X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
4X21: Zero Sum

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4
View previous topic :: View next topic  
Author Message
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 1:32 pm    Post subject: 4X21: Zero Sum Reply with quote
From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 7/13/2002
To: ALL

Her ey Scully iin
Momento Mori'yi hatrlar msnz? Skinner amca orda Mulder'a CSM ile anlama yapmamasn ok ak bir dille emretmiti. 'o yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin' cinsinden bieyler sylemiti doru hatrlyorsam. ve dn gece Zero Sum'da kendi azndan duyduk kendi tavsiyesine uymadn.

Blm ilk izlediimde bataki 5-10 dakka azm ak kalmt. 'Skinner' bu kadar yanl m tanmm?' diye ok olmutum. iin asl ortaya knca aknlm azalmad ama.

konuya devam edicem ama bir sansr m yedik? yani Skinner stndekileri karp pe koyarken XF jenerii girdi ve grnt bika sn ilerisinden balad. yanlyor olabilirim, ama eer sansr niyetiyle yapmlarsa, 1- ok komik, 2- yars var yars yok nasl sansr bu?!

Bir myth blm Scully olmadan ancak bu kadar gzel olabilir. Scully yoktu demek hata aslnda, herkesin yaptnn ya da yapmadnn arkasnda Scully vard. Byle bir eyi daha ok Mulder'dan beklerdik. Sanrm Skinner da bundan korkmu olacak ki, kendini kurban etmeyi daha kolay ve mantkl bulmu.

Bu sefer u kolonileme iini biraz dndm. Herrenvolk'ta grdmz arlar belliki tama amacyla retiliyor. arlarn ar saldrgan bir tip olmas da bulamay kolaylatryor. iekle uzayl virs ne alaka diye dnr dururdum, sanrm bu sefer zdm. Smallpox virs, dier adyla variola virs, pox virs ailesinden. Pox virs, yap olarak en karmak ve en byk virs. Uzayl virsn de bu hastalkla beraber tamann pek ok yarar var dolaysyla. hem ok bulac, hem de virs yaps itibariyla avantajl. Kanada'daki o iftlikten postalanan paketlerde arlar vard ama paketlerden biri hasara urad ve posta idaresinde beklerken arlar dar kp tuvaletin duvarnn iinde reyeme baladlar. O posta grevlisinin lm planlanmamt ve hemen ortadan kaldrlmas gerekyordu. onu da skinner'a yaptrdlar.

burda dikkatimi eken baka bir ey konsorsiyumun CSMyi biraz babo, kendine buyruk halde brakm olmas. adam balantm var diyo, kim olduunu aklamyor. denemeye baladk diyor, baarl diyor, belliki yalan sylyor. ve anlalan Mulder-Scully ve FBI'la ilgilenen de sadece CSM.

Momento mori'deki tavsiyesini dinledii ve bu blmdeki tavrlar nedeniyle Mulder'n Skinner'a iyice gvendiini dnyorum. silahn bulduktan sonra bile onu korumas(her ne kadar buna gerek kalmam olsa da) bunun bir gstergesi.

Marita'dan da bahsedeyim iki kelimeyle. Manipulative b*tch

Scully'nin kanserinin ilerlediini renince Skinner yapt anlamas bozmaya karar veriyor. O tetii ektiinde ka kii sevinten utu bakaym? Keke ayn numaray Mulder da One Breath'de yapm olsayd. Ama ite Skinner ve Mulder arasndaki fark. Mulder doru dnemez hale geliyor bu kadar basknn altnda. Skinner ne de olsa Vietnam grm geirmi biri.

Haftaya Elegy var. bu u demek. Allah izin verir de u dnya gzyle 5.sezonu da izlersek, 5.sezonun ortasna kadar srecek bir angst festivali balyor demek. Filmlerde falan alayan tiplerdenseniz, yannza bir kutu mendil alsanz iyi olur.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

From: incig 7/13/2002
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR)

ncelikle bu yeni forum hk.bir soru: Burda To: ALL olarak yollayamyor muyuz mesajlar?
Gelelim Skinner'a. Vay be! Adama bak, neler yapt? Ben bu blmle ilk kez merref oldum. Senaryosunu da kat stnde okumak istememitim nedense. yi ki de okumamm, nk bir ey anlamazmm. Blmn ilk balar aknlk vericiydi. Skinner'n kopyas falan diye dnlebilirdi ilk kez izleyen bilmeyen birisi.
Scully iin byle bir ie girimesi inanlmaz bireydi. Gerekten de Mulder'dan beklenirdi byle birey ancak. Skinner'a Scully'nin nerde olduunu, hastalnn durumunu anlatrken baa soukkanlyd, zntsn belli etmemeye alyordu. Sakal tra da olmam gibiydi farkettiniz mi? Ee, tabii akl Scully'de.

u arlar beni fena yapt blm izlerken. Kadn tuvalette sigara iiyor, dars ar kaynyor. Tylerim diken diken oldu. u arlarla daha fazla uramasalar diyeceim, ama ne kadar uraacaklarn hepimiz biliyoruz.

CSM'nin sesi deimi ve Atilla Olga olmutu. yi de olmtu. imdiye kadar CSM'yi konuan en iyi ses. nallah daha fazla deimez. Bu arada Skinner'n sesine hala alamadm. Eski sesi daha gidiyordu tipine.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 7/14/2002
To: incig

CSMnin yeni seslendirmesi benim de dikkatimi ekti. bence de deitirilmemesi gereken bir ses. lk kez CSM beni korkuttu desem yanl olmaz sanrm.
Arlarla bu kadar urayor olmalar, ister istemez bende tepki oluturuyor. Bir daha hibir arya ayn gzle bakamayacam. Arlarn saldrsna urayp kvranan insanlar grnce, aklma kkken korkup da izleyemediim bir film geldi. Orda da arlar bir kasabaya saldryordu.

son bir ey. hayr inci, cevap yazarken "all" seemiyorsun. ne yazkki.

From: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo) 7/14/2002

say hello to heerenvolk!
skinnern bu ileri unuttuu ortada.nk mulder skinner a ramen birok kanta ulaabiliyor.bunun skinner n mulder n dnce yapsn aklna getirmeyiinin de etkisi var tabi.ama skinner n bu kadar da uacan dnmemitim.tamam csm nin yetkisi altnda ama bu kadarda kendini ezdirmemesi lazmd.neyse bundan sonra yapmaz zaten onun ne mal olduunu iyice anlad:)ama bu blmde csm ye olan gcklm hafif bir nefrete dnt.ama en gzel blm skinnern mermileri csm nin arkasndaki kapya sk ve daha sonra csm nin u kadnla(ad neydi yaw maria neydi?)konumas
-O na ne syliyeyim efendim?
-O na duymak istediklerini syle!

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 7/14/2002
To: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo)

blm boyunca CSMnin ve Maritann syledii her eyin Skinner ve Mulder'n duymak istedikleri eylerden baka bir ey olmad konusunda endielerim var. zellikle CSM'nin 'Scully'yi kurtarabilirim' ayaklar.

From: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo) 7/15/2002

bence csm her nekadar mulder ve scully den nefret ediyomu,onlara gck kapyomu gibi gzksede bir yerde onlarada sempati duyuyor.onlar bazen yani ok nadirde olsa koruyor yada ktlk yapyor gibi gzkrken onlara iyilik yapyor.ama bende hereyin DUYMAK STEDKLER olmadnda hem fikirim:))

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 7/16/2002
To: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo)

u koruma, iyilik yapma ve sempati duyma meselesine bi rnek versene. benim aklma gelen yok da u izlediimiz sezonlarda.

From: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 7/16/2002

CSM'in dnyaya bak farkl epey.Dolaysyla koruma anlay da.son zamanlarda CSM zerine kafa yoruyordum. bir de Teena Mulder... neyse bende dndm koruyor mu Mulder' yoksa korumuyor mu...Aklma krycekle yaptklar hal seferi muhabbeti geldi.orada Mulder' koruyor.kendi koruma anlayyla.yani her eyi mahvetmesine herkesi harcamasna (Spender!!) ramen aslnda onda da iyi kalm bir ka z krnts var.kimse kt domaz...artlar onu bu hale getirmi olabilir.

From: Every day above ground is a good one. (trustno13) 7/17/2002
To: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13)

***Bu blm incelemesini Melis'e ithaf ediyorum. Skinner,o ve ben bi trl biraraya gelip de bir 70'lik Tekirda deviremedik...***
kili,akrkeyf,belki de sarhosunuz ve aylmak m istiyorsunuz? X-Files izleyin,tercihen Zero Sum'!

Blm izlerken not tutma rekorumu krdm ve 20'den fazla madde sraladm. Bu,Memento Mori'den bile fazla(sanrm). neyse,gelelim blmmze!

Teaser sperdi! Hem arlar hem de Skinner' gren cennetlik olmutu epeydir.O arlar var yaa,o tuvalete sa giren l kard ancak,zaten yle de oldu.

TATAM!Kap alr Skinner'n oturduu masann FOX MULDER'a ait olduu grlr. te,izleyeceimiz eylerin bir iareti..

Bu blmden sonra herkesin ortak geyii olacak olan "Skinner da pek bi hamaratm,bizim eve tutalm onu pek gzel temizlio,hem FBI'da kazandndan daha fazlasn veririz" cmlesini kullanmycam. Onun yerine o sahnedeki yz ifadesinin tm bu olanlar,CSM ve bu geyii yapanlar hakkndaki fikirlerini ne kadar gzel aa vurduunu inceliycem: ren!!!! Smile)

Teaser'dan sonraki ilk 10 dakka nasld ama! Tm zamanlarn belki de en gergin al sahnelerinden biriydi. Hibir dialog yok,sadece Mark Snow'un esiz mziiyle artan gerilim var! kesinlikle 10 stnden 11.

Bunlar yazarken farkettimki Skinner her yaptyla kendini am durumda bu blmde.

AD'miz kendini Mulder olarak tantyor ya... Eer Mitch Pileggi'yi ilk etapta Mulder rolne uygun grselerdi,herkesle bahse girerimki X-Files yarm sezon bile dayanmazd Smile))

Heheh u mehur slip'li Skinner sahnesine ne oldu ardm! Bi anda arkadalar hemen introyu "slip"lediler araya! Smile)) (slip ingilizce araya sktrma anlamnda da kullanloda :p) Yalnz imdi ciddi bir soru: Skinner'a olan bu gizli hayranlk a)cinsellik asndan dnrsek Freudyen bir yorum olarak babaya olan dknlk,sevgi yada hasret olabilir mi? b) yada daha basit bi ekilde kel erkekler daha m ekici? Smile)

Kim ne derse desin seslendirme sper! Skinner'dan en ufak yan karaktere kadar,olabileceinin en iyisi bence!

Mulder,Skinner'a Scully'nin hastanede olduunu,tmrn bym olabileceini syleyince AD'miz CSM tarafndan bu komplo oyununun iine srklendiini anlamaya balyor. Yine yz ifadesi sper.

Ve CSM. Onu grmek harika. Nefret etmek ise Scully'ye ak olmak gibi biey! Ezgi'ye u adan katlmyorum: The manipulative one is *this* bastard.

Mulder ajanln konuturduka,Skinner' keye sktryordu. Kabul et Skinman,o yntemini hi tasvip etmediin Spooky astn,zehir gibi bir ajan ite!

Gecenin laf CSM'den: "Ajan Scully'nin nnde uzun ve salkl bir hayat var." Tabiki yle! nk o lmsz! (Trust no one. Trust Clyde Bruckman.) Ama O'nun da bu itirafndan sonra biricik Scully'nin hayatna dair yreimde oluan tm soru iaretlerine su serpilmi oldu.

Skinner'n kurcalad ve Mulder'a Marita tarafndan yollanlan resimler,Herrenvolk'a ho bir gndermeydi.

Olaylar gelitike Skinner' ilk kez kontrol kaybeden ve paniklemeye balayan biri olarak gryoruz. Bu da ilgin bir karakter gelitirmesiydi.

Yaw u arlar olaya ok gzel bir dehet boyutu katm. Baya bi blmdr eksik olan iddet unsuru geri gelmi. Millennium izlerseniz byle oluyor. iddeti ve onu yceltmeyi istiyorsunuz.

Gecenin lafn yukarda yazmtm,gecenin emri ise Skinner'dan(tabiki): "Bulduklarn bildir." ka defa sylediini sayan var m?

Skinner'n Marita'yla olan konumas CSM'nin eytani zekasn gsterdi. Hissetirmeden Skinner' sulu gstermek,komplonun bir paras haline getirmek...Bu arada Marita Skinner'a Mulder'a bakt gibi bakmyordu hi,AD'miz tipi deildi heralde.. :p

Hep Skinner Mulder&Scully'nin poposunu kurtarcak deil ya! Burda kahraman Mulder'd!

REKLAM: grgr matrak "sikeler" Mslm&Yusuf showdaym. Jilet getirin bana.

Bilinlice duvara isabet ettirlmi 3 kurunun asl hedefi ben olsaydm, ben de bi sigara ierdim yani! Smile)

Ve klasik bir son. Pat die olduunuz yere iviliyor. Tm ipler CSM'in elinde. Marita,Skinner,Mulder,Scully hatta Sendika'nnkiler bile...Ve herkese duymak istediklerini sylyor,o ynde emirler veriyor. CSM: a.k.a the Devil.

blmn mitoloji unsurlarna deinmedim,nk arlar,iek hastal ve kolonileme ile ilgili herey,zaten benim yazdm mitoloji blmnde Smile) bi daha cannz skmak istemedim. Yalnz baz yerlerde yazlp izildii gibi bu blmn ne F.Emasculata ile bi ilgisi var, ne de arlar ylesine rastgele kullanlmt. Gerekleri bide doru ekilde renmeyi renebilsek...

Murat

From: meleren 7/18/2002

Evet gzel blmd Skinner izlemek gzeldi hele kendini ajan Mulder olarak tantmasnda ok oldum Allah Allah bu ite bi bit yenii var ama ne diye uzun sre bekledim ve sonunda evreka Smile
Ar sahneleri mthiti hele benim gibi bir ar fobiniz varsa kkken srekli beni sokarlardda:)
Ayrca Mulder n Skinner n suratn kamerada grd anda mthiti inanamad ama aslnda inanmamasda gerekirdi bu kadar olaydan sonra Skinner n bir sebebi olmas gerektiini bilmeliydi geri Skinner anlatnca hemen akt davay hadi affettik:)
Bu arada bende sansr m koyuldu anlayamadm bu blm izleyen varsa aklasn. yani sansrse oray neden gstersin???
Marita nn Sonuta CSM nin adam olup duymak istedikleriyle insan ynlendirmesi beni etkiledi hele Skinner n yardm almak iin onunla konumas ama sonuta onun Skinner n aazn yoklamas ilgin bir noktayd.
Ne diyebilirimki Herey Scully iin hadi Mulder iin byle olduunu biliyordukta hi Skinner byle dnmemitik enteresan!!

From: Every day above ground is a good one. (trustno13) 3/1/2005

Kimse izlemedi mi yahu? hi de gz ard edilecek bir blm deil Zero Sum. Seda'nn tek kelimelik muhteem yorumlarn bile arar oldum.

Bana gelince, pazar gecesi srf bizim mahalle'de kablo tv arzal olduundan tm dizileri kardm.

Murat

From: spooky_gs 3/1/2005

scully nin yoklugunda bolum sanki skinner e adanmisti skinnerin ajanlarini koruma istegi, onlar icin kariyerini ve hayatini riske atmasi (yanilmiyosam bunu daha once de yapmisti) kesinlikle cok onemliydi ama benim cozemedigim daha once "kotu adam" olarak gordugumuz Mr. X in sonradan muhbir olmasi ve lrken bm sekreterligini isaret etmesi ve bu bolumde de marita covarrubias in telefonla CSM yi aramasi???
ve tabiki arilar konseyin deneylerini gerceklestirmek icin nem verdigi (bkz: FTF) ve kullandigi araclardan sadece biri...

PS: giriste gozuken fox mulder yazisi kesinlikle cok guzeldi

From: dana_melissa 3/1/2005
To: spooky_gs

blmn neredeyse tamami Skinner i ieriyordu.blmn basindaki anlatim tarzi tamamen farkliydi.x-filesn anlatim tarzi;olaganustu bir olay olur (veya eski bir dosya mulder n srarlari uzerine tekrar acilir) ve delillere yaklastikca blmn heyecani da artardi.bu sefer suclu (daha dogrusu olaylari gizlemeye calisan) belliydi ve mulder'n takibi anlatiliyordu.bu yuzden bolumun ierii farkliydi.
ayrica GA yoktu.bu yuzden nedense ben bolumda bir eksiklik hissettim.sanki birseyler eksikti.bu da soylediim gibi,Scully nin olmamamsindan kaynaklaniyordu.

From: layaki 3/2/2005
To: dana_melissa

Merhaba,
Dn akam Almanya'dan dndm. Ortal toparlarken canm skld ve oturup Zaro Sum' izledim(viedomu ok seviyorum).

Berlin'deki iki gnlk konferansmzn ardndan Stuttgart'a akrabalarn yanna gittim ve bir hafta oralarda gezdim. Bol bol R maazalarn taradm. CNBC-E ve Discovery kanallar birlikte ifrelendii iin CNBC-E kanal oralarda izlenemiyor. Ve imdi yine ok kaliteli krklerin satld kendi maazamza geldim.

Zero Sum XF tarihinin en ilgin blmlerinden birisi. Skinner-CSM dellosunun ana eksen alnd ve Mulder'n konuk oyuncu olarak yerald ilgin bir hikayeydi. Skinner hayranlm malum. O yzden blm severek izledim. Bir de Marita denen kadn var. Harbiden ok gzel bir kadn!

Bu akam ortal toparlamaya devam edeceim.

Selamlar
Lami

From: The Wicker Man (wickerman78) 3/6/2005

Skinner'n barolnde olduu blm. Mulder arada bir grlyor. Scully hastanede diye hi grlmedi.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 9:43 pm    Post subject: Reply with quote
X Files'in en ok balanglardan biriydi.Skinner n'apyor diye kafa yorduumuz anda CSM piyasaya knca anlamaya balyoruz.Silah sahnesinde CSM'i yle trstt ki mutlu olduk desek yeridir.Arlarn virsle ilgili bu blmde net bir ekilde anlyoruz.
Back to top
View user's profile Send private message
DarkSpooky
aylak
aylak

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 7:30 pm    Post subject: Reply with quote
Yanlmyorsam Scully'nin olmad 2. blmmzd.Skinner odakl bir blm olmakla beraber bize Marita'nn gerek yzn ya da dier bir yzn gstermekle de nemli bir blm olarak hafzalara kaznan bir blm.Umarm Marita da gerekte Mulder'a yardm eden ama CSM iin alyor olarak gzken muhbirlerden biridir.
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Thu May 08, 2014 8:54 pm    Post subject: Reply with quote
The X Files mitolojisine dn yaptmz nemli bir blmd Zero Sum.

Bu sezonun Mr X'i Birlemi Milletler temsilcisi Marita Covarrubias'n beklenildii zere CSM ile altn ilk kez renmi olduk. Marita'ya son sahnede "Mulder'a ne duymak isterse onu syle" demesi planlarn gidiat asndan nemliydi.

Walter Skinner'n ise Scully'nin sal iin bir bedel demek zorunda kalmas ve zor durumda kalmas blmn esasn oluturuyordu. Konu daha nceden Kanada'da varlna ilikin kant bulunamayan ocuk klonlarn (hibridlerin) ilettii tarlalar ve iek hastal bulatran arlarla ilgili. Arlarn gelen paketlerden kp Gney Carolina'da yaylmalar ile olaylar kontrolden kyor. CSM'in talimatlar dorultusunda delil karartmaya alan Skinner'n ise Mulder tarafndan bulunmas onun nasl iyi bir dedektif olduunun dersi niteliindeydi. Yine de CSM'ye meydan okuyamamas Skinner'n Scully'i nasl nemsediini gsteren somut bir gsterge idi.

Evet Scully hastanede tedavi gryor denilerek bu blmde fiilen yer almad. nceki karlma dneminde de yer almamt.
abidin

PostPosted: Tue Jan 06, 2015 4:03 am    Post subject: Reply with quote
defalarca izlesem de vazgemem mmkn deil.ilk 5 sezon tam anlamyla fenomen
want to believe Smile
Back to top
elyin

PostPosted: Wed Oct 07, 2015 11:05 pm    Post subject: Reply with quote
Skinner'n atletik bir vcuda sahip olduunu biliyordum giysilerinden tayordu adaleleri ve duruundan belliydi. Bu blmde daha net grdk Very Happy

Yuh CSM ama yuh ya. Dnyay ynetiyor resmen. Bakalm ilerleyen blmlerde neler olacak. Sezon finaline de yaklatm zaten.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum