X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x16 Alpha

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 6:32 pm    İleti konusu: 6x16 Alpha Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 12/20/2003 8:11 am

TGRT'nin oyununa gelip bir sonraki bölüm yayınlandı (Bknz All Souls vakası). Mail atıp öğrenicem ne oldu diye.

Daha önce yarım yamalak izlemiştim bir daha izliyim dedim. Daha önce tam olarak izleseydim ikinci kez çekilmezdi bu bölüm, vasattı.
Konu çok ama çok sıradandı "Shapes" + "Fearful Symmetry" hatırlattı bana.

Bölümün ilginç yanı Mulder'ın netten bir arkadaş edinmesi (Demek Diana pek uğramıyo canı sıkılıyo) ve I Want to Believe posterine tekrar kavuşmasıydı.

Oğuzhan

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 12/20/2003 10:05 am

Sanırım kaset üzerinde Monday yazınca (Mahmutun dediği gibi) TGRT'dekiler aaa bu bölüm ptesi yayınlanacak diye bölüm atladılar. Olabilir yani TGRT bu yaparmı yapar..

Ya Never Again kasedi üzerinde yazanı okuyup, harekete geçselerdi :)

Oğuzhan

Gönderen: foofoo581 12/20/2003 11:19 am

seslendirme felaket ötesi... kurtkadinla scully konusurken alttan ingilizcesi kolaylikla duyuluyordu...Bide scully kurtkad1nla mulder 1n iliskisinden bayag1 rahatsiz olmus gibiydi(ya da bana öyle geldi)

Gönderen: theafl 12/20/2003 1:24 pm

scully rahatsızlık duysaydı bunu mulder anlardı bence hatta kıskanıyormusun scully bile diyebilirdi ama mulder böyle bir tepki vermedi.bence scully gerçekten kızdan şüphe duyduğu için böle yaklaştı.bu arada köpek diğer köpek kafesleri ile kaldığı zaman polis 3 el ateş etti köpeğe.sonra köpeğe baktığında başka bir köpek vardı yaralanmıştı.
şimdi sorum bu köpek niye yaralanmış köpek şekline girdi?
onun yerine başka korkmuş köpek şekline girseydi daha mantıklı olmazmıydı?

Gönderen: maybe there is hope (sedab) 12/20/2003 2:37 pm

scully bariz kıskandı mouse a dokunduğunda mulder nasıl baktı görmediniz mi gözlerinden alev saçıcaktı.ben kendimi moday e hazırlamıştım bi baktım alpha TGRT haber reklamları geçiyordu altta kuduz köpeklerle ilgili acaba dedim konuyla bütünleşsin diyemi değiştirdi ama sonra yok canım bu kadarda olmaz dedim

Gönderen: foofoo581 12/20/2003 2:43 pm

bencede biraz kiskançlik oldu...

Gönderen: incig 12/20/2003 10:22 pm

Bu bölümü çok sevmedim ben.

Ama Mulder'ın varsa özel hayatı hakkında bir parça ipucu aldık, o kadar. Bir de Scully'nin Mulder'ın hayatında olması muhtemel bir kadının varlığından nasıl rahatsız olabildiğini öğrendik. O kadar.

Bölümdeki Mulder / Scully iletişimi güzeldi. FBI binasında Scully'nin başka bir yerde bir ofisi olabileceği hint'i verildi. Mulder'ın kapısından uğruyor ve çıkıp çıkmayacağını soruyor. Bölümün başında Mulder Scully'ye zaten evde olduğunu söylüyor, ama bölüm sonunda birkaç şeyi bitirip eve gideceğini söylüyor. Burdan Mulder'ın eski birşeyleri çözme heyecanını geri kazandığını görüyoruz bence. Olay onu heyecanlandırmış, bir de bu nette tanıştığı köpek uzmanı esrarlı kadınla tanışmak istiyor kendi kendine itiraf etmek istemese de.
Bölüm sonunda Mulder olayın bitiş tarzından rahatsız olmuş durumda. Scully ona moral veriyor.

Bu ajanlar arasındaki sahneler dışında çok fazla dikkate değer bir bölüm değildi. Tabii bir de poster geri döndü.

Biri bana "alpha"nın ne olduğunu açıklayabilir mi lütfen?

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 12/21/2003 10:07 am

Bu başlık kurt-köpek erkek yada grubun lideri olan yaratıktan bahsediyor (Kaynak TXF-TR)

Ama alpha ne alaka bende anlamadım. Yunan alfabesinin ilk harfi. belki bu yüzden liderlikle bağlantı kurulmuştur

Oğuzhan

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 12/21/2003 10:44 am

Dizi ilk 100 program içinde 85. oldu

Oğuzhan

Gönderen: theafl 12/21/2003 1:24 pm

köpeğin türü neydi sanırım iki kelimelik bişeydi 2. kelimesimiydi alpha?
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 6:34 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 12/22/2003 12:58 am

Ben bu bölümü beğendim! Hakkında fazla bilgim olmamasına karşın, izlerken de bölümün pek popüler olmayacağını (olmadığını) anladım. OS'de de pek çok kişi en kötüler listesine atıp mimlemişler alpha'yı.
Peki neden beğendim? -pekala korkutucuydu... Köpeklerden neden korkarız? Evrimsel temelde açıklanabilir. Ya da daha mantıklısı, hemen herkesin çocukluğunda köpekgillerle (vekaleten yahut bizzat)yaşadığı hoş olmayan bir anısı mevcut olmalı. Birde köpekler üzerine yapılmış ilk bölüm olması da hoşuma gitti. XF'ın bu "disiplinler arası"lığını seviyorum. "bana göre" bu kadar uzun süre bu kadar çok zihni kurcalaması bu sayede oldu.
Hala ikna olmamışsanız sorun değil kimsenin beğenmesini de beklemiyorum zaten, ama ilk evcilleştiren hayvanın köpek olduğunu da biliyor muydunuz? (üstüne, Small potatoes'tan Mulder'ın puppy dog bakışları:p) Ama ne yalan söyleyeyim, Mulder'ın köpekler üzerine yoğun ilgisi, (hani paranormali bi yere kadar anlıyorum ama neden köpekler??) bana da ilk bakışta gereksiz gibi geldi. Yani adamın işi dışında neredeyse hiç sosyal hayatı olmamasına şaşmamalı, bilgi birikiminin boyutları kadar çeşitliliği de akıllara durgunluk verici. Bilimsel merak denen şey bu olmalı. Tek fark, merakının bilimin sınırlarını aşıp "Extreme possibilities" üzerine yoğunlaşması, bu da Mulder karakterine duyduğum hayranlıkla karışık saygının haklı nedeni... Çocuksu merakı ölmediği sürece, hiçbir güç (geç sezonlar, 2. filmler) Mulder karakterini yıkamaz...Bu da benim değersiz görüşüm:)
şimdi bölüme geçelim, Alpha, doğal ortamlarında sürü halinde yaşayan hayvanlardan sürüde baskınlığa, en büyük rütbeye sahip bireyine tekabül ediyor. (Cesur yeni dünyada Huxley Alpha'ları en tepeye yerleştirmişti,toplumsal hiyerarşisinde, rütbe hariç alakası yok konuyla) Alpha'nın görevi (veya amacı) bölgesinin sınırlarını korumak, eşine yılışan bir türdeşi çıkarsa ona haddini bildirmek vs... Pek çoklarına göre, Scully bu bölümde bir Alpha kurt gibi davranmaktaymış. (Ki Alpha mertebesi erkeklere atfedilmiş.Ama Scully karakterinin temelini oluşturan cinsiyet rolleri de oradan temellenmiş) Ben onların yalancıyım. Bu konuda yoruma gerek yok sanıyorum...
Hoşuma giden bir nokta da saldırganlık üzerine eğilmesi. Daha geçen hafta tamamladığım adli psikoloji ödevimde cinayetlerde araçsal ve tepkisel saldırganlık üzerine epeyi bir okuma yaptım (Canım çıktı:p) şu cümle ilgimi çekmişti, ki ödevde de kullandım zaten. "şiddet uygulayan tek hayvan insan değildir, böcekler de dahil olmak üzere neredeyse tüm hayvanlar kasıtlı zarar yaratabilirler. Hayvanlarla insanların saldırganlıklarındaki temel farklılık güdüleyicilerinde yatmaktadır. Hayvanlar araçsal saldırganlık (amacı ayrı bir hedefe ulaşmak olan) geliştirirken, sadece insanlar düşmanca saldırganlık (kurban üzerinde zarar yaratma amaçlı saldırganlık) uygular (Englander,2003). (Aman efendim kaynakça da verirmiş!!!!Sözlükte değilim, makalede değilim ben forumdayım:p)
Karin ile sohbetlerini izlerken hayranlıktan büyülenmiştim. Bir yandan da eleştirmeden edemiyordum. Karin yeterince objektif değil çünkü, her ne kadar zaman zaman haklı olduğunu düşünmüyor değilsem de... Köpekler yalan söylemezler! Kitaplarından birinin adı da bu.Hayır efendim, söylerler. Kandırma, blöf, manipülasyon, vahşi doğada hayatta kalmanın olmazsa olmazlarından biridir. (burada da richard dawkins'in "Gen Bencildir" kitabına önerme yapıyorum... Aslında Alpha erkeğine yönelik bir göndermeyi de bu kitapta okudum sanıyordum ama tekrar baktığımda bulamadım, gerisi Discovery Channel ve TRT 2'de geç vakit yayınlanan belgesellere kalıyor:))))
Kendisi de bunu biliyor, avlarını çekmek için başvurdukları hilelerden söz etmesinden belli.Kendisinin de manipülatif davrandığını görüyoruz sonuç itibariyle. Ama bu hilekarlık köpeklerin kullandığı düzeyde kalıyor. Bu da Scully'nin de belirttiği gibi "içgüdülerine" göre yaşadığından ötürü, modern insanın "doğal olmayan ortamından" çok köpeklerle vakit geçirdiğinden olabilir bu da pekala. Diyeceğim, Detweiler'ın saldırganlığı düşmanca öğeler içeriyordu, doğal olmayan buydu ama Karin'in manipülasyonlarında düşmanca bir şey yoktu. Mulder'a da ilgi duyduğunu zannetmiyorum. Karin'in çalışmalarından kafasına takılmış noktaları ona sormak için ulaşmış olmalı. Bunda fesatlanacak ne var anlayamıyorum. Mulder'ın kafasındaki milyon soruyu cevaplayana veya tartışana dek ne karin'in kendisini tanıtmaya zamanı ya da niyeti olmuştur ne de aksi Mulder için geçerlidir. Ha bu arada, Mulder'ın köpekgillere merakı isminden kaynaklanmasın?? Karin'in de isminden ötürü ona sempati duymadığını, ya da ona Fox demekten hoşlanmadığını da söyleyemem:)

Zeka ve cinayet üzerine de birşeyler söylüyor hemde mühim şeyler lakin bunlar üzerine oturup makale yazmalı:) şimdi bilimsel açıdan XF'ın bu öngörüsüne şaşırmayayım, hayran kalmayayım da ne yapayım!!! Ki bu da sözüm ona en gudik sezonlarından biri (Öyle olmadığını iddia etmiyorum) Bilimden taviz verilmemiş vasatlaştıysa, zaman zaman yavşadıysa bile...Ve ne kadar kötü olabilir diye sormadan edemiyorum kendime....
Velhasıl başta da dediğim gibi mükellef bir Stand-alone idi benim için. Monday'i beklememe rağmen hayal kırıklığına uğramadım.Dublaj başta en en en başta idare edermiş gibi göründü anlık bir yanılsama olsa gerek.. Daha sonra yine bozdu. Bi de reklam arasında ironik biçimde Wishmaster 4 gibi suyunun suyu bir filmde baş kadının oya hanım tarafından konuşulduğunu işitmek bu mudur böyle olması mı gerekirdi? mucizevi biçimde bu abla şova geçse de oya hanım yeteneğine yakışır scully seslendirse düşünceleri kafamın içinde dört döndü..
Ha bir şey daha, alttan duyulan ingilizce, daha önce de karşımıza çıkmıştı. Mesela Kaddish'in başında, 4. sezonda, ki o zamanda dublaj ekibi değişmişti, uzunca bir süre orijalinden işitmiştik, ki bence hiç sakıncası yok zira en azından bu scully dublajını unutturabiliyor:)

Gönderen: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 12/27/2003 7:08 pm

Boyle bir bolume yazılabilecek en doyurucu ve geliştirici yorum :)
Çok guzel.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/2/2004 9:19 pm

Ya valla ben de beğendim bölümü cidden.... biras önceki mesajım nedeniyle shipperlıktan gözü dönmüş bi izlenim uyandırdıımdan belki de inandırmaıycam kimseyi ama, valla Scully'nin Mulder'ı kıskandığını düşündüğümden deil beğenim. Hatta düşünmedim ben. O arabada Scully'nin Mulder'a Karin ve kadınlar hakkında söledikleirnden sonra cidden kıskançlık değil bu diorum. Evet Scully haklı, kadınları bu konuda küçümsememek lazım, neler neler kurarız bazen var yaa!! Dooru diyo hatun valla ne yalan söliim. Ama bazı kadınlar vardır hem düşünür hem yapar, bazı kadınlar vardır sadece düşünür, platonik takılır ln, Karin gibi (eğer düşünüyoduysa kesinlikle bu kadardı ve ileriye gitmiycekti asla Karin, her neyse)

Ama konu, şu köpekler ve Alpha davranışı mıdır nedir?.. ılginçti gerçekten. Daha da ilginç olan Karin karakteriydi. Açıkçası çok sevdim Karin'i ben. Köpeklere duyduğu karşılıksız sevgiyi, onları gözünde yüceltmesini çok imrendirici buldum. Onunla bazı konularda hemfikir olduumdan heralde. Kesinlikle insanlardan daha iyi yaratıklar onlar.. Burda Nigar'cıımın bi düşüncesine katılmıyorum işte.. Köpeklerin yalan sölemediği konusunda ben hak veriyorum Karin'e.. Haklısın aslında Nigar, Karin çok genel konuşuyordu belki ama köpekler cidden yalan sölemezler, bazılarının kendileirni olduundan daha matah bişi görme eğilimleri vardır, bazıları insanların kendisini sevmesi için hileye de başvurur ama korkunç olan insanların düzeyinde olmasıdır bunların. ınsanlar asıl yalancılardır, hilekarlardır. Köpekler böyle şeyler yaptığında kızamazsınız bile, çünkü sizin sevginize, şefkatinize sığınmak istediklerini, gözlerindeki o masumiyetten, o içi-dışı bir ifadeden anlarsınız. Hayatımda karşılaştığım bütün köpeklerde bunu gördüm ben. Birkaç tanesi o bahsettiğim kendini bişi zanneden tiplerdendi ama gerisi, gerisi harikaydı yaaa. Sevgi konusunda bencil olmaları tek beğenmediğim özellikleri ama buna bile alışabiliyorlar, belki alıştırmak zor oluyo ama alışıyolar sonunda, alışmasalar da önemli değil, siz onun sahibisiniz (bu tabirden nefret ederim ama işte anlayın) siz onun bağlı olduğu kişisiniz, başka kimse olamıyor, istediğiniz kadar şımartın, iyi davranın, eğer bir sahibi, öncelikle baba veya anne diye bildiği bi insan varsa, asla ona itaatsizlik yapmıyorlar, asla onu unutmuyorlar ve asla onun yerine sizi koymuyorlar.. Böyle sadakat bi insanda görülebilir mi? Seneler boyunca? Ölene kadar? Çok az.. Ama köpekler öyle değil şimdi Dean Koontz un WATCHERS Nöbet kitabını hatırladım da Köpekler aşmış yaratıklardır yaaa valla :))) . Köpeklerle ilgili bi senatörün yazısı vardır orda, her okuduğumda ağlarım, o kadar iyi anlatır en yakın dostlarımızı.. : )))

Vahşi hayvanlar herşeyi yapabilir hayatta kalmak için, oyunun kuralı budur sonuçta. Ama insanlarla bi şekilde iletişim içinde olan hayvanlardan ben bunu beklemiyorum. Bazı hayvanların doğasında vahşilik vardır. Ne kadar evcilleştirilirse evcilleştirilsin bir anda eski vahşi doğasına dönüp kendisine en çok değer veren insanı parçalayabilir, ancak çoğu hayvan, kendisine uzatılan şefkatli ellerin değerini bilir. Ha insanlarla ileitşimlerini geçelim, hemsinsleriyle ileitşimleri görülmeye değerdir. Acaip eğlendiricidir. Zira sokakta gezdirilen köpeklerin şu kendi alanlarını işeyerek belirleme dürtülerine hastayımdır. Bu kadar tatlı başka hayvan yok valla yaa.. eheeehhhee

Her neyse biras daha devam edersem ağlıycam, sapmiim daha fazla :P

Karin in manipülatif davranmasından bahsetmiş bi de Nigar.. Çok güsel bi şekilde bu hilekarlığın köpeklerin kullandığı düzeyde kaldığından bahsetmiş. Sonuna kadar katılıyorum ve bunu kendini, yada Mudler ı ya da ölecek insanları düşündüğü için yaptığını sanmıyorum. O zaman ölümüne sebep olacağını bildiği bi hayvana kollarını açmazdı. Onun sebebi dediği gibi Detweiler ı içindeki köpeği kurtarmaktı Kollarını açarken o içindeki köpeğin bi şekilde uyanacağına dair bi inancı vardı. Gerçi bunu yapmasını istemezdim, eğer o kadar iyi tanımışsa bu yaratığı, böyle yapmaması gerekirdi ama insanlardan kendini soyutladığı o hayatın tek mutluluk kaynağı köpeklerdi, onlara sevgisi ağır bastı yada başka bişi onu karşı koymamaya itti. Bilemiyorum. Ama ben inancına bağlıyorum tabe :). Dostlarına olan inancına..

Diyorum ya, o vahşi köpek- Detweiler karışımına pek bakamdım ben, Karin in köpeklerle olan iletişimi, o hayatı imrendirdi beni, yoksa konu da ilginçti ama Karin kadar deil. Açıkçası tek rahatsız olduğum yer Scully nin Karin e söledikleriydi. Yanlış anlamıştı Karin i. Tabii ki kadınlara güven olmaz, tabi ki Karin Mulder a karşı bir *kendini ispatlama* dürtüsü içinde olacak, hatta internetten tanıştığı kendi ayarında bulduğu hatta kendisine *meydan okuyabildiğine* inandığı bir insana belki arkadaşlıktan fazlasını hissedecek, bunu Scully de gördü, Mulder ın mouse a dokunduğu yerde Scully de gördü, hayır kıskanmadı, sadece Mulder ın göremediği bişeyi gördü ama Karin e söleidklerinde hiç mi kıskançlık kırıntıları yoktu???. Bana ilk başta öyle geldi ama nedense Scully nin gene profesyonelliği fazla abarttığını düşündüm sonra. Hayır, Mulder ı kıskansa kesinlikle konuyu böle pat diye ortaya atmazdı. Yapamazdı böle, imkansız bişi valla.. Gene içine atardı, belki biras fevri davranırdı Karin e karşı ama asla öle bi konuşmaya girmezdi. Rekabet etmiyor bu konularda.. Yada etmeyi bilmiyor.. Yada rekabet edeceği bi durum olmadı, bilemem ama ulu orta hislerini açığa çıkarmazdı, öle yapsa Scully olmazdı zaten. Karin in dediği gibi You watch! But you don t see (ızle, ama görmüyorsun sanırım, böle mi çevirmişlerdi..?)

Her neyse, daha baya bişi yazabilirim. Kahretsin nası özlemişim böle irdeleye irdeleye, konuyu sıka sıka, suyu kalmayıncaya kadar yazmayı nası özlemişim var yaaa :)))))

Keşke birileri biras daha açsa, şöle makale fln yazsa da keyfimiz yerine gelse iyice, süper olsak, havlarda uçsak, eskisi gibi olsa forumumuz, dibine vursak review'ların. Valla billa özlemişim fena halde beaa :PPPPPPPP

Gönderen: spooky_gs Dec-4 11:31 pm

oncelikle bolumun sitedeki spoilerlarda yazdigi gibi cohn'un kirmizi gozleriyle bitmesi daha hosuma giderdi.
bolumu daha once izledigimde normal bir kurtadam hikayesi olarak dusunmustum. simdi ise cin mitolojisi falan daha ilgimi cekti, cunku mulder'in dedigi gibi efsanenin doktor detweiler'i esir almasi ve karin'in bunu bilip (ya da anlayip) mulder'i cagirmasi ilginc geldi.
scully'nin mulder'i kiskanmalari bolumun en eglenceli yerleriydi. hatta mulder'in internetten arkadas bulmasina bile laf soyledi. karin'in eline dokununca attigi bakis ise hala gozumun onunde.

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Dec-5 9:18 am

şıMDı dün ne oldu
scully kıskandı,mulder ın egosu şişti
mulder ın yanan kutsal I WANT TO BELıEVE posteri geri döndü,hayırlı olsun
ben artık köpeklerden daha çok korkuyorum,xfiles ta şimdiye kadar bir bölümde bu kadar çok insan ölmemişti herhalde,toplu katliamlar sayılmaz
ve tekrar mulder ın egosu şişti
scully:mulder u kadın sana aşık
(hadi ya ne yapacaksın bu konuda)
ooofff

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Dec-5 10:33 am

Scully Mulder'ı kıskanmadı, Karin'i yanlış yargıladı. Olay bundan ibarettir. Önceden izlediğimde de kıskansa böle kıskanmazdı diye düşünmüştüm, gene aynı şekilde düşünüyorum. yiyosa Diana olayında da "kadınları hafife alma" modunda laflar sölesin bakalım. Kıskanınca iyice kapatıyo kendini, ben bunu bilir bunu sölerim.. Ya iyice kapatıyo yada elinden geldiğince agresif oluyo (son mitoloji bölümleirn hatırlayın)

Velhasıl, bizimkilerin ilgilendikleri davalarda ana karakter bir kadın ise illaki Scully'ye sinirleniyorum ben.. Ciddi ciddi sinirleniyorum, Oubliette'te böle oldu, Kill Switch'te, The Field Where I Died'da.. vs. vs.. ıllaki bir yerinden olayı Mulder'a başlıyomuş gibi geliyo, kafayı kırıyorum sonra ben yaa. Burda da Oubliette'teki gibi bir tavır takınmıştı. Tek fark, orada Mulder'a yüklenmişti olayı kişiselleştiriyosun diye, burda da Karin'e yüklendi.. Hayır, bakın, köpeklerle ilgili olarak Karin'in kendi başına buyruk davranmasını haklı çıkaracak değilim, tamam hatun köpeklerime zeval gelmesin de ne olursa olsun mantığında, bi yere kadar hak verilebilir bu tutuma.. Ama Mulder'a "Bu kadın sana aşık" demenin ne anlamı var???

Demesin, mümkün mertebe olayın bilimsel yönünü tartışsın Mulder'la.. Ben daha Scully'nin haklı olduğu bir argüman görmedim olay başka taraflara kayınca.. Olsa olsa bir Diana konusunda haklıdır ki aman haklı olsun zaten artık...

Ama yok abi, ortada bir kadın varsa Scully'nin tavırlarından hoşlanmıyorum.. Bu durumun her zaman *kıskançlık*tan kaynaklandığına inansam zevklene zevklene izlerdim vallahi,( o kadar da iğrencim hadi bakalım :P)ama ondan değil, başka bişi bu, kıskançlık denmez buna yaa.. Hep yanlış değerlendiriyo, hep yanlış değerlendiriyo. Yani gerçekten bildiğim bir konuda bir karar aşamasındayken bana birisi "çok duygusal davranıyosun, kişisel yaklaşıyosun" dese olaya, bozulurum.. Çünkü kadınların derdi zaten profesyonel olmaları gereken yerde duygusal davrandıkalrı iddiası. Ben yatkınım buna mesela, tamam, ama bir insan Karin gibi kendi işinde bu kadar bilgiliyse, o insanın kişisel kaygılarına göre hareket ettiğini düşünmek hakarettir kardeşim.. Bi tek sen mi profesyonelsin de bütün kadınlar beyaz atlı prens hayalleri kuruyor??? Yapma ama yane..

Yemin ederim kıskansa bu kadar kızmazdım Scully'ye haa.. Hayır hiçbi haltı da Karin gibi dibine kadar bilmiyorum, hayır feminist te değilim, kadınları korumak ta harbiden son isteyeceğim şeydir. Ama işte Scully böle davranınca bozuluyorum yaf..

Gönderen: guzeldere1 Dec-5 10:37 am

Oldukça iyi bi bölüm "Alpha". Hatta sezonun en iyi stand-aloneları arasına konabilir. Çok kontrollü bir senaryosu var, boşluk yok denecek kadar az. Kaliteli, sinema filmi tadındaki sekanslar "Alpha" ya ayrı bir hava katmış. "Agua Mala" daki yanlışa düşülmemiş bu sefer. Son derece zeki ve çekici bir kurgu var. Bu arada Karin Berquist rolündeki kadın oyuncu hakikaten insanın içine işleyen bir performans sergilemiş. Doğal ama son derece etkileyici...

Gönderen: gizucuk Dec-5 11:24 am

bence 6. sezonun en güzel stand alone bölümlerinden biriydi..poster nasıl geri gelecek diye düşünüyodum,öğrenmiş de oldum.

Gönderen: Elsa_moon Dec-5 12:25 pm

Scully' e kıskandı demek istedim bölümü izlerken. Ama ilgisi yoktu. ıçgüdülerini dinledi demek istedim, Mulder' a "o kadın seni seviyor"dan öteye gidemedi. Bu tarz durumlarda Scully'i çok boşta bırakıyorlar. ıçine kapanmak gibi de değil, ne bileyim tuhaf. zaten Karin karakterini oyuncusu kurtardı Ola ki Kitsunegarideki gibi (bence) bir felaket oynasaydı bu bölüm bence saçma sapan birşey olurdu çıkardı.
Mulder' a gelince güya Profiler arkadaş... Peh

Gönderen: the mess we made (fbistop) Dec-6 10:19 am

bugün radyoda bir haber dinledim. aradım, türkçe kaynak bulamadım, ama aşağıda bbc'den link var.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/45_01152.stm

kısaca, borneo ormanlarının içinde bugüne kadar karşılaşılmayan bir hayvan bulunmuş. lemur'a benzediği söyleniyor ama lemur'u tanıyanlar lemur olmadığını belirtmiş. upuzun bir kuyruğu var, kediden daha büyük. bölgenin yerlileri de daha önce böyle bir hayvanla karşılaşmadıklarını belirtmişler.

detweiler falan çıkmasın :)
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 6:35 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Dec-6 10:25 am

Her ne kadar konu inandırıcılıktan uzak olasa da bölümü bu sefer beğendim. Konu kötü olsa bile birkaç MS diyaloğu,aralarındaki kişisel davranışlarla diziyi kurtrabiliyor yapımcılar. Kurt gerçekten de korkutucuydu

Scully tavrı bence kıskanma değil, ablalık yaparak koruma ve kollamaydi. Scully kadınlara güvenmediği için Mulder'a yol göstermeye çalışıyor. Dizi boyunca Mulder'ın hayatına kaç kadın girdiyse Scully garip tepkiler verdi. Bu tepkilerinin nedenlerinden bazıları kıskanma (Diana gibi) bazıları da ablalıktı.

Kurtadam hikayesinden öte Mulder-Scully ilişkini açıklayan bir bölümdü. Scully nasıl bir hava yaratmışsa ,Mulder yanındaki kadını değilde gidip sanal ortamdan insanlarla tanışıyor. Lütfen bana birbirlerini seviyolar demeyin, shipperlik teorileri bu bölümde yokolmuştur. Mulder,Scullyi gerçekten sevseydi (aşk anlamında,ortaklık değil); Yanımda kapı gibi Scully var başka kadınlara bakanın gözü çıksın derdi. En azından net üzerinden böyle arayışlara girmezdi

Kutsal posterin geri dönüşüde iyi bağlanmıştı.

Oğuzhan

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Dec-6 11:16 am

Bi kere benim gibi bi shipper ablalık muhasebesinden kötü anlamlar çıkarıyor.. Scully'nin ablalık yapması fikrine "ı-ıhh" diyorum..

ıkincisi Mulder zaten netten karı-kız avlamya çalışmıyor, çalışsaydı Karin'i mi bulacağını sanıyosunuz? bir daha düşünün efenim.. Kendisi gibi düşünen bir insanla karşılaşıp birbirleirne ölüp bitip *inanan* çocuklar dünyaya getireceklerine inanabilir mi Mulder? Ahahah! Güldürmeyin beni bakim.. Ben bile bu kadar *olmayacak* hayaller kurmuyorum be (hımmm, acaba :PP)

Ayrıca bal gibi birbirlerini seviyolar, bu konuda ikisinin de adam gibi düşünüp hislerinin adını koymadığı bir gerçek, tamam, ama her şey ortada, o noktaya gidiyorlar bi kere..

Ancak şunun ayırdına varmak lazım, birbirlerine hisleri ancak Diana söz konusu olduğunda ayyuka çıkıyor, yoksa işlerinde profesyonelliği elden bırakmıyorlar.. Bıraksalar tam da sulu shipper'ların istediği olurdu ki yok artık.. Hisleri devreye girince Mulder mızmız çocuk moduna geçiyor, Scully de kıskanç kız moduna.. Allah'tan devamlı böyle görmüyoruz bunları , yani kafayı yedirtme riskleri çok yüksek değil de nedir?

Neyse dediğim odur ki bu davada esas olan Scully'nin hemcinslerine beslediği güvensizliktir, güvensizliğiyle Mulder'ın bir ilişkisi yoktur, yok bütün arızalı kadınların Mulder'ı bulduğunu düşünüyo olabilir ama asıl sorunu kadınlardır efenim, Mulder değil..

Yani.... MSR ile ilgili doğrudan bir bağlantısı yok bu bölümün.. Dolaylı olarak olabilir ama gözümüze gözümüze sokulan bişi göremiyorum ben..

Gönderen: layaki Dec-6 3:50 pm

Merhaba,
şimdi Arcadia'daki düşüncelerimin girişini aynen burada yinelemek isterim. Bu bölüm MSR olayına girmiş üstü gerilim soslu bir bölüm müydü yoksa harbiden bir stand alone bölümü müydü? Eh soruyu yanıtlamak Arcadia'daki kadar kolay değil bu kez. Bir kere iyi bir konu yakalanmış. ışlenebilir, paranormal her tabana yayılabilir bir konu. Mulder'ın üstüne atlamaktan zevk duayacağı bir konu var ortada. Ama yok arkadaş, illa M&S enstantanesi işlenecek, onlar ön plana çıkacak! Stand aloneların sorunu bence burada(tabii hemen hepinizin "stand alone'ların sorunu mu varmış" dediğini duyabililyorum). Stand alonelara bir türlü tam adapte olamamamın nedenlerini gördüm Alpha'yı izlerken. Yahu böyle çekici bir konu bu kadar üstü kapalı geçiştirilemez. Bu, kendi içinde genişliği olan mükemmel bir konudur. Uzak doğu paranormal dünyası karışmıştır işin içine. Amerika'ya kadar yayılmıştır. Bence Alpha tek bölüme sığamayacak kadar geniş içerikli bir hikaye. Çok yayılabilecek, olayı yedire yedire, içimizi doldura doldura, gerilte gerilte, usuldan usuldan verilebilecek enfes bir hikaye,-bana göre-pek çok boşlukları ve mantık hatalarıyla-bir kez daha-heba edilip gidilmiştir. Benzer bir konuyu daha önce de tek bölüme sığdırmaya çalışıp heba etmişlerdi hani şu Afrikada bir yerde "bir şeyler kapıp" Amerika'da canavara dönüşen bir amca vardı. Predator gibi bir şeydi ismini unuttum şmdi. Onun gibi Alpha'da iki bölümde etraflıca incelenip işlenebilecek bir öyküydü. Sahi bu güne kadar ardışık anlamda iki bölümlük stand alone izlemedik değil mi? Bu yanlış bence. Stand alonelara yazık ediliyor. Detweiler o köpeğe ne zaman esir oldu?. Adam Amerika'da mıydı yoksa gemide köpek kılığında mı gelmişti Amerika'ya? Onu anlayamadık. Kurt-Detweiler'ın Amerika'da estirdiği terörün anlamı ve alt yapısı mekana tam oturmamış. Amaçsız bir bölge koruması felsefesine sığınmışlar. Yok, eksik kalmış. Yaratığın bir insanı ele geçirerek ne yapmaya çalıştığına dair en küçük bir ipucu yok ortada. Yaratığın varoluşuna dair köpeksever kadının(bu arada hikayedeki en çekici karakterdi) açıklamaları dışında pek tatmin edici sekanslar geçmedi. ızlerken her geçen dakika, işte şimdi beni içine çekecek, olay evrenselleşecek, içine gireceğim diye bekledim ama beklediğim gibi gelişmedi olaylar. Hatta pek gelişmedi de diyebilirim. Garip bir tatminsizlikle bitirdim bölümü. Tatmin olmamış zevkimi tatmin etmek için kaseti devam ettirip ardından gelen 4400'ü izlemek zorunda kaldım itiraf edeyim(tatmin oldum). Bu arada burada hikayeye iyi ya da olumsuz yönde eleştiri getiren tüm arkadaşların fikirlerine haddinden fazla saygı duyduğumu ve ciddiye aldığımı da belirtmeliyim. Benimki kendi zevkim doğrultusundaki kişisel görüşlerimdir sadece.

Hikayenin sonu için bir de benim 3. bir alternatif "The end" sekansım var arkadaşlar:

Köpeksever kadın(adını getiremedim yahu) kurta doğrulttuğu tabancasını bıraktıktan sonra ona doğru ellerini açar ve "gel kardeşim ya da sevdiğim" filan der. Sonra gözleri kırmızılaşır. Köpek te yavaşça ona doğru yürür... Mulder ve Scully eve geldiklerinde hiç bir şey bulamazlar. Biz ay ışığında iki kurt siluetinin ormanın içlerine doğru yürüyüp gittiğini görürüz bir an. Sonra EXECUTIVE PRODUCER CHRIS CARTER yazısı belirir...

Selamlar
Lami

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) Dec-6 7:36 pm

X Files'ın nefret ettiğim 3 bölümünden biridir. Kötüler arasına bile katmadığım bir zorlama hikaye. Herşeyiyle berbat buluyorum.
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:50 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: (safix)sure,fine,whatever (2shy13) Jan-3 7:15 pm

Malesef bu bölümü seyretmedim ama o posterin öyküsü anlatıdı hiç X Files'ta.Yanılmıyorsam pilot bölümünden beri var.
Bir de şu kıskançlık olayı,Mulder kendi ile ilgilenilmesinden gerçekten hoşlanıyor hele bu Scully ise.Ama Scully'i de anlamıyorum,kıskanıyor mu koruyor mu.2.şık geçerli olabilir de.O zaman Mulder'ın korunmaktan çok sevilmek istendiğini söyleyebilirmiyiz?Ne de olsa koca dünyada O'nu seven bir tek annesiydi(Scully ile karşılaşıncaya kadar)bence hatırlayın babası bile sarılmayı reddediyordu...
Başa dön
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Cum Tem 24, 2009 10:19 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Stand alone bölümünde The List ile birlikte en çok cinayet işlenen bölüm.Yanılmıyorsam 7 insan 1 de köpek öldü.1.sezonda Shapes ile neredeyse aynı bölüm.Kötü bir bölüm olmasa da pek beğenmedim.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Pzr Haz 29, 2014 10:21 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Wansheng Dhole isimli yüzlerce sene yaşayabilen mitolojik bir Çin kurt köpeğinin Hong Kong'tan ABD'ye gemi ile gelişi ile olaylar başlıyor Alpha bölümünde.

Önce gemideki 2 Çinli görevli ardından gümrük memuru sonrasında hayvan yakalayıcısı, sonra köpek barınağında bir veteriner sonra şerifi... son olarak da Karin isimli köpekler üzerine araştırmalar yapan bir bilim kadınını öldürüyor bu kırmızı gözlü Çin kurt köpeği. Aslında gece olunca kurta dönüştüğü anlaşılıyor. Normalde Dr. Detweiler olarak bilinen biri...

Bu bölümün en unutulmaz noktası Sigara İçen Adam'ın gizli dosyalar bürosunu yaktıktan sonra yok olan meşhur "I Want To Believe" UFO posterinin Karin aracılığı ile finalde yeniden Mulder'a gelmesi... Mulder da bu hediyeyi layık olduğu yere hemen asıyor...
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız