X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
4X21: Zero Sum

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Believe The Lie - Sezon 4
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1450

İletiTarih: Sal Arl 27, 2005 1:32 pm    İleti konusu: 4X21: Zero Sum Alıntıyla Cevap Gönder
From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 7/13/2002
To: ALL

Her şey Scully için
Momento Mori'yi hatırlar mısınız? Skinner amca orda Mulder'a CSM ile anlaşma yapmamasını çok açık bir dille emretmişti. 'o yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin' cinsinden bişeyler söylemişti doğru hatırlıyorsam. ve dün gece Zero Sum'da kendi ağzından duyduk kendi tavsiyesine uymadığını.

Bölümü ilk izlediğimde baştaki 5-10 dakka ağzım açık kalmıştı. 'Skinner'ı bu kadar yanlış mı tanımışım?' diye şok olmuştum. işin aslı ortaya çıkınca şaşkınlığım azalmadı ama.

konuya devam edicem ama bir sansür mü yedik? yani Skinner üstündekileri çıkarıp çöpe koyarken XF jeneriği girdi ve görüntü bikaç sn ilerisinden başladı. yanılıyor olabilirim, ama eğer sansür niyetiyle yapmışlarsa, 1- çok komik, 2- yarısı var yarısı yok nasıl sansür bu?!

Bir myth bölümü Scully olmadan ancak bu kadar güzel olabilir. Scully yoktu demek hata aslında, herkesin yaptığının ya da yapmadığının arkasında Scully vardı. Böyle bir şeyi daha çok Mulder'dan beklerdik. Sanırım Skinner da bundan korkmuş olacak ki, kendini kurban etmeyi daha kolay ve mantıklı bulmuş.

Bu sefer şu kolonileşme işini biraz düşündüm. Herrenvolk'ta gördüğümüz arılar belliki taşıma amacıyla üretiliyor. arıların aşırı saldırgan bir tip olması da bulaşmayı kolaylaştırıyor. Çiçekle uzaylı virüsü ne alaka diye düşünür dururdum, sanırım bu sefer çözdüm. Smallpox virüsü, diğer adıyla variola virüsü, pox virüs ailesinden. Pox virüsü, yapı olarak en karmaşık ve en büyük virüs. Uzaylı virüsünü de bu hastalıkla beraber taşımanın pek çok yararı var dolayısıyla. hem çok bulaşıcı, hem de virüs yapısı itibariyla avantajlı. Kanada'daki o çiftlikten postalanan paketlerde arılar vardı ama paketlerden biri hasara uğradı ve posta idaresinde beklerken arılar dışarı çıkıp tuvaletin duvarının içinde üreyeme başladılar. O posta görevlisinin ölümü planlanmamıştı ve hemen ortadan kaldırılması gerekyordu. onu da skinner'a yaptırdılar.

burda dikkatimi çeken başka bir şey konsorsiyumun CSMyi biraz başıboş, kendine buyruk halde bırakmış olması. adam bağlantım var diyo, kim olduğunu açıklamıyor. denemeye başladık diyor, başarılı diyor, belliki yalan söylüyor. ve anlaşılan Mulder-Scully ve FBI'la ilgilenen de sadece CSM.

Momento mori'deki tavsiyesini dinlediği ve bu bölümdeki tavırları nedeniyle Mulder'ın Skinner'a iyice güvendiğini düşünüyorum. silahını bulduktan sonra bile onu koruması(her ne kadar buna gerek kalmamış olsa da) bunun bir göstergesi.

Marita'dan da bahsedeyim iki kelimeyle. Manipulative b*tch

Scully'nin kanserinin ilerlediğini öğrenince Skinner yaptığı anlaşması bozmaya karar veriyor. O tetiği çektiğinde kaç kişi sevinçten uçtu bakayım? Keşke aynı numarayı Mulder da One Breath'de yapmış olsaydı. Ama işte Skinner ve Mulder arasındaki fark. Mulder doğru düşünemez hale geliyor bu kadar baskının altında. Skinner ne de olsa Vietnamı görmüş geçirmiş biri.

Haftaya Elegy var. bu şu demek. Allah izin verir de şu dünya gözüyle 5.sezonu da izlersek, 5.sezonun ortasına kadar sürecek bir angst festivali başlıyor demek. Filmlerde falan ağlayan tiplerdenseniz, yanınıza bir kutu mendil alsanız iyi olur.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

From: incig 7/13/2002
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR)

Öncelikle bu yeni forum hk.bir soru: Burda To: ALL olarak yollayamıyor muyuz mesajları?
Gelelim Skinner'a. Vay be! Adama bak, neler yaptı? Ben bu bölümle ilk kez müşerref oldum. Senaryosunu da kağıt üstünde okumak istememiştim nedense. ıyi ki de okumamışım, çünkü bir şey anlamazmışım. Bölümün ilk başları şaşkınlık vericiydi. Skinner'ın kopyası falan diye düşünülebilirdi ilk kez izleyen bilmeyen birisi.
Scully için böyle bir işe girişmesi inanılmaz birşeydi. Gerçekten de Mulder'dan beklenirdi böyle birşey ancak. Skinner'a Scully'nin nerde olduğunu, hastalığının durumunu anlatırken baağı soğukkanlıydı, üzüntüsünü belli etmemeye çalışıyordu. Sakal traşı da olmamış gibiydi farkettiniz mi? Ee, tabii aklı Scully'de.

şu arılar beni fena yaptı bölümü izlerken. Kadın tuvalette sigara içiyor, dışarısı arı kaynıyor. Tüylerim diken diken oldu. şu arılarla daha fazla uğraşmasalar diyeceğim, ama ne kadar uğraşacaklarını hepimiz biliyoruz.

CSM'nin sesi değişmiş ve Atilla Olgaç olmuştu. ıyi de olmştu. şimdiye kadar CSM'yi konuşan en iyi ses. ınşallah daha fazla değişmez. Bu arada Skinner'ın sesine hala alışamadım. Eski sesi daha gidiyordu tipine.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 7/14/2002
To: incig

CSMnin yeni seslendirmesi benim de dikkatimi çekti. bence de değiştirilmemesi gereken bir ses. ılk kez CSM beni korkuttu desem yanlış olmaz sanırım.
Arılarla bu kadar uğraşıyor olmaları, ister istemez bende tepki oluşturuyor. Bir daha hiçbir arıya aynı gözle bakamayacağım. Arıların saldırısına uğrayıp kıvranan insanları görünce, aklıma küçükken korkup da izleyemediğim bir film geldi. Orda da arılar bir kasabaya saldırıyordu.

son bir şey. hayır inci, cevap yazarken "all" seçemiyorsun. ne yazıkki.

From: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo) 7/14/2002

say hello to heerenvolk!
skinnerın bu işleri unuttuğu ortada.çünkü mulder skinner a rağmen birçok kanıta ulaşabiliyor.bunun skinner ın mulder ın düşünce yapısını aklına getirmeyişinin de etkisi var tabi.ama skinner ın bu kadar da uçacağını düşünmemiştim.tamam csm nin yetkisi altında ama bu kadarda kendini ezdirmemesi lazımdı.neyse bundan sonra yapmaz zaten onun ne mal olduunu iyice anladı:)ama bu bölümde csm ye olan gıcıklığım hafif bir nefrete dönüştü.ama en güzel bölüm skinnerın mermileri csm nin arkasındaki kapıya sıkışı ve daha sonra csm nin şu kadınla(adı neydi yaw maria neydi?)konuşması
-O na ne söyliyeyim efendim?
-O na duymak istediklerini söyle!

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 7/14/2002
To: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo)

bölüm boyunca CSMnin ve Maritanın söylediği her şeyin Skinner ve Mulder'ın duymak istedikleri şeylerden başka bir şey olmadığı konusunda endişelerim var. Özellikle CSM'nin 'Scully'yi kurtarabilirim' ayakları.

From: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo) 7/15/2002

bence csm her nekadar mulder ve scully den nefret ediyomuş,onlara gıcık kapıyomuş gibi gözüksede bir yerde onlarada sempati duyuyor.onları bazen yani çok nadirde olsa koruyor yada kötülük yapıyor gibi gözükürken onlara iyilik yapıyor.ama bende herşeyin DUYMAK ıSTEDıKLERı olmadığında hem fikirim:))

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 7/16/2002
To: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo)

şu koruma, iyilik yapma ve sempati duyma meselesine bi örnek versene. benim aklıma gelen yok da şu izlediğimiz sezonlarda.

From: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 7/16/2002

CSM'in dünyaya bakışı farklı epey.Dolayısıyla koruma anlayışı da.son zamanlarda CSM üzerine kafa yoruyordum. bir de Teena Mulder... neyse bende düşündüm koruyor mu Mulder'ı yoksa korumuyor mu...Aklıma krycekle yaptıkları haçlı seferi muhabbeti geldi.orada Mulder'ı koruyor.kendi koruma anlayışıyla.yani her şeyi mahvetmesine herkesi harcamasına (Spender!!) rağmen aslında onda da iyi kalmış bir kaç öz kırıntısı var.kimse kötü doğmaz...şartlar onu bu hale getirmiş olabilir.

From: Every day above ground is a good one. (trustno13) 7/17/2002
To: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13)

***Bu bölüm incelemesini Melis'e ithaf ediyorum. Skinner,o ve ben bi türlü biraraya gelip de bir 70'lik Tekirdağ deviremedik...***
ıçkili,çakırkeyf,belki de sarhoşsunuz ve ayılmak mı istiyorsunuz? X-Files izleyin,tercihen Zero Sum'ı!

Bölümü izlerken not tutma rekorumu kırdım ve 20'den fazla madde sıraladım. Bu,Memento Mori'den bile fazla(sanırım). neyse,gelelim bölümümüze!

Teaser süperdi! Hem arıları hem de Skinner'ı gören cennetlik olmuştu epeydir.O arılar var yaa,o tuvalete sağ giren ölü çıkardı ancak,zaten öyle de oldu.

TATAM!Kapı açılır Skinner'ın oturduğu masanın FOX MULDER'a ait olduğu görülür. ışte,izleyeceğimiz şeylerin bir işareti..

Bu bölümden sonra herkesin ortak geyiği olacak olan "Skinner da pek bi hamaratmış,bizim eve tutalım onu pek güzel temizlio,hem FBI'da kazandığından daha fazlasını veririz" cümlesini kullanmıycam. Onun yerine o sahnedeki yüz ifadesinin tüm bu olanlar,CSM ve bu geyiği yapanlar hakkındaki fikirlerini ne kadar güzel açığa vurduğunu inceliycem: ığrenç!!!! Smile)

Teaser'dan sonraki ilk 10 dakka nasıldı ama! Tüm zamanların belki de en gergin açılış sahnelerinden biriydi. Hiçbir dialog yok,sadece Mark Snow'un eşsiz müziğiyle artan gerilim var! kesinlikle 10 üstünden 11.

Bunları yazarken farkettimki Skinner her yaptığıyla kendini aşmış durumda bu bölümde.

AD'miz kendini Mulder olarak tanıtıyor ya... Eğer Mitch Pileggi'yi ilk etapta Mulder rolüne uygun görselerdi,herkesle bahse girerimki X-Files yarım sezon bile dayanmazdı Smile))

Heheh şu meşhur slip'li Skinner sahnesine ne oldu şaşırdım! Bi anda arkadaşlar hemen introyu "slip"lediler araya! Smile)) (slip ingilizce araya sıkıştırma anlamında da kullanılıoda :p) Yalnız şimdi ciddi bir soru: Skinner'a olan bu gizli hayranlık a)cinsellik açısından düşünürsek Freudyen bir yorum olarak babaya olan düşkünlük,sevgi yada hasret olabilir mi? b) yada daha basit bi şekilde kel erkekler daha mı çekici? Smile)

Kim ne derse desin seslendirme süper! Skinner'dan en ufak yan karaktere kadar,olabileceğinin en iyisi bence!

Mulder,Skinner'a Scully'nin hastanede olduğunu,tümörün büyümüş olabileceğini söyleyince AD'miz CSM tarafından bu komplo oyununun içine sürüklendiğini anlamaya başlıyor. Yine yüz ifadesi süper.

Ve CSM. Onu görmek harika. Nefret etmek ise Scully'ye aşık olmak gibi bişey! Ezgi'ye şu açıdan katılmıyorum: The manipulative one is *this* bastard.

Mulder ajanlığını konuşturdukça,Skinner'ı köşeye sıkıştırıyordu. Kabul et Skinman,o yöntemini hiç tasvip etmediğin Spooky astın,zehir gibi bir ajan işte!

Gecenin lafı CSM'den: "Ajan Scully'nin önünde uzun ve sağlıklı bir hayat var." Tabiki öyle! Çünkü o ölümsüz! (Trust no one. Trust Clyde Bruckman.) Ama O'nun da bu itirafından sonra biricik Scully'nin hayatına dair yüreğimde oluşan tüm soru işaretlerine su serpilmiş oldu.

Skinner'ın kurcaladığı ve Mulder'a Marita tarafından yollanılan resimler,Herrenvolk'a hoş bir göndermeydi.

Olaylar geliştikçe Skinner'ı ilk kez kontrolü kaybeden ve paniklemeye başlayan biri olarak görüyoruz. Bu da ilginç bir karakter geliştirmesiydi.

Yaw şu arılar olaya çok güzel bir dehşet boyutu katmış. Baya bi bölümdür eksik olan şiddet unsuru geri gelmiş. Millennium izlerseniz böyle oluyor. şiddeti ve onu yüceltmeyi istiyorsunuz.

Gecenin lafını yukarda yazmıştım,gecenin emri ise Skinner'dan(tabiki): "Bulduklarını bildir." kaç defa söylediğini sayan var mı?

Skinner'ın Marita'yla olan konuşması CSM'nin şeytani zekasını gösterdi. Hissetirmeden Skinner'ı suçlu göstermek,komplonun bir parçası haline getirmek...Bu arada Marita Skinner'a Mulder'a baktığı gibi bakmıyordu hiç,AD'miz tipi değildi heralde.. :p

Hep Skinner Mulder&Scully'nin poposunu kurtarcak değil ya! Burda kahraman Mulder'dı!

REKLAM: gırgır matrak "sikeçler" Müslüm&Yusuf showdaymış. Jilet getirin bana.

Bilinçlice duvara isabet ettirlmiş 3 kurşunun asıl hedefi ben olsaydım, ben de bi sigara içerdim yani! Smile)

Ve klasik bir son. Pat die olduğunuz yere çiviliyor. Tüm ipler CSM'in elinde. Marita,Skinner,Mulder,Scully hatta Sendika'nınkiler bile...Ve herkese duymak istediklerini söylüyor,o yönde emirler veriyor. CSM: a.k.a the Devil.

bölümün mitoloji unsurlarına değinmedim,çünkü arılar,çiçek hastalığı ve kolonileşme ile ilgili herşey,zaten benim yazdıım mitoloji bölümünde Smile) bi daha canınızı sıkmak istemedim. Yalnız bazı yerlerde yazılıp çizildiği gibi bu bölümün ne F.Emasculata ile bi ilgisi var, ne de arılar öylesine rastgele kullanılmıştı. Gerçekleri bide doğru şekilde öğrenmeyi öğrenebilsek...

Murat

From: meleren 7/18/2002

Evet güzel bölümdü Skinner ı izlemek güzeldi hele kendini ajan Mulder olarak tanıtmasında şok oldum Allah Allah bu işte bi bit yeniği var ama ne diye uzun süre bekledim ve sonunda evreka Smile
Arı sahneleri müthişti hele benim gibi bir arı fobiniz varsa küçükken sürekli beni sokarlardıda:)
Ayrıca Mulder ın Skinner ın suratını kamerada gördüğü anda müthişti inanamadı ama aslında inanmamasıda gerekirdi bu kadar olaydan sonra Skinner ın bir sebebi olması gerektiğini bilmeliydi gerçi Skinner anlatınca hemen çaktı davayı hadi affettik:)
Bu arada bende sansür mü koyuldu anlayamadım bu bölümü izleyen varsa açıklasın. yani sansürse orayı neden göstersin???
Marita nın Sonuçta CSM nin adamı olup duymak istedikleriyle insanı yönlendirmesi beni etkiledi hele Skinner ın yardım almak için onunla konuşması ama sonuçta onun Skinner ın ağazını yoklaması ilginç bir noktaydı.
Ne diyebilirimki Herşey Scully için hadi Mulder için böyle olduğunu biliyordukta hiç Skinner ı böyle düşünmemiştik enteresan!!

From: Every day above ground is a good one. (trustno13) 3/1/2005

Kimse izlemedi mi yahu? hiç de göz ardı edilecek bir bölüm değil Zero Sum. Seda'nın tek kelimelik muhteşem yorumlarını bile arar oldum.

Bana gelince, pazar gecesi sırf bizim mahalle'de kablo tv arızalı olduğundan tüm dizileri kaçırdım.

Murat

From: spooky_gs 3/1/2005

scully nin yoklugunda bolum sanki skinner e adanmisti skinnerin ajanlarini koruma istegi, onlar icin kariyerini ve hayatini riske atmasi (yanilmiyosam bunu daha once de yapmisti) kesinlikle cok onemliydi ama benim cozemedigim daha once "kotu adam" olarak gordugumuz Mr. X in sonradan muhbir olmasi ve ölürken bm sekreterligini isaret etmesi ve bu bolumde de marita covarrubias in telefonla CSM yi aramasi???
ve tabiki arilar konseyin deneylerini gerceklestirmek icin önem verdigi (bkz: FTF) ve kullandigi araclardan sadece biri...

PS: giriste gozuken fox mulder yazisi kesinlikle cok guzeldi

From: dana_melissa 3/1/2005
To: spooky_gs

bölümün neredeyse tamami Skinner i içeriyordu.bölümün basindaki anlatim tarzi tamamen farkliydi.x-filesın anlatim tarzi;olaganustu bir olay olur (veya eski bir dosya mulder ın ısrarlari uzerine tekrar acilir) ve delillere yaklastikca bölümün heyecani da artardi.bu sefer suclu (daha dogrusu olaylari gizlemeye calisan) belliydi ve mulder'ın takibi anlatiliyordu.bu yuzden bolumun içeriği farkliydi.
ayrica GA yoktu.bu yuzden nedense ben bolumda bir eksiklik hissettim.sanki birseyler eksikti.bu da soylediğim gibi,Scully nin olmamamsindan kaynaklaniyordu.

From: layaki 3/2/2005
To: dana_melissa

Merhaba,
Dün akşam Almanya'dan döndüm. Ortalığı toparlarken canım sıkıldı ve oturup Zaro Sum'ı izledim(viedomu çok seviyorum).

Berlin'deki iki günlük konferansımızın ardından Stuttgart'a akrabaların yanına gittim ve bir hafta oralarda gezdim. Bol bol ÇR mağazalarını taradım. CNBC-E ve Discovery kanalları birlikte şifrelendiği için CNBC-E kanalı oralarda izlenemiyor. Ve şimdi yine çok kaliteli kürklerin satıldığı kendi mağazamıza geldim.

Zero Sum XF tarihinin en ilginç bölümlerinden birisi. Skinner-CSM düellosunun ana eksen alındığı ve Mulder'ın konuk oyuncu olarak yeraldığı ilginç bir hikayeydi. Skinner hayranlığım malum. O yüzden bölümü severek izledim. Bir de Marita denen kadın var. Harbiden çok güzel bir kadın!

Bu akşam ortalığı toparlamaya devam edeceğim.

Selamlar
Lami

From: The Wicker Man (wickerman78) 3/6/2005

Skinner'ın başrolünde olduğu bölüm. Mulder arada bir görülüyor. Scully hastanede diye hiç görülmedi.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Tem 14, 2009 9:43 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
X Files'in en şok başlangıçlardan biriydi.Skinner n'apıyor diye kafa yorduğumuz anda CSM piyasaya çıkınca anlamaya başlıyoruz.Silah sahnesinde CSM'i öyle tırsttı ki mutlu olduk desek yeridir.Arıların virüsle ilgili bu bölümde net bir şekilde anlıyoruz.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
DarkSpooky
Çaylak
Çaylak

İletiler: 139

İletiTarih: Çar Eyl 16, 2009 7:30 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yanılmıyorsam Scully'nin olmadığı 2. bölümümüzdü.Skinner odaklı bir bölüm olmakla beraber bize Marita'nın gerçek yüzünü ya da diğer bir yüzünü göstermekle de önemli bir bölüm olarak hafızalara kazınan bir bölüm.Umarım Marita da gerçekte Mulder'a yardım eden ama CSM için çalışıyor olarak gözüken muhbirlerden biridir.
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Per May 08, 2014 8:54 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
The X Files mitolojisine dönüş yaptığımız önemli bir bölümdü Zero Sum.

Bu sezonun Mr X'i Birleşmiş Milletler temsilcisi Marita Covarrubias'ın beklenildiği üzere CSM ile çalıştığını ilk kez öğrenmiş olduk. Marita'ya son sahnede "Mulder'a ne duymak isterse onu söyle" demesi planların gidişatı açısından önemliydi.

Walter Skinner'ın ise Scully'nin sağlığı için bir bedel ödemek zorunda kalması ve zor durumda kalması bölümün esasını oluşturuyordu. Konu daha önceden Kanada'da varlığına ilişkin kanıt bulunamayan çocuk klonların (hibridlerin) işlettiği tarlalar ve çiçek hastalığı bulaştıran arılarla ilgili. Arıların gelen paketlerden çıkıp Güney Carolina'da yayılmaları ile olaylar kontrolden çıkıyor. CSM'in talimatları doğrultusunda delil karartmaya çalışan Skinner'ın ise Mulder tarafından bulunması onun nasıl iyi bir dedektif olduğunun dersi niteliğindeydi. Yine de CSM'ye meydan okuyamaması Skinner'ın Scully'i nasıl önemsediğini gösteren somut bir gösterge idi.

Evet Scully hastanede tedavi görüyor denilerek bu bölümde fiilen yer almadı. Önceki kaçırılma döneminde de yer almamıştı.
abidin

İletiler: 28

İletiTarih: Sal Oca 06, 2015 4:03 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
defalarca izlesem de vazgeçmem mümkün değil.ilk 5 sezon tam anlamıyla fenomen
ı want to believe Smile
Başa dön
elyin

İletiler: 35

İletiTarih: Çar Ekm 07, 2015 11:05 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Skinner'ın atletik bir vücuda sahip olduğunu biliyordum giysilerinden taşıyordu adaleleri ve duruşundan belliydi. Bu bölümde daha net gördük Very Happy

Yuh CSM ama yuh ya. Dünyayı yönetiyor resmen. Bakalım ilerleyen bölümlerde neler olacak. Sezon finaline de yaklaştım zaten.
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Believe The Lie - Sezon 4 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız