X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
8x21 : Existence
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe to Understand - Sezon 8
View previous topic :: View next topic  
Author Message
aztec

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 6:31 am    Post subject: Reply with quote
ramtur wrote:
Hastalklar bir dokunula iyiletirmek sa Peygambere atfedilen bir mucizedir ve Katolik Hristiyanlar iin bu olay kutsaldr. Mslmanlar Hristiyanlk inancnn artk geerliliini yitirdiine ve kutsal kitaplarnn da zaten bozulmu olduuna inandklar iin, bu konulara burun kvrmaktan te bir ilgi sergilemiyorlar. Ancak Mulder'n deyiiyle "bu bir gizli dosya!" ve de Hristiyan mezheplerinin kavgalar, Ortadoudaki mslman mezheplerin kavgalarndan daha aa kalr deil.

Yahuda'nn ncili'nde sa Peygamberin bilerek kendini ispiyonlattrd anlatlr. sa armha gerilmeyi kendisi planlamt. "ile'nin" kutsallatrlacan ve bu sayede lmsz bir kahraman olacan hesaplam ve bunun iin lm gze almt. Dneceim diyerek lm ve bir gecede nl olmay baarmt. Tarihte byle kumar oynayan binlerce insan var, sa bu kumar kazananlardan biriydi. Ancak Absolom kumar kazanamad. "Bir gecede nl olacam" diyerek Nfus statistik Merkezinde kard olay tamamen fiyaskoydu nk ne uzayllarn kaytlar vard ne de Doggett bir kurunla ldrlebilecek bir adam deildi. Ama Mulder'n oynad kumar tuttu. Ge ekildiine herkesi inandrd ve tm inananlar Mulder'n dnn sabrszlkla beklemeye balad. Mulder ld, gmld ve sonra dirildi.

Mulder vcudunu lm derecesinde tutmay nasl baard? Hkmetin sper asker yaratma projelerini mi ele geirmiti? Uzayl tarikatndaki mritler ona geni bir a m salyorlard, FBI yllar boyunca tm bilgi birikimini bu tarikat iin mi kullanmt? Bu iddialarn hibiri ispatlanamad. Ortada bir tarikat vard yalnzca ve de Mulder ldkten sonra tekrar dirilmeyi baarmt.

Mulder'n bu tarikatnn ad Hristiyanlktr tabi ki... CC'nin ikibin yllk Katolik inancn nasl eletirdiinin tarihidir bu anlatlan gizli dosya. Ayn tarihi anlatan bir dizi daha var: the 4400... Hastalar iyiletiren 4400 kiinin lideri Shawn, mucize dokunua sahip birisi ve de tm insanln gnahlar iin kendini feda eden sa Peygamber'le ayn ikilemi yayor: nsanl kurtarmak iin sabelle ile evlenerek kendini feda etmeli mi, etmemeli mi?!

Senaryolarda kullanlan bu tr temalar senarist'lerin bilerek kullandn sanmyorum. Biraz dnnce dinle ilgili bir sr balant bulabilrsiniz star wars'ta bile... bence bunlar senaristlerin bilin altndan gelen temalar.. Ve insann hayal ettii en nemli eylerden biridir stn olma olgusu...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
netevin
aylak
aylak

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 9:48 am    Post subject: Reply with quote
Arkadamz ramtur ksaca ifade zgrlne dem vurmu. Yazdnz yorumlara yaplan her trl yorumda ayn zgrlk kapsamnda .... 04.00 a kadar bekleyeceim Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ramtur
Guest

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 1:26 pm    Post subject: Reply with quote
Dnce ve ifade zgrlnn snr nedir? Yazdm yazlarla bu forumdaki demokratik ortam ve ifade zgrln suistimal mi ediyorum? Forum yneticilerinin demokrasiye ve ifade zgrlne olan inanlarn beni atmam olmalaryla aklamalar ne kadar dorudur?

Bu sorular Battlestar Galactica adl dizinin iki ayr blmnde ilendi. Bu hafta izlediimiz blmde Sturbuck, gemiye, 12 saat sonra patlayacak bir bomba koyduunu syleyen bir Saylon'un ikence ile ifadesini alyordu. Ancak sonu alamad gibi, aksine Saylon'un "tanrsal plann bir paras olmakla" ilgili dnceleri Sturbuck' da etkilemeye balamt. Nihayetinde Bakan, Saylon'a bombann yerini sylemesi karlnda zgrlk va'detti ve saylon, bomba koymadn sadece zaman kazanmak iin bu yalana bavurduunu syledi. Ancak Saylon, Bakan'n kulana eilip Adamo'nun da bir saylon olduunu syleyince, Bakan yargsz infazla saylonu uzaya uurup ldrd. ldrme gerekesi ok basit: Fitne sokmak.

Bakan, ok ilgin bir ekilde, bomba koyduunu syleyen Saylon'u eyleminden vazgemesi ve pimanln aklamas karlnda serbest brakmay va'dediyor. Patlamayan bir bomba ve eyleminden pimanlk duyan bir eylemci, su unsuru oluturmuyor Bakan'a gre. Ancak Adamo'nun da bir saylon olduunu ifade eden Saylon'u hi dnmeden ldryor. Saylon'un bir baka kii hakknda dncesini ifade etmesi lm cezasn gerektirir miydi? Dnceleriyle fitne sokan saylon, bomba koyan bir saylondan daha m tehlikelidir? Hangisi lm cezasn hak eder? fade zgrl, bir bombadan daha tehlikeli olabilir mi?

Battlestar Galactica'nn nceki blmlerinden birinde ise su ktl bagstermiti ve bir gezegenin ar artlar iinden gemiye buz tamak iin mahkumlar kullanmay dnmlerdi. Ancak mahkumlarn lideri yasakl bir siyasiydi ve tm mahkumlar rgtlemiti. Bu mahkumlar arabuluculuk iin ieri gelen Adamo'yu esir alarak gemi ynetimini ele geirdiler. Yasakl liderin istedii, ynetimi esir tutmak deildi; dnce ve ifade zgrl istiyordu. Adamo srpriz bir kararla, bakanlk seimleri iin aday olma hakkn yasakl lidere tand ve demokratik seimlere katlmalar karlnda mahkumlarn, eylemlerinden vazgeip buz karmalarnda anlat.

zgrlk iddiasnda bulunan yasad terr gruplar, eylemlerinden vazgemeleri karlnda demokrasiye katlabilir mi? PKK'nn silah brakmas karlnda parti kurmalar ve seimlere katlmalar demokrasinin gerei midir? Ya da islamc gruplar nakiler, nurcular, din ats altnda meclise girebilir mi?

Forum yneticilerini zor bir karar bekliyor. ki ayr iddia, iki ayr yant. Ramtur Tanrsal planlardan bahseden ve insanlarn akln elen bir fitnebaz mdr, yoksa silah tutup adam ldrmediine gre su unsuru oluturmayan bir demokratik katlmc mdr? Ramtur uzaya m uurulsun, yoksa iade-i itibar m yaplsn? zlmesi zor bir gizli dosya... Heleki Trkiye'de yetien insanlar iin bu konunun arl katlanarak artyor nk demokrasi kltr lkemizde srarla oluturulamyor.

Trkiye 1923 ylnda Osmanl mirasn reddederek ve halka ramen yaplan devrimlerle kurulan bir lke. 1945 ylna kadar tek partili ynetilen lkemiz ok partiye getiinin ertesi haftasnda cumhuriyet ve demokrasi aleyhtar kiilerin partileerek lke rejimini tehlikeye soktuunu grd. Sonras malum: Menderes'in idam, 1961ihtilali, 1971ihtilali, 1982 darbesi, zall yllar ve srekli kesintiye urayan demokrasi ile birlikte nihayetinde gnmze miras kalan "cumhuriyet elden gidiyor" diyen laiklerle, zgrlklerinin kstlandn iddia eden trbanllarn bitmek bilmeyen kavgas.

Ayn yllar boyunca devam eden kentleme ve batllama sreci iinde kente g eden kyl insann ehire tutunabilmesinin en gzel yolu imam hatip okullar oldu. ocuklarn imam hatip okullarna yazdran kyller vicdanlar msterih bir ekilde kentleirken, kyde brakt sosyal ilikilerini tarikatlara ynelmek sretiyle giderdiler. Kyl iin masum saylan tm bu hareketlilik 12 Eyll darbesinden sonra tarikatlarn radikallemesiyle boyutunu deitirdi. Nakibendi tarikatnn oylar ve dier partilerin seim yasakls olmas sayesinde darbeden sonra babakanla geen takunyac ve takiyyeci Turgut zal, gerekte bir meslek okulu olmas gereken mam Hatip okullarn sratli bir ekilde artrd. Topluma dinsel deerleri alamak ve muhafazakarl pekitirmek maksadyla imam hatip okullarn eitim sisteminin ana paralarndan biri haline getirdi. zal dneminde Moliere, Camus gibi yazarlar Milli Eitim Bakanlnca yasakland. Fransz Aydnlanmasnn nc isimlerinden "dncenize katlmyorum ama savunabilmeniz iin canm veririm" diyen Voltaire dahi yasaklyd.

Ayn yllar Sovyetler Birliinin komnist ekonomisinin, Amerikan kapitalizmiyle kutuplat yllard. mam Hatip okullar komnizmi din dmanl ilan ederek Trkiye'de Amerikan Kapitalizminin yerlemesini garanti altna aldlar.

lke ve dnya siyasetine alet edilen eitim sistemimizin aksaklklar gnmzde haberlerin maneti olmaya devam ediyor. Bu eitim sistemi ierisinde renciler pasif dinleyici konumuna sokuldular, kla disiplini iinde ezbercilie ynlendirildiler. Sosyoloji ve tarih dersleri milliyetilik ve manevi deerler alamak iin bir vesile sayld. Felsefe derslerine hi nem verilmezken din dersleri zorunlu hale getirildi. Oysa din, sorgulanmayan inanla temellenir. Felsefeyi belirleyen ey ise en temel inanlar bile sorgulamasdr. Felsefe eitimin en byk yarar banazl ve fanatizmi nlemesidir. Birok gen insann iyi bir felsefe eitimi grmeyii, nlerine konan dnceleri ve verileri, sorgulamadan, banazca benimseyip, onlarn fanatik bekileri olmalarna yol aabiliyor.

Buraya kadar sabredip okuyanlar CC'nin Scully'yi niin banaz ve yobaz biri olarak tanmladn tahmin etmilerdir. Onun Katolik Kz Lisesinden mezun olmasn eletiren CC, youn din eitimini yobazlk ve banazlk olarak ilintilendiriyor, ki bir bilim kadn olan Scully'nin Mulder'n uzayl teorilerine artk inanyor olmas da bu balantnn sonucudur.

Trkiye'de imam hatip mezunlar niversitelere alnsn- alnmasn tartmalar yaplyor ancak Amerika'da byle bir laiklik anlay yok. Katolik kz lisesinden mezun olan Scully ordan tp fakltesine ve ordan da mesleki kura ile istihbarat ajanlna geebiliyor. Amerika toplumda din kurumunu ve dinsel faaliyetleri denetim altnda tutmaz, bir baka deyile o lkede "Diyanet leri Bakanl" gibi bir bakanlk bulunmaz. Dini eitim veren meslek niversiteler alabildii gibi, ikiyzn zerinde dinin faaliyetine ABD resmen izin vermitir. Uzayl tarikatlar bile dini faaliyet srdrebilmektedir Amerika'da. Bu anlamda Amerika din kurumunun devletten bamzsz olarak srdrlmesine izin veren bir laiklii benimsemi grnmektedir ancak su unsuru tespit ettii oluumlarda devletin gcn gstermektedir. FBI 1996 ylnda elli kiilik bir uzayl tarikatn mabetlerinde yakarak ldrmt. Trkiye'de uygulanan laiklik ise "slam dininin devleti egemenlii altna alma" iddiasyla ba etmek durumundadr.

Uzaya uurulan saylonun endiesini hatrlyor musunuz? "lmekten korkmuyorum, ruhumun Tanr'ya ulaamamasndan korkuyorum"

(Trk siyaset tarihi, zall yllar ve imam hatip okullarna ilikin yazdklarm gazeteci-yazar Hasan Cemal'in kitaplarndan edindiim notlardr.)
Back to top
patient x
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 6:06 pm    Post subject: Reply with quote
Balmz, forumdaki fikir zgrl deil, xfiles sezon finalidir. Fikir zgrln tartmak isteyenler "x-files dnda konular" blmn kullanabilirler..
aylak
aylak

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 7:10 pm    Post subject: Reply with quote
vala arkadalar son mesajlar pek hararetli ama patient x in dedii gibi yeri bura diil sanrm

konuyu deitirim mi bea?skinner nas vurdu krycek i le tam alnnn ortasndan Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
aky125
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 7:40 pm    Post subject: Reply with quote
Daha nce ok bahsi geti ama,bir tekrar edelim...
Skinner ate ettiinde merminin havada szlmesi,bence gereksiz bir detayd,yani mermiyi grsek ne olur,grmesek ne olur?..Krycek vurulduktan sonra dnp Mulder'a bakt,sanki bir ey diyecekti,ama artlar el vermedi Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
darkness
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 8:28 pm    Post subject: Reply with quote
Evet forumda bugne kadar kalm olman kesin olarak bizim demokratik olma abamza balyorum.

Bu forum kimsenin sanal mastrbasyon yaparak kendini nemli grme frsat salayabilecei tarlas deildir. Eer X Files balnda X Files konuamyorsanz, devaml baka film/dizi yorumlar yapyorsanz bakalarnn hakkn gasp ediyorsunuz demektir. Bu son uyarn. X Files hakknda yazacaksan bekleriz, kendini stn grme tela iinde siyaset ve din demogojisi yapmaya devam edeceksen yollarmz ayrmamz yakndr.

Asl kim banaz ve yobazdr biliyor musun? Her eye din gzlyle bakan.

Live long and prosper
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ramtur
Guest

PostPosted: Sat Nov 25, 2006 10:27 am    Post subject: Reply with quote
Scully'nin ve Mulder'n banazlklar bu forumun konusudur. Scully'nin Katolik kz lisesinden mezun olmasnn konuulmam olmas bu forumun bir eksiiydi. Bu eksiide dizilerden hareketle srkleyici ve gzel balantlar kurarak uzun ve keyifli bir yazyla aktardm. Bunun masturbasyon olarak tanmlanmas ok doru nk ben bu yazdan cidden keyif aldm. Bu yazya emek vermi olmamn karl bakalarndan greceim sayg, sevgi deil; sadece kiisel tatmindir. Beni masturbasyon yaptm iin forumdan atmanz gerekten ok enteresan bir gereke olacak!
Back to top
tithonus
aylak
aylak

PostPosted: Sun Nov 26, 2006 8:03 pm    Post subject: Reply with quote
ok beendiim bi blm hakknda yorum yazmyorum,yazamyorum. nk iimde ble bi istek kalmad maalesef.

ya bu nedir allahakna ya. www.thexfiles-tr.net/forum the x files n official trkiye forum sayfas mdr yoksa insanlarn aklna her eseni yazabildii bi forum mudur? ok rica ediorum existence n tm sayfalarna bakn ve bana ka sayfann blme ait olduunu syleyin. eer foruma yeni ye olan biri olsaydm sizi temin ederim ki forumun ciddiyetinden phe ederdim. neden ramtur un hala forumdan atlmadn, onu da getim geici olarak engellenmediini anlayabilmi deilim.

buarada ramtur ifade zgrlnden dem vurmu ancak ben onun zgrlk kelimesinin szlk anlamn bildiinden bile pheliyim. eer onun bu yapt benim bu forumdan keyif alma zgrlm engelliyorsa bunun ad ramtur un zgrl deil baka biidir.

ve evet sen bi fitnecisin. yukarda yazdklarnn tek amac forum yelerini moderatrlere kar kkrtmaksa,senin iin gerekten zgnm. forum yelerinin zgrlklerini elllerinden alan moderatrler diil sensin! ayrca her neyin sempatizanysan git onunla ilgili bi foruma ye ol olur mu.emin ol orda kabul grrsn.

son olarak moderatrlerden isteim, Ramtur nick li kullancn yeliinin kaldrlmas ve tm mesajlarnn silinmesidir. bu siteyi ve diziyi gerekten ciddiye alan insanlarn yorumlarn okurken araya samalklarn girmesini istemiyorum! LTFEN!!!
Back to top
View user's profile Send private message
ramtur
Guest

PostPosted: Tue Nov 28, 2006 1:24 pm    Post subject: Reply with quote
tithonus wrote:
ya bu nedir allahakna ya. www.thexfiles-tr.net/forum the x files n official trkiye forum sayfas mdr yoksa insanlarn aklna her eseni yazabildii bi forum mudur?
burdaki yazlarm birikince fox'un x files resmi forumuna ekleyeceim hepsini. Maalesef ingilizce bilmediim iin sadece bu forumda yazyorum yazlarm.

Tithonus fitnebaz olduumu sylemi, yaznn ok dramatik bir etkisi var, hakkn vermek lazm. Sekiz yz ksr ye var bu forumda, herkesten yorum bekliyorum arkadalar.
Back to top
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Tue Nov 28, 2006 4:08 pm    Post subject: Reply with quote
9.sezondayz...
bu forum da 8.sezonun existence blmne ait.
bence artk yeter..burada ama geree uygun, Xfiles hakknda bilgi alveriidir.ben bu forumu existence hakknda yeni bir yorum vardr diye ayorum ve karma kan da ramtur adl yenin saptrlm,artk x files hakknda olmaktan oktan km cmleleleri oluyor..ben okumak zorunda deilim evet kimse de deil doru.ama dikkate alnmaya deer bir ey buluruz umudu filan da kalmad yani.yetmedi mi ramtur?amacnn ne olduu da umrumda deil ama sadece olumsuz etkide bulunduunu syleyip susuyorum
canan
aylak
aylak

PostPosted: Thu Feb 14, 2008 3:27 am    Post subject: Reply with quote
-ikimizde olaslklardan korkuyorduk...
ite zet. ben tabi o cmleyi "bu bebein ikimizin olmas olaslndan" diye anlyorum, neden?? nk epey bir sredir bu bebek uzayl m, uzayl dnasyla m retildi, mulder aslnda babas deil mi eklinde pheler yarattlar hep- ki scully bile bi uzayl douracan dnd. sonunda onlar erdi muradna Laughing
krycek'in hi deimemi olarak lmesi, en azndan kendinden taviz vermemi olduunu bilmek iimi rahatlatt. kendi kendini satan bir kt adamdan hi kimse hazzetmez herhalde!!! sonunda ld ama amacndan vazgemeden, geri bu kadar basit bir ekilde leceini dnmemitim, ansn fazla zorlad.
doggett ve mulder'n, scully'i koruduklarn sanp da koca bir komplonun iine dmeleri de etkileyiciydi.
bebei karmamalarnn srrn 9. sezona saklamlar galiba, bi ekilde hikayenin uzatlmas gerekiyordu dizinin yapmclar iin, ite size bir konu:scully'nin bebei!!
ben u fbi'daki uzayl adam merak ettim, nk without blmnde de avcy en son onun klna brnm grmtk. adam eer o zamandan uzayllarla ibirlii yapyor olsayd, avc baka kla girse de olurdu ya da olan o zaman m oldu!!?
mulder-scully-bebek. olabilecek en mutlu sonla bitti 8. sezon, daha ne olsun Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 5:59 pm    Post subject: Reply with quote
Maybe there is hope wrote:
EXISTENCE
Ne gzel bir anlam var blmn.Yeni bir hayat geldi gelen ey aslnda yeni srlar ve yeni miitolojiler. Ben bir shipper m ama nce MSR deil mitolojiyi konumalym nk xfiles MSR dan deil Mitolojiden balar.sonra shipper ynlerim coacaktr zaten..
Knowle Rohrer; Krycek kadar pislik biri.krycek?i severdim ama kiilinden deil bir tarz olduundan onu izlemek heyecan katyordu.Rohrer ise ayr bir olay Doggett?a gelerek onun kafasn kartmaya yetecek kadar basit bir plan uygulamaya koydu.Kabul edelim Doggett ok da uyank deil zira Mulder bu tufalara pek gelmezdi Trust no one durumlar vardr hep.ama Dogget bu kadar tecrbeli deil.Rohrer herzaman atlan yalan att.”Bu bir askeri projeydi bla bla.Scully de bir proje hepimiz bir projeyiz.”
Crane,Rohrer,Miles ok ok korkun tiplerdi ya.Asla lmeyecekler o kesin.
Mzikler herzmankinden daha gzeldi.Scully herzmankinden daha gzeldi.Xfiles herzmankinden daha heyecanlyd.
Bu bebek sonunda dodu doumu izleyen uzayllar onu almadlar.ok armtm ama sanrm uzayllar bu bebei deil uzayl bir bebi bekliyorlard.doan bebi normal olarak grnce nemli olmadn dndler.sonu olarak kantlanan ey iseMUCZE denilen eyi aslnda ksr olan bir kadnn ocuu olmasndan teye biey olmadyd.bu ocuun normal artlarda ise bir babs olmalyd, bu ocuk herhengi bir d g tarafndan yaratlmadysa ki yle olduu sylendi.ozman baba sadece tek kii olabilir.Bunu Scully de Mulder?da biliyorlard.Ama emin olamadklar ey mucizenin hangisi olduuydu.

Democrat hot springs?teki o tepedeki k neyin nesiydi ya bir dini gnderme falan m? Scully nin tek bana doum iin bir yerlere yollanmas ve korunmas zaten bir hristiyanlk gndermesi biliyoruz.

Son sahne:x files tarihinde ok ge kalm bir sahne midir? Evet biraz ama gzel sahnedir.Scully ve Mulder?n sre gelen ilikilerini bilmeyi ama bunu ok da gstermemelerini tercih ederdim herzman -yle ki tamam Amor fati deki Touchstone sahnelerinden daha fazla olsun isterdim-ama hani bir ilikileri olduunu bilmeyi ama bu ilikiyi benim nmde yani ekranda gstermemelerini tercih ederdim.zira bu olmad gibi ok ok ge kalm bir nihayete erdiler.Ne oldu yani sonuta bu son sahneye kadar kim bu ocuun babas MS yatt m ,ilikileri varmyd diye dnmekten kendilerini alamadlar.Yani ounluk. Laughing

en ok gldm sahnelerden biri de mulder'in william'a skinner benzetmesiydi.Harbiden de benziyordu ya Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Sun Aug 31, 2014 4:47 pm    Post subject: Reply with quote
Merakla beklenen 8.sezon finali Existence ile geldi.

Bol koturmaca bol aksiyon... Scully'nin Democtrat Hot Springs'teki uzayl istilas altndaki zorlu doumu.. Bebeinin salkl olmas (imdilik) ve finalde Mulder ile pmesi (Geri Millenium blmnde de denenmiti) Buna bir de Alex Krycek'in bandan Skinner tarafndan vurulmas eklenince olduka nemli bir sezon finali izledik diyebiliriz.

9. ve final sezonunda bakalm neler bekliyor bizi...
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe to Understand - Sezon 8 All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Page 8 of 8

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum