X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x14 Agua Mala

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 6:05 pm    İleti konusu: 6x14 Agua Mala Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 12/13/2003 12:01 pm

X-Files'ın aslında bir komedi dizisi olmadığını gösteren güzel bir bölümdü. Keşke daha önce izlemeseydim sanırım ilk izleyişte çok daha heyecanlandıracaktı.

Mulderla scully ne güzel birlikte çalışıyorlar,tartışıyorlar, ortada bi yaratık var,heyecan,korku....

Atmosferi ile ICE, suda yaşayan yaratığı ile HOST'u anımsattı bana.

şu X-Files'ı ilk araştıran adam nerden çıktı, E.Hoover değilmiydi ilk xfiles'ı araştıran sanırım kurt adamlar konusunda?

Mulder gene ne olduğu belli olayan şeylere elini sürme alışkanlığını gösterdi saolsun.

Scully'nin boğaz delme,doğum yaptırma sahneleri güzeldi, işte doktor bu!

Birde o yaratık lambanın için nasıl girdi tavandan. Elektrik falan çarpmıyomu bu müsibetlere.

Oğuzhan

Gönderen: xfbug 12/13/2003 1:06 pm

ya ben gece gece ruya mi gordum, yoksa serifin yerdeki delikten cikarttigi t-shirtte SHIPPER yaziyo muydu????

Gönderen: theafl 12/13/2003 1:24 pm

kanalizasyonda da tatlı su yokmu ne kadar tuzlanabilirki kanalizasyon

Gönderen: xfbug 12/13/2003 1:44 pm

shipper yazisini http://www.thejfiles.com/xxxhomepage/eps6/aguamala/aguamala.html adresinde boyle acikliyo....

He holds up a jersey that says Shipley on the back. (However, if you look quickly, it appears to say Shipper b/c his hand covers part of the lettering!)

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/13/2003 2:51 pm

6x13 Arcadia mı Aqua Mala mı? Başlıkalrda bi karışıklık oldu galiba ha? Ay nese.. PRO7'de izlemiştim. Korkmuştum sanırım, bu da sevmiştim anlamına geliyo :P

Gönderen: incig 12/13/2003 2:51 pm

Bence Shipper değil de, o ailenin soyadı olan SHIPLEY yazıyordu. Yani ben öyle düşündüm. Shipper aklıma bile gelmedi.

Gönderen: incig 12/13/2003 4:50 pm

Light bölümler devam ediyor. Bu bölümü izlerken, ben de "Ice"ı hatırlamadan edemedim. Tabii ki "Ice" çok daha iyi bir bölümdü. şimdi Oğuz'dan duyunca "The Host"u da andırıyordu, evet. Valla bölümdekilerin hiç biri Shipley'lerin kedisi kadar akıllı davranmıyorlardı (Mulder dahil), ama bu bölümü şimdiye kadarki bölümlerden bir parça daha sevdiğimi saklamayacağım. Ama artık yeter ya bu solucansı yaratıklar...

şükür birlikte çalışan bir Scully/Mulder görebildik. Geçen bölümlerde Mulder gidip de bir X-File'ı araştırmak için naz yapıp duruyordu, bakınız şimdi kalkmış fırtınanın içinde nerelere gelmiş aptal gibi görünen bir olay için. Sonra geçen bölümlerde olaylar için hep uğraşan Scully olmuştu; bu bölümde ise Scully'nin tüm yapmak istediği çekip eve gitmekti. şu senaryocular, biraz daha duyarlı yazamazlar mı karakterleri? Karakterler, kişilik ve davranış olarak inişler ve çıkışlar gösteriyorlar sebepsiz yere.

Acaba Dales ve Mulder ne zaman bu kadar iyi dost haline geldiler? Dales'i "The Travellers"da görmüştük, değil mi? Orda da yanlış hatırlamıyorsam, Mulder ile konuşmak için pek de gönüllü değildi. Kapının arasından kafasını göstermekle yetinmişti. şimdi ne oldu peki?

Hoover ilk X-File'ı açan adamdı. Dales ise, XF dosyalarını bulandı yanlış aklımda kalmadıysa. şimdi bunu doğrulamak için nerelere bakacağımı bilemiyorum. Öyle değilse, o zaman yine yazarlar ne yazdıklarını unuttular. Yapmadıkları şey değil. Devamlılığı ne zaman çok fazla önemsediler zaten?

Neyse işte light bir bölüm daha. Ama en azından klostrofobik bir ortam yaratarak izleyicileri yerlerinde heyecanlandırmayı bildiler. Çok da detaya girmeye gerek yok artık, anladık bu sezon. Diziler ort.5 sezondan sonra saçmalamaya başlıyorlar.

Gönderen: [GüLbErK] (_VooDoo_) 12/13/2003 6:28 pm

tipik korku filmleri vardır, bir grup insan bir canavardan ya da benzeri bir şeyden ötürü bir yere kısılmıştır, içlerinde mutlaka yaralı birisi vardır ve ona yardım etmeye çalışılır.
aynen böyle bir bölümdü, eğlendim de aslında. bu tip bölümler çerez gibi kalıyor biraz.

Gönderen: maybe there is hope (sedab) 12/13/2003 9:14 pm

bumudur yani sıkıcıydı korkmadım dersem biraz yalan olur ama ben kendimi milagro unnatural a kadar servis dışı bırakıyorum

Gönderen: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 12/14/2003 11:34 am

merhabalar. uzun zamandır yoktum. uzun zaman daha olmam sanırım. ama bir çift laf etmeden duramayacağım.

oğuzhan, tekrar sağol, senin sayende 6.sezonu tgrtde izlemeye mahkum olmadım. tercüme ve dublajın ne kadar kötü olduğunu iyice anlamam için görmem gerekiyormuş. o ne berbat dublajdır. acı çektim tüm bölüm boyunca. çok sevgili Scully başta olmak üzere her seslendirme berbat. o Scully'yi seslendirmeye çalışan kadının sesi (kendisini tenzih ederim) daha çok candy, usagi gibi bir kıza uygun, ya da bir yosmaya. onu bıraktım, doğru düzgün Dana Scully bile diyemiyor. bizlerden biri seslendirse daha iyi yapar kesinlikle!

neyse, bölüm güzel tabii. laf yok. eğlence, korku, gerilim(ilk izleyen için) ve harika Mulder-Scully atışmaları. bir de tabii DOKTOR SCULLY. ben mest oldum, 5 sn.de trakeostomi yaptı. hamile bn. villareal için çok pratik çözüm yolları buldu (KOVA!), o koca gözlükler, mutfak eldivenlerin, önlük, maşa ve tabii ki o yüzüne bağladığı bandanayla nasıl bir görüntü oluşturduğunu gördük. Doğum da güzeldi, daha vıcık vıcık yapılabilirdi belki.

son not: Mulder çok güçlü kuvvetli olmalı. o şerifi kaldırıp banyoya götürmek her babayiğidin harcı olmasa gerek.

görüşürüz
S.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 6:07 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/14/2003 5:27 pm

Hiii... Ezgi gelmiş bakıns bakıns :))))))))))))

Neyse büyük ihtimal yazdığımı da okuyamıycaksın Ezgi'cim çok yoğunsun biliyorum ama hoşgeldin diyim, özlendiğini de belirtiyim dedim..

Görüşürüz yakında umarım canım.. :))

Gönderen: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 12/15/2003 5:32 am

okudum işte. sağol rukicim. :)
görüşürüz

S.

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/15/2003 9:40 am

Hey , bakın kim gelmiş :)

Canım ya, şu 11 postta yüzümü güldüren senin gelişin oldu , hoşgeldin .Sakın tekrar kaybolma.

Aqua Mala ilk izlediğimde hoşuma giden bir bölümdü zaman geçtikçe bende giderek vasat bölüm duygusu bıraktı. Fırtına sahneleri ve Shipley'lerin evindeki sahneler çok hoş.(tişörtte shipley yazıyordu) Makinenin içinden çıkan kedi ve şerifin Mulder'la Scully'yi yağmacı sanması bölümün süper anlarıydı.

Oğuz , Arthur Dales x files'ı keşfeden adam ve araştırmaya ilk başlayan kişi(Travellers) , J.Edgar Hoover ise FBI kuran adam, Hoover ilk defa bir x files dosyası açan kişi aynı zamanda (Shapes)Mulder ve Dales'in aralarındaki bağı kopartmamalrı çok normal , ikisinin Travellers'da çok fazla içli dışlı olmamaları birşey değiştirmez sonuçta "Unusual Suspects" 'te de Mulder Lone Gunmen'larla yakın değildi.Mulder'ın bunca yıl arasıra Dales'e danışması çok doğal.

Tuzlu suyun kanalizasyona girme nedeni deniz seviyesinin kasırga nedeniyle yükselmesi( dalgalar) tztlı su , tuzlu suyun içinde varolamaz .Ben kimyager değilim ama genel bilgim bu .Oğuz'cum sen daha detaylı açıklayabilirsin herhalde.

Ortalama bir x files bölümüydü. Miami karakterlerinin hepsi süperdi.

Dales ultra süper bir karakter bence ve Mulder'a adeta uyarı .Eğer dikkat etmezse o da miami'de bir karavanda yaşıyor ve çokça içiyor olacak 15 yıl sonra.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Nov-13 11:21 pm

Evet, ben bu bölümü ilk defa izledim.. Bir bölümü, hem de XF bölümünü ilk defa izlemek ne güzel bir duyguymuş.. Gelecek sezonlarda cidden yaşadım ben :))

Genelde güldüm, eğlendim ben bölümü izlerken... Dales'in Mulder ve Scully ile iletişimi gerçekten kayda değerdi, hele onlara "Benim Scully gibi bir ortağım olsaydı, erken emekli olmazdım" lafına hasta oldum.. Adam biraz da mulder'ın arada sırada sergilediği o ukalalığa sahip olduğundan pek bir hoşuma gitti.. Hani Mulder işin doğrusunu bilir de hep *spooky* olduğu için dışlanır, o da baştan umursamazcasına millete laf sokar durur ya, o ukalalık yani.. Öyle bir duruşu var Dales'in de.. Travellers'ta biraz gıcık olmuştum sanki, ama burada sevdim adamı bayaa :)

Mulder ve Scully'yi yine mitoloji dışında, didişmezken, yani adam gibi bi XF konusunda didişirken görmek güzeldi.. Özellikle Mulder'ın Scully'yi Dales'e ifade edişi fln, "o herşeye hemen inanmaz, ama sonuna kadar gitmeyi ister" vs.. Bi Diana konusunda ortağını harbiden yanlış anlıyor yoksa bayağı iyi tanıyor hani..

Konuya gelince.. Bütün delilerin o akşam Florida'ya geldiğine emin oldum, karakterler sağolsun. Hepsi birbirinden ilginçti.. Konuyu deşkil eden MOTW'miz , sayın yaratığımız da bence bir yere kadar düzgün işlenmişti ama biyerden sonra inandırıcılığını yitirdi.. Kurbanlarını musluk deliğinden götürecek ya da o kadar kısa sürede adamları emip bitirecek inandırıcılıkta değildi nedense.. Yani aslında daha kurbanını nasıl öldürdüğünü pek anlayamadım ben. Bütünüyle sindirmiş olması gerek, ama o kadar kısa sürede nası yapar anlamadım işte..

Ha bölüme adını veren deniz anasının olayı insanlara salsırdığında asit yanığına benzer yaralar meydana getirmesi, belki o türün harbiden asit çıkaran türüdür ne bileyim. yanlız burada içme suyu-asit ilişkisini irdelemek lazım, yok artık, üniversite zamanlarım çok geride kaldı valla :P

Kısacası evet, nerdeyse herkesin belirttiği gibi vasat bir bölüm ancak izlenmeye değer olduğu kanaatine vardım..

Neyse bi daha izlesem iyi olcak bu bölümü ..

Haftaya MONDAY geliyo MONDAYY.. :))))

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Nov-14 8:58 am

ben bu bölüme karşı özel bişey hissetmiyorum:)

öle işte bi canavarlı bölümdü ama özellikle sevdiğim yönleri vardı,scully mulder çalışması klasik scully nin burda ne işimiz var bu havada niye buraya geldik yakınmaları çok güzeldi scully nin yerinde olsam geçen haftaki olaydan sonra onun suratına bakmam,geçen hafta öküz mulder inlemelerimden sonra bu hafta mulder ın şekerlğine karşı koyamadım özelikle arabada scully nin bu havada yola çıkmak pekde iyi bir fikir değilmiş dimi demesinden sonra mulder ın yaptığı yüz ifadesine koptum

Gönderen: guzeldere1 Nov-14 5:11 pm

Mizahi, gerilimi ve korkuyu harmanlamasıyla iyi; senaryoyu tam olarak açamamasıyla, boşlukları ve mantıksızlıklarıyla kötü bi bölüm "Agua Mala"...

Gönderen: Bahar (bahar635) Nov-15 3:11 pm

Sana tamamen katılıyorum. Nedense bu bölümü izlerken sıkıldım. Ama yinede izlemekten kendimi alamadım.Birde Mulder yaralandığında Scully'nin davranışı bana çok rahat geldi. Sanki her zamanki gibi endişeli degildi.Bu da hoşuma gitmedi. Ama finaldeki konuşma hoşuma gitti.

Gönderen: gizucuk Nov-16 4:10 pm

neden bu hafta arcadia oynamadı da agua mala oynadı bilen varsa bana açıklasın..yine fox tv sırası mı takip edildi acaba?

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Nov-16 4:47 pm

yayın sırası takip ediliyo artık ki daha iyi oldu yoksa bölüklük oluyordu devam bölümlerde.

Gönderen: 2shy13 Nov-18 2:52 pm

yahu insan hüzünleniyor burda X files ı izleyemeyen biri olarak TGRT de izlemştim bu bölümü ama şu an seyredemiyorum.Hadi bu bölümler neyse de 7.sezon başlayınca daha kötü olacak.Ne kadar şanslı insan var ya.Mesela şu an X files seyredebilmek gibi....
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 6:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Nov-19 6:55 pm

En sulu bölüm desem, tabii mecazi anlamda

Dales'in Scully hakkında söyledikleri ne de güzeldi. Mulder yanındakinin kıymetini bil. Yoksa senin de sonun bir sahil kasabasında yanlızlık olacak

Bölüm neşeliydi, şu meksikalı kadın çok tatlıydı. Aklıma takılan şey; şu yaratık tuzlu suda yaşıyordu dimi, ee lambalarda ne işi vardı ozaman orda yağmur suyu var, cirit atıyordu içinde; ayrıca elektriği de unutmayalım. neyse vardır bi bildikleri

Oğuzhan

Gönderen: isatay Nov-21 1:42 pm

tuzlu deniz suyu fırtına yüzünden su borularına dolmuştu. lambaya akan su da odanın tavanından geçen su borularından sızıyordu.
Başa dön
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Çar Tem 22, 2009 6:58 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
Mizahi, gerilimi ve korkuyu harmanlamasıyla iyi; senaryoyu tam olarak açamamasıyla, boşlukları ve mantıksızlıklarıyla kötü bi bölüm "Agua Mala"...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiTarih: Cum Tem 24, 2009 3:19 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ayrıca şu başlıktaki Aqua yerine Agua olarak değiştirir misiniz?
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cum Tem 24, 2009 4:47 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
derebeyi17_44 yazdı:
Ayrıca şu başlıktaki Aqua yerine Agua olarak değiştirir misiniz?

tamamdır
Başa dön
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Cum Tem 24, 2009 7:21 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Doğrusu ""aqua" değil "agua" mı hakikaten? Neutral
Başa dön
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiTarih: Cum Tem 24, 2009 10:15 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
isatay yazdı:
Doğrusu ""aqua" değil "agua" mı hakikaten? Neutral

ingilizcesi aqua ispanyolcası agua sanırım.Bölümün adı da Agua Mala'dır.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cmt Tem 25, 2009 1:18 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Forum taşındığında sürüyle başlığın yeniden girilmesi gerekmişti... yanlışlık olması normal..
Başa dön
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Pts Haz 23, 2014 9:59 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gizli dosyaların eski yıllardaki kurucusu Arthur Dales'ın Mulder'dan ricası üzerine kahramanlarımızın Florida'ya gitmeleri ile olaylar başlıyor Agua Mala'da.

Le Roy kasırgasının Florida sahillerini vurduğu bir süreçte deniz biyoloğu bir çift ve oğulları sudan gelen tuhaf bir organizma ile ortadan kayboluyorlar.

Sonradan bu organizmanın tuzlu suda gelişip büyüdüğü ve saldırganlaştığı ortaya çıkıyor.

Scully'nin kariyerinde ilk kez mecburiyetten ötürü çocuk doğurttuğu, bu esnada Mulder'ın yaratık ile cebelleştiği, sonrada tatlı suyun yaratığı kaçırdığı anlaşılan gerilim dozu yüksek bir bölümdü Agua Mala.

Bütün bölüm boyunca süren yağmur ve kasırga da karanlık güzel bir atmosfer yaratmış...

Sonuçta "Florida'ya akıllı adam gelmez"
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız