X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x21 Field Trip

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Sal Oca 17, 2006 9:45 pm    İleti konusu: 6x21 Field Trip Alıntıyla Cevap Gönder
From: theafl 2/7/2004 8:54 am
To: ALL

niye bu post yoktu?ben açayım dedim

bence güzeldi ama biraz daha uğraşılsa daha iyi olurdu
mesela scully i izliyoruz o kadar yılını mulderla geçirdi onun ölümü scully i pek etkilememiş gibiydi

yada ben size şu an halisülasyon görüyoruz desem hemde toplu olarak.kaçınız buna inanır
ama dizide bu çok olağan bi olay gibi gösteriliyordu.tamam onlar bu işin içindeler .ama bunu kabullenmek zor bişey
bu arad size bir sorum var o ilk baştaki sevgililer neden yattıkları şekilde fosilleştiler halisünasyondaki hareketlerinin aynısını mı yapıyolar gerçek hayatta?

eğer öyleyse scully ve mulder baya yürüdüler oturdular(halisünasyonda)
peki niye sadece ağız kıpırdatıyorlardı?

ama genelinde bölüm çok güzeldi(6. sezon kriterlerine göre)

From: theafl 2/7/2004 9:16 am
To: theafl

bu arada fosilleşmek garip kaçtı heralde o sanırım niye öyle sindirildiler oalcaktı

From: Petek12 2/7/2004 12:09 pm

Ben de Field Trip'i çok ama çok beğendim!! Hele Mulder'ın Scully'ye 'kaçırdığı' Gri'sini gösterdiği sahnenin gerçek olmasını o kadar istedim ki!!!!
Ama yine de Mulder'ın ölümü Scully'yi pek etkilemedi. Ne bileyim insan üzülür biraz(ben bile ondan daha üzgündüm!!!).
Ayrıca nerelerin halisünasyon, nerelerin gerçek olduğu karıştı sanki. Örneğin o çift, onlara ne oldu???

From: foofoo581 2/7/2004 12:22 pm
To: Petek12

ya evet bölüm ii hostu ama bir seyi anlamdim neden herkes scully nin teorisini kabul ediyordu??? bunu cakamadim bide bence de scully nin mulder in ölümüne tepkisi azdi...

From: incig 2/7/2004 3:18 pm
To: foofoo581

Dizinin "en kötü yazarı" denen John Shiban ile "en iyi yazarı" denen Vince Gilligan'ın elinden çıkan bir senaryo, ancak bu kadar karman çorman olabilirdi. Bölüm sonunda ekranda gördüklerimizin aslında öyle olmadığının ortaya çıktığı bölüm o kadar çok ki, bunun tersi olsaydı hem değişiklik, hem de daha iyi bir bölüm olurdu. Burda sanki, biri bir yana çekmiş, diğeri öbür yana çekmiş gibi bir senaryo yazmışlar birlikte. Ve bölümü nasıl sona erdireceklerini bilemez gibi bitirmişler. Her zamanki gibi: Ortalık yerde.

O Gri'nin bu bölümde ne işi vardı? Olur olmaz her yerden bir gri çıkması beni bıktırdı artık açıkçası. Bütün yollar neden grilere çıkıyor sanki? Ne gerek var? Neden bütün uzaylılar Dünya'yı ele geçirmek istiyorlar ki? Bunu bile açıklamaktan acizler. Grilerle bu kadar uğraşacaklarına, hikayeyi veya bu ikisinin ilişkilerini daha ileriye götürmeye çalışsalar daha iyi olmaz mıydı? Daha ileriye derken, bunu shipper bir bakış açısından söylemiyorum. Bir ilişkinin romantizmden daha farklı açılımları da var.

Bu bölümü anlayan varsa, beri gelsin. Değişik durumlarda Mulder ile Scully'nin birbirlerine nasıl davranacağını irdelemek istiyorduysa başarılı olamadı, çünkü halüsinasyonları kimin kontrol ettiğini açıklamadılar. Ayrıca ne biçim halüsinasyondu onlar öyle? Hepsini de o mantarsı bitki (güya) yapıyordu? Son sahne gerçek miydi, halüsinasyon muydu, belli olmadı. ıki kere topraktan çıkmış oldular. Pekala son sahne de gerçek olmayabilir bu durumda. Skinner ve ekibi yüzlerinde maskelerle neden oralarda araştırma yapıyor olsunlardı ki? Mantar açıklamasını kimden duymuşlardı? Ajanları topraktan çıkarır çıkarmaz ambulansa yükledikleri gibi götürdüler. Biri bile yanına binmedi. Hatta durumlarına bakan bile olmadı. Yuh yani, Skinner...En sevgili iki ajanın canlı canlı topraktan çıkmış, onları yalnız gönderiyorsun hastaneye.

Bazı notlarım da şöyle:

-Sevgili tepegöz yine geldi, ama bu kez bir perde yok. Mulder resimleri duvara yansıtmak zorunda kaldı. Hoş. Tabii bu sahne gerçek miydi, onu bilmiyoruz. Mulder bu sahnede Scully'ye "daha önce kaç kere yanıldım?" diye sordu. FTF'de de sormuştu aynı şeyi hatırlarsanız. Filmde onu kerelerce kurtaranın Scully'nin bilimi olduğunu söylüyordu, ama burda sanki o sözleri söyleyen aynı Mulder değildi.

-Mantarların konu edildiği kaçıncı XF bölümü bu? Bu evrende her yol mantarlara (ve grilere) çıkıyor galiba..:))

-Acaba daha önce Mulder'ın dairesi bu kadar çok insanı bir arada görmüş müydü?

-Bu kez Mulder yerine Scully "what if...?"leri sıraladı. Gerçek ya da değil.

-Teaser'daki çiftin ne olduğu konusuna ben girmeyeceğim. Diğer arkadaşlar girmiş zaten. Eminim o ikisi Shiban'ın mahsulüdür.

Son yorum: Aktör olmak zor iş. Baksanıza ikisi de topraklara gömüldüler canlı canlı ve üstlerinden kimbilir neyin nesi vıcık vıcık bir sarı bulamaç döküldü. Herhalde "ben toprağa girmem arkadaş!" deme hakları yok sözleşmelerine göre, ha?

Sonunda bir tane bile dört dörtlük bölümün olmadığı (yarı buçuk iyi bölümler vardı tabii, Monday, Tithonus gibi...) 6.sezon bitti sayılır. Normalde "Biogenesis"i yayınlamaması gerekir TGRT'nin. Çünkü bu bölüm, almak niyetinde olup olmadığını henüz kendisinin bile bilmediği 7.sezonun ilk bölümünde devam edecek. Hadi hayırlısı.

From: okatmer 2/7/2004 3:57 pm
To: incig

ılginç bir bölümdü sadece başka bir yorum yapamıyorum. Triangle, Unnatural gibi hayalmi gerçekmi anlaşılamayan bir bölüm işte.
6.sezonun light havasına,konseptine uygun bir masal gene. bu arada bu sezon hep masal kelimesini kullanıyorum.

Hakkaten oyuncu olmak zor. Mulder Scully bu seferde toprağın altında vıcık vıcık o sarı şeyin içine girmişler. Bu bölümü toplu izlemiştik hatırlarsanız pelinlerde ve Ezgi'nin bi yorumu vardı Mulder herşeyi elliyor,kokluyor,tadıyor o aklıma geldi :)

3/5 veriyorum bölüme ve sezonun iyilerinden (kötünün iyisi yanlız) seçiyorum.

ılk yüzdede 76. olmuş dizi rating açısından bu bilgiyide vereyim hemen.

Bence bu bölümle 6.sezon bitmiş oldu. Haftaya eğer izlersek Biogenesis bu sezonun havasından çooooook çoooook uzak,damar bir bölüm.

Oğuzhan

From: sedab 2/7/2004 4:43 pm

bence bölüm yetersizdi çünkü çok anlaşılamayan şey vardı.ilk bşta fosilleşenler şimdi noldu yani öldülermi gerçekten.
mulder 6 yılda kaç kere yanıldı sayan varmı.
biraz saygıyı hakediyorum dediğinde çok şaşırdım resmen tirip attı scully e.saygısız o senin kıçını kaç kere kurtardı sana inanmadığı halde dedim yani.mulder ı ölü gördüğünde daha iyi bi oyunculuk beklerdim gerçekten

From: rukish 2/7/2004 4:48 pm
To: incig

şunu hemen belirtmek istiyorum arkilerim: Bölümün başındaki sahneler gerçek.. Bunda kuşkunuz olmasın, halüsinasyonlar iskeletleirn bulunduğu alana gitmelerinden sonra başlıyor. Önce Mudler sonra Scully etkileniyor.

Valla 6. sezonu PRO7'de izlerken FIELD TRIP'i o kadar çok beğenmiştim ki, anlayabilmek için scriptini defalarca okumuştum. Eh, sora da çeviriyim bari dedim, çevirdim, sitede var şu an ama linkine baktım, çalışmıyo :(.. Nese Murat ilgilenirsin yakında umarım. E doğal olarak dün oturdum izledim, Scully "Mooeeldddddııırrr" diye kızdan da beter bi sesle çığırdığında kapatmayı düşünmedim deil ama bölümün etkisine kapılmıştım bile :P

Scully Mulder'ın ölümüne fazla üzülmedi diyosunuz. Hemen fikrimi beyan ediyorum ben de,tabi ki fazla üzülmiycekti, hatun dumurlardan dumurlara sürüklenirken nası üzülsün ki? Bi kere halüsinojen maddenin etkisi var, ikinci olarak ta doktorla konuştuktan sonra Scully'de büyük bi kuşku filizleniyor. Scully'nin Mulder'ın ölümüne asıl tepkisi diş kayıtlarına baktığı anda yaşanıyor. Ondan sonra doktorla konuşuyor ve üzülmeye fırsat bulamayacak kadar şaşırıyor. Ve bu Mulder'ın dairesinde de devam ediyor.

Mulder'ın haline bakınca anlamanız gerekirdi diye düşünüyorum, adam hayatının buluşunu yapmıştı, ama onun suratındaki tepki neydi öle? Heyecandan hızlı hızlı konuşmasını veya daha fazla sırıtmasını beklerken adam dümdüz tepkiler veriyodu. Bu da tek bişi kanıtlar, halüsinojen maddenin etkisi var! Mulder başlarda daha farkındaydı olayların ama sefkili dev mantarımız ona istediğini, Gri'yi verince Mulder moda girmeye başladı ama ikisinden biri kendin kaybederken,diğeri şüpheleri canlandırıyordu.. bu şekilde canlı kaldılar zaten..

Ve bence en önemli olay şu: şimdi ne diceksiniz bilmiyorum ama halüsinasyonlar Mulder'ın ve Scully'nin *bireysel* halüsinasyonları olduğu kadar ikisinin aynı anda gördüğü halüsinasyonlar da olabilir. Ama bunun için o dev mantarın bilinç sahibi bi mantar olması gerekir değil mi? Böle bi çıakrıma gidildiğini hatırlamıyorum bölümde ama, aynı mantarın etkisinde kalan iki kişi bi şekilde telepatik olarak bağlanmış olamaz mı? Olabilr pekhala. Ben bazı yerlerde buna inanmaya başaldım ama bilmiyorum, bi de şu var:

Hangi halüsinasyon kimindi diye soruyosanız tek yapmanız gereken sonunda kimin yeşil sıvıya dnüşüp ortadan kaybolduğu... Mulder'ın halüsinasyonlarında scully o yeşil sıvıya büründü, ve yokoldu, Scully'ninkilerde de Mulder'a aynı şey oldu. Ben bu şekilde ayırdetmeye çalışmıştım. Mulder'ın kendini ve Scully'yi kurtardığı sahnede konuşan Scully idi biliyosunuz. Devamlı ya şöleyse, ya böleyse dedi durdu. Sonunda Mulder şok içinde bakarken Scully yeşil sıvıyla kaplandı ve eriyip yokoldu. Bu demektir ki o, Mulder'ın halüsinasyonuydu. Scully'yi konuşturan Mulder'ın bilinciydi. Hadi arkadaşlar bi düşünün, Scully o lafları söyler miydi sizce?.. "Dev bir mantar" la ilgili böle varsayımlar üretmek Mulder'dan başkasının aklına gelmez diye düşünüyorum ben. (Ama Scully çok teknik konuştu orda, bu da konuşanın *gerçekten* Scully olduğunu gösteriyo sanırım, ay kafam karıştı)

Ama o zaman bölümün sonunda kurtarıldıklarında Scully neden "Mantar!" desin? eğer o halüsinasyon Mulder'ın halüsinasyonu ise Scully olayın mantardan kaynaklandığını nasıl anladı? ışte burda ortak halüsinasyon gördükleri fikri fena halde güçleniyor. Sonuçta elini topraktan çıkaran Mulder ise, ve olay zinciri bu şekilde devam ediyorsa, ortaklaşa gördükleri şeyler yüzünden kurtuldular başka bişi değil. Mantarın tek yaptığı düşünceleri ve şüpheleri güçlenen zihinleri pasifleştirmek ve zayıflayan zihinleri aktifleştirmekti.

ışte bu yüzden çok güzel bi bölüm bu, fena halde kafanızı kurcalıyo, fikir üzerine fikir üretiyosunuz, bayılıyorum :p

Bişi daha var. En baştaki sahnede Mulder'ın Scully'ye söledikleri süperdi! :DDD.. Sezonun genelini düşününce, aralarıdnaki güven vs ilişkileri, Diana olayı, vs. vs, sanırım bu laflar Mulder'ın *genelde* ne hisettiğine dair bir açıklama getiriyor. Eh, Scully'de sölicek bişi bulamıyor sonuçta. Ama Scully'ye burda kzııyorum, kızıyorum çünkü "bir kerecik olsun UFO'lar, Kocaayaklar yerine, basit ve mantılı açıklamayla gelsen ne olur?" demekle cidden haddini aşıyor. "Mulder! Sen neden Mulder'sın?" dese daha az koyardı valla! Bu ne yaa?

Sora en baştan en sona kayıyoruz. Pelin'le bi türlü gerekli olup olmadığı konusunda anlaşamadığımız o el tutma sahnesi geliyor. En baştaki o sahneye bi gönderme niteliğinde değilse bu, ne oliim! Ama fazla uzatmıyorum bu kısmı, sadece Mulder'ın uzattığı eli görmeden Scully'nin elni uzatması çok güzel. Sahneyi farklı yapan orası. Aralarındaki bağlantıya bi gönderme...Süpper bi sahne :D Bölümün başındaki o benim açımdan üzücü tartışmayı sonlandrıan bişi. Seviyorum o sahneyi :)))

From: Petek12 2/7/2004 8:19 pm
To: rukish

Scully'nin o cırtlak "Mooeeldddddııırrr" efektinde koptum ben de... Ayrıca Skinner'ın ve diğerlerinin, Mulder & Scully'yi ambulansta kendi kaderleriyle başbaşa bırakmaları da çok absürd bir sahneydi.

From: Petek12 2/7/2004 10:58 pm

Bir de neydi o Mulder'ın diş röntgenleri! Resmen dalga geçmişler DD'yle!!

From: did_believe 2/8/2004 12:35 am

MULDER: (smiling) I abducted him. It's a gray. It speaks to me. We communicate telepathically. He told me everything (burası çok hoşuma gitti)

[b]From: incig 2/8/2004 2:10 pm

Rukish'cim, kafamı fena halde karıştırdığın için seni kutluyorum. Kaç kere izledin bu bölümü sen Allahaşkına? Müthiş bir analizdi. Benden çıkmayacak gibi bir şeydi. Sağolasın.
Görüyor musunuz arkadaşlar, bölüm ne kadar kötü olursa olsun, mıncık mıncık edip iyi birşeyler bulmaya çalışıyoruz. Bu da diziyi ne kadar sevdiğimizi gösteriyor. Helal olsun.
Sondaki ambulanstaki sahnede Mulder'ın uzattığı eli görmeden Scully'nin elini uzattığını şimdi sen söyleyince farkettim, haklısın yahu. Sahiden de aralarındaki sessiz iletişimi çok iyi anlatan bir hareketti. ışte ben de bu anlık "iyi"likler yüzünden bu diziden vazgeçemiyorum, veya vazgeçmek istemiyorum.

From: trustno13 2/9/2004 1:11 am

6. sezonun en iyi 5 bölümü listesine rahatlıkla girebilecek, son derece başarılı bir bölüm Field Trip.

Bi kere teaser, son 2 sezonun en iyi teaserlarından biri, belki de en iyisiydi. Klasik X-Files; teaserdan bölümü kestiremiyorsanız ve suratınızda çarpık bir gülümseme oluşmuşsa, istenileni yapan bir teaser izlemişsiniz demektir. tüm belirtilerin yanısıra ayrıca "lan?!" dedim kendi kendime. o derece etkileyiciydi.

Detaylı incelemeyi boş bir vaktimde yapmayı istiyorum, bölüm Mulder ve Scully çöüzmlemeleriyle dopdoluydu ama biraz da çekinerek belirtmeliyim ki (çünkü özellike bu sezon yeni katılan arkadaşlar her bölümü her konuyu Scully'ye çektiğimi sanacaklar, aslında öyle değil...tamam birazcık öyle ama her zaman değil) özellikle Scully'nin halüsinasyonu (mulder'ın ölmesi) hem Mulder'la hem de X-Files ile olan ilişkisini sorgulayan nefis bir sahneler bütünüydü. Mulder'ı zaten biliyoruz, ama itiraf etmeliyim onun kaçırdığı uzaylıyla yüzleşme sahnesi gerçekten etkileyiciydi, ilk sezonlarda (hatta sadece 1.sezon denebilir) böyle bir sahne olsaydı yaratacağı etkiyi düşünebiliyor musunuz? Tabi şimdi konsept folofoş oldu; her bi halta uzaylı damgası yapıştırıla yapıştırıla bu hale geldi.

Bölümü sevmeyenlerin ilk savunması herşeyin karman çorman ve cevapsız kalması olmuş. Bu da 6. sezonun üzerimizde yarattığı yan etkilerden biri olsa gerek. X-Files'ın amacı cevaplar sunmak değil, daha çok soru sordurtmak olmuştu her zaman. ilk 3 sezon kesinlikle öyleydi, 4. sezonun çoğunluğu aynı şekilde, ama 5. ve özellikle de 6. sezonda sorulardan çok izleyiciye tam teşekküllü, soruları cevapları hazır, "hepsi bir arada" bölümler yer aldı. 6. sezonun en büyük hatası ise izleyiciyi biraz da aptal yerine koymasıydı. Tamam, sezon kendini ciddiye almayan bir sezon ama izleyiciden ne istediğini bilmeyen bir sezon aynı zamanda. En olmadık bölümlere itinayla yaklaşmamıza neden olurken, asıl üzerinde durulacak bölümlerde sezonun genel yapısı itibariyle fazla uğraşmadan unutup gitmemize neden oldu 6. sezon. Eski sezonlara yaklaşan bölümlerde bence bu yüzden kafalar karışıyor, homurtular yükseliyor.

Field Trip'i sevdim ama bu onu kusursuz bir bölüm mü yapıyor? Hayır, tam aksine aslında sorunlarını içinde barındıran bir bölüm. Bi kere Shiban-Gilligan uyuşmazlığı bölümün başında hissediliyor. Teaserdan sonra konunun birden UFO'lara geçmesi, eyvah güzelim konuyu berbat edecekler hissi verse de aslında "sonradan bulunmuş bir fikir" gibi görünen (belki de sırf bu uzaylı hikayesini bölüme yamamak için) halüsünasyon fikri, bölümü kurtarmaya yetiyor. Karakter analizleri Gilligan'ındır diyorum, aksiyon Shiban'ın eseri olsa gerek.
Bunun yanında Mulder ve Scully'nin birbirlerinin halüsünasyonlarına müdahale olayı var. Aynı şeyleri görmeleri demek, telepati ile anlaşabiliyorlar demek olur diye düşünüyorum. Desteklediğim bir düşünce değil ama düzgün mantıklı açıklama da bulamadım.(ayrıca bu mantığı doğru varsayarsak bölüm sonundaki el ele tutuşma sahnesine de katlanılabilir bir açıklama getirebiliriz: "ikimiz bunu birlikte başardık.") Bir de iskeletlerin bulunması durumu var: mantar insanları sindirdikten sonra "kılçıkları" muntazam bir şekilde ormana mı tükürüyor yani?

Böyle ufak tefek mantık hatamsıları bölümü yine de kötülemeye yetmiyor. Field Trip, yazının başında da söylediğim gibi çok sağlam bir bölüm ve rahatlıkla 6. sezon dediğimiz bu gerekli gereksiz bölüm kalabalığının toplandığı partide herkesin gözlerinin üstünde olduğu çekici 3-5 bayan (bay)dan bir olduğunu söyleyebiliriz.
(izmir-gebze yolunda altyazı dergisinin eleştirilerini okuduğum için onlara benzeyen bi yorum oldu bu heralde)

3,5'tan 4 veriyorum. 5 üzerinden.

Murat

From: theafl 2/9/2004 11:03 am

bu arada inci sen şey yazmışsın niye gri çıktı?
bence mulderın bilinçaltına işlemiş olan birşeydi en büyük hayaliydi grileri scully e tanıtmak
o yüzden bunu sadece halüsinasyonlarında gerçekleştirdi

bu arada bu bölümde bir tabuya dokunuldu
mulder kaç kez yanıldı mulder bunu scullye sorunca scullynin şoke anı hoşuma gitti

bu arada evet o dağa scullynin ilk geldiği zaman viyaklaması(mulder diye)benim de komiğime gitti
bide bi sorum daha var

bu bitki midir herne ise neden scully i mulderın yanına koydu farklı zamanlarda gelmemişlermiydi?

From: rukish 2/9/2004 11:37 am
To: trustno13

"Aynı şeyleri görmeleri demek, telepati ile anlaşabiliyorlar demek olur diye düşünüyorum"

Sanırım aynen bu, telepati ile anlaşabilmeleri olayı. bilmiyorum aşağıdakileri yazarsam bu telepati olayı biras mantık kazanır mı?

şimdi halüsinasyona neden olan bi madde var olayda, aynı zamanda güçlü bi uyuşturucu olduğu da belli değil mi? Bunu yapan bitki, kurbanlarının kaçmaması için onları bilinçsize yakın bir durumda tutarken, bi yandan da halüsinasyon gör"dürtüyor". Kurban kapana kısıldığının, yavaş yavaş tüketildiğinin farkında değil, çünkü hayatına devam ettiğini sanıyor. Buna da bu dev mantar neden oluyor. Demek ki bilinçli bi varlık, öyle olması gerek.. Yanılıyosam söleyin?

Mantarın insanları canlı canlı sindirmesi olayı söz konusu, farkettiğiniz üzere öldürmüyor, ya da salgıladığı maddenin öldürme etkisi yok. Gene de bence mantar bilinçli olarak kurbanlarını öldürmüyor. Canlı olmalarının bir nedeni olmalı, ne biliyim bi nedenle *taze* seviyor kurbanlarını. Büyük ihtimalle insan canlıyken ürettiği vücut sıvılarını sindirdiği için bu yola başvuruyodur bisim *sevimli* mantar :P

Her neyse sadede geliim; kurbanların telepati ile anlaşmaları olayı söz konusu olabilir mi? buyrun 2 neden: Yannız ikisinde de mantarın bilinçli bi varlık olamsından yola çıkıyorum, başka türlü halüsinasyon olayı pek bi yalan olur

1.Madem bizim bu mantar bilinçli, madem kurbanlarına halüsinasyon gördürtme işini bilinçli olarak yapıyor, onların aynı halüsinasyonu görmelerini de pekhala sağlayabilir. Ama buna neden gerek duysun olayı var? Teker teker ele alsa, kurbanı ekisi altında tutmak kesinlikle kolay olur onun için...

2.şöle bi bilgi kafamın bi tarafında kalmış,açıkçası gerçek bi bilgi olarak biyerlerde mi okudum, yoksa bi bk romanından mı aklımda kalmış bilemicem, ama şu kadarının gerçek olduğuna eminim: güçlü bi uyuşturucu maddenin etkisinde kalmış bi insanın beyni, normal bi insanın beyninden daha farklı çalışır değil mi? eh şimdi bu mantarın salgısı fazlasıyla güçlüyse, neden kurbanlarında telapati yeteneğine yol açmasın?

ıkincisi daha mantıklı dimi? Nese daha fazla abartırsam bişileri anlatamaıycağımı yada anlamıycağımı hissediyorum. susuyorum :P

Ha bu arada, ınci'cim kafanı karıştırdığım için kusura bakma, eheh, napiim bölümü cidden beğendiğim için çok çenem düştü :PPP.. Hala düşük gördüğün üzere :D. bi PRO7'de izlemiştim valla bölümü, gerisi senaryoyu hatmetmekten kaynaklanıyo. bi Field Trip için bu akdar kasmışımdır heralde.. Ama siizn yazdıklarınıza bakınca bazı mantık hataları da gözüme batmadı değil, gene de bölüm kesinlikle güseldi valla..

From: black_witch 2/9/2004 1:06 pm

ruki açıklamış hadiseyi;evt halüsinasyon gördüler ama aralarındaki telepatiden dolayı bi çok olayı birlikte paylaştılar,e zihinleri bire bir aynı olamıycaı için farklı şeyler yaşadılar.sonuçta,halüsinasyon,bilinçaltının dışa vurumu olduu içün.bence de böyledir.bi de 'hikayeyi bi öyle,bi böyle,2 yana çekiştirmişler'yorumuna katılıyorum.aynı hikaye daha olgunlaşmış haliyle sunulabilirdi.

ayrıca,scully nin,mahalle arasında koşup oynarken mulder şekerini kapıp kaçmış da onu kovalıyo tadındaki'muldeeer!' çığlığı da her seferinde 'ah be oya abla,nerdesin' dedirticek cinstendi.

son on dakikada ben de bazı organizmaların etkisine girdim ki sanırım,uyumuşum-böyle de bi ilk gerçekleştirmiş oldum-o yüzden çok fazla yorum yapamıyorum,bu 6.sezondan yana hiç şansım yok ztn!

yine de güzel bölümdü,sanırım,dublajın da,bölümü pek benimseyemeyen arkadaşların düşüncelerini etkileyen önemli bi neden.

From: pinarb 2/9/2004 2:08 pm

Ben sevdim bu bölümü. Tamam absürt ve gereksiz kısımlar vardı ama yine de o kadar kötü değildi. Gri sahnesine bayıldım. Orada Mulder'ın yüz ifadesine ayrıca bayıldım.
Birde dublajı geçelim ama en azından görüntü düzgündü bu bölümde, Hülya Avşar stili uygulanmamıştı neyseki.

From: theafl 2/9/2004 2:59 pm
To: pinarb

ya bidakka bence bilinçli bir bitki değil o(ya da mantar daha doğrusu ben bunun bir mantar olmadığını düşünüyorum o sarı sıvıdaki halüsünojen madde etki etti)
bilinçli değil çünkü bir etçil bitkiyi ele alalım böcek gelince kanatları kapanıyor bazı bitkiler çevredeki hayvanların etkisinden kurtulmak için zehir salgılarlar ama hiçbiri bilinçli değildir hatta zehir salgıladığındanda haberi yoktur

yani bu bizim büyük fungal bitkimizde salgılıyor ama ne olduğunu bilmiyor bence bu yaratılıştan(ben buna inanıyorum)o bitkiye kazandırılmış bir özelllik yada sonradan kazanılmış bir özellik

yani bence bilinçli yapması imkansız gibi ve bu arada bilinçli olduğunu kabul edersem önüme bir yorumunuz daha geliyor

bitki görülecek olayları ayarlamıyor mulder bilinçaltındaki şeyleri scullyninkilerle birleştirip yaşıyor(yada tersi yada ikisi birden:))

bitki sadece o maddeyi salgılıyor

From: rukish 2/9/2004 3:40 pm

E şimdi tamam, bilinçsiz diyelim bitki. O zaman Mulder ortada bişiler döndüğünü anladığında nası Mulder2ı elimine edip Scully'nin halüsinasyonlarını ön plana çıkarır bu bitki?

Yane Scully bişiler olduunu anladığı zaman Mulder'ın gözleri önünde yeşil sıvıya dönüştü. Scully'nin halüsinasyonunda da aynı şey oldu.. Bu nası oluyo.. Halüsinasyonlarının gidişatına göre bi bitki, *bilinç* sahibi değilse, nası bir bilinci pasif hale getirip diğerini aktive eder?.. bunun olmaması gerekir o zaman. ancak "aha! Scully gerçeğe yaklaştı, çok fazla soru sormaya başladı, bu iyi deil, hemen çevirelim dierinin halüsinasyonuna geçelim" mantığını işletebilmek bilinçli bi yaratığın işi deildir de nedir ki?

annatabildim mi?

From: trustno13 2/9/2004 10:20 pm

ah rukicim, ah pırlantam (eski günlerdeki pelin tadını yakalamaya çalışıyorum burda) bitkiye bilinci verdin, iyi ettin, güzel ettin de mulder'la scully embesil mi? moron mu? onların da bir beyni, bir irade gücü, bir ne olduğunun farkına az da olsa varma yetisi yok mu? var tabi, işte sırf bu yüzden, sırf bu yüzden işte, halüsinasyonlarında(halüsü mü halüsi mi o da tartışılır) bi şeyleri çakar gibi oluyorlar (ahmet çakar) ve o anda realiteye, gerçeğe, hayata dönüyorlar.

bitkiye gelince, fazla kişilik, fazla bilinç vermişsin sen ona, yani ot bu bildiğimiz ot; lan bu herif yemedi uyuşmuyo, tribe girmiyo; bari bağyana sarkalım biraz: "merhaba hanfendi birer mantarlı sindirim sıvısı içseydik beraber" gibi yavşama yöntemleri geliştirebilir mi sanıyosun? varsa öyle bi bitki ben şahsen faydalanmak isterim o eşsiz karizmasından, yıkılan duruşundan (bayhan duruşu. dik durup 45 derece açıyla sağ ayak topuğuna bakınca bayhan gibi oluyosunuz, aynada denedim.)

diyeceğim şu ki yemekte mantar çorbası içtim, sakata geldik galiba...

Murat

From: theafl 2/10/2004 2:03 pm

ya ben hala inattayım
tamam scully çok soru sorunca sıvı olup yere yayılıyor ama bunun sebebi mulderın gerçeğe yaklaşması öyle olunca daha çok halüsinasyondan uzaklaşırsın(gerçeğe yaklaştıkça)böylece halüsinasyondan kurtulursun

eğer dediğin gibi olsaydı bitki bir dalını scullyye batırırdı sus bakiim sen ölde öyle sindiriyim seni diye düşünürdü(bu bitki sanırım sadece sıvıdan oluşmuyo öylede olsa scullyi boğardı:::)))))

From: rukish 2/11/2004 12:55 am

Valla bu mesaja ancak Mulder'ın tee bölümün başında söledikleriyle cevap verilir:

RUKI: (hurt) Sounds like crap when you say it..

Beyimiz Scully alaycılığıyla bise ahkam kesiyo. bak bakk... pekiiii

Abicim varsayım geliştirdik burda,bana kalsa mantıklı ama siz deyince böle salak bişi oluyo işte.. Niye canım? Olamaz mı bilinçli bitki kardeşim? ıstediin kadar ot de sen, onun da hakları var.. (Hay!! Ne dedim ben yaa!) Her neyse.. XF evrenindesin kardeşim esnek düşünecen azcık, olmayacak şeyi düşünecen ki olay biras egzantrik ossun, hatta işin mantığını burdaki gibi kuracan ki olay daha bi güsel ossun.:PP

Ha ben Mulder'la Scully'nin beyinsiz olduunu sölemedim ki, aksine beyinlerini fazla çalıştırdıkları için hayatta kaldıklarını söledim alooo.. Nerenizle okuyonus lan! Bitkinin yaptığı, gerçeğe yaklaşan beyinleri halüsinasyonun daha derinlerine itmekti.

Halüsinasyon gördüüne inanan bilinç gerçeğe kayar mantığında bişiler sölemş THEAFL(isim unuttum özür :P), katılıyorum tabe ki buna, o yüsden uyanıyolardı Mulder ile Scully, o sıvıya dönüşme sahnelerinden sora yerin altında gözlerini fln açıyolardı hatırlarsanız.. Demek ki kurbanı uyanınca anlıyo ki yeterli olmamış salgıladığı madde daha fazla salgılıyo, ay ne bilim vardır bi katakullisi onu da botanikçiler araştırıversin artıkın :P.. Bilinci devreyee sokarsak Muder ve Scully'nin o uyanık oldukları kısa süre içerisinde bişi yapmadıkları sürece, bu bitkinin elinden kaçmalarına imkan yoktu ve Mulder da o anı iyi şekilde değerlendirdi.

Hem madem bişileri çakıyolar, gerçeğe dönüyolar, ama sora nası oluyo da o gerçeğin de halüsinasyon olduunu anlıyolar? Madem öle ilk başta realiteye ulaşmaları lazımdı ama bitki izn vermedi kardeşim, başka bişi deil.. ızin vermedi dediysek te o bitkiye *ot* diyemeyiz artıkın. Başka bi *şey* o.. Yıllanmış bi bitkiye ot yakıştırması yapmak çok ayıp, kınıyorum valla .. Hah işte böle! :PPP

From: theafl 2/12/2004 12:41 pm

ot beyinli ottan özürdiliyorum:) :P

From: amorfati Dec-31 6:24 pm

Bölümü merakla bekliyorum (daha önce izlemedim çünkü) ancak kafama bir şey takıldı. cnbce bölümleri fox tv'nin sırasına göre yayınlamıyor muydu? buna göre sırada three of a kind'ın olması gerekmez mi? Kafam karıştı valla.

From: 2shy13 Dec-31 7:43 pm

Ben bu bölümü ilk kez izlediğimde pek bir şey anlamamıştım,hemen ardından Biogenesis sonra gümmm dizi yok olmuştu Tgrt'den.Ama ben de merakla bekliyorum.Çünkü aklımda kaldığı kadarıyla olaylar karma karışıktı ve dikkatle izlenmesi gereken bir bölümdü...Yarın çabucak gelsin:)

From: amorfati Jan-1 5:09 pm

Bu arada sitede bölümün gösterim tarihi 25.12.2005 olarak kalmış. Önemli değil gerçi ama olsun

From: rukish Jan-2 12:59 am
To: amorfati

Tamamıyla dalgınlık eseri yanlış bölüm tanıtımını koymuşum siteye.. benim hatam. kusura bakmayın..

düzeltilmiştir. :)

From: jdenton Jan-8 11:20 pm

Bu tarz gerçekle hayalin birbirine karıştığı olaylara ilgi duyduğum için bu bölümü çok beğendim.
Dikkatimi çeken ikisinin de -ölen çiftin aksine- ara ara yaşadıklarında bir gariplik olduğunu fark etmeleri oldu.Sanırım bunun nedeni gördükleri hayallerin fazla mükemmel olması.Mulder Scully?ye uzaylıyı gösteriyor.Sonra Scully Mulder?ın bütün duymak istediklerini söylüyor.??sen başından beri her konuda haklıydın.Ben yanıldım…??.Mulder bunları duyunca şaşırıyor ve bir gariplik olduğunu anlıyor.Aynı şekilde Scully?nin hayalinde herkes onun görüşüne kesin olarak katılıyor.O tersini söyleyin dese de kimse bir şey söylemiyor.Sonra kapı çalınıyor ve Mulder içeri giriyor.Aslında ölmediği anlaşılıyor.Bu nedenlerden dolayı ikisi de beyinlerinde yaratılan bu dünyaya uyum sağlayamıyorlar ve sürekli uyanmak istiyorlar.Bence onları kurtaran da bu oldu.
Hangi hayalin birlikte hangisinin bireysel olduğunu tam anlayamadım.Ama sanırım Scully?nin Mulder?a bunların gerçek olamayacağını söylediği hayal ve ikisinin Skinner?in odasında oturduğu hayal birlikte;diğerleri ise bireyseldi.

From: 2shy13 Jan-8 11:22 pm

Ben bu bölümü önceden izlememe rağmen sonunu unutmuşum yine.Çok değişik bir bölümdü ya.Kafa karıştırıcı sayılabilirdi bazı şeyler.Halüsinasyonlar kısmı tam da karakterlere uygun yazılmış bence.Mulder'ın uzaylıyı hayran hayran tanıtması çok koikti.Bu arada Scully için çok üzüldüm,yani Mulder'ı öldü zannettiği yerlerde garibim bir de rapor yazdı.şu tören meselesi de iyi ki de ağzından çıktı.Herkesin savunması falan.Vel hasılı kelam enteresan bir bölümdü zannımca.

From: sinekkk Jan-8 11:56 pm
To: 2shy13

6. sezonun bitmesine bir bölüm kala,Mulder ve Scully çatışmasına hasret kaldığım iki bölüm sonrasında field trip iyi geldi.Gerçekten kafamı dağıtan bir şeylerin olması çok güzel.
Bölüm harikaydı.Bu bölümle beraber Mulder ölse Scully nasıl ağlardı sorusuna az da olsa bir ipucu bulduk...Bana kalırsa hayal olduğunu bilmese de Scully,Mulder'ın ölmediğinin her daim farkındaydı.Halüsilasyon sınırları dahilinde olduğu için gözyaşları tam olarak geçerli sayılmaz.
Hayallere gelince Mulder'ınki tam kendine göre,zaten bölümün başında da olduğu ''biraz güveni hak ediyo artık''...Scully bilime karşı...Daha fazla kafam meşgul olamazdı.
şimdi bu bölüm böyle güzel olunca Biogenesis'i merak etmeden duramıyor insan..Sonra da hayırlısıyla 7.sezonumuza başlayacağız...

From: fbistop Jan-9 12:46 am
To: sinekkk

çok etkileyici bir bölümdü gerçekten. önce bölümün başındaki dialogla üzerine tartışılabilecek bir bölüm olduğunu düşündürdü, sonra da scully ve mulder'ın hayallerini kabul edememeleri ile iyice güzelleşti :) mulder, wallace schiff ile konuşurken "olamaz, bu bir uzaylı hikayesine bağlanırsa çok kötü olur," diye düşündüm, içeri giren parlak ışığın scully'nin feneri olduğunu görünce rahatladım :)

baş kısımdaki dialogda scully, her zamanki bilimsel yaklaşımını gösterdiğinde, bir an acaba scully bu tavrı her zaman bilerek mi ortaya koyuyor diye düşündüm, yani mulder'ın olayları açıklama tarzına yönelik onu dengede tutmak için bilerek yapılmış bir davranış mı bu diye. ki daha sonra mulder güvenle ilgili bir sitemde bulundu kendisine. bu bölüm bize kahramanlarımızın kendi inançlarını ötekinin inancından güç alarak sürdürdüğünü gösterdi (gerçi scully'nin bilim inancı ile mulder'ın inancını aynı kaba koymamız doğru olmayabilir, mulder'ın yaşamında büyük yer kaplayan dünya dışı yaşama olan inancı gibi değil scully'nin bilime olan inancı, en azından şimdi değil, belki ilk sezonlarda scully'nin böyle olduğunu söyleyebiliriz).

son kısımda, her ne kadar mulder kimyasal bir maddeyi iradeyle yıkmayacaklarını söylediyse de, kimyasal maddenin etkisinden yine iradeleriyle kurtuldular, etki halindeyken bile durumuna tuhaflığına yönelik düşünmeleri ve skinner'ın odasında mulder'ın olanları anlayıp aşağıdan kolunu dışarı çıkarması bunu gösteriyordu. netice olarak, bölüm benim için son 5-6 bölüm içinde milagro kadar etkileyici bir bölüm oldu. haz aldım yani ehehe :)

bu arada birşey eklemek istiyorum, hem scully ile mulder'ın güven ilişkisinin sorgualanması hem de hikayelerin akışı açısından, field trip ile how the ghosts stole the christimas baya paralellik gösteriyor. hatırlarsanız orada da scully ile mulder ayrı ayrı karı-koca hayalet çiftle kalıyorlardı, ve kadın mulder'ı, koca da scully'i ortağının onun hakkında kötü düşündüğüne dair inandırıyorlardı, ve birbirlerini vurup daha sonra bunun gerçek olmadığını anlıyorlardı.

önceden oğuzhan 6. sezonda birçok bölümde fanların mulder ile scully'yi nasıl görmek istiyorlarsa öyle görebildiklerini yazmıştı. trianlge'da mulder ile scully'nin öpüşmesine sanal olarak niteliyorsak, field trip'deki uzaylı görme hadisesini de gerçek olarak düşünemeyiz, sonuçta o kısım mulder halüsinason gördüğü kısımlardı, ama tabii sanal manal kardeşim sonuçta gerçek olmasa da senaryo bunları göstermek için yazılmış ve olmuş diyorsak orası da ayrı.

bir de scully kimyasal maddenin etkisine araziye ilk geldiğinde mantara bastığında girdi heralde? çünkü hastanedeki doktorla geldiklerinde mulder'ın cesedini buldular, orada girmiş olamaz.

From: blackdew Jan-9 9:15 am

Karşılıklı kendi inançlarını kabul ettirme dürtüsüyle geçen bir bölüm. Halisülsyonlarının bile bu yönde gelişmesi oldukça ilginç. Dizinin başında gösterilen evli çiftin halisülasyonunda -sanırım kadın görüyordu- sadece bir yorgunluğun ardından gelen dinlenme şeklindeyken, Mulder ve Scully nin ki tamamen kendi düşüncelerinin -inanç demek daha doğru olabilir- çatışması şeklindeydi. Ama asıl güzel olan karşılıklı olarak birbirlerinin düşüncelerine gösterdikleri belki olabilir mi yaklaşımından dolayı kurtulabilmeleriydi. Mulder-Scully evli olmayabilir ama gerçek karşılıklı sevginin ve birbirinin gerçekten tanımanın ne demek olduğunu dizinin başındaki çifte -adlarını hatırlayamıyorum- göstermiş olduklarını düşünüyorum

From: sedab Jan-9 9:26 am

bu bölümün hastası değilim ama sevdiğim yanlarıda var
başta şu konuşma mulder resman trip attı çok da yakıştı hani

SCULLY: Mulder, can't you just for once, just... for the novelty of it come up with the simplest explanation, the most logical one, instead of automatically jumping to UFOs or Bigfoot or...?

MULDER: Scully, in six years, how... how often have I been wrong? (SCULLY scoffs.) No, seriously. I mean, every time I bring you a case we go through this perfunctory dance. You tell me I'm not being scientifically rigorous and that I'm off my nut, and then in the end who turns out to be right like 98.9% of the time? I just think I've... earned the benefit of the doubt here.

(They look at each other, then MULDER crosses past her. SCULLY is speechless.)

From: margi13 Jan-9 1:27 pm
To: sedab

6.sezonda en begendiim bölüm field(filed)trip... mulder'in cenazesinde frohike'nin kayitsizca siseyi diklemesine çok güldüm...

mulder'in evindeki uzayli halüsinasyonunun baslangicinda yüzündeki mayismis ifade paha biçilmezdi...dünyadaki her canlinin yasantisinda degisiklik yaratmak istiyormus!!! ama degisiklik bir süre sonra eskimeyecek mi. devrimin problemi de burada zaten...sanirim hakli çikmak baydi, oradan kurtardi...

scully'nin halüsinasyonu daha kaygili(bu sefer {mulder}ölecek!)...madde ne biçimde etki etti bilemiyorum. bunlar çok subjektif zaten. ama scully ve mulder'in yasam dünyalari hakkinda çok sey söylüyor.
sonra onaylanma motifini görüyoruz. fakat bunun tadini çikartmiyor. ne kadar anti narsistik!!!

sonuç itibariyle gerçeklik testi yaptiran sahane bir bölümdü.

From: layaki Jan-9 1:38 pm
To: sedab

Nihayet Biogenesis'e geldik dayandık. Hadi hayırlısı. Önümüzdeki üç hafta X-Files yok bana. Allah dayanma kuvveti versin. Sonra da zevkin bini bir paraya olacak.
Field Trip, sabırsızlıkla beklediğim mükemmel XF hikayelerinden biridir. ılk mesajdan bu yana hikaye hakkında hem soru soruluyor hem de fikirler üretiliyor. ışte benim için işin zevkli yanı bu. Olay sadece bir senaryo izlemekten ibaret değil de biraz da bilmece çözmek havasıdır. Bir Lynch filmi gibi her şey.

Bölümde en çok hoşuma giden Mulder'ın girişte Scully'i "şimdiye kadar kaç kere yanıldığımı gördün" şeklindeki ters köşeye yatırışıydı. Scully o çok bilmiş halini bir an da olsa bıraktı.

Bence hikayeye iki türlü yaklaşılabilir. Birincisi o organizmanın bir bitki olduğu düşünülerek salgıladığı haki sıvının bireylere hayaller gördürdüğü şeklindedir. Bu durumda her kes bir takım hayaller görüyor ve biz de bu hayalleri izleyip bizimkilerin bilinçaltlarındaki düşüncelerin farkına varıp zevkleniyoruz.

ıkincisi sıvı salgıcının bilinçli bir yaratık olduğu ve kahramanlarımızı Matrix'vari bir kısır döngüye soktuğudur. Bana bu ikincisi daha yakın geliyor. Scully'nin bastığı mantarlar bildiğimiz ufacık sıradan mantarlardı. Ama mağaranın hemen tamamını kaplayan o "şey" öyle basit bir mantar filan olamaz. Bizim ünlü kara yağ uzaylılarımız da sıvı yaratıklar. Demekki bu türden yaşam formları olabiliyor. Mağaradan gelen o çok güçlü ışık akılda soru işaretleri bırakıyor(Scully'nin feneriyle olayı kapatmışlar... Yoksa üç filmlik Matrix ayarında bir çözümleme hikayesi yazılmak zorunda kalınabilirdi). Salgıcı, ele geçirdiği zihinleri kontrol altına alıp zihinlerini istediği gibi yönlendirebiliyor. O yüzden Mulder olsaydı şöyle yapardı Scully olsaydı böyle davranırdı gibi yorumların anlamı kalmıyor. Salgıcı onların zihinlerini deşerek (bu salgıcı aynı zamanda senaristler oluyor) onların çekişmelerini, inançlarını kullanıyor. Mulder kafayı uzaylılarla bozmuş. Onu kullanıyor. Scully gerçekçi davranır. Onu kullanıyor. Kahramanlarımızın kendi iradeleri sözkonusu değil yani. Sindirirken onlar üzerinde bir tür deney yapıyor. Aslında bir sindrim olup olmadığı da pek net değil. Matrix'deki sibernetik uzantıların yerini burada X-Files'ın olmazsa olmazı iğrenç bir sıvı almış...normaldir. Bizimkiler sıradan insanlardan biraz farklı oldukları için bu oyuna kolay gelmiyorlar tabii. Mulder içinde bulundukları sanal gerçekliğin farkına varıp Scully'e bunu söylediğinde yaratık son kozunu oynuyor. Onların kendinden kurtulduklarını hissettmelerini sağlıyor. Ama Mulder yine "yemiyor".

Bence o yaratık bu olaydan sonra kaçıp saklandı bir yerlere. Ya da geldiği uzayına geri döndü. 45 dakikalık bir senaryoda bu kadar anlatılabilecek ilginç bir oluşumdu. Böyle gizemli kalması da pek bir güzel oldu. Yarı alacakaranlık kuşağı, yarı bilim kurgu ve tamamı X-Files detaylarıyla dolu William Gibson'vari müthiş bir hikaye. Monday'den sonra sezonun en iyi bölümlerinden biri(Biogenesis'i ayrı tutuyorum).

Sondaki elele tutuşma sahnesi de dikkate değer bir vakadır. Ajanların ambulansa binmeme meselesini de düşündüm. Hepsi de yüz maskesiyle araştırma yapıyorlardı. Her an enfekte olabilecekleri kirli bir ortamda olduklarının farkındalar. Ambulansın içinde de zaten enfekte olmuş iki kişi yatıyor. Hani kuş gribi virüsü taşıyan iki tavuk gibi. Siz olsanız girer misiniz o ambulansın içine?

Selamlar
Lami

From: okatmer Jan-9 3:02 pm
To: layaki

Girişteki konuşmalar sezon sonuna geldiğimiz şu tarihlerde geçmişe yönelik göndermeleri ve Mulder-Scully ilişkisi bakımından gayet iyidi. Özellikle Mulder'ın %98,9 haklılık oranı dehşetti.

Bad Blood,Triangle,Dreamland, How The Ghost Stole Christmas ile devam eden Mulder-Scully kimlik bunalımı bu bölümde de vardı: kim kimdir, hangisi gerçek hangisi yalan silsilesi bu bölümde tavan yaptı. Bu xfiles yazarları nasıl insanlardır ki Mulder'ın Brown Dağı ışıkları teorisini böyle bir mantar hadisesine bağlayarak paranormal-bilim dengesini sağlamışlardır. Mulder'ın Scully'den duymak istediği "Mulder sen haklısın,ben yıllardır yanılmışım" diyaloğu da yapımcıların geçen yıllar için Mulder'a hediyesi olsa gerek

O Küçük şirin uzaylı ile ilgili sahneler benim favori X-Files sahnelerimden biridir. Scully'nin şaşkınlığı, Mulder'ın keyifli hali izlenmeye doymaz benim açımdan.

Scully'nin araçta (bence bir ambulans değil , kapısında forest...yazıyordu, sanırım başka bir araç)Mulder'ın elini uzatmasını "hissetmesi" ilginçtir ve elele araçta mutlu-mesut gitmeleri bana anlamsız gelmiştir. O aracın ambulans olmamas, neden ikisi yanlız kaldı sorusunun cevabı olabilir

Oğuzhan

From: 2shy13 Jan-9 9:03 pm
To: okatmer

Ben de birbirlerini hissetmek için ellerini tutuklarına inanıyorum.Orada elini ilk uzatan Mulder idi değil mi?"Scully bak kısmen yine ben haklıydım "demek için de tutabilir:)

Önceden izlememe rağmen ilk çıktıkları yerde kurtuldular sanmıştım ben de.Sonra ikincinde bir oh be nihayet çektirdi valla.Scully o mantara bastığında halüsinasyon görmeye başladıysa Mulder nerede başladı?Arabadan iner inmez mi?Açıkcası biraz zamanlamalarda kafam karıştı.Scully nasıl geldi Mulder'ın yanına?Skinner nereden ortaya çıktı?Gerçi bunun için Scully'nin FBI'a örnekler göndermesi veya her ikisinin ortadan kaybolması üzerine olabilir diye düşündüm.

Bigenesis için çok heyecanlanıyorum,gerçi bu pazar izleyemeyeceğim ama olsun Cumartesi tekrarına inşallah yetişeceğim...

From: amorfati Jan-9 11:46 pm

Öncelikle diziye göre,halüsinasyon etkisi yaratan, mantarın yeryüzünde kalan kısmına basılması sonucu serbest kalan sporlarıdır. Bu durumda yeraltında mağarada Scully ve Mulder'ın halüsinasyon görmesini sağlayacak spor bu durumda yeraltında nerede bulunur, dizide bu belirtilmemiş,buna göre Mulder'ın iradesini toplayıp elini topraktan çıkarmasının sebebini Mulder'ın iradesinin güçlüğünden değil, sporun etkisinin geçmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz belki de. Ayrıca Mulder mantarların üzerine Scully gibi basmıyor, otomobilinin lastiğiyle eziyor, kısmen korunuyor da denebilir. Öyleyse, Mulder'ı kurtaran arabayla oraya gelmiş olmasıdır. Zaten teaser'daki çift de doğa yürüyüşü yaptıklarına göre, büyük bir ihtimalle oraya doğrudan basmışlardır. Ölümlerine de bu doğrudan soluma sebep olmuştur

From: 2shy13 Jan-10 9:53 am

Bir dakika,bir dakika...Benim kafam karıştı şimdi.Mulder'ı koruyan araba ile gelmesi ise yani direk solumuyor ise o patlayan mantarları,Scully direk bastı ama o mantarlara.O zaman durumu nihayetinde çözenin Mulder olması da mı bundan kaynaklanıyor?

From: amorfati Jan-10 6:23 pm

Bu benim kişisel tahminim. Olaya "iradesi çok güçlü insanlar bunlar" yerine daha mantıklı bir açıklama getirmeye çalıştım. Sonuçta iradesini toplayıp, elini topraktan dışarı çıkarmayı başaran Mulder. O sebepten, böyle bir muhakeme yaptım.

Bu arada, halüsinasyonlar kimin halüsinasyonu ve telepati mi var olayda acaba gibi sorularla ilgili bir şey söylemek istedim: Bu mantarın bir bilinci olmasının bana mantıklı gelmesindeN yola çıkarak yarattığım teoriye göre mantar içindekilerin aynı halüsinasyonu görmesini sağlıyor olabilir. Yani sporlar onları uyuşmuş biçimde tuttuğu sürece onların zihin kontrolünü ele geçirip, ıKıSıNE de AYNI halüsinasyonu gördürüyor olabilir. Zaten teaserdaki çift, kadının halüsinasyonunda gördüğü halde bulunuyor. Bu durumda adamda aynı halüsinasyonu görmüş olabilir ki yine buna göre bilinç ve beyin kontrolü meselesine dönüyoruz ki bu organizma kişinin hareketlerini de-beynini kontrol edebildiği için- kontrol edebiliyor. Yani sporlar beyin ve irade mantar tarafından kontrol altına alınabilsin diye insanı uyuşturuyor, mantar da böylece kolayca kontrolü ele geçiriyor.Ancak dizide Mulder sporların etkisinde az birazcık korunduğu için iradesini toplayıp olayı çözebiliyor. (YAZDIKLARIM TABıı Kı VARSAYIM) Bu durumda dün söylediğim"halüsinasyonu yaratan şey sporlar" cümlesinden de dönmüş oluyorum: Halüsinasyonu dev organizma yaratıyor, sporlar insanın beynini uyuşturuyor.

From: 2shy13 Jan-10 7:28 pm

O zaman bizimkiler karşısındakinin halüsinasyonunu hatırlayabilirler miydi acaba?Bence Mulder'ı uyandıran Scully'nin kendi teorisini hemen kabul etmesi oldu ilk seferinde.Scully için de aynısı.O her zamanki gibi mantıklı va açıklanabilir bir çözüm bulmakla meşguldü.Başlangıçta ortaya attığı teori,halüsinasyonunda kendisine bile kabul edilemez geldi.

Ben de sporların bir çeşit uyuşturucu görevi gördüğüne inanıyorum.Bu doğanın kendisi galiba.Avını bir şekilde kendisine çekip,işini bitiriyor.Ama iradenin yine de bir rolü vardır bence.Hani doğrudan değilde nasıl desem bir türlü yardımcı faktör gibi.Daha çok olayların analizini iyi yapabilme yani aklını kullanabilme...Bu benim naçizane fikrimdir ki;Bu bölümde aslında Mulder'ın her zaman "inanan"olmasına rağmen bu inanışının körü körüne olmadığını gördük.Tabi bu zamanla hele hele Scully'nin bilimsel yaklaşımıyla gelişmiş bir şey.O'nun her zaman istediği fikirlerinin Scully tarafından kabul görmesi.Karşısındaki organizmanın canlı olduğu da buradan anlaşılıyor bence ki kişiye istediğini gerçekmiş gibi gösteriyor.Gerçeklikten uzaklaşan kahramanlarımızı U dönüşüne sevk eden bu.Onlar birbirlerini çok iyi tanıyorlar,nasıl düşüneceklerini hatta tepkilerini bile bilebiliyorlar.

Neyse ya bulmaca gibi bir bölümdü bence.Bölümlerini hepsi elime geçirdiğimde bunu defalarca izleyecem:)

From: Elsa_moon Jan-14 1:07 am

mantarın iki kişiye aynı rüyayı gösterme yetisine inanamadım ben. mesela ilk çiftin aynı rüyayı gördüğünü düşünmüyorum. Orada bize gösterilen sadece kadının halusinasyonu idi.

Mulder ve Scully' de ise durum başka. Dizinin en sonunda nasıl ki Scully, gözleri kapalıyken Mulder'ın eline uzanabiliyorsa tehlikedeyken de zihnen birbirlerine ulaşabiliyorlar diye düşünmek hoşuma gidiyor. ıkisinde de yarı uzaylılık var ne de olsa. Onca kapılan virüsler onca aşılar bir etkileşim doğurmuştur diyorum.

Tabi ben bu olaylara henüz sizin kadar aşina değilim.

From: amorfati Jan-14 6:42 pm

Oy oy oy oy valla pek hoş bi bölüm bu "Field Trip" insanı düşünmeye zorluyor. O yüzden pek sevdim.

Kalemi kağıdı alıp geçtim, televizyonun karşısına etraftakilerin "delirdi genç yaşında zavallı çocuk" bakışlarıyla birlikte :)) Neyse efenim, öncelikle 2 sorum olacak:

1. Bölümün başında "kıyafetler de yok olmuş" diye bas bas bağırılırken bölümün sonunda niye ikisi de kıyafetleri sadece kirlenmiş biçimde çıkarılıyorlar, hiçbir aşınma yok kıyafetlerde, neden??
2.
Brown Dağı ışıklarına noluyor acaba???

Başka bir şey daha diyeceğim,daha önce söylediğim bir şeyi çürütmek amacıyla: Kesinlikle ikisi en başından beri aynı halüsinasyonu görmüyorlar: Önce Mulder'ınki sonra Scully'ninki var. ıkisinin halüsinasyonları Scully, Mulder'ın cenazesindeyken, Mulder kapyı çalıp içeri girince birleşiyor bence.

Bu arada eğer mantarın zihin kontrol yetisi VARSA bana göre bunu sadece algılama düzeyinde yapıyor, yani çevrenin farklı algılanmasını sağlıyor kısacası duyuları kontrol ediyor, muhakeme yeteneğni kontrol etmiyor ki Mulder ve Scully olayı çözüyor. Ancak burada onların iradeleri sebebiyle muhakeme güçlerini kaybetmemiş olma olasılıkları var. Bu tez doğruysa, Scully'nin Mulder'ın ölümünde bir terslik olduğunu hemen fark etmesi biraz tuhaf oluyor. ıradesini toplamak için biraz mücadele etseydi bari. Mulder'ın "bu işte bir terslik var" diye kıvranmalarına gelince ise o bana iradesini toplamaya çalışan birinin mücadelesinden çok olayları çözüme ulaştırmaya çalışan ama yorgun( narkoz etkisi) bir insanın mücadelesi gibi geldi. Aslında sporlar işlevlerini tam olarak yapıp insanları uyutsalar belki de hiç problem olmayacak. Gerçi burada ikisinin de uyanmasındaki etken belki de onların kişiliklerinden ve amaçlarından kaynaklanıyor. Sonuç olarak bu ikisi olaylara hep şüpheyle yaklaşıp, çözüme ulaştırmak isteyen insanlar, halüsinasyonlarında da bunun için mücadele etmek zorundalar yoksa kendi gördüklerine kendileri de inanmazlar. Yani onların kurtulmalarının kendi özellikleriyle ilgili iradelerinden çok bence karakterlerinin yukarıda belirttiğim özellikleriyle ve tabii ki esas amaçlarının olayı çözmek olması ile ilgili olabilir.

Bir de mantar bilinçliyse, o zaman insanlara olayları istedikleri gibi veya mantıklı göstermek için bayağı bir çaba harcıyor ama belki de gelişmiş bir düşünme mekanizması olmadığından, ne olduğunu anlamaya çalışan insanlardan gerçeği saklamayı başaramıyor ve belki de bazen çuvallıyor? Bunu da Scully cenazede " Where is he? Where is Mulder?" diye bağrınca mantarın hemen Mulder'ı oraya getirivermesinden çıkardım. Yani mantar ona istediğini gösteriyor ama Scully'nin amacı olayı çözmek olduğu için bunu kabullenmiyor.( bi de tabii ki Scully'ni her şeye bilimsel bir açıklama bulmaya çalışması var,etken olarak)

Sonuç diyecek olursanız, ben yok diyeceğim zira bence bölüm insanlarasoru sordurup bir sonuca vardırmamak için tasarlanmış. Kesin sadistçe bir zevk almışlardır senaristler bölümü yazarken :PPP Yazdıklarımı toparlamak için de bayağı bir uğraştım bu sefer umarım anlaşılır olmuştur. ( mektup gibi oldu ben de öyle bitireyim bari)

Sevgiler,

Mert

[b][color=red]From:[/color] 2shy13 Jan-14 9:32 pm

Abartıyor muyum bilmiyorum ama bugün tekrarını yine izledim,gene kafam karıştı...Önceki söylediklerin birbirine giriyor.O neydi bu ne demişti?Hangisi ne halüsinasyonu gördü...

O kıyafet olayını senin yazdığını okuyunca fark ettim.Brown Dağı ışıkları da bir netlik kazanamadı...Hani zaten XF de netliğe ulaşan şey azdır ama.

Yalnız ben o organizmanın gayet kafa karştırıcı olduğunu düşünüyorum...

[b][color=red]From:[/color] amorfati Jan-14 10:09 pm

Benim tezime göre Mulder'ın mağaraya girmesiyle başlayıp, Mulder'ın Scully'e griyi göstermesinden sonra "senin kandırmaca iskelet teorisine inanman saçma, tuhaf" diyip baş ağrısının tutup etrafındakilerin sarı maddede yok olmasına kadar devam eden süreç, Mulder'ın halüsinasyonu; Scully'nin doktorla birlikte Mulder'ın sözde cesedini bulmasıyla başlayan ve Mulder'ın apartmanında cenaze sırasında Mulder'ın kapıyı açıp içeri girmesine kadar olan süreç Scully'nin halüsinasyonu; Mulder'ın içeri girmesiyle başlayan ve gerçek kurtulmalarına kadar görülen halüsinasyonlar da bence ikisinin ortak halüsinasyonudur. Diyorum ben şahsen bizzat kendim

Bir önceki mesajım zaten tam olarak bir açıklama değildi. Ben sadece Scully ve Mulder'ın oradan kurtulmalarını sağlayan şeyin ne olabileceği konusundaki olasılıkların şöyle bir değerlendirmesini yapmaya uğraştım ancak görüyorum ki az biraz çorba etmişim, o yüzden toplu bi özet yapmadan duramayacağım - Ben de uzman kesildim yahu forumun başında ukalalık yapmadan duramıyorum sonra da herşeyi karıştırıyorum bi çenemi tutsam-neysee:

1)Mantarın bir bilinci olduğunu ve beyin kontrolü uyguladığını kabul edip Mulder ve Scully'nin karakterlerinin onların kurtulmasındaki etkilerini minimuma indirelim: Bu durumda organizmamızın beyni kontrol etmesinin ya da onu yönlendirmesinin kısıtlı olduğunu kabul etmek en mantıklısı olur bence çünkü Mulder da Scully de olayın içinden kurtulabiliyorlarsa o zaman organizma onların düşünme yetilerini tamamen engelleyememiştir ama onların halüsinasyon görmesini sağlamıştır. Bu yüzden organizmanın beynin muhakeme yapmasını engelleyemediğini ama bizim etrafımızda olmayan şeyleri görmemize yol açtığını yani etrafımızı yanlış algılamamıza sebep olduğunu söyleyebilmemiz mümkün olabilir.

2)Mantarın yine bir bilinci olduğunu kabul ediyoruz ama Mulder ve Scully'nin iradelerinin güçlü olmasını önemli bir faktör olarak olarak alıyoruz, bu durumda mantar insanın muhakeme yapma yetisini de engelliyor ve Mulder'la Scully olayı çözmek için güçlü iradelerini toplayıp muhakeme yapabiliyorlar ve kurtuluyorlar ( Bu teori bana oldukça tuhaf geldi çünkü Scully'nin iradesini toplama çabasına dair bir görüntü yok elimizde Mulder'ın şakaklarına masaj yapıp "burada tuhaf bir şeyler var" demesi bana daha çok narkoz etkisiyle kafası dağılmış bir insanın kendini daha iyi hissetme çabası gibi geldi ki ben mesela çok yorulduğumda aynı şeyi yapıp işime konsantre olmaya çalışırım, irademle mücadele etmem...)

3)Mantarın yine bir bilinci olduğunu kabul edip, Scully &Mulder'ın karakterlerinin ve bu mantara girerken kafalarındaki amacın, olayı çözümleyip kurtulmalarında etkili olduğunu iddia ediyoruz: Bu durumda organizma nabza göre şerbet veren bir bilince sahip oluyor. Yani Scully ve Mulder oraya olayı çözmeye gidiyorlar, bu yüzden organizma onlara bu yönde halüsinasyonlar gösteriyor, ancak Mulder ve Scully kendilerini gerçeği bulmaya adamış oldukları için durmadan olaya şüpheyle yaklaşıp sonuca ulaşıyorlar. Bu teori de aslında birinci teoriyi doğru kabul ettiğimizde ortaya çıkıyor( Organizma muhakeme yapmayı engelleyemiyor.)

4) (Bu sonradan aklıma geldi) Mantarın bir bilinci olMAdığını kabul ediyoruz. Bu durumda halüsinasyonlara aşırı narkozun yol açtığını ve Mulder'la Scully'nin amacı olayı çözmek olduğu için işin ucunu asla bırakmadan olayı çözüp kurtulduğunu söyleyebiliriz.

-Organizmanın(mantarın) insanların kafalarındakileri okuyup ona göre halüsinasyon yaratması da 3. teori de belirttiğim üzere olası, ama bana göre mantar bunu yapmaya çalışırken çuvallıyor ki bu da Scully'nin tuhaflıkları fark etmesini sağlıyor. ( Scully'nin "Mulder nerde?" diye bağırmasıyla Mulder gelince bir tuhaflık olduğunu anlıyor. Bana göre mantar Scully'nin Schiff çftinin ölümüne getirdiği açıklamayı Scully'e karşı kullanıp Skinner, Lone Gunmen gibi insanların Mulder'ın ölümü için bu açıklamayı getirmesini sağlıyor ve buna Scully'nin inanacağını sanıyor çünkü Scully'nin o ana kadar kafasında ürettiği en mantıklı tez o ama konu Mulder olunca Scully bu açıklamaya inanmıyor ve şüpheleniyor. Sonunda belki de mantar Scully'nin bu şüphesine herhangi bir biçimde cevap veremeyeceğin anlayınca hatasını kendince telafi etmeye çalışıp Mulder'ı oraya getiriyor. Bu da bize Scully'nin Konu Mulder olunca koca mantara bile neler yaptırabileceğini göstermiyor değil hani-shipper damarım tuttu da birazcık affedersin:))

Umarım bu sefer saçmalamamışımdır, zira bi önceki mesajım saçmalama noktasında karışık olmuş o kadar çabalamama rağmen
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Per Şub 08, 2007 8:54 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bugün gazetenin arka sayfasını açtım ve...
http://www.vatanim.com/root.vatan?exec=haberdetay&tarih=08.02.2007&Newsid=107603&Categoryid=7
Aklıma hemen Field Trip geldi...
http://xfphotos.fredfarm.com/season6/fieldtrip/cap013.jpg
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Per Şub 08, 2007 9:04 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Haberi yazan ben olsaydım lafı XF'ye getirmeden duramazdım ya Razz Gerçek X files bu olsa gerek.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
paranoid android
Çaylak
Çaylak

İletiler: 118

İletiTarih: Sal Mar 27, 2007 10:36 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bu bölüme denecek çok şey var aslında ya,ben gene de talihsiz bir sezon geçirdiğimiz ve nihayete ermekte olan sevgili XF'ımızın bugün tekrar izlediğim ve finalinde dayanamayıp alkış tuttuğum Field Trip bölümünün tüm zamanların en iyi 5 XF bölümü sıralamam arasında yer aldığını ve bu denli güzel bir bölüm izlettikleri,yaşattıkları için emeği geçen herkese sonsuz sevgi ve saygılarımı sunduğumu belirtmek istedim...

nasıl bir senaryo,nasıl bir yönetmenlik,nasıl bir oyunculuktur bu..insanı 10 dakikada bir dumurlardan dumura sürüklemek,evdeki uzaylı görüldüğünde yüreğinin ağzına gelmesi,scully'nin mulder'a her konuda haklı olduğunu söylemesi,mulder'ın skinner'ı vurması,brown mountain ışıkları,mulder'ın cenazesi,finalde el ele tutuşan ajanlarımız ve bölümün yayınlanmasından bugüne kadar gelmeyi başaran "acaba kurtuldular mı gerçekten?" sorusu ..

nefesim kesildi tekrar ve tekrar..

tebrik ve teşekkürler!
Başa dön
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Çar Mar 28, 2007 12:37 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu bölümü ne zaman izlesem kafam karışıyor,halüsinasyon sekansları nerede nasıl başladı falan birbirine giriyor,hatta Skinner'ın ofisine geldikleri yere kadar-oranın dahi hayal olduğunu her izlediğimde unutuyorum yaa.
Benim de favori bölümlerinden Field Trip.Biogenesis'ten tam önce iyi bir stand alone bence Very Happy

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
txfmatrx
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 251

İletiTarih: Çar Haz 03, 2009 7:16 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
dün canım sıkıldı rastgele bir bölüm izleyeyim dedim bu bölüm denk geldi çok da iyi oldu. bu kadar güzel bir bölüm olduğunu hatırlamıyordum Field Trip'in ama güzel bir standalone gerçekten. aslında altıncı sezon o kadar kötü değildi ya çok güzel bölümler de var. monday en sevdiğim bölümlerdendir mesela Smile
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Per Haz 04, 2009 3:03 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ah ah, vallahi üşenmedim okudum yorumları. Destan yazmışım, şaşırmadım. Very Happy Çok severim ben bu bölümü. sanırım en çok ta sondaki el tutma sahnesini.. Razz

Neyse ya, deliler gibi yorum yazdığım, methiyeler, destanlar düzdüğüm günleri özlemle anıyorum. snif Sad
Başa dön
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Per Haz 04, 2009 4:56 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
DVDden tekrar izleyip şuralara yorum atıyorsunuz ya hiç düşünmüyorsunuz tüm sezonlar elinde olmayanları. hatırlıyoruz o güzelim bölümleri canımız çekiyor hasretimiz depreşiyor izleyemiyoruz kahroluyoruz. Sad Sad Sad

CNBC-E'den umudu kestim ama bir kanal tekrar versin yav!!! Evil or Very Mad
Başa dön
serap
Çaylak
Çaylak

İletiler: 51

İletiTarih: Per Haz 04, 2009 6:02 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
O ellerinizi yirim sizin yirim. Laughing evet ben de burada okuyunca tekrar izledim (isatay seni anlıyorum, bir zamanlar bende sinirden deliyordum) güzel bölüm gerçekten, yalnız şimdi birinci halüsinasyonu Mulder görüyor uzaylı olanı, ikincisini Scully görüyor Mulderin öldüğü, üçüncü halüsinasyonu kim görüyor ikisi birden mi? Bi de bence o çift gerçekten öldü öyle değilmi, ben öyle anladım.
Başa dön
serap
Çaylak
Çaylak

İletiler: 51

İletiTarih: Per Haz 04, 2009 6:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu arada söylemeden yapamiiciiim bu bölümde Scully çok güzel beaa Very Happy amaaa çooookkk güzeelllll, nedenn.. nedenn.....neden bu kadar güzelll.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes (kusura bakmayın bu Scully bazen bana dengeyi kaybettiriyor )
Başa dön
UYGary

İletiler: 33

İletiTarih: Per Haz 11, 2009 9:25 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Scully aslında her bölümde güzel..
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Pzr Tem 26, 2009 11:20 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Sezonun en güzel bölümlerinden biri.Benim açısından X Files'ta ilk 10'a rahatlıkla girebileceği bölüm.Oldukça karışık ama bir hayli heyecanlı,keyif veren bir bölüm.X Files denince aklıma ilk gelen bölümlerden.
Başa dön
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Sal Tem 01, 2014 10:58 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
North Carolina bölgesinde yer alan ve açıklanamayan tuhaf ışık oyunları ile meşhur Brown Mountain çevresindeki organik bir çeşit sindirim ve salgılama özelliği bulunan dev mantarın önce genç bir çifti sonra da olayı incelemeye giden Mulder ve Scully'i etkilemesi ile olaylar gelişiyor Field Trip'te.

Bir ara Avustralya'da çekilen Picnic at Hangingrock filmi geldi aklıma. Kayalarda kaybolma temasında...

Gerilim dozu yüksek bir bölümdü. Özellikle aynı halüsinatif hayali yaşamaları ve aynı hayalden çıkmaları oldukça etkileyiciydi.
abidin

İletiler: 28

İletiTarih: Cum Şub 06, 2015 11:01 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Jim Beaver namı diğer Bobby Singer abimizde bu bölüme konuk olmuş
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız