X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x18 Milagro

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:22 am    İleti konusu: 6x18 Milagro Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 12/30/2003 8:39 pm

Yıllardan beri, Scully hastası olduğumu bilen değerli phile arkadaşlarım, ısrarla bu bölümü izlememi istiyorlardı, hatta yer yer yalvardıkları bile olmuştu :p nihayet izledim ama sonuç açıkçası hayal kırıklığı.

Absürd bir bölüm, neredeyse kötü bir bölüm ama muhteşem bir Scully.
***hafif spoiler var, bölümü rezil edecek kadar değil***

Bir Scully hayranı olarak beni oldukça rahatsız etti Milagro. ızlerken çok huzursuzdum ama bunda Mark Snow'un muhteşem müziğinin payı büyük.
Padgett-Scully sahnelerinde kullanılan müzik ve yaşanan diyaloglar gerçekten rahatsız edici.
Beni rahatsız eden en önemli nokta ise Scully'nin bir obje olarak kullanılması bu bölümde. Ağır çekimde Scully'nin dudaklarının aralanması, gözler hafif kayık bir şekilde gelen Milagra charm'ına bakması falan.
Bölüm anlaşılmaz monologlarla dolu. Hepsi Padgett tarafından söylenmiş. bi tane de scully monoloğu var, o bile şuh bir sesle yapılmış. Ses diyince, bu bölümde Gillian Anderson sesiyle aşırı oynamış, objeliğine objelik katmış.
Padgett'ın bir yazar olarak portresi ise bana biraz ilginç geldi. Kendimi yer yer onunla özdeşleştirdim. Yazma sıkıntısı olan 2 yazar olarak iyi anlaştık bazı yerlerde :)
Ve sansürlenecek sahneyi açıklıyorum. spoiler olacağı için burada belirtmeliyim ki sahneyi çok güzel örtbas edcekeler. Bir padgett monoloğu var, bizim kesilecek sahne bu monoloğun tam ortasında. ama monologdan sonra Mulder'lı bir sahneye geçiş var ve kesilen sahnedeki monoloğu bu mulder'lı sahneye taşımaya yetecek kadar sessiz bir kısım var. eğer TGRT'de bu kadar teknik bişeyi yapacak adam varsa helal olsun, aksi takdirde komple monolog yok olabilir.
şunu söyliyim, benim gözümde X-Files'ın en erotik bölümü 1. sezondaki Genderbender'dır. (böyle bir kategori de x-files'la alakasız ama yine de böyle) Milagro ise ikinciliğe oturdu doğal olarak ama nedeni tahmin ettiğiniz sahne değil de Padgett'ın dairesindeki "gerçek" sahne.
Bir de şu var. Scully'nin ağladığı bölümlere karşı müthiş bir zaafım var, bu bölüm o yüzden benim için önemli. Ama yine de puan veremeyeceğim kadar tuhaf, absürd bir bölüm..
evet, SPOILER:

Alıntı:

Padgett bu uzun monoloğu konuşurken, kendisini Scully ile sevişirken hayal ediyor. önce kendisini Scully'nin ayağından baldırına kadar okşayıp eteğini sıyırırken, sonra da gömleğinin düğmelerini çözerken görüyoruz. ve sonra tabi wonderbra destekli Scully. sonra da öpüşüyolar falan.

Murat

Gönderen: maybe there is hope (sedab) 12/30/2003 10:17 pm

benim en sevdiğim bölümdür kesinlikle ama nasıl katledeceklerinide merak etmiyor değilim hani.
.
.
.
agent scully is already in love

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/31/2003 9:36 am

hah işte Seda saolasın! Mühim bi yere parmak bastın güselim!

Artık bu laftan sonra daha ne denebilir bilmiyorum :D

Valla daha bunnarı yeni yeni tanımaya başlayan bi adam bu lafı edebiliyosa ve bunnar hala ..... Ay nese devam edemiciim :PP

Doal olarak ben Padgett'in Scully hayallerine kıl oldum bu bölümü izlerken... Never Again bir bu iki !! Argh!

Her neyse... bi daha izliyim de hele .. hatta 12'de izlemeye çalışıcam. Bölece bütün senemi XF izleyerek geçirirmişim. Ne süper olur (Lazlık mevzusunu katmadık ama işin içine. du bakalım:PPP

Gönderen: TheMartyr 1/2/2004 11:50 pm

Yaw bu bölüm ne kadar da One Son'a benziyormuş :Pppp
Bir de utanmadan duş sahnesini YıNE sansürlemişler ya helal olsun.
Sözü Ruki'ye bırakmak istiyorum :]]

Gönderen: Spookyspook_ 1/2/2004 11:53 pm

ya yok!Milagro yok!!Bıktım bunu yazmaktan!

Gönderen: did_believe 1/3/2004 12:41 am

içim nefretle doldu artık yeter ya noluyo bu bölümlere

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 1/3/2004 8:42 am

Bende durun bi TGRT ile görüşeyim demekten bıktım :p

Oğuzhan

Gönderen: [GüLbErK] (_VooDoo_) 1/3/2004 12:51 pm

:)) ben de farkettim, çok benziyordu, hatta aynısıydı diyebilirim, o derece yani :)) ah tgrt ahh, ne diyeyim ben sana ?!!

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/3/2004 2:42 pm

Hah! şimdi dediğime geldiniz mi demekten de ben bıktım! Arkadaşlar sizi zerre kadar düşündüklerini sanıyosanız gelip ben sarsıcam özel olarak sizi! Yapmayın artık bu adamların yayınıyla bu dizinin ağzına sıçılmıştır. Yerlerde sürünmektedir bu dizi! Tekrar diyoruym bu salak kanalı KORUMAYIN ARTIK ALOOOO!!!. görmüyo musunuz yaptıkalrını yaaa!!!????

Bana konuşcak konu vermesinler konuşmiim kardeşim. Yiyo mu? Hayır!!! Gidip TV karşısına oturdum bide üstelik, şu Padgett'ın dediklerini hiç anlamıyom madem, bi de Türkçe'sini izliyim dedim. Kesicekler de nası kesicekler ona da bakiim dedim, ama hiç istifimi bozmıycaktım, sinirlenmiycektim, izleyip kapıycaktım TV'yi...

Meğer hala aynı salaklıktaymışım da haberim yokmuş. Kaşındım ben! Hep böle oluyo. Tam böle bi beyaz bayrak olayına giriyorum adamlar utanmadan azımım ortasına ediveriyo. Bu ne lan! Terbiyesiz cins herifler yaa! ay yemin ederim en sonunda FOX'a mail atıp "Bakın dizinisi ne hale getirdi bu ib.eler!" dicem o olcak! bu kadarı da fazla artık.. Hayır, aslında bu lafı da taaa ne zaman demiştim.

TGRT'nin yaptığı hiçbişi *fazla* değil! Bize mübah kardeşim. Bana ne işte söledim. Bu gerzek kanalı bi XF'ı getirdi diye adamdan sayan herkese mübah bu! Başka kanala geçse "baştan başlıycağından" endişelenen, her kanalı TGRT gibi dönek, iki yüzlü gören bizlere reva bu! Bana umutsuz diyosunuz, ben hiç olmazsa başka kanal alsa "kesinlikle güzel olacağına" inanıyorum. Ben hiç olmazsa bu yeni kanalın eski bölümlerle birlikte yeni bölümleri de yayınlayacakalrından eminim. Keşke geçse! Ama hayır. Sülük TGRT bırakır mı? ASLA!

Alın işte sıçtılar batırdılar, neden bunu bile bile hala TV karşısına geçiyoruz? Neden yaaa.??? Ha şimdi burda gelip bana "Fazla uzattın ama!" dersiniz. Diyin be! Diyceksiniz tabe! Ben de habire konuşucam işte olayım bu! Burda "TGRT hiç olmazsa diziyi yayınlıyo! Hiç olmazsa Türkiye'nin her yerinde TGRT çekiyo" mantığı olduğu sürece konuşucam! Ancak TGRT'de dizi biterse, ancak başka kanala geçerse susacam! Böle puştluklar yaptıkları sürece ben burdayım ve konuşmaya devam edicem güzellerim. Uyarsa!...

Bi zahmet "haksızsın, abarıyosun, baydın artık ruki!" demeden önce TGRT'nin siz XF hayranlarını nasıl bir konuma düşürdüğüne, güselim diziyi ne hale getirdiklerine bi bakın! Ciddi anlamda bakın! Beni onaylamanıza da, onaylamamanıza da ihtiyacım yok! ben sinirime dokundukça yazmaya devam edicem nası ossa! Kendi açınızdan bakın olaya Allah aşkına yaa!! Size yapılan bu şeye boyun eğmeye devam edicekseniz edin! Baş kaldırın desem noolcak bu salak adamların elinden diziyi kurtaramıycaz ki! Ben sadece "Ama olsun bak izliyoruz" demeyin diyorum! Böyle izliyceksem hiç izlemem ben! ızlemicem de! Göremiyo musunuz dublajda sıçtılar, keserek kuşa çevirdiler, yayın saatlerini bırakın bölümler yayınlanmıyo! Bu nasıl bir mantıktır. Nasıl bir anlayıştır. Bu anlayıştaki bir kanala zerre kadar da olsa hak verilir mi yaa?? Verilir mi? Kaç kişiyi diziden soğutmuştur bunlar haberiniz var mı?

TGRT'ymiş!!! Hay beyinsiz s...k herifler, şu çenemi açıp hala konuşturuyosunuz ya beni, lanet olsun size! Bi b.ku da doğru yapsanız ölürsünüz ulan! TGRT'ymiş!!!!. Tez zamanda iflas etsneiz de kurtulsak ama nerde?!!!

Gönderen: pinarb 1/3/2004 3:12 pm

Biraz sakin ol Rukish.
Farkındayım bu kanal bi .. yaramaz, farkındayım bu kanalın içi bi tomar odunla dolu, farkındayım X Files gibi bir başyapıtı gerek dublaj gerek absürd yayın politikası gerek sansürle sabun köpüğüne çevirdiler, farkındayım bu adamların kafalarına şöyle, şahane mi Harika mı ne bişey Pazar programının ayılı skeçlerindeki gibi bir sopayla vurmak farz oldu, hatta köpeğime üstlerine de salabilirim ama bak ben hiç sinirleniyor muyum? Yok canım ben hiç sinirli değilim hiiiiç !!!!!
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:26 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: maybe there is hope (sedab) 1/3/2004 3:28 pm

haklısın daha da söylenebilecek çok şey var dün büyük bir umutla oturdum ana oda ne tekrar hemde kaç bölüm geriden.o hışımla bir uyumuşum varya sabah kaktım hala sinirliyim bugün önüme gelen herkesle kavga ettim.TGRT ruh sağlığımı bozdu yeminederim
arkandayım hatta ben düşndüklerimi yazamam bile okadar küfür sıgmaz

Gönderen: maybe there is hope (sedab) 1/3/2004 3:34 pm

tekraramı başlıyorlar yoksa insan önce sezonu bitirir be yuh

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 1/4/2004 12:56 am

Arkadaşlar 6 yıldır değişmeyen şeyler için hala şaşırıp ,sinirlenmek birşeyi değiştirmeyecek. Bu kanalın elinde böyle. Ne bugün değişir ne de 10 hafta sonra. Boşu boşuna harap olmayın,bunu uzun zaman önce öğrenmemiz gerekirdi.

Gönderen: ScullY841 1/4/2004 7:54 pm

Kesinlikle katılıyorum al benden de okadar sinir hastası oldum ya bi de oturmuş saf saf bekliyodum ya!!!!!!

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 1/6/2004 9:10 am

Cuma günkü hüsran bana ctesi sabahı TGRT'ye zehir-zemberek bir mail yazdırdı,tüm TGRT mail adreslerine gönderdim. Mailde herzamanki gibi xfiles'a gösterilmeyen önem,bölümlerin kesilmesi,bizim artık TGRT'den bıktığımızı yazmıştım hatta artık yeni bölümleri almayın deme cüretini bile gösterdim...

Monday'da yönetmenin güzelleştirme adı altında kasedi *oka çevirmesinide kasdederek; Sanırım Milagro kasedinide yönetmen güzelleştirecem diye uğraşırken yere düşürdü ve kaset kırıldı,yayınlanmadı" dedim.

Fırtına bu cümleden sonra koptu sayın arkadaşlarım. TGRT'den Ebru Hanım aradı. Ne demek istiyorsun bizle dalgamı geçiyosun,ben sana bilgi verdim sen bunu dalga geçmek içinmi kullanıyosun,bir daha TGRT'deki herkes gibi bilgi istediğinizde bilmiyorum yada ilgilenmiyorum diyecem dedi. Ayrıca xfiles'ın TGRT'de en az sansürlenen yapım olduğunu söyledi. Ben patientx,all souls,milagro ve gelecek bölüm biogenesisi hatırlattığımda bişiy diyemedi.

Xfiles'ın kendisi için bizim kadar önemli olmadığını anladım konuşmasından. Neyse kadın baya bi bozuldu, TGRT ile aralar bozuldu gene hehehe.

Bu arada bu mesajı yazarken bizim Genel Müdür yakaladı beni,belki işten çıkarırda rahatlarım :p

Oğuzhan

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 1/6/2004 9:56 am

ama sen yine de ebru hanımla konuşup milyon defa özür dileyerek olayı hallettin sanmıştım...öyle olmadıysa bile hallederiz sen merak etme, bi çiçek bi akşam yemeği, tamamdır :p
bence tgrt'yi orada çalışan bayanlar yönetmeli. sevda hanım ebru hanım derken aten adamları birbirlerine düşürmeyi başarıyoruz bir iç isyan neden olmasın? :)

neyse, patrona selam!

Murat

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 1/6/2004 10:33 am

Evet özür diledim napıyım yoksa kadından bilgi alamıycam bi daha :) Çıkar dünyası işte..

Sanırım bi daha TGRT'yi aramıycam ortalık karışıyo. Bu arada demin yazmayı unuttum Milagro yayınlanacak sanırım.

Oğuzhan

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 1/6/2004 12:06 pm

evet o aslında ilginç bi nokta..hafiften gaz da vermş olabiliriz yani, sevda hanım nasıl "home'u sansürsüz yayınlatıcaaaaam" diye kükrediyse tgrt yayın kuruluna, galiba ebru hanım aynı şeyi milagro için yapıcak.
şahsen pagett'ın monologları sansürlensin, scully kesilmesin derim..o adamın söylediklerinin türkçesi de anlaşılmaz, buraya yazıyorum...

Murat

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/6/2004 2:39 pm

ya kardeşim hatun kısmısı böle kurar, en olmadık cümleye trip atar olay bu hale gelir işte! bakar mısınız hatun nası çevirmiş, Oğuz TGRT'nin yaptıkalrından yakınıyo, hatun orda bi "kaset düştü kırıldı dimi?" diye bişiler yazmış ona trip atıyo.. Ne oldu, samimi olunca bi şakayı bile kaldırmaıycaksan Ebru Hanım hiç mail atma zaten!

ya tamam sis gene durumu kurtarın tabe ama benim umrumda deil. Ben kavga edebilirmiyim pls! lütfen lütfen hadiiii... birilerinden çıkarmam lazım sinirimi. (kinci bi gülümseme. hıahahahah!). hanfendi kendini ne sanıyomuş, bis en basitinden müşterisiyis nerde görülmüş böle davranıldığı bi müşteriye ha? var yaa!! ah ulennn!! (müşteri küfretmekte özgürdür bu arada. -höh ruki! peki!-) yok valla alttan *ayar* vermek lazım bunnara. eheuehueeh..

ama cidden.. benim işyerimde "müşteri her zaman haklıdır" diye müşterinin her şeyini alttan almamız bekleniyo. ya anlatmiim artık ama küfürün alasını ben müşterilerden yiyorum!.ne insanlar var şaşıp kalıyorum yaaa.. şimdi küfürü hakettiğimi düşünenleriniz vardır tabe, ama neden işten atılmıyorum acaba? her neyse bi sorun olsa direk biz suçlu konumuna düşüyoruz kısacası.... bu hatun nası kalkıp böle cevap verebiliyo ha? Kim olduğunu sanıyo o..

Burayı okuyosa, na buraya yazıyom ben de, aradığım zaman kayıt cihazını da ayarlıycam. ona göre! (bu da otoyollardaki "dikkat radar kontrolü" yazısına benzedi.:PPP Yiyosa güselim. (Belki de hiç aramam, nese sallıyorum diyelim bunnarı. ehuee:PP)

Hayret bişi sora da bisi *sülük* yapar bunnar!. Hade hade herkesin lakabı kendine! TGRT'den başak sülük bilmem ben işte! ne lan bi dizimiz var dooru dürüst yayınlamanızı istiyos sadece be! bi de trip yiyos.. Zieeehhh!!!

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 1/16/2004 10:48 pm

2 hafta önce yoktu.
geçen hafta yoktu
BU HAFTA GENE YOK.
önümüzdeki hafta da olmayacak
hiç bir zaman yayınlanmayacak.

(Nostradamus, milagro hakkındaki kehaneti)

Murat
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:30 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 1/17/2004 12:13 am

eheh oleyyy! nihayet!
nasıl göt olmaktayım şu an anlatamam
ha ne kadar zevk alacaksınız izlerken bilemiyorum!
Murat

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 1/17/2004 12:31 am

oh oh aldığım duyumlara göre sansürlememişler..
vay be.

yine de o iğreti scully dublajıyla bu bölüm izlenmez.

Murat

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/17/2004 12:36 am

???????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

GÖZLERıMLE GÖRDÜM. iNANMIYORUM YAAA... KESMEDı ADAMLAR.. KESıN UYUMUşLARDIR ıZLERKEN :P

abi dublaj iğrenç ve padgett'in deikleirni türkçe de olsa annamıyom. ne yazarmış beaaa

haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...... ahahahahahahahahahhhhahahaaaaaaaa Scully'nin Mulder2ın koluna dokunduu sahneyi gördüm şimdiiiiiiiiiiii... ahahhahahahhaaaaaa.......

şu son lafı bekliyorum. o da olursa pelin'in TGRT'nin noromo olduuna, sadece M&S ilişkisine taktıklarına dair teorisini çürütebilcem... moralim bozuldu bakın şimcik :PPP

Gönderen: incig 1/17/2004 12:45 am

"Bakın, kesmiyoruz işte!" demek için kesmemişlerdir. Göstermelik yani. Neyse, ilk yarı kazasız belasız bitti.
Son laf neydi ya?

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/17/2004 12:46 am

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

o zaten aşık.. o zaten aşık.. o zaten aşık...

AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHA

dedi . dedi . dedi.. dedi.. Tüm Türkiye şahit mi? Taam o zaman.. nerde kalmıştık :PPPPP

YıBAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!

:DDDDDDDDDDDDDDDDD

(çıldıran shipper ruki burda susar.. kendine gelince daha mantıklı olacağını umut edin oki mi? :PPPPP ama şu an msn'dekiler yandıııııı... ahahahhaha)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 1/17/2004 1:13 am

sen delir, çılgın at ruki hanım. 2 sezon sonra söyleyecek söz, savunacak taraf bulamayıp hönküre hönküre "affedin ya, yaptık bi andavallık" diye mantıklı insanların ayaklarına kapanarak merhamet dileyeceksin.
şu yaptığın rabidlik değildir de nedir? hani ben akıllı mantıklı bir shipperım, fanatizmle alakam yok derdin de ondan.

"o zaten aşık"
sana ne? bana ne? x-files'a ne?

Murat

Gönderen: [GüLbErK] (_VooDoo_) 1/17/2004 1:40 am

Sonunda verdiler, :))) güzel bölümdü ama, beklediğime değdi.

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 1/17/2004 1:40 am

tek msr noromosu olamazlar.krycek marita yakınlaşmasıda gitmişti:)
bölüm özel ilgiyi hakediyor. şöyle söyleyeyim, uzun zamandan böyle üstünde kafa yorulası scripti tekrar tekrar okunası bir bölüm...

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 1/17/2004 2:32 am

Bu arada, Two Guys a girl kadrosunu XF'a taşıyalım misyonu da göreli olarak tamamlandı:) syzygy'de ryan reynolds (berg) tithonus'ta pete ve de burda irene...
bi de Padgett'a hayat veren John Hawkes'de takdire şayandı...

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/17/2004 2:57 am

Valla shipper olduuım için hiç öle kendimi suçlu hisstmedim, gelecek sezonları da öle böle biliyorum sonuçta, ben gelecek bölümlerin scriptleirni fln okuduumda vazgeçerdim konuşmaktan, demek ki neymiş,shipper shipper'dır kolay kolay çark etmes güselim... ha yukardaki davranışımı rabidliğe eş biçtiğin için sölüyorum sen büyük ihtimalle XF bitene kadar benim ne düşündüümü anlamıycaksın, hatta dizi bittikten yıllar sonra da anlamıycaksın. Yok abi ben kendimi annatamıyorum ona karar verdim valla...

milagro'yu ilk anda ne için izlediğim belliydi, bunun savunmasını yapacak değilim, bu benim kişisel tercihim, hiçbirinisi ilgilendirmes, hiçbirinizin de bok atmasını gerektirmez.

ha "XF'a ne?" dersen doğrudur, XF'a veya size ne, ama ben ilgileniyorum, ne var günah mı şimdi bu?

MSR, XF'ın konusu değildir zaten, ilerki sezonlarda da öle olmuştur, ama siz bunu malesef görmek istemiyorsunuz benim anladığım budur. Eğer görmeye çalışsanız anlarsınız ki olan sadece iki ortağın iç içe gelişen hayatlarının bir yerde bağlanması sonucunda olan şeylerdir. Tabi bu sizin için mantıksızdır. XF sadece XF olmalıdır, içindeki karakterler robot gibi evden işe işten eve gelmeli, duygusal anlamda kimseye bağlanmamalı, romantizm'in kötü bişi olduunu düşünmeli, her zaman "gerçek"i aramalıdır. Ha gizli kapılar ardında yaptıkalrı da romantimze girer, kötüdür, tasvip edilmemelidir. Biz görmesek te ortada romatizm varsa dizinin içine sıçılmıştır kardeşim.

Ben gelecek sezonların "çok iyi" olduunu savunmuyorum ama ortada hala anlatılacak bişiler varken iki ajanın arasıdaki romantizmin yada elektriğin yada başka bişeyin bütün konuyu alıp götürdüğüne inanmayı reddediyorum. O zaman alın işte demin bitti Roswell, onun gibi bişi olurdu heralde XF, ama hiçbi zaman o kadar seviyesizleşmedi. Yine de büyük bir çoğunluk sanki dünyanın sonuymuş gibi shipper'lık kavramını evirip çevirmekten bıkmadı.. ışin içinde dünya kadar etken olabileceği düşünülmeden devamlı shipperlara laf atmaktan sıkılmadı insanlar..

ıkinci olarak şuna değinmek isterim, burada shipper'ız diye yemediğimiz laf kalmadı ama nedense noromolara saygıda kusur edildiini görmedim ben. Biz derdimizi anlatmaya çalıştıkça anlatamamakta olduumuzu anladık. genel konuşmak adetim değildir. Anlatamamakta olduumu anladım.. O yüzden bu konuyu burda kapıyorum, ama ilerde gene açılcak, çünkü ben açıcam biliyorum, takıntılıyım MSR'a kardeşim o kadar, Bu benim de, XF'ın da işi olmayabilir ama ben ilgilenmekten zevk alıyosam kimse çıkıp ta beni yargılayamaz. Ha dalgasını geçsin (ben geçmemesini tercih etsem de bi bok değişmiyo nası olsa) ama gidip te shipper denen camiaya laf atmasın.. Gidin rabidlere atın ama bi shipper mesaj attık diye hayatımızın MSR olduunu da düşünmeyin artık sıkıldım ama!

Shipper'lık bu değil, yaptığım fanatiklik te değil, sadece heyecanla yazılmış bi shipper yazısı okudunuz, bu kadar gözünüze battıysa sisin sorununuz, ben rahatım valla..
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:33 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 1/17/2004 3:27 am

Çok güzel ifade etmişsin Ruki anlaşılmayacak bir durum kalmamıştır diye umuyorum ben.
<<sadece iki ortağın iç içe gelişen hayatlarının bir yerde bağlanması sonucunda olan şeylerdir.<<
tamamen katılıyorum.Bağlanma ihtiyacı denen bir fenomen var. Bu karakterlerin gerçekçiliğinden dem vuruyorsak XF'ı neden sevdiğimizden bahsederken, onların akıl sağlıkları yerinde, anlamlı ilişkiler kurabilen iki yetişkin olabilmelerinin olanak dışı olduğunu söylemek ne kadar gerçekçi olur??? Bu konu üstüne gerek çiçekli böcekli, gerekse ağır bilimsel saçmalamalı konuşup başınızı ağrıtmak isterdim ama başka zaman inşallah:)
Son olarak, Noromo olsun shipper olsun (rabid olmasın ama çünkü mantıkla pek alakası yok) herkesin görüşünün saygıyı hakettiğini düşünüyorum. Sadece bakış açıları farklı.

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 1/17/2004 8:04 am

Dışarıdaydım izleyemedim ama Milagro'nun yayınlandığına sevindim. Bir kez daha yayınlanmayan bölümü yayınlattık TGRT'ye :)

Oğuzhan

Gönderen: molier 1/17/2004 11:20 am

harika bir bolum... dialoglara bittim zaten.
"yalnızlık bir secimdir" asıl vurucu kısım "o zaten asık".... diyecek bişey yok...
bu sefer olabildigince objektif scullyi inceledim, hic guzel bulmam ben onu her objektif bakışımda, yaw bu kadında ne war bukadar abartılıyo derim...
e yine bişi bulamadım ancak (xfilesın asıl forumuna kolaylıkla yazabilecegim bişiyi cekinerek yazıyorum bilmem artık) kadın hat safhada sexy baska da bişiyi yok: sex sex sex...

Gönderen: foofoo581 1/17/2004 12:56 pm

bence mükemmel bir bölümdü bana kalirsa scully bu bölümde çok güzeldi hos her bölümde öyle ama bana sanki biraz yorgun gibi geldi.ve kesinlikle rukish'e katiliyorum....

Gönderen: maybe there is hope (sedab) 1/17/2004 2:32 pm

ya işte oldu bayıldığım bölümü izledim a dream come true
1.hiç kesmediler ya inanamıyorum nednini bilen varmı?
2.scully nin sesi çok batıyor be
3agent scully is already in love
aaaaaaaaaaaaaaa en harika kısımdı yani salak mulder da şaşırığ kaldı paggett da açıkca sana aşık deseydi bari yuh
scully e saldırmadan hemen önce kablolu yayın gitmezmi ben bir hızla yayın değiştiriyorum valla süreyya ayhanı geçtim hızda kesin yani.
peki triangle dan ne istemişlerdi niye kesmişlerdi ühüüüüüü

Gönderen: incig 1/17/2004 5:54 pm

Sonuna kadar yayınlandı, gözümüz aydın!

TGRT'nin göstermelik "bakın, kesmedik işte! Sizi nasıl haksız çıkarttık ama!" gösterisinin sonucuydu bu bence. "Triangle"a fena halde yazık oldu diye düşünmeden edemiyorum.

Bölüm, GA'nin, hatta DD'nin de herhalde bu sezon en güzel göründüğü bölümdü. GA'in abartısız "yok gibi" makyajı sayesinde Scully hiç olmadığı kadar güzeldi. DD de, uzayan ön perçemlerinin yukarı doğru taranmasıyla çok ama çok yakışıklıydı, değil mi?

Scully'nin bu bölümdeki davranışlarından memnun kalmadım ben açıkçası. Neden Padgett'in dairesine girdi ki? Bunda bir mantık var mıydı? Bu Scully'nin davranış özelliklerine uymuyor. Bir de demez mi "Oturacak yerin yok ki"? "Never Again"deki Ed Jerse en azından normal göerünüşlü, sıradan bir adamdı. Padgett ise o pörtlek gözleriyle ve sözleriyle baştan ayağa garip adamın teki, ne diye onun evine giriyor ki Scully? Bildiğimiz Scully, bu bölümdekinden daha temkinli olmalıydı ve Padgett Scully'nin apartmanına taşınamadığı için onun ortağının yan dairesine taşındığını söylediği anda, Scully Padgett'ın dairesinden çıkıp gitmeliydi.

Scully'yi gene bir "kurban" haline getirdi CC. Keşke bu kez yapmasaydı. Sonra Padgett'a Mulder'ı işaret ederek Scully'nin başkasına zaten aşık olduğunu söyletmek, sadece shipperların hatrı için oraya konmuş bir cümleydi. Ne oldu sanki Padgett bu saptamayı yaptı da? Mulder yine öyle aptal aptal bakmaya devam etti. Gözlerini bir an bile Scully'ye döndürdü mü? Sonda tam da döndürüyordu ki, kamera sahneyi kesti. Yani onun söylenmiş olması, ne eğdi ne de büktü bölümü. Eski bölümlerde ajanların aralarındaki gerçek UST daha iyiydi bu tip "sahte" UST'den. Öyle değil mi? Yani sırf bunlar yüzünden eski sezonları özlüyorum ben. Ve bu yüzden ben bu XF takıntımı yitirdim gibi.

Öte yandan, bir yazarın hayal ettiği şeylerin gerçekten de oluyor olması fikri yeni olmasa da ilginçti. Padgett ve hayali kahramanı (adı neydi?) arasındaki konuşma, Padgett'ın Scully ötesindeki motivlerini açıklamsı bakımından iyiydi. Keşke Padgett normal biri olsaydı da, sonunda ölmek zorunda olmasaydı.

Ya bir kalbi yerinden çıkarmak bu kadar kolay olabilir mi? Teaser'da Padgett'ı kendi kalbini çıkarırken gördük, yani onda bu yetenek vardı, o yüzden yarattığı karakterde de vardı, öyle mi? Sonra araya bölümde izlediğimiz olaylar girdi ve en sonda tekrar kalorifer dairesindeki Padgett'a geri döndük. Yani teaser'da Padgett Mulder gittikten sonra mı kalbini çıkarmaya çalışmıştı? Tam anlamadım.

Bir de Padgett'ın hayali karakteri, Scully'nin üzerinde o kadar kanlı bir şekilde çalıştı onun kalbini çıkarmak için, ama başaramadı. Çünkü o sırada Padgett aşağıda romanın sayfalarını yakıyordu. Başaramadı, ama Scully bayağı bir kan kaybetti ve belli ki Scully'nin üzerinde bayağı kanlı ve besbelli dikiş gerektiren bir yara meydana geldi. Ama Mulder Scully'nin yanına geldiğinde o kadar da kötü durumda görünmüyordu Scully, bir parça şoktaydı haklı olarak, ama o kadar. Bence burda CC saldırının dozunu kaçırmış gibi geldi bana.

Bir şey dikkatimi çekti: Mulder'ın dairesinde duvarın üstündeki o havalandırma deliklerinden eğer yan daire bu kadar güzel duyuluyorsa, eski sezonlarda Mulder'ın dairesinde olanları düşünecek olursak, Mulder'ın yan dairesinin boş olduğu sürenin dolu olduğu süreden her zaman fazla olması gerek.

Bölümde bir kaç tane daha mantık boşluğu kırıntıları vardı, ama boşverin. Ne zaman yoktu ki zaten?

Sonuçta Scully'yi yine bir "kurban" yerine koymasalarmış daha iyi bir bölüm olacakmış. Sondaki Scully'nin Mulder'ın omzunda ağlaması sahnesi, ne yazık ki "Irresistable"ın son sahnesindeki aynı etkiyi yaratmadı. ıtiraf edin. Tamam, ikisinin sarılması hoştu, ama yapay oldu. "Irresistable"da Scully'yi o noktaya götüren inandırıcı bir neden vardı ve Scully'nin o ruh halinde mutlaka o şekilde boşalması gerekiyordu. Ve bunu da bölüm içinde açık seçik görmüştük. Ama burda Scully'nin o şekilde bir duygusal dolduruşa gelmesine neden olan ne vardı Allahaşkına?

Son yorum: Yine eksik bir bölüm. Yazık. Bence.

Gönderen: maybe there is hope (sedab) 1/17/2004 8:42 pm
To: incig (37 of 77)
1475.37 in reply to 1475.36
kesinlikle haklı olduğun noktalar var bence de scully gittikçe güzelleşiyor.ilk hallerini hatırlıyorumda ıııııı.mulderda öyle.
NEVER AGAıN de mulder ın kalbi çok kırılmıştı bence scully e neden diye sormuştu.
cc bence hep scully i kurban yapıyor.ayrıca şu aralarındaki tansiyonu bir ileri bir geri çekiyor.
mulder da çok hödük be

Options Reply

Gönderen: black_witch 1/18/2004 4:44 am
To: Every day above ground is a good one. (trustno13) DelphiPlusMember Icon (38 of 77)
1475.38 in reply to 1475.20
taaaaa 1.5 ay x hasretiynen yanıp tutuştuktan sonra bi yandan tıgrıt ın ceryan kesintileri,bi yandan da senaryonun güzelliği kübik,'victoria dönemi tarzı' bi forma sürükledi beni. ha scully hayranı olmamama(mama mia!)rağmen çok rahatsız oldum,bi kaç bölüm sonra da bi tane mahkum çıksın,ranzasının yanında da boy boy scully fotoları olsun,şöyle permalı saçlı,kelebek tokalı...yazık be!

Options Reply

Gönderen: black_witch 1/18/2004 5:29 am

hah işte,aklıma geldikçe sinir oluyorum. yani ne o scully nin zırıl zırıl halleri! iyce sulu gözlü yaptılar kadını be! 'e,yıllardır ne badireler atlattı,ne acılar çekti,ölüyodu,ölümsüz oldu,bla,bla...e,sinirleri bozuldu haklı olarak,ağlar tabi',kadın diye di mi!!?! yok ya!!! scully böyle bi kadın diil işte be!asansörde nerdeyse herife kur yapıyodu! yanlış işler bunlar.

Gönderen: ScullY841 1/18/2004 2:22 pm

Ya bence de Scully gittikçe güzelleşiyo.TGRT bu bölümü makaslamadı da neden Triangle'ı makasladı ya bunların M&S'e bi gıcığı var heralde:(Neyse bi shipper için agent Scully is already in love da yeter:)Zıplıyodum bölümü izlerken:)Mulder'ın afallamış hali çok komikti:)
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:37 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 1/18/2004 2:38 pm

Bölümü tgrt'den izlemedim ve açıkcası o iğrenç dublajlada izlemek hiç içimden gelmiyor, resmen tiksiniyorum...Padgett'ın o iç konuşmalarını tam olarak anlamak için belki izlemek gerekirdi ama bölümde o kadar takdire şayan olmayınca kasmadım ki zaten vaktimde yoktu...

Neyse bölüme gelelim(bu arada tgrt yüzünden çook uzun bir süre sonra bölüm yorumu yazıyorum:)bölümü kısaca şöyle özetleyebilir:Biz bu sezon zaten düşe kalka gidiyoruz, elimizde de Scully gibi manyak bir malzeme var.Onu iyice ön plana çıkartalım, şöyle seksi meksi yapalım.Bir de sevişme sahnesi attıkmı tamamdır...Ha bölüm rezalet allah kahretsin diyemem.Ortalama diyelim en iyisi...
Ben öyle çok hardcore bir shipper değilim ki zaten bu tanımlarıda foruma gelmeden önce bilmezdim.Benim ilk sezondan beri hoşuma giden aralarındaki o hafif platonik durumdur...Ha bu bu bölümdeki already in love repliği etkilemedi beni dersem yalan olur:)Sevişme sahneside bir o kadar gereksizdi(bunu da araya sokim dedim:)
Sonuç olarak Scully daha farklı ön plana çıkartılarak çok daha gothic bir bölüm yapılabilirdi...

Not:Biraz acele oldu ama neyse:)

Gönderen: maybe there is hope (sedab) 1/18/2004 6:53 pm

mulder bazen hödük oluyo diyorum kimse takmıyo.mulder hayranları atlamayın bana sakın.yani insan bu kadar güzel bir kadına bu kadar mı duyarsız kalır bunca zaman tam olarak duyarsız diyemeyiz belki de çekingen diyelim
yazar bile fark etti sadece ilgisini çekmeye çalışıyor dedi.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/18/2004 11:46 pm

eee ben atlamam üstüne merak etme.. :))

biliyom çünkü harbiden pek bi hödüklük yapar kendileri, severiz, hayranızdır osuna busuna ama, işte olay Scully'ye gelince Mulder bi acayip oluyo! Kısacası "Ah ulan niye bu kadar malsın olm??!" demiyo muyum? diyorum.... şunu söliim, bu konu üzerinde çok tartışılır kesin, ben hep Mulder'ın Scully'ye daha önceden bişiler hissettiğini düşünmüşümdür. Ama Scully'nin duygusal olarak ördüğü bir duvar yada her neyse bişi var. Bu nedenle Mulder kendisinin hiç bi zaman Scully tarafından *başka türlü* kabul görmeyeceğine inanıydour. Ben böle düşünüyorum, hissettiklerini açığa vurmadı çünkü Scully'nin onu kesinlikle o gözle görmeyeceğini düşündü.. Bu konuda Scully'de de hata var ama.. Her neysee.. Bunun için uzun bişiler yazamıcam şimdi :PP

Başka söliceklerim de vardı.. :))

ınci'cim demişin ki Scully Padgett'in dairesine girmememliydi. şimdi Padgett'in yaptığını daha önce hiç bi erkeğin yaptığını sanmıyorum.. Padgett'tan hayat hikayesini dinlemesi onu korkutmuştu ya.. Aslında Padgett'in yaptığı Scully'yi korkuttuğu kadar, dairesinin kapısında söledikleri, Scully'ye karşı resmen bir meydan okumaydı. Scully bu olayı niye tasvip etmiyor? Onu tanımıyor, ona güvenmiyor vs. Ama Padgett'a bunu söleyip arkasından öle bi cevap alınca sanırım, "Bana meydan okuyosun diye senden iyice korkucaamı mı sanıyosun" tarzında bişidi. Ya yanlış anlatmak istemiyorum bu olayı ama Scully'nin etrafındaki insanlara karşı güçlü görünme gibi bi isteği olduunu biliyoruz dimi? Padgett'in dairesine girerek te bunu kanıtlıyor işte. Gibi bişi .. Annatabildim mi? :)

Scully'nin kurban olması olayına gelince, buna bişi diyemicem. Ben bundan rahatsız olmadım. Scully sadece olayın merkezindeki insandı. Ve bazı arkilerimin dediği gibi biras seks objesi olarak kullanılmıştı. Ama bu Padgett denen kişinin hayal ürünü olan şeyler, senaristler açısından düşünmemeye çalışın biras olayı, biras Padgett açısından bakın, yane şöle yazmaya susamış bir yazar, bunun için ruhunu bile satmaya razı olmuş ve anladığım kadarıyla "aşkın anlamı"na ciddi anlamda takmış bir adam var karşınızda.. Scully'yi kitabında kendisine tamamen vurulmuş olarak çiziyor. Hatuna tutku derecesinde bağlanmış bu adamın hayal gücünün çok saf olmasını bekleyemezsiniz değil mi? Beni bazı sahneler rahatsız etmedi mi? Etti ama kesinlikle çıkarılması gereken bi sahne görmüyorum bölümde.

Başkaaaaa.. başkaaa.. ha bi de şey var.. bölümün sonundaki sarılma sahnesi (bazı arkilerimin hiç üstünde durmadıımı düşündükleri sahne hani! kendime geldim ya, konuşmak istiyom mahzuru yoksa. ehhaa!!!).Bu arada ınci paso senin mesajın üzerinden gidiom haa. :PP Irressitible'daki sarılma sahnesi, iki ortak arasında yeni yeni gelişmeye başlayan *güven* olayına değinen harika bir sahneydi. Aynı zamanda Scully'nin ilk defa kırılgan yüzünü görüyorduk (ki ben taaa Pilot'ta böle olduunu biliyodum ama nese.. ehehehehe). Bu nedenle çok değerli, çok iç cırmalayıcı bir sahneydi. Burada.. Buradaki sahnenin bu açıdan pek bir değeri yok diyebiliriz. Ama Scully'nin neden ağladığı sorusunu aklınıza getirmenizi istiyorum. Bu sefer ölüme çok yaklaştığı için değil tabe ki, "sıkıldım artık devamlı kurban oluyom lan! üf beaa" de deil, abi hatun ikidir güvendiği bi erkeğin yamuğuna geliyo yaaa , ben buna yoruyorum, cidden yane çok koyucu bişi olmasın bu? ne bilim ben buna yordum, fikriniz var mı başka? Bu ağlayış tamamıyla onun bir dışa vurumu gibi geldi bana. Ve karşısında Mulder'ı görünce ipler çözülüyo, daha doorusu ne olduunun farkına varınca.. Mulder hep orda... Yani Scully'ye kötü bişi olduunda, bunun rahatlaması mı acaba diye de düşündüm.. Ama bilmiyorum. Ve direk topu Nigar'a ve Scully analistleri Murat ve Pelin'e danışıyorum, "Abilerim ablalarım, tıkandım ben burda, bi el atıverin bea " diorum :)))

to be continued. umarım :P

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 1/19/2004 7:57 am

"hiç kesmediler ya inanamıyorum nednini bilen varmı? "
TGRT ile girdiğim tartışma ve şuaralar aramızın bozuk olması senin için kesilmeme nedeni olabilirmi??

Oğuzhan

Gönderen: incig 1/19/2004 11:53 am

Tek nedeni bu bence, göstermelik diyorum ya. Başka bir şey değil. Sayende Oğuz, bu kadar.

Gönderen: ScullY841 1/19/2004 6:16 pm

Öyle, doğru diyosun da zavallı Mulder'ı triagle'da nası tersledi Scully yazık ya bence o yüzden biraz çekiniyo da olabilir?ıkisinde de var yani:)

Gönderen: xfbug 1/19/2004 7:47 pm

kesmemisler..aslinda dizinin sonunda "g.t oldunuz mu simdi???" diye bi yazi bekliyodum ama...... :PPP
kac gundur odamdaki tel hatti ve dolayisiyla da internet kesikti,cildirdim yazicam diye..simdi de yazacaklarimi unuttum:)
bolum bence iyi sayiliridi ama herkes olaylardan bahsetmis ben de teknikten bahsedeyim bari..farkeden oldu mu J-lo'nun ve sesi is yapamayan bazi diger sarkicilarin kitle etkileme teknikleri kullanilmisti bolumde..scullynin yuzunden once bacaklarinin kapidan girisinin gosterilmesi,hemen her bolumde yaptigi o tuhaf mimiklere yer verilmemesi,cok ender yaptiklari cook yakindan cekimler falan..scully hakkindaki goruslerimi zamaninda kill switch sonrasi yazip baya bi hedef olmustum elestirilere..ama milagrodaki scully cok farkliydi,ben bile begendim..farkli makyaj,farkli ayakkabilar(daha yuksek topuklar),yeni fonlenmis parlak saclar(genelde mat olurdu fone ragmen)...madem scully bu;neden her bolumde boyle degil..ya da neden her bolumdeki gibi degil bu bolumde??neden scullyyi bu bicimde pazarlama istegi duymuslar???

ESRA

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 1/21/2004 1:13 am

Başlarken belirtmeliyim ki, Ruki'nin shipper fanatizmini eleştiren yazıdan sonra 4 gğn boyunca foruma giremedim; artık büyü mü ne yapıldıysa bilemiyorum artık...
---

önce biraz nostalji yapalım: bakalım x-files ve mulder-scully ilişkisi için drive bölümünden sonra ne demişiz:

http://forums.delphiforums.com/xfilesturkey/messages?msg=1313.15

bu mesajı sonlara doğru drive ile ilgili kısmına gelene kadar okursak, bir kez daha silkinip kendimize gelmek için bir şans yaratmış oluruz.

şimdi gelelim milagro'daki Scully portresine:
bence milagro'yu padgett'ın kitabında yer alan bir bölüm olarak ele almak daha sağlıklı bir yaklaşım olabilir. Böylece Scully'e olan gereksiz odaklanmaların nedenlerine daha inandırıcı bir bakış açısı kazandırabiliriz.

Scully'nin cinsel obje olarak kullanıldığı ilk ve tek bölüm bildiğimiz gibi Pilot bölümüdür. Sanırım hepimiz, hele shipperlar bölümün sonunda Mulder'ın otel odasına bornozuyla gelip, "al beni!" edasıyla üstünden çıkarıp (artık sadece iç çamaşırıyla kalmıştı) vücudunun muhtelif iç gıcıklayıcı yerlerindeki sivrisinek ısırıklarının uzaylı hedesi olup olmadığını kontrol etmesini istemişti mulder'dan. Bunun sebebi yine pek çok kişi bilecektir, FOX'un rating garantisi derdi yüzünden CC'ye yaptığı ısrarlardı. Zaten sarışın,105 göğüs ölçülü bir kadın başrol yoktu bu dizide, bir de eğer kıç-baş göstermezlerse ne olcaktı dizi için harcanılan o kadar paraya?!

Pilot'tan sonra Scully'nin yine hormonları azmış bir şekilde ortalıkta dolaştığı bölüm, hormonları azdıran bir klanı konu alan Genderbender'dı. ızleyeli tam 6 sene olduğu için pek bi görüntü yok hafızamda ama feromon oranı yükselmiş, kendini kaybetmiş bir Scully görmek mümkündü bölümde. Kişisel fikrim ise, bu postun ilk mesaında yazdığım gibi eğer "en erotik scully bölümleri" tadında absürd bir liste olsaydı, tercihim bu bölüm olurdu. ama bu ve bunun nedenlerini yazının ilerleyen noktalarında açıklamaya çalışıcam.

Bu iki bariz bölümden sonra dizinin de doğal olarak aşmış güzellikte olmasının da etkisiyle ilgi Scully'nin fiziğinden uzaklaşarak tamamen ruhuna ve beynine odaklandı. Ve işte Scully hayranlığının temelleri o zaman atıldı.
Bu kadın güzel, bu kadın zeki, bu kadın güçlü, bu kadın mesafeli ama yine de bu kadın hassas, bu kadın kırılgan, bu kadın zayıf. Bu çelişkileri kusursuz şekilde harmanlayıp bir bütün haline, bir ihtişam abidesine dönüştüren yazarların ellerini öpmek gerek. Tv dünyasında bir çığır açmayı başaran, kendisinden sonra gelmiş ve gelecek olan tüm dizilerin örnek aldığı, kadınların da insan olduğunu gösteren bir karakterdir Scully. ışte biz(ben) de bu yüzden ona aşığız, tapıoyurz, kendisinin hastasıyız.(bu arada hem scully'ye hem de Gillian'a ayrı ayrı hayran olan kaç çarpık beyinli insan vardır sorarım size. neyse)

Ancak günler, aylar, yıllar, sezonlar geçtikçe dizide sapmalar oldu, amacından uzaklaştı, The X-Files'a adını veren dosyalar değil de onu çözen ajanlar ve onların özel hayatları daha çok önem kazandı, kısacası olay kontrolden çıktı. Yine de yer yer çok sağlam, 10 dandik bölümün yarattığı yıkım hissini bir anda üzerimizden atıveren bölümler ortaya çıksa da özellikle içinde bulunduğumuz sezon baya kötü çuvalladı. ışte bu noktada tüm ekip, 6 yıl ve yüz küsur bölüm boyunca düşmediği tuzağa düşüyor ve "seks"i devreye sokuyor. Ama ne yapabilirler? Mulder'ı slip donla, boxer'la, yarı çıplak, yarı giyinik, kolları sıvalı, çorabı delik, kel, fodul, şişman, zayıf, kaslı her türlü "doğal ev ortamında" gösterdikten sonra ne kaldı ki? A-HA buldum, Scully!

Yukardaki paragraflarda belirttiğim bölümlerde Scully'yi bir şekilde fazla testosteron salgılayan erkek phile'lerin görmek istediği gibi göstermelerine rağmen bu sahneler her zaman için ya önemsiz(evet bir chinga banyo sahnesi mesela, ya da ne bileyim small potatoes falan, hatırlamıyorum bile gerçekten, anlık görüntü olarak hafızamda yer tutmuş, sonra da kaybolup gitmiş) ya da ikinci planda kalan anlar olmuştur. Scully bölye bir duruma "düştüğü" halde yaratılan imajını korumayı bilmiştir. Oysa Milagro'da Scully (hani sizin çok sevdiğiniz tabirle) *şuursuzca* sömürülmüş, kullanılmış, esra'nın da dediği gibi adeta pazarlanmıştır. Scully'nin göründüğü daha ilk sahneden, son sahneye kadar görülmemiş bir zorlamalık, bir amaçsızlık hakimdi bölüme. Tamam adamımız writer's block yaşıyor(bir de bana sor) bi halt yazabildiği yok ama sonra birden bire romanındaki kadın karakteri fantazi öğesi yaparak voliyi vurup ilham geleceğini sanıyor. Sonra bir de sahte fizyohede yapan doktorlardan esinlenen (hani jim carrey'nin andy kaufman'ı canlandırdığı man on the moon filminde vardı böyle bi tip kanser tümörü diye tavuk ciğeri çıkarıyodu- bu karakter o sahtekar doktorlardan esinlenmiş) bir roman karakterini kafasında gerçek kılıp onun söylediklerini yerine getiriyor. e yok artık.

Ya tamam benim derdim padgett'ın ruh hali değil, hatta onun bu sıkıntısını anlatmakta başarılı bile olmuş denebilir ama hala daha anlamıyorum neden Scully'nin gözlerine, dudaklarına yakın çekim yapma gereği duyuluyor, neden Scully milagroya bakarken kamera matrixvari bir ağır çekimde etrafında dönerek kaymış gözlerini ve aralık dudaklarını gözümüze sokuyor, (bu arada bir metal parçasına böyle tepki verilmesi..yuh be bereket tanrısı mı işlenmiş üstüne!), neden ayak parmağından baldırına kadar eteğin sıyrılması bölümün en kilit noktasıymışcasına iyice vurgulanıyor? neden neden neden...
Sebebi şöyle açıklamışlar efendim bu XF yazarlarının Scully karakterine olan aşkı ifade etmek için yazılan bir bölümmüş.
Ben de diyorum ki abazalık aşk değildir.

Bölümdeki sorunu direk Kim Manners anlamış zaten: "Ben bunu adam gibi yöentmezsem, Scully sekse aç bir kadın ve karşısına ilk çıkan adam olan Padgett'la bu açlığını bastırmaya niyetli bir görüntü yaratıcak demiş."o her nek adar başarılı bir yönetmen olsa da, bu görüntüyü ne yazık ki temizleyememiş. Yine de bu kadar "seks"in içine bence bölümün en iyi sahnesi olan yazarın dairesindeki scully-padgett diyaloğu gibi gerçekten yapmak istedikleri gibi bir psikolojik-gerilim-drama bölümüne en çok yaklaştıkları anların da olması teselli olmaya yetmeyecek bir tatmin veriyor.

Bu dizi bir aşk meşk dizisi olmadığı gibi, karakterlerini sömüren bir dizi de değildir, olmamalıdır. Böyle oldukça yanlış yönlere sapan x-files, (burdaki kimseyi kastetmiyorum, belirteyim) yanlış hayranlarla buluşup teorik olarak yanlış yönlendirilir ve sonu hüsran olur. Daha çok göğüs bacak dudak ve fazlasını görmek istiyorsanız vivid var, jenna loves rocco var. var da var. üstelik hayalgücünüzü kullanmanıza da fazla izin vermeyerek kalp söken psikopatlara dönüşme riskini azaltıyorlar.

Bu mesajı, fikirlerine %100 katılmasamda bazı noktalarda hemfikir olduğum ve şiddetle desteklediğim, eski fandom'un en tepki çeken yazarlarından biri olan tom mcgown'un Milagro ile ilgili uzun ve yerin dibine sokan yorumundan en çok beğendiğim bir bölümünü paylaşarak bitirmek istiyorum:

"CC and Co. have probably bookmarked every one of those nude celebrity web-sites with the fake nekkid pictures of Ms. Anderson, only they may now be so deluded they have renamed all of the pictures "scully.jpg" as they download them. I`ve a suggestion for 1013, and I mean this from the bottom of

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 1/21/2004 9:32 am

mal delphi yine uzun mesajımı kafasına göre kesmiş, allahtan alıntı yaptığım kısım gitmiş. buyrun o alıntı tekrar yazıyorum:

"CC and Co. have probably bookmarked every one of those nude celebrity web-sites with the fake nekkid pictures of Ms. Anderson, only they may now be so deluded they have renamed all of the pictures "scully.jpg" as they download them. I`ve a suggestion for 1013, and I mean this from the bottom of my heart: stop writing the X-Files like it was targeted for refugees from a sado-masochism chatroom and start writing the character of Scully with some respect. And jerk-off once in a while, jeez you guys are so tense and uptight!
That heavy-handed bit when Padgett stared at Scully`s hand on Mulder`s arm - "Oh, she`s in love with *HIM*, the bitch" he thought, as the pinprick ache of love`s lost longing desire threatened to burst his tragic heart. `Shippers ought to roast CC`s two-faced fanfickle ass at the stake."

Murat

Gönderen: the mess we made (fbistop) Dec-18 9:45 pm

ya bu cnbce'ye artık daha ne denir bilmiyorum, kaset mi dvd artık ne bileyim, bi allahın kulu yok mu kontrol eden bunları!!! 10 dakikaya yakındı heralde, bıraktım ben, bakalım gece de aynı mı olacak? nedir bu güzelim dizinin günahı yaa :((
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:41 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
From: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Dec-18 10:27 pm

ben başlarını izleyemedim,daha önce izlemiştim,gece de tekrarını izlerim dedim ama bir sorun oldu anlaşılan.
ne olduğunu sorabilir miyim?
***spoiler***
Alıntı:

bu arada sonunu görünce yine bir fena oldum.o nasıl bir oyunculuktur,nasıl bir inandırıcılıktır öyle.sonunda scully'nin mulder'ı tanıyamayıp önce korkup sıçraması,ardından korkmuş,şaşırmış ve ağlayarak sarılması,beni çok kötü yapıyor.

harika bir bölüm.

From: the mess we made (fbistop) Dec-18 11:19 pm

sorsak derler mi link hatlarındaki arıza yüzünden oldu diye :) bilmiyorum neden oldu ama kötü oldu, en nefret ettiğim şey, fevkalade odaklandığım şeylerin kesilmesidir, işi hemen bırakırım. böyle x-files bölümleri oldu, arkadaşlar arıyolar mesela, içimden küfrediyorum, ama birşey de diyemiyorum, onun için bırakıp gece seyrediyorum :), bir x-files gecelemesi daha.

bu arada sizi mesajınız bölüme ilişkin bilgi içerdiği için kınıyorum :) benki o kadar dayanıyorum spoiler'ları okumuyorum, nasıl bileyim mesajınızın az da olsa bilgi içerdiğini :)

bir de bu inside the x-files çok güzelmiş, herkese yer vermişler, deep throat, mr. x, lone gunmen...

From: MAJESTIC12 Dec-18 11:30 pm
Alıntı:

Oldukça etkileyici bir bölümdü..Scully'nin oyunculuğuna cidden diyecek laf yok...Padget'ın Scully'i uzun süreden beri izlediğini ve kitabın asıl karakteri olduğunu öğrenince oldukça dumur oldum..özellikle Scully'nin duygularını Padget'ın ağzından aktarılması dikkate değer bir bölümdü..bundan başka,en sonda kendi yarattığı karakterle olan konuşması çok güzeldi..en çok etkilendiğim ve shipperları sevinçten hoplatacak bölüm ise hapisten çıkarken Mulder'a "In my book, I'd written
that Agent Scully falls in love,but that's obviously impossible.Agent Scully is already in love." demesi oldu..aynı şekilde kapanış sahnesindeki "And in this final act of destruction...a chance to give what he could not receive." sözleri çok duygusal ve anlamlıydı...

From: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Dec-19 12:03 am

ben biraz geç kalmış olsam da spoiler koydum başına yazımın.
gerçi çok da spoiler diil ya,sadece oyunculuktan bahsettim ama.
valla en güzeli az reklamlı olarak gece izlemek,tabii sabah uyanma derdi yoksa.çok güzel bölüm çoooook.

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Dec-19 12:07 am

Aynen hastasıyım bu bölümün.. Padgett'in romanında yazdıklarıyla Scully'nin hislerine harbiden iyi tercüman olduğunu düşünüyorum..

Ama CNBC-e'de izlemeye başladığımdan beri ilk defa shipper damarım bu kadar fazla kabardı.. Asıl bu yanını seviyor da olabilirim.. Heheheh. Padgett "she's already in love" dediğinde Mulder'ı yine tokatlamak istedim cidden, o ne kadar şaşkaloz bir bakıştır??? bi silkelen bi kendine gel be adam!!

Sonlara doğru özellikle Padgett'in katil ile olan diyaloglarında biraz koptum, anlam veremedim fln ama gerçekten çok güzel laflar geçiyor, adam harbiden iyi yazmış hikayesini, dublajlı izleidğimde bunu farkedememişim :)

O değil de kilisede Padgett ile konuşurken gözleri doluyor ya Scully'nin.. Gillian'ın ayaklarına kapanasım geldi orda harbiden.. Yan hala daha o sahnede Scully'nin tam olarak ne hissedebileceğini anlamaya çalışıyorum, o sulu gözleri görünce aptallaşıyorum iyice, ne düşüneceğim iyice şaşırıyorum..

Bi de başlarda Mulder ve Scully arasında çok sert bi hava vardı, Scully buna trip attı ya "benim adıma görüşme ayarladığın için teşekkürler ama geç gidicem" mi ne diye.. Mulder da afallayıp kaldı hani.. Orada Mulder "belki de senin hayranındır" deyip üzerinde fazla durmadı , ya da dalga geçiyormuş gibi bir ruh halinde miydi de ondan mı sinir yaptı Scully, ne oldu pek anlayamadım.. yine de sonradan daha sakin bi şekilde anlaşmaya çalıştılar, böyle 400 voltluk enerji saçıldığı zaman aralarında, ister istemez ben de geriliyorum aman yaa :PPP

Yine de bir Scully'nin o gözlerinin dolmasıdır beni hasta eden, bir de Mulder'ın kolunu tutmasıdır Padgett'in önünde.. Ve Mulder'ın "tamam sakinim" modunda kafasını sallamasıdır.. Hatta bu sahnenin Padgett'in lafından daha fazla değeri vardır benim gözümde..

Kısaca bayılıyorum ben anacım.. Özüme döndüm, shippy shippy sırıtıyorum şurda, eheheheheh

From: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Dec-19 12:21 am

valla benim bölümdeki en shipy sahnem en son sahnedir.
***spoiler'larım var aman dikkat:)***
kalbim dışarı çıkarıldığı sahneyi kastetmiyorum tabii ki,bir öncekini:)
scully'nin mulder'ı görünce rahatlaması ve ona en zayıf anında sıkıca sarılması,mulder'ın da onu tutmasıdır benim için en shipy olan.
aşkla sevgiyle değil,güvenle alakalı bir şeydi o,tanıdığın birini, başına gelen kötü şeyden sonra görmenin rahatlaması,korkunun ve ölüme yaklaşmanın ardından her şey son bulunca gelen bir huzur,sonra aşırı sakinleyip kendini koyuverip hüngür hüngür en yakının olan insanın omzunda ağlamak.budur en etkileyici olan.ya fena oldum gene.
scully'nin çığlıklarına dayanamıyorum,fena oluyorum ben ya.

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Dec-19 12:22 am

Bu arada fbistop (adını bulamadım bi türlü pardon) ben bölümü izledim bi sorun yoktu sanırım sizin oralarda yayında bir sorun oldu.. Gerçi başlarda TV'ye sırtım dönüktü ama konuşmalar fln duyuluyod yani, kesilse anlardım :)

Ha bi de yayınlanmış bölümün spoiler'ı olmaz, burda adet böyle valla :).. ızlememiş olanlar okumuyor diye biliyorum ben, aksini yapıyosanız yapmayın, tutun, tutmaya çalışın kendinisi bakim :P

From: maybe there is hope (sedab) Dec-19 9:30 am

bende bu bölümün hastasıyım,ben izlerken bi sorun yoktu ya siz neden bahsediyosunuz.
pagget harika bir karakterdi,romandaki karakterin beni sen canlandırdın demesi scully nin ölmesine ikna etmesi harika sahnelerdi,korkunçluğuda oldukça güzeldi
tabiki:agent scully is already in love bölümüne değinmiyorum bile:)
scully ne kadar güzelleşti ya,saç kesimide harika olmuş

Options Reply

From: the mess we made (fbistop) Dec-19 9:54 am

takılan vcd yada dvd modunda çok sinir bozucu 10 dakikaya yakın kesilme oldu, bi b.k anlaşılmadı haliyle (ses de pek anlaşılmıyordu), içerideki tv'ye de baktım orada da aynıydı, ama diğer tv kanallarına bakmak aklıma gelmedi, olabilir belki sadece bizim orayla da ilgili olabilir, sonuçta ben bölümü gece seyrettim mi, seyrettiiiiiim :)

işte 4-5 haftadır özlediğimiz şey bu, bu tarz etkileyici bölümler, x-files'a edebiyat bulaşmış mıydı, bulaşmamıştı galiba. zaten konunun güzelliği dışında, hikayenin edebi monologlarla süslenmesi çok güzel olmuş. bir de scully'yi duygusal açmazlarıyla uğraşırken izlediğimiz bölümler daha bir güzel geliyor, o bölüm tam bir dramaya dönüşüyor. bu kadar çok şey bir araya gelince psişik cerrah nedir, nasıl ölüyor bunlar, bu biraz zayıf bir somut açıklama olmadı mı gibi şeyler vız gelir, çünkü asıl öldürenin niye öldürdüğü belli.

bir de kız mezarlıkta sevgilisinin mezarına doğru ilerlerken yani padgett bunu ifadesinde anlatırken bir mezar taşı vardı üzerinde salinger yazan. hatta birden odağımı kaybedip padgett'in bir iki sözünü kaçırdım. gece acaba j. d. salinger'a mı bir gönderme yapılıyor ve buradaki bazı monologlar onun edebiyatına yakın şeyler mi diye düşündüm ama değilmiş, başka bir salinger'a gönderme yapılıyormuş.

çok haz aldığım bir bölümdü, aradığımızı bulduk.

From: gizucuk Dec-19 10:21 am

Ne bölümdü beaaa!!!!!!!
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:44 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: desertfo6 Dec-19 12:51 pm

Padgett'ın kitabı yayınlanırsa ilk ben alıcam hehehe... Aslında ben de biraz yazar sayılırım. Padgett'ın yarattığı katil karakterinin gerçek dünyaya gelip faaliyetlerine burada devam etmesi , Padgett ve katil arasındaki diyaloglar güzeldi. Shipper sahnelerini saymıyorum bile. "Agent Scully is already in love"

Gönderen: Bahar (bahar635) Dec-19 2:02 pm

Bayıldım ve henüz ayılamadım.sadece Mulder ın rahat tavırları beni deli ediyor ne rahat ama bu erkeklerin geneli böyle ( forumdaki beyler kızmayın ) Ama Yazarın posta kutusunu karıştırması Scully'ı biraz olsun kıskandıgından mı yoksa katilin onun olabilecegindenmiydi neyse büyük bir keyifle izledim Yazarın Scully ile ilgili konuşmaları beni çok heyecanlandırdı. Gece tekrarını izleyip uykusuz kalmama değdi

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Dec-19 3:05 pm

Bölüm çok güzel düşünülmüştü. Scully'nin bilinmezliği,dinle bağlantılar, sanki CC'nin kafasında yarattığı Scully'nin biri tarafından dile getirilmesiydi. Mulder'ı basketbol oynarken görmüştük bu bölümde Scully'nin de koştuğunu öğrendik :)

6.Sezondaki fanlar neler hayal ediyorsa onu yapalım konsepti bu bölümde de vardı. şöyleki;

Mulder-Scully öpüşsün: Triangle
Mulder evlense nasıl olur: Dreamland
Mulder-Scully evlenseler: Arcadia
Mulder'ın hayatında biri olsa,Scully ne yapar: Alpha-The Beginning
Scully'e biri aşık olsa, yatak sahneleri görsek: Milagro
Mulder-Scully uzaylı görsün: Field Trip

Oğuzhan

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Dec-19 3:36 pm

Aslında Salinger kısmısı mantıklı olabilirdi, ama sonuçta mezar taşlarında direk Party of Five beşlisinin anne babasının isimleri yazmasaydı olabilirdi.. yine de "Bilmedikleriniz" kısmını çevirdiğim kaynak buna dikkat etmeseydi ben de bilmicektim.. Bana kalsa yazar olan Salinger daha mantıklı bir seçimdi.. ıkisini de refere ettiğini söylesek te olur gibime geliyor :)

Benim asıl bilmediğim Padgett'in evinin duvarındaki notların Wastelands adlı T. S. Elliot şiirinden alıntı olması.. Stephen King'in "Çorak Topraklar" adlı kitabı tamamen bu şiirden alıntı gibi bişi zaten.. Kara Kule ilgili ne varsa atladığımdan, bayağı bir şaşırıp sevindirik oldum bu bilgiyi öğrenince :))

Bu arada Padgett'in isminin refere olduğu THE BURNING ZONE adlı kısa soluklu dizide THE DAWN adında gizli bir kuruluşun dünya üzerindeki en tehlikeli salgın olarak gördükleri insanlığın kökünü kurutmaya yönelik girişimleri ele alınıyormuş, konuyu okuduğumda direk Sendika aklıma geldi.. bi de MAtrix'te Ajan Smith demez mi "siz insanlar virüs gibisiniz, bu dünyanın başına gleen en büyük hastalıksınız" fln diye.. Onu düşündüm vallahi.. ılginç bi diziymiş yane. :) Zaten biyolojik savas olaylarini da pek gercekci bulurum ..

Gönderen: truth_ftf Dec-19 4:08 pm

Cidden bu diziyi anlatacak kelime bulamyorum.Bence 6.sezonun en iddalı bölümüydü milagro.Padgett'ın Scully'i asansörde süzdüğü zaman, morgdaki dış sesin anlattıkları ,kilisede Scully'nin gözlerinin dolması, bi de Padgett'in hapisten çıkarken söylediği şeylere kadar mükemmellik akıyor.Bi de Mulder Scully'nin değerini anlasa!!!!!

Gönderen: the mess we made (fbistop) Dec-20 10:11 am

yalnız dün gece kafama takılan birşey var ki, padgett scully'nin malum arkadaşımızla already in love olduğunu nasıl düşündü? yani bölüm içindeki gelişmelerden pek çıkarılabilecek birşey değildi bu gibi geliyor. mulder'la scully'nin yakınlaşmaları, scully ve padgett padgett'ın evindeyken mulder'ın içeri dalması (ki mulder scully'nın orada olduğunu bilmiyordu), yada scully'nin sorgu sırasında mulder'ın kolundan tutup onu durdurmaya çalışması, bölümde varolan hangi şey padgett'ı scully'nin already in love olduğunu düşündürür ki? bence burada padgett'ı böyle düşünmeye iten şey, scully'nin iç karmaşası, scully padgett'ten etkilenmesine rağmen çok yaklaşmadı yada yaklaşamadı, ona kalbini açmadı, belki bu padgett'ın umudunu yitirmesine sebep oldu ve bu olay padgett'ın romanının sonunu belirledi.

öyle bir bölüm ki, bir gece sonra da düşünebilirsin ve müzikleri kafandan gitmez (ya bu müzikler zaten adamı öldürüyo, dün bütün gün kafamda müzikler çaldı).

Gönderen: layaki Dec-20 10:25 am

Hayatının bir döneminde gözünün önünde dolanıp durmuş bir imgeye aşık olup, sonra da onu önce hayallerinde sonra da somut bir şeylerin içinde yaşatmasını bilebilen kim olabilirki bir yazardan başka?..

Az buçuk yazar sayılırım. Padgett'ın yaşadığı fenomeni çok iyi anlayabilecek kişilerden biriyim. Önce fanzin dergimizde sonra da Bilişim Derneği'nden yayınlanan kitabımızda yayınlanan hikayemde yer verdiğim aşkı kendim yaşamış gibi hayal etmiştim. ınanmazsınız ama buna bir süre inanmayı bile başarmıştım. Yoksa önünüzdeki kağıtlara içinizdekini aktarmanız mümkün değildir. Kağıt tek başına basit bir nesne gibidir. Ama onunla bir şeyler paylaşmayı düşünüyorsanız size hiç te psikolog gibi davranmaz. Onun dilinden anlamanız gerekir. Yoksa konuşamazsınız. Konuşabilmek için de aktaracağınız şeyleri yaşa(r)mış gibi olmanız gerekir. Bunu özellikle vurgulamak için belki de hikayedeki yazarımız bilgisayar yerine bir daktilo kullanıyordu.

Scully'nin Milagro'yu eline alıp kulağını telefona götürdüğü sahneyi hatırlar mısınız? Kamera Scully'nin kafasının etrafında dönerken Padgett kızın kafasındakileri, onun kendisine bile kolay itiraf edemeyeceği biçimde anlatarak eşlik ediyordu. Bu hikayedeki görüntü yönetmenini özellikle tebrik etmek lazım.

Herkesin aşkı kendisi için büyüktür. Ancak büyük aşklar genellikle filmlerde ya da romanlarda yaşanır. Gerçek hayatta "gerçekler" böyle bir tecrübeyi kısıtlarlar genellikle. Bu yüzden yazarların kafalarındaki aşk gerçekte olduğundan daha büyük ya da daha gerçektir.

Hikayenin bu yönüyle ilgili sayfalar dolusu gevezelik edilebilir. Ama yine de anlatması zor. Milagro'nun ilk üçte ikilik bölümünü bayıla bayıla izlerken içimden "noolur şu hikayedeki paranormal boyutu minimumda tutsunlar. Hatta es geçsinler" diye dua etmiştim. Ama sonuçta X-Files bu. Kalpleri açıp içindekileri vermenin felsefesini X-Files'ca anlatmayı tercih etmişler. ılk defa burada bencillik edip hikayenin sadece ilk kısmını izlemiş gibi yapacağım. Gerisini bir türlü yakıştıramadım. O kadar tatmin edici oldu ki...

Selamlar
Lami

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Dec-20 11:26 am

Padgett şu Scully'nin Mulder'ın kolunu tuttuğu sahnede uyanıyor, benim anladığım bu.. O sahneye gelene kadar Scully ile Mulder arasında ortaklıktan öte bişi olduğunu düşünmüyor ki düşünseydi daha farklı yaklaşması gerekirdi kanaatindeyim..

O tutuşta cidden çok şey gizli bence.. Anlatmak ta istemiyorum, büyüsü bozulurmuş gibime geliyor, hem zaten anlatılmaz ki, çok yoğun bi sahne o.. :PP

Bu arada Lami.. Takdir ettim yaklaşımını, insan imreniyor yazarlığa vallahi :)... Yine de bütünüyle de güzel geliyor bu dizi bana.. Paranormali de fazla sırıtmıyor, tabi bana kalırsa böyle :)

Gönderen: layaki Dec-20 12:26 pm

Tabiiki Ruki... Bütünüyle de güzel. Baştan sona güzel hikaye. Zaten o paranormal boyut bu kadar dolu bir altmetinle desteklenmese en kötüler kategorisine girecek bir stand alone olacağından hiç şüphem yok. Ama duygusal boyut hikayeyi birdenbire sezonun 1 numarası yapıyor(ilk defa bir sezonda 1 numarayı bir stand alone bölümüne verdim). Yazarlar da işin farkındalarmış kesinlikle, öyleki, sonunun nasıl geldiğini anlamıyorsunuz bile.

Ruki bir shipper olarak bu hikayede shipperlerin biraz daha yoğun şeyler hissettiğini söyleyebilir misin? Ne de olsa diğerlerine göre az bi şey daha duygusal tarafta duruyoruz. Dikkat ediyorum da Scully'nin özel hayatıyla ilgili bir şeyler olduğunda hepimiz resmen boyut değiştiriyoruz. Çok yoğun şeyler düşünüyoruz. Ama iş Mulder'a gelince ortalık "kaltak"lardan geçilmiyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu. Ne dersin?

Selamlar
Lami

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Dec-20 12:40 pm

"yalnız dün gece kafama takılan birşey var ki, padgett scully'nin malum arkadaşımızla already in love olduğunu nasıl düşündü?"

Onu siz düşündünüz tabi. "She's already in love...with her work, with her family, with emily, with ahmet, mehmet, hede, hödö..." demek istediğim ve daha önce de dediğim gibi : "Bana ne? Sana ne? X-Files'a ne?"

Murat
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:48 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Dec-20 11:18 pm

<<Dikkat ediyorum da Scully'nin özel hayatıyla ilgili bir şeyler olduğunda hepimiz resmen boyut değiştiriyoruz. Çok yoğun şeyler düşünüyoruz. Ama iş Mulder'a gelince ortalık "kaltak"lardan geçilmiyor.>>

Scully özelini genelde kendisine sakladığı için olsa gerek, evet dediğin gibi, bu konuyla ilgili en ufak ipucu acayip değere biniyor. Boyut değiştirmek bundan olsa gerek.. Belki de dişi milleti kendinen bişiler bulduğu için daha bi etkileniyor, emin değilim.. Ama Scully'nin hisleri o kadar derinde ki, bir şekilde gün ışığına çıktığında ya da bir şekilde bu hislerden bahsedildiğinde, dört kulak kesiliyoruz tabiri yerindeyse..

Mulder'a gelince.. Mulder'ın hisleri de genelde daha fazla işleniyor, kafa karışıklıkları, duygusal çalkantıları ve kadınlarla ilgili yanlış hesapları o kadar aleni karşımıza çıkıyor ki, bir yerden sonra bunlar gözümüze ister istemez batmaya başlıyor.. Fazla gizlisi yok, Diana (yane bahsettiğimiz kaltak) söz konusu olduğunda Scully'nin hisleir konusunda yargısı ne kadar yanlış olursa olsun patır patır söylüyor adam.. Daha yüzeyde yaşıyor Mulder, Scully gibi kendini tutan bir yapısı yok, dolayısıyla doğrusunu da görüyoruz, yanlışını da.. Ama sonuçta bişiler görüyoruz.. Bu kadar çok şey gördüğümüzden bu kadar çok yargılıyoruz bence Mulder'ı.. Yoksa haa daha, benim gözümde değeri hiçbi karakterle ölçülemez.. Ölçmüyorum da :)

Bu konuda benim düşüncelerim budur..

Murat'ın "Bana ne? Sana ne? X-Files'a ne?" yorumuna zaten geçmişte yorumumu yapmıştım.. Bu konu "cız" değil.. Bu konu da irdelenmeyi hakediyor.. X-Files'ı ilgilendirmiyor mu? O senin kararın Murat'cım..

<<Onu siz düşündünüz tabi. "She's already in love...with her work, with her family, with emily, with ahmet, mehmet, hede, hödö...">>

Biz düşünmüyoruz, yazarların ortaya attığını dillendiriyoruz efenim.. ışine,ailesine, Emily'ye.. şu saydıklarının birinin bile mantığı yok.. Çünkü Padgett'ın dediği ortada, bu konuda bizim düşünmemize gerek yok, yazarların neyi kastettiği belli, isteyen irdeler, isteyen takmaz devam eder.. vs vs..

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Dec-21 9:20 am

<<Dikkat ediyorum da Scully'nin özel hayatıyla ilgili bir şeyler olduğunda hepimiz resmen boyut değiştiriyoruz. Çok yoğun şeyler düşünüyoruz. Ama iş Mulder'a gelince ortalık "kaltak"lardan geçilmiyor.>>

Aman aman ne güzel söylenmiş bir söz, ben bunu atlamışım. Yazdıklarıma çok dikkat edicem,seçerek yazıcam. Scully kadın oluşu,yanlızlığı, gizli kişiliği,iç dünyası yüzünden genelde korunan ve kollanan taraf oluyor. Birde ilişkileri dizi boyunca hep en en arka planda kalmış; tabiki ortaya birşeyler çıkınca boyut değişiyor. Birde Scully'i benimseme,konduramama,kıyamama psikolojisine sahibiz. Mulder'da korunan bu varlık üzerinde negatif etki yapacak şeyler yapınca en üstteki yazıdaki tanımlamalar yapılabiliyor. Eee tabi porno film seven birinin ilişkilerine pek hoş gözle bakılmaz :p
Birde hayırlı bir kısmet çıkmıyoki Mulder'ın karşısında manyakları (Scully hariç tabiki) buluyor

Oğuzhan

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Dec-21 9:54 am

şöyle bir koşullanma var: Mulder ve Scully birlikte olmak *zorunda*. Ama Mulder bu ikiliden daha yüzeysel olanı olduğu için(ooo hemen saldırmayın, duygularını açığa vurmak konusunda diyorum) onun her kadına yaklaşımı "ulan Scully varken neden bu *kaltağa* yavşıyorsun" olarak değerlendiriliyor. Scully'ye gelince herkesin bildiği gibi kendisi soğuk, içe kapanık ve duygularını pek yansıtmayan bir karakter. Zaman zaman kendini açtığında(ki bu genelde Mulder'a denk geliyor) herkes Mulder'dan "nihai" adımı atmasını beklerken Scully tekrar kapanıyor. Mulder'ın Scully'ye karşı ağır davranması kabullenilemiyor. Dolayısıyla Scully'nin bir başka erkekle ilişkisel bir durumu söz konusu olduğunda "eh tabi Mulder bu kadar beklerse olacağı buydu" yorumunda bulunabiliniyor. Oysa Scully'yi herhangi bir vukuattan kurtaran Mulder'dır. (Small Potatoes, Genderbender, Milagro) Bir de kadınsal içgüdü denen bir şey var, shipper'ların çoğu bayan olunca Scully'ye karşı sempati duymaları da daha kolay olabilir.

Bu hayati bilgiler sayesinde X-Files'ı çözdüğümüz, diziye anlam ve boyut kattığımız da su götürmez bir gerçek bazılarımıza göre. Oy oy oy...

Kaltak konusuna gelince, pek çok shipper'a göre Diana Fowley Mulder'la Scully'nin arasına giren kadın olduğu için kaltak. Oysa alakası yok, Fowley Mulder'ın hayatında varolan bir gerçektir ve eğer "kaltak" denecekse Mulder'ı ve X-Files'ı sabote ettiği için olmalıdır, ben kendisini bu yüzden sevmem ama kaltak demem. Ona gelene kadar CSM'e en kallavi o... çocuğu demeliyiz ama diyor muyuz? hayır. ee?

Murat

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Dec-21 10:21 am

Hey Allah'ım şimdi de koşullanma oldu yaaa..

Yok öle bi koşullanma, birlikte olmak zorunda değiller, birisiyle birlikte olmaları en başta kendi akıl sağlıkları için gerekli.. ve etraflarında da birbirlerinden başka kimse yoksa, seneler boyunca bir arada kalan bu karakterlerin ihtiyaçlarını kim karşılıycak ? uzaylılar mı?

Ya ben anlatamıyorum heralde bu insanlar robot değil ki hiçbişi yaşamadan devam etsinler hayatlarına, madem birbirlerinden başka birbirleirni anlayan insan yok etrafta, neden birlikte olamasınlar ki???..

Diziye anlam ve boyut katmıyoruz, hiç değilse genel anlamda bunu yapmıyoruz diyelim.. Bırakalım artık şu laf sokma çabalarını ya! Bu dizinin asıl lokomotifi olan *karakterleri*nin yaşamlarını irdelemekten daha doğal bişi göremiyorum ben..

Neyse niye gene sinir yapıyosam.. Altı üstü şu iki karakter bi birlikte olsun diyoruz, adımız shipper ya bi kere.. aman neyse yaaa

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Dec-21 10:54 am

""Ona gelene kadar CSM'e en kallavi o... çocuğu demeliyiz ama diyor muyuz? hayır. ee?""

hay ağzını öpeyim derdim ama yanlış anlaşılır :)
Zibilyonun kerenin bile rakamsal olarak az kaldığı bu tartışma olayında benim Diana karakterine olan ilgimin sebebini benden sonra en iyi anlatan mesajın bu oldu

Biri açılacak biri kapanacakki CC'nin dediği gibi onlar arasındaki ilişki bambaşka olsun.

Alıntı:

The Truth'daki son sahneleri hatırlayıp bu tartışmaların gereksiz olduğunu tekrar hatırlatayım. Yıllar süren karşılıklı açılıp-kapanmalar sonra erdi ikiside açıldı artık :)

Sevgi çiçekleri göndererek mesajımı bitiriyorum

Oğuzhan

Gönderen: layaki Dec-21 12:25 pm

Öhm... Eee... Yani afedersiniz dostlar... Ya yukarıdaki tartışmayı açarken amacım o ünlü "Kaltak" didişmesini canlandırmak değildi. Ben daha entelektüel düzeyde bir tartışma olsun istemiştim. Lütfen arkadaşlar. Kaltaksa kaltaktır... Öyle olsun naapalım yani(heh heh heee...)

Esprisi bir yana bakın konu hakkındaki gözlemlerim farklı benim. Murat'ın Ruki'nin yaklaşımları doğrudur. Mulder'ın yaşam biçimi itibariyle duygusal yansımaları daha yüzeysel görünmektedir. Scully ağır abla tonunda sürekli efelenirken, porno izleyen, basket oynayan Mulder'ımız daha doğal bir hava çizmektedir. Ancak yeri geldiğinde sıradan bir insanın gösterebileceğinden daha yoğun duygusal patlamalar gösterebilmektedir. Scully'nin kanser olduğu dönemlerdeki ya da kaçırıldığı dönemlerdeki Mulder arayışlarını ruhsal didişmelerini bir hatırlayın lütfen. Durum tersi olsaydı Scully onun gibi hastaneye girip ortalığı dağıtmaya kalkar mıydı acaba? Bence hayır! Bunlar bu karakterlerin ruhsal yapısıyla ilgilidir. Duygusal yapısının dışarıya yüzeysel ya da birikimin patlamalar şeklinde fırlaması Mulder'ı hafif ya da light bir karakter yapmaz. Bence Scully'ye göre daha "insan" yapar. (Burada da amaç iki karakteri tokuşturmak değildir, yine yanlış anlaşılmasın lütfen). Bir erkek olarak Mulder'ı bayan arkadaşlara göre daha iyi anlarım. Ama benim karakter yapım da Scully gibidir. ıçe dönük bir yapım vardır. Ona da yakın hissederim kendimi.

Bence Mulder Scully'le arasında bir şeyler olsa havaya uçacak gibi duygular barındırıyordur içinde. Ama senaryocular adamın duygusal partlamalarını engelleyip duruyorlar naapsın gariban. FTF'de o lanet arı olmasaydı bir şeyleri aşmış olacaklardı değil mi? Bana göre onlar birlikte olmak zorunda değiller. Ama olmamak zorunda da değiller.

şimdi benim açmaya çalıştığım tartışmaya gelirsem... Bence çözümü çok basit. Senaristlerin gıcıklığı deyip geçmek lazım. Düşünün bir Mulder'ın Scully için deli olduğu dönemler hricinde hiç güçlü bir sevgi iletişimi içinde bulundu mu bir hatunla? Yok. Humbug'muydu orada bir kadınla yatıyordu da Scully basmıştı yanılmıyorsam. Sonra da sanki 12 yaşındaki çocuğunu annesi yakalamış gibi azarlamıştı Mulder'ı. Scully hem adama pas vermiyor hem de onun özel hayatını kıskanıp engellemeye çalışıyor. Olmazki canım bu kadar?.. Sonra da adama pornocu filan diyorlar. O pornocu olmasın da biz mi olalım. Mulder ciddi bir ilişki yaşamamıştır. Senaryolar(ve Scully) buna izin vermemiştir. Vermeyeceklerdir de. Scully istediği kadar aşk döngülerine girebiliyor ama Mulder'ımız hayatını X-Dosyalarına adamış durumdadır. Hatta kanepesine de bir iki dosya atıp onlarla uyutmaya bile kalksalar hiç şaşmam. Eminim Mulder'ın başından sırılsıklam bir aşk geçseydi Scully için yaptığı çırpınışlardan daha baba roller çıkaracaktı. Ama yok.

O yüzden biz de dizide eksik olan aşk ögesini Scully'nin umutsuz aşıklarıyla irdeleyip içine düşüyoruz. Bence olay budur.

Selamlar
Lami

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Dec-21 1:07 pm

Scully'nin kanser olduğu dönemlerdeki ya da kaçırıldığı dönemlerdeki Mulder arayışlarını ruhsal didişmelerini bir hatırlayın lütfen. Durum tersi olsaydı Scully onun gibi hastaneye girip ortalığı dağıtmaya kalkar mıydı acaba? Bence hayır!

Bu Beyond The Sea'den:

SCULLY: You set us up. You re in on this with Lucas Henry. This was a trap for Mulder because he helped put you away. Well, I came here to tell you that if he dies because of what you ve done, four days from now, no one will be able to stop me from being the one that will throw the switch and gas you out of this life for good, you son of a bitch!

Bu da Tooms'dan:

SCULLY: Fox...

MULDER: And I... I even made my parents call me Mulder. So... Mulder.

SCULLY: Mulder, I wouldn t put myself on the line for anybody but you.

Yazdıklarına katılıyorum Lami abi ama kırmızıyla alıntıladığım kısma değil. Verdiğim iki örnek de ilk sezondan; yani ortada bir Mulder-Scully ilişkisinden bahsetmenin mümkün olmadığı dönemden. Bunlar Scully'nin soğuk ve duygularını ifade etmeyen bir karakter olduğunu değiştirmez ama güvendiği insanlar için nerelere gidebileceğini gösterir sanırım.

Murat
Başa dön
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Cum Arl 08, 2006 8:07 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bugün izlediğim bir x files bölümü de milagro oldu ve yazmadan duramadım..böyle geç phile olunca durum da bu oluyor.
ben scully severim..yani en çok onu.hep onu hatta...o yüzden bölüm çarptı beni tabi..harikaydı bence..bi kere stand alone olarak başta konu itibariyle güzeldi...shippler eminim bayram etmişlerdir zamanında... Smile
ben aslında o açıdan bakmadım ama Scullyde de Mulderda da ayrı bir hoşluk vardı..hemen farkediliyor ...zaten Mulder sadece beyaz gömlek giyince çekici geliyor bana nedense Very Happy ama yok..ben bu bölümü aldım x filestaki favorilerim kısmına yerleştirdim bile...kritik yapmıycam zaten forumda yetrince şey yazılmış...diycek bişey kalmadı sanırsam..scully de scully Wink
XSOLDIER

İletiler: 3

İletiTarih: Cmt Tem 07, 2007 5:00 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
scully e hayranlıgımın en cok arttıgı bir bölümdü milagro.ister istemez onu kıskandım.padgette ne bulduda onla yattı hala anlamadım.ama iyi bir bölümdü.
youtube bu bölümle alakalı cok guzel video var.izleyin arkadaslar.
http://www.youtube.com/watch?v=cxGblz_SBZw
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
txfmatrx
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 251

İletiTarih: Pzr Tem 08, 2007 12:53 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yalnız Scully Padgett le yatmadı. Padgett in hayalinde oldu o, yazdığı romanda. Gerçekte öyle birşey olmadı.
xsinekkkx
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 357

İletiTarih: Pzr Tem 15, 2007 7:07 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
txfmatrx yazdı:
Yalnız Scully Padgett le yatmadı. Padgett in hayalinde oldu o, yazdığı romanda. Gerçekte öyle birşey olmadı.

Bölümü Kim Manners'ın yorumuyla beraber izledikten sonra bu konunun açıklanabileceğini düşünüyorum.Tam bu sahnede Kim Manners şöyle buyurmaktadır ''and this is Scully's fantasy''.42 dakikalık yorum boyunca daha net bir cümle daha kurmuyor kendisi Smile
Bundan ayrı genel olarak Milagro'da hala cevaplanmamış sorular olduğunu söylüyor.Mesela cinayetleri Padgett'ın kendisinin mi yoksa karakterin mi gerçekleştirdiğine dair net bir cevap verilmediğini ve çoğu X Files bölümünde bunun bir gelenek haline geldiğini ekliyor.
En etkilendiğim kısmı ise favori X Files yönetmenimle en sevdiğim sahnelerin ve bölümlerin aynı olduğunu öğrenmiş olmak.Kilise sahnesini tek kamerayla 2 -3 çekimde bitirdiğini ve oyuncuların aşmışlığını ''that's not acting,that's the real deal'' olarak tanımlamış.
Son olaraksa,Padgett'ı bundan önce sadece aşkı hissetmek için Scully'e uzanan bir yolu seçmiş bencil bir yazar olarak görmekteydim.Fekat,gene KM sağolsun,Padgett'ın son sahnede kalbini sökmesini Scully'e olan sevgisini kanıtlamak için yaptığı son hareket olduğunu anlamamı sağlamıştır kendileri.Sonra bölümün son cümlesini de Padgett'ın ağzından bir kere daha dikkatle dinleyince Milagro gelmiş geçmiş gelcek gelmeyecek en güzel XF bölümüm olarak yerini sağlama almıştır: '' And in this final act of destruction a chance to give what he could not receive. ''

edit:ben bu arada ingilizce cümleleri çat diye koyuyorum,bir sorun olmaz inşallah Razz
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Cmt Tem 25, 2009 5:43 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
Pilot'tan sonra Scully'nin yine hormonları azmış bir şekilde ortalıkta dolaştığı bölüm, hormonları azdıran bir klanı konu alan Genderbender'dı. ızleyeli tam 6 sene olduğu için pek bi görüntü yok hafızamda ama feromon oranı yükselmiş, kendini kaybetmiş bir Scully görmek mümkündü bölümde. Kişisel fikrim ise, bu postun ilk mesaında yazdığım gibi eğer "en erotik scully bölümleri" tadında absürd bir liste olsaydı, tercihim bu bölüm olurdu

Alıntı:
6.Sezondaki fanlar neler hayal ediyorsa onu yapalım konsepti bu bölümde de vardı. şöyleki;

Mulder-Scully öpüşsün: Triangle
Mulder evlense nasıl olur: Dreamland
Mulder-Scully evlenseler: Arcadia
Mulder'ın hayatında biri olsa,Scully ne yapar: Alpha-The Beginning
Scully'e biri aşık olsa, yatak sahneleri görsek: Milagro
Mulder-Scully uzaylı görsün: Field Trip

güzel yakalamışsınız Very Happy
Bu bölüm için etkilenmedim desem yalan olur.Çok güzel bir bölüm.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Pzr Haz 29, 2014 12:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
"Kendini yazan roman" temalı bir X Files klasiği "Milagro"

Padgett isimli bir yazarın Mulder'ın hemen yan dairesine taşınması ve insanların kalplerinin yerinden sökülmesiyle ilgili işlenen peş peşe cinayetlerin işlendiği kitabının notları bu bölümün teması.

Elbette kitabın kahramanının Scully olması ve Padgett-Scully arasında yakınlaşmalar bölüme damgasını vuruyor.

Bunun dışında vasatı aşan bir bölüm olarak akıllarda kalacak.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız