X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
3X23: Wetwired

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Nothing Vanishes Without a Trace - Sezon 3
View previous topic :: View next topic  
Author Message
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 3:47 pm    Post subject: 3X23: Wetwired Reply with quote
From: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/9/2004 3:58 am
To: ALL (1 of 15)

eee....hani? herkes ölüyodu bitiyodu wetwired hakkında yorum yazmak için? buyrun hadi. bu vesileyle demek istiyorumki bölüm postu açmak benim tekelimde değil, beni beklemeyin direk dalın kardeşim.

Bu bölümde benim dikkatimi en çok çeken nokta aileye yapılan göndermeydi ama scully açısından. Mulder için güveneceği sadece Scully varken, Scully annesine koşabiliyor. Bu iyi mi kötü mü tartışılır tabi, siz tartışadurun ben kafamı toparlıyıp geliyim.

Murat

From: foofoo581 10/9/2004 5:03 am
To: Every day above ground is a good one. (trustno13) (2 of 15)

ben bölümü beğendim harika yine gizli işler vardı ama anlamadığım nokta Mulder renk körü ve FBI ajanı hadi bu neyse ama benim bildiğim kadarıyla renk körü olanlar ehliyet bile alamıyor ama Mulder gayet güzel bir şekilde araba kullanabiliyor.Bu nasıl iştir yani????

From: maybe there is hope (sedab) 10/9/2004 1:17 pm
To: foofoo581 (3 of 15)

ay canım mulderım(bakın bande seviyorum ha gerekirse ağzına da ediyorum)scully sadecesana güveniyorum derken ne güzel bakıyodu öyle
yavru köpek gibi

From: papatya1 10/9/2004 3:31 pm
To: Every day above ground is a good one. (trustno13) (4 of 15)

"Mulder için güveneceği sadece Scully varken, Scully annesine koşabiliyor"
yine güven sorununa döndük ama bence mulder'ında hastahane odasında söylediği gibi scully mulder'ın durumundayken izliyoruz onu bu kez.her zaman ortağına güvenmeme hakkının mulder'da olduğunu düşündük.çünkü çoğu kez ortada bırakan,diğerinin teorisini desteklemeyen,hep şüphe duyan ve mulder'a köstek olmak için gönderilen scully idi.ancak bu kez aslında scully'nin en düyük korkusunun mulder'ın "karşı tarafa geçmesi" olduğunu öğrendik.
ilginç değil mi?

From: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) 10/9/2004 4:11 pm
To: papatya1 (5 of 15)

bir gün nete giremedim, bakiyorum forum acilmis(oleeeeeeeeey, yuppiiiiiii:), sonra wetwired hakkinda post acilmis konusuluyor, insan beni bekler di mi, aaa ayip be:))
bu bölüm güven olayini epey bir iyi sinadi, scully'nin bakis acisindan düsünülürse zordu onun icin, o kadar güvendigi, yillardir o kadar konuda omuz omuza oldugu ortagina bakiyor ki en büyük düsmanlariyla birlikte, yani scully'nin cildirma hakki vardi, ve ben de suna katiliyorum ki scully'nin en büyük korkusunun mulder'in sandigi gibi biri olmamasi oldugunu ve bunu ögrenmenin onu cildirtacagini ögrendik.
ben bu bölümde gillian'in oyunculuguna hasta oldum.
annesinin evindeyken mulder oraya geldigi zaman silahi öyle bir tutuyordu ki ona, korktum yani elinden bi kaza çikmasin aman noluyor dur filan dedim yani:)
ya bu bölüm hakkinda yazacagim sürüyle sey vardi, ama tekrarlarini izleyemedigim icin gecen pazar'dan itibaren cogu söyleyecegimi unuttum. Isi mi, scully mi secimi de iyiydi hani.
Zekice bir bölümdü wetwired kisacasi.
Ama o "hayali" arabada CSM'in yaninda Krycek de olmaliydi, o zaman scully'i kimse tutamazdi:)

From: guzeldere1 10/9/2004 4:15 pm
To: papatya1 (6 of 15)

scully sanırım boş zamanlarında mulder'a silah çekmeyi alışkanlık haline getirdi.bu kaçıncı oluyo kardeşim?...ayıp denen bi şey var!

From: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) 10/9/2004 4:22 pm
To: guzeldere1 (7 of 15)

kadinin bilinçaltinda mulder'a silah cekeyim de bana eglence ciksin diye bir egilim oldugundan süphelenmeye basladim, bu kacinci yaa, ayip di mi:)) siddetle kiniyorum kendilerini! :P
ayrica mulder'i vurmadigina sükretmek lazim:))))

From: guzeldere1 10/10/2004 10:35 am
To: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) (8 of 15)

yok yok vurdu da...hangi bölümdü o "anasazi"ydi galiba omzundan vurdu...kıskandığından olabilir.e malum mulder ondan çok daha zeki:)

From: spooky_gs 10/10/2004 12:34 pm
To: guzeldere1 (9 of 15)

evet evet o bolumdu gecen sezonun final bolumu ama scully daha kac kere yapti bu isi :) (skinnere bile yapti)
ama benim kafami asil Mr X karistirdi. kimdir neyin nesidir iyice karisti??!??
CSM:What about Mulder's source ?

X:He's been eliminated.

CSM:And his source? Who's he working with ?

X:That person remains unknown.

bilen varsa cevabi ya da forumda cevabin yerini
bana yazabilir mi?
bu aksam da 3. sezon finali var zaten sabirsizlaniyorum :)

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/11/2004 5:14 am
To: spooky_gs (10 of 15)

"..remains unknown" dien kişinin kendisi o kişi ılker (hoşgeldin bu arada :P), Mr. X yane.. ılkin ben de şöle bi duraladım sora Mulder ile iletişim kuran diğer kişi aklıma geldi.. Büyük ihtimalle X onu öldürdü.. Bölece kendisini güvencede tutabilecekti.. CSM de cin ya hemen onların kaynağını sordu tabe, kesin X'in laflarından kıllandı ama farkettirmedi die düşünüyorum..
şimdi bi de Scully'nin olayına bakmak lazım.. Aslında çok acı bi durum var burda,Murat'ın dediği gibi, Scully Mulder konusunda şüpheleniyo ve hemen annesine koşuyo, koşabileceği tek yere, ailesine.. Peki ya Mulder? Sadece Scully var onun hayatında güvenebileceği tek kişi olarak.. Kendi annesini seviyor ama ı-hh, güvenmiyor.. Güvenemez.. Sütü bozuk derler ya.. Yane sütü bozuk bi aileden iyi çıkmış gene Mulder... Teena Mulder'a hiç ısınamadım zaten, Bill Mulder bile ondan daha iyi kanımca.. (Tabe bi de Talitha Cumi'yi izlemiş biri olarak CSM ile fazlasıyla samimi bir geçmişi olduğunu da öğrenmiş bir şekidle yazınca buui daha bi soğudum bu kadından) şahsen bunun farkına varmak üzücü bi Mulder fanı olarak beni..

Scully'nin Mulder'ın hayatındaki en önemli kişi olduğu fikri artık şüphe götürmüyor ama Scully'den başkası olmaması çok kötü.. Ancak şu da var, Scully hayatına girmeseydi, kimse olmayacaktı... Nası bi hayat olurdu bu, aman diorum.. Ve şu cesedi tahlil etmeye giderken Mulder'ın halini gördünüz değil mi?.. One Breath'te Scully'nin yanında olmak için bir fırsatı kaçırmıştı hatırlayacaksınız.. Ceset teşhis etmeye giderken de böyle bir fırsatı tepti.. Aslında cesedin Scully'ye ait olup olmadığını anlama kısmını geçiştirebilirdi, o arabadaki adamın arkasından giderek eğer Scully ölmüşse, bu gerçeği bilmeden hareket edebilirdi.. Ama etmedi.. Asıl burası, Mulder'ın Scully'ye "Sen güvendiğim tek kişisin" demesinden daha anlamlı bir sahne benim için.. Her zaman öyle olacak.. Tıpkı One Breath'te, kendi evine gelip kapının önünde ellerine bakarak ağlaması gibi..

Ve Scully'ye geçiyoruz.. Kendisinin en büyük korkusunun Mulder'ın onun tarafında olmaması olduğunu anlıyoruz. Bence bunun yegane sebebi, Mulder'ın ortağı olarak adım attığı komplolarla, cinayetlerle bezenmiş bir ortamda sudan çımış balık gibi kalmaktan korkmasıdır.. Çünkü bilimsel bir kafayla düşünen biri için bu komplolar, bu güvensizlik ortamı alışılmış şeyler değil ve Mulder'ın olaylara bu kadar rahat açıklama getirmesi, böyle şeylerin olabilirliğine bu kadar rahat parmak basabilmesi, bir yerde Scully'yi de rahatlatan bir etki yaratıyor, yabancı olduğu bu ortamda kendisine kılavuzluk eden birinin olmasının verdiği bir rahatlık var Scully'de..

Kılavuzluk derken, Mulder'ın varlığı, Scully'nin düşüncelerini, fikirlerini savunmasına engel değil.. Scully'ye o ortam ne kadar yabancı gelirse gelsin, kişiliğini şekillendirmiş bilimselliği her zaman Mulder'ın savlarıyla çatışmaya girecek kadar ön planda.. Yani Mulder'a benliğini kaybedecek kadar bağımlı değil.. Bunu tartışmıyorum bunun altını çizmem gerekir.

Benim dediğim o ortamın ne kadar kendisine yabancı olduğudur; Mulder'ın o güvensiz, yabancı ortamla arasındaki mesafeyi sağlayan kişi olduğudur.. Aksi halde Scully'nin bütün savunma sistemleri bu bölümde görüldüğü gibi birden çökebilir ve kendini alabildiğine savunmasız hissedebilir.. Arkasından gelsin paranoylar, gelsin korkular, vs.. Kafayı yiyeblir kısacası..

Mulder'ın Scully'nin yanında olması demek, Scully için bir tür savunma mekanizması demek bana kalırsa... O yabancı dünyaya karşı kendini güvende hissetmesinin nedeni Mulder, burda dediğim "ah Mulder beni korur herşeyden" tarzında bişi değil.. Korunmaya ihtiyacı olan bir bebek gibi algılamayınız Scully'yi, öyle olsaydı "Haklısın Mulder, dediğin doğru Mulder" diyen bi tip olması gerekirdi.. Scully öyle bir insan değil yane hepimiz biliyoruz bunu...

Mulder O'nu tamamıyla yabancı bir dünyayla tanıştıran kişi, Mulder O'nun gerçeklerin ardında gerçekler olduğunu görmesini sağlayan kişi ve herşeye rağmen şu da bir gerçek ki Mulder o dünya konusunda tecrübeli, Mulder'ın durduğu yer hep limit, hep bir uçurumun kenarı,o ince çizginin güvenli yanında Mulder... Mulder düşmedikçe Scully de o uçurumun güvenli yanında kalabilir. Ancak Mulder'ı kaybederse farkında olmadan Scully de kendisini tehlikeli tarafta bulabilir. Ve karşı tarafa geçmekten, geçilirmekten de ölesiye korkuyor Scully.. Kim korkmaz ki? Bu nedenle Mulder O'nun için önemli..

şunu da unutmayalım; Mulder için de bunların aynısı geçerli aslında, belki tecrübeli fln diyerek Scully'den farklı olduğunu söylemiş olabilirim ama Mulder'ın korkusu da aynı sonuçta: Scully'nin yanında olmaması.. Biraz daha farklı tabe onunki ama o o da korkuyor..

Ve hepsinden önemlisi, ikisi o yalanlar dünyasında birbirini ayakta tutan iki kişi olduğu kadar, iki dost ta.. Yavaş yavaş birbirlerinin hayatındaki yerleri giderek artıyor, daha fazla anlam kazanıyor.. Bu nedenle ikisi için de birbirlerinden sonra gelenler var bana kalırsa, birbirlerinden önce gelen kimse yok.. Scully'nin ilk seçimi Mulder, ikincisi annesi, Mulder'ın ise ilki Scully ikincisi yok bile..

Susma zamanı.. böle bişi işte :P

From: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) 10/11/2004 1:18 pm
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (11 of 15)

mükemmel yazmissin ruki yaaa, bayildim.

From: maybe there is hope (sedab) 10/11/2004 4:19 pm
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (12 of 15)

bi sus be kızım be mul diyoruz başlıyosun
şaka tabiki harika bir yazı yine

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/12/2004 3:09 am
To: maybe there is hope (sedab) (13 of 15)

Eheh.. şımartmayın len beni...
Teşkür ederim.. sis de yazın sis de yazın arkilerim.. :)

From: drscully2000 10/13/2004 8:38 am
To: maybe there is hope (sedab) (14 of 15)

O yavru köpek bakışı benimde dikkatimi çekti:)

From: spooky_gs 10/15/2004 11:03 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (15 of 15)

tesekkur ederim bayagi aciklayici oldu :) bi daha kafama takilan bi sey olursa hemen sana sorucam :P
PS:hemen soruyorum hatta sordum bile bkz:gelecek sezonlar
Back to top
View user's profile Send private message
özge
Saha Ajanı
Saha Ajanı

PostPosted: Sat Jul 29, 2006 1:55 am    Post subject: Reply with quote
Smile yine döktürmüşler valla. bu ne şahane bi bölümdür. ayrıca bu ne paranoya ya. TV aracılığıyla insanların beynini kontrol etme. çok düşünülmüş olmalı. x-files'a yakışan bölümlerden bi tanesi. gerçekten bunu yapabilirler mi diye paranoyaya kapılıyor insan ne de olsa sonuçta ben renk körü de değilim etkilenmeyeyim Laughing bu bölümden sonra tvyi azalttım. renk körleri,yeşil-kırmızı, da olsa ehliyet alabiliyorlar mı ya da fbı'a katılabiliyorlar mı ben de merak ettim açıkçası. Confused bi de scully e paranoya ne kadar yakışıyor öle, mulder'ı aradıktan sonra varolduğuna inandığı dinleme cihazını bulmak için evi darmadağın edişi falan insana paranoya yaratıcılık da yapıyomuş dedirtiyor Smile scully hastanede yatarken mulder'ın ellerini kaldırıp içeri girişi tam mulderca bi haraketti.
Scully: He never trusted in me.
Mulder: You are the only one I trust.

Mulder: You make me risk my life, you risk my partner's life and you never risk your own.

Mod editi:Mulder'ın X-files'a girmesi konusunda çeşitli teoriler var. komplo ve teoriler kısmına girip okuyabilirsiniz bunlardan biri CSM'nin mulder'ın FBI a katılmasına yardım etmiş olabileceğine dair. Söz konusu CSM olunca ne renk körlüğü önemli ne de sorun yaratabilecek başka şeyler Laughing sonradan farkettim benim için bi çok soru cevaplandı. / Mod editi

Mod notu:
Lütfen aynı konu hakkında kısa sürelerle mesaj atacaksanız, bunu bir önceki mesajı editleyerek yapınız, üst üste mesaj atarak değil.

PostPosted: Tue Jul 01, 2008 10:31 pm    Post subject: Reply with quote
CSM'yi boğmak istediğiniz bir çok bölümden biri.. Mulder'a bilgi veren gizemli kişinin neden aynı zamanda kanıtları yokettiğini sonunda anladığımız bölüm olmasıyla dikkar çekiyor..

özge wrote:
Mod editi:Mulder'ın X-files'a girmesi konusunda çeşitli teoriler var. komplo ve teoriler kısmına girip okuyabilirsiniz bunlardan biri CSM'nin mulder'ın FBI a katılmasına yardım etmiş olabileceğine dair. Söz konusu CSM olunca ne renk körlüğü önemli ne de sorun yaratabilecek başka şeyler Laughing sonradan farkettim benim için bi çok soru cevaplandı. / Mod editi

komple ve teoriler bölümünü göremedim nerde acaba?
Back to top
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Tue Jul 01, 2008 11:55 pm    Post subject: Reply with quote
Sitede bulabilirsin:

http://www.thexfiles-tr.net/mit4.htm

EDİT: Ve hatta 4. paragraf Wink
Back to top
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

PostPosted: Sat Jul 11, 2009 1:50 pm    Post subject: Reply with quote
X Files'a yine bomba bir bölüm olmuş.Blood benzeyen bir bölüm ama Blood'dan kat kat üstün bir bölüm.Mr X CSM ile birlikte görüyoruz.CSM'nin sorduğu onun yeni kaynağı kim sorusuna Mr X bilmiyorum cevaabıyla aslında Mr X'in şüphe düşmemesi ve Mulder'a yardım ettiğini görüyoruz.Çok akılcı bir hamleydi Mr X'in.3.sezonun en iyi bölümlerinden biridir.
Back to top
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Wed Apr 09, 2014 8:55 pm    Post subject: Reply with quote
Video kasetler ve kablolu yayın şebekesine yerleştirilen bir çeşit sinyal göndereci aparat sayesinde meşhur Sigara İçen Adamımız ve güruhunun zihin kontrolü testleri yaptığını öğrendiğimiz oldukça önemli bir X Files klasiği idi.

Mr X'in finalde nasıl ikili oynadığını görmek, Mulder'ın çok istemesine karşılık ateş edip onu vurmaması, Scully'nin nevrotik sendromlar anında çalan gerilim müziği ve elbette son sahnede Mr X'in "Mulder'ın kaynağını henüz bulamadık" demesi üzerine Sigara İçen Adam'ın imalı bakışı bu bölümün unutulmazları arasında.
elyin

PostPosted: Wed Sep 23, 2015 8:42 pm    Post subject: Reply with quote
Ya ben bir şeyi anlamadım bu bölümde. Siyahi adam karşı tarafa çalışıyor onu anladım. (Sigara içen adama) O zaman önceleri neden Mulder'a gizemli olayları çözmesi yardım ediyor, ipucu veriyordu? Bu bölümde de tv yayınlarını yapan o iki şüpheliyi öldürerek Mulder'ın, olayı aydınlatmasının önünü tıkadı ve Mulder, adamın da deyimiyle "ona ihtiyacı olduğu için" siyahi adamı vurmadı. Mulder bu adama nasıl güveniyor hala?
Back to top
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Wed Oct 07, 2015 10:24 am    Post subject: Reply with quote
Siyahi adama Mr. X diyoruz Smile Mr. X sonuçta Deep Throat gibi ikili oynayan biri, amacı Mulder'a yardım etmek olmasaydı hiç uğraşmazdı baştan..

Mulder sonuçta güvenmek zorunda bir yerde, bilgi alabildiği yegane kişi Mr. X yani.. Mr. X Mulder'a yardım edebilmek için deşifre olmamalı, o yüzden başkalarını ortadan kaldırması gerekiyorsa onu da yapıyor.. çekinmiyor.
Back to top
elyin

PostPosted: Wed Oct 07, 2015 11:33 am    Post subject: Reply with quote
Teşekkürler açıklama için. Gereksiz bir soru sormuşum yeni fark ediyorum Very Happy Sanırım bölümleri üst üste izlemekten dolayı kafa karışıklığı yaşamışımSmile
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Nothing Vanishes Without a Trace - Sezon 3 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum