X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x11 Two Fathers

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 5:27 pm    İleti konusu: 6x11 Two Fathers Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/18/2003 8:29 am

Dayanamıycam ve erkenden bu postu açıcam. Benim en çok sevdiğim mitoloji bölümüdür Two Fathers ve One Son.

The episodes that explain everything

Oğuzhan

Gönderen: theafl 11/18/2003 7:44 pm

evet ya two father cassandra sanırım bu sezonda ilk defa adı geçiyor (sanırım dedim tgrt saolsun ilk beş bölümü izleyemeyenlerdenim)bakalım ben daha skinnerin
spoiler izlemeyene
Alıntı:

ölümünü izlemedim yarın onu izliycem ve heyecanı gitmeden two fathers süper olcak bu arada skinnerin ölümünü ezberledim-----esra ve nigara abla saolsun

Gönderen: xfbug 11/19/2003 5:46 pm

spoil yapmamak icin yarisini konusup sustuk bolumun,sen hele bi izle:))

Gönderen: theafl 11/20/2003 6:07 pm

spoiler
Alıntı:

allahım ya kim kekledi beni daha da şok oldum biri skinner ölecek dedi ama ölmedi(mi)

Gönderen: TheMartyr 11/20/2003 8:38 pm

Abi SPOILER VERME!!!!
Verirken de uyar.Böyle damdan düşer gibi bilmemneye bişey olacakmış yoksa oldu mu derken de aslında HENÜZ olmamış bir olayı sorabiliyor olduğunu AKIL ET! ve spoiler alert koy başına.Eğer olay olmuşsa spoiler alert'siz cevabın gelir.Ama bu durumda da olduğu gibi HENÜZ olmadıysa ve olacaksa cevabını senin sorman gereken şekilde,yani Spoiler Alert'li alırsın.
Tamam yenisin diye biraz alttan aldık ama ...... çıkardın yani!!!
Ya editle mesajını ya da Murat'a sesleniyorum o edit'lesin.

Sadun

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/20/2003 10:16 pm

4. mesajın "SR.819" postunda olması gerektiğini düşünüyorum.

Murat

Gönderen: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 11/21/2003 11:29 am

bugün kadir gecesiymiş...

3.sezonda (hangi bölüm olduğunu hatırlayamıyorum) yine cuma gecesi bir kaldil mi, mevlit mi ne vardı... o gün mevlit yayınlamışlardı diziyi bir hafta sonra yayınlamışlardı... Gerçi TGRT'nin sitesinde bu gece görünüyor ama TGRT bu belli olmaz ki..

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/21/2003 2:50 pm

hımmm. doğru diyosun.. böle olayları var bunların.. ya geç yayınlıycaklar yada haftaya kalıcak. nese..

geç yayınlıycaklardır. ben de uyuycam

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/21/2003 3:18 pm

Kadir gecesi programı 20:00'de 22:00'de Telekritik var sanırım diziyi yayınlayacaklar

Oğuzhan

Gönderen: TheMartyr 11/21/2003 10:29 pm

ınşallah haftaya ertelerler;amin!
Bu akşam dizi saatinde yolda olucam da :]]]

Sadun
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 5:30 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
6. Sezon - 6x11: Two Fathers notify me whenever anyone posts in this discussionSubscribe

Gönderen: eleman74 11/22/2003 1:58 am

6. sezon başladı başlaya ilk defa bir xf izledim önceki bölümleri hiç benimseyemdim galiba bir sonraki bölümde böyle olacak

Gönderen: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 11/22/2003 2:26 am

adamlar 6 yıldır anlamaya çalıştığımız herşeyi 40 dakikada anlatıverdiler beaa..

bu bölüm hakkında yazı rekoru bekliyorum!!!!!!!!

Gönderen: papatya1 11/22/2003 8:30 am

6. sezonun en merak ettiğim bölümünü kaçırdım çünkü uyuya kalmışım.hala inanamıyorum ya tam final sahnesinde uyandım.çarşambada izleyemeyebilirim çünkü gideceğimiz yerde tgrt çıkmıyor:((

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/22/2003 9:06 am

Bölümle ilgili hangi noktayı yazayım şaşırıyorum, bu kadar güzel bir bölüm olamaz.

Önce 6 senenin mitoloji özeti harikaydı.

Trendeki operasyon,ekipman,laser falan baya bi etkileyici olmuş. Cassandra-CGB Spender (Evet Sigara ıçen Adamın ismin öğrendik)-Dr.Openshaw Sendikadaki aşk üçgeni sanırım :)

şu Uzaylı asiler acayip korkunç geliyo bana ağız,göz,kulaklarla kapalı ellerinde o çubuklarla sağı solu yakıyolar el-kaidemidir nedir

Skinner-Jeffrey diyaloğu çok nefisti. Skinner nasılda ters ters konuştu. Gıcık Spender. Ya bu arada bu bölümü bi çok kez izledim ama şimdi farkettim Skinner X-Files ofisine geldiğinde kapıda isim tabelası görmedim ben, daha sonra Spender-Fowley tabelaları göründü. Bir daha izlemem lasım emin değilim

Yeşil jöle çok tatlı bir espriydi, acaba uzaylı kanımı,etimi falan derken kaşık kaşık yenen bi jöle. Carter-Spotnitz harika

Mulder'ın basketbol sahnelerini Ruki ve diğer bayan arkadaşlara bırakıyorum. Yanlız Scully gene siyah paltolar içinde dolanıyordu yahu çıkart şunu üstünden

Asi uzaylıların yüzlerinin soyulmasıda TGRT'nin deyimiyle bir korku klasiği olabilir

Birde gariplik vardı M-S Xfiles ofisindeyken hiçmi akıllarına gelmedi Database'den Spenderlar hakkında bilgi almak, yada başka bil.da bu bilgilere ulaşılamıyormu

CSM'in Diana'ya anlattıkları zaten tek tek derin derin incelenmeli. CSM'in ne kadar yanlız ve çaresiz olduğunun kanıtı, tüm proje o kadar yıllık emek,komplo bitmek üzere

Jeffry-CSM Baba-Oğul sahneleride çok etlileyiciydi. şebnem Ferah'ın Babam-Oğlum diye bir şarkısı var bu arada :)

""DIANA FOWLEY: (standing) I'll help you. It's not too late.

(As she leaves she touches his shoulder comfortingly.) """

Bence bu diyalog bölümün en güzel kısmıydı. Diana gene beni etkiledi.

Cassandra hakkaten Mulderla Scully'i nasıl buldu? Sora sora bağdat mantığı sanırım.

Çok güzel bir yerde bitti dizi,bakalım haftaya neler olucak. Bu bölümden daha güzel bir bölüm bizi bekliyor.

EVERYTHING DIES

Oğuzhan

Gönderen: tigger_x 11/22/2003 10:39 am

Evettt dün akşamki bölüm uzun zamandır görmek istediğim kafamı karıştıran harika bir bölümdü...

Oğuzhan'ın söylediklerine katılıyorum bende ama Scully'ye en çok yakıştırdığım renk SıYAH tır. özellikle siyah pantalon ve kolları elinin üzerinde olan bluzu (çok eski bi bölümde giymişti bölüm adını ahatırlamıyorum) çok yakıştırıyorum, hatta olayı özelimde abartıp kız arkadaslarıma da siyahın büyüsünü aşılamaya çalışıyorum :P

Jeffrey'in adamı öldüremediği anda Alex'in arkadan fırlaması süperdi bence!

Bence de harika bi sahnede bitti sabırsızlıkla bekliyorum devamını,
bu arada bölümün tekrarını izlemeyi düşünüyorum çünkü başlangıçtaki nostaji görüntülerini kaçırdım :)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/22/2003 11:12 am

Oğuzhan'ın forumda coşmasını sağlayan bir bölüm, süper bir bölümdür heralde..ehehe
fakat ben izleyemedim. dün 22:00da kalkması gereken uçak, 1saat 50 dakika rötar yapınca (güvenlik kontrolü içinmiş,malum) dizi güme gitti.
neyse, çarşamba izlerim artık.

izmirden aktaracaklarım bu kadar.
:)
Murat

Gönderen: xfbug 11/22/2003 4:45 pm

6.sezondan umidi kesmisken bi kac hafta ardarda "iste bu" dedirtecek bolumler izledim...hele ki izlediklerimle okudugum spoilerlarin kafamda birbirine girmeye basladigi, "accaba seyretmis miydiiiim,yoksaa okumus muydum?" demeye basladigim bi anda geldi bu bolum,ii oldu (gerci ,diziyi beklerken "bi kez daha izleyeyim" dedigim Dunyayi Kurtaran Adam'dan sonra anlamakta zorlandim ama:PPP)

.. bu arada yesil jole gercekten super bi sahneydi.

ESRA

Gönderen: xfbug 11/22/2003 4:52 pm

kuyruk acisi nelere kadir,goruyo musunuz :P diana pek bi memnun kabul etti CSM'e yardim etmeyi.....

Gönderen: incig 11/22/2003 8:40 pm

Mitolojiden çok da anlamadığımı çok kere ifade ettim, ama yine de bazı eleştirilerim olacak. Bu bölümleri ilk kez izledim. Haklarında hiç bir fikrim yoktu dün geceye kadar, ana hatlar dışında. Senaryoları da okumamıştım. Mitolojide ne neden nasıl oldu değil benim kaygım genelde. ışlenişe takılıyorum ben hep.

Bu sezon, bence mitolojiyi bu noktaya gelinceye kadar geliştirdikleri bir sezon olmalıydı; ama onun yerine "Dreamlands", "How the Ghosts...", "Rain King", etc. episode'ları izledik. Parodileri yapmayı tercih ettiler. Ve böylece de bu "full disclosure" bölümlerinde de her şeyi bir seferde açıklamayı tercih ettiler ve CSM'nin karşısına sonradan anladığımız gibi Diana'yı oturttular ve CSM uzun bir monologla ona şimdiye kadar bütün merak ettiklerimizi bir çırpıda anlatıverdi, onun yardımını dilenmek amacıyla. Böyle olmasını tercih etmezdim ben. Yani Spender ve Diana şu ana gelinceye kadar bodrumdaki ofiste ne yapıyorlardı? Ucundan beceğinden biraz biraz hint verselerdi bu konuda ne olurdu sanki? Spender sadece dosyaları kırpmakla ve annesini aramakla mı yetinmişti? Öğrendikleriyle dünyasının yıkılmış olduğunu anlıyoruz ama bu biraz inandırıcı kılınabilirdi karakteri biraz daha geliştirebilselerdi.
Spender'in Mulder'dan bu kadar çok nefret etmesinin bir makul bir nedeni var mı? Bu bölümde biraz fazla salak çizilmişti karakteri. CSM'nin maşası gibiydi. Yani o sendika üyesini öldürmeye gözü kapalı gitmesinin bir açıklaması var mı? Neden gitmek zorunda hissetti ki kendini? Aslında bu Jeffrey Spender karakterinin daha derin işlenebileceğini düşünmüşümdür hep, CSM'nin oğlu olması sıfatıyla.
Sonra Mulder neden Spender'a yardım etme konusunda o kadar naz yaptı ki? Ben bunu inandırıcı bulmadım. Uzaylılara inanmaktan vaz mı geçmişti?
Cassandra'nın her şeyin anahtarı olduğu ortaya çıkınca XF bürosunu önemseyen Scully oldu hep; bu arada Mulder'ımız basketbol ile zaman öldürmekle meşguldü. Scully onu poposundan iteklemek zorunda kaldı. NEDEN? Bu bizim tanıdığımız sevdiğimiz Mulder değil. Yani en azından benim. Kersh'ün altında ilgisiz enti püften konularda çalışırken bir yandan da gizli gizli bilgisayarında Spender'ın araştırabileceğini ima ettiği yığınla X-olay biriktirmiş ama, iş Spender'a yardım etmeye gelince veya onun da ilgi alanına giren veya girmesi gereken bir konu olan Cassandra'ya gelince neden basket oynayarak zamanını öldürüyordu? Bu bölümde herşeyi araştıran, Mulder'ı arkasından ite ite Cassandra'yı ziyarete götüren ve olup bitenler konusunda fikir verecek belgeleri bulan ve bunları hazır bir halde tabakla Mulder'ın önüne koyan hep Scully oldu. Açıkçası gerçeği bulmak için kitaba uymayan herşeyi yapmaktan çekinmeyen hırslı Mulder'ı özlemeye başladım ben. Yani sezonlar önceki Mulder'ın, olayı araştıracağına basket oynamayı tercih etmesi olanaksız bir şeydi. Mulder'ı getirdikleri hale bir bakın şimdi.
ınsanlar değişebilir tamam, ama burda Scully olmasaydı bir adım bile yol katedemeyeceklerdi. Mulder'ın artık hiçbirşeyi umursamadığı izlenimini yarattılar nedense. Düşünsenize, eğer Mulder işini kaybetmekten bu kadar korkuyor idiyse yapacağı son şey, basket oynamak için işi kırmak olmalıydı. Bu "onlara" Mulder'ın ipini çekmek için geçerli bir neden vermek olmuyor mu? Umarım ikinci bölümde daha hırslı bir Mulder görürüz.

Diana karakteri üzerinde de çok durulmadı. Burda neden birden CSM'nin yaveri pozisyonuna koydular onu? Bu yüzden CSM'nin karşısında oturanın o olduğu anlaşılınca ben pek de umursamadım doğrusu.

Burda Krycek yine sahnedeydi. Eski haliyle. Geçen hafta zavallı Skinner'dan ne istediğini hala tam anlayabilmiş değilim. Bundan sonra da anlayacak değiliz zaten. Burda Skinner'ın kanında her an harekete geçmeye hazır milyonlarca nano-canavar bıraktığını unutmuşa benziyordu. ışte ben buna devamsızlık derim. En bozulduğum şey bu, bu dizide. Peki ama Sendika'nın tetikçisi olan Krycek ne zaman bu komplo konularında uzman ve yetkili bir ağız haline geldi acaba? Bence sendika toplantılarında gereğinden fazla öndeydi. Aslında onun kendi amaçları yok muydu? Ben onun Sendika'dan çok da hoşlanmadığı gibi bir fikre kapılmıştım hep ama...

Cassandra uzun zamandır ilk kez Samantha'nın nerde olduğu konusuna biraz olsun açıklama getirdi. Bu konuda ilerde bir devamsızlık daha yaşayacağız, o başka. şu anda bizim konumuz değil. Ama Cassandra kızdan sözedince Mulder'ın yüzündeki acı ifadesi hoşuma gitti. DD'nin artık uzmanı olduğu bir şey bu.

Bu bölümde CSM'nin adını da öğrendik şükürler olsun. Cassandra "o benim eski kocam" dediğinde, bizimkiler neden adamın adını sormadılar ki? Onun yerine bilgisayarların bir köşesinde onun adını buldular ve adamın doğru dürüst bir küçük adı bile yoktu. Valla ben şimdi onun ön adlarını merak ediyorum.

Son sahne bayağı bir heyecanlı bir yerde yarıda kaldı. Mulder Cassandra'yı öldürecek mi? Gerçekten bilmiyorum ve bir yerlerde okumaya da niyetim yok. Her ne kadar eksikleri olsa da artık mitoloji izlemek alışkanlık oldu ve yine de insanı merak içinde bırakıyorlar. Ama gel gelelim "anlat, ne oldu mitolojide?" deseler, bir cümle bile kuramam komplolar konusunda. :))

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/22/2003 10:53 pm

Arkadaşlar sizinle ne yazık ki aynı fikirde değilim . Oğuz'un Twofathers-one son'ı çok sevdiğini biliyorum :D Ama bence 4. ve özellikle 5. sezonun mitolojilerinden sonra inanılmaz bir düşüş.

Buraya zekamıza hakaret diye bile yazmak istemem. Bu bölümde ne var :

SENDıKA UZAYLILARLA ışBıRLığı içinde .. hadi yaaaaaa ??? ışte tam bir şok !!! Bill Mulder kızını feda etti kolnlansın diye ..hımm sanki 3 yıl önce Colony diye bir bölüm vardı .

Büyük gerçekleri açıklıyoruz iddiasıyla kalkıp zaten 6 yıldır yavaş ateşte pişen yemeği boğazımızdan aşağı tıkmaya çalışmalarından başka birşey değildir.

En etkileyici sahneleri nedir ? Cassandra'nın üzerindeki testler ( ki bize iyice kanıtlıyor insanları nasıl kullandıklarını) , CSM'in adı , ve hımmmm o kadar ...

Kötü bir bölüm değil ,gayet güzel , ama ortalamanın altında bir mitoloji , ve kötü bir -herşeyi açıklıyorum - mitolojisi...

Vay !! X Files hakkında hiç bu kadar ağır konuşmamıştım :P

Ama 6 .sezon 3-5 bölüm dışında benim için hayal kırıklığıdır .Ona verin :)
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 5:34 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: VooDoo_83 11/22/2003 11:27 pm

çok güzel bir bölümdü, izlerken yerimde duramadım vallahi :)) tam da yerinde bitti,acaba mulder tetiği çekecek mi? (sanmıyorum,yapamaz herhalde). dianaya zaten gıcık oluyordum, şimdi daha da gıcık oluyorum.kadın hemen atladı olaya ya.

Gönderen: theafl 11/23/2003 1:51 pm

ben yine bu bölümü de kaçırdım yoldaydım iskenderuna gelyordum

Gönderen: maybe there is hope (sedab) 11/25/2003 8:34 pm

ben ortasında kablolu yayının gitmesiyle hüsrana ugradım neyseki senaryoyu okumuştum tekrarını seyredicem artık

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/26/2003 1:25 am

yıllardan beri yazmak istiyodum bunu, içimde nicedir ukteydi; haykırmak istiyorum foruma:

******mesajı burdan başlıyormuşcasına okuyunuz******

yarın tekrarı var mı?
yarın tekrarı kaçta?
tekrarı çarşambaydı di mi?
tekrar 12:00'da üstelik çarşambaydı galiba?

eheaha hakktan ayrı bi zevk alıyomuş insan :p
(yanlız nası apışıp kalırım, eğer yarın xf yayınlanmazsa..oof of..:)) )

Murat

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/27/2003 3:11 am

Aslında Two Fathers, 1013'ün defalarca izlemesi gereken ve "abi biz şuralarda hata yapmışız, dizinin içine işte böyle edip, mitolojide de ipin ucunu şöyle kaçırmışız" diyerek bol bol not tutup ders alması gereken bir bölüm. Çünkü izleyince herkes, nerede hata yapıldığını gayet açık bir şekilde görebiliyor.

Derdim bölümle değil, mitolojinin kontrolden çıkmasıyla. Mesela Scully kendi kaçırılmasından ne zaman bahsetse resmen ilk sezonları izlerken yaşadığım heyecanı, içine büründüğüm duyguyu yakaladım tekrar. ama bunun sebebi Scully'ye tapmam değil, o bölümlerin tüm olayları bir bütün olarak ele alarak her şeyi bir mantık çerçevesi içinde sunması ve azar azar cevaplar verirken, yepyeni ve daha karmaşık sorulara neden olmasıydı. 5. sezon mitolojilerinden itibaren o bütünlük kayboluyor, bir yapaylık ortaya çıkıyor ve olaylar kişiselleşiyor. yani ne bileyim bir "paper clip"te, mulder gerçekle burun buruna gelerek hepimizi heyecanlandırıyorduysa, scully'de kendini ilgilendiren güçlü kanıtlar bularak bir o kadar da düşünmemize ve şüphelenmemize neden oluyordu. Oysa şimdi (ısrarla belirtiyorum ki two fathers'ı kastetmiyorum yazarken) herşey ortada. her yeni mitoloji bölümünde bizlere yeni sorular değil yeni cevaplar veriliyor ve bu cevapları sindirip, mevcut açıklanmamış sorularla harmanlamamızı istiyorlar. soruları çözmeden alakasız yeni cevaplar sunmak mitolojiyi karman çorman eden baş faktörlerden biri. teker teker örnek veremem şu anda (saat geç oldu ve yorgunum) ama ilk sezonlarda bir scully'nin kaçırılması, bir dijital kaset (mj dokümanları) bir samantha, diğer 9 dakikalık kaçırılmalar birden farkediyoruzki kalbimizde bir yara olarak durmakta, zira artık mazi olmuşlar.

Two Fathers'ın iyi denebilecek noktalarından biri bu maziyi tekrar yaşatmaya çalışmasıydı. Scully'nin ısrarla Mulder'a bundan 4 sene önce kaçırıldığını hatırlatma çabası, Cassandra'nın "olum kızkardeşin vardı senin alooo" numaraları yukarıda belirttiğim nostaljik dakikaları yaşattı bana. (böyle tgrt'de heyecanla "anasazi"nin reklamını beklediğim, okula "x-files sen benim herşeyimsin" nidalarıyla gittiğim günlerdi onlar) Ha kabahat Mulder'da mı, tabiki hayır, onu sindirme politikasına yenilmiş bir portre çiziyordu bölümün ilk yarısında "abi tamam x-files benim için hala önemli ama lanet olsun işte elim kolum bağlı" tribindeydi. demek ki yer yer kısmen de olsa gaza gelip bazı araştırmalar yapmış, orta çekmece nasıl dolu olurdu o zaman?

Scully'nin çabasını ise değişik bir şekilde yorumlamak istiyorum. onun gayretleri Mulder gibi gerçeği bulmak ve onun peşinde bir kez daha koşmak için değil, ***işine geri dönmek*** için bence. elinde böyle bir fırsat varken bunu kaçırmayacağını hissetmiş olmalı ve bence bu bölümde Mulder'ı başarıyla kullanıyor. x-files tarihinde bir ilk olsa gerek. Tabi işine geri dönmek gerçeği yeniden aramak demek, hele hele kendisine yapılan testlerin ardındaki gerçeği öğrenme arzusu. (işte bir sorun da burda. 4 sene boyunca scully'nin kaçırılması, akabinde gelişen kanseri tam incelenmedi. mitoloji zamanla tamamen mulder'ın mitolojisi oldu. anlatmak istediğim bu.)

Jeffrey Spender, bu bölümde heralde izleyiciyi temsil ediyor. ya da öyle olmasını düşünmüş CC. çünkü annesi, babası ve sendika ile kolonizasyon hakkındaki gerçekleri öğrendikçe dumurdan dumura koşuyor ve aptalca hareketlerde bulunuyor. Yine de Chris Owens'ın oyunculuğu kusursuz. gecenin yıldızı oydu bence. hele hele sendikaliderinin kılığına giren asiyi krycek öldürdükten sonra koltukta şaşkın oturuşu çok iyiydi. One Son'da neler yapacağını tahmin edemiyorum.

Sigara ıçen Adam'a gelince. bu bölüm onun da şovuyla geçti diyebiliriz. CGB Spender bile gerçek adı değil, yüzlerce sahte isimden sadece biri. ama oyunu yöneten, gerçekleri bilen o. ve bu bilgilerini diğerlerini yönlendirmek için çok güzel kullanıyor. işte spender, işte mulder, işte fowley. One Son'da daha aktif olacağını ümit ediyorum. Ama oğluna indirdiği o iki tokat var ya, of diyorum. babam böyle vursa bana, değil bir asi, gidip tüm kolonicileri öldürürdüm be! :))

Skinner. sorunlu bir karakter daha. 6 seneden sonra 2 bölümde adam birdenbire M&S'in kankası oldu. hayır tamam sevip sayıyoruz kendisini, zamanında oturup karşılıklı tekirdağ devirmişliğimiz vardır ama yani bi Scully seni öptü diye, geçmiş hayatında bu ikisine benzeyen kişilere yardım ettin diye aniden "mulder'cığım akşam iş çıkışında yengenle iftarı sende açalım dedik, scully'yi de çağır süper acaip bilgiler vercemsize merak etmeyin arkanızı kollıycam ben" moduna geçişi çakabilmiş değilim. nerde scully'ye silah doğrultan,
Mulder'ın ağzını yüzünü kıran ama yine de bir şekilde **hissettirmeden** onları koruyan Skinner? yine de sevgi saygı hürmet bizden kendisine.

Fowley için bir şey demiyorum. kesin bi kaltaklık yapıp Mulder'a öfkelenmemi sağlayarak Scully'ye methiyeler düzmeme neden olacaktır! :) Yalnız onu seslendiren kişi çok ünlü biri! inanılmaz tanıdık geldi ses!

Krycek her zaman kendi çıkarları doğrultusunda çalıştığı için onu yargılamamak lazım. Sendika'ya onu tekrar sokan CSM olmuştu, şimdi onlar için kullanabileceği müthiş bir koz daha var elinde: Skinner. Nanoteknoloji olayı krycek-skinner'lı bölümlerde hep devam edecek umarım(yani en azından öyle hatırlıyorum). Sendikaya bağlı yada tamamen onlar için çalışmadığı için üyelere istediği gib bağırıp çağırabilir. nasılsa kovacak değiller ya!

Two Fathers bölümünün kendisi için fazla bir şey söylemeye gerek yok. dediğim gibi zaten yıllardır azar azar verdikleri bilgileri şimdi derleyip toparlayıp bir kez daha önümüze sunuyorlar. Mitoloji hakkında da bir şeyler yazmama gerek yok çünkü yeni bir şey yok. ayrıca merak ettiğiniz noktalar varsa mitoloji bölümün okuyun sayfamızın :) ya da bana sorun burdan ne bileyim :p

10 üzerinden 5 veriyorum, eski günlerin hatrına.

Murat

Gönderen: papatya1 11/27/2003 4:55 pm

dün akşam bölümü ilk kez izledim ve forumdakilerin dediklerine aynen katılıyorum;bize bilmediğimiz şeyler söylemediler.xfiles'ın ilk üç sezonunu izlemedim ama buna rağmen sendika-uzaylı ilişkisi,uzaylı-insan melezi yapma çalışmaları,csm'nin ve bill mulder'ın geçmişte yaptıklarını zaten daha önceden biliyodum.sanıyorum bu bölüm daha çok "hadi 6 yıldır söylenenlere şöyle bir göz atalım"fikriyle çevrilmiş.aslında benim açımdan fena da olmadı bu sayede olaylar kafamda iyice yerleşti ve pek az soru kaldı.mesela ben cassandra'ya sadece ajan spender'ın annesi ve csm'nin karısı olduğu için önem veriyodum ama artık yapılan projenin merkezi olduğunu biliyorum.

herkes üstüme atlıcak ama yinede fikrimi söylemek istiyorum;bencede mitoloji bölümlerinde bi mantıksızlık var ve bana öyle geliyor ki bunun nedeni cc.yani tamam adam dahi ve xf ile millenium gibi iki şaheser dizi yaratmış.ama bi süre sonra xf'ta "hiçbir şey tam olarak açıklanamaz" düşüncesinin arkasına sığınılmış gibi.bölümlerin adı aklıma gelmiyor ama bikaç bölümde,cc'nin senaryonun sonunu getirmediği ve "ee ne uğraşıyorum ki zaten bu dizide herşey tam olarak açıklanmaz" dediğini hissettim.bide bazen bazı şeyler havada kalıyor.ftf'da mulder ve scully arasında yaşananlara bakın bide beggining'e bakın.hastane odasında "şimdi ölürsem boşuna olucak.her şeyi görüyorum.hiç taraf tutmamışım" diyen skinner'ı düşünün bide aynı bölümün sonunda özellikle scully'i şaşırtarak "bunu yapmaya hem yetkim yok hemde istemiyorum.konu kapanmıştır"diyen skinner'ı düşünün.ama ne olursa olsun cc gözümde kahraman gibi bişey çünkü o olmasaydı xf olmazdı...

bölüme dönersek işin içinde cassandra olunca mulder ve scully'nin nasıl kişilik değiştirdiğini farkettim.sanki dreamland bölümlerinin devamını çekiyolar(allah korusun:))yani mulder şüpheci bir yaklaşım içinde ama scully olaya balıklama atlıyor.bence scully cassandra'yı kendine yakın buluyor(hatta abartıp kendini görüyor bile diyebiliriz).aynı zamanda kaçırılıp aynı testlere maruz bırakılıyorlar ve yanlış hatırlamıyorsam kaçırılan gruptan yalnız onlar sağ kalıyor.scully cassandra olayını inadına inceliyor çünkü kendisiyle ilgili cevapları da bulucağına inanıyor.yalnız mulder'ın şüpheciliği ve isteksizliğini anlamıyorum.neden cassandra ile konuşmak için ortağının baskısı gerekti ki?basketbol oynamasına bişey demiycem ama ben boş vaktinde her zaman yaptığı gibi ofisindeki kalmasını beklemiştim.iyiki beklediğim gibi davranmadı:)

bide çok merak ediyorum mulder ile diana fbı binasında hiç mi karşılaşmadılar?birbirlerine nasıl davrandılar?diana eğer yaptığı o adilikten sonra mulder'ın suratına bakabilcekse pes dicem.(aslında aklıma bir sürü şey geliyor ama...)

--spoiler:
scully'nin bebeği olmıycak.ama 7. sezonda hamile olduğunu açıklıyor.cassandra "beni uzaylılar iyileştirdi" deyince aklıma geldi;scully'i de mi uzaylılar tedavi etti de bebeği oldu?o zaman scully'nin bir daha kaçırılması gerekir.bu konuda bilgisi olan var mı?
------

asiler apayrı ve hiç anlamadığım bir konu.bunlar sendikanın işbirliği yaptığı gruba aykırı hareket eden bi ırk dimi?cassandra'yı mulder'ın evine kadar kovalayan onlardı sanırım peki cassandra'dan ne istiyorlardı?

two fathers bence hoştu ve one son'da bence harika bir bölüm olucak.yarın akşama kadar nasıl dayanıcam ya?

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/28/2003 2:02 am

hımmm... öncelikle izlemedim sadece yorumlarınızı okudum yanlış bişi demek istemiyom kısa kesicem, izlemeden yorum yapmaktan nefret ederim.. kahretsin!

1.bi shipper olarak bişi biliyom ki sölüyorum bu tekrar eden mitoloji bizim aleyhimize gelişmektedir. :(((

2.bildiklerimizin özetlenmesinden başka bişi yapılmaması CC'ın çok tehlikeli sulara yelken açtığına dalalettir ki hayırlı bişi deildir.. Ama umudu kesmiyorum.. Bakın mitolojiden umudu kesmiyorum. Bence CC bişiler yapmaya çalışıcak ama sonuç nası olcak işte orası muamma..

3.CC tamam bu hayatımın dizisinin yaratıcısı, adama kötü laf etmemem gerektiğini hissediyorum ama bayaa bi sinirlencem sanki One Son'da.. Ben de FOX'a yüklencem abi.. Bi durun, bi izliyelim.. Ben tamamıyla CC cephesinde X FILES MOVIE'den sora neler olmuş olabileceğinin tahliline girecem.. dibine kadar komploya vurucam haberiniz ossun :PP

4. şöle bişi de var ki: Yaşasın STAND ALONE'laaaaarrrrr..:)))))) Mitoloji batırsa da bu sezonun Stand Alone'larına ben bayıldım kardeşim.. :D.. Parodi marodi ne ad takarsanız takın... Uzaylılar cidden sıkıyo bi yerden sonra be .. eheh... (Hemen tepeme atlamayın cevapsız şeyleri ben de sevmem oki?

sustum...

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Oct-31 9:38 am

hastasıyım ben buna ve one son a.
one son da mulder a gıcık olmuş olsamda neyse oraya haftaya deyinelim...
scully resmen sürükleye sürükleye mulder ı x file araştırmasına soktu buda ilktir herhalde.
scully ni bu kararlılığına hastayım mulder vaz geçmişken bile nerden başlayacağını biliyor..
diana kaltağı geri döndi ne çirkin ya...
krycek benim adamım anti kahramanım, adam öldürüken bile karizması yerinde.aynı şeyi sümsük spener için söleyemiycem ama onu
Alıntı:
9 sezonda görünce acımıştım

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) DelphiPlusMember Icon Oct-31 10:43 am

Ben kaçırdım bu bölümü, DVD'den izlicem inşallah , o zaan bişiler çiziktiresim var..

Zira herşeyin özeti ya, severim özetleri, kaç sene insan nerde ne oldu diye didinirse, bi yerden sonra "eh' yeter be! kafa kalmadı be!" diye isyan edesi geliyor..

Bu bölümler o nedenle iyi..
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Oca 03, 2006 5:36 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: guzeldere1 Oct-31 4:52 pm

tek kelimeyle hayalkırıklığı... yahu biz "terma"dan sonra kaliteli bi mitoloji seyredemiycek miyiz? nerede o sihirli atmosfer? insanın tüylerini diken diken eden, "gerçek olayların sunuluşu" olarak izlediğimiz "anasazi", "paper clip", "duane berry", "tunguska", "731", "the erlenmeyer flask", "talitha cumi" veya "herrenvolk"lar. yemin ediyorum bunları izlerken derin bi şekilde sarsılıyodum ve uyumak için yatağa girdiğimde filmi düşünüyo buluyodum kendimi gecenin bi yarısında...

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Oct-31 7:57 pm

Bende izleyemedim. Tekrar izleyip yorumlarımı yazacağım. Hep yazıyorum en sevdiğim bölümlerdendir bu bölümler

Lütfen artık 7.sezon başlasın. ızliyorum yorum yapmam yorum almam lasım :)

Oğuzhan

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Oct-31 8:00 pm

Bence CSM'in amerikan bayrağını uzaylılara teslim etmesi kadar sihirli bir atmosfer,insanın tüylerini diken diken eden, "gerçek olayların sunuluşu" olarak izlediğimiz bir sahne yok

Bu olay One Son'da olabilir bu arada hatırlayamadım

Oğuzhan

Gönderen: guzeldere1 Nov-1 12:07 am

mesela bence "731 - nisei" ikilisi bu ikisine kalitede fark atar. final olmasına rağmen sönük kaldığını düşünüyorum bu ikilemenin...

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Nov-1 9:04 am

EVET YA 7.sezon başlasın şurda efsane olmazsam neyim..izleyipte konuşamamak kötü.gerçi oyayla 7.sezonun suyunu çıkarmıştık konuşmaktan ya neyse..
bayrak olayı one son da ve kesinlikle inanılmaz bir sahne hatta en akılda kalıcı olaylardan biri,verilmiş bir söz ve anlaşmaya karşı sembolik olarak yıkmakta oldukaları toplumun simgesini teslim ediyorlar...

Gönderen: layaki Nov-5 10:51 pm

ışte babalar gibi müthiş bir mitoloji bölümü! Reytingde düşük not veren arkadaşlara saygı duyuyorum ama XF'ta mitoloji belli bir yerlere gelecek, bunu hissediyorum. Eski hikayeleri şöyle bir harmanlayıp bir miktar da yeni bir şeyler ekleyip bir geçiş bölümü tasarlamışlar. Bu hikayeyi TGRT döneminden hiç hatırlamıyorum. Sanırım ilk kez izledim. Uzun süredir adam gibi mitoloji hikayelerinden de uzak kaldığımdan mıdır nedir koltukta hop oturup hop kalkmışım. Ben diziyi sadece CNBC-E'den takip ediyorum. ılerideki bölümler ve sezonlar hakkında en küçük bir fikrim yok. Bu yüzden mitolojiden olması gerekenden daha çok zevk alıyorum. Finalde ayağa fırladığım için kulaklık yere düştü ve toparlayıp kaseti başa sardım filan... Yok yok... Adamı mest ediyor bu hikayeler... Castelli amcamın Martin Mystere hikayeleri bir, CC'nin XF hikayeleri iki. Üstlerine tanımam.

ıyi ki CSM'in anlatma sekanslarını eklemişler bölüme. ılginç bir belgesel havası yaratılmış. Dizideki idollerimin 1 numarası CSM'e bir kez daha hayran oldum. Yalnız ona hayran olan tek ben değilmişim. Ya hiç kimsenin dikkatini çekmemiş ama Krycek'in Spender çekirgesine CSM'i anlatırken ondan "büyük adam" diye bahsetmesi ve neden öyle dediğini anlatması filan takdirimi kazandırdı. CSM, Krycek zararlısını sendikaya tekrar aldı diye böyle yaltaklandığını hiç sanmıyorum. Adam içinden gelerek söylüyordu her şeyi. şimdi neler olacak cidden merak ediyorum.

Hırs işte! One Son'ı da kaydedip ikisini birlikte izleyecektim. Ama dayanamayıp izledim Two Fathers'ı. Nereden bileyim beni böylesine saracak. şimdi yarını zor edeceğim. Neyse. şimdi yaklaşımlara bakıldığında hikaye kendini tekrar ediyor gibi bir izlenim var. Peki şu anda herkes-One Son'ı kimsenin izlememiş olduğunu kabul ediyorum-One Son'ı çıldırmış gibi merak etmiyor mu? Bu kadar kendini tekrar eden bir öykünün devamı bu kadar merak edilmez zannımca.

Bölüm hakkında çok bi şey yazmak gelmiyor içimden, çünkü her bir sahnesini su gibi içerek izledim. Yazmaya kalksam her sahneyi anlatmam lazım. Ama Krycek etkileyiciydi. Asi grubuyla ilgili anlatımlar yerli yerindeydi ve bence hala kafalarda gezinen pek çok şüpheyi yok etti. Sendikanın durumu daha bir ortaya çıktı.

Dün akşma Alien serisini yeniden izlemeye başlamıştım. 79 tarihli birinci filmi(tarih konusunda pek emin değilim) izlerken en çok aklımda kalan karakter Lambert'tı. Ya ben bu kadını bir yerden çıkaracağım derken, Two Fathers'ın jeneriğinde hatırladım hatunu. Aradan 25 yıl geçmiş ve Nostromo'nun sulu gözlü sızlanma rekortmeni kadın mürettebatını, Spender'ın annesi gibi müthiş bir rolde izledim. Kadına hayranım. Güzel gözleri var. Biraz patlak duruyor ama güzel gözler. Hala güzel görünüyor.

Bence CC Mulder'ı bilerek olayların dışında tutuyor. ızleyen herkes bu işe sinirlenmiş. O halde CC amcam amacına ulaşmış demektir. Mulder'ın olayların dışında olmasına sinirlenmek demek XF'ın onsuz olamayacağını bağıra çağıra haykırmak demektir. Bir anlamda dizideki tüm olmusuz karakterleri de izleyici yerine koyup onlara da aynı şeyleri söylettiriyor. Ne yalan söyleyeyim ben finalde CSM'in Mulder'la konuştuğunu filan düşünmüştüm (adam düşmanına saygı duyacak kadar asil bir kötü!). Ama çıka çıka Diana Fowley(kadına kaltak diyip durmayın yahu, kötü olmadan iyinin kıymeti bilinmez!) çıktı.

Valla her bir sahnesini içerek izledim, finalde de tüylerim diken diken oldu. Naapiim ben bir mitoloji müptelasıyım. Müthiş zevklendim, karlı çıktım....

Selamlar
Lami

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Nov-6 3:23 pm

Ufak bir ayrıntıyla açılışı yapayım, geçmiş mesajlardan anladığım kadarıyla TGRT'de bu bölüm ilk defa yayınlandığında Kadir Gecesi imiş, CNBC-e 'de de durum böyle oldu , bana enteresan geldi valla :P

Dün gece (daha doğrusu bu sabah) tekrarına denk geldim sonunda bölümün.. Gözlerimden uyku akmaya başlasa da sonlarına doğru, her diyalogda özellikle ayık kalmaya dikkat ettim.. CSM abimizin kiminle konuştuğu benim için de muammaydı, unutuyorum böyle şeyleri (ah bu özelliğime bayılıyorum, tam anlamıyla olmasa da ilk defa izlemiş gibi oluyorum bölümleri) velhasıl kamera dönüp Diana Fowley'i afişe edince , dudaklarımdan afedersiniz "o..pu" kelimesinin çıkması kaçınılmazdı tabe.. Bir de Fulden hanım tarafından iki haftadır sözlük ve MSN üzerinden taciz ediliyorum Fowley konusunda, sinirime dokunuyor bu kadın artık, ancak biliyosunuz kesinlikle takmıyorum bu hatunu, hiçbi şekilde bir tehdit olarak ta görmüyorum artık ama yaptıklarını da sakin bir şekilde izleyebilcek kadar değil. Sonuçta XF söz konusu olunca nefret kelimesi bu kadınla özdeşleşmiştir.

şimdi geçmiş mitolojilerin özeti niteliğindeki bu bölümleri severim ben efenim. Tamam yeni bişi katmıyorlar belki ama kesin cevaplar vermeleri bile benim açımdan bir nimettir. Mesela "saflık kontrolü" denen şeyin "kara yağ" ile aynı şeyler olduğundan kesinlikle emin olmak beni inanılmaz derecede rahatlatıyor.Belki bi beyin fırtınası işine girişsem ben de o bölümden bu bölümden parçaları birleştirip bu sonuca varablirdim ama açıkça belirtilmesi başka bu başka olurdu, hem ben üşengecim kardeşim, beyin fırtınası yapamam :P

Tabii bunlar XF'ın mitolojisinin geldiği yer açısından öne sürülecek mazeretler değil, bir eksiklik bir tekrar edilme hissi var bu bölümlerde..Ancak devamlı konuların etrafında dönülmesindense, bir takım cevaplar verilerek yola devam edilmesi de güzel birşeydir hani.. Bu yapıldı mı yapılmadı mı, yani yola devam edildi mi edilmedi mi, orasını birlikte izleyip göreceğiz ;). Ama bendeniz iki türlü de rahatım.. XF sadece mitoloji olmadı hiçbi zaman benim gözümde :)

Bölüm benim açımdan tatmin ediciydi kısacası, bir de öyle bir yerde bitirdiler ki, Lami'nin de değindiği gibi bir sonraki bölümü deli gibi merak etmeden duramıyorsunuz..

Bir de benim aklımda Cassandra'nın Mulder'a olan ilgisi kaldı.. Birbirlerine sarıldılar ya hani hastanede, içim bir acayip oldu, Teena Mulder'ın bu adama anne olmasına gene hayıflandım kahretsin! Ama bir yandan da Mulder'a kaçırılmış bir kızkardeş yeter de artar bile değil mi? Yine de Cassandra Spender'ı çok seviyorum onu fark ettim işte..Zavallının başına gelmedik kalmadı ama kendisine olanlar karşısında bu kadar soğukkanlı ve kararlı olması ona müthiş bir saygı duymama neden oluyor.

Değinilecek çok şey var aslında ama özellikle yukarıdaki kısımlar üzerinde durdum izlerken, yeterli bence :)
Başa dön
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 983

İletiTarih: Pzr Şub 08, 2009 4:26 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Orayı burayı okudum bi şeyler yaptım ama anlamadım ben bi yeri sanırım.Şimdi bu Asiler kendilerine istemektelermiş dünyayı gibi bi şeyler yazıyor forumdaki bilgilerde.Tamam orası.O zaman bunlar diğer Sömürgeci uzaylıların dünyayı ele geçirmesine engel olmaya çalışıyolar, tamam o da.Peki Cassandra'yı hayatta bırakıp doktorlardı öldürdükten sonra denilene göre, bunlar yani Asiler Sendika'nın projesini ifşa etmek istiyormuş.E ama Cassandra'da başarılı olduğunun öğrenilmesi demek kolonileşmenin başlaması demek değil mi?Yani Asiler'in istediği şeyin aksi değil mi?Yoksa amaç Sendikanın Sömürgecilerle iletişime geçip Cassandra'yı teslim etmeye yeltenmelerini sağlamak mı?Yani o sırada da toplu olarak tüm Sendikayı çökertmek.Evet, beyin fırtınası güzel şey.. Shocked
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM
kitsunegari
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 289

İletiTarih: Pzr Şub 08, 2009 4:16 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hah, aynı yerde ben de takıldım..Cassandra'yı öldürmeyip onu kullanarak projeyi ifşa etmek demek, sömürgecilerin başarılı melezden haberlerinin olup, kolonileşmenin başlaması demek.Bu da Asilerin gayet de alehine..

Acaba Asiler aslında Cassandra'yı Sendika'nın projesini ortaya çıkarmak için değil de, kendilerine aynen sömürgecilerin çabaladığı gibi köle ırk oluşturmak için mi kullanmayı planladılar?Ama Sendika, Asilerin projeyi ortaya çıkaracaklarını düşünüyorsa(ya da sanıyorsa), Asilerin isteklerinden haberlerinin olmadığı anlamına gelir.Ki mümkün değil..Ya yok bu iyice saçma oldu Confused
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Çar Tem 22, 2009 12:38 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bölüm her ne kadar etkileyici olsa da 6.sezonda bulunması gereken bir bölüm değildi bana göre.Şöyle 2.-3. bölümlerde olsaydı tam oturacaktı ve en iyi ikileme bölümlerden biri olurdu.6 sezonun özetini çıkarmışlar.Bölümün en güzel yanıydı bu.Diana Fowley'in gerçek yüzünü görüyoruz burada.Ve Scully olmasa hiçbir şey olmayacaktı...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Pzr Haz 22, 2014 11:22 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Son zamanların en iyi The X Files mitolojisi bölümüydü "Two Fathers" ve devamı...

Sigara İçen Adam her iki bölümde de adeta döktürdü. Bölüm boyunca tüm olan bitenleri, uzaylı-insan melezi hibrid projesini uzaylı istilasına karşı önlem olarak yapmaya çalıştıklarını ama sürecin asi isyancı uzaylı ırkının devreye girmesi ile bozulduğunu ve kolonileşme çalışmaları ile pek çok bilgiyi Diana Fowley'e anlatırken gördük Sigara İçen Adam'ı.

Cassandra üzerine yapılan deneyler ve ilk çalışmalardan biri olarak "tamamlanmış" olması durumu elbette komplocu grup üzerinde baskı yarattı. Ortadan kaldırılması gerekiyordu ama Sigara İçen Adam bunu yapamadı...
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız