X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
10X04 : Home Again

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: I Still Want to Believe - Sezon 10
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Per Kas 26, 2015 3:41 pm    İleti konusu: 10X04 : Home Again Alıntıyla Cevap Gönder
8 Şubat 2016

En son auroriel tarafından Pts Şub 08, 2016 11:23 am tarihinde değiştirildi, toplamda 3 defa değiştirildi.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Cum Oca 22, 2016 5:58 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
sanırım 10x02: Founder's Mutation olacak.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
thenomad

İletiler: 27

İletiTarih: Cum Oca 22, 2016 8:27 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Sıralamalar sonradan değişmiş sanırım, şu an babylon da 10x05 görünüyor.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 25, 2016 11:02 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
vallahi değiştirdim ama bu bölüm kaçıncı bölüm bulamadım. soru işareti ile yetiniyoruz şimdilik Smile
Başa dön
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Pts Oca 25, 2016 11:41 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
o zaman home again 10x04 Smile
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
inci
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 420

İletiTarih: Sal Şub 09, 2016 5:58 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
10x4 "Home Again" izledim.

Fena halde eski bölümlerden biriymiş gibiydi benim için. Buna benzer bir senaryo hatırlıyorum ama çıkaramadım. Sona doğru o ressamın ininde koridorda bizimkilerin önünden geçen şey, ilk sezondaki Host muydu, o bölümdeki kanalizasyon canavarına benziyordu, değil mi? Onu sorgulamadılar bile. Smile

Merak edecek bir şey daha: O çeyreklik kolye ne anlam taşıyor? Ve sanırım bunu hiç bilemeyeceğiz.

Mrs.Scully'yi en son ilk sezonda görmüştük, değil mi?

Bir de artık şu William'ı görseydik. Bir 11. sezon da olursa onun teması sanırım "In Seach of William" olur. Smile
amor fati
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 443

İletiTarih: Sal Şub 09, 2016 9:37 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Oldukça derli toplu, fazlasıyla eski sezonları hatırlatan bir bölüm izledik Glen Morgan abimiz sağolsun.

Öncelikle bu bölüm sıralarını belirleyenleri kutlamak istiyorum. Kesinlikle ikinci bölüm olarak değil, sezon biraz ilerledikten sonra gelmesi gereken bir bölümmüş. Çünkü karşımızda klasik bir stand-alone yok. Biraz beyond the sea biraz paper hearts gibi karakterlerin acılarına odaklanan bir bölümle karşı karşıyayız. Ama son sezonlardaki çiğlikten farklı olarak bu sorgulamanın bölümün gidişatına oldukça iyi bir şekilde yedirildiğini düşünüyorum. "Eylemlerinin sorumluluğunu alma" düşüncesi üzerinden çözülen x-file ile Margaret Scully'nin son sözleri arasındaki paralellik gayet ince görülmüş.

Ama özellikle Glen Morgan'a teşekkür edesim var, çünkü Scully karakteri açısından çok önemli bir yaklaşım getirdiğini düşünüyorum. 9. sezonda William yüzünden ağlağın tekine dönüşen Scully'nin karakterinin o ağlak tonu yerine daha sorumluluk sahibi, daha güçlü bir yere çekilmesini sağlamış. O Mulder çalışmam lazım sahnesi biraz fazla doğrudan olmasına rağmen, bildiğimiz Scully'yi yeniden görmemiz karakter açısından çok önemliydi. Founder's Mutation'da Scully'nin William'a dair üzüntülerinin, endişelerinin 9. sezondan daha az rahatsız edici, esasına daha uygun olduğunu düşündüğüm bir şekilde yansıtılmış olmasının bir tür açıklaması oldu bu bölüm benim için.

Hep bulduğum üzere bir kulp takmak gerekirse bölümdeki x-file'ın daha ayrıntılı incelenmesini isterdim. Birazcık oldu bittiye getirildiğini düşündüm. Abimiz bize açıkladı, biz de inandık, hoop bitti. Böyle olunca ben üzülüyorum. Mulder ve Scully bi saç baş yolmayınca hep eksik bir şeyler kalmış gibi geliyor bana. Bu da böyle bir takıntım. Ama x-files'ın o zıtlaşma dinamiğine çok şey borçlu olduğuna inanıyorum. O biraz eksik olunca hemen seğirmeye başlıyor gözüm Smile

Ama bunu bir kenara bırakırsak çok düzgün, hatta belki de şimdiye kadarki en düzgün bölümü izlediğimizi düşünüyorum. Tekrar tekrar izlenebilecek bir bölüm yazmış bize Glen abimiz. Margaret Scully'i çok severdim. Ölünce çok üzüldüm. Sanki daha gitmemeliymiş gibi geldi. Mulder'ın ebeveynlerini hep mitoloji bölümlerine kurban verdik, Scully'ninkileri hep stand-alone'lara. Elbette ki bir beyond the sea ile karşı karşı değiliz ama en azından o tatlı karaktere böyle düzgün bir bölümle veda edebildiğimiz için içim rahat.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
thenomad

İletiler: 27

İletiTarih: Sal Şub 09, 2016 10:53 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bölümü ilgiyle izlememe rağmen stand-alone kısmını pek beğenmediğimi söylemeliyim. Duygusal ve karakterleri işleyen bölümleri gayet güzeldi; Scully'nin sorgulamaları, annesi Margaret'ın durumu hakkındaki duyguları ve ressam olan adam konuşurken aklından geçen çağırışımlar yoğun anlamlara sahip ve dramatik olmuş. Amor fati'nin dediği gibi Scully'yi önceden bildiğimiz güçlü Scully olarak yenilemesi de güzel bir gelişme..Kişisel olarak ise bölümdeki senaryonun gerçekçiliğine takılıyorum. Mecazen bakarsak bölüme, düşüncelerin gücü vs. gibi olaylar açısından fena değil ama bu tarz konular abes geliyor bana hem de sıkça ele alınan konular.

Benzer konuları ayrıca X-files içi Kaddish ve Arcadia'da görmüştük veya Supernatural'da da hatırlıyorum böyle bir bölüm. Tutarlı bir açıklama gösterilmeden biri çok istedi, çok güçlü hayal etti diye gerçeklik değişiyor ve objeler hayat buluyor. Beğenenlere lafım yok tabi ki ama gerçek hayatla karşılaştırıldığında tutarlı bulmuyorum böyle senaryoları..tabi dizi paranormal olaylar ama yine de..

Mulder'ın 76'ers'ın nba'de batırmasına yaptığı göndermeye baya güldüm.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Şub 10, 2016 12:32 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Vallahi X Files'ı ben bu bölümde sindirdim iyice, hani olması gereken bir XF bölümü gördüm, 3. bölüm de güzeldi ama o XF'ın hafif (ama hafif derken aşağılamıyorum kesinlikle, zekice işlenmiş bir hafiflik o, o da ayrı güzel) yanını temsil ediyordu. Bu Bir X Files bölümüydü kesinlikle.. Flashback'ler bir yana, Margaret'i görmek bir yana, o korkuyu, o tedirginliği yaşadım gene ya, geçmişte iyi bir XF bölümü izlerken ne hissediyorsam aynısıydı.. Vallahi aynısıydı... Mitoloji bölümlerinden ziyade neden stand alone'ları daha çok sevdiğim hatırlattı...

Tek eksiklik, bence de MOTW'nin arkasındaki sebebin yetersiz oluşuydu.. Yani evet bölümümüzün canavarı bayağı korkutucu olmuş ama çıkış yeri saçma olmuş, ben o yaratıcıyı hiç kaale alamadım mesela, gereksiz bir karakter olarak orada durmuş yani..

"Home Again", adı itibariyle home bölümünü çağrıştırıyordu ama bence çok ta benzerlik yoktu, sadece Home bölümünde ucubik aile arabayla giderken çalan parça ile bu bölümdeki şarkı çok benzemiş birbirine.. Hatta bir ara aynısı mı diye kaldım ama değildi tabi, o Wonderful Wonderful idi.. Burada çalan parça "Downtown" imiş..

Bir kere flashback'ler çok çok çok güzel tam yerine denk getirilmiş.. Hele ilk flashback, 2. sezon, One Breath'e selam çakması, bildiğin tezahürata başladım o sahnede! harikaydı! Margaret'in başucunda konuşmaları, Mulder'ın "I invented it when you were in the hospital” deyişi, yine One Breath'e atıf... Bayılmayayım da ne yapayım a canlar!!! Very Happy

Ayrıcana doğma büyüme "!" shipper'ım.. Bundan fazlasını dilemem istemem bile! İlk flashback'te Mulder Scully'nin yatağının başucunda "I am here" diyor, Scully'nin telefonu çalıyor, Mulder yine orada "I am here" diyor. Ben de bildiğin sulu romantik, yani insan bir sahnede o kadar "ayyyyyy canlarım beniiimmm" moduna girer mi.. giriyorum.. 38 yaşındayım, shipper'lığımdan ödün vermedim arkadaş.. bu yeter ama.. bu kadarı yeter, MSR bu abicim, böyle kalsın canımı yiyin..

Margaret'in kalp krizi ve olaylar olaylar, herşeyin William'a bağlanması mevzusuna gelince.. Doğal olarak William'ın yokluğu en çok Scully'yi yaralamış. Ayrı olmalartına Mulder'ın depresyonu sebep gösterilmişti değil mi yanlış hatırlamıyorsam? Ama bence William'ın yokluğu daha büyük bir sebep olmuş gibi duruyor. ikisi için de yıkıcı bir şey ve Scully Mulder ile birlikteyken hep William'ı başkalarına vermesini hatırlayacaktı galiba.. Belki de buna dayanamadı, ayrıldılar.. Yani dediğim gibi, bu bölümden sonra bunun daha önemli bir sebep oduğunu düşünmeye başladım.

Ayrıca bu kadar lafı edildi, William ile ilgili bir yerlere gelecekler artık herhalde diyorum.. Gelsinler de sakız gibi uzatmasınlar, yeter gari Scully'can helak oldu be!

Margaret üzerinden yaratılan gizeme gelince, şu çeyreklik mevzusu.. Neden? Neden şimdi? Gerek var mıydı? Bakın o kısmı cidden anlamadım. Zaten başımızda Allah'ın bencili bir Teena Mulder vakası var.. Hatun bir tanecik oğluna hiçbir şey söylemeden bencilce kendini öldürdü defoldu gitti. Margaret olayı da bir yerden William'a mı bağlanacak, ondan mı bu çeyreklik mevzusuna girildi? Bilemiyorum, inşallah öyledir. Onun dışındakileri pek kabul edemeyeceğim çünkü.. Teena Mulder travmasını atamıyorum üzerinden zaten, ikinci bir mevzu hoş olmaz bence.. Tabii bakalım açıklayacaklar mı? 2 bölüm kaldı ya 2 bölüm, toparlamak nerede adamlar hala başımıza *gizem* çıkarıyorlar. yazık yani bize de yazık.. !!

İşte böyle bir bölüm, beğendim, sevdim, yıllar önce XF izlerken yaşadığım duyguları yaşadım, shipper'lığımı yeniden keşfettim (Razz) eksileri de olmakla birlikte kanımca doyurucu bir bölümdü.. keşke mitoloji tarafında daha fazla soruyla uğraşmasaydık ama o da oldu..

Ya ikidir unutuyorum, müzikler demek istiyorum müzikler! Mark Snow harikalar yaratmış, önceki bölüm de çok güzeldi, bu bölüm de, hele duygusal sahnelerde, Scully ağladı, arkadan müzik girdi işte o ikisi birleşince fena oldum ben, benim de gözlerim doldu.. Mark Snow'u bile nasıl özlemişim!
Başa dön
amor fati
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 443

İletiTarih: Çar Şub 10, 2016 1:44 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:

Ya ikidir unutuyorum, müzikler demek istiyorum müzikler! Mark Snow harikalar yaratmış, önceki bölüm de çok güzeldi, bu bölüm de, hele duygusal sahnelerde, Scully ağladı, arkadan müzik girdi işte o ikisi birleşince fena oldum ben, benim de gözlerim doldu.. Mark Snow'u bile nasıl özlemişim!

Evet bunu ben de yazacaktım. Ne güzel demişsin. Mark Snow bu dizideki en tutarlı şekilde güzel iş çıkaran insan sanırım Smile
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
inci
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 420

İletiTarih: Çar Şub 10, 2016 12:15 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Home Again'deki benim için Nostalgic moment alert:

1- Annesinin yaşam destek sisteminden çıkarılmasını üzgün gözlerle izleyen ve buna engel olmak üzere hareketlenen Scully'yi, omzundan tutarak engelleyen Mulder sahnesi = 1.sezonda Conduit adlı bölümde uzaylılar tarafından kaçırıldığını düşündüğü kızın hikayesinin Samantha'nınkine benzeyip benzemediğini görmek için kaçırılan kızla konuşmak için hastane odasına girmek isteyen Mulder'ı, kızın annesinin daha fazla kızının sorguya çekilmesini istememesi nedeniyle, Scully'nin omzundan tutarak ona engel olması... (Tabii bu sahnede Mulder'ın yüzündeki ifade asla Home Again'deki Scully'nin ifadesiyle kıyaslanamaz)

2- Bir de bu bölümdeki kolları sıvanmış beyaz gömlekli Mulder'ın hastane koridorundaki bankta Scully ile sohbeti sahnesi = 4.sezon Home bölümünde olay için gittikleri kasabada yine kolları sıvanmış beyaz gömlekli Mulder ile Scully'nin sohbetleri (uber Scully'lerle ilgili bir pasajın da olduğu) ...

Bunun gibi nostaljik göndermeli çekimler özellikle yapılıyor eski fanlar için sanırsam. Smile
Yukarıda verdiğim iki eski sahne bence Mulder-Scully sahneleri içinde klasikleşen "an"lardan ve hatırlayan çok olacaktır dikkatli düşününce. Smile
Tıpkı geçen bölümün açılışındaki postere dartlanan sarı kalemlerin eşliğinde ikisinin diyaloglarının, 5.sezondan Chinga bölümündeki tavana dartlanan sarı kalemler eşliğindeki kısa diyaloglarına benzemesi gibi...

Keşke daha fazla yeni bölüm olsa da daha fazla "MulderScullyAnları" peşine düşebilsek...
fxmldr75
Çaylak
Çaylak

İletiler: 88

İletiTarih: Çar Şub 10, 2016 9:47 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bölümün başlarındaki şu diyalog çok iyiydi;
Bayan: Bu şerefsiz Cutlerla...
Mulder: Evli misiniz? Very Happy

Scully hastaneye gitmek için merdivenlerden inerken o yakın çekim yüz ifadesi endişesini çok iyi yansitiyordu.

Annesinin külleri bir urnanın içinde göl kenarında oturdukları sahne de etkileyiciydi.

Kaddish, madalyon, host ve William ile ilgili fikirlere de aynen katılıyorum.
Başa dön
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Cum Ekm 28, 2016 7:16 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Haksızlığa karşı yaratıcısının öfkesinden ve duygularından beslenen Çöp Adam senaryosu ile eski episodelara benziyordu evet. Eskiden de bu tarz bölümlerden hoşlanmayan biri olarak 10.sezonun zayıf halkalarından olarak görüyorum bölümü.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: I Still Want to Believe - Sezon 10 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız