X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x05 Dreamland II

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:37 am    İleti konusu: 6x05 Dreamland II Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13 10/13/2003 7:27 pm

Ali Abi ve ekibinin dublajini son kez duyacagimiz bölüm..
daha baska kayda deger bi özelligi yok gözümde..
öyle yani

Murat

Gönderen: spooky (spooky_tr) 10/14/2003 1:21 am

eveettt..demek ki neymişşş??dış görünüşe değil, iç güzelliğe bakmak lazımmışşş..eşşeğe altın semer vursan da eşşek yine eşşekmişşş.. :P bölümün yarısında geldi bu gece x olduğu aklıma, o zaman açtım..ööööyle inek gibi izledim 2. kez..güzeldi, hoştu, geyikti..kelepçe sahnesini görünce aklıma ece geldi.. :))) neyse..analiz size kaldı.. ;)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/14/2003 1:23 am

eh, digerinden daha iyi bi bölümmüs.
doruk noktasi, lone gunmen'lerin bürosunda scully'nin morris'e attigi bakisti. en agir sözlü küfür bile yerini tutamazdi o bakisin.
Scully yine bölümün en iyisiydi. bosu bosuna hastasi degiliz.
ben bu kadar yazicam. ama siki bir shipper-noromo tartismasi öngörüyorum.
yeter ki bana "bu kadar çirkin olmasan seni öpebilirdim" cümlesinin analazini yaptirtmayin.

Murat

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 10/14/2003 1:40 am

Kaçırdımmm!!!!!!!!!!!Kaçırdım!!!!!!!!!Kime küfür edeyim onada şaşırdım!!!!!Neyse artık divxler elime geçince izler yazarım bişiler...

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/14/2003 12:17 pm

eeee.. sanırım koltuktan düşmeme ramak kalmıştı.. eheheheh. ilk bölümün hafifliğini Mulder'in içinde bulunduğu durumu daha iyi anlamamıza olanak veren o gece yarısı ıssız bi yerde karşılaştıkları sahne ile çok güsel bi şekilde toparladı sanki dizi... Gene de kabul ediyorum fazlasıyla komik, eğlenceli bişidi ama gerçek Mulder ile Scully'nin olduğu bütün diyaloglar çok iyiydi. Harikaydı...

Shipperlar için "heyyy!! Scully ne dedi! heyooo!!" fln gibi bi durum söz konusu diil diyorum ben.. Öle bir ruh halinde Scully'nin bunu sölemesi güseldi sadece... Öle shippy bi yanı yoktu...Yane Mulder bütün umutları bile tükenmiş bi haldeyken ortağını düşünüp "her şeyi düzeltebilirsin, onlara anlatabilirsin,işini geri alabilirsin" diye hiç olmazsa Scully'nin bu işten kurtulmasına yardımcı olmak için bişiler üretmeye çalışırken Scully bu lafı demiş çok mu? Hatta açıkçası takdir ettim Scully'yi... Mulder'a iyi gelmiştir kesin.. Tabe Scully arabasına binip Mulder'a ait olan hayatı da yanında götürürken suratının aldığı ifadeyi saymazsak (bbbööğüüüüüüüüüaaaaaaaaaa)... ---Bu arada; araba uzaklaştıkça Mulder'ın suratının gölgelere karışması, nasıl, nasıl iç parçalayıcı bir ayrıntıdır, nasıl öle cuk oturmuştur konsepte anlatamam yane; bi de Scully'nin avucuna bıraktığı ay çekirdekleri.. Ağlamak istiyommm :P ---

şimdi Scully midir Mulder mıdır? Kim kimdir :P Tamam "Yürrü be scully" tiribinde gaza geldiğimiz doorudur, Mulder'ın Morris olduunu anladığı andan itibaren Morris'in anasını ağlatmıştır ki Morris hayvanın teki olduğu için iyi dayanmıştır, mimikleriyle, bakışlarıyla ortalığı toza dumana katmıştır ki bi bayan olaraktan ben bunnarı sölüyom, Mulder'ı kurtarmak için de elinden geleni yapmaya çalışmıştır, bunnarı kabul ederizdir yine de şunu eklemek isteriz ki arkadaş geç uyanmıştır, Morris'e silah doğrulttuğu yer dışında sanki o uyku mahmurluğunu devamlı taşıyor gibi davranmıştır. Diyorum ki nerde Triangle'da ortağını bulabilmek için yırtınan hatun, nerde burdaki hatun? Burda yazarlara topu atıyoruz doğal olarak! Ama hayır! eğer Mulder'ın Scully'ye karşı hayvanlık yaptığını düşünenler varsa hala daha neden senaristlere suçu atayım ki? O zaman senaristlere kim çıkışmıştı? Söleyin bakim?

Ancak orda bi Mulder vardır ki (Nigar'dan kopya çekebilirim burdan sonra :P) başka bir vücutta tanımadığı, bilmediği bi hayatın içine sürüklenmiş, en kötüsü de hafıza kaybı fln olmadan, kendi *normal* hayatının başka bir insan tarafından gayet iyi bir şekilde sürdürüldüğünü bilerek bu kendisinin olmayan hayatı sürdürmek zorunda bırakılmış, baş edebilmek için çareyi bazı şeyleri çocuklar gibi ciddiye almamakta bulmuş, ancak bir yandan da bu hayattan kurtulmak için debelenmiş, tam herşey bitti derken ortaya çıkan bir umut kırıntısının peşinden gitmiş, ve bu sefer daha ağır bir yenilgiyle karşılaşmış, gene de durumun umutsuzluğuna rağmen kendini buna kaptırmamış, ortağını da bu umutsuzluğun içine sürüklememiş,yakınmamış, yalvarmamış, ağlamamış, hayatında ona en yakın insanı ve onunla birlikte de hayatını *kendisi olmayan kendisi* nin ellerine bıraktığının farkında olarak sadece nefes aldığı için bi şekilde bi yerden başlaması gerektiğini hissederekten yoluna devam etmeye çalışmıştır. Ve içinde bulunduğu ruh halini de çok iyi ortaya koymuştur. Çünkü o Mulder'dır! Hıh! -pardon... bi de ortağını inandırana kadar akla karayı seçmiştir arkadaş.. yazık ki ne yazık.. -

Benden bu kadardır!! şimdilik diyim :P

Gönderen: incig 10/14/2003 6:54 pm

Bu sonu hiç beklemiyordum. Yani herşeyin aslında hiç yaşanmamış gibi yok sayılacağını...Aldatılmış gibi hissediyorum. Oysa sonu nereye bağlanacak diye merakla bekliyordum. Yani boş yere mi izlemiş olduk 1.bölümü?

Görüyorsunuz, hiç de iki bölümlük bir öykü değilmiş. Mulder ile Morris'in eşinin sahnelerinin yarısını, Morris ile Scully'ninkilerinin de birazını ve komediyi atarsanız çok da iyi, hatta çok gerilimli bir bölüm olabilecekti. ıki bölümlü episode'larda buna kızıyorum. ıki hafta izliyorsunuz, sonra da sonuçta hiç bir şey çıkmıyor, herşey yaşanmamış sayılıyor. Burda şimdi neden sonda herşey zamanda geri döndü? Amaç ve mantık neydi? Ama Scully'nin çekmecesinde yine de o birbirine geçmiş paralar duruyordu ve Mulder'ın evinin yeni dekorasyonu da (bunda amaç yine bir komedi unsuru eklemek için olabilir: Mulder "doğru yere mi geldim ben?" havasıyla tekrar apartman numarasına baktı ya) öyle. Bunda mantık neydi peki, herşey geri dönecekse zamanda ve yaşanmamış olacaksa. Ama parantez içinde, suratları birbirine geçmiş aşıklar için yine de sevindiğimi söylemeliyim.

Mulder-Scully anlarına gelince, bölüm öylesine anlamsızdı ki kendi mantığı içinde, bence onlar da boşa harcanmışlardı. Mulder ne diye Scully'ye bir avuç ayçekirdeği verdi ki şimdi? Neden yani? Bunun yerine işleri daha da karmaşıklaştırmak için Mulder'a Scully'yi öptürmediklerine (veya tam tersine) şaştım doğrusu.

Açılış sahnesi ilginçti. Mulder'ın çocukluğuna değişik bir açıdan baktık. Trekkie bir küçük Fox. Bu düşünce üzerine niye gitmediler sanki bölümde?

Yaşlı kızılderili kadını oynayan aktris çok iyiydi, o genç jet pilotunu oynarken. Onun sahnesini yine çok sevdim.

Morris'in Scully'nin geldiğini duyunca bilgisayarının monitorünü kapatmasını da komik buldum. Ha, bu arada eğer Scully sadece 2 hafta işten uzaklaştırma aldıysa neden masasının çekmecelerini topluyordu ki? Sanki işten atılmış gibi.

Bölümdeki ilginç mi desem, komik mi desem, ayrıntılardan biri de, General'in UFO gerçeği hakkında hiç bir fikri olmaması idi. Mulder'a bunu sormak istemesi çok komik geldi bana.

Morris karısını o olduğuna ikna etme konusunda, Mulder'ın Scully'yi ikna etme meselesinde olduğundan daha başarılıydı. Boşuna MIB olmamış adam. Kafası her durumda çalışıyor.

Sonuç: bu iki kısımlı bölüm, sonunda çok anlamsız kalan bir öyküyle komediye odaklanmamış olsaydı çok daha iyi bir bölüm olabilirdi.

Yazarların senaryoda Mulder ve Scully'yi XF bürosundan alarak, başlarına eğilmez bükülmez bir patron vermekle kendilerini çok zor bir duruma soktuklarını kabul etmeleri gerek. Yani düşünsenize, onları bürodan alarak, birlikte garip olayları araştırmaları için onlara gereken tek nedeni ellerinden almış oldular. Bu "Dreamlands"de ne diye ikisi görevli olmadıkları halde Nevada'ya gidiyorlardı? Bunu nasıl açıkladılar? Hayır, açıklamadılar. Bu da bölümü daha da anlamsız kıldı, hem de daha en başta. Yazarlar, onları XF türü bir garip olay içine çekebilmek için yırtınıyorlar, ama bunu da tam beceremiyorlar. Bu yüzdendir ki, "Triangle"ı düşündüler. Gerçi onda yenilik çoktu ve iyi kotarılmıştı, üstünde çok düşünülmedi. Mulder rüya görüyordu sadece. Yoksa bölümün herhangi bir amacı yoktu. Ve bu yüzdendir ki, bu "Dreamlands" çıktı ortaya. Burda da bir amaç göremiyoruz. Sonunda hiç bir şey yaşanmamış kabul edildi, oldu bitti. Fikir iyiydi, ama uygulama kötüydü. Bu kadar yetenekli yazar bunu nasıl becerebiliyor, bilemiyorum. Mulder-Scully bürolarını geri alıncaya kadar bu böyle devam edecek gibi görünüyor.

Gelecek haftaki "Terms of Endearment"ı da bilmiyorum. Hakkında sıfır bilgiye sahibim. Spoiler okumamak için kendimi tutuyorum. Bakalım ordaki olay içine ajanları nasıl çekecekler, meraktan çatlıyorum.

Bölümün geri kalanı hakkındaki analizi de Nigar'a bırakıyorum.

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/14/2003 7:52 pm

mesela mulder ile scully arasinda gecen o duygu dolu sahne çok gereksizdi, gerekli olsaydi bölüm bu kadar genis olmazdi. bölümü sirf o sahnede yakalayan biri heralde "ah aman tanrim scully'nin kanseri mulder'a bulasti heralde üstelik mulder'da chip'te yoktu, adam simdi yan basti iste" diye düsünebilir.

oysa nedir? zamanlamayi tutturamazlarsa mulder gayet net bi sekilde "ta$ kafali" olcak.

bi de su var: bölüm sonu, tamam millet bu kadar eglendiginiz yeter, 2 bölümdür ugrasiyoruz bi türlü toparlayamadik su hikayeyi, çok baydi, bunlar eski hallerine geri dönsünler havasina sahipti.
nedir, ne oldu, neydi, cevap yok.

neyse artik. teorik olarak bu hafta how the ghosts stole christmas yayinlanmali ama prodüksiyon sirasina göre gittigimiz icin terms of endearment var.

Murat

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/16/2003 7:06 pm

Ptesi gecesi dizi ilk 100'e girememişti ama çarşamba günü tekrarı 75. oldu

Oğuzhan

Gönderen: 44malik 10/18/2003 11:26 pm

arkadaşlar geçen iki haftada yayınlanan bölümleri xfiles çizgisinde nereye oturturacağımı bulamadım.amaç bizi güldürmek olabilir bunu zaman zaman sağladılar.mulder bu kadar iyi tanıyan scully iki bölüm sonra ayıktı.ayrıca morrisin evinde mulderin ayna karşısındaki yaptıkları gereksizdi,açık verdiler.dreamland 2 ,de olaylar çok rahat bir şekilde çozüldü.tgrt geç saatlerde oynatmaya devam edecek gibi gözüküyor.neyse yayından kaldırmasınlarda gece kuşu olmaya razıyız.

Gönderen: incig 10/19/2003 3:44 pm

Yok yok, yayından kaldıracaklarını sanmıyorum ben. O kadar para verdiler değil mi, rafta neden tutsunlar ki? Eskiden bundan ben de korkardım, ama artık korkmuyorum. 6.sezona kadar geldiler, baksanıza. Bundan sonrası da beni pek ilgilendirmiyor zaten.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:40 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: TheMartyr 10/20/2003 8:04 am

Ben tam anlamadım,niye bundan sonrası pek ilgilendirmiyor?Geri kalan bölümleri bir şekilde izledin mi ki?

Sadun

Gönderen: incig 10/21/2003 2:31 pm

Evet, 7.sezon ve sonrasını sıkı bir şekilde netten takip ettim. PRO7 sayesinde Almanca olarak (bilmememe rağmen) izleyebildim de. Zaten hoşuma gitmeyen bir yöne doğru götürüldü dizi. Sonunda ne olacağını bildiğime göre, pek de ilgilenmiyorum bundan sonraki sezonlarla. ışin doğrusu bu. Ama tabii bu demek değil ki, TGRT yayına devam ederse izlemeyeceğim. Yine izlemeye çalışırım, ama yok eğer TGRT 6.sezon sonunda yayını bırakırsa, bu beni çok da rahatsız etmez doğrusu. En azından bir takıntımdan kurtulmuş olurum.

Gönderen: jdenton Sep-18 10:32 pm

Bence oldukça sıkıcı bir bölümdü.Konu bu bölümde bitmeyecekmiş gibi yavaş ilerledi.Sonunda ise her şey çok çabuk eski haline döndü.
Bu arada biri bana şunları açıklasın:
1-General Mulder ile konuşurken ne demek istedi.Gerçeği o da mı bilmiyor?
2-Bölümün sonunda ne oldu? Herkesin hafızasından bu olaylar mı silindi? Yoksa zaman geriye mi alındı?Herkesin hafızası silindiyse o kadar günlük kayıp kimseye garip gelmez mi?Zaman geriye alındıysa Mulder'ın dairesi neden Morris'in bıraktığı gibiydi ya da Scully'nin çekmecesinde ki demir paranın orda ne işi vardı?

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Sep-19 12:53 am

1. O kısmı biraz kaçırdım ama anladığım General'in harbiden bi halt bilmediğiydi :)

2. Olaylar hafızalarından silindi burası gerçek, ancak bir şekilde Nevada'ya gittiklerini biliyoruz, Dreamland'de arabada yol alırlarken henüz köstebek ile buluşmamışlardı, ancak bu bölümün sonunda Scully Mulder'a köstebeğin ortaya çıkmaması nedeniyle üzgün olduğunu söylüyor.. Yane direk geri dönmemişler. Ama hafızalarından birkaç gün silindiğinde bir şekilde kesin uyanırlardı değil mi? Tek açıklamam, zamanın farklı ilerlediği bir boyutta oldukları yönünde olabilir, farkettiyseniz uzay-zaman bilmemnesi die açıklamışlardı olayı... Pek konuya vakıf değilim ama bildiğim kadarıyla uzay-zaman deniliyorsa boyut ta işin içine girer.. Eğer farklı bir boyuttalarsa geçirdikleri günler bir an gibi geçmiş (onların kafasında tabe) ve hafızalarından o an silinmiş olabilir. Ancak zaman aslında işlemiştir ve o zamanda yapılan değişiklikler de kalıcı olmuştur.. Mulder'ın evindeki yeni mobilyalar gibi.. Gecenin bu saatinde bu kadar kanırtabildim, mantıklı geldi, size gelmeyebilir tabe :)

Bölüme dğeineyim acık ta...

Hala o geceyarısı buluştukları sahneye bayılıyorum :))..

Pekhala Mulder açısından bir gariplik göremedim de Scully açısından tamam abi, size hak veriyorum, karakter dışı bir görüntü çizdi.. Hayır "zavallı Mulder ortağına Fletcher bedenindeki kendisi olduğunu kanıtlamak için akla karayı seçti" moduna girmeyeceğim.. Hatta belki de çoğunluk haklıdır tek bölüm halinde gayet te güzel olurmuş bu..

Ama ben bu bölümleri sevdim kardeşim, tamam çok önemli eksiklikleri olabilir ama sevdim yane ne yapayım? Güldüm , eğlendim, adam gibi bi XF bölümü olmasa da sevdim işte durum budur :P

Gönderen: layaki Sep-21 9:21 am

Merhaba arkadaşlar,
Dreamland-I'i kaçırdım. Evet kaçırdım! Haftada 4 defa verilen bir bölümü tüm teknolojik altyapıya rağmen kaçırdım(CNBC-E daha ne yapsınki...) Pazartesi kaseti koyup 1. bölümden itibaren Dreamland'i izlerim diyordumki bir de baktım kasette bir Sherlock Holmes filmi var (7 per cent solution). Meğer bölümün üzerine film çekmişim daha izlememiş olduğum halde. BÖylece XF tarihinde ilk kez bir bölüm kaçırmış oldum. Dersimi almış olmanın keyifli gururuyla artık çekim yapılmış ve izlenmemiş kasetlerimi başka bir rafa aktarıyorum. Sanırım bu durum Dreamland'den daha komik. Ancak bu tespit sadece bana aittir. ılk güleni vururum ona göre!..

Neyse TGRT döneminden en net hatırladığım bölümlerden biri olduğu için çok gocunmadım. Zaten 2. bölümde toparladım aşağı yukarı. Ben zaman-mekan değişimlerini, paralel evrenler, boyut farklılıkları gibi hikayeleri severim. O yüzden Dreamland, konsept itibariyle bana çok çekici gelen bir hikayedir. Ancak arkadaşların da değindiği gibi komediyi biraz az tutsalarmış daha iyi olurmuş. Değişen bedenlerinde çok etkileyici ve karanlık hikayeler yaşayabilirdi iki kahraman. Hoş gerçi Mulder'ın o iki velet ve Morris'in karısıyla geçirdiği bir kaç gün yeterince korkunçtu ama yine de XF mantığından uzaktı. Dolayısıyla benim ilgimi çeken hikayedeki paranormal kısımlar oldu. Yaşlı Navajo kadınının pilot yüzbaşı kimliğinde enfes bir kompozisyon çizdiğine sadece bir kişi değinmiş. Oysa hikayenin bence en can alıcı sekanslarından biriydi. Özellikle Mulder'la olan diyalogları. Mulder'ın kadına "bayan" deyişi üzerine elini bacak arasına aldığı sahneye bittim resmen. Bir de Mulder'ın ona "Top Gun Babaanne" onun da Mulder'a "Kalem Boyunlu Ofis Çocuğu" demesi güzeldi. Ama kadının jet sürüş hatıralarını anlattığı kısımlardaki oynadığı rol kayda değerdi. Aklıma eski sezonlardaki o uzaylı kıyafetleri giydirilmiş pilotun parmaklıklar ardındaki "bu aslında yaşanmıyor" diyerek sigara içtiği bölümü hatırlattı.

Hikayeyi, komplo teorisi ve karanlık atmosfer boyutunda işleselermiş kahramanlarımızı hala XF evreninin başrolünde gibi algılayacaktık.. Oysa bu halleriyle artık bürodan uzaklaştırılmalarının üzerine bir de senaristlerin dalga geçtiği zavallılar konumunda algılıyoruz. Bu da izleyici olarak beni üzüyor tabii ki. Aynı şeyleri bazan Martin Mystere'de de yaşıyoruz. Ama orada Castelli amcamın sihirli klavyesi yetişip toparlıyor olayı. Burada da Biogenesis'e kadar bekleyeceğiz galiba.

Sonuçta karanlık yönleriyle akılda kaldığında hatırlanacak sıradan bir XF hikayesiydi. Ha tabii bir de benim kaçırdığım-umarım-tek XF bölümü olan hikayeydi. Geçti gitti...

Selamlar
Lami
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Tem 21, 2009 9:47 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bölümde akıllarda kalan en önemli söz de Scully'nin Morris kılıklı Mulder'ı bu kadar çirkin olmasaydın öperdim!!!..Genel olarak iyi 2 bölümlük bu bölümleri başarılı olmasa da sevdim açıkçası..
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Pts Haz 16, 2014 11:40 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Area 51'teki köstebeğin komutan Wagner olduğunu öğrendiğimiz devam bölümüydü Dreamland-II.

Ayrıca imkansız gözüken (evet izleyiciyi de karamsarlığa sürükledi bu noktada) olayların geriye sarması kısmı Mulder'ın hayatını kurtardı. Herşey bölümün başındaki Nevada'daki otobanda Morris Fletcher ve Area 51 silahlı güçleri tarafından durduruldukları ana geri döndü...

Morris dırdırcı karısına dönerken, Mulder da Scullyli kendi yaşamına...

Elbette Mulder'ın evine döndüğünde kapı numarasının ve içerisinin değiştiğini idrak etmesi, Scully'nin cebinde kalan birbirine geçmiş bozuk paralar kanıtından çok daha can sıkıcıydı =))
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız