X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
7x11 : Closure
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Everything Dies - Sezon 7
View previous topic :: View next topic  
Author Message
shy_1998
Saha Ajanı
Saha Ajanı

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 11:09 pm    Post subject: Reply with quote
Ağladığım ilk X-Files bölümüydü çok beğendim ya Embarassed sevindimde aslında Mulder sonunda gerçeği buluyor oh sonunda.
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 4:48 pm    Post subject: Reply with quote
shy_1998 wrote:
Ağladığım ilk X-Files bölümüydü çok beğendim ya :oops: sevindimde aslında Mulder sonunda gerçeği buluyor oh sonunda.

Tamam zevkler,renkler tartışılmaz ama nasıl bu bölümler beğenilir anlamış değilim. Aynı diziden bahsediyoruz değilmi? X-Files,uzaylılar,komplolar??? Hiçmi geçen 7 seneye bakıp Samantha olayı nasıl gelişti,nasıl bitti demiyorsunuz. Sorun Murat'la bendemi??
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 5:49 pm    Post subject: Reply with quote
desertfo6 wrote:
Bu sonu yazan senaristi umarım CC yanında fazla tutmamıştır. Bir de böyle bir sona kendisi nasıl onay verdi aklım almıyor ! Ne yapalım bununla yetineceğiz.

Senaryoyu yazan Chris Carter'ın ta kendisi olduğundan böyle bir finali düşünmüş olması dahi, adamın bu iki bölümde sağlam kafayla iş yapmadığının en büyük göstergesi zaten.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ms.SpOoKy
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 6:28 pm    Post subject: Reply with quote
acaba "bu diziyi artk bitirelim bak film milm de yaptık artık daha fazla uzatılamaz hem aklıma da mantıklı bişiler gelmio malesef.bak ruhlar falan el atsın olaya,bide starlight teorisi ekleyelim izleyiciyi öğürtelim,izlemesinler artk bizi yhaaaa yoruldum bnde kardesim 7 yıldır aynı diziyi cekmekten,aynı suratları gormekten!!" falan demiş olsa gerek sevgili(!) Chris Carter !!
Shocked
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 7:01 pm    Post subject: Reply with quote
Closure, dizinin daha çok duygusal yanını sevenler için sanırım oldukça etkileyici bir bölüm oldu ancak mitolojiyi ve X Files'ın ilk bölümden bu yana sürdürdüğü, Mulder'ı bir havucun peşindeki tavşan misali peşinden koşturtuğu, 12 yaşındaki Fox'ın bugünkü takıntılı Mulder olmasını sağlayan hikayenin ana elemanlarından Samantha olayını büyük bir sabırla takip edenlerin çoğu için hayal kırıklığı. Herhani başka bir bölümde kabul edilebilir bir açıklama olan "yıldız ışığı" hikayesi ne yazık ki Samantha'yı açıklama konusunda ucuz ve kestirme bir yaklaşım. Size 7. sezonun X Files'ın son sezonu olarak çekildiğini ancak finalden bir iki hafta önce Fox'ın zoru ile diziye devam kararı alındığını ve ardından gelen büyük değişimleri yarattığını hatırlatırım. Bu Chris Carter'ın dizinin mitolojisini toparlama çabası ancak büyük bir hayal kırıklığı ile yansıyor ekrana.

Neler kötü:

Samantha, CSM ile yaşıyordu.
    ılginç..Ne Jeffrey, ne Cassandra bahsettiler ondan. ıkisi de CSM'den nefret ediyordu,üstelik Cassandra Mulder'ı da çok sever. Jeffrey'nin böyle birşeyi saklaması için neden yok, zaten böyle olsa, onun başına gelenleri de hatırlayıp yıllar önce olayları birbirine bağlardı. Hadi diyelim ki hafızalarını sildiler. Ya Cassandra'nın hipnoz seansları? O seanslardan sonra Cassandra herşeyi hatırlıyordu. Sadece CSM'e bağlamak için bu kadar kopuk, ne başı ne sonu bir yere varan bir terori yazılmamalı

Samantha'nın günlüğü
    Sadece seyirciye duygusallık yaşatalım diye yazılmış bir sahne daha. Ne anlamı vardı bu sahnenin Mulder'a işkence etmesi dışında? Nasıl oluyorda Mulder 21 yıl sonra o günlüğü buluyor ama büyük ihtimalle Samantha kaçtığında heryeri birbirine sokan CSM bulamıyor, üstelik onca teknolojiye rağmen.

Teena Mulder'ın intiharı
    Mulder'ın hiçkimsesi kalmasın, acı çeksin diye yapılmış başka bir olay. Çünkü bu da hiçbir yere bağlanmıyor. Madem bu kadın Samantha neredeydi biliyor yıllardır o zaman bunca sene izlediğimiz olaylar neydi?

Mulder'ın ilk bölümdeki akıl almaz davranışları
    Gecenin 2'sinde sevgili ajanımız Mulder'a nerden malum oluyorsa, gece 2'de o anda olmuş olayı tüm ulusal televizyonlar canlı yayınlayacak değil, FBI'da bitip Skinner'dan davayı istiyor. Niye istiyor? Paranormal bir şey mi var? Biri mi ipucu verdi? Samantha olayıyla aynı mı? Ortada fol yok yumurta yok, ajanımız patronuna acılı bakışlar atıp davayı alıyor. Skinner diyor ki "yarın öğlene kadar zamanın var" o zamana kadar diğer ajanları tutacak iş Mulder'a veriliyor. Mulder ne yapıyor? Anne ve babayla 2 dakika konuştuktan sonra inzivaya çekliyor. Scully gece onu otel odasında buluyor. Mulder bencil, herşeye atlayan ve insan ilişkileri konusunda öğrenmesi reken çok şey olan bir adam olabilir ama Mulder işine sorumsuz değildir. Onun yüzünden kaybolan zamana kim ne diyecek acaba? Mulder daha sonra pat diye bir toplantıya girip birşey dinlemeden "hepiniz yanlışsınız" diyor. Haklı olması , onların tamamen yanlış oldukları anlamına gelmez ne de Mulder'ın kendi meslektaşlarına bu şekilde saygısızlık etmesine bahane yaratır.Bu ne biçim bir yazımdır anlamak mümkün değil.

Scully'nin akıl almaz davranışları
    Tamam Scully serttir, ciddidir, öyle paranormale falan pek inanmaz ama Howard'a bu kadar kaba olmasını da ben garip buldum. Adam ne olursa olsun, Scully kendini bu kadar profesyonellik dışına çıkarmazdı.

Kimdir bu Santa Clause?
    Birinci bölümle ikinci bölümün ne alakası var biri bana açıklarsa sevinirim? Notları yazan anneler? Ölen çocuklar arasındaki bağ? Tabii koyalım çocuk mezarları ve iç parçalayıcı bir müzik..vurucu olsun....peki.

Hayalet nasıl kucaklanır?
    Burada ayrıca 14 yaşında bir genç kızın çocuk sayılamayacağı ve aslında yıldız ışığı tarafından filan alınmaması gerektiği gibi bir çıkarım da var.

I'm free
    Hımmm. Birinin " I'm the king of the world" lafı gibi bu da. Free'ymiş...Göreceğiz.

Niye sevmiyorum ben bu bölümü..Açıkçası bu kadar sene sonra izleyicinin daha doyurucu bir cevaba hak kazandığını düşünüyorum. Bu final gibi değil, bir şeye lesin cevap veriyorsun burada ama cevap sıradan bile değil. Samantha hakkındaki herşey X Files'ı başlatan ve temelinde yatan olaylar. Ölümünün paranormal olmaması X Files'ı dah az X Fıles yapmazdı. Ne Mulder'ın babası, ne Emily, ne Deep Throat ne de X paranormal yollarla öldüler ama hikayelerinin paranormalle iç içe olduğu gerçeği değişmedi. Samantha'nın testlere dayanamayp öldüğü gerçeği çok daha uygun ve sade olurdu. Üstelik gelecek için Mulder'a daha fazla savaşma gücü verirdi. Bu "yıldız ışığı" meselesi ne yazık ki ucuzcu bir çözüm.

Hiç mi iyi bir şey yok be kardeşim bu bölümde?

Skinner
    Mulder ve Scully'nin restoranın dışındaki yıldız ışığı-ruh konuşmaları...Konuşma saçma ama ileride buna referans göreceğiz.
    Müzikler
    CSM'in hastalığı
    Mulder'ın Samantha'nın günlüğünü okuması..her ne kadar inanılmaz bulsam da duygusal açıdan güçlü bir sahne.

Live long and prosper
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 7:24 pm    Post subject: Reply with quote
Yoğunluktan en önemli mitoloji bölümlerinden ikisine adam akıllı yorum yapmayı bırakın, iki bölüm hakkında yeteri kadar düşünemedim bile.. şimdi de farkettim ki mitoloji bölümleri hakkında artık bişi yazmak istemiyorum..

Bi kere mitoloji, herkesin dediği gibi 5. sezonda mı ne bitmiş işte.. Bana kalırsa Sendika üyeleri öldüğünde olay bitmiş, ne diye hala daha bu ark etrafında dönerler bilmiyorum, döndükçe saçmalamalar artıyor çünkü..

Ama şöyle bişi var, bi kere önce Pelin ile konuştuk bu bölümü, sora diğer arkadaşlarla, beğenen yok.. Ben de "yorum yok" deyip duruyorum.. Cidden bölüm hakkında ne diyeceğimi bilemiyorum.. Bi kere yıldız ışığı olayı, mistizm fln sevmesem de bir stand alone bölümüne uyabilecek bir konu, ama ortaya çıkan beğenilmezdi sanırsam çünkü burada çok sırıtmış.. Sırıtmış derken nereye kadar sırıtmış derseniz onu da tam şeedemiyorum, yani şöyle diyeyim, Samantha'nın *ölmüş* olması gerçeğinin gerisine inanmak içimden gelmiyor. ınanmıycam da sanırım..

Yani çok acı çeken bir çocuğun ruhunun yıldızlara yükselmesi olayını kabul edersem, işkence görmüş, savaşlarda ölmüş binlerce çocuğunun cesetlerini rüyalarımda görürüm diye korkarım herşeyden önce.. Tuçe mi demişti, "bölüm Mulder'a haksızlık" diye, bence bölüm başlı başına acı çekerek ölen o günahsız çocuklara haksızlık.. Yani bana "o iyi bir yerde" martavalını okumayın ben zaten iyi bir yerde olduklarını biliyorum o ufacık bedenlerin, Allah rızası için *yaşarken* çektiklerine bakalım. Ne dğeişti, yine acı çekmediler mi? Öldükten sonra zaten acıları son buluyor banane öldükten sonra ne olduğu? Yaşarken neler yaşamışlar, siz ona parmak basın, siz gerçekleri çarpıtmayın yeter.. Yıldız ışığı mıldız ışığı, bi gidin işinize lütfen.. Ruh diyemiyosunuz (ki mulder'ın bölüm sonunda sölediği gibi belki ruhu yıldız ışığı gibidir geçmişten geleceğe gidiyodur, böle bi düşünce hoş ama hiç iz bırakmadan yıldız ışığına dönüşmek? pfsff) yıldız ışığı yapıveriyosunuz, olmuyo böle..

Neyse velhasıl, ben bu yıldız ışığı mevzusunu *bir yere kadar* sindirebliyorum ama bir yerden sonra saçmalığın daniskası olduğuna katılıyorum.

Ama burada anlatılanların belli başlı saçma yanlarını elimine ettiğimde, Samantha'nın bir şekilde ölmüş olduğunu anlayıp ben de *özgür* olduğumu hissediyorum.

Kusura bakılmasın, istediğiniz kadar kızabilirsiniz ama Samantha olayı Mulder'ın hayatında ne kadar önemli olursa olsun, ben kızkardeşinin kaçırılmış olduğuna inanmayı, uzaylılar tarafından kaçırılmış olduğuna inanmaktan daha fazla yeğlerim, ki burada uzaylıalrı tamamen devre dışı bırakmayıp üzerinde deney yapıldığını söylemişler ya, bu bile benim istediğim bişi olmadığı halde daha fazla tepki almasını engellemiş olduğundan rahatlattı beni.. ne şiş yandı ne kebap moduna getirmek için kasmışlar ama olmamış, bazı formüller tutmamış..

Diyorum ya, yıldız ışığı martavalına inanmayınca, anlatılanlardan memnun kalabiliyorum, ama mitoloji olayını devreye sokmam konusunda ısrar ederseniz, benim diyeceğim sadece "aradaki boşlukları doldurmayı becerememişler" olur.. Baştan sona bütün mitoloji bölümlerini de adam gibi hatırlamadığımdan, fazla üzerinde düşünmek istediğim bişi değil bu..

Sein und Zeit'te demiştim, Samantha olayı mitolojinin yapı taşlarından biridir diye.. Bu olayın bu şekilde sonlanması mitolojiyi çok salak bir yere getiriyor, siz mitoloji düşkünleri adına üzgünüm, XF adına tek üzüldüğüm, madem bir yerden sorna ne yapacağınızı bilmiyordunuz, neden mitolojiyi sonlandırmak yerine içine etmeyi düşündünüz??? .. kime kızayım da bilmiyorum ama ben XF'ı sadece mitoloji olarak değerlendirmediğimden, fazla üzerinde düşünüp canımı sıkmak istediğimden emin değilim..

Ben Samantha'nın ölmüş olduğunu bilmekten mutluyum, Mulder'ın bu konuyu geride bırakabilecek raddeye gelmesinden de mutluyum..

Açıkçası sanırım artık bu mitoloji meselesini bi tarafa atıp önüme bakmayı tercih ediyorum, bu da sanırım XF'ın 6. sezondan sonra düşüşe geçtiği gerçeğini bir şekilde kabul etmektir. Sonuçta mitolojiyi adam gibi hiçbi zaman sevmemiş olsam da, bir ağırlığı, bir teması vardı, izlemesi zevkliydi, şimdi korkak ürkek bir moda büründüm, daha neyin içine s.çıcaklar diye endişe edeceğim sanırım her mitoloji bölümünde..

XF'a gelince, hala sevmeye devam ediyorum, benim açımdan *büyük hayal kırıklığı* olabilecek bişi değil bu bölümler.. Ben Samantha'nın ölmüş olduğu gerçeğinii istiyordum, aldım, geri kalan kısmına inanmayı da reddediyorum kısacası.. Böyle daha iyi, yoksa sizin belirttiğiniz eksiklikler zaten belli..

Bu sefer tutmadı işte BELIEVE TO UNDERSTAND demişler, tamam da, bi yere kadar, kusuruma bakılmasın bi hayranın da limitleri vardır.. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Mon Apr 10, 2006 12:07 pm    Post subject: Reply with quote
darkness wrote:
Hayalet nasıl kucaklanır?[/b] Burada ayrıca 14 yaşında bir genç kızın çocuk sayılamayacağı ve aslında yıldız ışığı tarafından filan alınmaması gerektiği gibi bir çıkarım da var.

Hayalet kucaklanır,ayrıca gölgeleri de olur. Nasılmı?

http://xfphotos.fredfarm.com/season7/closure/x-files-148.jpg
Özel Ajan
Özel Ajan

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 3:04 pm    Post subject: Reply with quote
Bu bölüm bitince sadece niye diyebildim başka bir şey diyemedim. Aslında bir bakıma korktuğum başıma geldi.
Bu bölümü Amor Fati'yle benzer buldum Sanki amor fatinin birkaç derece hafifletilmişi gibi. Amor fati'deki Scully-Mulder dostluğunun sömürülmesi gibi burada Samantha-Mulder sevgisinin sömürülüşü olarak hortluyor. Amor fati'de uzay gemisi hikayesinin havada bırakılışı burada Sein Und Zeit'teki Hikayenin tamamen bir kenara itilmesi şeklinde daha vahim bir durumda.Tabi bu bölümdeki esas sorun yıldız ışığı gibi abık sabık bir kavramın uzaylılar yerine sokulmaya çalışılamsı... Zaten bölüm hakkında aklımdan geçenlerin hepsi çoktan yazılmış. Bu bölüm Sendikanın ölmesiyle, ne yapacağını bilemeyen bir CC'nin ortaya çıkışı bence. acaba bu ne yapacağını bilememezlik uzun sürecek mi yoksa yapmak istediği şey cidden diziyi berbat etmek mi? merak ediyorum...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
paranoid android
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 5:56 pm    Post subject: Reply with quote
patient x wrote:
Hayalet kucaklanır,ayrıca gölgeleri de olur. Nasılmı?

http://xfphotos.fredfarm.com/season7/closure/x-files-148.jpg

hakkaten benim de ilk izlediğimde direkt dikkatimi çekmişti bu sahne.eskisi kadar özenmiyorlar XF'ımıza Sad
ama bütün bölümü(hata ve saçmalıklarıyla)geçtim de,o kucaklama sahnesi çok güzeldi ona laf söyletemem kusura bakmayın.

my weakness....
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Sat Sep 23, 2006 11:34 am    Post subject: Reply with quote
darkness wrote:

Neler kötü:

I'm free Hımmm. Birinin " I'm the king of the world" lafı gibi bu da. Free'ymiş...Göreceğiz.

Hiç mi iyi bir şey yok be kardeşim bu bölümde?[/b]

Skinner
    Mulder ve Scully'nin restoranın dışındaki yıldız ışığı-ruh konuşmaları...Konuşma saçma ama ileride buna referans göreceğiz.
    Müzikler
    CSM'in hastalığı
    Mulder'ın Samantha'nın günlüğünü okuması..her ne kadar inanılmaz bulsam da duygusal açıdan güçlü bir sahne.

Ne yani şimdi Mulder onca yıldır boşuna mücadele etmiş oldu.FBI'da Scully'nin konuştuğu ajan uzman ne ise artık Samantha anılarının uydurulmuş olduğunu söyledi durum çözüldü mü?Mulder'ın suçluluğu kardeşini koruyamadığı için miydi?Mulder karakterine ancak bu kadar saygısızlık edilmiş olurdu.Zavallı DD eminim çok zorlanmıştır.GA ve DD elinden geleni yapmışlar ama senaryo kötü onlar ne yapsın.
Bölümü izledikten sonra kendinizi resmen salak gibi hissediyorsunuz o kadar sezon yaşama ihtimali üzerinde durulan dizinin en güçlü yan karakteri ( nerdeyse hiç gözükmemesine rağmen )nin sonunu böyle bitince.Ben End Game bölümünden sonra Sam'in hep yaşadığına inandım.Tamam Bounty Hunter'lar yalan söyleyebilirlerdi ama ne bileyim klon olanlar kardeşinin nerde olduğunu biliyoruz demişlerdi Mulder'a.
Yani o mezarların birinde çıksa ona bile razıydım ya da ne bileyim testler sonucu öldü falan dense...
Evet günlük kısmı ne kadar kötü niyetle yazılmış olursa olsun (kötüyü örtbas etmek için) yine de çok duygusaldı.Müzikler ve de medyumu canlandıran karakter de çok iyiydi.
Tamam olayın artık kapanması gerek Mulder için ama adamcağıza XFdeki en saçma repliği vererek mi yapılır bu?
Eğer ile meğer evlenmiş de çocuklarının adını "keşke" koymuşlar misali,keşke Sam'ın dosyayı daha güzel bitseymiş.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 8:05 pm    Post subject: Reply with quote
Aslına bakarsak çok da kötü bir bölüm değildi ancak çok daha güzel bitirebilirlerdi Samantha açısından.7 yıllık çalışmanın sonu böyle olmamalıydı.Samanthanın öldüğünü öğrensek de kuşkular bitmiyordu.
Back to top
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Sun Jul 13, 2014 10:11 am    Post subject: Reply with quote
"Anlamak İçin İnan" temalı devam niteliğindeki Closure'da, bir önceki bölüm finalinde bulunan mezarlar açılır ve pek çok çocuk cesedi bulunur. Harold isimli psişik polis medyumu karakteri bu bölümün yıldızlarından.

Samantha'nın, Amber Lynn'in ve Harold'ın oğlunun hepsinin ruhlar aleminde mutlu olduklarını görür Mulder.

Ve finaldeki Mulder'ın efsane repliği... "Artık özgürüm..."

Samantha konusunun bu şekilde çözülmüş olması biraz hayalkırıklığı yaratmadı değil...

Bakalım ilerleyen bölümler neler getirecek...

Dipnot: Bölümün başında April Askeri Üssüne giderlerken CSM konusunda Mulder'ı arayan Scully hazine ile ilgili davada CSM'in imzası bulunduğunu anlatmaya çalışır. (Annesinin yaktığı resim ve belgeleri arasında bulur) Bu esnada Mulder, CSM'e babamın arkadaşı der. Oysa ki bu sezon başındaki bölümlerde CSM'nin babası olduğunu öğrenmiş olması gerekiyordu. Acaba anıları mı silindi?
abidin

PostPosted: Sun Mar 01, 2015 1:09 pm    Post subject: Reply with quote
benim için x files ilk 6 sezondur.gerisini hatırlamak istemiyorum
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Everything Dies - Sezon 7 All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum