X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
6x02 Drive

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Apology is Policy - Sezon 6
View previous topic :: View next topic  
Author Message
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 2:46 am    Post subject: 6x02 Drive Reply with quote
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/22/2003 7:59 pm

ben bu bölüm hakkinda cidden ama cidden hiç bi sey bilmiyorum..bakalim nasi biseymis? aslinda..bu bölüm degil miydi çilgin gençligin kafasi kopup duruyo falan?..
ups, spoiler :pp

Murat

Gönderen: spooky (spooky_tr) 9/23/2003 1:27 am

çok iiydi bölüm..şahane diyaloglarla doluydu..mulder sarcasm konusunda tavan yaptı, acaip takdirimi kazandı..bana da bundan sonra miss beri diyeceksiniz uleeeaayyyn!! :P ayrıca mulder ın bi adam uğruna mis gibi ford u bırakıp külüstürü alması da gözümden kaçmadı değil.. :P yahudilik mevzusu ayrı bi konuydu, siz bol miktarda irdelersiniz zaten, ben işinize karışmayayım..insanların kulakları patladıkça tancanla kendimizden geçtik, anında msglarla olayın kritiğini yaptık msnde..nıhahaha..bölüm hala devam etmekte, bitince bi msg daha atarım belki..he he hee..ii seyirler hepinize.. ;)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/23/2003 1:49 am

"dev gübre yiginlari."
aynen katiliyorum Scully, aynen.

bölüm dev bir "gübre" çuvalindan baska bir sey degildi.

bir de akillarda su soru kaldi: "babacim agaçlarda yasayan sincaplar da fotosentez mi yapiyor?"

Mulder ve Scully bunu arastirmali.

Murat

Gönderen: Uroboros4 9/23/2003 1:49 am

bölüm süperdi, hızlı yaşa genç öl misali son derece hareketli ve gerilim dolu ilerleyip hazin sonlandı uzun zaman sonra tv izlerken bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum
01.00'e 10 kalamı ne başladı yanlız saat yine deiştirilmiş
bu ilerde bi kesinlik kazanır umarım

Gönderen: spooky (spooky_tr) 9/23/2003 2:44 am

yok, ben esas borulardan bahseden amcaya takıldım..bunun türkiyenin çeşitli yerlerinden gebzeye döşeyeceğimiz borularla bi alakası var mıydı acaba?? :P

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/23/2003 2:48 am

içi gübre ve sincaplarin fotosentez yapip yapmadigini merak eden veletlerle dolu saatte 150 km. hizla giden araba çarpsin sana be hemso...akabinde borular hakkinda update ederiz seni :p

Murat

Gönderen: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 9/23/2003 2:56 am

Bence de cok gusel bir bolumdu."Gizli Dosyalar"'in sadece mulder ve scully olmadiginibize gosterdi,bu ikisinden birisinin yasadigi veya ortak yasanan zorlu tecrubeler disinda da dizinin guzel bir dizi oldugunu gosterdi.(dusuk mu oldu,anlasilmistir insallah :) )

X-F paranormal/gizemli olaylari arastiran iki ajanın mucadelesi deil miydi bir bakisla ; bu bolumde de iste o iki ajandan birisinin basindan gecen komplovari bir olaya sahit olduk.Konu ne kadar bugune kadar pekcok filmde kullanilsa da bu bolum farkliydi ; cunku dizideki o XF vari hava hicbiryere gitmemisti.Oradaydi.

Unutmayin,mutlak dogru olmadigi gibi mutlak gercekte yoktur...

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 9/23/2003 5:38 am

şöyle birşey söz konusu olabilir, tgrt bölüm nispeten kanlı olduğu ileri atmış olabilir diziyi...

Neyse bölüme gelelim, bana göre ortalamanın üstünde bir bölümdü(az üstünde:)Çok sağlam olmasada güzel diyaloglar vardı, özelliklede ilk mulder scully telefon konuşması yardı beni:)(hele bide Beri ile online canlı izleyince hepten koptum:)Konu belki çok ilgi çekici deildi ama içindeki ufak tefek ayrıntılar iyiydi bayağ.Mulder'ın yahudilik tatışması mesala:)Bana göre önceki sezonlarda bundan daha kötü bölümler vardı(bknz.unruhe), bu bölüm nispeten eğlenceli yanlarıyla sıkınılmadan izlenebiliyordu...

Diana ve Spender'dan sonra yeni gıcığımızıda bulduk:ALVıN!!Gitti dağ gibi Skinner:(

Not:Birkaç güne kadar şu shipper muhabbetiyle ilgili birşeylr yazmayı düşünüyorum, bakalım iyice bir toparlıyayımda...

Gönderen: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 9/23/2003 8:12 am

Alvin değil Tancan bi dahd diyorum Kersh.Koskoca AD deil mi canım ne o oyle adiyla hitap etmek Alvin'mis. cık cık cık ...

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/23/2003 8:55 am

Drive'ı çok beğendim,xfiles'a yakışır bir bölümdü. Mulder ve Scully gübre işiyle uğraşırken belkide ilgilenmemeleri gereken bir olay içinde kendilerini buldular. Mulder saolsun hemen bir xfiles bulup çıkarıyor :) Olaya gene hükümetin gizli işleri karışınca daha bi lezzetli oldu bölüm

Daha önce izlememe rağmen gene heyecanla izledim. Otopsi sahnesi ve Scully'nin koruyucu kıyafetle karavan içindeki sahneleri çok etkileyiciydi. Kuş ölüleri falan baya etkileyici olmuş

Kersh ne kadarda sinir (ama yok en sinir Dianaydı). O ne biçim laf bir otobüs dolusu öğrenci kurtarsanızda faydası yok gibi.

Haftaya bambaşka bir xfiles :))))

Oğuzhan
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 2:50 am    Post subject: Reply with quote
Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 9/23/2003 12:12 pm

saat 00.24 idi en son digiturk info'ya baktığımda... izlemeye devame ttiğim gece haberleirnin sonu yok gibiydi.. gözlerim acıyodu... sadece uzandığım koltukta yan daöndüm.. sadece... ve gözlerimi kapiim dedim... sesi duyunca açarım...

gözümü açtığımda saat 5'e geliyodu sanırım.. donmuştum.. hala tgrt açıktı o bruce lee filmi gene .. galiba!??

ve kaçırdım... hayatımda bilerek ve isteyerek kaçırmak dışında ilk defa böle bişi yaptım!! allah'ım yaaaa!!! nası kafayı yiyom annatamam. murat kasede almış saolsun ama.... ben TGRT'ye hala köpürüyorum ve bu sefer!!!........

neyse.. pro7'den hatırladığım kadarıyla acayip heyecanlı bulmuştum bölümü, şimdi diyaloglar fln diyosunuz da... murat kasede gözün gibi bak.. izlemeliyim onu!!!!

hey TGRT.. inşallah bi yetkiniliniz bu foruma girer de bunu okur:

HAYATIMDA TGRT KADAR ığRENÇ BıR KANAL GÖRMEDıM! HEPıNıZ ışıNı SAYGISIZCA YAPAN, SıZıN KANALI ıZLEEN ıNSANALRA SAYGI DUYMAYI BıLE BECEREMEYEN ıNSANLARSINIZ!!! YOK!! ÜZGÜNÜM ıNSAN OLAMAZSINIZ!!

sinirden ağlıycam lan. çalışıyom dimi e be insafsızlar!

Gönderen: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 9/23/2003 1:40 pm

Otobus dolusu ogrenci bir yana ; istersen istifa edebilirsin nasildi ; bu adam harbi yarisir diana ile hem daha ust mevki yapacagi tahribat her zaman daha buyuk olur.

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/23/2003 3:08 pm

Bu kadar geç saatte olunca geçen haftaki sonuç beklenemezki bu hafta 96. oldu dizi :(

Oğuzhan

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 9/23/2003 8:34 pm

Dün bikaç şeyi yazmayı unutmuşum:)Mulder'ın yolda giderken polisin ona telefon getirdiği sahne evlere şenlik, süper bir sahneydi hele arkasına Scully ile yaptıkları diyalog:):):)

Birşey daha eklemek istiyorum, dün diznin dublajı genel olarak bana çok kötü geldi..

Not:Yok Hasan o gıcık herife adıyla hitap etcem ben, sevmedim onu:))Aslında başına bir iki sıfatta getirilebilir:)))

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/23/2003 8:35 pm

X-Files nedir?

X-Files 2 FBI ajaninin dogaüstü ve tuhaf olaylari incelemesini konu alan bir dizidir.

X-Files gücünü 2 FBI ajaninin birbirine neredeyse tamamen zit fikirlerinin çatismasindan alan, ama yine de bu iki insanin gölgesinde kalmayarak esas olayi izleyiciye sunan ve beyinlerin çalismasini, düsünmesini, fikir üremesini saglayan bir dizidir.

X-Files 2 FBI ajaninin yukarida bahsedilen fikir catismalarini ne kadar uçuk olursa olsun matikli bir temele oturtmaya çalisan ve çogunlukla bunu basarabilen bir dizidir. matematikteki ünlü 2+2=5 islemini hatirlatan bir yapiya sahiptir. imkansiz görüneni mümkün kilar.

X-Files, 2 FBI ajaninin X-Dosyalarini incelerken karsi karsiya geldikleri olaylarda aslinda gördüklerinden daha fazlasinin oldugunun farkina varmasiyla esasinda çok da somut ve gerçek bir konu olan gizli hükümet ve derin devlet komplolarina el atmis, gerçek hayatta bu tür seylere bulasanlarin basina nasil türlü türlü hayati yikimlar ve zorluklar geliyorsa, dizinin bu iki bas karakteri de ayni sorunlarla bas etmek zorunda kalmis, ve pesinde kostuklari gerçeklerin bedelini türlü türlü sekilde ödemelerini saglamis bir dizidir.

X-Files, yayinda kaldigi 10 sene boyunca onu örnek alan, taklit eden, sömüren ve ucuz birer kopya olmanin disinda baska hiç bir seye yaramayan dizilerden de anlasilacagi üzere, bu güçlü fikir çatismasi ve bu güçlü 2 FBI ajani olmasaydi tipki digerleri gibi bi boka benzemeyen bir dizi olma riskini tasiyordu. çok sükür ki böyle bir sey olmadi.

X-Files, iyica anlasilmasi ve kavranmasi için yukaridaki son paragrafin iki defa okunmasini gerektiren bir dizidir.

Son bir kez daha tekrar edeyim; X-Files, 2 FBI ajaninin birbiriyle olan ortaklik iliskisi disinda bu ikiliyle alakali baska hiçbir seyle ilgilenmeyen, sadece onlarin inceledigi davalara odaklanan, o davalarin ve olaylarin karakterler üstündeki etkisini inceleyen, deyim yerindeyse etliye sütlüye dokunmadan tikir tikir isleyen bir diziydi.

"Di"li geçmis zaman, çünkü ne zamanki yapimcilar Mulder ve Scully iliskisinin derinliklerine inmeye karar verdiler, iste o zaman her sey çigrindan çikti. Burada anahtar ve incelenmesi gereken kelime "derinlikler"dir, çünkü derinlik derken hakkini yememek lazim, çok saglam karakter gelistiren bölümler olmasina ragmen, iliskinin esas merak uyandiran ve ilgi çeken "derin boyutu" Mulder'imiz ve Scully'm(iz) arasindaki romantizm olmustur. Iste bu talihsiz ilgi ve merak, yilllar boyu diziyi yukarida belirttigim dogrultuda izleyen hayranlar arasinda birkaç tane iliski cephesi açilmasina sebep olmus, üstüne üslük hayranlar taraf tutmak zorunda birakilmis ve hissettirilmis, "shipper ya da noromo degilsen X-Files hayrani da degilsin" gibi bir izlenim edinilmistir. Bu sahte zorunluluk ise zamanla dizinin önüne geçmeyi malesef basarmis ve X-Files hayranlarinin diziyi sevip sevmeme kriteri gibi talihsiz bir misyon üstlenmistir.

Oysa unutulmamasi gereken sudur: Bir X-phile'nin bölüm sevme hakki oldugu kadar sevmeme hakki da vardir. Ve bu hak kimsenin elinden alinamaz. Hele hele diziyi (hadi elit takilayim) entellektüel bir sekilde izleyen, farkli sekillerde analiz eden ve yorumlamaya çalisan bir hayrana, yine ayni özelliklere sahip olduguna inandigim diger hayranlar tarafindan oldukça alakasiz ve yüzeysel bir tarzla "bölümü sevmen/sevmemen senin shipperligin/noromologun ile ilgili zaten" diye
kestirip atmasi bünyelerde telafi edilmesi zor yaralar acabilir, actirabilir.

Dün aksam izledigimiz bölüm Drive böyle bir talihsiz olayin yasanmasina sebep olmus, ve böyle bir yazinin yazilmasina öncülük etmistir.

Drive benim için kötü bir bölümdür. Bir baskasi için çok güzel bir bölüm olabilir. Ben sevmeme hakkimi bir baskasi ise ise sevme hakkini kullaniyordur. Olay bu kadar basit. Ben sadece Scully'nin muhtesem yemyesil gözlerini ve Mulder'in "Uluslararasi Yahudi Komplosunun bir parçasi olarak bildiriyorum ki benzin bitiyor" repligini sevmis olabilirim, oysa bunlar bir baskasinin en gicik oldugun noktalar olabilir. Bu ne beni shipper/noromo yapar, ne de bir baskasini üstün x-files hayrani.

Bu bölümü sevenler ve sevme nedenlerinin arasinda "tam bir x-dosyasiydi, ne uzaylilar ne de m&s(M&S nasil olmiycaksa?..) olayi yoktu süperdi" olanlar lütfen bir de su güzide x-files bölümlerine bir göz atsinlar:
Conduit
Eve
Darkness Falls
Die Hand Die Verletzt
Fresh Bones
D.P.O
falan...
Sonra oturup Drive'i lütfen bu bölümlerle kiyaslasin..

Ayrica tüm bu örnek bölümlerin ilk sezonlardan olmasi ne kadar ilginç bir nokta degil mi?

Murat

Gönderen: avseque 9/23/2003 11:26 pm

vay be ilk defa bi bölüm eleştirisi yazıyorum heyecanlandım baya neyse bence X files'a göre oldukça hafif bir bölümdü izlediğimiz şahsen ben The Beginning'in verdiği gazla daha ağır bişeyler bekliyodum hele tgrt'nin klasik haline gelmiş kalleşliği yok mu deli etti beni o türkücü programlarının tanıtımını izlemek ne beter bi işkenceydi öyle aslında ben çözdüm bu kadar geç saatte yayınlamalarının nedenini tabe adamlar baktılar bi önceki bölüm iyi reyting yapmış ne yapsak da reytingleri düşürsek akılsız bunlar ya!bide bişey sorucam bana cahil diyebilirsinis ama Mulder yahudi mi?

Gönderen: TuringCOP (mcYaki) 9/24/2003 3:25 pm

evet ya, molder in yahudi olduuna dair bi muhabbet döndü ama ben de annamadım?

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/24/2003 3:48 pm

Molder değil MULDER!!

Gönderen: TuringCOP (mcYaki) 9/24/2003 4:04 pm

yani yahudi mi? :)

Gönderen: Uroboros4 9/24/2003 9:55 pm

yahudi olan molder, mulder yahudi deil:)
Back to top
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 2:53 am    Post subject: Reply with quote
Gönderen: ...: M & S :... (xferhat) 9/26/2003 2:36 am

David Duchovny Rus asıllı bir yahudi babanın oğlu
(yoksa israil asıllı rus mu demeliydim :P ).

Ki mulder yahudi değil.

yahudi olmasını geçelim hıı !

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 9/26/2003 1:13 pm

Ben bir stand alone hayranı olarak bölümü çok beğendim. (Sanıyorum kimse kimsenin beğenmeme hakkına karşı bir saygısızlık yapmıyor, aynısının beğenme hakkı konusunda da geçerli olmasını dilerdim....) ılk başta şüphelerim vardı, o spor hedesi çıkınca kafayyı yememem mümkün değildi, reklamlar bitene dek dolanayım derken ilk bir kaç saniyesini kaçırdım..ama zaten o aptal reality showlardan biri sanmıştım...
LA çok ışıldıyor... Fazla parlak XF için...Biraz daha karanlığa ihtiyaç var...Ama bu DAvid/Gillian'ın gözlerinin diğer renklerini açığa çıkarıyor...David'in açık renk gözlerine bakıpta mest olmamak mümkün değil:)))Ruki, Elif kaçırmayın mutlaka:)) Uykusuzluğa değiyo :)))
Ama Mulder değişmiş geldi bir parça... şeklen değil sadece, daha fazla temkinli...Öyle "ne pahasına olursa olsun atlayayım tehlikenin içine," demiyor artık sanki... En azından başta...
ılk yol bölümü bu muydu X-Files'ın??? ıçindeki göndermeleri çözümlemek ayrı zevk boğucu hemde.... Diyaloglar müthişti, ve yeni birşeyler denemek istemiştler, "Bana göre" takdir edilesi.. birde sezon 2den beri özlediğim, F. Emasculata tarzı hastalık paranoyasını hatırlattı,Bir diğer favorimde sezon 2, parıldayan Mulder görüntüleri eşliğinde daha da mutlu oldum...
Son birşey daha, üni 1. sınıftan beri bekliyordum bölümü! Zira Psi alakalı bölüm isimlerinden biriydi... Drive, dürtü demek aynı zamanda, ve psi için hava gibi bir kavram dürtü...Bölümün konusu hakkında hafif spoil olduktan sonra keyfim kaçmıştı...Çünkü sadece sürüşle alakalı olduğunu zannettim...
Ama sonlara doğru Bay! Crump derdime derman oldu... Diyaloğu ekleyeyim...
"CRUMP: (hopefully) But I'll live, right? Well, that's what it's all about."
Yaşama dürtüsü...Sağ ve sağlıklı kalmaya programlanmışız...Aksinin söz konusu olduğu durumlar olabilir, onlarda istisna kabilinde zaten... Herşey bununla ilgili aslında....

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 9/26/2003 2:38 pm

:((((

Mulder'ın gözleri ha! ühühühühühüh!!! Allah'ım biliyodum yaa biliyodum çok şey kaçırdım yaa.. :((. izlemedim bilmiyom ama beğeniceğimi biliyom yaaa, beğenenler de az diilse burda yane, dimi ?

ya var ya pazar günü tekrar yoksa yedim ayvayı... az buz görüntüleri hatılrıyorum pro7'den ve LA fikrine katılıyom Nigar'cım.. Çok güneşli orası Vencouver XF'ın dünyasıydı bence :)..

ama bi yandan da.. düşünüyom da sıcakta Mulder naapıcak???.. Ceketini çıkarcak, gömleğinin kollarını kıvıracak.. eheheheheheh!!! yeyyyy!!!

ama olsun! yargılarımı etkilemesin şimdi Mulder (peh peh peh!! :P).. cidden yaa Vencouver tercihimdir :)

Options Reply

Gönderen: molier 9/26/2003 8:29 pm

Siteye yeni yeni adapte olmaya baslayan biri olarak bazı kişilerin de sonunda olumsuz seyler yazdıgını gormek beni sewindirdi. cunku sanki bole site sakinleri onlerine ne konsa begeniyolar gibi bi izlenim almıştım, hic mi farklı gorus yok kardeşim diyodum tam da, ozellikle diger diziler hakkında yazılanları da okuyunca. Hele bir de cogunlugun aksine cnbc nin yeni dizilerinden hosnut olmayınca.
ben bu bolumu begenmedim sahsen (begenmeme hakkımı kullanıyorum:) ). VASAT olmuş!! Sıkıldım, gec saat olmasının ve yorgunlugn etkisiyle sonuna dogru uyuklamaya basladım. Bircok bolumle kıyaslanamaz bile.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 9/26/2003 10:55 pm

slm.. öncelikle hoşgeldin tabe :)

eeee. bis positif insanlarız desem :PPP... ne alaka dicen dooru.. ossun XF konusunda iyimser olamk lazım dicem ben de :P

nesse var var olumsuz görüşler de yeteri kadr var, adapte olmaya yeni başladıına göre ilerde görcen demektir...

görüşürüzz

ruki

Gönderen: incig 9/28/2003 12:08 pm

Bölümü ben de izleyemedim. Daha önce izlediğim ve hakkında bilgi sahibi olduğum bölümlerden biri değildi. şans işte. Ama nasılsa TGRT bir tekrar yapar diye umuyorum. Kasede çeken arkadaşlardan da alamam çünkü benim videom yok. Ama bölüme CD'de sahip olanlar varsa, ben de yararlanmak isterdim.

Mulder'ın Yahudiliği kesinlik kazanmadı şimdiye kadar, ama daha önceki bir bölümde ("Kaddish" miydi?) öyle bir dokundurma yapıldı.

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 9/29/2003 10:31 am

Rukicim, gömleğinin kollarını kıvırmış bir Mulder benim için 10 Keanu Reeves gücündedir...:ppp Hakkaten hiç o yönünü düşünmemiştim... Bi de spoiler... isteyince LA'i de karartabiliyolar sanki, sekizinci sezon gördüğüm kadarıyla oldukça karanlıktı....
pazaar gecesi 3'e dek bekledim,ama çeviri fln yapıyodum zaten {kedi ve ciğer ikilemi} lakin yoktu:(( O kadar heveslendirdiğim diye üzüldüm de...aman her halükarda verirler tekrarları artık daha fazla umursayamıyorum.
bi de zaten boks maçı vardı belki o nedenle yoktur tekrarlar...(birileri iyimserlikten mi bahsetti:)) neeyse bu gece triangle:))) yaşasın:))

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 9/29/2003 12:34 pm

Mulder yahudiliği hakkında bir kaç dipnot daha... Mulder'ın yahudiliğinin kaynağının annesi olduğu düşünüyor.Bunun ayrıntılarını pek bilmiyorum.Ama yahudilikte doğan bebek annesinin dinini alır. Yani Mulder soyadının yahudi gibi gelmesi ya da gelmemesi pek birşey farketmiyor. Teena'nın soyadıda Kriepensti...Bununda yahudi kaynaklı olduğu düşünülebilir. Kimilerine görede hem Mulder hemde Kriepens hollanda kökenli imiş...ılginç..
Birde David Duchovny'nin Mulder hakkındaki yorumu var... Ona göre aksi iddia edilmediği taktirde Mulder yahudi imiş. Birde Mulder'ın dini konusunda okuduğum bir incelemeden aklımda kalanlar var... Orada epey abartmışlardı...Deep backgroud diye müthiş bir siteden bulmuştum..Tabi yerindee yeller esiyor şimdi... Kanıt bile sunuyorlardı Mulderâ dair... Misal Mulder^ın cimriliği, özellikle bahşişler konusunda bir işaretmiş dinine yönelik. vs. vs..

Gönderen: incig 9/29/2003 5:29 pm

DD'nin Mulder'ın yahudiliğine dair yorumunu ben de duydum. Aksi iddia edilmediği taktirde, o Mulder'ı yahudi olarak kabul ediyormuş. Ama nerde okuduğumu hatırlamıyorum. Herhalde bir röportajda olacak. "Deep Background" adlı sitede ben de epey dolaşmıştım zamanında. Sonra galiba adı değişmişti ama ne oldu aklıma gelmiyor şimdi. Tabii çoğu gibi kapanmış olabilir o da.
"Mulder" adının Hollanda kökenli olması doğru olabilir. Bir Hollandalı top model var, belki bilirsiniz. Adı Karen Mulder.
Peki Teena'nın soyadını nerden öğrendin?

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 9/30/2003 11:44 pm

Deeğ Background'da Mulder ile ilgili bilgileri bi şekilde kaydetmişim o sayede öğrendim...Sanırım Teenanın soyadınıda ordan öğrenmiştim.
Back to top
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 2:55 am    Post subject: Reply with quote
Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 10/5/2003 4:42 pm

bu arada, bay crump'ı oynayan adam, malcolm in the middle'daki babaymış...

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/6/2003 12:14 pm

yibaaaaaa!!!!!!

pelin saolsun izlemeyi başardım drive'ı..heyoooo!!!! ama ingilizce olduu için çok fazla şey anladıımı söliycemicem. yok aslında anladım ama espriler fln pek yerine oturmadı doğal oalrak :Pı. sanırım bölümün konusunu oluşturan komployu anladım.. VE BAYILDIM!!!!

bi stand alone olarak bence çok güsel bi bölüm.. tamamıyla UFO'lardan, mitolojiden bağımsız kalıyo ki böle bölümlere ayriyeten bayıldığımı biliyosunuz.. :)))

Mulder ve Scully'nin içinde bulundukları durum itibariyle zaten sıkıntılı başladı olaylar. Hele Scully'nin harantinadaki hastane odasında Kersh'ten azar yemesine çok üzüldüm. bölüm sonunda kersh artık nefret edilesi adam statüsünde CSM'den sonra yerini aldı bi güsel. Hıyar herif!

şimdi Nigar'ın Mulder ile ilgili şu King of Pain yazısını da yeni okumuşken.. Ve o yazı büyük ihtimalle 2. sezonun sonunda taş çatlasın 3. sezon sonunda yazılmış bişeyken.. Mulder2ın geçtiği yollara bakıyorum da.. Okyanusun kenarında kravatı elindeki adamı aklıma geitiryorum da.. ıyi dayanıyo yaa. Gerçekten iyi dayanıyo.. Yane ne biliim Oubliette'i hatırlıyorum , yada başka bi bölümü, nası bişidir bu yaa, mitolojide her zaman gerçek elinden alınıp duruyo o ayrı, ama bi de işin bu kısmı var, insanları kurtarabilecekken onların elinden kayması ve bu işin sorumlularını bulabilecekken o ölen insanlarla birlikte bütün gerçeğin de kaybolması.. Ağır bişi yaaa. Çok ağır bişi..

Tek kişilik diil bu.. Scully de Mulder2ın yanındaydı her zaman sadece Mulder acı çekmiyo tabe.. Ama daha fazlasını çekiyo Mulder... Fiziki anlamda diil manevi anlamda.. Çünkü inanıyo, gerçekten inanıyo. hep gerçeği görüyo, hep olanların farkında ama... sonu yok işte.. devamlı ulaştığı her şey elinden alınıyo, kurtarabileceği insanlar ölüyo.. Scully için de Clyde Bruckman var mesela.. ıkisi için de...Zor bunnar yaaa.. ve daha neler neler olcak!!!

Kahretsin yaaa o kravatı elindeki adama gerçekten acıyo insan yaaa, nası üzülüyosunuz hem de var yaaa!!!! böğüğh!!!

Manyak heyecanlı bi bölüm, komplosu sıkı bi bölüm.. boşver mitolojiyi anı yaşa dedirten bi bölüm.. Sevdim ben. Bayıldım bayıldım.. Heyoo :)

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 10/6/2003 11:54 pm

Ve Eğer "geyik" bölümler, Mulder'ın sulu halleri olmasa, bunun altından kalkabileceğini düşünmüyorum. Bu acının altından kalkabileceğini düşünmüyorum. King of Pain hakkında da yazacaklarım var.ama sonraya kalsın :)

Gönderen: theafl 2/29/2004 6:58 pm

bugün yine var drive izleyeceğim ve ilk izleyişim olcak

Gönderen: theafl 3/2/2004 10:11 am

bölüm çok güzeldi sanırım batı olayı da dünyanın batıdan doğuya dönmesi ile alakalı eşitlemek için zıt hareket etmeleri gerek elektronlar gibi yani

ama güzeldi beğendim

dev gübre yığını

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Aug-28 10:20 pm

Yine ilk ben yazayım uzun bi aradan sonra :)

Efenim bi kere şunu belirteyim, benim en sevdiğim bölümlerden biridir. Zaten ben hep stand alone'cu olmuşumdur. Ayrıca çok harika bir bilim kurgu içerikli bölümdür, ki beni bilenler anladı zaten :)

Gönderen: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo) Aug-29 2:26 am

iyi bölümdür,hoş bölümdür ama birçok kez seyretmiş olmama rağmen hiçbi zaman ısınamadım ve bence vasatı zar zor aşmış bi bölüm olarak görürüm kendisini nedendir bilinmez.bide biz x cileri artık sıkıntılı bölümler beklio.yok spender,yok diana,yok kersh ekrana girip dalasım gelio,onları her gördüğümde kasım kasım kasılıorum ekran karşısında,işte bu yüzden sıkıntılı daha doorusu kasıntılı bölümler gelio:)))

Gönderen: layaki Aug-29 9:02 am

XF-CNBC-E tarihinde yayınlandığı gece izlediğim ikinci XF bölümü. Ya hafta içi bir gün seremoni şeklinde XF'ı izlemeye alışmışım böyle Pazar akşamı oturup izlemek tuhaf geldi bana. Akşam fitnesstan geldim, ÇR'mı okuyayım başka şey mi yapayım diye aranırken TV'u açtım baktım In To The West'in bitiş yazıları geçiyor. Anında karar verdim ve hemen videoyu geriye sarıp izledim Drive'ı. Böyle de güzelmiş mübarek.

Bölüm bence stand alone-mitoloji arasında bir yerde duruyor. ıki kategoriye de konabilir(ya da konmayabilir...). The Beginning'den sonra biraz dinlenme havasında diye düşündüm başlarda. Ama bölüm ilerledikçe pek te öyle olmadığına kanaat getirdim. Bence ciddi ciddi derinlikli karanlık güzel bir komplo havası estirmişler. Eh ben de bayılırım komplolara. Sevdim valla. Süper filan değildi ama iyi bölümdü. Üstelik hikaye başladı ve bitti. Üstüne üstlük bir de bölümün sonunda komployu Scully savundu. Tüm gerçekleri Mulder değil de o söyledi. Hem de inanarak. Mulder'a inanmamakla ünlü Scully'i finalde Mulder gibi izledim(zevkten dört köşe oldum)...

Scully'nin morgta Mulder'ı arayıp "sen tuhaf olayların kokusunu alıyorsun gerçekten" deyişi müthişti. Speed'vari araba sürüş sahneleri güzeldi. Ben severim yol filmlerini. Scully'nin ve tıp ekibinin Ailen-1'deki gibi tehlikeli bir bölgede araştırma yapan astronotlara benzeyen görüntülerini zevkle izledim. Yalnız sonunda çıkan komplo bende biraz "dağ fare doğurdu" izlenimi doğurdu. Sıradan bir teknik öngörüsüzlük ya da benzeri bir nedene bağlanması bende tam bir komplo havası yarat(a)madı. Bir ara Mulder'ın "bu müthiş bir elektronik silah olabilir" lafı kurtardı sadece. Atlas okyanusunun kenarındaki sahneler de unutulmazlar arasına girdi bence...

Sonuçta ne çok iyi ne kötü, sıradan güzel bir XF bölümüydü. "Hafif" bölümler dedikoduları için hazırlık yapan bende bu açıdanbiraz sürpriz uyandırdı. Bölüm hiç te hafif değildi. Belki de o beklentiyle izlediğim için zevkli geldi bana bilemiyorum. Ama XF, XF'dır. Her halukarda zevkle izlenir. Tıpkı Martin Mystere gibi....

Selamlar
Lami

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Aug-29 9:59 am

benim için sadece mulder ın güneş gözlükleri ve kıvrılmış gömlek kollarından ibaret bu bölüm aaaaaaaaaaaaa
ne güzel olmuştu dimi ruki

klasik aaa hükümet yine bi b.k yemiş bölümü
en tırstığım yer ise köpeğin beyninin patladığı yer
gelecek haftayı bekliyorum ben

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Aug-29 12:00 pm

Mulder'ın kıvrılmış gömlek kolları ve gözlükleri önemli etmenlerdir ama konu konu kadar değil.. (Trevor'a saklıyorum ayılıp bayılma seansımı)

Gerçi dünden beri hiçbişi yazmak gelmiyo içimden ama, yazdıkça yazasım gelecektir şimdi.. Daha sakinim :P

Öncelikle konu bana her zaman bir film konusu gibi gelmiştir. Yani hiçbi sebep yokken kafası patlayan insanlar, mesela bana THE CORE filmini anımsattı... Bilmem kaç km'lik bir alandaki insanların birden ölmesi, sonradan bunun da kalp pillerinin birden durmasına bağlanması, ardından da sebebin dünyanın manyetik alanında meydana gelen değişiklikler olduğunun anlaşılmaıs gibi.. Ya da hangi filmdeydi.. Belki de bundaydı gene , tabe tabe, kuşlar birden sapıtıp oraya buraya çarpıp ölüyordu ya.. Bilimum felaket filmlerinin hastasıyımdır anlaşılacağı üzere.. DEEP IMPACT idi oydu buydu bayılırım.. Hele içinde şöyle güzelinden bir devlet komplosu fln çıkarsa daha bir severim..

şimdi bu bölümü 2 saatlik bir filme yaysak belki eften püften bir film olur diyebilirsiniz, ama sakız gibi çekilebilecek bir konusu var. Sebebi bulana kadar bir süre geçti diyelim, çözümü bulmaya da bi süre ayırsak, üstüne bu olaya neden olan donanmayı araştırma vs'yi eklesek, ya da ne bileyim olayın, bu ses dalgalarının neden oldolduğu olayındaha geniş çaplı bir etki göstermiş olduğunu düşünsek, daha genel bir konuya kaysak böylece, bence öyle bir film çıkar ki tadından yenmez.. Ben büyük bir zevkle izlerim yane :P

Neyse XF'a geri dönersek, 1 saat içinde bu heyecanlı yol hikayesi, öyle güzel bir gerilim ve öyle güzel bir komplo ile anlatılmış ki, benim için 6. sezonun favorilerinden olmasına hiç şaşmamalı.. Film tadında geliyor bana.. Kısa olmasın, uzasın da uzasın istiyorum, ama 1 saat içinde bitmesi gerektiği için bir yandan arabanın hızda sınıra gelmesi sağlanıyor, bir yandan da okyanus ile son nokta belirtiliyor..

Yoksa o donanma merkezindeki sahne bana ne kadar kısa geliyor.. Mulder da orda olsaydı burunlarını fazlasıyla sokarlardı diye düşünmeden edemiyorum.. Neler çıkardı aslında o araştırmalardan var ya :P

Malcolm in The Middle'ın babası Bryan Cranston harika bir kompozisyon çizmiş.. O'na da hasta oldum.. Mulder ile Crump'ın iletişimlerine ayrıca hasta oldum.. Ayrıca silah kafasına dayanmış halde kendisinden başka umudu olmadığını bilen Mulder'ın başta lafını esirgememesi, aralarında yavaş yavaş gelişen güven vs. inanılmaz hoşuma gitti.. Tabii son sahne aklıma geldikçe Mulder'a fena halde üzülüyorum..

Hele Crump'ın "Böyle şeyler yapmamalılar, öldürseler daha iyi" lafı yok mu.. Ah ah.. Alın işte konunun özü..ıster hata yoluyla (ki buna hiçbi zaman inanmam, her hata, yanlış başlanan bişeyden doğar çünkü, hiç başlamasaydın o zaman) ister bilinçli olarak tepedekiler tarafından neler neler için kobay olarak kullanılıyorusdur kim bilir.. Güce de paraya da bela okuyasım geldi..

Güneşli havalarda da insan diken üstünde olabiliyormuş efendim, bir de o var.. 6. sezonun havası ilk sezonlardan kesinlikle farklı, ikidir çöl manzarası eşliğinde acayip bölümler izliyorum, biraz garip hissediyorum kendimi açıkçası.. Vancouver favorimdir ama orasının kişisel takıntım olmasından kaynaklanıyor bu.. Yoksa bu atmosfer de hasta bi atmosfer.. Ayrıca cidden kapalı, yağmurlu havalar gerilim dozunu arttırıcı etmenlerdir düşünürseniz, XF bunu açık havada da pek güzel yapabiliyor.. Dur bakalım daha neler olcak ;)

Mulder-Scully ilişkisi ise, hiç bir önceki bölüme bağlanamayacak kadar uyumlu, iyi.. Gerçi THE BEGINNING'in sonu itibariyle zaten bir uzlaşmaya da vardıkları düşünülebilir.. Bana artık ismi lazım değl bayanın suratı herhangi bir tehdit unusuru yaratmadığında rahatım ya böyle konuşuyorum işte.. Sevdim bu bölümde ikisini de :)

Dedim ben yazdıkça yazarım diye.. ıyi bari, içimde kalmıştı önceden, hakkıyla döşedim DRIVE'a ... Fena halde güzel bölüm efenim..
Back to top
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 2:57 am    Post subject: Reply with quote
Gönderen: layaki Aug-29 12:22 pm

Ruki diğer arkadaşların da üzerinde durduğu bu Vancouver-LA ayrımı şekil itibariyle hayli önemli. XF'a karanlık atmosfer sağlayan bol ağaçlı, geceli, puslu havalı Kanada maceralarından sonra böyle önce The End ardından FTF ve The Beginning ile gelişen bir çöl havasına kayma beni o kadar sarsmadı. Neden dersen, zaten Navajo'lu bölümlerde(ben bu orijinal isimleri öğrenemedim bir türlü, erlenmayer flask mıydı ki...)zaten bir miktar çöl havasını komplolarla birleştirme deneyimi yaşamıştık. Hafiften bir bilinçaltında XF-Çöl birleşimi kalmış bende. Kaldıki FTF'de gösterilen olayların kaynağının genellikle çölde ya da sıcak Afrika ülkelerinde geçmiş olması da sıcak LA sahnelerine hazırlamıştır beni.

Ancak yine de sıcak memleketlere taşınmanın önemsizleşmesinin asıl nedeni bunlar değil. Ben The End'den bu yana komplonun önemli detaylarını öğrenmiş durumdayım. Bir miktar da mitoloji menüsündeki yazılardan(bu yazıların hepsini okumadan yarıda kestim çünkü henüz izlemediğim bölümler hakkında ciddi spoilerlar gördüm)öğrendim bir şeyler. Artık öykülerin karanlıkta ya da çölde geçiyor olması çok önemli değil. Biz diziyi iyi takip edenler bir miktar işin şekilselliğini aştık. Artık mitoloji komplolarının dünyanın her yanında nasıl bir dehşet dalgasıyla büyüdüğünü biliyoruz. Bu yüzden ben diziyi izlerken kahramanlarımızı son derece karanlık bir komplonun ortasında görüyorum. En güneşli havalarda bile olayın üstünde en karasından bir perde var ve insanın içini karartmaya yetiyor. Üstüne üstlük bir de ajanlarımızın görevlerinden alınmaları bir takım "Gübre Çuvallarının" bizimkilere olan psikolojik eziyeti etmeleri güneşin tadını filan unutturuyor. Bence senaristler bu geçişi çok iyi kıvırmışlar. Hatta bu kadar açıklayıcı olaydan sonra Vancouver'de devam edilseymiş sanki montonlaşmaya da gidecekmiş gibi ibr hava var üzerimde.

Karanlık ya da güneşli hava hiç farketmiyor. Mulder ve Scully kıvrık kollu gömlekler ve ince döpiyeslerle de olsa üstlerindeki karanlığın gölgesiyle birlikte geziyorlar. Olay budur.

XF, 6. sezon itibariyle geri dönülmez bir başka boyuta atlamıştır. ıster stand-alone ister mitoloji, olaylara artık farklı gözlüklerle bakmaktayız. Eski sayılar, sahaflara düşmüştür. Yeni sayıların keyfini çıkarmak gerekir.

Selamlar
Lami

Gönderen: Elsa_moon Aug-29 3:08 pm

Otopsi sahnesinde ayağa fırlayıverişim ve Kersh aradığında Scully ile aynı yüz ifadesini takınmış olduğumun fark edilişini saymazsak yani kendimi utandırdığım anlar hariç çok keyif aldığım bir bölümdü. Dönen dolapların ardının arkasının kesilmiyor olması, Mulder' ın her X-Files' ın kokusunu alması, Scully' nin sonunda onu dinlemeyeceğini bildiği halde hala Mulder' a etme eyleme demeye devam ediyor olması ....daha ne sayayım.... yüzeysel olaylar kalmış hep aklımda galiba...

Gönderen: what__if Aug-29 5:09 pm

adam telefonu arabadan attığında sanki arabayı kullanan benmişim gibi sinirlendim! ulan gerizekalı, adam bi düşünür, herif pat diye attı yaav, mal mıdır nedir?! "bu ne? telefon, ... at gitsin..."
bre angut! ama Mulder da gerçekten sinirlendi, naapcanı bilemedi, kalkıp adamı telefonun peşinden atacaktı(acayip komik olurdu ha! :), ama yemedi, içine oturdu... bu sahne bile yeter bu bölümün "hoş" olmasına, stand alone olarak kussursuz denebilir, denmeli!...
Mutlu.

bu arada; bu scully daha ne kadar güzelleşecek yauv? bi sınır, bi bişey olur; ama yok. bize de yazık; eşik değerimiz geri döndürülemez biçimde yükseliyo... bu kadın, yani ne biliyim... ayrı bişey!

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Aug-29 10:11 pm

Gariptir, benim en sevdiğim bölümlerden biridir, siz beğenmemişsiniz.

Gönderen: sinekkk Aug-29 10:58 pm

araba üstü konuşma sahnesi mulder scully,,scullynin hissettiğim bakışı,,,sanki o karanlık odada deildim o sırada,mulderın yerindeydim,,,
bölüme gelince bu sefer tek yastık yırttım,,,:D

Gönderen: Dilay75 Aug-30 1:48 am

Benim de 6. sezonun sevdiğim bölümleri arasındadır. Yalnız Mulder'ın arabayı terk etmek zorunda kalacağını önceden biliyomuş gibi Scullye not bırakmasını anlamadım. Yani böyle bi notu neyi düşünerek yazmış olabilir ki benzincide o aceleyle birisinin eline mi tutuşturacaktı.
A, bi de Mulder ın yahudi komplosu ile ilgili repliği müthişti.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Aug-31 6:22 pm

O notu benzincideki görevliye fln vermek istemiştir kesin.. Tabe benzinci angut olmasaydı bu durum gerçekleşirdi :) Gitsin g.t büyütüp kakara kikiri gülsün orda..

Bazen kahramanlarımız çok kötü bi durumdayken, böle öküz tipleri görmek çok sinirime dokunuyo valla

Gönderen: Bahar (bahar635) Sep-1 12:57 pm

X fıles'ın en sevdiğim bölümlerden biriydi. Özellikle Mulder bu bölümde acaip karizmaydı. En son bölümde Scully'nin Kersh'ın odasından çıkarken o yüz ifadesi çok hoşuma gitti. Hani genellikle erkeklerin kullandığı bir söz aklıma geldi 'Sinirlenince çok güzel oluyorsun ' Neyse yahudilikle ilgili konuşmalar çok komikti.ızlerken yüzümde bir gülümseyiş vardı.

Gönderen: what__if Sep-7 3:06 pm

Elinde değil! Naapsın!...
Back to top
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

PostPosted: Sun Jul 19, 2009 6:46 pm    Post subject: Reply with quote
Quote:
Drive'ı çok beğendim,xfiles'a yakışır bir bölümdü. Mulder ve Scully gübre işiyle uğraşırken belkide ilgilenmemeleri gereken bir olay içinde kendilerini buldular. Mulder saolsun hemen bir xfiles bulup çıkarıyor Smile Olaya gene hükümetin gizli işleri karışınca daha bi lezzetli oldu bölüm

Daha önce izlememe rağmen gene heyecanla izledim. Otopsi sahnesi ve Scully'nin koruyucu kıyafetle karavan içindeki sahneleri çok etkileyiciydi. Kuş ölüleri falan baya etkileyici olmuş
Back to top
View user's profile Send private message
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Thu Jun 12, 2014 9:00 pm    Post subject: Reply with quote
Yeni amirleri Kersh tarafından uyduruk bir hükümet aleyhine kullanılacak gübre araştırma işine verilen kahramanlarımız Nevada'da bir tutuklama ve tuhaf bir ölüm olayına şahit olurlar.

Hükümetin gizli denizaltı çalışmalarındaki bir sorundan ötürü yayılan ses dalgalarının tuhaf bir yan etkisine maruz kalan canlılar batı yönüne doğru hareket edip bu frekansı nötralize etmedikçe yaşama şansları yok. İç kulağı etkileyen bu ses dalgaları canlı durduğu zaman kulakta patlama ve ölüme neden oluyor...

Bu bölüm Mulder ve Scully'nin merkezden izin almadan kendileri inisiyatif alarak bir gizli dosya vakasına ilk atıldıkları bölüm olarak da akıllarda kalacak. Sonunda Mulder'ın tüm çabalarına karşılık adamı kurtaramaması oldukça acıydı...
abidin

PostPosted: Sun Jan 25, 2015 9:59 pm    Post subject: Reply with quote
Walter White teşrif etmiş
Back to top
Sheva_Emre
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Tue Nov 03, 2015 12:41 am    Post subject: Reply with quote
Crump - Mulder ve Mulder - Scully diyalogları, Mulder ve Scully'nin inisiyatif alarak ortaya koydukları çaba, Scully'nin koruyucu kıyafet içinde salınması vb. barındırdıkları ile olsun çok sevdiğim bir bölümdür Drive, şimdi aklıma düştü öyle.
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Apology is Policy - Sezon 6 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum