X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x09 Tithonus

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:21 am    İleti konusu: 6x09 Tithonus Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/7/2003 6:19 pm

ben...ben...söyleyecek bir şey bulamıyorum.
How The Ghosts Stole Christmas'a şu ana kadar ki en iyi bölüm mü demiştim? Geri alıyorum. Her şeyi unutun.
Tithonus, 6. SEZON'UN EN ıYı BÖLÜMÜ.

Eski günleri isteyenler, X-dosyası çözen mulder ve scully isteyenler, komedi yerine biraz ciddiyet isteyenler, gerilim, heyecan, merak, düşündürücü bir şey isteyenler...Kendileri gibi davranan Mulder ve Scully isteyenler...aradığınız her şey burada.

Pazartesi için sabırsızlanın, meraktan **ölün**, günleri, saatleri, dakikaları geri sayın. Ve bu bölümü kesinlikle KAÇIRMAYIN.

Murat

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 11/7/2003 6:38 pm

Murat sen bu kadar beğendiysen kesin kaçırmam...şimdidem ayarliyim bari kendimide, son iki bölümü iş yüzünden kaçırdım...

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/7/2003 6:56 pm

Tithonus'u izledikten sonra, Sandman 2.cilt Bebek Evi bölüm 5'i ve ***ANGELDOWN***u okumak(bunun için beklemek lazım) apayrı bir tat, müthiş bir zevk verecektir, tüylerinizi diken diken edecektir. ki zaten tüylerin diken diken olması için bölümü izlemek yeterli..

6. sezon, tam 8 bölüm bunun için beklediğinizi anlayacaksınız.

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 11/7/2003 7:00 pm

Aman olm naptın!Kudurttun beni burda:)Pazartesı kaçırırsam sıçtım...

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/8/2003 8:00 am

Bikaç kez ingilizce izledim ama Türkçe daha iyi olacak yani anlama açısından :)

Merakla bekliyorum

Oğuzhan

Gönderen: VooDoo_83 11/8/2003 3:01 pm

mulder ile scully' i ayırıyorlar mı?? ee ne olacak peki,ay çok merak ettim ben şimdi,acaba sonra tekrar ortak olacaklar mı?? ve en önemlisi scully'i kimle ortak yapıyorlar??

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/9/2003 2:27 am

ah ulen ah! o neydi beaaaa

dublajın içine etmediği eşsiz bi bölüm izledim şükürler olsun (tamam her yerin anlamadım belki ama ossun.ohh bea):))))

muratın dediklerine katılıyorum manyak bi bölüm yaaa.. harika yaa!!!ne ararsan var. ay oturduğum yerde bi ileri bi geri gittim nası gerildim nası gerildim. mulder'a üzüldüm, kersh'e sinirlendim, scully kopardı beni, daha ne diyim ki.

vcd'sini istiyorum :PPPPP

Gönderen: incig 11/9/2003 1:41 pm

şidiye kadar sadece senaryosunu okumakla yetinmek zorunda kalmama rağmen, bu sezonun en sevdiğim bölümüdür kendileri. Bu bölümde de Scully ve Mulder ayrı çalışmak zorunda kalıyorlar, ama bu bile bölümün parlaklığını engelleyemiyor. Tek kelimeyle mükemmel. Ve yine bir Vince Gilligan eseri!
Pazartesi ve Çarşamba için sabırsızlanıyorum.

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/10/2003 10:16 am

çok açık ara en favori Scully bölümüm olmakla beraber, tüm zamanların en iyi x-files bölümleri listeme de girmiş bulunuyor. 6. sezonun hafifliği içinde ışıl ışıl parlaması belki buna neden olmuştur ama pişman değilim. tek korkum dublajın bölümü piç etmesidir, zira ben bu kadar buğulu ve depresif, bu kadar hüzünlü ve çaresiz bir atmosfer görmedim.
şen şakrak bir scully, televizyonumun sonu olabilir.

Murat

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/10/2003 7:31 pm

sadece bir kaç saat kaldı...izlemeyenin sesi, Scully'yi seslendiren bayanınki gibi olsun :p

Murat
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:24 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/10/2003 11:26 pm

arkadaşlar saat 23:45'de başlıycakmış, az önce altyazı geçti!
nette olanlara ve forumdakilere duyurulur..
eh be tgrt..

Murat

Gönderen: spooky (spooky_tr) 11/11/2003 12:09 am

beklenen oldu..TGRTnin demin geçtiği altyazıya dayanarak bundan sonra yeni bölümlerin 14 kasım cumadan itibaren gece 24:00te yayınlanacağını duyurmaktan zevk duyuyorum..hepinize selamlar ve saygılar sunuyorum.. ;)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13 11/11/2003 12:24 am

beklenen oldu...dublaj yetmezmiş gibi bir de çeviri faciası yaşıyoruz..hadi bakalım sırada en damar 10 dakika...

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 11/11/2003 12:43 am

Evet önce kendime küfür etnek istiyorum:(((ışim dolasıyla daha eve yeni geldim ve acı bir şekilde sadece son 5 dakikayı izleyerek ağlamaklı oldum:(((Tgrt'de diziyi erken başlatarak bana sağlam bir fake atmış oldu...

Yalnız o son 5 dakka bile dublaj ve çeviri bakımından tiksinmemi sağladı...Yok bu dublajla izlenmez gerçekten.Cuma da olsa hergünde olsa akıllara zarar valla...

Gönderen: 44malik 11/11/2003 12:49 am

Bazı yerlerde soru işaretleri oluşsada bölüm güzeldi.alt yazıyı okumayanlara soyluyorum xfiles bundan sonra eskisi gibi cuma akşamları yayınlancak.saat 24.00,de.tekrarı ne zaman olacak bilmiyorum.hadi hayırlısı bakalım.buradan tgrt,ye az reklam yaptığı ve saay 2400 de başlattığı için teşekür ediyorum,

Gönderen: xfbug 11/11/2003 1:28 am

vadaaa!!!!!sonunda guzel bi bolum izledim...daha da guzeli dizinin artik CUMAlari olacagini gormekti:)))))
bolum guzeldi,olum uzerine konusmalar guzeldi,Scully'nin ortagi Guseldiiii:) ama tam bi okuzdu..inanilmaz kabaydi ve eminim coraplarim bile ondan daha zekidir!gerci bolumu iyi yapan bisey de Scullynin bu bolumde kendini Mulder gibi hissetmesiydi.ortagi olacak eleman bilimsellik konusunda Scullyden daha Scully idi...eeh nasi oluyomus:)

Gönderen: xfbug 11/11/2003 1:31 am

"ben fox mulder,eskiden FBI'da masalarimiz yanyanaydi"
:)))))

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13 11/11/2003 1:37 am

TITHONUS:

Troia prenslerinden biri. Laomedon ile Skamandros'un kızı olan Strymo'nun oğlu. Eos bu prense aşık olarak onu kaçırdı. Zeus'tan kocasını ölmezler arasına almasını istedi ancak bu arada ebedi gençliğini istemeyi unutmuştu. yıllar geçipte Tithonos yaşlanmaya başlayınca çekilmez biri oldu ve tanrılar onu cırcır böceğine dönüştürdüler.

3. sezonu hatırlayın. Clyde Bruckman's Final Repose adlı Darin Morgan imzası taşıyan müthiş karanlık ve gerçekten beyninizi çalıştırarak gülmenizi sağlayan o bölümü hatırlayın. şimdi O kara mizahı bölümden çıkarın, ve x files tarihinin en yoğun en karanlık atmosferini yerleştirin. ve insanların nasıl öleceğini değil de, ne zaman öleceğini görebilen bir ölümsüz fotoğrafçıyı asıl kahraman yapın.
Tithonus servise hazır.

şimdi ben bu bölümün psikolojik veya felsefi derinliklerine inmek istemiyorum. Sadece "Ölüm" hakkında konuşmak istiyorum. Clyde Bruckman'ı bu yüzden örnek gösterdim. Bölüm olarak sadece anımsatmıyor, ayrıca yaptığı göndermelerle hem bir saygı duruşu hem de bir devam niteliği kazanıyor Tithonus. Kilit nokta tabiki Scully. Ama O'na geçmeden önce Mulder'ın hakkını vermek istiyorum. Scully ondan ayrı bir göreve atanınca nasıl içine oturdu. X-Files Mulder'ın hayatının çok büyük bir kısmını kapsıyor bu kesin. Nigar'ın HTGSC bölümü için yazdığı uzun yazıdaki Mulder/ X-Files ilişkisi ile ilgili olarak şunu söylemek isterim ki bence Mulder'ın gizli dosyalara olan tutkusu Samantha'yı bulmaktan ibaret değil. Hatta yeri geldiği zaman bu bile ikinci planda kalıyor. Mulder X-Files'a X-Files olduğu için bağlı. Hayatı olmuş artık. Dublajlı versiyonu da izledikten sonra belirtmeliyim ki "meraklıyım" aslında "burnumu sokuyorum" anlamında kullanılmakta ve ayrıca Mulder'ın Kersh'ün bilgisayarını hackleyerek dosya hakkında bilgi sahibi oldugunu TGRT çevirmenleri öğrenmemize layık görmemişler. Bununla birlikte, Mulder'a koyan bir diğer olay ise Scully ile ayrılmaları ve X-Dosyasını ortağının incelemesi. Yine de boş durmayarak elinden geldiğince yardım etmeye çalışıyor.

Scully. fazla bir şey söylemeye gerek yok. o artık istediği zaman ölecek bir ölümsüz. bunu zaten clyde bruckman'da öğrenmiştik, scully'nin ölmeyeceğini. asıl önemli olan Clyde Bruckman bu olayı öngörerek mi bu kehanette bulundu? Gillian Anderson inanılmaz bir oyunculuk sergilemiş. Scully'nin son sahnedeki kederi, hüznü ve ardından dehşeti, korkusu, paniği. Dublaja gereksiz yere parmaklarımı yormak bile istemiyorum. Her hafta değişik bir halet-i ruhiyeye bürünen Scully bu sefer yavşak modundaydı. Gözlerinden öpüyorum seslendireni. Bravo cidden. nasıl sallama seslendirme yapılır öğreniyoruz.
Scully açıısndan önemli bir diğer nokta ise Kersh'ün odasında olayı aldıktan sonra "Ben ve Ajan Mulder derhal başlıyoruz" demesiydi. Kersh ile bir kez daha otorite mücadelesine girişti ve yine mağlup ayrıldı. Scully'nin FBI tarafından Mulder'ın yanına atandığını bilen Kersh heralde bu durumu Mulder aleyhine kullanarak onu çökertmeyi çalışıyor. Tabi bu yolla aynı zamanda Scully'yi de çok iyi bir masa başı ajanı yapmayı planlıyor olsa gerek.
Kersh'Ün odasındaki o mağlubiyetten itibaren, Scully yanına atanan ortağına hemen üstünlük sağlamaya çalışıyor. Ve öldürücü vuruşu da yine çeviri ekibinin bize fazla gördüğü bir diyalogla yapıyor. Hani Scully'nin ortağı "Kersh bana senden ve ünü kendini aşmış ortağından bahsetti. Eğer davamı mahvedersen ***Dana***(bu söylenmedi) bunu sana ödetirim" diyor. ışte ondan sonra Scully dişlerinin arasından "***Scully***. Ve bu konuşma burada sona ermiştir" diye karşılık veriyor. (yani "artık konuşacak bir şeyimiz kalmadı hahayyyytt ağzını ortadan ikiye ayırmadan ikile haydi" değil)

Fellig. Clyde Bruckman'ın kankası! :)) Düşünsenize bu ikilinin sohbetleri nasıl olurdu:
F: Ah işte biri daha ölmek üzere.
B: Tanrım! Yine mi otoerotik boğulma!?

Fellig ölme fırsatını kaçırmış bir ölümsüz. Ama aslında sonsuza dek yaşamanın pek de avantajlı olmadığının farkına varan acınılası bir insan. Bölümün birinci sahnesinden en son Scully ile "yerleri değiştirdiği" ana kadar hep bir hüzün, bir bıkkınlık, bir umutsuzluk ifadesi vardı suratında. Ve hayatı boyunca yapabildiği en iyi şeyi, fotoğraf çekmeyi, ölmek için kullanan biri. Ölüm'ün fotoğrafını çekmek orjinal bir fikir. Üstelik buna 1800'lerin sonu ve 1900'lerin başında çekilen o siyah beyaz cinayet fotoğrafları eklenince tadından yenmez olmuş. Gerçekten ölmeden önceki son an nasıl bir şey? "Ölüm" gerçekten var mı, yoksa direk öteki tarafa dikey geçiş mi yapıyoruz? Ölüm varsa ne? Sandman'deki müthiş Death gibi mi? ya da tüm insanlığın benimsediği şekliyle üstünde cüppesi elinde orağı ile Azrail mi bizi bekliyor olacak? Ölümden kaçabilir misiniz? Kaçmayı başarırsanız gerçekten sıranızı kayıp ediyor musunuz? Yada öyle bir sıra var mı?

Size tavsiyeler: Sandman'i okuyun. Ama özellikle ikinci cilt olan "Bebek Evi'nin" dördüncü bölümü "Talihli Adamlar"ı mutlaka okuyun. Ve sonra Sandman'in Ablası Death'in kendi hikayesi olan Death: The High Cost of Living'i bir yerden temin edin. Tithonus'u anımsarken tüylerinizin diken diken olacağını hissedeceksiniz.

Bölümün yazarı Vince Gilligan'ın önünde saygıyla eğiliyorum. Sadece süper bir bölüm yazmakla kalmamış, aynı zamanda eski sezonlardan bulduğu ufak detayları kullanarak mükemmel ötesi bir Scully bölümü yaratmayı başarmış.

En sevdiğim sahneler ise Scully'nin ikinci kez Fellig'le görüşmek için onu köşe başında beklemesi ve Fellig gelirken ona fırlattığı bakış. Süper süper süper. Bir diğeri ise Scully 'nin Fellig'in kendisi için "şanslı" derken neyi kastettiğini anladığı an. tabi "yavşak abla" modundaki sesi yok sayarsak burada scully'nin paniği çok net ve dehşet verici bir şekilde görülebiliyor. bir de "ben ölmeyeceğim" aslında " ben şimdi ölmeyeceğim" olmalı; sağolsun abla öyle bi seslendirmişki "evrenin hakimi benim, ölemem ben, beni kimse öldüremez hahaha" tadında olmuş. ve en son vurulduğu an Scully'Nin yüzüne yapılan yakın çekim. o bakışlar...boş ama bir o kadar anlamlı. şoke olmuş ve çaresiz.ama yine de yardım bekleyen..inanılmaz bir performans GA'dan.

Son sahnede Mulder'ın Ajan Peyton Ritter'a (ki kendisini tanımayanlar için cnbc-e'de bir zamanlar yayınlanan two guys'ın pete'idir) "sen çok şanslı bir adamsın" demesi son derece ironikti. anlayan anladı zaten, peyton dahil :)

Bu arada şu siyah beyaz görüntüler ile ilgili ufak da bir not var: Pleasantville isimli bir film vardı hatırlarsanız. Siyah beyaz bi dizinin içine giren dizi hayranlarının o siyah beyaz kasabaya renk getirmesini konu alıyordu. Orda da tüm film siyah beyazdı, sadece filmin belirli anlarında belirli karakterler renkliydi. Bu teknolojisiyle baya bi övgü almıştı film. X-Files Tithonus bölümü ekibi, bu teknolojiyi filmden önce kullanmış ama farkeden olmamış.

Fellig'e dönmek istiyorum kısaca: Sarılık hastalığı ve salgından ölenlerin sarı çarşaflarla örtülmesi gerçek bir olay. gerçekten de bir Fellig yaşamış 1899-1968 yılları arasında ve o dönem gazetelere verdiği fotoğraflar sayesinden döneminin en meşhur fotoğrafçısı olmuş. Bir de en başta yazdığım Tithonus efsanesi var. Bu üç öğe, bölümün doğup gelişmesindeki ana maddeler.

ölümcül quote'lar:
---"hi, my name is Fox Mulder, we used to sit next each other in the FBI, how's your x-file coming?" Mulder
---"***Scully***. and this conversation is over." Scully
---"I'm not going to die!" Scully
---"You're a lucky man..." Mulder

ışte böyle bir bölümdü. Dublaj ve çevirinin rezilliği sayesinde alınan tadı minimuma düşüren, ancak ona rağmen şu ana kadar izlediğimiz 6.sezon bölümleri arasında uzak ara önde giden ve şahsen tüm sezonu kaldıracak yapıya sahip bir bölüm Tithonus. ıstedikleri zaman neler yapabileceklerinin en sağlam kanıtı.
6. sezon bundan daha güzel olamaz.

"Herkes ömrü boyunca yaşar."

Murat

Gönderen: TheMartyr 11/11/2003 9:34 am

Bana da aşırı bir şekilde Final Destination filmini anımsattı.şu "sıra" olayı falan.Gerçi orada önemli olan öleceği "zaman" değil dediğim gibi "sıra"ydı ama...
Bu ara Pleasentville'den önce kullanmış olabilir de Pleasentville kadar etkin ve çok kullanmadığı için bunu es geçmiş olabilirler.Yani hatırlarsan olayın tam zıttı Schindler's List'de de vardı mesela ama o da "bu" olayıyla anılmıyor sonuçta[tabi dersen ki bu bölüm o filmden bile eski benim bildiğim veya hatırladığım başka örnek yok.Ama olmaması için bir sebep de göremiyorum].

Sadun

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/11/2003 12:58 pm

Saat 23:00'te zıbardım ve mesajlarınızdan ne kadar iyi ettiğimi anlamış bulunuyorum :)... Aşağıda yazıklarımda belki orjinal izleidğim için bazı hatalarım olabilir affınıza sığınırım şimdiden oki,?

murat, öncelikle ağzına, parmaklarına sağlık.. ne güsel üst üste uzun uzun yorumlar okuyorum pek bi sevindirik oldum bea. :)))

şimdi Clyde Bruckman üzerine yan karakter -misafir mi demeliydim- tanımam -pek :P- Bruckman'cığım umutsuz ve mutsuz olduğu halde hayatı çekilebilir kılmak için tamamıyla farklı bi yol çizmişti kendine, ki hayatla dalga geçebilme yetisine sahip eşsiz bi insandı kendileri.. O yüzden Clyde Bruckman nerde Felig nerde diyorum... Fellig'in daha kasvetli bi tip olması gerçekten bölümü daha karanlık hale getiriyo bi kere.. ıkincisi, *ölüm* mevzusuna yaklaşımı da pek bi karanlık... ınsan Clyde Bruckman'da sanki ölüm'ün kaçınılmazlığını çok üzücü olsa da daha rahat kabullenebiliyodu. burda öyle mi? hayır tabee ki.. Scully nerdeyse ölcek, Allah'ım! nası kabullenilebilir bişi olabilir ki bu! dalga mı geçiyosunuz :PP

Fellig hakkında bir şey daha söyleyeceğim, bence aşırı bencil yada korkak bir tip kendisi, neden mi? senelerdir binlerce insanın ölürken fotoğrafını çeken bu insanın ölmek isteyip te ölememesine hiç anlam veremedim ben. ölümün seni seçmesini sağlamak bu kadar kolayken ,bunu Scully ile farketmesi komik geldi bana.. Hatta saçma.. Yane daha önceden yapamadı mı bunu? O zaman Scully hiç yaralanmazdı hem :P (o zaman Tithonus olmazdı salak!!!sus artık :P)

Kersh (hayvansın sen hayvan! elime geçrisem bi kaşık suda boğarım seni var yaaa! ) Scully'ye görevini bildirdikten sonra Mulder'ı masa başında gördüğüm her yerde içim cızladı ya, nası koydu nası koydu. uzun bi süre adamın hayatının tek dayanak noktası olmuştu X-Files.. Yaşama amacı gibi bişidi de diyebiliriz buna..ışkolikliği de burdan geliyodu bence.. Scully ile ortak olduktan sonra bu işkolikliği bi nebze çekilebilir oldu tabe. Aslında işkolik bi insanın bi *ortak* istemeyecek kadar bencil olması gerekmez mi? ay neyse XF onun göz bebeğiydi işte. Ve elinden alındı, ondan da beteri ortağı da elinden alındı.. Nası iğrenç bi durumdur bu yaa? nası bi sindirme politikasıdır. Ah ulan Kersh var yaaa.. ıghhhh!!! bu otoritesini konuşturan tiplerden hiç haz almam fena ağzıma dolıycam bu herifi! ben skinner'ı istiyommmmmmmmmmmmmmm. böğüüüaaaaaa

Scully gerçekten göz kamaştırdı.. Yüreğimi ağzıma getirdi bölüm sonunda.. Ortak müsfettesi Ritter'a (Sevimli Pete'im ne hale gelmiş öle beaa :PPP) davranışları çok iyiydi. Fellig ile muhabbeti harbiden iyiydi.. Fellig onu siyah-beyaz gördükten sonra (mükemmel, MÜKEMMEL BıR SAHNE!!!ıNANILMAZ GERıLıMLı Bı YER!!! HARıKA!!!), bir terslik olduğunu anladığı yerde, sert kabuğu kırılır gibi oldu, aslında korkusu hiç te garipsenecek bir korku deil, ama insan scully'de böle şeyler grünce bi acayip oluyo :))..

Sonuç itibariyle XF'a yakışır bi bölüm izledik.. Ne kadar alışkın olmadığımız bi şekilde görsek te Mulder ve Scully'yi, gene de *ortak*tılar... Gene de birbirlerinden kopamadılar. Bunda tabii ki Mulder'ın oturuyo olmaktan duyduğu bıkkınlığın ve merakının payı var. Bi de hacker'lığının..helal beeaaaaa!!! :PPP (pek bi imrendim, pek bi imrendim canım :P)

Final Destination'a da değinmişken, ah ulen o konuyu XF'ta işliceklerdi.. Stand Alone bölümlerin babası olurdu beaaa! :PPP.. Ama bu bölüm filmi anımsatsa da keisnlikle özgün bi yapıya sahip diyebilirim, olsun, bu da iyi kısaca :))
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:27 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: incig 11/11/2003 10:40 pm

Bu sezonun en beğendiğim bölümü oluyor bu bölüm, ama burda da Scully ile Mulder birlikte çalışmıyorlar ne yazık ki. Herhalde ikisi de bir yerlerde başka çekimlerle meşguller o sıralarda. GA'e oyunculuk açısından tam puan. DD de tel'de geçirdiği dakikalarda çok sevimliydi. Scully Kersh'ün odasına giderken, Mulder'ın arkasından bakışını gördünüz, değil mi? ıçime oturdu doğrusu.

Bu bölümü hemen herkes "Clyde Bruckman" ile karşılaştırmış, ama o daha iyi bir bölümdü bence. Clyde'ı oynayan Peter Boyle, burdaki G.Lewis'ten daha sevimli bir kere. Bu bölüm karanlıktı ondan farklı olrak ve Scully başroldeydi. Yazarlar yazdıkları her bölüm ile, Scully'yi bu dizinin baş kahramanı yaptılar yıllar içinde. Herşeyi Scully'nin gözleriyle görüyoruz her seferinde. Burda da Kersh onu gönderdi NY'ye.

Clyde, o bölümün onunda "sen ölmeyeceksin" derken, acaba "kanserden ölmeyeceksin" demiş olabilir mi? Yoksa sahiden burdaki gibi Fellig'den ölümsüzlüğü devralacağını mı kasdetmişti? Ben Scully'yi ölümsüz olarak kabul etmek istemiyorum. Düşünsenize, ölümsüz olduğuna kesin inanmayacak ve bu ölümsüzlüğü başkasına satmayı beceremezse, herkes öldükten sonra o hala dimdik ve yalnız hayata kalacak. Ben Scully'yi Fellig gibi bir yalnızlık anıtı gibi düşünmek istemiyorum. Bunu sevmedim yani. Bölümün tek sevmediğim yanı, Fellig'in ölümsüzlüğünü Scully'ye geçirmiş olduğun fikri.

Onun dışında sondaki sahnede Mulder'ın Peyton'a "sen çok şanslı birisin" deyişini çok romantik ve sevimli bulmuştum ilk okuduğumda. Bu laf herşeyi anlatıyor, çok derin yani. Hatta bu bölüm ABD'de ilk yayınlandığı dönemde, bu bölüm hakkında bir fanfic okumuştum. Bir MSR'ydi, Peyton'un ağzından yazılmıştı ve Mulder ve Scully'nin ilişkileri dışardan bir kişinin gözlerinden anlatılıyordu. Hep onu hatırlarım.

Son yorum: Eski sezonların tadını taşıyan bir bölümdü. Bir de telefon tellerinin iki ucunda değil de, birlikte olsalardı olay boyunca işte o zaman tam olacaktı.

Neyse, haftaya mitolojiye dönüş yapıyoruz galiba. Bundan sonraki merakla beklediğim bölüm "Monday".

Murat, galiba sen ölüme yaklaşma ile ilgili deneyimi olan biri var mı diyordun. Ölüm anında insan nasıl hisseder diye sormuştun yanlış hatırlamıyorsam. Ben ölüm anını yaşamadım, ama yaklaştığımı sandım denebilir çok uzun yıllar önce. Belki başkalarının da bir kaza anıları vardır.
Orta 1'deyken, başkasının kullandığı bir araçla bir trafik kazası atlatmıştık ailemle. Arabayla yol kenarında çukura yuvarlanmıştık. Çok vahim bir kaza değildi neyse ki, ama bana o ana kadar hissetmediğim şeyler hissettirmişti bu deneyim. Çalılıklara çarpıp aşağıya inerken, bütün yaşamım gözlerimin önünden geçti saniyeler içinde, ve "tamam bu iş bitti, buraya kadar" diye düşündüm ve içimi inanılmaz bir rahatlık kapladı. Bu duyguyu unutamıyorum. Bir daha hiç bir zaman öyle bir rahatlık hissetmedim. Eğer her insan ani ölüm anında öyle hissediyorsa, ben ölümden korkmuyorum.

Gönderen: TheMartyr 11/12/2003 12:42 am

Ya tamam da senin ölümden korkmaman için her insanın o duyguyu yaşamasına gerek yok.Yani bir tek sen yaşasan da olur :]

Sadun

Gönderen: TheMartyr 11/13/2003 12:37 am

Yaw bişey kafama takıldı bu Felig denen eleman öleceklerin ne zaman öleceğini ölümden döndüğü zaman mı görmeye başladı yoksa doğduğundan beri mi vardı bu "yetenek".
Eğer ölümden döndüğü an başladıysa bu olay,sırasını Scully'ye verdiğinde niye onda da bu veya benzeri bir "yetenek" oluşmadı?ıleride mi oluşacak yoksa?
Bilen biri varsa bu konuya bi açıklık getirsin pls.

Sadun

Gönderen: TheMartyr 11/13/2003 12:42 am

Scully'nin hayatın kısalığı hakkında "öğrenecek ve görecek çok şey var" cümlesini seslendiren şahsı tebrik etmek istiyorum.ıkinci kere izlerken gülmekten yarıldım resmen;"öğrinicik ve göricik çok şiy var" zuhuhahaha
süper bea
Bir komedi dizisi olarak X-Files :]
Seslendiren abla sağolsun :]]

Sadun

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/13/2003 12:50 am

güneşi görünce oluyodur sadun, fellig sentinelmiş.. :p

eski X-Files bölümlerine benziyor dedik ya tithonus, her zaman bir soru işareti olmak zorunda işte.. eski günlerdeki gibi :)

ben bu olayı yine clyde bruckman aracılığıyla açıklamak istiyorum: nasıl ki clyde bruckmn bir insanın hayatındaki ufacık bir değişikliğin hayatına ve kaderine mal olduğu fikrini saplantı haline getirip, sonunda insanların nasıl öleceğini görmeye başladıysa, fellgi de bir şekilde ölümün resmini çekmek konusunda saplantı yaratmış olabilir. (ki öyle) bu durumda, fellig'in ölümle yüzleşmesi ile bir alakası yok yeteneğinin. yetenek dedim de aklıma geldi fellig "it's a gift " diyor, yetenek annamında. saplantı yüzündendir büyük ihtimalle.
ayrıca ne bu nezle mi, her ölümü ıskalayan herkesi siyah beyaz görsün.. :p

Scully won't die.
Murat

Gönderen: TheMartyr 11/13/2003 1:41 am

"güneşi görünce oluyodur sadun, fellig sentinelmiş.. :p"

Aralıksız 1 dakikaya yakın güldüm bunu okuyunca :]]]

Ya şimdi şöyle de bir olay var.Bu adam hastanedeyken[ölüm döşeğindeyken tam tabiriyle] ölüm yaklaştığında ilk görüyor "ölüm"ü[veya öyle bir anlatıldı ki ben ilk orada gördü zannettim :]].Burada ne oluyor da adam ölüm'ü görebiliyor?ılk sorduğum sorunun cevabı burada gizli işte.Ayrıca bunu yazarken fark ettim ki ilk sorduğum soruya kendi çapımda cevap vermiş oldum bunları yazarak :] Çünkü adam daha "sıra"sını vermeden önce ölümü görebilmiş.Yani öyle birşey ki ölümün fotoğrafını çekmeyi saplantı haline getirmeden bile önce varmış bir şekilde bu yetenek.
Ha bi de adam karısını niye hatırlayamıyormuş?Bunu da çözemedim bi türlü.
Ayrıca Murat sana katılıyorum.Özellikle senin yazdığın yazılar sayesinde koyu bir noromo[kesin böyle yazılmıyodu bu] olma yolunda emin adımlarla ilerliyorum.En azından şu anda kesinlikle shipper değilim.[Bağlıyorum hazır olun :]]Ve bu yüzden de bu bölümü baya beğendim.Hem dediğin gibi eskiden olduğu gibi bazı soru işaretleri de kafalarda.Güzel yani :]]]

Sadun

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/13/2003 8:22 am

Uyumadım ve izledim,benim için gerçekten önemli bir gelişme :)

Bölümler ilgili söylenecek tek şey: ışTE BÖLÜM ışTE şAMPIYON

ızlerken ohh be dedim xfiles işte bu. Canım ya muldera çok üzüldüm.

Oğuzhan

Gönderen: pinarb 11/13/2003 11:53 am

şimdi oyun bozan gibi olacağım çünkü herkes bu bölümü sevdiğini yazmış ama ben katılmıyorum. Pek hoşlanmadım. Mulder ın 2. planda kaldığı hiçbir bölümü sevemedim bugüne kadar, bunu da sevmedim. X Files demek Mulder demek Scully değil... (Tabi bana göre öyle, herkesin fikri başka olabilir)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/13/2003 1:08 pm

x files demek ne mulder ne de scully demektir
x files demek mulder ve scully demektir.

Gönderen: theafl 11/13/2003 4:54 pm

'yavşak abla' baya koptum yaw bende şımarık kıza benzetmiştim
ben bölümü dün izledim gerçekten kaliteliydi(yurdun hademesiyle birlikte izledik adam türüt show için gelmiş ama gizli dosyaları izlettikten sonra yolladım)bu sezonun gerçekten en iyisiydi
anlamadığım bişi var adam ölümü görünce niye korktu ve üzüldü?ne bileyim güle güle gider sanıyodum...ha bide gerisi tahmin edilecek bir bölümdü.sonunun nasıl biteceğini çakmıştım ortalarda...
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:29 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: TheMartyr 11/13/2003 5:27 pm

Tamam gülmesini bekliyorsun da "ölüm" bu;boru değil :]
Heralde yüzü korkunç olduğu için adam korkmuştur.

Sadun

Gönderen: theafl 11/14/2003 11:09 pm

len sen boruya gülüon mu?:)
la adam o kadar ölümün fotolarını çekmiş kırk yıl beklemiş(daha fazla ama lafın gelişi)daha niye korksun ki?

Gönderen: TheMartyr 11/14/2003 11:46 pm

Dediğim gibi "ölüm"ün yüzü korkunç olabilir.Ne kadar beklersen bekle eğer korkunç bişey görürsen ve korkabilen biriysen[hehe] korkarsın abi.

Sadun

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/15/2003 8:35 am

Çarşamba gecesi tekrar ilk yüzde 56. olmuş nerseyde Beginning rekoruna yaklaşmak üzere :)

Oğuzhan

Gönderen: Tuba The Ripper (xxtubaxx) 11/16/2003 3:26 pm

ya bi olaya açıklık getirmek gerekiyor şimdi.şu ölümsüz fotocu biri onun yerini aldığı için ölümsüz olmuştu.o da scully nin yerini aldığına göre şimdi de scully mi ölümsüz oldu yaniiiiii?????(daha önceki postlarda bunu açıkladıysanıun sorduğum için üzgünüm ama okumaya hiç vaktim yok su anada. )hani bir bölüm vardı adamın teki herkezin nasıl öleceğinmi biliyordu s'ye sen ölmüceksin demişti galiba bununla onun bi ilişkisi var mııı?

Gönderen: TheMartyr 11/16/2003 5:39 pm

Madem vaktin yok sana kısa cevap vermek lazım;
evet
evet

Sadun

Gönderen: incig 11/16/2003 11:28 pm

"Clyde Bruckman's Final Repose"dan sözediyorsun. Evet, o bölümle ilgisi olabilir de, olmayabilir de. Bence yazarlar yine boş atıp dolu tuttular. Yazarken, o bölümde adama öyle dedirtmişlerdi diye kimsenin hatırladığını sanmıyorum. Sonradan nette hayranlar tarafından o bölüme dikkat çekilince hatırlamışlardır, yoksa devamlılık olsun diye değil. Ben orda Clyde'ın Scully'ye "sen ölümsüz olacaksın"ı değil de, "sen kanserden ölmeyeceksin"i kasdettiğini düşünmeyi tercih ediyorum.
Evet, şu anda Scully'nin görünüşe göre ölümsüz olması gerekiyor. Ama neden buna gerek duydular, o da bilinmez. Ben bu düşünceden pek hoşlanmadım, yani Scully'nin ölümsüzlüğü düşüncesinden. Düşünsenize, herkes ölecek, Scully hala ayakta ve Mulder dahil (!) tüm sevdiklerinden uzakta.

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/16/2003 11:44 pm

clyde bruckman'ın scully'ye "sen ölmüyorsun" derken kanseri ima etmesi imkansız. çünkü bruckman insanların nasıl öleceğini görüyor. mulder'da ölecekti, ama scully'nin tesadüfen servis asansörüne binmesi hayatını kurtardı. yani o ana kadar mulder ölecekti. scully kanser mitolojisinde hiç bir şey tesadüfen olmadığına göre bruckman'ın scully'nin kanser olduğunu görmesine imkan yok. 3. sezonun başında daha kanserden bile söz edilmiyor, hatırlayın.

tithonus'da fellig'le bruckman arasında bir bağ tabiki kurulmamıştır, bunu düşünen hayranlardır muhtemelen, ama ortadaki ölümsüzlük lafından haberdarlar. bu ona bariz bir gönderme bence. şöyle ki:
" "also" says frank spotniz, "we came up with the idea of making "tithonus" sort of a bookend to "clyde bruckman's final repose"(3X04), in which bruckman had told Scully that she wouldn't die.here we could kind of answer that,and it was very satisfying."

peki scully neden ölümsüz? işte bunun cevabı için angeldown'u beklemeniz gerekiyor. nihehe.
Murat

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/17/2003 8:45 am

Bir anı ölümsüz kılmak için ne yaparsınız ??

Fotoğraf çekersiniz :)))

Oğuzhan

Gönderen: eleman74 11/17/2003 11:48 am

scully simdi sonsuza kadar yaşayacak mı
ya mulder ne olacak
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:31 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/17/2003 12:31 pm

S-c-u-l-l-y i-s-t-e-d-i-ğ-i z-a-m-a-n ö-l-e-b-i-l-e-c-e-k b-i-r ö-l-ü-m-s-ü-z

!!!

Murat

Gönderen: incig 11/17/2003 5:06 pm

Bir de şu devamlılık üzerinde biraz ilgi ve özen gösterselerdi ne olurdu ya? Bir şey düşünüp yapıyorlar ama sonra onun devamı ghelmiyor. Ben buna bozuluyorum. O zaman herşey ortada kalıyor. Bu ortada kalma işini de çok uzattılar, ama tabii yapacak bir şey yok.

Gönderen: theafl 11/17/2003 6:25 pm

peki adam niye o kadar istediği zamam ölemedi bence nasıl ölmesi gerektiğini biliyordu
hmömm bide bu arada o zman scullynin bundan sonraki bölümlerde süper kız faln olması lazım değilmi?

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/17/2003 7:02 pm

nice 145 mesajlara, anlamamaya direten arkadaşlara her zaman ihtiyacimiz var tabi.

1. fellig canı istediği için ölmedi. fellig korktuğu için ölüme bakmayı reddetmişti zamanında.
2. fellig'in ölmek üzere olan insanların fotoğraflarını çekmesinin sebebi ölümün fotoğrafını yakalamak. orjinalde bu "shot" olarak geçiyor ve fellig scully'ye "i'm looking for that shot." diyor. güzide tgrt çevirmenleri bunu "o anı bekliyorum" dan bile kötü bir şekilde çevirerek dimağlarda dumur yaratmıştır tabi. izleyicileri suçlamamak gerek.
3. fellig ölen birisiyle burun buruna. Scully'nin yüzündeki dehşeti görüyor ve ölümün yakında olduğunu anlıyor. hatırlayalım ki bölüm boyunca fellig'in fotoğrafını çektiği kişiler ölmekte olan değil, artık ölmüş kişilerdi. scully'le ölüm anını birlikte yaşarken kendisi bu fırsatı kaçırmak istemedi ve scully'ye gözlerini kapatmasını söyleyerek her ikisine de bir iyilik yaptı.

4. Scully bir sömürü objesi olmadığı için yapımcılar bu ölümsüzlük olayını daha fazla kullanmayacaktır. ayrıca scully kendisinin ölümsüz olduğunu düşünmemektedir, kim olsa fikre kapılamaz, olayların bir şans ve tesadüften ibaret olduğuna inanır. sadece bizlerin paylaştığı bir sırdır Scully'nin ölümsüzlüğü. ve o ölümsüzdür. ölümsüz. undying. immortal. endless. angeldown.

Scully hakkında iğneli laflar etmeye az daha devam ederseniz, öfkem büyük olacaktır. belirteyim dedim.
supergirl mulder'dır. allala.

Murat

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/18/2003 9:30 am

şşş şşş aloooo! şimdi durduk yere ne mulder'a laf atıyon yaaa.. adam mı kalmadı .. kız gibi konuşan dünya kadar karakter var dizide (dublaj saolsun) onlara laf atsana bea! :PPP

ben daha clyde bruckman'da bu mevzu geçtiğinde neden bu kadr büyütülüyo annamamıştım. pek kafama takmıyorum ölümsüzmüş deilmiş.. herkes ölcek kardeşim kaderimiz bu ! ama tabe angeldown için durum değişir :PPP

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13 Oct-16 8:38 pm

Muhteşem, süper, kusursuz, inanılmaz, müthiş, harikulade, fevkalade, aşmış, bitirmiş bölüm. daha gider bu. 6. sezon bu bölümden sonra ikiye ayrılır: Tithonus ve diğerleri.

Murat

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Oct-17 12:26 am

eheh benim hatam, kendimi haftalardır bu bölüme hazırladığım için sıraları şaşırdım. bu hafta izlediğimiz bölüm "SR 819"du, Oya'cım sen de mesajını oraya taşırsan şahane olur.

Gönderen: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Oct-17 12:48 am

ya ben bölüm adlarını aklımda tutmak konusunda rezaletim,sana güvendim bak başıma neler geldi,hemen taşıyorum:))
ya bir de eski yorumları okuyunca dedim ki sanırım yanlış yere yazmışım:)

Gönderen: sinekkk Oct-23 10:23 pm

işte bu dedim sonda,,gerçekten 6. sezonu bu bölümle anıyomuşuz,,izledim ve şahit oldum,,zaten scully bitirdi beni,,
''I thought we were looking for the truth!!'' yaa????
zaten son sahneye ve konuşmaya diyecek tek bir söz bile bulamıyorum..
kısacası konu,görüntü,olay her yönden tam bir X-Files bölümüydü,,akşam akşam kendime geldim teşekkür ederim
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:33 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Oct-23 11:21 pm

bölümün etkisinden hala kurtulamadığım için,sadece en son konuşmalarının kapanış cümlesini yazayım,o açıklasın zaten her şeyi:

"aradığın şey yaşamsa,ölüm de senin peşine düşecektir"

sadece bu cümlenin bile,günlerce,aylarca üzerinde düşünmeye değer.

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Oct-24 9:18 am

3 haftadır bozuk olan receiveri yapamayan servise sesleniyorum

"aradığın şey yaşamsa,oğuzhan da senin peşine düşecektir"

Oğuzhan

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Oct-24 9:34 am

aradığın şey yaşamsa,ölüm de senin peşine düşecektir"
bu söz zaten bitirdi beni
noromo adayı kardeşim ise bu sözü anlamamış ne demek istedi şimdi diye sordu bende okkalı bir açıklama yapınca neden en başında öle demedi kisanki diye kaldı .he he çok komikti
bölümün hastasıyım
mulder aktif sahada olmasada yinede masa başında casusuluk yaptı.
scully vurulunca harika bir görüntü verdi ya.o adam ay unuttum adını zaten hastası oldum..
ajan peyton tabiki tanıdığımız bir yüzdü kendisini çok severdim

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Oct-24 11:20 am

Bölüm bir Scully bölümü olduğu için, ondan bahsetmeden Tithonus'u yorumlamak imkansız. ılk yazılarımda Scully'nin ölümsüzlüğüne konsantre olmuşum, açıkçası hala daha sayfalarca bu konuda yazabilirim, ama dün gece bölümü epey bir zaman sonra 3. defa izledim ve gözüme farklı detaylar takıldı bu sefer.

Davanın Scully'ye verilmesi Mulder'ın nasıl içine oturduysa, Scully de aynı derecede isteksizdi ortağı olmadan herhangi bir iş yapmaya. Kersh'ün Mulder'ın kariyerinin bittiğini ima eden sözleri üstüne Scully'nin Mulder'ı savunması (Ajan Mulder ve ben hemen işe koyuluruz) ortaklık bağlarının yıpratılamayacak güçlü olduğunu kanıtlıyor. Mulder'sız olmanın getirdiği isteksizlik, dava X-Files'laştıkça karamsarlığa dönüşüyor. Scully ne de olsa bir X dosyasını Muldersız çözmemişti (ya da bu durum çok enderdir) ve belki de dava'nın gidişatı Mulder'ın yüzünü kara çıkartmamak için Scully'nin bir şeyler yapmasını gerektirirken Scully isteksiz ve karamsar.

Zaten bu karamsar, karanlık ve depresif hava Tithonus'un tamamına hakim. Konu ölüm olunca öyle şen şakrak Los Angeles atmosferine yer yok; dolayısıyla yönetmen Michael Watkins'in tercihi çok doğru. Neyse bölümün bu havasına kendini kaptıran Scully'nin de oldukça huysuz, depresif, kırılgan ve gergin ruh halinin nedeni elbetteki sadece Mulder'dan kopması değil. Fellig'i tanıdıkça onu anlamaya çalıştıkça ve ölümün peşinden koştuğunu farkedince şüphesiz ki kendi ölüm döşeğinde geçirdiği günleri aklına gelmiştir Scully'nin. Kanser'den kurtulup, ölümü ertelemesi Fellig sayesinde kendi içinde yeniden gündeme geliyor ve bu onu çok rahatsız ediyor bana kalırsa.

Bunların dışında yazmak istediklerimi zaten yazmışım zamanında. Tithonus 6. sezonun açık ara en iyi bölümü olmasının yanısıra, mükemmel yazılmış ve kusursuz anlatılmış bir fantastik-korku hikayesi. Clyde Bruckman's Final Repose'daki önemli bir detayın altını kalın fosforlu kalemle çizen bir bölüm. Scully'nin ölümsüzlüğü nice bölümlerde harcanabilecek bir konuyken, olayı abartmadan, sade bir şekilde 2 bölümde ele alınması ve tadında bırakılması ayrıca saygı duyulacak bir karar.

Bu muhteşemlik abidesinden sonra açıkçası artık 6. sezonun geri kalanını izlemesem de olur.

Murat

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) DelphiPlusMember Icon Oct-24 12:44 pm

Konuyu geçtim, görüntüler açısından da fevakalade güzel bir bölümdür kendisi..

Fazla uzun yazmayacağım, Murat Bey'e bırakıyorum Tithonus olayını. eheh..

Hala daha en aklımda kalan sahne Scully'nin ilk defa siyah -beyaz göründüğü yer ve ardından Fellig gözleirni kapa dediğinde, fotoğraf objektifi karşısındaki o sahne.. Keşke ilk defa izliyor olsaydım dedim..

Mulder nedeniyle Kersh'e adam akıllı kızgınım gene.. O haldeyken bile pes etmeyip Scully'ye yardım ettiği ve Kersh'i iplemediği için aferin diyorum Mulder'a.. Ama kendisine verilen işi bu kadar gönülsüz yapması, özellikle de telefonda biriyle konuşurken "tuvalet fırçanı da al!" diye bağırmasından pek hoşlanmadım. Sonra yapmak istediğim iş dururken, istemediğim bir işe verilsem kesin ben de böyle yapardım dedim.. Sonra yeniden Kersh'ten nefret ettim :(

Herneyse, büyük atamıycam Murat'cm senin kadar.. Field Trip, Monday, Unnatural, Milagro var.. ızlemezsem çatlarım, benim 6. sezonum daha bitmedi yane :PP

Gönderen: layaki Oct-25 11:52 am

Anlaşılan TGRT döneminde en çok bölüm kaçırdığım sezon 6. sezonmuş. Tithonus'u da izlememişim netekim. ılk defa izledim. Değişik bir hikaye. Daha önceki hikayelerden de değişik bir bölüm bence. Çünkü Mulder'ı görünmeyen zincirlerle ayırdıklarından dolayı Scully'nin bağımsız çalışmak zorunda kaldığı(bu hikayedeki gibi) başka bir bölümü hatırlayamadım. Bu yönü önemliydi. The Bone Collector'daki Denzel Washington gibi oturduğu yerden destek vermekle yetinmek zorunda kaldı garibim. Ama o kadarı da yeterli oldu bence.

Tithonus'u burada bir kişi hariç herkes çok fazla beğenmiş. Maalesef benim için sıradan bir X-Files bölümüydü. X-Files izlerken aldığım rutin zevkten fazlasını alamadım. Ben komplocuyum arkadaş. Bana bulmacalar olacak, sürprizler olacak, nefis artalan müzikleri olacak, hükümetler askerler filan olacak, görkem olacak. Böyle konsantre bölümleri çizgi üstü bir yere koyabilmem için biraz daha uğraşmaları gerekiyor. Hala bu güne kadar izlediğim en iyi stand-alone Unrequeted'dir. Hele o finali...

Tithonus'ta atmosfer en başarılı olunan ögesiydi bölümün. Hakikaten karanlık, Batmanvari bir ortam yaratmışlar. Ama adamımız yeterince doldurmuyordu o atmosferi. Arkaplanı müziklerle yeterince desteklememişler. Ben diziyi 5.1 kulaklıkla dinliyorum. Müzikler iyi olduğunda etkisi bir kat daha artıyor. Ama burada hikayeye konsantre olunduğundan olsa gerek müzikleri asgaride tutmuşlar gibiydi. Scully'nin psikolojisi üzerine kurulu sekanslar kahramanlara odaklı X-Files izleyicilerin kalbini kazanmak için iyi tercih. Hepinizde de tutmuş. Eh sizleri anlıyorum. Ama benim için kahramanların yanında yukarıdaki ögeler de önemli. şimdiye kadar kahramanlara odaklanıp sırf onları görmenin bile yeterli olduğu heyecanlandığım iki bölüm CSM ve Lone Gunmen'in merkezde olduğu öykülerdi. Scully-Mulder'a odaklı öyküler benim için ikinci derecede önem taşıyor, çünkü dizinin tamamı bir şekilde onların hayatlarıyla ilgili. Zaten tüm hikayelerde ajanlarımızın her türlü özelleriyle bir şekilde biraradayız. O konuda benim sıkıntım yok. SM'ın konuya en uzak kaldığı hikayelerde bile sayfalar dolusu psikoloji analizleri yapabiliyoruz değil mi?

Olayların çözüldüğü teorinin açıldığı final bölümünü o izbe fotoğraf stüdyosunda yapmışlar ve pek iyi etmemişler. Daha derinlikli, daha fantastik, ne bileyim mesela All Souls'daki gibi daha öteki boyutta bir mekana taşıyabilirlermiş. Adamın ölümüzlüğünün hikayesi o mekanda yeterince görkemli gelmiyor insana. Böyle yaparlarsa Scully ikinci planda kalır diye korkmuşlar herhalde. Oysa o sahnelerin tek hakimi Alfred Fellig'di. Onun derinlikli bir oyunculuk, içli bir müzik eşliğinde tüylerimizi ürpertmesini beklerdim. Öyle olmadı. Yaklaşan Azrail'in ışığını da göremedik. All Souls'da mistik ögeler muhteşemdi. Burada mistik ögeleri hissetmek için kendimi zorladım biraz. Fotoğraf çekimleri fotoğraf analizleri biraz amatörce kalmış.

Neyse sonuçta zevkle izledim. X-Files tadı aldım. Scully'ye yeniden bayıldım. Scully'nin siyah beyaz göründüğü karenin bir sanat eseri gibi göründüğünü düşündüm. Çok vasat olmayan ama-bence-çok ta çizgi üstü olmayan güzel bir X-Fıles Stand Alone hikayesini daha geride bıraktım.

Haftaya sanırım iki bölümlü bir mitoloji var. Sabırsızlanıyorum.

Selamlar
Lami

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Oct-25 12:36 pm

"""Ben komplocuyum arkadaş. Bana bulmacalar olacak, sürprizler olacak, nefis artalan müzikleri olacak, hükümetler askerler filan olacak, görkem olacak""

Önümüzdeki iki mitoloji bölümünde istediğin olacak ozaman. Ben bu mitolojileri çok seviyorum. Aslında yeni bir şey yok ama damar mitoloji diyorum ben

Oğuzhan

Gönderen: guzeldere1 Oct-25 2:43 pm

gillian anderson'ın 6. sezonda en iyi performans sergilediği bölümdür "tithonus"...

Gönderen: layaki Oct-25 5:41 pm

Oğuzhan, The End-Fight The Future-The Beginning üçlemesinin hala tadı damağımda duruyor. S.R. 819 filan güzel hikayeler olmasına rağmen tam tatmin edemedi beni. Bu biraz Terminatör 2 gibi hissettiriyor insana. Arnold o filmden sonra bir daha hiç bir filmde bana oradaki kadar çekici gelmemişti. X-Files'ta da The Beginning'den sonra nasıl tırmanacaklar diye düşünüp duruyorum hakikaten. Adamlar mitoloji olunca olanca enerjilerini hikayelere veriyorlar. şimdiye kadar mitolojiyi mükemmelen getirip bir yere bıraktılar. Ama çıtayı daha da yukarı kaldıracaklarına adım gibi eminim. Bölüm adlarından ve bazı spoilerlardan öğrendiğim kadarıyla önümüzdeki bölümlerde Krycek ve CSM'le ilgili gelişmeler olacak. Bu bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Tek kötü tarafı olayın, iki hafta sabretmek zorunda olmam. Ardışık hikayelerde ikinci bölümü bir hafta beklemek ızdıraplı oluyor. ıKi hafta sonra ikisini birden izleyeceğim.

Konu Tithonus'tan saptı ama arkadaşlar kusura bakmayın. Konu Mitoloji olunca tutamadım kendimi.

Bu arada Kersh'müdür nedir, o herife olan gıcıklığım Tithonus'la tavan yaptı neredeyse. Mulder'da da Scully'de de iyi sabır var doğrusu. Scully'nin Tithonus'taki saç kesimi de mükemmel olmuş. Kadına bir kez daha hayran hayran baktım bölüm boyunca.

Selamlar
Lami

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Oct-25 7:26 pm

Patient X- The Red and The Black ikilemesininde devamı olacak bu iki bölüm. Ben çok severim,yorumda yazmışımdır kesin. Neyse bölümler yayınlansın o postta derin derin tekrar konuşuruz

Oğuzhan
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:34 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Oct-27 9:27 am

Eh evet şimdi hatırladım, field trip Tithonus'tan sonra en sağlam stand-alone bi de ne kadar kötü olursa olsun alpha ve aqua mala bölümlerini izlememiştim tgrt'de...(ısrarla dvd'den izlememem bu bölümleri ise enteresan...)

Murat

Gönderen: scully_mania Oct-28 4:53 pm

amman allahım ....yani bu kadar olur.....ben genelde bi topiği açarken yazacağım yorumu kafamda kurup öyle girerim topiğe...bu defa da yazmayı planladığım şey anen şuydu::::: AWESOME,FANTASTIC,FABOLOUS,GORGEOUS,WONDERFUL,GLAMOUR BıR BÖLÜMDÜ....BEN BÖYLE şEY ıZLEMEDıMMM!!!!....evet aynen böyle yazacaktım derken sayfa yüklendi ve direkt sizin postu gördüm....yani,ne diyim...x-phileların kalbi bir atıyor:D!!!! gerçekten enteresan bir bölümmüş....bir fansitede birbirinden habersiz iki kişiye neredeyse tıpatıp anı yorumu yaptırtabildiğine göre:D:D:D:
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:54 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: (safix)sure,fine,whatever (2shy13) Jan-2 4:09 pm

Scully şimdi ölümsüz mü oldu gerçekten?!!
Not:OOoo yeni mi aklına düştü bunu sormak diyorsanız dürüstçe 'evet'derim:)

Gönderen: MAJESTIC12 Jan-3 6:32 pm

Alenen söylenmiyor tabii 'Scully ölümsüz oldu' diye ama seyirci anlıyor :)) Nitekim bütün X-Files için geçerlidir bu..asla bir şey açıkça gösterilmez ama biz hissederiz ve anlarız...zaten ölümsüzlük olayı mantık yürüttükten sonra gözden kaçacak bir şey değil,düz mantık :))

Gönderen: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Jan-3 6:53 pm

çok güzel demişsin bence, açıkça bir şey bağıra bağıra söylenmez xf'de, hep böyle hissettirirler ve daima yoruma açıktır, mesela csm'im mulder'ın babası olup olmaması konusu da gayet yoruma açık denebilir.
evet scully ölümsüz oldu yani ben de o kanıdayım tamamen. kaç bölümde bunun işaretini görmüş olduk yani. ayrıca merak ederim de, scully bir ajanla bir dosya üzerine çalışıyordu ve ajan onu yanlışlıkla vurmuştu, hani ölümü gören adamla alakalı bölümdü, resimler çekiyordu ölmeden önceki insanların(unuttum bölüm adını şimdi), neyse o bölümde scully vurulduktan sonra hastaneye kaldırılıyor ya, mulder onu ziyarete geldiğinde hastanenin en hızlı iyileşen insanı olduğunu söyledi doktor diyor, acaba ölümsüzlüğüne ve özel olduğuna gönderme olabilir mi scully'nin bu laf da, yoksa mulder sadece moral için mi söylemiştir?
nerden aklıma geldiyse artık bilmiyorum:))

Gönderen: (safix)sure,fine,whatever (2shy13) Jan-3 7:06 pm

Senin dediğin zaten bu bölüm değil mi zaten ?
Vay be ne karaktermiş ama Scully,kadın Mulder'ın karşısında yıkılmadan durdu.:)O zaman o ölümsüzlük Mulder'a da verilsin canım aa.Aslında haklısın ya mseajı yazdıktan sonra benim aklıma şu Clyde ne idi,işte o bölüm geldi orada da o adam böyle şeyler söylüyordu...Yalnız benim anlamadığım neden Scully,Mulder değil.Gerçi Mulder dizide o kadar çok ölümden döndü ki fahri ölümsüz oldu artık...

Gönderen: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Jan-3 9:12 pm

dediğim bu bölüm demek ki, bölüm adlarını bilmediğimden tamamen başka bir bölüm sandım da bunu, konuları ezbere söyleyebiliyorum da, adlara gelince konu, çok kötüyüm.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Jan-4 10:08 am

Valla Oya'cım zamanla bölüm adlarını da ezberliyosun, ilk zamanlarda hayatta ezberleyemem ben bu isimleri diyodum, şimdi büyük gelişme kaydettim, yine de karıştırabiliyorum her an :)

Scully'nin ölümsüzlüğü zaten Clyde Bruckman ile gündeme geldi, Tithonus'ta taşlar yerli yerine oturtuldu..

Mulder'ın ne eksiği var dedim ben vakti zamanında, ama bu ölümsüzlük işlerine fazla burnumu sokmuyorum, benim açımdan bir imadan öteye geçemiyor sonuçta.. Ne demek "ölümsüz" canım? :P Ama bu kadın kadar hırpalanan biri haketmez de kim hakeder derseniz bişi diyemem.. hehe.. Aaa, bişi diyebilirim, ileriki sezonlara bakın , Mulder'a bakın, hadi bakalım :PP

Yok yok, bu ölümsüzlük olayını fazla karıştırmamışlar , sevineyim ben buna en iyisi ;)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Jan-5 9:28 am

Scully'nin ölümsüzlüğü insanlara niye bu kadar batıyor anlamıyorum...Evet Scully ölümsüzdür, bunu ilk ima eden Clyde Bruckman'dır (Clyde Bruckman's Final Repose), Tithonus'ta ise Ölüm'e gözlerini kapadıktan sonra bu durum iyice ayyuka çıkmıştır. Ama bu bölümdeki mantığa göre Scully istediği zaman ölebilir, Ölüm'e çok yaklaştığı bir zaman ona bakması yeterli olacaktır.

En uyuz olduğum şey de "Neden Mulder değil de Scully ölümsüz? Madem Scully ölmeyecek Mulder da ölmesin o zaman." yaklaşımı. Her bok Mulder olsun o zaman Scully'ye ne gerek var canım aa? Ölümsüzlük, diziye değil de karaktere etki eden hoş bir detaydır sadece, bunun nereye çekilebilecei tamamen izleyicinin hayalgücüne bırakılmıştır. Bu ölümsüzlük hadisesi Mulder'da da olsaydı efendim, yazarlar bu kozu da kullanmak için kasacaklar ve belki de (muhtemelen, son sezonların senaryo kalitesine bakacak olursak) diziyi daha da dibe sürükleyecekti.

Uğraşmayın artık, bırakın Scully ölümsüz kalsın.

Murat

Gönderen: (safix)sure,fine,whatever (2shy13) Jan-5 3:57 pm

Aaaa canım Scullycik'e laf yok elbette,canımız ciğerimiz ama bir Mulderist olarak ne olur sanki Mulder'a da böyle bir güzellik yapılsa diye istemek suç mu kine?şahsen yazarların kendilerinin Mulder konusunda pek kastığını sanmıyorum.Spoiler
Alıntı:

Hele "Deadalive" bölümünün senaryosunu okuduktan sonra bir tuhaf oldum açıkcası...Ne bileyim anlayamadım neden böyle bir şey yapılmış,belki DD istemediği için karma karışık olmuştur işler.Neyse...

Ben uzun uzun,güzel güzel yorumlar yapamam forumdaki arkadaşlar gibi.Sonuçta 7. 8. ve 9.sezonları izleyemedim ve de önceki sezonlardan dahi kaçırdığım bölümler var.Zaten yapsam bile pek bir şeye benzemez izlediğim bölümler gibi yarım yamalak olur ama bu masumane istek böyle hiddetle karşılanır mı?

Gönderen: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Jan-5 6:34 pm

ben de scully'nin başına, mulder'la yolları kesiştikten sonra onca kötü şey geldikten sonra, ölümsüz olması gereken tabii scully'dir derim hep. neden bilmiyorum ama scully ne komplolardan, ne uzaylılardan bihaberken, hayatı bu kadar tehlikede değildi, bir hayatı vardı en azından, ama sonra neler geldi başına, sırf bu olaylar yüzünden kız kardeşini kaybetti, kanser oldu, bir kızı olduğunu öğrendi, sonra onu kaybetti, ve anne olamayacağını öğrendi, tüm bunlardan sonra, evet ölümsüz olması gereken scully'dir.
Alıntı:

mulder'a da ileriki sezonlarda ölümsüzlük konusunda bir şeyler yapılıyor ve deadalive'ı izledim ve diyebilirim ki harika bir bölümdü. senaristler mulder'ın üzerinde gereği kadar duruyorlar bence.

Gönderen: (safix)sure,fine,whatever (2shy13) Jan-5 7:17 pm

Hayır ben onu demek istemedim yani durmuyorlar meselesinde.Zaten Mulder üzerinde hikaye yaratmaya müsait bir karakter fazla zorlanmıyorlardır demek istemiştim.şu ölümsüzlük olayına da ya ben galiba yanlış anlaşılıyorum ben asla Scully hak ediyor etmiyor tarzında söylemedim sadece Mulder seven yanım ağır bastığı için yazdım, bu kadar tepki alacağımı düşünmemiştim...
Scully için söylediklerine katılıyorum elbette ama-gene çenem durmuyor farkındayım- ama XF tarihinde Mulder da az şey çekmemiştir.şimdiden gelecek cevapları tahmin eder gibiyim..."Mulder kendi kişisel durumları uğruna yaşadı onları..."
:)
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 09, 2006 2:56 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Jan-5 9:08 pm

evet aynen o cevabı verecektim:)
mulder'ın şahsi meselesiydi bu olay, kızkardeşinin kaçırılma olayından sonra, bunu takıntı haline getirdi haklı sebeplerden ve biraz da böyle olması istendiğinden, ama scully hiç böyle bir durumla karşılaşmamış bir insandı, e tabi o da kızkardeşini kaybedince, bu olaylar onun da meselesi oldu ama yine de scully'nin meselesi değildi ilk başından beri.
7. sezon, closure bölümünü bekliyorum, aklımda tutabildiğim ender bölüm isimlerinden biridir ve samantha hakkındadır, öyle bi aklıma geliverdi:)

Gönderen: (safix)sure,fine,whatever (2shy13) Jan-5 9:18 pm

Aaa evet aslında Scully kız kardeşini kaybedince bir nevi eşitlendiler.Kişiselleştirme olayına ise Scully hiç girmedi.Sanırım o daha çok "Ice Queen"olmayı tercih ediyor ama aslında öyle değil.Ben ilk bölümlerde "ne kadar soğuk bir karakter" lafımı Beyond the Sea bölümde geri almıştım mesela.Orada çok dokunaklı idi bence.Tabi daha sonraki benim izleyebildiğim bölümlerde de buna beş basacak halde...
Başa dön
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Çar Arl 13, 2006 7:39 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
gözlerim dört açık,yüreğim ağzımda izlediğim bi bölüm oldu..Scullynin ölümsüzlüğüne dair göndermeli başka hiçbir bölüm izlememiş biri olarak haliyle kalakaldım..sevinsem mi bilemedim..sadece bölümün başından beri her an Scullye bi şey olacak diye bekliyordum ama o vurulma sahnesinde hani noluyooo bişey olmasın Scullye diyerek sevinyordum ki..gümm Sad orda gidip gelirken Scully ben de gidip geldim ...triangle gibi eğlenceli bi bölümün üstüne izleyince biraz garip oldu tabi içim..ama Scullyi daha iyi anlamak adına bu bölüm de kilitmiş..
margikleinjan
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 327

İletiTarih: Çar Arl 13, 2006 8:12 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
aaa olmuyo ama aylincim böyle sırayı bozmayalım Laughing Laughing Laughing
bundan önce clyde'i de izlesen tam olurdu... (izledin mi yoksa) ama gönderme yok dediğine göre başka bölümde izlememiş olmalısın.
bu bölümde aklımda kalan, pencere kenarı güvercinleri ve pete (two guys'dan) oldu birde Razz Razz yüzeyselliğimin tepelerindeyim.... gideyim Embarassed
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Çar Arl 13, 2006 8:52 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
aaa olmuyo ama aylincim böyle sırayı bozmayalım Laughing Laughing Laughing
bundan önce clyde'i de izlesen tam olurdu... (izledin mi yoksa) ama gönderme yok dediğine göre başka bölümde izlememiş olmalısın.
bu

izlemedim henüz malsef Confused sırayla gitmeye dayanamıyor insan bi de meraktan ölüyorum bazı bölümler için.o sebepten öne alıyorum napıyım Laughing izliycem söz diyeyim o halde..
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Tem 21, 2009 6:10 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Belki en güzel bölümlerinden biri değil ama en anlamlı birkaç bölümlerinden biri.Tabii Scully açısından..
Clyde Bruckman's Final Repose-Tithonus..Unutulmaz bölümlerdendir..
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Cum Haz 20, 2014 9:51 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Tithonus insanların ne zaman öleceklerini önceden gören Arthur Fellig isimli ölümsüz bir fotoğrafçının tuhaf öyküsünü içeriyor. Yüzlerce yıldır yaşayan ve farklı kimliklerle kayıtlarda olan Fellig istemesine rağmen bir türlü ölemiyor.

Kersh'in talimatı ile NY'dan gelen bir ajanla birlikte olayı araştırmaya gönderiliyor Scully. Mulder ise sürecin dışında tutuluyor tabi ofisten bilgisayarı ile oldukça yardımcı oluyor Scully'e.

Scully'nin finaldeki kaza kurşununa kurban gideceğini bilen Fellig'in ağır ağır makinesini hazırlaması müthişti.

Bölümün ölümü sanki dışarıda dolaşan insandan insana konan bir enerji olarak tarif etmesi yaratıcı olmayan tuhaf bir metafizik yaklaşımdı...
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız