X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
5x03 Redux II

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Resist or Serve - Sezon 5
View previous topic :: View next topic  
Author Message
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Fri Apr 15, 2005 9:21 am    Post subject: 5x03 Redux II Reply with quote
From: TheMartyr 12/28/2002 12:10 am
To: ALL

Yuhhhhh yaaaa
Bölümün özellikle son 5 dakikasında her 5 saniyede bir "ohaaa" dediğimi hatırlıyorum şu an...
Kesinlikle muhteşem bir bölüm.
Şu anki şokumla ancak bu kadar yazabilecem.........
Kâmil Sadun Karacaatlı

From: Acacallis 12/28/2002 12:14 am
To: TheMartyr

evde millet ağladı,boğazımda bolum boyunca bir düğüm,mulder,scully,skinner,soktayım...
bir dost olarak......ufff superdi superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

From: spooky (spooky_tr) 12/28/2002
To: Acacallis

destan yazma işi bana düşmez bu forumda, ama ben de 1-2 şey söyleyeyim dedim bölüm üzerine..
bu akşamki bölümü de izledikten sonra aynı bölümü 3 farklı dilden izlemiş oldum..ve inanın dublaj çok iiydi..yalnız RTÜK amcamız yüzünden bölümün en güzel yerlerinden biri olan "you are one sorry son of a bitch" lafı "pişman olmuş adam (!)" olmuştu..kimse bu lafı "o.. çocuğunun tekisin" diye çevireceklerini beklemiyordu herhalde de mi?? )) bill scully'nin ağzından çıkan süper laflardan biriydi, ama dediğim gibi ne yazık ki güme gitti..bu arada bill scully mulder'ın ağzına s..tı, herif bütün kinini kustu ve inanıyorum ki kendisine bu forumdan da bi düşman edindi (bkz. ruki!! )) )

mulder'ın arkasında skinner'la yoğun bakımdan çıkarken hasta yatağında yatan scully'ye bakışı muhteşemdi..böööööyle içi acımayan varsa el kaldırsın.. RazzP onun dışında yanaklara kondurulan öpücükler, el ele tutuşmalar, mulder'ın skinner'a scully'nin kanserinin iileşme evresine girdiğini söylerkenki yüz ifadesi..shipperlar için cennetti valla bu bölüm..

yalnız mulder'ın ağladığı sahnelerde hüzünlenmek yerine öldüm burda gülmekten..yani bi insan anca bu kadar "ağlayamaz"!! )))) tamam DD herşeyi güzelce oynamış, performans süper falan, ama ağladığı yerler bi felaketti bana göre..hatta son sahnede resmen "penguene" benziyordu.. ))))))) bu laf da bana ait değildir..sevgiyle anıyorum seni burda rukicim!!

bu bölümün tekrarını pazar akşamı iki eli kanda bile olsa izlemek farzdır diyorum ve meydanı destan yazan saygıdeğer forum üyelerine bırakıyorum..

From: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 12/28/2002 12:49 pm
To: spooky (spooky_tr)

Kahretsin ki şu an evimden uzak bir yerde gizli gizli foruma giriyorum ve kullandığım bilgisayarın klavyesi "F".. Bu yazıyı bile çok zor ve uzun zamanda yazıyorum.
Kafamda o kadar çoook şey birikti ki şu an onlarla mücadele ediyorum. Gözümü kapadım mı karşıma bölümün sahneleri geliyor. (Scully'nin kaçırılmasıyla ilgili sahneleri hatırlaması gibi..) Ben galiba bi 3-4 hafta şoktan çıkamıcam. Ve Pazar günü tekrar, eve gidince de video'dan Pelin'in bile izleme rekorunu kıracağımı sanıyorum.

Ve yine eve gidince sizlerle aklımdan "gerçek" geçenleri paylaşmak istiyorum. Şimdi paylaşamıyorum çünkü yazamıyorum::Smile))))

İnan

From: Commala Come Come (rukish) 12/28/2002 1:04 pm
To: " inan'mak istiyorum " (erdemisik)

BÖĞĞĞĞĞĞUUUUUUUUUUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!
Allah'ım bu kadar güsel bi bölüm olabilir mi yaaa???

Valla apartmanı uyandırdım büyük ihtimalle tepkilerimle... Ay bu kadar olur mu yaaa!!! Ağladım, güldüm, sinirlendim kahretsin çok güseldi beaaa!!

Şimdi kurstayım arkiler ,fazla bişi yazamıycam. Zaten nerden başlasam nası annatsam modundayım.

Bu arada Pelin'in elektrikleri kesilmiş inanabiliyo musunuz? Ben heralde AKTAŞ'ı bombalardım... Neyse ki izlemişti ama tel'de "dublaj harikaydı" demekten dilimde tüy bitti.

Beri'cim beni sevgiyle andığın için saol. Smile)...O Bill denen hayvana kıl oldum yaf!! Ben de orda farklı ve daha ağır bişi söölediğini biliyodum ama ne olduunu sööledin ya şimdi iki kat sinirlendim. HAYVAN! Razz

Yaa diorum sise diziyi izlerken suratımı görmelisiniz. Redux 2'de ne hallere girdim annatamam. Mulder yanağından fln öpmek için her eğildiğinde.... Kahretsin yaaaa. Scully'nin ölüm döşeğinde Mulder için o kadar fedakarca davranması var ya, içim cız etti yaa. HIAAAAAA

Fırsatım olursa daha fazla yazıcam ilerde...Zaten kafa toplamak lazım :PPP

Ha bu arada cidden Mulder özellikle son sahnede... Yani içim cız edebilirdi, ağlayabilirdim ama... Dudaklarını ööle buruşturmıycaktı yaaa!!! :PPPPPPPPP

öptüm hepinisi.

deli gibi gidiyos.... deli gibi bi sezon......

herşey...

MÜKEMMELLLLL

ve ben.... güya izlemicektim... yuh lan.... :PPP

From: -What Didnt Kill Him Made Him Stranger- (TRARAGORN) 12/28/2002
To: Commala Come Come (rukish)

yaaa dayanamadın değil mi?
mukemmel bir bolum.simdi sırada ne var ?
"eski asklar" mı ?
yoksa o daha sonra mıydı?
ya arkadaslar dun aksamki bolume annem bile(ki xf sevmez)dikkatle seyretti ve scully nin durumuna cok uzuldu ...

bill elinden gelse mulder'a girisecekti,sizce kkim kazanırdı?

videolar yakında...

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 12/28/2002 8:03 pm

Bir şeyin harikulade olduğunu anlatan en iyi kelimeyi bulun ve redux'u o kelimeyle anın...
Tarihten bir söz gibi oldu ama ancak bu bölümü bu şekilde tarif edebilirim. Dizinin her anında şok geçirdiğim için yorum yapamıyamcam bikaç kez daha izlemeliyim zaten dün akşam doyamadım Smile)
Dizi bitince içimde inanılmaz bir huzur ve çoşku vardı
Sabah evden çıkınca sanki çevremdeki herkes bölümden bahsedicek gibi oldum iş yerinde herkese tembihlemiştim izleyin diye. Tabii burda tgrt yayını kesikmiş kimse izlememiş Sad(

Samantha klondu değilmi??

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 12/28/2002 9:14 pm
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer)

aşşağılık delphi yazdığım ilk mesajı yedi!!!!!! bu 15 saat kadar önce oluyor. grrrrrrrrrr
neyse, bölüm harikaydı. hepimiz biliyoruz, gördük. bence Samantha'nın gerçek olma ihtimali yüksek. düşünsenize, CSM baba rolü altında istediği her deneyi yapabilecek ve yine ona en yakın insan numarası yapacak. sanırım en can alıcı sözlerden birisi "uzun zamandır beni arıyormuşsun" idi. bir insanını hayatı, idealleri, uğruna boşverdikleri, feda ettikleri, kaybettikleri, 4 kelimeyle ancak bu kadar yıkılabilir.

"Öyleyse suçu bana atacaksın"
"Yapamam"
hıııııııııııııınnnnnnnnnnnnnnnnnggggggggggggghhhhhhhhhhhhhhhh

Mulder'ın Scully'ye karşı hareket ve tutumlarını aynen devam ettirmesi gerektiğini düşünüyorum. düşündükçe deli oluyorum.

Bill Scully, Scully'nin babasının adını taşımayı haketmiyor. umursamaz sersem!!!

Gidip biraz fic okuyım. Scully kicks Bill's ass, Margaret kicks Bill's ass, missing scene etc. hmmmm Smile

S.

From: My Misery is a Mystery (margi13) 12/28/2002 10:04 pm

Bu bölümü tek kelimeyle tanımlamak gerekirse( gerekeceğini zannetmiyorum) bu, ?etkileyici? olurdu. X files bölümleri arasında şüphesiz tek değil ama ayrı bir yere koymak gerek sanıyorum. Ev arkadaşım dahi rüyasında görmüş izledikten sonra ki benim kadar saplantılı değildir kendisi.:pp
Başka ne denir bu bölüme mitolojiyi bi kenara bırakırsak,(altını çizerek söylüyorum temelli değil, kısa süreliğine) THE SHIP IS HERE. Çok shipperdıSmile)))))))))))))))) Bi yandan gözlerin yaşarıyo dramasına bi yandan ?bu olamaz bu kadar tatlı olunmaz diyorum shipper shipper:)
Senaryosunu (en azından) önceden okuduğumu farketmem acı oldu.En azından Odadaki düşmanın Blevins olduğunu öğrenmemişim ona sevindim.(Bu arada Blevins?in paçaları tutuşmuş odasına dönüşünde ki yüz ifadesini görüp gülmedim diyen varsa aferin ona:ppp
Mulder?ın da attım tuttu havası kopardı beni. Sen okulda da bu şekil birinci olduysan tebrik ederim seni Mulder?cığım.Tüm sene Phoebe?ylen gönül eğlendirip sınavlarda da atıp tutuyomuştur belkim.
Scully?nin ölmeyeceğini bile bile redux 2 izlemek bölümden alınan zevkin düzeyini düşürüyo bi parça. Bundan çıkardığımız sonuç ne? Spoiler sağlığa zararlıdır.Ama spoilersız yaşamakla falan olacak bişey değil bu. Bu ufak detayı bi kenara bırakıp bölüme dönelim.
Bi kerem gerek dublaj gerek çeviri A+,yıldızlı pekiyi. Bu işi kapmışlar artık diyorum naçizane fikrime danışarak.Beri? nin de belirttiği ?sad son of a bitch? mevzuu var.Onda da ellerinden gelen bişey yok.En azından yaratma ve eşanlamlısı olan sözcükleri silmemişler. (Altından kalkmazlardı o kadar kopyalama muhabbeti içinde zaten)
Ya bölüm çok güzel olunca nereden başlayacağını bilemiyor insan. O yüzden ben bir iki tesbitime geçeyim destana döndürmeden.
Samantha, Mulder karşılaşması.
Onun gerçek Samantha olduğunu düşünen var mı? Ya da Mulder?ın bu ihtimali düşünmemesi garip değil mi? O kadar bağırdım Mulder?a, elini falan çiz, klonsa kanı yeşil akar diye.Ama sonra düşündüm. Klonların diil Alien Bounty abimin kanı yeşildi. (Bu arada geçen aklıma geldi ABH abim.Görünmüyo uzun zamandır.Özletti kendisini(bunu diyeceğim hiç aklıma gelmezdi)Hakkaten ABH?de olabilir.Olamaz mı?ABH kadın olabiliyomuydu?
Mulder?ın bu olasılığı gözden kaçırması bir yana, durumun kendisi de bir hayli ilginç. Mulder, kaybettiği diğer yarısını arıyor 23 yıldır. (Jung?a göre biz hepimizin anima (erkeklerde ki kadınsı yön) ve animus? u (kadınlardaki erkeksi yön) var. Mulder?ın animası Samantha. Aslında durum bir parça karışıyor burada.Zira Mulder erkeklere yönelik kalıp davranışları (ki burada cinsellikle bağlantılı bir gönderme yok,ne demek istediğimi az çok anlamışsınızdır.Şu rollerin değişiminden bahsediyorum) pek yapmadığını biliyoruz.Yani aslında Mulder?ın animası zaten baskın ama onun dış dünyadaki figürü olan Samantha? sı yani diğer yarısı olduğunu düşündüğü kişi kayıp. (Ama Mulder?ın bilmediği bişey var. Samantha? yı resimdeki eksik parçayı tamamlamak için arıyor.Dağılmış aileyi bütünleştirmek, mutluluğunu yeniden kazanmak için. Demekki neymiş, Samantha Mulder?ın animasında ki eksik parçaymış.Onun kaybı Mulder?ın animasına bu derece yüklenmesine neden olmuş.)Ancak Ying ve Yang? da olduğu gibi Mulder?ı tamamlayacak, bütün bir insan yapacak kişi, onun hayat arkadaşı olacak kişi aynı zamanda.Bu kişinin de Mulderın tam zıddı olması gerekiyor şu anima,animus konusu açısından.(Animusu baskın bir kadın yane)E kim olduğunu söylemeyeyim onu da siz bulun bi zahmet.
Evet Scully?den bahsediyorum.Scully?i çözümleme konusunda hep kendimi eksik hissederdim, elim kolum bağlı gibi gelirdi. Bir parça bilgi takviyesiyle geri döndüm ve bu sefer korkmuyorum:)
Scully?nin kardeşi/abisi kaybolmadı o küçükken (Ama Charles Scully?i gören var mı???) Ama bazı yaşantılardan geçtiği kesin. Animus?unu baskınlaştıracak bir takım olaylar olmuş onun hayatında. Size bir ipucu daha, kızlarda animus?un gelişmesinde rol oynayan kişi ?baba?sıdır. Scully?nin babasıyla olan kopuk/sıcak, itaatkar/isyankar ilişkisinin farkına varmışsınızdır.
Baba(aynı zamanda otorite figürü),Scully için ikilem demek hep, onu seviyor ama ona kızıyor da. Bunda Bill Scully?nin (baba olanı) yamuk bi hareketinin rolü vardır diyecek kesinliğe sahip değilim. E niye böyle peki? ye cevabı bulamıyorum.Scully enigmatik kalmaya devam ediyor.
Bu kadar analiz yeter.Yine destana çevirdim.ufak notlarla bitereyim yavaş yavaş
-Mulder?ın saçları ve geri kalanı.harikaydı....
-shipper sahneler (aa bundan bahsemiştim)
-Bill Scully?e çok kızarım diyodum.bilmiyorum kızamadım adama.Bi de Mulder?ın soğukkanlılığını koruması dikkatimi çekti. Adam Mulder?ı suçluyor.Mulder kendini suçluyordu zaten.Orada kaçma yoluna gitmiyor Mulder, savunmaya geçiyor.
-samantha?nın gerçek samantha olmadığını düşünüyorum ama gerçek olsa verdiği tepki(sizlik) nasıl yorumlanabilirdi???
-CSM?in evindeki Fox Samantha resmi.....Bi kerem, O Fox nası bu kadar büyümüş????Little Green man de küçücüktü.Ama Samantha aynı duruyor.Demons?taki fox?tanda farklı bu????
-Son olarak 5. sezon blooperlarında bölümle ilgili çekim şeysini hatırlatırım. Skinner Scully?nin hastane odasına girerken içerdekiler kumbaya şarkısını söylüyolar.Mitch Pileggi?de gülerek tabancasını çıkarıyor.Bişiler diyodu ama unuttum

From: Those turns were gift for me... (Durden38) 12/28/2002 10:54 pm
To: My Misery is a Mystery (margi13)

Valla şu ana kadar izlediğim en sağlam iki üç bölümden biriydi.Mulder'ın ağladığı sahnede benimde gözlerim doldu(bence orda çok saftı bu çok hoşuma gitti:((Mulder'ın sorgulanmaya başladığında bakışlarından kimi söyliyeceğini tahmin ettim ve orda bir anda oluşan kaos ortamı içinde pat diye söylemesi mükemmeldi!!!!Ve özelliklede scully'nin makyajı mükemmeldi, hasta yatağında nasılda çökmüştü öyle:((Aslında bu bölüm hakkında söylenicek çok şey var ama şunu söyleyerek bitirmek istiyorum neye inancağımı ben bile şaşırdım mulder ne yapsın!!!
Gerçek dostunun kim olduğunu görmelisin!!!
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Fri Apr 15, 2005 9:24 am    Post subject: Reply with quote
From: meleren 12/29/2002 1:50 am

Hay saol bende sen bir hiç sin çok anlamsız acaba bunun yerine ne demiştir diye arşiv karıştıracaktım çok iyi ya:)) şimdi bir anlam kazandı
Sana tamamen katılıyorum tam bir Shipper cennetiydi ve hiç beklemiyordum geldi oturdu ve öptü aynen şöyle oldum Hönk!!?!
sonra elini öptü yuh be Mulder dan beklemez idim demekki 5. sezonda açılacakmış.
Bu arada Samantha hakkında bir fikrim var dikkat ettiyseniz tv izleyen şahıs kopyalamayı izliyordu acaba Samantha copy miydi sonuçta CSM Mulder a sadece istediğini verir çözümü değil.
Evet Mulder ın Skinnerla giderkene s ye bakışı benide parçaladı...
Ben bir de Scully Mulder ı hastanede görünce burda ne arıyon ölmediğin anlaşılcak endişesi sahnesine bayıldım.
Ya her sahne birbirinden güzeldi ha bir de şeye bakıcam hani hastanede CSM veMulder komuşurkene Muldur hadi be diyorya ing. ne diyor bi bakim.
Ama ben Mulder ın iyi ağlamadığına katılmıyorum.Bence erkeklerin ağlamasına alışkın olmadığından sana tuhaf gelmiş olabilir tabii bence.

From: Commala Come Come (rukish) 12/29/2002 12:49 pm

Güselim aşmışın sen! Smile)))
çok güsel bi yazıydı valla...

scully'yi çözmek... :PPP zor bi soru yaf.. eheheee... şimdi bişiler çiziktirmek isterdim ama zamanım kalmadı derse giriyolar...

yannız şööle bişi sölemek istiyorum bi shipper olarak M&S romance'i savunuyom bilmeyen yok tabee ama bence REDUX2'nin romance ile yakından uzaktan alakası yoktu.. ben sadece iki insanın birbirlerini ne kadar önemsediklerini, ne kadar değer verdiklerini gördüm ötesini diilk. relationship derseniz ok, kesinlikle aralarındaki ilişkinin ne kadar derinleştiğini görmüş olduk... ama romance derseniz ı-ıhhh alakası yoktu yaaaa, ondan öte bişidi. ALLAH'ım daha güsel bişidii oooo

Smile))

hade kaçtımmm

ruki

From: black_witch 12/29/2002 2:31 pm

kendi kendime konuşan bi insan olmadığım halde en az 5 kere "oha!" dedim ve bölümün her sahnesi beni kafadan kopardı.bu nacizane dublaj oyununu bize bildirdiğin için saol.cidden bana çok abes geldi"pişman olmuş adam" ayrıca adamın ağız hareketinden de başka bi şey söyledii belliydi.şimdiiii csm kesin öldü mü? çünkü cesedin kaybolduğu söylendi ayrıca o adamın ağzı sanki özel olarak sigara içmek için yapılmış,film için özel bi çaba harcanmış olabilir mi?(ciddi diilim).samantha gerçekse tekrardan bi oha!e bill,e bill,ben senin...!!!!! herifçioğluna bak be,mahallenin bıçkın delikanlısı bill,bi tesbihi bi de yumurta topuk ayakkabıları eksikti,olum bi kere isimden kaybediyosun,ayak yapma bize.yalnız kelleci bayaa genç irisi bu yüzden mulder a girişse sonu kötü biter bence.hehe o suyun bi işe yarıycaı da belliydi ztn. ha,şöyle bi şey var,skinner da sütten çıkmış ak kaşık diil,çok yavşamamak lazım,kesin scully hastahaneden çıktığında üçü, mutlu ve azimli fbı tablosu çizerler zaten,amaaaaaaaan herşeyin başı sağlık evlaadım

From: My Misery is a Mystery (margi13) 12/29/2002 8:56 pm
To: Commala Come Come (rukish) [/b
]

teşekkürler canım.
MSR çok farklı olduğu için bu derece kafa yorduracak materyal çıkıyo zaten:))

[b] From: spooky (spooky_tr) 12/29/2002 11:48 pm

yaw nigar sen böyle her bölümde psikolojik çözümlemeler yap, ben de teknik çözümlemeleri yapayım, ikimiz bi araya gelelim ortalığı yıkarız valla!! :PPP her cuma gecesi nete hazırlıklı gel de anlat bize chatte olayın psikolojik boyutlarını..çok güzel oluyor, ufkumuz genişliyor..he he heeee
rica ederim arkadaşlar sizleri bilgilendirmek görevimiz..

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 12/30/2002 6:45 am

harikasın nigar!!!
ruki'nin de dediği gibi, bu olay klasik bir "romance"dan çok farklı, çok öte bişey.

S.

From: the_spooky 12/30/2002 2:49 pm

Öncelikle merhaba bu grubu uzun zamandır takip etmeme rağmen ilk defa mesaj atıyorum. Napam dayanamadım herkes bölümleri seyredip sevincini paylaşıyo ben niye yapmayım dedim. Herkes gibi uzun zamandır bende 5. sezonu bekliyordum ama beklerken boş durmadım meraktan olcak dizi hakkında ordan burdan bilgi topladım istemeyerek. İnanın bu redux bölümlerinde tümünü seyretmediğim halde o kadar çok seyrettiğim clip gördüğüm fotograf filan vardıki yani bütün sürprizi kaçtı ya. Ben abarttım netten 6. 7. sezondan tüm, orjinal sesiyle bölümler indirdim. Bi ara her hafta pazar sanki tv de oynuyomuş gibi seyrediyodum. Scully nin bebeğini dünyaya getirdiği bölümü bile seyrettim. İşte böyle.
redux 2 ye gelince gerçekten manyak güzel bi bölümdü. ben de bir shipper olarak bu bölümü ayrı bir zevkle seyrettim. İkisinin arasındaki romantizm temel olarak bir bilim kurgu filmi olmasına rağmen sözüm ona aşk filmlerinden bile daha derin anlatılıyor. Bu romantizmi yaratanları ne kadar övsem azdır.

From: Commala Come Come (rukish) 12/30/2002 3:35 pm
To: the_spooky

slm...
ben rukiye ve öncelikle foruma hoş geldin diyorummm, kendini de tanıtırsan seviniriz yane...

ben de bi zamanlar senin gibi her pazar tüm videoları çekmeye çalışıyodum. sanırım 6 sezon ve 8. sezonlarda abarrtım bu işi.. ama şimdi pişman gibi bişeyim.. özellikle buraya yeni üye olan ve gelecek sezonlar hakkında hiç bilgisi olmayan arkadaşları gördükçe keşke merakımı dizginleseydim demekten kendimi alamıyorum Smile)

bu konuya girmişken senden de bişeye dikkat etmeni istiycem, mesajlarında spoiler varsa (bu mesajında var diye diorum) lütfen forumda kullanılan tarzda bişiler yap olur mu? yane spoiler kullandığını belirt bi zahmet... bilmeyen arkadaşlar için iyi bişi diil çünkü Smile)

nese baştan dikkatini çekiyim dedim...

şimdilik bu kadar... tekrar hoşgeldin...

ruki

From: the_spooky 12/30/2002 5:34 pm

kusura bakmayın ya ben ayşe. Spoiler için kusura bakmayın valla ben biliyom diye herkes biliyo gibime geliyo .bundan sonra ağzımı açmıyom.
Tanıştığıma sevindim. bye

From: -What Didnt Kill Him Made Him Stranger- (TRARAGORN) 12/30/2002 10:54 pm
To: the_spooky

masallah bebe mebe masallah
bir daha olmaz boyle insallah
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Fri Apr 15, 2005 9:29 am    Post subject: Reply with quote
From: incig 1/2/2003 11:19 am

Ben "sorry son of a bitch" kısmının terbiyeli bir şekilde "zavallı herifin tekisin" falan gibi çevrileceğini düşünmüştüm. "pişman olmak"ı duyduğumda çok canım sıkıldı. O ana kadar çeviri iyi gidiyordu ama... Ya çocuklar, şu dublaj stüdyosu ziyaretinden sonra, acaba böyle yanlış çevireceklerini düşündüğümüz yerleri acaba önceden bildirsek ve baştan yanlış yapmalarını önlesek nasıl olur acaba? Çok şey mi istemiş oluyorum böyle diyerek? Belki Ali Bey'e falan söylesek...
Redux 2 yorumları daha sonra gelecek...Süper bir bölümdü, ama keşke ilk kez TV'de izleseydim...

From: ratboy___ 1/4/2003
To: incig

Ahhhhh ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh....
Yaaaaa şuana kaadar izlediğim en güzellll en süperrrr son beş dakikaları "ohaaa" "ohaaaaaaaa" diye bağırdığım bir diziydi...
Etrafımda beyaz show'u izlemek isteyen 5-6 kişi eee bir saat öncesinden kumanda hakimiyetini ele geçirmiş bana nasıl bakıyorlar bir görsenix...
Muratla görüştüm o heyecanla neler söylediğimi hatırlamıyorum zaten!!!
Süperrr'di yaa süper...
Bu arada bir gazete X files'ın reklamı verilmiş ve aynen şöyle yazıyor.
" Sabırsızlananlar olduğunu biliyoruz"....
heheh kimden bahsediyorlar sizce??
RazzP
Bu arada aramıza yeni katılan arkadaşlar var ne güzel!
Aramıza hoş geldiniz...

From: incig 1/2/2003 5:49 pm
To: My Misery is a Mystery (margi13) (29 of 36) [/b
]

Aslını söylemek gerekirse, Mulder/Scully'nin ilişkileri açısından bütün sezonların herhalde en içten, en dokunaklı bölümüydü. Ama dikkatli bakınca flaw'ları da olan bir bölümdü.
Söyler misiniz bana, Mulder o korkunç cinayetten nasıl yakayı sıyırdı? Hem de adamın tanınmaması için 2.kez yüzüne ateş etmişken... Farkında mısınız, Scully bile dinlerken gayet soğukkanlılıkla dinledi onu. Mulder yapınca herşey OK sanki. Ben bunu anlamadım. Her an birilerinin Mulder'a hesap sormasını bekledim, ama kimse bir şey sormadı.

O kızın Samantha olduğuna nasıl hemen de kandı öyle? Aslında aklına hemen onun CSM'in oyunlarından biri olduğunun gelmesi gerekirdi. Aynı görünüşlü kızlarla bir takım sorunlar yaşamışken geçen sezonlarda, onun kızkardeşi olduğuna hemen de inanması bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası. Başka bir aktris kullansalardı, onun Samantha olduğuna daha kolay inanabilirdim. Mulder'ın o sahnede o kızla ilgili eski şüphelerinden birazcık da olsa bahsetmesi gerekirdi. Ama öyle bir ruh hali içindeydi ki, doğru dürüst düşünemiyordu, şüphe etmek aklına bile gelmedi. Kızkardeşi olduğunu sandığı kız ile olan bu sahne en sevdiğim sahnelerden biridir. Mulder'ın gerçekten kardeşini bulmuş olsa, aralarındaki "reunion"ın nasıl olabileceği konusunda bize fikir vermiş oldu bu sahne. Çocukları olan normal bir kadın olsaydı Samantha gerçekten, "buluşma" Mulder için iyi olabilirdi, duygusal hayatına bir çeki düzen verirdi hiç olmazsa. Ama kız için aynı şeyler olmazdı büyük olasılıkla. Onun için eski kötü anıları tekrar canlandırabilirdi Mulder'ı hayatına yeniden sokmak. Zavallı Mulder nasıl da yalvardı öyle, "Hadi annemize gidelim" diye, ama acımasız kız "hazır değilim" ayaklarına yatmayı yeğledi. Ve hele o kızın eline yapışıp bırakmak istemeyişi, Tanrım, yüreğim parçalandı. Kızın gitmesine izin vermek, Mulder için ne kadar acı bir şeydi, çok güzel anlatıyordu sahne. Bravo DD!

Aslında mitolojinin bu Samantha kısmının daha ustalıkla yazılmasını beklerdim. CSM'nin küçük Fox ile Samantha'nın resimlerine bakışlarından orda da bir derin öykünün gizli olduğunu düşünüyor insan, ama daha sonra yıllar içinde senaristler de mitoloji öyküleri içinde kaybettiler kendilerini ve en sonra Samantha olayını nasıl kapadıklarını hepimiz biliyoruz. Daha fazla spoiler'a gerek yok, değil mi?

Bu bölümü izlerken, aslında mitolojinin derinini düşünmeden izlemek gerekiyor. Bir kez daha Scully'nin Mulder'ın hayatında nasıl da önemli bir yer aldığını görüyoruz. CSM ile anlaşmayı bile düşünüyor onu kurtarabilmek için. Kötü adamların yine işleri örtbas ettikleri onu ilgilewndirmiyor bile, çünkü Scully iyileşecek sonunda.

Bölümde en yüreğimi parçalayan sahnelerden biri, bölüm sonunda Mulder'ın Scully'nin odasının dışında beklemesiydi. Keşke o da tüm aileyle birlikte içerde olsaydı, veya Scully'nin Skinner'ın peşinden Mulder'ı da içeri çağıran bir repliği olsaydı sonunda. Ama Mulder ailenin onu tam olarak kabul etmediklerini, Scully'nin durumu için onu suçladıklarını biliyor, en azından Bill'in. Bunun verdiği suçluluk duygusuyla dışarda beklemeyi tercih ediyor. Acımamak elde değil. Bir de tabii kendi ailesinde hiç görmediği bir dayanışma, destekleme, koruma, paylaşma duygusunu görüyor onlarda. Kendi yanında kimse yok oysa ihtiyaç duyduğu anda. O yüzden dışarda tek başına işte. O durumunu düşününce CSM'in teklifini düşünmesi şaşırtıcı değil veya Bill'in karşısında boynu bükük kalıp, "sorry son of a bitch" yorumunu hazmetmesi...

Bir yürek burkucu sahne de, Scully'nin annesiyle konuşmasıydı. Ölmekten korkuyordu ve bunu itiraf ediyordu. Haç kolyesini gösterip, "ben bunu niye takıyorum?" diye sorması çok acıklıydı. Bravo GA'e!

Gelelim Mulder'ın nasıl Blevins'in köstebek olduğunu anladığına...Elinde ne gibi ipuçları vardı, bilmiyoruz. Tamamen blöf yapıyordu, değil mi? Yalnızca Blevins'in Skinner'ı suçlaması için kendisine baskı yapması mı onu şüphelendirmişti? Sanki son 10 dk. aceleye gelmiş gibiydi. Size de öyle gelmedi mi? Mulder, Blevins'i açığa çıkardı, sonrasında da CSM suikasta uğradı. Bu öykünün bir 3-parter olduğunu düşünürsek, bu kısım çok aceleye gelmişti bence.
Scully'nin FBI kurulu karşısında sorguya çekilişini kaç kez izledik, değişik açılardan? Onun yanında Mulder'ın sorgusu göz açıp kapayıncaya kadar bitti. Ben biraz daha izlemek isterdim sorguda. O "cool" görünüşüyle...Ölümden geri döndükten sonraki, Blevins'in odasındaki tavrı içindeki sorgusu biraz daha uzun olsa enfes olurdu
Keşke Mulder tarafından suçlandıktan sonra, Blevins'in bu suçlamalara verdiği cevapları da biraz görseydik...Adam 4 yıl önce bir kez görünmüş, sonra tutup adamı birden "bad guy" yaptılar. Neden? Bana hiç inandırıcı gelmedi. Biraz bağırıp çağırıp bir şeylere itiraz etseydi adam keşke...Ha, bu arada Blevins'i öldüren adam çok acemice hazırladı o intihar sahnesini. Bence kimse inanmaz Blevins'in intihar ettiğine.
Bu kısımlarda sanki CC ve arkadaşları, senaryoyu sette tamamlamış gibiydiler.

Mulder'ın bölümün başında hastaneye bir hışım gelişi, size başka bir hastane baskınını hatırlatmadı mı? Hemen bilmişsinizdir: "One Breath"deki o ENFES sahne. Scully'nin 3 aylık kayboluşundan sonra birden bire hastanede ortaya çıkışı...Burdaki bu sahne de ENFESti. Mulder eminim Scully'nin OB'deki hastane odasındaki halini hatırlamıştır yine. Skinner engel olmasaydı, Mulder OB'deki gibi yine ortalığı yıkıp devirecekti.

Ya, evet...Nerdeydi Scully'nin küçük erkek kardeşi? Neden büyük aile olaylarında ortada görünmedi hiç?

Gülümsediğim yerlerden biri, Mulder'ın CSM'yle Scully'nin tedavisini konuştuktan sonra TLG'ne gemesi, o suyun içine bakarlarken Mulder'ın "Bunun içinde olduğuna yemin etti" diyerek CSM'ye atıfta bulunmasıydı. Düşünün bir, o sahneyi gösterselerdi, CSM'in Mulder'a "Valla bak, sana yemin ediyorum, o suyun içinde chip var. İyi bak göreceksin" deyişini görmek isterdim doğrusu. Smile

Bu kadar eleştiride bulundum, ama yine de en etkileyici bölümlerden biriydi. Bunu inkar etmiyorum. O yüz ifadeleri, o duygu seli, M/S etkileşimi... Bu diziyi sevmemi sağlayan herşey vardı bu bölümde. Artık bütün o saydığım kusurlar kadı kızında da var deyip geçelim. Yarına bakalım: "Detour". Ordaki orman sahnesi görmek için en sabırsızlandığım sahne tabii. Herkes öyledir herhalde. İyi bir çeviri olur umarım.

Murat bölüm hk.destan yazmadı mı, yoksa ben mi kaçırdım?

[b]From: Commala Come Come (rukish) Mar-28 11:39 am
To: meleren

REDUX II'yi kaçıncı kere izledim bilmiyorum ama.. Sanırım mitoloji bölümleri arasında en baba bölüm olarak ilan edebilirim kendilerini artık..

Bir bölümde o kadar şey olunca insan dengesini yitiriyor.. Son sahnede Mulder'ın ağlaması ile ekrana yapışmadıysam, bölümün ağırlığındandır.. Olamaz böyle bişi..

Çok fazla şey söylemek istiyorum ancak tekrar izlemek te istiyorum. Şimdilik değinmek istediğim, o inanılmaz Mulder-Scully diyaloglarıdır..

Öncelikle, Scully'nin ölüm döşeğindeyken son bir çabayla Mulder'dan bütün suçu kendisine yıkmasını istemesini hayatımda gördüğüm en büyük fedakarlıklardan biri oalrak görüyorum. Ona hayranlığım inkar edemeyeceğim kadar fazla, ancak bu sahne, herşeyin üstünde benim için şu an.. Seviyorum bu kadını, onun gibi olabilmek isterdim ama yakınından geçemem onu da biliyorum..

Sonra, Mulder geceleyin Scully'nin başucunda ağladıktan sonra, ertesi gün tekrar onu ziyaret ettiğinde söyledikleri, hele Scully "O zaman niye bana geldin?" diye sorduğunda, "Çünkü yanlış yapıyorsam sen bana söylersin" diye karşılık verdiğinde artık ben kopmuştum iyice..

Mulder'ın Samantha takıntısı, Scully'ye verdiği önemle kıyaslandığında bana sönük geliyor artık. Samantha, sadece çözüp arkada bırakmak istediği bir yükten daha fazlası değil, tek isteğinin o yükten kurtulmak olduğunu düşünmeye başladım..Faha doğrusu emin oldum diyebilirim.. Hele Samantha'dan kendisiyle gelmesini istediğinde ve Samantha karşı çıktığında Mulder sonunda elini tuttuğu halde bırakıyor ya.. Belki isteksizce yapıyor bunu ama bırakıyor işte.. Orada ikna etmek için neler yapabilirdi Mulder, düşünmeden edemedim.. Ve bence ikna da ederdi ama üstüne gitmiyor, gitmemesinin tek sebebi de olsa olsa en değer verdiği kişinin hastanede ölümle pençeleştiği gerçeği... Tabii burada Samantha'nın baba bildiği CSM'in de etkisi vardır ancak uğraşmıyor işte..

Şöyle kısaca Bill Scully Jr'ın, Mulder'a söylediği, ablasının hayatının sayesinde mahvolduğu gerçeği var.. Allah'ın belası bu salak insanı bi kaşık suda boğardım ben.. Bu kadar burnunun dikine giden başka bir salak görmüşümdür de görmedim diyim.. Mulder'ın "aradığını bulabildin mi?" diye sorduğunda cevabı "hayır" oluyor. Aferin, saklamıyor, doğruya doğru, pişman olmadığı, acı çekmediği mi anlaşılır bundan? Gerçeği aradığı , sevdikleirni bu yolda kaybettiği ve daha da fazlasını kaybedebileceği gerçeği onu hiç mi üzmüyor.. Bir de kalkıp "sen bir o.pu çocuğusun" diyebiliyor pislik! Tabii, kendisine açık ve net olarak cevap verdiği için Mulder... (bazen gerçeği duymak istemezsiniz ya hani, bazen gerçeği kendiniz suratına çarpmak istersiniz ya birinin, sırf ağzına s.çmak için.. Mulder'da "buyur s.ç, meydan senin" diyeceğine, açık açık Bill ne düşünüyosa onu söylüyor, ne kaçmaya ne konuyu kapatmaya çalışıyor, kuduruyor diğeri tabii , kudurmaz mı, ona kalsa ablası FBI'da ne arasın, evlensin çoluk çocuğa karışsın ne işi var böyle garip bi işte, değil mi?Allah'ım!!!!!!!!) Bencil o.pu çocuğunun teki aslında kendisi, ama ailesini çok seviyor canım, bundan öyle yapıyor! Yemezler!

CSM'in teklifi kısmına gelelim bir de tabii, Mulder'a yeteri kadar vaatte bulunuyor aslında CSM, ama Mulder'ın hayatının içine etmiş bir adam söz konusu, kabul eder mi? Hayır! Gerçeği öğrenebileceği, en çok istediği şey bu olduğu halde, bu teklifin ahlaki, duygusal açıdan Mulder'a ne kadar ters geldiği belli.. Ancak tereddüt etmiyor mu? Bal gibi ediyor ve ne yapıyor? Scully'ye gidiyor.. Smile

MULDER: I was lost last night. But as I stood here, I thought I'd found my way. I've been ... ah .. I've been offered a deal, a deal that could save my life in a way. And though I'd refused the deal earlier, I left here last night with my mind made up to take it.

Bu cümle kafamı karıştırdı ilk başta, ama anladığım doğru diye düşünüyorum.. Kendisine verilen teklifi reddediyor ancak bir önceki gece Scully'nin yanından teklifi kabul etmeye karar vermiş olarak ayrılıyor (O gece, başucunda ağladığı sahne.. )Sonra sabah Blevins ile konuştuktan sonra teklifi kabul etmemeye karar veriyor..Kaybolmuşluğu, Scully'nin ölebileceği gerçeği nedeniyle neyi nasıl yapacağını bilmemesi, o öldükten sonra arayışının bir anlamı kalmayacağı gerçeği.. Kurtulsa bile, kendisi CSM'in tarafına geçerse, Scully de bir şekilde güvende olacak.. Gerçek için teklifi kabul edecek diye düşünüyorsanız bu olamaz, senelerce aradığı şeyin peşinden gitmek konusunda kanatları kırılmış kuş gibi şu an Mulder.. Her inandığı yalan çıkmış.. O yalan olduğunu düşünüyor.. Dolayısıyla teklifi neden kabul etsin? Tabii ki Scully için, sebep olduğu kayıpların mantıksız bir telafisi için, Gerçekten kaybolmuş.. Ve neyse ki kendini toplayabiliyor.

Daha önceki bölüm irdelememde bu bölümde romantik bir hava yok demişim. Yani shippy bulmamışım.. Gene aynısını savunuyorum.. İnanılmaz bir dostluk, Allah'ım süper bir olay.. Ötesini göremiyorum.. İkisinin de birbirleri için ne kadar önemli olduklarını ifade ettikleri en güzel bölümelerden biri, özellikle de Scully açısında..

Son olarak oyunculuklar diyorum.. DD kendini aşmış, GA süper her zamanki gibi, diğerleri de olması gerektiği gibi, Mitch Pileggi'yi de tebrik etmek lazım.. Evet..

Ben gene izliycem bunuuuuu Smile))

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) Mar-28 5:05 pm

Şimdi herkez sussun ve şu diyalogu düşünsün;

SCULLY: Then why'd you come here if you'd already made up your mind?
MULDER: Because I knew you'd talk me out of it if I was making a mistake

Allahım allahım, yorum bile yapamıyorum. Olay budur sadece budur..

From: maybe there is hope (sedab) Mar-28 11:14 pm
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer)

BUDA beni yakmıştır ya,kaç kere izledim bilmiyorum reduxı
mulder nasıl ağlıyor üüüüüfffffffff,çok yakışıyor,ruki kollara dikkat kıvrılmıştıSmile

yakan dialog:

SCULLY: Well then, you have to lay it on me. You have to tell them that I was
the one who killed that man.
MULDER: I can.... (He smiles and shakes his head) I can't do that.
SCULLY: Yes, you can. Mulder, if I can save you, let me. Let me at least give
some meaning to what's happened to me.

From: layaki Mar-30 9:24 am
To: maybe there is hope (sedab)

Ruki'yle "az katılımlı" XF toplantımızda konuştuğumuz konulardan biri de kötü adamlar üzerineydi. İyi bir kahraman, çok iyi bir kötü adamla(ya da kötülükle) hayat bulabilir ancak. ÇR olsun macera tefrikaları olsun okuduğum izlediğim her üründe aklımda kalan en önemli yanlardan birisi budur. Redux II'nin MS'den sonraki 3. başrolünü CSM oynamıştır. Bunu gözardı etmemek lazımdır. Adam, kaliteli kötü adamlığın kitabını yazıyor resmen. Kuru sıkı bir "bad guy" olmaktan çok öte hayran olunası bir karizma ve iyi ile kötü arasında gidip gleen hafiften Magneto karışımı bir kişilik(tabii bu örnek biraz hafif oldu ama) ve ideal ve içine çekildiği ağır sorumlulukların altında her türlü fedakarlığı kötülük etiketi altında yapmaya hazır çelik gibi bir irade. CSM müthiş bir adam. Dizide Mulder'dan sonra hayran olduğum ikinci adam. "Mulder'ı hafife almayın" diye o kim olduğunu bilmediğim adama üstten bakarak konuşması ve Mulder ortaya çıktıktan sonra geri gelip havasını atması müthiş sahnelerdi. Vakti zamanında Mulder'a nasıl konuştuğunu hatırladınız mı? "Bana bir baksana. Kanserli bir adam. Aile yok, geçmiş yok, gelecek yok. kaybedecek neyim var benim?" İşte bu yüzden dizinin en kilit adamlarından biri haline geliyor CSM. Kaybedecek bir şeyi olmayan bir adam çok tehlikeli bir adamdır. Ancak Redux bölümlerinde işin o kadar basit olmadığını da gördük. CSM'in kaybedecek bir şeyleri var! Her şeyden önce Mulder'ı var. O Mulder'ı asla kaybetmek istemiyor. Mulder ve Samantha'nın fotoğrafına onun baktığı gibi annesi ve babası da bakmış mıdır acaba? CSM'in vurulduğu sahnede uzun bir "A..aaa.aaa" çekmişim. Ölümle pençeleşirken fotoğrafı kucağına almaya çalışması ve oradaki görünüşte ifadesiz yüzü kesinlikle çok etkileyiciydi. Mulder'a kendisiyle çalışmasını teklif etmesi, Samantha'yı getirmesi(samantha'yla olan tüm diyalogu boyunca o kızın gerçek olmadığını kendi kendşme yineleyip durdum) CSM'in kesinlikle çok kararlı, kendinden emin ne yaptığını çok iyi bilen bir karakter olduğunu ortaya koyuyor. Mulder'a iş teklif etmesi belkide ortaklarının hiç istemeyeceği bir şey. Hatta onun ölümüne neden olabilecek bir şey. Ama CSM ne yaptığını biliyor. Hedefini çok açık bir biçimde koymuş ortaya. Kötü bir adam, ama dolu dolu bir kötü adam olduğunun altını çizen en iyi hikayeydi Redux II.

Mulder-Scully hikayesi, bölümdeki duygusallıklar karakterlerin özel hayatlarının çeşitli açılardan alaşağı edilmesi bunlar bölümlerin etkileyici taraflarıydı. Ancak bu sahneler kolay irdelenebilir, lezzetli taraflarıydı. Hepiniz de zaten hissettiklerimizi çok iyi anlatmışsınız. Anlatılmayan tek şey CSM tarafıydı. Ben de adamın hakkını vereyim dedim.

Daha da uzatsam bölümle ilgili destan yazabilirim. Ama bu kadar. Herhangi bir saga ne kadar kahramanlarını özel hayatlarına dalıyorsa o kısımlar her zaman ilgi çekici olmuştur. Kural burada da işlemiştir. Senaryoyu da ona göre hazırlayınca ortaya hafif epik harika bir üçleme çıkmıştır.

Üçlemenin zayıf tarafları da vardı. Sözetmek lazım. YUkarılarda bir yerlerde yazılmış. Mulder'ın mahkemesi biraz "uyduruk" olmuş. Çok iyi anlaşılmadı. Mulder'ın cinayetten nasıl yırttığını bilemedik. Bİr de siz görmediniz ama hastanenin arkasında Mulder'la Bill bir ara birbirlerine çok ötü girdiler. Mulder'ın gözlerine bir daha bakın morartıları farkedeceksiniz. Sonu ne mi oldu? Söylemem o da benim sırrım! (Şu melankolik havayı biraz dağıtayım dedim de... Kusura bakmayın).

Selamlar
Lami

From: Commala Come Come (rukish) Mar-30 9:55 am
To: layaki unread

Ben de diğer tarafa REDUX ile ilgili yazıyordum. CSM ile ilgili kısmı buraya da eklemeye karar verdim, madem sen de ondan behsetmişin Lami Smile

Ve tabii ki en önemlisi, bu olaylarda CSM'in durduğu yer.. Herşeyi yalan olan bir adama Mulder güvenmiyor tabii, ama CSM gerçekleri görmesi için kendi tarafına geçmesi gerektiğini söylediğinde, O'na inandıklarından vazgeçmemesi gerektiğini hatırlatıyor bence... Krtischgau'nun söyledikleri doğru olabilir ancak hepsi değil.. Bunu ima ediyor ancak bir yalancıya kim inanabilir ki doğruyu söylediğinde?

CSM'in Mulder'ı yanına çekmek istemesinin en olası sebebi, Mulder'ın kendi haberi olmadan sendika tarafından gözetleniyor olması gerçeği.. Ve bu sebep içinde Mulder'a bir baba olarak duyduğu sevgi ve koruma duygusu da var bence.. Ki CSM için böyle şeyler söylebileceğimi aklıma bile getirmezdim Razz.. Scully'nin kurtuluşuna izin vermesi, tabii ki sendikanın amaçlarına ters düşüyor ve hakkında ölüm kararı çıkıyor.. Herneyse adam burada genelde Mulder'ın yanında duruyor ve herkesi şaşırtıyor, ancak seyirciye de "bütün herşey yalan mıydı?" diye sorarken düşünmeleri gerektiğini hatırlatıyor...

Hatırlarsan tartışırken Musings of The CSM bölümünün CSM ile ilgili düşüncelerimi hepten değiştirdiğin söylemiştim.. Mulder gibi saf kinle yaklaşamayacak kadar yumuşadım ben bu adama karşı.. Gene kötü, ama Mulder söz konusu olduğunda yaptıkları pek bir şaşırtıyor adamı.. Sendikayı hiçe sayıp Mulder'a teklif götürmesi herşeyi açıklıyo aslında..

Normalde iyi ile kötü arasında kalmak gibi bir olayım yoktur , kötü her zaman kötüdür diye burnumun dikine giderim, iyiden şaşmam ama, şimdilerde en zaman insanlarının kötülüklerinin içinde bir iyilik kıvılcımı görsem pelteye dönüşüyorum.. Spike ile başlamıştık, Roland ile devam ettik, Anakin Skywalker gerçeği var, şimdi bir de CSM.. Yakında Krycek'e de hakkını teslim edersem hiç şaşmıycam, ama o uzak kalsın yaa Razz
Özel Ajan
Özel Ajan

PostPosted: Thu Jan 04, 2007 1:08 am    Post subject: Reply with quote
izlediğim son 3 bölüm le 4.sezonu kapatıp 5e adım attım bir heyecanla..heycanın geçmesi süremeden bir de üstüne bikaç katıyla beni şenlendirdi diyeceğim ama reduxlar neşelendirmek niyetinde değil tabi..
hala kafamı tam toparlayabilmiş değilim ama yazmaya çalışıcam...
csm vuruldu..Mulderın evine gelişi,fotoğrafa bakışı,o normalden çok farklı
samimi havası etkileyiciydi baya...vuruldu ama ölmemiş olması gerek Smile
Scullyden başlamam gerekir aslında...evet ya bu Scullynin kanseri,hastanedeki halleri,hsatalığına rağmen o inatla arayışını sürdürüşü(hem de nerdeyse tek başına) ne ne diyceiğimi bilemiyorum..hayran kalmaktan ekrana bakmaktan başka da bişey yapamıyorum...4te o oturmuş kısmıyla xfteki Scully şimdi hasta...hem de en ağır kısmında işin..ve buna rağmen inancını sorgulayabiliyor ki en çok dikkatimi çeken nokta burasıdır..annesiyle konuşmaları özellikle dinini, taktığı hacı sorgulaıyışı..off offf...skinnera bu kadar yüklenmesini de ben artık bi şeylerin çözüme ulaşmasını delice istemesine ve hasta haline bağlıyorum..ama Mulderın o adamı suçlaması ve Skinnera sadece tahmin ettiğini söylemesi bilmem ki ne kadar gerçekçi Confused gerçi bu Mulder her şeyi düşünebilen biri..intiharın eşiğine gelmiş biri..artık son zamanlardaki gözyaşlarını saymıyorum...ama söylemeden de edemiycem Scullynin yanına gedliğinde gece o ağlayış neydi öyle ya Very Happy gülsem mi ağlasam mı bilemedim..o nasıl ağlamaktır....
Ama Scully yatalak olmadan Mulder bu sevgisini bi gösterememesi hatta bazı anlarda bunun tam aksini yapması beni deli ediyor açıkçası..hani 7de filan Mulderı gerçekten sevmeyen ve ilk sezonlarda da aksine seven biri olrak bu davranışları artık Mulderın kendisine ait özellikler olarak görmeye alıştım...
ki her ikisi için de sınırda duygular yaşananlar..olanlar da zaten herkesin kaldırabileceği türden değilken bi de...bu arada Mulderın o adamı öldürdüğünü göremedik tam,,bu kadar soğukkanlıca mı oldu bu iş?
bi de Mulder Samanthayı/ları her görüşünde artık hemen atlamakta neden hala ısrarcı ki..o da kopyadı sanırım büyük ihtimalle de olmasa bile dersini almadı ki hala Samantha taklitlerini görünce yumuşamakta ve sorgulamaya fırsat vermeden sohbete başlamakta...
bir de Scullyninn Mulder için onca yalanı söylemesi ve de ağlamaklı hali hem GAnın hem de özellikle Scullynin ustalığını göstermiş oldu...Scullynin de ne kadar sınırlarda olduğunu aslında..
en aızndan şimdilik bu kadar ..
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 1:01 pm    Post subject: Reply with quote
Skinner-Mulder-Scully...Paper Clipteki silah doğrultma sahnesinden sonra onları çok özlemiştik.Nihayet Redux II'de güvenini boşa çıkarmadılar.En anlamlı bölümlerinden biri.Üçleme gerçekten müthiş bir sonla tamamlanmış.
Back to top
View user's profile Send private message
hakan987
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Thu Sep 16, 2010 10:32 am    Post subject: Reply with quote
CSM vuruldu. Şahsen çok severdim. Ondan daha "derinlerde" devlet olduğunu sanmıyordum ama yanılmışım. Sürekli at koşusu seyreden, ilginç sesli şişkonun işidir kesin. Tam da CSM ile Mulder araları düzelmişti. Kim bilir neler görecektik. Ama yukarıdaki arkadaş gibi, bende ölmemiş olabilir diye düşünüyorum... CSM olmadan XF'nin tadı olmaz ki.
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Thu May 15, 2014 8:51 pm    Post subject: Reply with quote
Gethsemane ve Redux I'in ardından gelen şu ana kadarki en sağlam ve unutulmaz The X Files bölümlerinden biriydi Redux II

Bir çok şey yaşandı. Önceki bölümde iyonları azaltılmış suyun içinden Scully'nin kanserini geçirecek bir mikroçip çıktı mesela. Scully'nin ailesinin özellikle erkek kardeşinin önyargısına karşılık yerleştirme işlemi yapıldı...

Mulder'ın Sigara İçen Adam'la konuşmaları, çip haricinde Samantha'yı da görüşmeye getirmesi hatta komplocu mekanizma tarafından vurulması bu bölümün unutulmazları arasındaydı. Ve FBI'dan ayrıl gel benimle çalış teklifi... Gerçekten heyecan vericiydi.

FBI bölüm şefinin ipliğinin pazara çıkması ve hemen ortadan kaldırılması da bölümün en heyecanlı kısımlarıydı. Skinner üzerinde toplanan olumsuz şüpheler de böylece kalkmış oldu.

Sigara İçen Adam'ın cesedinin bulunamaması ve Mulder ve Samantha'nın çocukluk resmine sarılarak ortadan kaybolması soru işaretleri yarattı...
elyin

PostPosted: Sat Oct 10, 2015 11:35 pm    Post subject: Reply with quote
5. sezon benim için çok kafa karıştırarak başladı... Keşke buralarda birileri olsa da bana anlamamda yardımcı olsa. :/

1- CSM mikroçipin geri takılmasının kansere çözüm olduğunu söyledi ama işe yaramadı nedense ve daha sonra işe yaradı. Nasıl işe yaradı diye soruyor Skinner, Mulder'da bilmiyorum diyor. Yani çip aslında işe yaradı mı yaramadı mı?

2- CSM uzaylı olaylarının yalan olmadığını ve Mulder'ı bu gerçeği bulmaya iş teklifi ederek davet etti... Oysa 5x1 de Savunma Bakanlığındaki casus Mulder'a her şeyin bir komplo olduğunu anlattığı bir sürü şey zırvalamıştı ve CSM en başından beri gerçeğe ulaşılmasını engelleyen adam! Yani çelişkili bir durum var ortada. Ona güvenilmez ki Mulder'da teklifi kabul etmedi zaten. Benim takıldığım nokta uzaylı olayları komplo değildiyse tüm o sahte uzaylı olayı da neydi? Sırf Mulder inansın diye bu kadar uğraşılması da bana saçma geliyor. Gerçekten kafa karıştırıcı.

3- Samantha konusu. Onun bir kopya olduğunu düşünüyorum ama emin de olamıyorum bir yandan. Burada anlayamadığım ikisi üvey kardeş mi öz mü? Yani Mulder, CSM'nin öz oğlu mu?

Şimdilik sorularım bunlar.

Onun dışında shipper bir bölüm olması, o yanaktan öpücükler falan çok hoştu.
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Resist or Serve - Sezon 5 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum