ben The End'den başka her şeyi yazmışım:)) Aslında Diana Fowley' nin özellikle mi vurulduğunu merak ettim.Çünkü samimi olarak Mulder' a yardım eder görünüyordu.CSM onu gözdağı için vurdurmuş olabilir.Yoksa sadece orda olduğu için mi vuruldu?

Gibson' daki genlerde olan yetenek sanırım kendiliğinden ortaya çıkmış.Mulder dahiliği de böyle açıkladı, uzaylı genlerini bazı insanların kullanabilmesi...

Mulder Spender' ı sinir etmeye bayılıyor, yüz ifadesi bunu gösteriyordu.Ama Spender toplantı odasında gerçekten rezil oldu,acıdım zavallıya.Mulder onun üstüne de haksız yere saldırdı, adamın hiç bir şeyden haberi yoktu.

GSM' in başından beri bir taşla iki kuş vurma planı varmış, hem çocuğu aldı, hem de XF 'ı kapattırdı.Onun soğukkanlı hali diğer yaşlı adamı bile ürkütüyor.Ama elleri mahkum:)

Hapisteki adam bunlara güvenip konuşacaktı bir de.Ne korumaymış ama, adamı haber vererek vurdular, kimse bir şey yapamadı.

Lone Gunmen' in kapısındaki kilitlere çok güldüm.Paranoyak oldukları kesin.Scully'nin sanki aldırmıyormuş gibi Diana'yı sorması çok hoştu, üçü de cevap verirken pek rahatsız oldular,demek ki rahatsız bir durum olduğunu sezdiler:))

Scully Mulder ve Diana'yı gördüğünde, birden ne hissedeceğini bilemedi.Aslında Scully hiç bir şey olmamış gibi kapıyı açıp yanlarına gitmeliydi, ona öylesi yakışırdı.Ama o da bir insan, başka birinin Mulder' a ondan daha yakın olmasına da hiç alışık değil.Bence tam olarak bir kadın kıskançlığı değildi bu, sadece bir yabancı aralarına girmiş gibiydi. Zaten Diana bunu yapmaya çalışıyordu,"Senin gibi düşünen birine ihtiyacın var" derken. Ama Mulder ona pek yüz vermedi, bırakıp gittiği için hala kızgın gibiydi.Ama gene de Scully' nin arkasından konuşup gülmesi doğru değildi. Bu kadına sonra güvenecek olmasına sinirleniyorum.Scully bunun öcünü almalıydı ama yapmadı, iyi bir kız ne de olsa:))

Son sahne ise, evet biraz tuhaftı.Mulder bütün dünyasını kaybetmiş gibiydi ve şok geçiriyordu.Scully ise ne yapacağını bilemediğinden ona sarılmak istedi ama çekinerek, bunu da tam yapamadı. Zaten Mulder da buna karşılık vermedi, aralarında bir duvar var gibiydi.Mulder gizli dosyaları kapatmak için onlara tuzak kurulduğunu çok geç anladığından, bir yandan kendini suçluyor gibiydi.

Evet çok güzel bölümdü. şimdi 5. sezon tekrarı mı var? Olsun, Diana belasından sonra Reduxları seyretmek iyi gelir:)

From: erdemisik 4/28/2003 12:50 pm
To: xjustitia

Bence de MUlder dosyaların yanışını seyrederken bir kaza sonucu yanmayıp, birileri tarafından yakıldığını, üstelik bütün bunların da "yani bölüm boyunca yaşadıklarının" sırf Gizli Dosyaları yok etmek için yapıldığını anlarcasına bu hataya düşmemesi gerektiğini bu işi çok ucuz yaptıklarını (kolay) anlamış gibi bakıyordu. Belki de bu kadar yoğun düşündüğü için scully'e karşılık vermemişti farkında bile değildi belki de scully'nin ona sarıldığına..

Ve çocuğa gelince Mulder "O çocuk kanıt değil mi?" demişti. Yani sendikanın 1950'lerden beri yürüttüğü "kağıt kıskacı operasyonu"yla başlayan deneylerin bir sonucuydu bence çocuk...

From: TRARAGORN 4/29/2003 9:51 am

murat bu arada 5x20 the end ile forumdaki 1000. mesajı actigının farkında mısın, tam da bolumun anlam ve onemine uyan bir raslantı...

1013 Studios''un adından gelen mesaj 1013 'te Fred Charles'tan...

From: PELIN77 5/3/2003 9:07 am
To: okatmer

Bilmeyenlere.. ışte karşınızda Diana Fowley ve Gibson Praise..

pardon uzun yazacak zamanım yok ama şunu söylemeden geçemeyeceğim Oğuz..

O &+%&+%&%&+%& !!!! DIEana'nın casusluk değil kendi çıkarını ne kadar gözetttiği ve ne olduğu yakında çıkacağı için sinirlerime hakim olup fazla spoil etmeyeceğim ama LÜTFEn Scully 'nin amacı casusluktu falan gibi DERın tartışmalara girmeyelim ..Scully CSM'in en büyük hatasıdır : )

ıkisinin adınının (Scully ve Diana ) aynı cümlede geçmesi bile beni hasta ediyor sen bayağı kafa yormuşsun ...bu yazdığın en uzun post : PPPP

From: gillian1610 5/6/2003 2:07 pm
To: PELIN77

gerçekten çok hoştu ama ben kötü oldum diana ve mulder'ı öyle görünce yani diyecek laf yok muldera ısrarla gözünün önündeki fırsaı tepiyor ama neyse ilerde anlayacak

From: VooDoo_83 5/8/2003 6:43 am
To: gillian1610

mulder kör galiba,scully o kadından bin kat güzel.

From: rukish 5/8/2003 9:34 am

şşşşş...

aloooooo...

her şey belli ... sorun o kadın .. mulder diil...

almiim ayaamın altına şimdi haa :PPP

From: okatmer 5/8/2003 10:42 am

Scully Diana'dan bin kat daha güzel ama Scully biraz soğuk durunca napsın Mulder'da. bi laf var ama bunu yazamam burda hani kuyrukla ilgili öhümm

Oğuzhan

From: VooDoo_83 5/9/2003 6:45 am
To: rukish

tabii ki o kadın (adını bile demiyorum) O KADIN!! Tabii ki Muldercığıma LAF YOK :))

From: VooDoo_83 5/9/2003 6:46 am

mesaj alınmıştır :PP

From: rukish 5/9/2003 10:41 am

ha şööle... hizaya alalım sisi :PPPPP

(ah ah 6.sezon bi olsun da o zaman görces)

From: gillian1610 5/9/2003 11:20 am

tabi ki yani diana da kim ki allahtan sonuna ölüyo da kurtuluyoruz ama belki de iyidir scully ile mulder birbirinin kıymetini anlar

From: black_witch 5/10/2003 4:47 am

e,saolasın 1610 arkadaşım,burda bi aadet vardır;gelecek bölümlerdeki mevzular anlatılıcaksa,yazıya "SPOILER" yazarak devam ettirilir,yani kimse höt diye söylemez,söyledii zaman spoiler okumayan arkadaşların ağzının tadı kaçar,bilmem anlatabildim mi?
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Oca 13, 2007 3:00 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
From: gillian1610 5/10/2003 10:12 am
To: black_witch

tamam daha yeni geldim de o yüzden

From: rukish 5/10/2003 4:37 pm

arkadaşım bi zahmet eski yazdığın masajı editleyebilir misin? hiç olmazsa spoiler olduğunu belirt güselim yaaa...

From: trustno13 5/10/2003 4:41 pm

mesajı editledim
gillian arkadaşım da nick'inin kutsallığına şükretsin yoksa iyi laf söylerdik :)

Murat

From: margi13 5/10/2003 5:46 pm

Diana Fowley'e hoş gelmedin yazısı başlıklı analizimi yapacağım bende yakında..ama kafamı toplamam lazım biraz.

vadettiğim gibi scully merkezli olacak...
ama scully soğuk scully aksi tarzı yergiler içermeyecek...
dianayla didişeceğim dayanabildiğim kadarıyla:)

From: rukish 5/11/2003 2:24 am
To: margi13

sabirla bekliyom nigar'cim...

sinavlar bitti dimi? ay gecmis olsun be guselim :PPP

From: margi13 5/11/2003 12:26 pm

saolasın rukicim bitti sonunda ödevler kaldı ama kişiler arası ilişkiler ödevim için bi ön alıştırma olacak inşallah The End analizi:ppp

From: gillian1610 5/11/2003 3:14 pm

eğer laf söyleyeceksen adımın kutsallığına rağmen söyleyebilirsin herhalde dimi ama adımın kusallığımı bilecek kadar aklım var aynı zamanda özür de dilemiştim herhalde bu durumda artık ne söyleyeceksen söyle içinde kalmasın beni çok fazla germiyor

From: rukish 5/11/2003 3:31 pm

sakin ol arkadaşım...yasemin'di sanırım??

burda kimse hır gür çıkarmaya çalışmıyo ki.. biras sakin...
murat'ın çoğul kullandığına da dikkat çekiyim.. sadece kendini kastetmemişti.. spoiler konusu biraz ciddiye alınıyo artık bu forumda.. sen de üzerine alınmazsın umarım :)) herkes hata yapabilir.. eskiler bile .. oki :))

From: Durden38 5/11/2003 5:45 pm

Ruki haklı bu konuda sinirlenmen yersiz, ama normaldir yeniyken bende bocalamıştım biraz...

From: gillian1610 5/12/2003 10:10 am

evet haklı olablirsin ama orada biraz benden bahsediyor zaten o gün sinirlerim bozuktu ama hayatta gillian hakkında söylenen kötü şeylere aşırı tepki gösteririm boş verin aslında bende de suç var galiba neyse önemli değil bir dahakine daha dikkatli olabilrim

From: trustno13 5/12/2003 11:56 am

zeytin dalları, barış güvercinleri, beyaz bayraklar eşliğinde yazılan bir mesajdır bu:

1) Seninle bir alıp veremememin olmasına imkan yok ki? daha çok çok yenisin, bir hoşgeldin dememe bile fırsat olmadan böyle bir diyalog gelişti. O yüzden hoşgeldin aramıza, ne iyi ettin de geldin.

2) Spoiler konusunda forum olarak oldukça hassasız. ıleriki bölümlerle ilgili hiçbir bilgi öğrenmek istemeyen arkadaşlarımız var (tabi onların aksine her şeyi bilmek isteyen de) bu yüzden bu tür bi informasyon verilecekse bir spoiler uyarısı koymak gayet sevecen karşılanıyor. Senin bu uyarıyı yeni olmanın getirdiği heyecan ve acemelikten dolayı unutmuş olmanı, ben sadece hafif bir eleştiri ve geçmişte yaşananlara mizahi bir gönderme yaparak uyarmak istemiştim. öyle "vay nasıl unutursun, bittin sen, üstelik de yeniymiş, çullanalım üstüne" gibi bi durum yok.

3) "Nick'inin kutsallığı" terimini kullanmam, benim de Gillian Anderson/Scully hastası olmamdan kaynaklanıyo. Öyle bi kinaye, alay, dalga geçme gibi bi şey söz konusu değil. Forumdaki herkes bilir; Gillian'a laf söyleyen daha o lafını bitirmeden karşısında beni bulur. Sen de öyle olduğunu söylemişsin zaten. Gayet güzel gül gibi geçinip gidebiliriz yani :)

Umarım sorun kalmamıştır, derdimi anlatabilmişimdir.

Murat

From: gillian1610 5/12/2003 12:34 pm

kesinlikle canım o sadece benim o anki sinirlerimden kaynaklanan bir şey zaten burada çok fazla seyreden yok gillian veya scully diyince mal mal bakıyorlar belki bilirsin bu yüzden bu konuda oldukça hasasım herneyse böyle başlamasına bende üzüldüm biraz sorunlu başladı arkadaşlığımız ama olsun istersen bana existence_thexfiles@yahoo.com dan mail atarsın yada icq numaram 333383624 buradan da ulaşablirsin seninle gillian veya scully hakkında konuşmak isterim umarım cevap verirsin nasıl olsa sende benim gibi tapıyorsun onlara sanırım iyi anlaşırız:)))))

From: PELIN77 5/18/2003 12:04 pm

Ruki .. Sorun o kadın mı mulder mı şimdi başlamayalım sen enerjini 6. seozna sakla güselim : PPP

From: rukish 5/18/2003 12:22 pm

enerji mi.. ne enerjisi? enerji mi kaldı bende :P..

valla kabuslar görmeye başlıcam yakında sisin yhüüsnüsden... aşkıma demediğiniz kalmıycak yaa .. ühühü !! :P

From: PELIN77 5/20/2003 12:27 pm

sen daha kabus ne görmedin ... şimdi sadece benimle uğraşıyorsun birde Murat izleyecek ..ahahhaah : )

From: Galadrie11 5/30/2003 3:17 pm

Diana Fowley'den nefret ediyorum.Neydi o Mulder'asöyledikleri.Resmen onu Scully'e karşı kışkırtmaya çalıştı.Ayrıca Travellers'da Mulder'ın parmağındaki yüzük sol elindeki parmağındaydı ve bildiğim kadarıyla evlilik yüzüğü sol ele takılır.Ben bu yüzden yüzüğün David'in Tea ile evliliğiyle ilgili ulduğunu düşünmüştüm.Ama Mulder ve Fowley evli gibi bir ilişki yaşayıp,birbirlerini bu kadar yakın gördülerse yüzüğün onların ilişileriyle ilgili olduğu doğrudur.
Scully'e gerçekten acıdım onun durumunda olmak istemezdim.O Mulder' çok seviyor ama herkesle olduğu gibi onunlada duygusal bir bağ kurmak istemiyor,hep mesafeli davranıyor ama The End'de bütün duygularını istemeyerekte olsa açığa çıkardı.

From: Acacallis 5/30/2003 3:50 pm
To: Galadrie11

eheh:)diana diana sen cok yasa:)sırlarla dolu diana fowley im benim:Pp
hem asık hem endiseli.canım ya!!neden sevmiosunuz anlamadım:((

From: rukish 5/30/2003 4:09 pm
To: Acacallis

ah elif arghhh elif yaneeeee!!!

umarım gelecek sezonu bilmeden konuşuyosundur. ha bilip te konuşuyosan... nerde oturuyodun bakiim??? :P

From: okatmer 5/31/2003 1:09 am

Ya Elif bende Diana'yı hem seviyorum hemde nefret ediyorum. Ama suç sadece Diana'damı yoksa......(Ruki bu soru sana)

Oğuzhan

From: PELIN77 6/1/2003 4:36 am

elif bak türkiye sınırları içindesin hala sana elimi uzatmam o kadar zor değil : PP

From: PELIN77 6/1/2003 4:42 am

Tabii ki suç Diaan'da değil onun zavallı tavırları öylesine es geçilebilirdi ama onun en nefret edilen kişi halina gelmesi adamın biri yüzünden .. buraya kötü şeyler yazmak istemiyorum . nasıl olsa onların da zamanı gelecek : )

ne düşündüğümü zaten biliyorsunuz . kelimeleri de hayalgücüne bırakın .

From: gillian1610 6/1/2003 8:58 am
To: Galadrie11

tanrım karnıma ağrılar giriyor ya allahım inanamıyorum ben daha önce hiç dikkat etmedim ama zannettmem ya o tea'ya evlilikleri içindir ama eğer diana ile ilgili bir şeyse artık yok yani bir şey diyemiyorum allah diana'nın belasını artık versin mulder da az değil hani karar ver diana mı scully mi de beni bu sinir krizlerinden kurtarsın bu arada olan scully'e oluyor tabi aman be 6. sezon başlayana kadar ben rahat edemiyecem dersin ortasında aklıma falan geliyor diana moral bozuluyor bu arada nerden bulabilirim o bölümün fotosunu şu anda hiç aklıma gelmiyor ki bölümün konusunun neyle alakalı olduğu........ama the end hayatım da gördüğüm en güzel ve şaşırtıcı 2. final bölümüydü......orası ayrı

From: rukish 6/1/2003 3:27 pm

tamam. kabul ediyom zaten.. o suç iki taraflı. hatta üç taraflı... ama kimse bana diana'yı savunmasın Allah aşkına yaa.. yok yane daha neler....

kuyruk sallamayana.... diycem sadece. ben erkekler konusunda o kadar acımasız diilim.. kimse üstüne alınmasın ama kadınların erkekler üstünde bilmedikleir kadar fazla güçleri var ben buna inanırım. önceden tamamen diana suçlu derdim. şimdi ancak %90 o suçlu derim başka bişi söölemem, altına da inmem bu oranın..

tam olarak görmeden de kimse daha fazlasını alamaz ağzımdan o kadar...tamam ben de kızıcam bişilere büyük ihtimal ama satmam ben adamımı... bana nea!! :P

From: PELIN77 6/2/2003 1:29 am

diana ancak %40 suçludur .. %60 suçlu olna beyi de daha önceki hallerine bakarak affediyorum sadece .. neyse bunu tartışmanın yeri henüz gelmedi..

From: gillian1610 6/2/2003 10:37 am

içim yanıyor ama mulder %90 suçlu geri kalanda diana da ama mulder bence scully çok seviyor yani bu yüzden diana dan daha çok nefret ediyorum mulder'ı da affettim artık.....

From: trustno13 9/1/2003 5:15 pm

az önce (1 eylül pazartesi saat 23:50) yayinlanmaya basladi bu bölüm.
daha sabah aldik haberi dizi pazartesi diye, aksamina degisikligi uygulamali gördük..

helal valla tgrtye..

Murat

From: Durden38 9/2/2003 11:36 am

Hay içineee...!

From: xferhat 9/2/2003 3:49 pm

bende şans eseri yakaladım.the end i tekrar izlemek güzeldi.ama bu pazartesi işi sıkacağa benziyor.

From: 44malik 9/2/2003 6:49 pm

ben murat verdiğin bilgiler için teşekkürler.sanırım yeni bölüm cuma günü başlıyacak.inşallah tgrt x files dosyasını hiç kapatmaz.the end bölümüne gelince çocuğa acıdım.sgara içen yine yaptı yapacağını.

From: 44malik 9/2/2003 6:56 pm
To: 44malik

pazartesi olacağı kesinmi?tgrt sonunda reklamları en aza indirdi.yaşasın adalet.

From: incig 9/5/2003 9:27 am
To: 44malik

Pardon THE END 1 eylül'de mi yayınlandı yani? Tam TGRT klasiği işte. Acaba haftanın dolaştırmadıkları günü kaldı mı XF'i?
şimdi bu akşam bir şey yok mu? Hay Allah son bölümü tekrar izlemek için merakla bekliyordum. :(((
6.sezonun ilk bölümü ne zaman? Bir kez daha tam olarak söyler misiniz? 15 eylül mü?

From: Turke_1 8/13/2005 2:09 pm

Heyooo, adamım "Gibson" geliyor yarın. Pek severim, karizmatik bir kişiliktir kendisi. Hatta "force" kullanmasıyla ünlüdür :)

Tabi onunla beraber Diana Fowley de geliyor. O da anlamadığım acayip bi karakterdir dizide. Bence Diana Fowley'in yaratılışında bir problem var. O karakterde büyük boşluklar seziyorum. Tamam 6. sezon sonunda ne olduğunu anladık ama, yine de o karakterde eksikler var. Bi kere çok donuk bi karakter. Akılda kalıcı bi özelliği yok. Ne bilim ? Neyse Diana'yı kendi başlığında tartışalım.

From: trustno13 8/14/2005 2:32 pm

Fowley'nin Scully ve X-Files'a, Mulder'ın da Scully'ye şerefsizlik yapmalarıyla geçen bir bölümdür The End kısaca. Skinner'ın odasında Scully'nin Gibson Praise üzerindeki bulgularını açıklamasının ardından Mulder'ın konuyu adalet bakanlığına götürme isteğine hiç haddinde olmayarak Fowley kaltağının "ama böyle bir şey yaparsanız XF biter" konuşması her ne kadar doğru olsa da bende dizi tarihinde ekrana kafa atma isteği uyandıran ender anlardan biridir, kayıtlara geçsin.

Mulder ayrı bir uyuz. Zaten ilk sahnede Fowley'i görmesiyle yüzünde oluşan ifade her şeyi açıklıyor, daha neden mulder-fowley-scully tartışması yapılıyor anlamıyorum. Herifin zayıf noktası bu kadın işte, hele Fowley'le bir olup Scully'ye ayar verme cüretinde bulunarak "Sen ne yapılması gerektiğini biliyorsun Fowley" demesi nasıl bir yüzsüzlük, şahsiyetsizlik, ortağını hiçe saymamaktır? Beş yılını adadı Scully sana, hayatını değiştirdi, ablasını kaybetti. Ve sen hala, Scully sanki bir stajyermiş gibi, hiç birşey yaşamamış, hiç bir şey görmemiş gibi davranıp onu yok sayabiliyorsun. "Başımın belası", "uğraşamam şimdi bununla", "fowley biraz da sen uğraş şu Scully ile" mesajlarıyla onu devredışı bırakmaya yeltenebiliyorsun?

Spender ayrı salak. Gözünü hırs bürümüş, Mulder'dan nefret ediyor, ayağını kaydırmak için fırsat kolluyor. Gerçi onun bu psikolojisine çok uygun davranışlarda bulunuyor, hele CSM'in devreye girmesiyle olaylar hız kazanıyor zaten.

Gibson Praise. Ben hala XF yazar ekibini bu kadar güzel bir karakteri harcayabildikleri için kınıyorum. Gerçekten de çok kilit bir karakter, özellikle Biogenesis üçlemesinde çok faydası olacak. Bu arada:
- (Mulder'a)Bu odadaki kızlardan birini düşünüyorsun.-->Fowley.
- Onlardan biri de seni düşünüyor-->Scully
- Ama söylememi istemiyor-->yine Scully.

Skinner. Bölümdeki tek aklı başında olan adamdı. Sanırım bu olaylara en çok o üzülmüştür.

Mulder'ın sonlara doğru söylediği "Bunlar başından beri planlanmıştı ama ben göremedim" cümlesinin meali: "Fowley ortaya çıkınca gözüm ondan başkasını göremez oldu, kuyruğum fin fin fin sallanmaya başladı, dilim dışarı çıktı, o esnada gözümün önünde dönen dolapları görmedim, göremezdim de zaten Diana varken neden başka yere bakayım ki?..."

Tetikçi, CSM'den gelen ilk notu Mulder'a göstermeyerek hayatının hatasını yaptı...diyeceğim ama her şey planın bir parçasıysa bunu bilerek yapmıştır. Sonuçta o notu gösterseydi doğrudan tanık oruma programına rahatlıkla alınırdı.

The End aslında sendika'nın son kozunu oynadığı bölüm. Krycek'in CSM'yi geri getirmesi, Well-manicured Man'in hiç haz etmese de CSM'nin yöntemlerine göz yummaya yanaşması, Fowley'nin devreye girmesi, hatta Spender'ın babasının kim olduğunu öğrenmesi. şüphesiz ki bu plan işe yarıyor, ve 6. sezonun yarısında dallama Spender ve Kaltak Fowley'e bırakılan XF departmanı ile çöp kutusundan kendine iş bulan Mulder ve Scully'nin maceralarını izleyeceğiz.

Murat

From: safirmt 8/14/2005 2:35 pm

Gönül isterdi ki, bu bölümden sonra CNBC-e 6. sezona geçmeden kronolojik sıraya uyarak "The X-Files: Fight the Future" bölümünü yayınlasa...

Birkaç ay önce DigiTürk yayınlamış; dolayısıyla lisans hakları onlarda olabilir.

CNBC-e 6.sezona başlayıp birkaç ay (yıl?) sonra "Fight the Future" filmini verse ne olur, vermese ne olur? Hikâyenin gidişatı bozulacak, allak bullak olacaktır.

şükür ki, DVD ve internette de P2P var da telafi edebiliriz. Umarım herkesin bu imkanları vardır.

From: PELIN77 8/14/2005 3:53 pm

<<<<<Fowley'nin Scully ve X-Files'a, Mulder'ın da Scully'ye şerefsizlik yapmalarıyla geçen bir bölümdür The End kısaca. Skinner'ın odasında Scully'nin Gibson Praise üzerindeki bulgularını açıklamasının ardından Mulder'ın konuyu adalet bakanlığına götürme isteğine hiç haddinde olmayarak Fowley kaltağının "ama böyle bir şey yaparsanız XF biter" konuşması her ne kadar doğru olsa da bende dizi tarihinde ekrana kafa atma isteği uyandıran ender anlardan biridir, kayıtlara geçsin.

Mulder ayrı bir uyuz. Zaten ilk sahnede Fowley'i görmesiyle yüzünde oluşan ifade her şeyi açıklıyor, daha neden mulder-fowley-scully tartışması yapılıyor anlamıyorum. Herifin zayıf noktası bu kadın işte, hele Fowley'le bir olup Scully'ye ayar verme cüretinde bulunarak "Sen ne yapılması gerektiğini biliyorsun Fowley" demesi nasıl bir yüzsüzlük, şahsiyetsizlik, ortağını hiçe saymamaktır? Beş yılını adadı Scully sana, hayatını değiştirdi, ablasını kaybetti. Ve sen hala, Scully sanki bir stajyermiş gibi, hiç birşey yaşamamış, hiç bir şey görmemiş gibi davranıp onu yok sayabiliyorsun. "Başımın belası", "uğraşamam şimdi bununla", "fowley biraz da sen uğraş şu Scully ile" mesajlarıyla onu devredışı bırakmaya yeltenebiliyorsun?

>>>>>

Harfiyen katılıyorum Murat. Sayın Tilki'nin yaptıkları bununla kalsa iyiydi. Bir insanda ancak bu kadar bencillik ve de vefakarsızlık olur. Mulder'ı Diana'yla ortak olmaya, evlenmeye(veya tekrar evlenmeye) ve ASLA çocuk yapmamaya davet ediyorum. Alimallah ikisinden çıkacak çocuk evil spawn falan olur. Veya Jessica Simpson.

From: Turke_1 8/14/2005 4:05 pm

Hiç bir şey hakkında dünyanın en komik dizisi.... Bu haftadan itibaren her pazar cnbce'de "X-files"da. Kaçırmayın :)

From: Turke_1 8/14/2005 6:17 pm

Evet, bölümü ikinci defa izledim. Tabi bütün seriyi ikinci defa izliyorum. Elimde yok malesef. TV'den izleyebiliyorum sadece. Bu ikinci geçişimde, ilk izlediğimde farketmediğim bir sürü açık, fire ya da artık siz ne derseniz buluyorum. Bu hoşuma gitmiyor, ama x-files'a olan sevgim devam ediyor tabi. Gelelim bu bölümdeki açıklara. Malesef bu bölüm mitoloji için çok önemli bir bölüm olduğu için, açıkları da göze batıyor. Zaten stand alone bölümler her zaman favorim olmuştur.

Sizin de anladığınız üzere, Scully'nin olaylara bakışı gibi, benim de diziye bakışım oldukça "rational" :)

1. Koskoca sendika, tuttuğu suikastçıya bütün olanı biteni neden anlatmış. Kiralık katil, sadece denileni yapar, soru sormaz. Parasını alır, işine bakar. Sendika bu kadar aptal olabilir mi ?

2. Madem Mulder ve X-files, sendika için, bütün dosyaların yakılmasını gerektirecek kadar büyük bir tehdit, o zaman neden en başından kolayca Mulder'ı öldürme yoluna gitmediler. Çünkü o zaman dizi biter diyeceksiniz. Zaten bence dizinin en büyük sorusu bu. şimdiye dek, bu kadar ileri gidilmediği için (ofisi yakma) insanın aklını fazla kurcalayan bir soru değildi ama, bu saatten sonra bence cevaplanması gereken bir soru. Ben bu cevabı hiç bi zaman alamadım.

3. Murat'ın dediği gibi, tetikçi neden kendisine gelen notu, Mulder'a göstermedi. Böylece istediği şeyi kolayca elde edebilirdi.

4. Bu biraz abes kaçabilir ama, yılların kurdu, eski toprak, amerikan başkanlarını öldürmüş, yine de kurtulmayı başarmış koskoca CSM, nasıl oluyorda ağzı süt kokan, amatör Krycek'e kolayca yakalanabiliyor ? :)

NOT: 6. sezonun sonuna kadar biliyorum. Ama tabi 6. sezonu izleyeli çok oldu. Bazı ayrıntıları unutmuş olabilirim. Cevap verirken hatırlatırsanız sevinirim.

Edited 8/14/2005 6:33 pm ET by Turke_1

From: Elsa_moon 8/15/2005 2:42 am
To: Turke_1

şimdi benim mantığıma göre...
1- 1. Koskoca sendika, tuttuğu suikastçıya bütün olanı biteni neden anlatmış. Kiralık katil, sadece denileni yapar, soru sormaz. Parasını alır, işine bakar. Sendika bu kadar aptal olabilir mi?
Olamaz. Adam ne kadar şey biliyor, orası tartışılır. Adamın ne kadar süredir o grubun içinde olduğu da tartışılır. Tutulmuş basit bir suikastçı mıdır yoksa CSM' in gri hücresi az gelişmiş bir türevi midir bilemeyiz. Evet orası bir boşluktur. Ama beni o kadar irrite etmedi.
2- . Madem Mulder ve X-files, sendika için, bütün dosyaların yakılmasını gerektirecek kadar büyük bir tehdit, o zaman neden en başından kolayca Mulder'ı öldürme yoluna gitmediler. Çünkü o zaman dizi biter?
Ben o dosyaların yakılma işini, CSM'in intikamı olarak algılamıştım. Düşmanın elindeki bütün kozları almak adına. Zira o Mulder' a kızkardeşini ve Scully' nin sağlığını vermiş olduğu halde Mulder onu reddetme cüretini göstermiştir. Üstüne üstlük bir de ölü numarasına yatmak zorunda kalmıştır.
3- . Murat'ın dediği gibi, tetikçi neden kendisine gelen notu, Mulder'a göstermedi. Böylece istediği şeyi kolayca elde edebilirdi
Adam bir de onu gösterip daha çabuk ölüme gitmek istememiş olabilir...
sonunda zaten konuşmaya karar vermiştir herşeyi anlatacaktır. öldürüleceğini hem mulder hem kendisi bilmektedir. falan fişman
4- yılların kurdu, eski toprak, amerikan başkanlarını öldürmüş, yine de kurtulmayı başarmış koskoca CSM, nasıl oluyorda ağzı süt kokan, amatör Krycek'e kolayca yakalanabiliyor
Bu kadar süreden sonra Krycek' e ağzı süt kokan demek tartışılır bir durum. Abesden ziyade...,
Gelelim bölüm ile ilgili düşüncelerime, izleyiciye inatla gösterilmeye çalışılan bir "Scully yanlış anlıyor" mevzusu var öncelikle. Yani Mulder başka konuşuyor, Scully başka görüyor... Böylece Mulder' a olabilecek tepkinin azaltılmaya çalışılması mümkün. Peki işe yarıyor mu? Benim bazımda hayır. Bir kere en başta Fowley' i tanıştırmıyor. Bu psikolojinin altında ne yatıyor bilmiyorum. Neden gizliyor Fowley' i Scully' den. Gizlemese belki çok daha kolay kaldıracak Scully' nin bünyesi olmakta olanları. Sonra
-You know what to do, Diana... Agent Fowley değil, Fowley değil... Sadece Diana. Çok kızdım bu noktada çok. Madem birşeyleri gizliyorsun... Doğru dürüst gizle be abicim ya. Scully yanlış anlamayıp ne yapsın, oturup göbek mi atsın.
Skinner' a gelince. neydi o tavırlar öyle sanki tuzaktan haberdarmış gibi. O eski anılara bakmalar filan. Tamam seyirciye maziyi hatırlatmak adına yapılmış olabilir ama Skinner bende müthiş şüphe uyandırıdı.
Sonra Gibson, ateş edileceğini bile bile ayağa kalkıp rakibinin öldürülmesini sağladı, Diana' yı pencereye çekti. Madem silahlı biri var Fowley' i uyar kaçın, ne diye pencerede dikiliyorsun.

SPOıLER
*

Ha anladın Fowley'in onlardan taraf olduğunu intikam mı alıyorsun.
*
*
*

Bla bla bla
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Oca 13, 2007 3:04 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
From: rukish 8/15/2005 3:32 am

Ah ah. The Beginning'de sinirlenseniz anlıycam da burda bu kadar neden sinirlendiğiniiz pek anlayamadım. Harbiden farklı düşünüyoruz buna karar verdim artık :P

Çok korumacıyım, laf söyletmek istemiyorum, odur budur da Diana sayesinde nasıl gözü başka hiçbişiyi görmeyen bi adam haline gelmiştir Mulder?.. Yani şurda, şunun şurasında sadece "Diana sen ne yapacağını bilirsin" lafı vardır ki..

Scully'ye ayar verme ha?.. Seneler önce, XF'ın ilk yıllarında , bu karı ile birlikte çalıştıklarını ve özellikle de psikolojik vakalarla ilgilenmiş olduklarını, bu nedenle çok açık ve net olarak Diana'ya bunu söyleyebileceğini hatırlatmak isterim.. Bu karıya "ne yapıcağını biliyorsun" demesi Scully'yi stajyer yapmaz.. Yok artık! Madem Scully kendisiin stajyer yerine konulduğunu düşünüyordu, gidip ağzına sıçsaydı Mulder'ın.. Hayret bişi..

Herneyse, uzatmıycam bu sefer..

şu Diana kaltağının "XF'ın kapatılmasına neden olursunuz" konuşmasında Mulder'ın ona attığı onaylar bakıştan başka hiçbişeyinee kızmadım Mulder'ın.. Ha bi de Spender'ı ulu orta pataklaması pek bi hoşuma gitse de işleri daha da karıştırdığı için onaylamıyorum..

O kaltağın, "yanında seninle aynı düşünen birine ihtiyacın var" lafını duyduğum her seferde beynimden vurulmuşa dönüyorum.. Midem bulanıyor, o suratını dağıtmak istiyorum.. Bu kaltağın vurulması da hanfendinin yararına olmuştur.. Kendisi de bir kurban olan birinin kötü tarafta olduğuna zor inanılır, bu onun yanına kalan kozdur.. Böylece Mulder'ı zehirli diliyle daha rahat etkileyebilecektir.

Geçmişte ne yaşamışlar, ne olmuş hiç ilgilenmiyorum, Mulder için geçmişten gelen bir yeri var bunu da kabul edebilirim.. Ama Mulder'ın da dediği gibi O'nsuz pek bi güzel devam etmiştir Mulder.. Tabe hanfendi anlar ki Scully bu adam için öyle bi paçavra gibi bi köşeye atabileceği bi eşya değil; öyle "ben senin gibi düşünüyorum, o düşünmüyor" ana temalı salak laflara hiç te pabuç bırakacak bi adam değil, bakar ki kendisinden daha değerli bi yere konulmuş Scully.. Hemen gider yanaşır, "hey! ben senin yanındayım" der, o mide bulandırıcı suratıyla yalaka yalaka sırıtır.. "Kötü bişi demedim ki canım" HIIIINNNNNNNNNNNNNNNNGGGGGGGGGGGGHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH!!!! GEBBBBBBBBBERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR'!!!!!!

Scully'nin de bu karıyla sırf bi geçmişi var diye bu karının Mulder için pek bi mühim olabileceğini addederekten kıskanması da sinirimi bozuyor zaten.. Ya da her ne düşünüyorsa, kıskanması harbiden bi shipper olarak hoşuma gidiyor. Ama ortada o o.punun olması sinirimi bozuyor işte :P

Dikkatimi bişi çekti, ona değinicem.. Ortada cidden bişi var, XF Mulder'a aitmiş gibi davranılıyor. Skinner, Mulder'ı karşısına alıp konuşuyor, herkesi çıkarıp sadece "bak bu XF için tehlikeli olabilir" konuşmasını Mulder'a yapıyor.. Ne bileyim daha biçok yerde Scully'nin soyutlandığını hissettim ben.. Sadece Mulder tarafından bu soyutlama yapılıyor diyosunuz ya, buyrun bi de burdan yakın o zaman derim, nedir bu yane?

Herneyse kendimi daha fazla zorlamak istemiyorum..

Son sahnenin ayrıca çok içime oturduğunu, tüylerimin diken diken olduğunu ve gözlerimin dolduğunu belirteyim bi de.. Mark Snow da saolsun müzikleriyle anamı ağlattı..

Kısacası güzel bir final... Fowley haricinde herşeyini seviyorum.. XF'ın birden bire tepetaklak olması ayrıca insanı çok sarsan bişi..

<<Madem birşeyleri gizliyorsun... Doğru dürüst gizle be abicim ya.>>

Demek ki burdan çıkarılacak sonuç, bişi gizlemediğidir :))))

From: rukish 8/15/2005 3:59 am

Bu arada çok pis bi ayrıntı yakaladım sanki.. O aklıma geldi bari burada yaziim.. ;)

- (Mulder'a)Bu odadaki kızlardan birini düşünüyorsun.-->Fowley. (Arabadaki bakışmalarından kıllandığım üzere kesinlikle böyledir diyorum, ama sanırım Murat'ın yaklaşımı "gözümü kör eden karı burda, hihayyyy" dır, bence Mulder'ın tek düşündüğü Fowley'in ne b.k yemeye orada olduğundan başka bişi değildir :D)

- Onlardan biri de seni düşünüyor-->Scully (Bunda da hemfikirim)

- Ama söylememi istemiyor-->yine Scully.

ışte burası çoook. anlamsız kalıyor.. Niye mi? Abi! Gidin scripte bakın.. Ben bi yaşıma daha girdim zira .. Duyduğum yanlış değilmiş :)))

GIBSON (to MULDER): One of them?s thinking about you.
DIANA: Which one?
GIBSONN: He doesn?t want me to say.

Gibson'ın söylemesini istemeyen Mulder.. Ne Diana, ne Scully.. MULDER!!! Mulder Gibson'ın söylemesini neden istemez??? Ne yani kim O'nu düşünüyorsa, mahcup olacak diye mi kaçınmıştır bundan?..

Yoksa tek sebep kendisini düşüneni düşünmek istemediğinden midir??? Tabii burada Mulder'ın aklına Scully geldiyse ne olayım! Gerçekte Diana'nın O'nu düşündüğünü biliyor adam.. Ve istemiyor söylenmesini.. Neden????!!!

Biraz daha zorlasam neler neler kurarım aslında . ehehehe .. Oha yaa hiç hatırlamıyorum böyle bi ayrıntıyı iyi mi :)))

From: Elsa_moon 8/15/2005 5:38 am

Bölümü ilk izlediğimde ben o olayı yetersiz ingilizcem dolayısıyla tamamen başka algılamıştım. sanki "sen o kızlardan birini düşünüyorsun" demiş gibi gelmişti Gibson bana. Ama sen şimdi böyle üstüne basarak yanlışımı düzeltince, vay ki vay. Elbette söylemesini istemez. Kim sevdiği kadının onu düşünmediğini bilmek ister ki... Egosu izin vermez bir kere.
Ha düşüne Scully idi derseniz (ki diyorsunuz ve katılıyorum) Mulder buna yine de emin olamaz ki...
-----
Bir de Cnbc e ye sinir oldum. Scully Mulder ve Fowley' i el ele gördükten sonra bir kaç adım ilerler ve başı eğik döner hızla yürür ya... O kısımdaki eksikliği bölümü önceden izlemiş olanlar gördü mü? neyse yüreğimdeki cızırdamayı sağlayan bölümü kesmişler. Beni Scully' nin gördüğü anla arabaya bindiği an arasındaki bölüm kadar etkileyen bir sahne daha yoktu bölümde. Kesilmiş ühühhhhhh

From: rukish 8/15/2005 6:53 am
To: Elsa_moon

Evet o kısım keislmiş, bend e dikkat ettim.. Hatta Pelin'den de teyidini aldım. Ama ne akla hizmet kesilmiş hiçbi şekidle anlamış değilim...

From: emily_71 8/15/2005 8:45 am

Aklımda o kadar çok şey vardı ki nete girerken hepsini yazayım sorularımı sorayım diyordum ama yorumları okuduktan sonra hiç birisini toparlayamadım..
Mulder'ı Scully'e yaptıklarından dolayı çok kınadım en çok da'sen ne yapacağını biliyorsun diana'dediğinde..
Diana Fowley ile ilk defa tanıştım,kendisi hakkında hiç bir bilgim yoktu,sanırım halada yok.Yani spoiler etmemek için zor tutuyorum kendimi nedir bu kadın böyle?Mulder'ı seviyor hala gibi geldi.(Mulder'da boş değil bence o arabadaki bakışlardan sonra..)Cidden tıkandım aklım çok karıştı,o kadar düşünce nereye gitti birden?
Neyse Gibson'ı çok sevdim yazık ama götürdü en sonunda CSM onu,ne yapacaklarını çok merak ediyorum onunla bu yüzden the beginning'i merakla bekliyorum..
Bu arada o kesilen sahne ile ilgili daha fazla bilgi verir misiniz?Neden kesmişler yani bir şey mi vardı?Ayrıca script'i okurken birşey dikkatimi çekti açıklarsanız sevinirim:
GIBSON: They want to kill me, you know.

SCULLY: (at door) Nobody?s going to do anything to you, Gibson. I promise.

GIBSON: I know you do.

(SCULLY takes her coat and leaves.)

[Closed captioning only
HANK: Well, that's the dangedest thing. I never heard of a solenoid just disappearing before.
DALE: I don't know. Sometimes things just disappear for no logical reason. One day my cousin woke up, his kidney was gone.]
ışte bu sondaki..nedir bu?

Ayrıca bakımlı adamın gibson'ı almaya geldiğinde sigara içen adam ve gibson'ın duruşuna bayıldım.ıkisininde eller cepte :)

From: Elsa_moon 8/15/2005 10:13 am
To: emily_71

HANK: Well, that's the dangedest thing. I never heard of a solenoid just disappearing before.
DALE: I don't know. Sometimes things just disappear for no logical reason. One day my cousin woke up, his kidney was gone.]
ışte bu sondaki..nedir bu?
Bu kısmı bende anladığımı söyleyemeyeceğim.

From: okatmer 8/15/2005 10:32 am

Bu bölüm XF'dami geçiyor?

Oğuzhan

From: Elsa_moon 8/15/2005 10:46 am

Shins of father diye bir şey yazıyor google' da

From: rukish 8/15/2005 11:42 am

Closed Captioning altyazı demek..

Sanırım DVD'den çeviri yapmışlar ve orada bu cümleler var. Hank ve Dale büyük ihtimalle dışarıda konuşan iki insan.. Bi tane US Marshall (federal güvenlik) ölü bulunuyodu ya.. Sanırım onunla bir başkası daha geyik yapıyolar..

Scriptte de buna yer verilmiş olması lazım.. Yani altyazı deniyorsa, olay odur diye fikir yürütüyorum sadece :).. Durun bakim eve erken gideiblirsem DVD'den bakıcam..

From: sedab 8/15/2005 1:31 pm

Bu erkekler aynı ya mulder bile ...hele kendisi kör.
fowley “benim gibi birine ihtiyacınvar scully yi defet”konuşması yaptı resmen bizimki hiç anlamdı.sensiz iyi idare ettim diyebildi Allahtan .amaaaaaaa diana yine melek şekline girip hey FOX ben senden tarafım diyince bzimki yelkenleri suya inidirdi.
Adamımız gibson kzlarda biri seni düşünüyor dediğinde o kimdi sizce bence scully di.
Ama mulderın düşündüğü ise dianaydı.sculy yi düşünse şok geçiridim zaten.sculy mulder ve dianayı elele görünce o tepki neydi ne demekti????????
Mulder diananın birden ortaya çıkışı a,rdındaki nedenleri neden merak etmiyor mutluluk sarhoşumu oldu
NOT:MULDER A KOT PANTOLON VE T-SHıRT ACAYıP YAKIşIYOR

From: SpookyspookX 8/15/2005 2:01 pm

Bir tek şey söylemek istiyorum ; DIANA FOWLEY'DEN NEFRET EDıYORUMMM!!!

From: layaki 8/15/2005 3:25 pm
To: SpookyspookX

ıtalyan yazar Claudio Paglieri, ülkemizde Oğlak Yayınları tarafından ikisi de yayınlanmış olan "Gece Kartalı Teks Willer" ve "Benim Adım Dylan Dog" isimli bizde de çok sevilen iki ÇR için yazdığı inceleme kitaplarının birinde Zagor'un kadim dostu Çiko'yu şöyle tanımlar: "Kalabalık bir caddede kendiliğinden otobüse binemeyecek kadar beceriksiz bir ortak."

Yine başrollerini Arnold Schwardzeneger ve Dany De Vito'nun oynadığı Twins(ıkizler) isimli filmde Vito, Arnold'ın ikiz kardeşi olduğunu öğrendiğinde çok üzülür. Genetik olarak her türlü mükemmellik kardeşine verildiği halde "o sadece genetik bir çöp"tür.

Peki durum gerçekte böyle midir?

Zagor gerek zekası, gerek aklı, gerek kıyafeti ve gerek fiziğiyle mitolojideki tanrılar gibidir. Her türlü mükemmelliği bünyesinde toplamış bay mükemmeldir. Böyle sıkı bir kahramanın eksik bir yönü var mıdır diye düşünürsek, onun oburluk, şişmanlık, beceriksizlik, "kalabalık bir caddede kendiliğinden otobüse binememe", sürekli başına dert açmak gibi bazı özelliklerinin olmadığını görürüz. Bunlar onun için eksikliktir. Onların da olması gerekir. Çünkü Zagor insani yönü ağır ve ayağı yere sağlam basan bir ÇR kahramanıdır. Amerikan süper kahramanları gibi mükemmellik yarışına sokulmuş bir ikon değildir. Onu bir şekilde "insana tamamlamak" gerekir. Ancak olumsuz özellikleri de üzerine yüklerseniz bu sefer de kahramanlıktan çıkar şarlatana dönüşür. Öbür türlü bir süper kahraman haline gelebilr(bakmayın siz Tay Yayınlarının logo üzerinde "Süper Kahraman" diye yazdığına. O sapına kadar "insan" bir kahramandır). Çözüm: Onun tüm olumsuzluklarını yüklenecek sevimli bir kanka yaratmaktır: ışte Guido Nolitta bunu yapmıştır. ÇıKO'yu yaratmış Zagor'un yanına vermiştir. Çiko belki de Zagor'un eksiğini giderebildiği için bu gün kendine ait serisi yayınlanan ilk ÇR yan karakteridir. Kısa boylu, tıknaz. hafiften Turgut Özal'a benzeyen bu can yoldaşı olmadan Zagor olamaz. Bir ÇR'da iki Zagor olamayacağı için o da asla Çiko'suz olamaz. Zagor var oldukça Çiko'da olacaktır( ya da tam tersi!).

ÇR ve bilimum popüler ürünlerde rastlanan bu basit mantık X-Files'ta neden olmasınki. Belki Çiko örneğindeki gibi +/- şeklinde değil ama hayalperest/gerçekçi ekseninde müthiş bir dengeyi sağlayan iki karakter X-Files'ın fanlarını "sağa sola fırlatmadan" birarada tutabiliyor. Bu yüzden Diana Fowley haksızdır. Mulder'a "sana senin gibi biri lazım. Senin gibi düşünen, senin inandıklarına inanan biri..." derken Darkwood Ormanında iki Zagor'un olması gerektiği gibi sağlam olmayan bir iddia ortaya atmaktadır. Olmaz Diana! Sen ikinci bir Mulder olabilirsin. Ama asla bir Çiko olamazsın! Bize lazım olan Çiko, yeni bir Zagor değil. Scully'nin de Mulder gibi düşünüp ortak olduklarını hayal etmeye çalıştım edemedim. Olmaz. Onlar birbirlerini öyle tamamlıyorlar. ışte bu yüzdendir ki, Scully Unrequeted ya da All Souls'daki gibi müsbet kanıtlarla yüzyüze geldiğinde biz zevkten dört köşe oluyoruz. Yoksa A Takımı'nın gizemlisini izlemek bu kadar zevk vermeyebilirdi insana.

Evet arkadaşlar. 5. sezon, beton gibi sağlam bir bölümle veda etti bizlere. Sadece sezonun finali değil, dizinin de iki ana bölümünü birbirinden ayıran önemli ve tüm tanıdıkların resmen geçit töreni yaptığı muhteşem bir mitoloji bölümüyle zihnime gizem ziyafeti verip gitti. ızledikten sonra tadı damağımda kaldı.

Bölümü çok sevmiş olmam, çocuğun Mulder'la kadınları birbirine kırdırdığı tatlı komik sahneler değil. Benim idolüm, onun gibi olmak için can attığım(itiraf.com'u okudunuz) CSM'i yeniden olanca soğukkanlılığıyla sahnede görmekti. CSM'siz bu dizinin tadı yok hakikaten. Adam kendini vuranların karşısına kaya gibi çıktı. Onları öylesine küçümsedi ki, ıyi Giyimli Adam'a işin bir oyun olduğunu söyledi. Her şeyi sadece bir oyun kadar önemli gördüğünü söyleyerek onu ve tüm ortaklarını aşağıladı. Köprünün altından giderken arkasından gelen arabadaki Krycek ve diğerinin kendisine hiç bir şey yapamayacağından emin heykel gibi çekip gitti. ışte karizma budur! Tüylerim diken diken oldu. Bu adam X-Files'a yakışıyor! Çok yakışıyor. (ızlemeye hazırlandığım Fight The Future filminin CD'lerinde bozukluk var mı yok mu diye tararken CSM'in alacakaranlıkta helkopterden indiği sahneye denk geldim. Neler hissettiğimi anlatması bile zor.)

Geride kalan tüm olaylar, Gizli Dosyaların kapatılması, Skinner'ın Mulder'ın davasına duygusal açıdan ortak olmaya başlaması filan bölümün senaryosunun hiç eksik nokta bırakılmadan tamamlandığını gösteriyor. Bence bu bölümün adının tam tersine adamlar kesinlikle diziyi bitirmek için yazmamışlar. Tam tersine daha güçlü bir başlangıca imza atmışlar. şimdi sabırsızlıkla yerin içine gömülen insanları, jet pilotu yaşlı Navajo kadınını, Bermuda şeytan Üşgenindeki trajikomik olayları(Mulder'ın kurtulduktan sonra Scully'ye seni seviyorum dediği sahneyi hiç unutmadım) ve muhteşem Biogenesis'i bekleyeceğim.

Bu arada Diana Fowley'in daha önceki bölümlerde göründüğüne ilişkin yazılarınızı okuyorum. Rica etsem o bölümün hangisi olduğunu yazabilir misiniz? Hatırlayamadım.

Selamlar
Lami

From: Turke_1 8/15/2005 3:54 pm
To: layaki

Yalnız sanırım senaryo yazarları, izleyicide bir Mulder nefreti oluşmasını istemişler bu bölümü yazarken. Sahiden de, Scully'e olan sevgim artıyor, Mulder'ınki batıyor. Bu nası iş ?

From: PELIN77 8/15/2005 4:42 pm

<<<Bu arada Diana Fowley'in daha önceki bölümlerde göründüğüne ilişkin yazılarınızı okuyorum. Rica etsem o bölümün hangisi olduğunu yazabilir misiniz? Hatırlayamadım.

>>>

Bu Diana'nın ilk ortaya çıkışı Lami, biz olaya bodoslama dalarak 6. ve 7. sezonlardan da bahsettik sanırım.

From: rukish 8/15/2005 4:52 pm

Ehem... ıngilizce altyazılı haline baktım DVD'de.. Valla scripti çevirenler nereden almış bilemiycem ama öyle bi altyazı yok.. Sesi sonuna kadar açtım ki scully kapıdan çıkarken dışardan ses geliyo mu diye.. Valla dizinin müziğinin dışında bişi duyamadım..

Anlamadım ben de.. Böe bi sahne yok yaf... Nese öle işte :)

From: rukish 8/15/2005 5:05 pm

Lami.. Tebrik ediyorum yine çok güzel bir yazı.. Diana'nın lafına getirdiğin yaklaşım eşsiz harbiden :)).. Özünde hepimiz aynı düşünüyoruz kanaatindeyim tabe :)

CSM'e gelince.. Açıkçası ben orada araba arkasından kendisine hızla yaklaşırken heykel gibi dikilmesinin altında bir korku olduğunu düşünüyorum.. Sendika üyelerini aşağılaması vs, adamın karizmasına karizma katıyor evet.. Öleceğini bilse yan çizmeyen tavrıdır zaten beni en çok tedirgin eden.. Ama arada o tavır kırılıyor, altında yatan korku göz önüne gelebiliyor. Bir defasına Mulder buna nişan alıp duvarı delik deşik edince görmüştüm o korkuyu suratında.. Bir de Skinner buna ayarın hasını verdiğinde.. Bu bölümde öle bişi olmadı ama bir tereddüt sezdim ben gene de.. Ama kozunu öyle bir oynuyor ki, ağzın açık kalıyosun işte... şu soğukkanlılığa bak diyosun..

Yine de en tırstığı adamdır kendileri, o kadar insani tepki göztermese heralde izlerken gözümü fln kapamam gerekirdi ehehe..

Neyse.. FTF .. Cuma'ya kadar izlemem lazım. Son Quiz'in gösterdiği üzere fena unutmuşum. Pek bi heyecanlı olacak :)

From: Turke_1 8/15/2005 5:13 pm

Evet, araba ona doğru yaklaşırken baya bi tırstı, ben farkettim. Ama adam karizma sahidende. Koskoca derin devlet o adam. Daha ne olsun...

From: okatmer 8/16/2005 4:04 am

Diana için niye bu kadar duygusal düşünüyorsunuz anlamıyorum. Onun sadece kötü bir X-Files karakteri olarak düşünseniz ve kendinizi Scully yerine koymasanız çokda takılacak bir karakter olmadığını anlayacaksınız. Mulder ve Scully'e o kadar kötülük yapan Krycek ve CSM için neden bu kadar yaygara kopmuyordu olay bir kadın olunca işler değişiyor.

""". Bu yüzden Diana Fowley haksızdır. Mulder'a "sana senin gibi biri lazım. Senin gibi düşünen, senin inandıklarına inanan biri..." ""

Diana bunu söylerken Mulder'ın kara kaşına kara gözünü yada X-Files'ı çok sevdiği için değil; CSM'im emirlerine uymak zorunda kaldığı için söylemiştir. Hep diyorum Diana sadece verilen görevi yapıyor karşısındaki Mulder olmuş, Ahmet olmuş, Mehmet olmuş farketmez

CSM Scully'i de Diana gibi kullanmak için X-Files'a atamıştı ama Scully çetin ceviz çıktı :)

Diana gerçektende sinir bozucu bir karakterdir. Chris Carter'ın Diana gibi bir karakter oluşturmasının nedenlerinden biri Scully'nin aslında sanıldığının aksine Mulder'a önem verdiğini göstermektir. Eğer gerçekten bu olmasaydı Scully bu bölümde bu kadar üzülmeyecekti. Diğer nedenler ortalığı karıştırmak, fanları kızdırmak, Mulder-Scully ilişkisini sağlamlaştırmak, diziye renk katmaktır.

Mulder-Scully koruma kalkanına girmek isteyen kim olursa olsun fanlardan tepki görecek ve şiddetle dışarıya püskürtülecektir. Scully buna izin vermediği için hedef Mulder seçilmiştir. Ama nedense Never Again'de Scully o adamla aynı evde kalmış kimse tepki göstermemiştir. Scully yapar kardeşim, hakkıdır, yanlızdır, kanserdi ne yaptığını bilmiyordu denilir. Ama Mulder olunca işler değişiyor. Çünkü Mulder bencil, kadın ruhundan anlamayan, ot gibi biridir

Gene tekrar ediyorum Scully kanser diye ne yaparsa tamam oluyorda. Kız kardeşi kaçırılmış, babası ölmüş, aile ilişkileri olmayan, büyük bir komplonun anahtarı olan..neydi Fight The Future'da dedikleri;

”Hükümetin sürüp giden sessiz filminde bir anahtar figürüm. Patronlarıma bir can sıkıntısı,iş arkadaşlarım arasında bir şaka. Beni “korkunç” diye çağırıyorlar. Korkunç Mulder...çocukken kız kardeşi uzaylılar tarafından kaçırılmış; şimdi küçük yeşil adamları ,elinde bir silah ve kimlikle kovalayan ; gökyüzüne veya dinleyecek herhangi birine bunun bir hükümet komplosu olduğunu bağıran biri. Gökyüzünün hızla düştüğünü ve çarptığı zaman bütün zamanların en b*k fırtınasının çıkacağını bağıran adam.””

böyle bir durumda olan insan nasıl hata yapmasın,başkalarına nasıl inanmasın hele geçmişinde beraber olduğu, zayıf noktalarını bilen birine karşı

Oğuzhan

From: layaki 8/16/2005 5:22 am

Bölümden ikinci bir anekdot: Scully elindeki filmleri alıp "üç ahbap çavuşların" malikanesine gider. Frohike'in çok tatlı kapı açma seansının ardından aralarında geçen diyaloglar ilginçtir. Frohike bir ara Scully'e:
-Gücün karanlık yanına hoş geldin, der... Çok hoş bir gönderme. Ama sanırım bu lafı destekleyen başka unsurlar da var.

CSM X-Files odasını yakıp kapıda Ajan Spender'la karşılaştığında ona açıklamalarda bulunur. "Buraya girebiliyorum. Çünkü giriş iznim var. Her şey bunun için: Giriş izni". Güç budur işte. Her yere girebilmek, her yerde istediği gibi davranabilmek. Bunu her babayiğit elde edemez. Karşılığında kaybedilecekleri göze alabilmek gerekir. Aile, eş, dost, doğruluk, dürüstlük, bazan onur, hiç ama hiç kimse olmadan sadece kendine güvenerek yaşayabilme kabiliyeti gerekir. Sağlam bir irade gerekir. CSM tüm bunları göğüsleyebilecek bir iradeye sahip olduğunu zaten ordudayken kendisine verilen görevi kabul ederek göstermiştir. şimdi aynı şeyi oğluna öğretmeye niyetli gibidir.

Acaba Mulder'da gücün karanlık yanına geçseydi her yere giriş izni alsaydı işler daha kolay olmaz mıydı? Peşinde koştururken ölümlerden döndüğü, girmesi gerektiğini düşündüğü her yere tam girmişken o anda her şeyin ortadan kal(dırıl)ktığı o kötü anları yaşaması gerekmeyebilirdi. Ama o bunları yapamaz. Asla yapamaz. Çünkü o bir kahraman. Kahramanlar yukarıda saydıklarımı ve daha pek çok özellikerini kaybetmeyi göze alamazlar. Kötü adamlar bu yüzden her zaman daha avantajlı konumdadırlar.

Bu yüzden onların her yere girşi izinleri vardır!

Selamlar
Lami
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Oca 13, 2007 3:11 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
From: Elsa_moon 8/16/2005 7:03 am

Never Again' de suç yine Mulder' ın üstüne atılmıştı da ondan ses etmedik. "Scully' nin masasının yokluğundan, Elwis' e daha en baştan Scully' i haklı çıkarmışlardı. nereden geldiğini bilmediği bir tehditin altında, son günlerde devamlı ölümle yüzyüze gelmekte olan birinin doğal davranışları gibiydi hatta.
"everything is not about you" derken isyan ettiği Mulder değildi kendiydi. kendi cezasını kendisi veriyordu, acı çekiyordu. onun yerine kendimi koyduğum zaman yaptığı şey az bile kalıyor. Arada ortağı mısın, astı mı karar veremediğin iş kolik bir adamla çalışıyorsun. Yolunda gitmeyen birşeyler olduğunu hissediyorsun ve bunu karşındakine anlatamıyorsun. Karşındaki yolunda gitmeyen birşeyler olduğunu adı gibi biiyor, ama doğru soruları bulmak için çabalamıyor bile. vs vs vs
The End' de Scully sadece her zaman yaptığı şeyleri yapıyor. Bilimsel bulguların peşinden gidiyor. The beginnig' i düşünmeden The End' i düşünmeyi başardığım zaman henüz Mulder' a kızacak pek bir şey bulamıyorum. Diana karşısında o yarım gülüşüyle Scully' i anlatırken veya "sensiz de ayakta kaldım" derken gayet Mulder' dı. sadece aabadaki o bakışlar ve Scully' e Diana konusunda takınılan o gizemli tavırlar illet etti beni. The beginning' e hazırlık yapılması bakımından zannederim böyle hareket edildi. Hoş arada izlemediğim bir film var. orada neler olup bittiğini bilmeden konuşuıp duruyorum öyle...

From: rukish 8/16/2005 8:41 am

Bahar635 nick'li üyenin mesajı bu başlığa taşınmıştır.

Öncelikle özür diliyorum .ve direk konuya giriyorum DıANA fOWLEY'e sinir oluyorum tabi bu bölümde Mulder'ada acaip sinir oldum ama harika bir bölümdü. büyük bir heyecanla Diana^nın diziden şutlanacağı bölümü bekliyorum. bu konuda bilgisi olan varmı bu Fowley ne zaman aradan çekilecek?

From: rukish 8/16/2005 9:11 am

O bakışların tek sebebi daha önce de belirttiğim gibi şüpheden başka bişi değil.. Gibson'ın söylediklerini yeniden hatırlatmama gerek yok sanırım..

Diana'yı düşünmesi "ne zaman yatağa atsam acaba" diye düşündüğü anlamına asla gelmez.. Ha geçmişten gelen bir arkadaş, yakın bir arkadaş , eski bir dost ya da eski bir sevgili olarak bu hatunu düşünmüş olabilir, gördüğüne sevinmiş te olabilir, ki vurulduğunda sedyedeki bu karının elini tuttuğunda, geçmişten gelen birşeylerin Mulder'da hala bulunmakta olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Ancak tekrar belirtiyorum, bu asla Scully'nin Mulder'ın hayatındaki yerini değiştirmesine sebep olacak bir şey değildir. Gözümü kapayıp görmemeyi tercih etmeyi de bilirdim bu tip sahneler, elini tutuyor, benim midem bulanıyor.. Ama bu türdkei her tür sahenyi özellikle belirtiyorum ki at gözlüğüyle bakan bir insan statüsünde değerlendirilmeyeyim sizin tarafınızdan.. Yine de bana mantıklı gleen size mantıklı gelmiyor, pek yol alamıyorum ama olsun.. Kötü olanı da yazmaktan gocunacak değilim.. Benim Mulder'a inancım tam ..

Mulder The X Files bölümünü kendisininmiş gibi algılıyorsa, bu sadece O'nun bencil, işkolik olmasından kaynaklanmamaktadır. Buyrun bu bölümde Skinner Scully'yi de dışarı çıkarmış, sadece Mulder ile konuşmuştur.. Demek ki bu yafta bu adama başından beri yapıştırılmıştır. Bunun akıl karı olduğunu vs. düşünmüyorum, sadece ortada olanı söylüyorum..

Son olarak sizi Mulder'ın FTF'de şu meşhur arı sahnesinde Scully'ye söylediklerini düşünmeye davet ediyorum.. "The Beginning'te bunları yapan adam bunları mı söylüyor?" diye kalakalacaksınızdır muhakkak.. Ama ben bu adamı savunuyorsam, Scully'nin O'nun için ne anlama geldiği gerçeğinin bir ikiyüzlü kaltak yüzünden değişmeyeceğini düşündüğümdendir.. Tabii ki sempatim vardır, tabi ki anaç tavukluk ta yapıyorumdur, ama ben bir halta inanıyosam, sebebim yokken inanmam.. o kadar.. Neyse niye kişiselleşti bu mesaj yaa..

SPOILER
*
*
*
*
*
*

Bir şırfıntının şaklabanı olacaksa bir adam, çıkıp ta "sen benim ayaklarımı yere basmamı sağladın, sen kendime karşı dürüst olmamı sağladın" demez Scully'ye.. THE BEGINNING'te de asıl mantığı "benim *gördüklerim* var senin bilimin, bu sefer bilime inanmayı reddediyorum, çünkü gördüklerimi yalancı çıkaracaksa bunu yapamam" olan o konuşmanın ucunun Diana'ya dokunması haricinde pekhala Mulder'dan beklenen bir hareket olduğunu da belirtmeliyim. "Diana ortalıkta bilim bilim diye gezinmiyor" lafı da bu adamın basbayağı şalterlerinin fena halde attığını gösterir. Ya şalterler atmıştır, ya kırılmıştır, ya sinirlenmiştir, ya üzülmüştür, herneyse, bu adam bir şekilde saçmalamıştır. Ama bana Diana'yı Scully'ye tercih ettiği fikriyle gelinmesin.. Diana'nın yalakası olduğu fikriyle hiç gleinmesin, hele gözleirnin ondan başkasını gördmediği fikriyle.. Aman Allah'ım.. Bunca şeyi yazdıktan sonra lütfen gelmesin.. ınanmam, inanmıyorum, inanmayacağım!

From: Elsa_moon 8/16/2005 11:04 am

Diana konusunda söylenebilecek ne var başka bilmiyorum. kadın bir kere çirkin (Scully' e göre) sonra hiç sempatik değil. Ve daha girer girmez atış poligonunda yerini aldı. ılk atışta isabet ettiremedi "you mean scully" cevabı ile oturtuldu ve tarafımdan Mulder ayakta alkışlandı. Ama Scully' nin yaklaşmakta olduğunu hissettiğinden midir nedir Mulder' ın elini tuttuğu an iş benim için bitmiştir efendim. O an Diana' dan nefret edilmiştir. Bir adamın kuyusunu kazıyorsan şerefli kaz be kardeşim. ışinden edeceğin adamı neden bir de duygusal anlamda zedeliyorsun. çekip giden sensin, bırak adam hayatını yaşasın değil mi?
Scully'cim gözünü seveyim o ne altıncı histir öyle. Daha Fowley2 i tanır tanımaz Mulder ile bağlantıyı kurdun " 1991 X-Files' ı kurduğun yıl değil mi?" Hoş zaten açıkça ifşa edilmese de öngörülerinin ne kadar kuvvetli olduğuna pek çok kez şahit olduk senin ama... Neden her olaya bodoslama atlarken sakinleştirdiğin Mulder' a bu kez gaz verme ihtiyacı duydun ki... eh yani, cevabı biliyorsak da sormaktan geri kalamıyoruz...
Skinner' ın neden Scully' i o odadan dışarı çıkardığını anlamış değilim. Olabilecekler konusunda Scully' nin de bilgisi vardı sonuçta. Haksızlık değil mi bu ona... 5 yıllık emeğe..

From: Turke_1 8/16/2005 2:02 pm

Canım Scully güzelde, Diana'nın da boyu Mulder'ın boyuna denk. Zaten DD'nin eski filmlerinde de izledik, adamın aynı anda iki hatunu götürebilme potansiyeli var, gördük :) O yüzden bu konuyu hiç tartışmıyorum, hem Scully hem Fowley diyorum :)

Bu arada 6. sezonu izlemeyen arkadaşara da spoilerleri habersiz dizmişiniz. Var mı forumda 6. sezonu izlemeyen ?

From: emily_71 8/16/2005 2:22 pm

Evet ben izlemedim ve şu anda büyük şoktayım.Yani ne demek CSM Diana'ya öyle yaptırmış??O kadın terörist şeycisi değil miydi yoksa ben mi bölümü tam izlemedim??

From: rukish 8/16/2005 2:43 pm

Harbiden paldır küldür dalmışız Pınar yaa..Ben spoiler uyarısnı koyayım koymasına da, du bakim..

Haftaya öğreneceksin, şimdi daha fazla kafanı karıştırmak olur diye düşünüyorum, o nednele daha fazla bişi yazmıyorum..

From: PELIN77 8/16/2005 4:00 pm

Ultra uzun ve devamlı aynı şeyleri tekrar edip, anafikri "ama Mulder çok şirin ben ne derseniz deyin inatla aynı şeyleri tekrar edeceğim" olan mesajlarını okumama kararı almış bulunmaktayım. ılgililere duyrulur...

Not: Hayır gelecek bölümde görmeyecek Pınar bu olayı.

From: Turke_1 8/16/2005 4:48 pm

Frohike dizinin en şirin adamıdır. Pek severim kendisini. Adamımdır benim :) Mulder filan onun yanında halt etmiş :)

From: trustno13 8/16/2005 5:02 pm

"Mulder The X Files bölümünü kendisininmiş gibi algılıyorsa, bu sadece O'nun bencil, işkolik olmasından kaynaklanmamaktadır. Buyrun bu bölümde Skinner Scully'yi de dışarı çıkarmış, sadece Mulder ile konuşmuştur.. Demek ki bu yafta bu adama başından beri yapıştırılmıştır. Bunun akıl karı olduğunu vs. düşünmüyorum, sadece ortada olanı söylüyorum.." (firefox'da rtf ayarlama neden yapamıyoruz uyuz oluyorum)

Hayır.
Mulder kendini X-Files'a adamıştır, atamıştır. Hiç kimse ona sen XF'ten sorumlusun dememiştir. Hatta bu bölümde Lone Gunmen "Mulder X-Files'ı bulduğunda Fowley yanındaydı" demişlerdir konuyla ilgili olarak. Dolayısıyla bu yafta bu adama yapıştırılamaz, ancak bu yaftayı kendine yapıştırmış olabilir. Skinner'ın sadece Mulder'la konuşması normaldir, XF'e ne kadar bağlı olduğunu, Scully'nin aslında Mulder'ı ispiyonlamak için gönderildiğini bilmekte ve The End itibariyle XF'in başına bir haltlar geleceğini sezmektedir. Bir çeşit uyarı söz konusudur. Spender'ın Mulder'a yüklenmesi, FBI'da çalışan herkesin geçmişi rahatlıkla araştırılabildiği için Fowley'in birden ortaya çıkışı ve Mulder'ın mantıklı düşünememe sürecinin başlaması elbette ki Skinner'ın doğrudan Mulder'ı uyarmasını gerektirmiştir.
"Mulderbencil ve işkolik olabilir, ama..." diye bir şey yoktur.
Mulder bencil ve işkoliktir.

Murat

From: PELIN77 8/16/2005 5:13 pm

Mulder bence sadece bencildir. ışkolikliği kendi bencil nedenlerinden ileri gelir.

From: rukish 8/16/2005 6:23 pm

Tamam siz vermişiniz kararınızı lafım yok arkilerim..

Ama Mulder'ın şirinliği de bi yere kadardır.. Kara kaşına kara gözüne tav olmak ayrı şu adamı korurken kendime göre haklı olduğumu bilmesem neden yırtiim bi taraflarımı :((

Aman nese yaa

From: erdemisik 8/16/2005 6:33 pm

öncelikle belirteyim ki ben Diana'ya hiç de kızmıyorum. Tipik kadın davranışları sergiliyor. Yadırganacak birşey yok. Tabii kadınlar bunun iyi niyetli olmadığını bildikleri için kızıyorlar. Bence kızmaya gerek yok ki zaten gerek olmadığını Mulder FTF 'de Scully'i arı sokmadan hemen önce göstermiştir.

Bir de CSM, Diana geldikten sonra görevlendirilmedi mi? O zaman nasıl Diana CSM için çalışıyor oluyor? Hem öyle olsa Gibson bunu anlamaz mıydı? Bende The End'de Diana CSM için çalışmıyor.

Ayrıca Diana ile Mulder tekrar biraraya gelince aralarındaki eskiden kalma "küllenmemiş" alev tekrar canlanamaz mı? Canlanmadığı, Mulder'ın, eskiden yaşananlardan dolayı Diana'ya özel davrandığı belli ve bence çok normal. Kim öyle davranmaz ki? Diana'nın sonradan yaptıklarına tekrar deyiniriz ama bu bölümde abartıldığı kadar Diana düşmanlığı yapılacak birşey göremiyorum ben. Ayrıca Diana'ya lütfen o..pu demeyin. Ben onu seviyorum....:PPPP

From: okatmer 8/17/2005 2:05 am

""ama Mulder çok şirin ben ne derseniz deyin inatla aynı şeyleri tekrar edeceğim"" okuyamayacağına üzüldüm tühh

"ama Scully'de çok şirin ben ne derseniz deyin inatla aynı şeyleri tekrar edeceğim" sanki yukardaki durumdan farklı bir durum pöhhh

Oğuzhan

From: okatmer 8/17/2005 2:07 am
To: erdemisik

""""Bir de CSM, Diana geldikten sonra görevlendirilmedi mi? O zaman nasıl Diana CSM için çalışıyor oluyor? Hem öyle olsa Gibson bunu anlamaz mıydı? Bende The End'de Diana CSM için çalışmıyor.""""

CSM Kennedy öldürüldüğünden beri devrede

Oğuzhan

From: trustno13 8/17/2005 2:10 am

"ışkolikliği kendi bencil nedenlerinden ileri gelir"

O kesin de, sırf bencil demeyim diye bir sıfat daha kullanmak istemiştim işte eheh.

Oyunbozanlık yapmayalım, Mulder'ı savunamamaya başlayınca lütfen lafı Scully'ye çevirmeye çalışmayalım. Hele hele The End'de hiç bir suçu olmayan bir Scully söz konusuyken (The Beginning ayrı tartışma konusu). Mulder'ı kaşı gözü hürmetine savunmaya çalışanların da varlığından hepimiz haberdarız; oysa ben bugün kimsenin "Ama Scully çok güzel çok şirin ya ben ona kıyamam" gibi bir yorum yaptığını görmedim.

Murat

From: okatmer 8/17/2005 2:26 am

Bu kadar Mulder üzerine gidilmesi bana bu şekilde Scully'nin koruma altında olduğu izlenimini veriyor

Oğuzhan

From: rukish 8/17/2005 3:30 am

Mulder'ı savunamamaya başlanırsa eğer, haberdar ederiz efenim sizi..

Kaşı gözü hürmetine de savunan olabiir, doğaldır, ama şurda sayflarca mantıklı bişiler ortaya koyanlar, koymaya çalışanlar da var, ben kendimi öle görüyorum, size öle görünmediğim aşikar tabe.. Scully için şirin , tatlı, vs. yorumu yapılmamış ta ne olmuş yane.. Tartışmayı bu kadar basitmiş gibi göstermesek diyorum..

The End'de hiçbi suçu olmamışsa Scully'nin, Mulder'ın da suçu olmamıştır. Bikaç bakıştan, "sen napıcağını bilirsin" lafından dağları devirmek istiyosanız buyrun.. Yapıyosunuz zaten..

From: rukish 8/17/2005 3:42 am

5 senedir Scully'nin ispiyonlamak için orada olduğunu öğrenememişse Skinner, normaldir tabe uyarması..

Mulder - XF arasındaki bağlantının FBI'da bile nasıl algılandığına dair açık ve net bir gerçeği görüyoruz burada..

Bakın bencil lafına gene uyuz olmaya başladım. Olsa bile değil ulan, bencil değil işte. Var mı! ????

Görmek istediğiniz buysa ben bişi diyemem.. "Altında şu yatabilir, ama bakın burda da bu var" dedikçe korumuş oluyoruz, arkadaşlar şurada fikirlerimizi "Mulder'ın kara kaşı kara gözüne bağlı kalarak" yapmadığımıza tekrar dikkatinizi çekeyim..

Zaten kendi başlattığı bişeye kendini adamış olduğunu başından beir biliyoruz zaten .. Derdimiz başkalarının nasıl düşündüğü burda.. Ben Skinner'ın Scully'yi çıkarmasında başka bi mantık göremiyorum. Kusura bakma uyarı muyarı deniyorsa pek te güzel Scully'nin yanında uyarabilirdi diyorum..

From: erdemisik 8/17/2005 4:04 am

ben de Mulder'ın bencil olduğunu düşünmüyorum. Zira Mulder ne bir öğrencidir anasına babasına karşı olsun, ne evlidir eşine karşı olsun, ne de çocukları vardır çocuklarına karşı sorumlu olsun. Sorumlu olduğu şey işidir ve de sorumluluğunu gayet iyi yerine getirmektedir. Bunun dışında hayat Mulder'ın hayatıdır. Bencil değildir.

From: PELIN77 8/17/2005 5:24 am

<<<ama Scully'de çok şirin ben ne derseniz deyin inatla aynı şeyleri tekrar edeceğim">>>>

Bunu söylediğim veya ima ettiğim bir yer gösterebileceksen quote et, yoksa boş yere kendini yorarsın.

From: trustno13 8/17/2005 5:39 am
To: erdemisik

Mulder, X-Files'a kendini atamıştır.
X-Files, hayatı olmuştur.
ışi ve özel hayatı içiçe geçmiştir, dolayısıyla sorumlulukları da
Scully, onu ispiyonlamak üzere yanına verilmiştir.
Bundan zaten şüphe duyan Mulder, istese onu devredışı bırakabilirdi.
Yapmadı, onu da XF'in içine soktu.
Kendin bilerek ve isteyerek Scully'yi ortak olarak benimsediysen, senin hayatın olan XF yüzünden ortağın kaçırılmış, kanser olmuş, ablası öldürülmüş ise, ona karşı da sorumluluğun olmak zorundadır. Onu da inandırmak isteyen, senin gördüklerini görmesini isteyen ve bu uğurda kanıtlar peşinde koşan sensin.

Ama çoğu zaman Scully'yi yok sayarak, zaman zaman onu hala daha hain olmakla suçlayarak, başına buyruk hareket edip, onun hem hayatını hem de kariyerini tehlikeye atarak
Bencilliğin daniskasını yapmaktasın.

Ben bunu zibilyon defa anlattım, o yüzden artık "mulder neden bencildir" konusu hakkında yazmayacağım.

From: PELIN77 8/17/2005 5:43 am

Arkadaşlar, Mulder eleştirilince, bencil veya işkolik denince, kendisini "ama elimde değil sonuna kadar savunacağım" dışında elle tutulur, neden bencil olmadığına dair verebileceğiniz örnek olmaksızın, "bunları okumak midemi bulandırıyor" haricinde savunma (ne gerek varsa savunmaya) sunamamışke; HER postunuzda kalkıp lafı Scully'e getiriyorsanız, evet siz savunacak bir şey bulamıyorsunuz demektir.

Mulder'ı çok sevmeniz, TV/Film/Kitap dünyasında yazılmış en ıYı karakter olarak görmeniz, sizin onu "savunma" babında ortaya somut deliller koyduğunuzu göstermez. Sadece sizin bu karaktere laf gelmesine katlanamadığınızı gösterir. Eğer kalkıp,kendi deyiminizle, savunmak için, neden "Mulder'ın Bencil olamdığına" veya bakış açınıza göre nasıl "Scully'nin onu bencil yaptığına" veyahut nasıl "soğuk nevale, inanmayan, yol tıkayıcı Scully'nin" bunu hakettiğine dair birşey yazamıyorsanız; konuyu temcit pialvı gibi ikide bir Scully'e getirmenizin tek anlamı vardır; o da, "siz Mulder'ın eleştirilmesinden hoşlanmadığınız için kalkıp onu eleştirenlerin Scully'i sevmesi nedeni" ile veyahut "bakın o da mükemmel değil " demek isteğiyle veya biraz "O'na da atalım da Mulder'ı rahat bıraksınlar" dileğiyle olmasıdır. Yoksa Mulder'ın x Files'ı kurmasının, hayatını X Files yapmasının, Diana ile ilişkisinin, zaaflarının, bencilliğinin (bana göre tabii) veya işkolikliğinin Scully ile doğrudan bağlantısı yoktur. Scully bunların nedeni değildir.

Lütfen tartışmak istiyorsanız Mulder'ı tartışın, çünkü konu O veya Scully'nin direkt olarak Mudler'ın davranışlarından sorumlu olduğunu söyleyin; aksi halde konuyu durup durup Scully'e yıkmayın.

Bu forumda "Aman nolur dayanamıyorum, Scully'me kıyamam" veya "Scully kusursuzdur, asla hata yapmamıştır, hayır asla içine kapanık, inatçı hatta zaman zaman soğuk kesinlikle değildir" diyen postu bulun alnınızdan öpeyim.

Tartışma, tartışma babında olur. Benim karakterim senin karakterini döver kısmı azıcık "acayip" kaçıyor.

Son olarak, kendi adıma konuşursam ben bu diziyi yıllardır izliyorum; defalarca da izledim; çok afedersiniz ukalalık ederek bu diziyi benim kadar bilen çok az çıkar da diyebilirm rahatlıkla, o nedenle eğer Mulder'a (bana göre dayanaklı) eleştiriler getiriyorsam bu benim en doğal hakkımdır. O sadece Mulderist'lerin karakteri değildir. Karşıt görüş olmadan forum olmaz, yoksa unuttunuz mu?

:: şimdi Scully hakkındaki "eleştiri" postlarının yağmasını bekliyorum. ::

From: okatmer 8/17/2005 6:19 am

"Mulder'ın Bencilliği" ve "Scully'nin dışlanması" dizinin konsepti gereğidir

Mulder Bencil Olmasaydı;

Aslında neden bencil demek gerekir, bunlar zaten yazıldı. Aile problemleri,işe bağlılığı vs. Mulder insanlara güvenemiyor arkadaşlar bu yüzden bencil. Sürekli "spooky" diye dalga geçilmiş, ne teori ortaya attıysa millet sallamamış. Böyle bir insan nasıl dışa dönük olsun. Eğer bir şeye sadece siz inanıyorsanız sadece kendiniz çaba harcarsınız. Scully'nin görevi casusluk, Mulder da bunu biliyor bu yüzden bazı şeyleri ona söylemeden yapıyor. Zaten Scully'de gerçekleri görmeye başladıkça Mulder'la aynı tarafa geçti. Eğer Mulder en baştan beri bencil olmasaydı; gördüğü herşeyi, olaylar karşısındaki teorilerini hemen sağa sola yaysaydı nasıl bir duruma düşerdi siz tahmin edin. Scully'e güvensizliği kötü bir durum elbette, ama oda yavaş yavaş kalktı

Mulder'ın ruhhalini tek kelimeyle anlatırsanız; TRUST NO ONE!

Scully'nin dışlanmasaydı;

Scully herşeyi görseydi,bilseydi dizi 2.sezonda biterdi. Bu yüzden dizi içerisinde bazı şeylerin Scully tarafından bilinmemesi gerekiyor. Böyle olsunki dizi devam etsin, insanlar meraklansın. Herşeye balıklama inanan biriye değilde, işe bilimsel yaklaşan birine insanlar inansın. Böylece Mulder-Scully, Paranormal-Gerçek dengelensin

şunuda unutmamak gerekir Mulder ve Scully kukladır. Chris Carter'ın kuklaları. Bu yüzden ilişkileri,kişilikleri, yaşayacakları, yaptıkları CC'nin parmaklarının ucundadır. CC'de diziyi uzatmak, insanların ilgisini çekmek, diziyi sadece anormali inceleyen bir kalıptan çıkarmak adına Mulder'a ve Scully'e böyle ruh halleri vermiştir.

Ayrıca dizide bir karakteri sevdiğini göstermek illaki foruma canım,cicim,şirin yazmayı gerektirmez; bir kişinin o karakter düşkünlüğü, laf söyletmemesi bunun en iyi kanıtıdır

Oğuzhan

From: Elsa_moon 8/17/2005 6:25 am

Bu bölümle ilgili olarak Scully' e ne gibi bir eleştiride bulunabiir ki... Hem cinsim olması onu eleştirmek konusunda beni oldukça zora sokuyor. O pencereden el ele o iki insanı gördüğümde vereceğim tepkinin onda birini bile vermedi kadın. Gitti sakince oturup telefon etti. Duygularını bastırmaktaki o üstün yeteneğini kullandı yani yine.
Mulder' a içe kapanık diye kızdığım zamanlarda bile Scully' nin içe kapanıklık konusunda ona bin basacağını biliyor oluyorum. Ama iki taraftan biri kolaylıkla duygularını yansıtabiliyor olsaydı 5 yıldır süregelen dengenin daha çabuk bozulmasına sebep olmaz mıydı, diye düşünerek kendimi teselli ediyorum.

From: okatmer 8/17/2005 6:26 am

"""Sadece sizin bu karaktere laf gelmesine katlanamadığınızı gösterir."" Olayı çözmüşsün..

Mulder'a laf gelmesine katlanamıyorum varmı ötesi? kim laf atarsa elimdem geldiğince Mulder'ı savunurum. Mulder benim için gerçektende ıYı DEğıL EN ıYı KARAKTERDıR, itirazınız varmı, rahatsızmı oluyorsunuz?

Sanki forumda Apo'yu savunuyoruz, nedir bu allah aşkına

Oğuzhan

From: trustno13 8/17/2005 6:39 am

O değil de sanırım birazdan hepimiz kovulucaz. Herkes işinin başına! mesai bitsin sonra konuşuruz!!

Murat

From: rukish 8/17/2005 7:06 am

Ya bi dakka nedir bu? Bikaç kişi "kıyamam edemem" dedi diye bütün Mulderist'lerin sorunu mu oldu şimdi bu? "Scully'ye neden laf edilmiyor da hep Mulder?" dedim ben sadece.. Bu Scully'nin üzerine yıkmak değildir bişileri.. Ortada olan bişeyi söylemektir.

Ha tamam Scully Mulder'dan daha oturmuş bir karaktere sahiptir.. Ne yani dert mi ediyorum sanıyosunuz bunu? Etmiyorum arkadaşlar.. Bakın görün, bunu söyleyebiliyorum da.. Sanki Scully düşmanıymışım gibi davranılmasın lütfen yaa.. Ne alaka?

Ben bu adama sempati besliyorum, eee? Sempati besliyorsam bal gibi de savunurum, neresi yanlış bunun?? Eleştiren eleştiriyor, karşılık vermek isteyen veriyor. Ne var bunda??? ıster korumak olsun ister bşaka bişi, ben de sizin gibi düşünmüyorum ki karşılık veriyorum.. Neden yani, Mulder'ın üstüne fazla gittiğinizi düşünmek te olmaz mı?

Savunma dediğiniz şey size yeterli gelmiyo, adam gibi, dayanıklı gelmiyo ama bana öyle geliyorsa yazmıycak mıyım yani? Hayır devamlı temcit pilavı gibi dönüyor duruyor diyorsunuz, tamam işte forum bu değil midir? Ne ara bir karara vardık ta sus anlaşması imzaladık ki? Gündeme geliyor, gelince tartıtşılıyor, ne var yane...

şahsen ben Scully'ye herhangi bir laf atmadım, bu bölümle ilgili olarak, onun hakkında hiç te ağır konuştuğumu sanmıyorum ve ben Mulder'ı böyle savunmam..

O nedenle bi zahmet harbiden benim ajanım senin ajanını döver tribindeyse birileri, hemen vazgeçsin derim. Ben değilim..

Katılıyorum, tartışma tartışma babında olur.. Seviyemi düşürdüğümü sanmıyorum, diğerlerinden de buna dikkat etmesini bekliyorum..

NOT: yazdıklarından çıkan Mulder'ın hali midemi bulandırıyor dedim canım, yazdıkların demedim .. tekrar ediyorum..

From: sedab 8/17/2005 7:40 am

Gerek mulder ın gerekse scully nin hataları oldu.mesela scully nin soğuk ve mesafeli yaklaşımı mulderın öküzlüğüne katkıda bulundu
The end de dianayı görünce hazine bulmuşçocuk gibi sevinen mulderın bu coşkusunun sebebinin şu olduğuna inanıyorum oda diananın paranormal bakışından dolayı mulderı etkilediği
Haaaaaaaa dianaya sensizde gayet iyi idare ettim diye laf koyması güzeldir.scully yi korumak babında o bir bilimkadını onun işi kanıttır demesi iyiydi amaaaa sanki dianayı birşeye ikna etmeye çalışıyo gibi
Ftf da bu soğukluğunun yerini
----------- you saved me you kept me all person
şeklinde hafızama beynime kazınan sözlerigüzeldi
beginning de ki soğukluğuna ise y,ne gıcık oldumbu sefer scully bir adımattı sen benim seni dürüst tuttuğumu söyledin şimdi değişememdedi...............ama mulder this time your science is wrong diye lafı ağzına tıkamıştı
yani 2 ileri 1 adım geri

From: margi13 8/17/2005 8:41 am

oğuzhan burada Mulder'ın bencilliğinden çok güvensizliğini irdelemiş. ikisi bana göre oldukça farklı. Mulder'a bencil etiketinin yapıştırılmasından rahatsızlık duyuyorum? Böyle birşey diyebilmek için onu yeterince tanıdığımı sanmıyorum. ötesi, bencilliğin tanımını herkes farklı yapıyor anladığım kadarıyla. Mulder her koşulda kendi refahı için mi çabalıyor sorarım size. Eğer öyleyse neden sağ ve sağlıklı kalmasına engel olabilecek bir işte çalışıyor? şimdi de işkolikliğinden dem vurmayın. Eğer hastaysa tedavi olsun! (Bunu Red Museum'daki gözetleyiciye öneriyordu)

Burada sadece Scully ile ilişkilerindeki Bencilliği mi tartışılıyor? (Neden diye sormuyorum!!!) ılişki tartışılıyorsa iki tarafın varlığına dikkatinizi çekerim. Bilinçli veya bilinçsiz laf sonunda Scully'ye geliyorsa o da bu ilişkinin bir parçası olduğundan. Uslüp mu rahatsız ediyor acaba?

Birde Diana var tabi üçüncü tekerlek.Sanki yeterince karışık değilmiş gibi...ılişkilerinin geçmişi hakkında hiçbir fikrim yok desem yeridir. Eğer X Files'ın kuruluşunda o kadar emeği geçtiyse nasıl oldu da 5 sene boyunca ismi anılmadı? Ajan Fowley'le falanca akıl hastanesindeykende şunu bulmuştuk diyebilirdi herhangi bir davada... Bir kırgınlık veya anlaşmazlık görünmüyordu...(Mulder olumsuz duygularını saklamada çok başarılı olmadı hiç bana kalırsa...) Bilinçli bir adını anmamazlıkta yoksa Mulder'ın Diana'ya hiç değer atfetmediğini onu umursamadığını söyleyebilirim. Bu durumda Mulder'dan bir tercih yapması mı bekleniyor acaba?

From: bahar635 8/17/2005 8:52 am

Diana ile ilgili düşüncelerine katılıyorum. 5 sene boyunca adı anılmadı neyse zaren x fıles en hoşlanmadığım karakterlerden biri
mulder'ın bencil olmadığını düşünüyorum ama sakin tavırları beni deli ediyor

From: okatmer 8/17/2005 9:15 am

Bence Mulder'ın bencilliği insanlara güvensizliğinden geliyor. Çünkü büyük bir komplonun içinde, dost görünen herkesten kazık yiyebilir, yanlız. Sen daha iyi bilirsin aile problemleri çocukları nasıl etkiler?? ınsanlara güvensizliğinden dolayıda kendi içine dönüyor, kapılarını kapatıyor. Bu da oluyor bencillik

Evet madem Diana X-Files'ın kuruluşunda vardı neden daha önce bahsi geçmedi. Sanırım bu gene CC'nin bir işi belki de dizide böyle birini asla planlamıyordu. Diana zaten birden ortaya çıktı ve pat diye kayboldu

Ayrıca lütfen Mulder'ın öküzlüğü gibi cümleler kurmayın. Kötü söz sahibine aittir :p

Murat haklısın, Mulder avukatlığı yüzüden kovulacam burdan. Acaba avukatlık bürosumu açsam :)))

Ruki Mor Çatı gibi dernek kuralım. Mulder sevenleri toplayalım

Oğuzhan

From: PELIN77 8/17/2005 2:07 pm

<<<<Mulder'a laf gelmesine katlanamıyorum varmı ötesi? kim laf atarsa elimdem geldiğince Mulder'ı savunurum. Mulder benim için gerçektende ıYı DEğıL EN ıYı KARAKTERDıR, itirazınız varmı, rahatsızmı oluyorsunuz?
>>>

Evet rahatsız oluyorum senin bu saçmasapan 5 yaşındaki çocuk tavırlarından. Sen Mulder değilsin, kimse burada sana hakaret etmedi ona göre yazı diline dikkat edersen sanırım sadece ben değil herkes mutlu olur.

Bir karakteri veya diziyi objektif gözle tartışamayan, laf söyletmem mantalitesi ile hareket eden kişilere, kendi görüşlerini sunmak zaten hata. Zannediyorsunuz ki Mulder'ın bazı bölümlerdeki davranışlarının eleştiri konusun olması, bencil olduğunun söylenmesi bizim Mulder'ı sevmediğimiz anlamına yoruluyor. Oysa bir karakteri körü körüne sevmekle, hataları ile sevmek arasında çok fark var. Çünkü zaten yüzeydeki bu çatlaklardır karaktere derinliğini veren. Ne üzücü ki bunu öğrenemeyen ya da uygulayamayanlar çok.

From: Turke_1 8/17/2005 3:53 pm

Yine olanlar olmuş. Arkadaşlar, ne güzel diziyi severek izliyoruz (ne demekse :), her sene buluşuyoruz (hatta siz daha çok buluşuyosunuz), forumda yazışıyoruz,.. Ne gerek var kavgaya gürültüye. Hadi yeni gelenler yapsa anlıcam, ama daha biz emeklerken siteyi kuran iki arkadaş kavga ederse olmuyo işte. Mulder da Scully de kağıt üstünde yaşayan iki karakter, yoklarki aslında. Böyle bir şey için kalp kırmaya değer mi ?

Bu arada Pelin, sana da bi sitemde bulunacam kusura bakmazsan. Lütfen forumda, diziyi bir başkasından daha iyi bildiğini iddia etme. Forumdaki kimseye yakışmaz böyle yorumlar. Herkesin diziden aldığı farklı tatlar var, bu yadsınamaz bi gerçek. Mulder'ı bencil bulan da olabilir, bulmayan da olabilir. Zaten işin zevki burada. Hepimiz aynı şeyleri görseydik, anlasaydık ne anlamı kalırdı ? O zaman bi kişi izlesin, herkese anlatsın, di mi ?

Benim Mulder konusunda şahsi fikrim, bencil olduğu yönünde. Ama hepimiz yeri geldiğinde bencil oluruz. Bu kötü bi özellik değil.

Scully konusunda, bambaşka bir yorumum var. Bence Scully, mutsuz bir hayatı yaşıyor. Ve buna itiraz etmiyor. Hayatından hiç memnun değil, sadece yapması gerekeni yapıyor, ve genellikle doğru olanı yapıyor. ıçten içe isyan ediyor ama bunu sadece yüzünden okuyabiliyorum. Ben Scully'de memnuniyetsiz, mutsuz bir tavır seziyorum. Hem de en başından beri. Belki de o yüzden ona daha fazla sempatim var. Bence X-files Scully'nin umrunda değil. O sadece görevini yapıyor, ortağı olarak Mulder'a yardım ediyor, onu koruyor, kolluyor, ama hiç karşılık beklemiyor. Kardeşi, babası'nın acısını yaşıyor, abisini, annesini, ortağını, tanrısını... Herkesi mutlu etmeye çalışıyor. Dünyanın en zor işi insanları memnun etmektir. Scully dizinin en çalışkan ve özverili karakteri bence. Mulder'ı düştüğü çukurdan defalarca kurtardı. Ama bir karşılık aldı mı acaba ? EN son gördük işte. Mulder "yeni ortağı" Diana'ya sırıtırken, o hala ortağı için çalışmaya devam ediyor. Yapması gereken ne ise onu yapıyor. Yine de size yaranamıyor :) Benim görüşüm de bu yönde.

From: PELIN77 8/17/2005 4:27 pm

<<<Bu arada Pelin, sana da bi sitemde bulunacam kusura bakmazsan. Lütfen forumda, diziyi bir başkasından daha iyi bildiğini iddia etme. Forumdaki kimseye yakışmaz böyle yorumlar. Herkesin diziden aldığı farklı tatlar var, bu yadsınamaz bi gerçek. Mulder'ı bencil bulan da olabilir, bulmayan da olabilir. Zaten işin zevki burada. Hepimiz aynı şeyleri görseydik, anlasaydık ne anlamı kalırdı ? O zaman bi kişi izlesin, herkese anlatsın, di mi ? >>>

Türke, bende senden başka biriyle olan bu tartışmaya, farklı nedenlerle de olsa, karışmamanı rica etmek zorundayım.

ıkinci kısma kesinlikle katılıyorum hepmizin aldığı zevkler başkadır ve öyle olmalıdır, bakış açımızda kesinlikle farklıdır. Zaten fandom'ın güzelliği budur. Önemli olan, birbirimize ettiğimiz kelimelere dikkat etmek, yoksa bu karakterleri hepimşz seviyoruz, onları farklı görmemiz bizi zenginleştiriyor. Yeter ki, olay ben-sen kavgasına dönüşmesin.

Ama, şurada geçen konuşmalar ve bazı "tabirler" nedeni ile 1. kısmı kesinlikle geri almıyorum. Her konuda da iddialaşmaya hazırım, eğer isteyen varsa tabii. Yalnız ufak bir yanlış anlaşılma olmuş; ben diziyi en iyi bilenin ben olduğumu söylemedim. Dıziyi benim kadar bilen insanın az olduğunu söyledim, bunun sizi kapsamadığını kastetmiş değilim ancak iyi bildiğim konusunda da burada geri adım atmam.

<<<<Benim Mulder konusunda şahsi fikrim, bencil olduğu yönünde. Ama hepimiz yeri geldiğinde bencil oluruz. Bu kötü bi özellik değil.>>>

Teşekkürler. Aynen bunu söylemeye çalışıyorum,böyle ifade etmek daha kolay olacak. Evet bence de Mulder bencildir, bu bencilliği beni pek çok kez çok kızdırmıştır ve daha da kızdıracaktır (özellikle One Son/Two Fathers,The Beginning) ancak bu ne Mulder'ın kötü bir karakter oldupu ne de benim onu sevmediğim anlamına gelir. Sevdiğine de kızabilen biriyim sonuçta ben.

Scully hakkında, genel olarak katılmama rağmen, X Files'ın umrunda olmaması konusunda kesinlikle ayrı düşüncelerdeyiz. Belki ilk geldiğinde değildi,sadece iş olarak bakıyordu ancak artık X Files Mulder'ın olduğu kadar onun da hayatı.ışte bu nedenle, iş konusundaki bu bencilliği kızdırıyor beni Mulder'ın.

From: Turke_1 8/17/2005 4:53 pm

Valla ben kavgadan, tartışmadan hiç hoşlanmam. Başkası yapıyor olsa bile hoşlanmıyorum. Kimse kırılsın istemediğim için yazdım. Sen üstüne alınmayabilirsin tabi. Ama kötü bişey demiyorum, iyi bişey diyorum, umarım bunun farkındasın.

From: PELIN77 8/17/2005 5:04 pm

Evet farkındayım, merak etme :) Ayrıca şunu da söyleyeyim, biz forumda daha önce de çok tartışmalar yaşadık ama tartışmalarımız bu forum sınırları içinde kalır, dışarıdaki arkadaşlığımıza dostluğumuza yansımaz.

From: emily_71 8/18/2005 9:31 am

Evet ortalık gerçekten de karışmış..ama bence forumda böyle şeylerin herkes tarafından tartışılması(tabii sonu kavgayla ya da küslüklerle sonuçlanmadığı sürece..)çok güzel.Sonuçta herkesin fikri kendine...

From: Elsa_moon 8/18/2005 9:42 am

Hayıri The end' de bu kadar laf ettik. The Beginning' den sonra ne olacak çok merak ediyorum... :)

From: rukish 8/18/2005 9:52 am

FTF ile hafifleyin.. Ondan sonra daha bi sakin oluyosunuz sanki.. (Ne de abartırmışım ben be :PPP) AMa bakın ciddi bişi sölicem. Diana'dan nefret ediyorum ya.. şimdi acayip küçük hissediyorum kendisini, yani bakın şimdi adını andım ya.. Ahah.. Nası gülüyorum bi bilseniz.. :)))))))))))).. "O mu? O da kim ki? Adam mı be?!" modundayım..

Bişi olmaz, gene hafiften çıngar çıkar, durulur.. Her zamanki gibi :)

Yeter ki kişisele girilmesin, kavga abarmasın, saygı , sevgi.. :)))

Ay çok mutluyum ben ya.. ahahahahah

Nedense bunun bi hafta bile sürmeyeceği gibi kötü bi his te var ama neyse.. Ben MSR'dan eminim kardeşim! Mulder'dan da.. Yemişim Diana'yı.. Hıh! (Aha gene gülesim geldi.. ahahah)

From: Elsa_moon 8/18/2005 10:14 am

Yaaa ftf demeyin ya! ızleyemiyorum kardeşim yok şimdi elimde cd' si. ne oldu bu kadar önemli diye sorasım geliyor filmde. (ay az buçuk biliyorum, yanlış anlamayın)

From: rukish 8/18/2005 11:12 am

Önemli bişi olduğundan değil yaf.. Yani tabe oluyo bazı şeyler önem arzeden..

Sadece en güzelinden MSR sahneleri var.. Relationship yane.. (Ya abi her MSR dediğimde bakın burda Romence diyorum burda Relationship diyorum demek zorunda mıyım? zorundayım dimi? üfff)

Mulder'ı ve Scully'yi neden bu kadar sevdiğimi bana gösteriyo.. Yani o kadar güzel anlatıyor ki ilişkilerini, olması gerektiği gibi.. Ya da olduğu gibi işte.. O nedenle güzel.. O nedenle önemli...

Bence tabe :)

From: margi13 8/18/2005 11:35 am

Ben Mulder'ın bencil olduğu söylemini kabullenmeye hazır değilim. Bu demek değil ki Mulder'ın kusurlarını kabullenmem. Sadece bu tavırlarını bencillik dışında birşeyle tanımlamak istiyorum. Belki de inkar ediyorum...:(

ya da neden böyle davranıyor anlamak... Bunun için sanıyorum Scully ve mulder'ın aile örüntüsüne bakmak lazım. Neden aile? Çünkü X Files baş karakterlerin kök aile geçmişlerine, Mulder'da Pilot'tan, Scully'de Beyond the sea'den itibaren özen gösteriyor. Bu tartışmada bile söz dönüp dolaşıp Scully ve Mulder'ın kaybettikleri aile üyelerine geliyor.

Diana'da kök aile ile ilgili hiçbir bilgi yok. Baştan savma olmuş çok...

Onun dışında Skinner ve
SPOıLER
-
-
-
Doggett'ın evlilik sorunlarını bile zaman zaman inceliyor X F. Monica'ya aile yazmaya üşendiklerinden evlatlık yaptılar. Audrey Pauley'de ailesini göstereceklerdi. Ama o sahneyi kesmişler. Tabi bu sezon kurtarmaya yetmeyecekti ama karakteri biraz daha derinleştiribilirdi....
-
-
-
Spoiler Bitti.

şimdi MSR bağlamında Mulder'ın sözüm ona bencilliğini aileleri de göz önüne alarak çözümlemeye çalışalım.
Bencillik genelde 2-7 yaş arası çocuklarda, yoğun biçimde gözlenen bir özellik. Çocuğun,herkesin dünyayı kendi gördüğü biçimde algıladığını sanmasından dolayı ortaya çıkan bir kusur.

Bu devreyi aşmış bir kimsede "aşırı düzeyde" gözleniyorsa, ortada bir sorun var demektir. Duygusal gelişimde bir gerileme ya da diğer kriterlerini de yerine getirdiği takdirde herhangi bir kişilik bozukluğunu akla getirebilir.
Tabi burada herkeste bulunabilecek düzeyde bir bencilliği göz ardı etmek gerek. (Konuyla ilgili olarak, Richard Dawkins'in Gen Bencildir kitabını da önermeden geçemeyeceğim.Çıkarcılığın genetik tanımıyla ilişkili.)

şimdi genetiği bi kenara bırakıp aile yapısına dönelim. Burada Adler'in doğum sırası'ndan yararlanacağım. Mulder ilk doğan, arkadan kardeş gelmesiyle tahttan inmiş, ona karşı başatlık duygusu olan(Little Green Man'i gözleriniz önüne getirin) üstlerinde hakimiyet kurmaya çalışacak ama dışa karşı koruyucu.

Scully ortanca, aşırı rekabet, diğerlerini geçmek için (başarı yönelimli olduğunu söyleyebilirim.babanın gözdesi olmayı istiyor olabilir,yani onun sevgisi ve onayına ihtiyaç duyuyor (Beyond the sea))bundan dolayı huzursuz.

Mulder'ın erken çocukluğunda biricik kız kardeşiyle geçirdiği yaşantılar sonucu, her zaman istediğine sahip olamayacağı bazı zevklerinden paylaşmak zorunda olduğu için feragat etmesi gerektiğini pekala anlamış olması lazım. Mulder sonradan tek çocuk gibi büyümek zorunda kalıyor.Kız kardeşinin travmatik kayboluşu(terkedişi)sonucunda anne baba ilgisini paylaşmak zorunda olmadığı bir statüye kavuşuyor. Bu onu şımartılmış mı yaptı? Bunun tadını çıkarmaya fırsat bulamadı çünkü uğraşması gereken suçluluk duyguları vardı. Bu üstünlük, biriciklik duygularını (sanırım bencilliğe geliyor) duygusal bir dolapta sakladı. Ta ki karşısına üstünlük taslayabileceği bir kızkardeş figürü çıkana kadar... (burada Murat'ın yarım bıraktığı ilk fic'inden bir cümle geldi aklıma. "Senin Samantha'n Scully idi." yamulmuyorsam.)

Terkedildiği dönemde önemli ergenlik öncesi, Freud'a göre gizil/latent dönem. Gizil olan, çocuksu sapkın cinsel dürtüler (Oedipal vb).Bu dürtülerin zihni meşgul etmemesini fırsat biren 6-14 yaş arası veletler, bitmek bilmez bir öğrenme arzusu, maket uçak hede yapma üretme isteği, derslere yoğunlaşma gibi şeylerle uğraşıyorlar.

Burada Mulder'ın bu dönemde "TAKILI" kalmış olabileceği çıkarsayabiliriz. Öğrenme arama, bulma konusunda sonsuz enerjisi var. Cinselliği neredeyse belirsiz. Sapkın denebilecek çocukluk dürtülerini cinsellikten arındırarak yücektiyor. Misal gözetleme huyu varsa iyi bir gözlemci oluyor.

Mulder analizimi bitirip MSR'ye bağlayacağım. yukarıda da belirttiğim gibi Scully Mulder için bir nevi Samantha. Ona olan gücenikliğinin acısını muhtemelen bilinçdışı olarak Scully'den çıkarıyor. Neden Scully? Çünkü o da bir dereceye kadar Mulder'a bu dürtülerini doyurmasına izin veriyor. Bunu da bilinçli yaptığını sanmıyorum. Çünkü Bill Scully Sr.(abisi)nin çocukluğunda Scully'e yaptığı eziyetleri hepimiz gördük. Bundan zevk aldığını söylemiyorum. Sadece tanıdık geliyor bu hırpalanma. Rekabeti nasıl yapacağından da tam olarak emin değil, kadınsılık ona göre değil (Melissa tarafından kapılmıştı. Onda da Elektra kompleksi olabilir)Diana'nın ucuz numaralarının yüz metre yakınında olmak dahi istemiyor. Biraz kararsız sanıyorum.

Scully'e fazla çalışamadım. Özür dilerim. Ona özel bir yazı hazırlayacağıma söz veririm. Yine bir sürü saçmaladım. bitireyim artık:)
Sonuç olarak, Mulder'ın düşüncesiz davrandığını, empati gösterme konusunda zaman zaman kusurları olduğunu söyleyebilirim. Bunun altında yaşadığı travmalar yatıyor.
"Ama siz izin vermedikçe de kimse sizi aşağılayamaz."

From: Elsa_moon 8/19/2005 11:40 am

şimdi CNBC e geçen yılki yayın politikasını devam ettiriyor olacaktı, böyle arka arkaya iki x files bölümü izliyor olacaktık, The end bitecekti, the beginning başlıyor olacaktı. ahh ah

From: rukish 8/19/2005 4:32 pm

Eheh.. Nigar'ın mesajları devreye girdi mi anlamak için bikaç kere okumam gerekiyor..

Ellerine sağlık canım :))

Mulder'a aşırı sempati geliştirmemin nedenlerini yazında görebiliyorum ama tabii ben bu şekilde bişilere bağlayacak kadar bilgili değilim :)

Mulder'ın davranışlarında bişeylerin etkisi varsa, en fazla ailesinin ve çocukluğunda yaşadığı bunalımların ya da başına gelen şeylerin etkisi var bence.. Çoğunluk ta kabul ediyordur..

Ancak kendisine yapıştırılan bazı yaftaların, özellikle bencillik yaftasının hala daha beni rahatsız ettiğini inkar edecek değilim..

Herneyse.. Bişiler ters gidiyorsa eğer tabii ki bunda Mulder'ın da suçu vardır.. Yanlış yapmadığını düşünen o ilk zamanlarda liseli kızlar gibi gözünde kalp atan bir insan değilim artık..

şu an rahatça bunları yazabilmemin tek nedeni, önceden de belirttiğim gibi Diana'yı gerçekten bir tehdit olarak algılamamam sanırım.. Mulder'ın bu kadın nedeniyle neler yaptığıyla ilgilenmiyorum, çünkü bu kadını aradan çıkarınca neyi neden yaptığını kendi adıma ben görebiliyorum.. Belki katalizör görevi yaptı bişilerin ortaya çıkmasında, ama dediğim gibi bu kadının Mulder için bişi ifade etmediğine, neredeyse eminim, O2nunla geçmişinden kalan bir yakınlık olabilir ama önemli bir yeri olmadığından da kesinlikle eminim.. :)

Bi dakka ben Mulder'la ilgili konuşayım.. Öbür başlığa gitmek en hayırlısı.. The End postu daha fazla amacından sapmasın :P
Başa dön
paranoid android
Çaylak
Çaylak

İletiler: 118

İletiTarih: Cum Oca 26, 2007 7:36 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
son.

ne kadar da çok anlam içeriyor bu kelime 5.sezon finali için..neticede en nihayetinde olanları bildiğimiz için bölümle ilgili tek "gerçek" sonun dizinin vancouver günlerinin sonu olduğu hepimizin malumu(ki bazılarına göre XF'ın "jump the shark" ettiği bölümdür bu).aynı zamanda XF departmanının ve Mulder&Scully ortaklıgının *kolpa* sonu olarak da varsayılabilir bölümün adı.

gerçekten XF ruhunu çok iyi yansıtan,güzel kotarılmış bir bölüm olmuş.gibson praise'in olaya dahil oluşu,diana fowley'nin girişi ve scully'nin kıskançlıkları(GA o kadar güzel vermiş ki rolün hakkını,mevzubahis kıskançlıgın hem ortaklık derecesinde hem arkadaşlık derecesinde hem romantik anlamda hem de hepsi birden oldugunu çıkartabiliriz),spender'ın artık iyice olaya dahil olması,sendika ve krycek'in dönüşü,csm'in *muhteşem* dönüşü ve neticede 5 yıllık bir emeğin yanıp kül oluşu...sigara içen adamın tek kişilik şovuydu resmen bu bölüm.döndükten sonra first elder ve WMM'e koyduğu laflar,krycek'e vur beni deyişi ve darthvaderımsı "i am your father" repliği(ki kendisinden son defa duymuyoruz bu sözü elbette Smile ).gibson praise'in scully ile olan diyaloğu akılda kalan bir başka sahne..söylenecek çok şey var ya aslında,ben yine de mulder ve scully'nin yanan XF ofisindeki son sahnesinin bölümün en vurucu ve unutulmaz sahnesi olduğunu söyleyip bitireyim bu yazıyı..

coming up next : Fight The Future

not : bölüm trivia'sında tagline'nın The End olarak değiştirildiğini okumuştum ancak benim dvd'de tagline yine The Truth Is Out There idi.acep nedendir..?
Başa dön
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Pzr Tem 19, 2009 2:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Anasazi'den sonra en güzel sezon finaliydi bana göre.Krycek,WMM,CSM,Skinner,Mulder,Scully,Spender ve daha niceleri..Hemen hemen herkesi görüyoruz bu bölümde.X Files'a yeni bir boyut kazandıran bir bölüm aynı zamanda..
Başa dön
DarkSpooky
Çaylak
Çaylak

İletiler: 139

İletiTarih: Pzr Eyl 27, 2009 6:52 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Güzel bir son ve söylediklerinize göre güzel de bi başlangıç.Mulder'ın yerinde olsam çoktan akıl hastanesine yatmıştım.O kadar emek boşa gitti.Ama önemli olan dosya CSM tarafından kurtarıldı.Belki de Mulder'ı ilerde bu dosyayla kullanabilmek için.

Umarım 6. sezonda pek çok şey açıklığa kavuşur.
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Sal Haz 10, 2014 8:52 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Merakla beklenen sezon finalimiz "The End" - Resist or Serve temasına uygun bir final oldu.

Kanada'da bir dağevinde izini kaybettiren Sigara İçen Adam'ın (en son Jeffrey'e bir mektup gönderdiğini ama iade olarak geri döndüğünü görmüştük) Alex Krycek aracılığı ile yeniden karanlık adamlar için çalışmaya başladığı bölüm oldu. Krycek'in de her ne kadar CSM'den nefret etse de ve Rusların yanında yer alsa da, yine asıl patronlarına döndüğünü gördük. İkili hatta üçlü, dörtlü oynamak Alex Krycek'in doğasında var.

Mulder'ın 1991 döneminden kız arkadaşı ve ortağı Diana'nın ortaya çıkışı ve Scully'nin klasik kıskançlık yaklaşımları da bölümün keyifli anlarındandı.

Sigara İçen Adam, bir gecede hem yanlışlıkla rus satranç oyuncusunu vuran tetikçiyi hem de diana'yı ortadan kaldırıp bir de Gibson isimli yarı uzaylı zihin okuyabilen deney çocuğunu kaçırınca performansından bir şey kaybetmediğini gösterdi...

Ve elbette Mulder ve Scully'nin FBI bodrumundaki meşhur ofislerini ve biri hariç tüm gizli dosyaları yakarak finale damgasını vurdu...

"CSM Strikes Back" de denebilirmiş bu bölüm için Very Happy
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Pzr Ağu 31, 2014 6:41 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Geriye dönüp bakınca Krycek tarafından tekerleki sandalyedeyken merdivenlerden atılan CSM'nin final sezonunda nasıl gözükeceğini merakla bekliyoruz Smile)
serap
Çaylak
Çaylak

İletiler: 59

İletiTarih: Per May 17, 2018 1:15 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Şimdi bölümleri tekrar izlerken farkediyorum da, bu diana denilen kadın ne gıcık, ne mendebur, ne suratsız tipsiz bir kadınmış Evil or Very Mad kensini gördükçe sinirlerim bozuldu. ya bi kere bu kadından arkadaş falan da olmaz yani kadın belli ki hırslı biri, hemen satar bu tipinden belli yani Laughing saf mulder yamuldu kadını görünce gıcık yaa, sen ne yapılacağını biliyorsun diana diyooo bak baakkk. sonra yok efendim scully kıskanmışmış, kafanı kırmadığına dua et.
Scully sen de beni sinir ettin, adam orada videoda bişey farketmiş dimi, adama bi ters ters bakmalar, yine bizi rezil edecen mulder tavırları nedir. tanımadın mı hala bu adamı, kaç kere doğru çıktı söyledikleri gözlerinle gördün. biraz güven artık şu adama, bak diana dan örnek al nasıl atladı ilk günden mulder haklı diye o şeyyytaaaannnn Twisted Evil
Gibson da ne sevimli bir çocuktu öyle, üzüldüm yavrucağa. bence söylediği sözde mulderin düşündüğü tabi ki diana bundan eminim, mulderı düşünen scully ama diana da düşünüyordur bence, ama söylemesini istemeyen kesin scully çünkü resmen ağzı yüzü yamuldu orada scully nin Very Happy
Diziyi ikinci kez daha bilinçli bir şekilde izleyeyim dedim ama yine mitoloji bölümlerini pek anlamıyorum. hem csm yi öldürmeye çalışıyor hem onsuz bişey yapmıyorlar, sonra bu kraycek bi adamların yanında bir de karşı tarafta. Mitoloji bana göre değil galiba.
Başa dön
fxmldr75
Çaylak
Çaylak

İletiler: 87

İletiTarih: Cmt May 26, 2018 12:56 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Very Happy Very Happy Very Happy
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Resist or Serve - Sezon 5 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız