X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x08 How the Ghosts Stole Christmas

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:05 am    İleti konusu: 6x08 How the Ghosts Stole Christmas Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/3/2003 7:22 pm

Sezonun şu ana kadar ki en iyi bölümüne hazır olun.
Yok böyle bir şey, eğer vaktimiz olursa Nigar ve kendimin forumda coşacağından şüphem yok :))
Bölüm boyunca kocaman bir sırıtma ile izledim (evde vcdsi var da) Mulder ve Scully'nin paso laf yiyişi, Scully'nin noel öncesi gerginliği, Mulder'ın benim bile dikkatimi çeken sempatikliği, aşmışlığı, yan karakterlerin cuk oturması, her şey...oy oy aylardır bunu bekliyormuşum!

Ve ayrıca partiye katılanlar anlıycaktır bunu; Phone'dan daha fazla korkunçtu! :))

Tek endişem, ses efektlerinin TGRT'de heba olmaması.

Ha bir de, hastasıyım şu Christmas ruhunun, onu da ayrı bir zaman konuşuruz

süper süper!!

Murat

Gönderen: TheMartyr 11/3/2003 7:39 pm

Ne o öyle Christmas falan...Tövbee tövbeeeee.Çarpılırsınız walla!Allah'ın yılbaşısı işte.Başka bir özelliği yok.Gevurların kutladığı şeyleri ağzımıza bile almamalıyız!!!

"Ramazan dolayısıyla sıyırmış adam rolünde"
Sadun :]]]

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/3/2003 8:00 pm

bölümü izledikten sonra sadun'a noel ağacının üstündeki yıldız muamelesi yapalım.

"ramazanda oruç tutana gösterilen saygının aynısını oruç tutmayanlara gösterilmediği için biraz öfkeli" Murat

Gönderen: TheMartyr 11/3/2003 9:23 pm

Aaaa Murat'cım yanlış anlama yaw hemen.şaka yaw o.Ayıp ettin bak...

Sadun

Gönderen: TheMartyr 11/4/2003 12:55 am

Daha önceki bazı bölümlerden sonra yaptığın yorumlarda bu tip bölümleri sevmediğini sanmıştım halbuki çok sevmişsin bunu;hayret.
6.sezon eğlenceli bir sezon olmaya tüm hızıyla devam ediyor.Bakalım nereye kadar böyle devam edecek?Benim için bir sakıncası yok gerçi ama 4 bölüm,5 bölüm değil tüm bölümler böyle olmaya başladı.Noromo[böyleydi di mi bu?] arkadaşların yazılarını okuya okuya ben de o yolda ilerlemeye başladım galiba :]

Bu arada bölümden önce Vahşi Nehir vardı.Sonunu izlerken[bölüm başını kaçırmamak için :]] bir şey dikkatimi çekti;filmin en sonunda bir öpüşme sahnesi var ve TGRT bunu da sansürlemiş.Helal olsun yaw dedim,daha ne diyim?

Sadun

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/4/2003 1:34 am

1)dublaj rezildi. tonlamalar, çeviri hataları, ses tonları her şey.
2) ses efektlerini kısmamışlar en azından bu iyiydi.
3)tez vakit bir şekilde orjinalini izlemeye çalışın bunun. daha bi anlamlı olacak.
4) Sadun; bu tür bölümleri sevmiyor değilim. ama 6. sezon boyunca, adamlar komedi yapalım diye inanılmaz kasmışlar kendini. geçen hafta rain king'in x files'la bir alakası var mıydı lütfen söyle? oysa burda en azından bildik bir paranormal konu var: perili ev. hangimiz çocukluğumuzda bu evlerin hikayelerini dinlemekten zevk almadık, korkmadık ki? bu bölüm, aslında geçmiş sezonlar ile 6. arasındaki farkı çok güzel özetliyor bence. eskiden olsa, Mulder ve Scully "kedidir kedi" mantığıyla olayları geçiştirmezdi, üstüne giderlerdi. oysa burda hiç bir şey yaşanmamış gibi davranalım, hepsi kafamızın içindeydi falan. behey Mulder, behey Scully peki neden sadece o evin içinde herşey kafanızda canlandı? neden o evde gömlekleriniz kanlıyken çıkar çıkmaz omoyla yıkanmış gibiydi? bi araştırın yahu! ama hayır, XF bölümü başkasında diye bu sefer sanki olayları onlar örtbas ediyorlar, sanki XF'i baltalıyorlar.

Bölümü neşeyle izlememin bir diğer nedeni ise yıllardır burada yaptığımız psikolojik-sosyolojik ve filozofik özetleri bu sefer CC bey kendisi halledivermiş, bana bir nebze bu kadar kasan hayranlara da dokundurmuş gibi geldi. Hayaletleri oynayan ihtiyar çifti tebrik etmeden geçemem, ikisi de rollerine cuk oturmuşlardı. ve tabiki ikisinin Mulder ve Scully'e yaptıkları kişilik analizi. hele hele Maurice'in Mulder'la olan konuşması. orda çok pis bi dublaj sansürü var; yarın bulup aktarıcam sizlere.

Ve tabi bizimkiler. Scully noel telaşı içinde, bir de üstüne hayalet görmenin getirdiği stres ile çığlık ata ata ayıla bayıla dolandı ortalıkta :)) Mulder ise daha serinkanlı olmasına rağmen maurice ile ilk karşılaşmasında ihityar hayalet ona doğru bir adım attıkça bizimkinin ondan kaçması çok iyiydi. ve tabi scully'nin bölümün henüz başında patlattığı akıl almaz monolog. Orjinal sesle izlendiğinde, o sahnede Mulder'ın Scully'nin yüzüne feneri tutuşu "sen hala konuşuyo musun?" ya da "are you real?" gibi bir anlam ifade ediyordu ki, ben kopmuştum.

Bölüm sonlarında ise Mulder'la Scully'nin psikopata bağlaması aslında hayaletlerin geçmişteki olayları tekrar canlandırmasından ibaretti anladığım kadarıyla. Mulder'ın Scully'yi vurması şaşırtıcıydı çünkü Mulder ilk defa ortağını vuruyor. Scully ise alışık tabi, 3. sezondan beri periyodik aralıklarla Mulder'ı vurur :p
ama yerde sürünürken bıraktığı kan izi cidden dehşetti, vay anasını dedirtti.
bir de tüymeleri var evden "gachayım ben" modunda.

dublajdan bahsetmiştim ama hediye verme sahnesinde Scully'den çıkan "ııhhhhhmolldıııığğğğğrrrrrrrrrrrrrr" sesini asla kabul edemem. "sen kendine bi içki al ben de üstüme rahat bir şeyler giyip geliyorum, noeli çılgınca kutluyalım seni çapkın!" deseydi keşke. yuh yaa, hiç mi dinlemeden dublaj yapıyosunuz??

veee vee veeee:
"you don't believe in ghosts?"
"that surprises you?"
ile
m: "it's christmas"
s: "no kidding."

Murat

Gönderen: xfbug 11/4/2003 1:39 am

"How CC stole my XF dreams"ya da her ne kadar daha once kullanilmis olsa da "folie a deux(paylasilmis psikotik bozukluk-yaniliyorsam Nigar duzeltsin)" bu bolume daha iyi uyacak adlar olurdu bence...replikler,self analizler falan iyiydi ama nerde benim eski XFlerim:((

Gönderen: xfbug 11/4/2003 1:43 am

Sizce Scully ile Mulder birbirlerine ne hediye aldilar?paketlerde ne vardi bilen var mi:)))))

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13 11/4/2003 1:48 am

bu arada belirtmek ihtiyacını duyuyorum ki bölüm 6. sezon standartlarının üzerindeydi. geçmiş sezonlarda nasıl karşılanırdı?...pek hoş değil heralde..

hediyeler apayrı bir konu :))

Murat

Gönderen: spooky (spooky_tr) 11/4/2003 1:49 am

maurice ile mulder konuşmasında "yalnız bi adamsın, bulduğun her garip şeyin peşinden gidiyorsun" konuşmasının ardından mulder "paramasturbatory??" diye bi kelime kullanıyordu..bölümü çevirdiğim vakit ingilizce bilgim bu kelimenin tr karşılığını bulacak kadar yeterli değildi..(ayrıca fark ettim de, ne iğrenç çeviri yapmışım yaa, onları bi elden geçireyim ben.. :P) büyük ihtimalle muratın bahsettiği şey de budur..değilse de olsun, fazla bilgi göz çıkarmaz di mi?? ;)
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:07 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: xfbug 11/4/2003 1:49 am

aslinda bizim essiz dublaj ve iniltiler sayesinde "Havali Scully" haline gelen zavalli Scully'nin Mulder'a verdigi paket tam da su eski video kasetlerin boyutunda,herhalde ortagini iyi tanidigi icin ona soyle guzel bol"sosyal icerikli" goruntuler iceren bi kaset almistir...tabii mulder vcd,dvd falan bilmez garibim:PPPP

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13 11/4/2003 2:07 am

video kaset:
süper :))))

ps: bahsettiğim dublaj sansürü "paramasturbatory" kelimeseydi, evet. hemşomla nası kafa patlattıımızı hatırlarım zamanında, teey tey.

Murat

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) DelphiPlusMember Icon 11/4/2003 10:38 am

murat'ın işten eve dönerken telefon edip kanıma girmesi ve Pelin'in de bu iddiayı desteklemesi üzerine izlemeye karar verdim diziyi...

Neyse ki izlemişim demiyorum. Bölüm acayip sürükleyici ve dumur edici detaylarla dolu olmasaydı daha arabadaki Mulder-Scully muhabbetinde TV'yi kapatırdım ama izledim. Scully "Korkuyorum.ama bu mantıksız bir korku" derken bile velet kız çocukalrının sesiyle konuşuyodu, hasta etti beni.. Ve SKAAALLıııı ne demektir yaaa? Nası bi insanın ismini bu kadar telaffuz edemezsin sen ya???!!! O arabadaki konuşmadaki rezalet neydi yaa? Resmen dublaj stüdyosuna girmiş bu tipler, "Hade işimiz var hemen halledelim şu işi, benim konuşmaya başladığımı duysan da susma tamam mı?" demişler birbirlerine, hiç "Abi burada sesler birbirine karıştı baştan alalım" dememişler. Adamlar *baştan almamışlar!!!!!* ...Stüdyoya girmişler ve çıkmışlar. Ah Ali Abi ve Oya Abla böle mi yapıyodu?????? ıki kere izleme şansı budum onları stüdyodayken. ışlerini kusursuz yapabilmek için nası da kasıyolardı."yok burası olmadı, söyleyemedim bunu, baştan alalım" demekten çekinmiyolardı daha iyi olsun diye.. Yazık diyorum.. Cidden yazık. Yuh hatta. bu kadar mı baştan savma yapılır bişi. Rezil bunlar yaa. Ne diyim artık. yuh yani!

Her neyse, scully'nin monoloğu gerçekten iyi bi yer olmasına rağmen "Scully ile uzaktan yakından alakası olmayan" o seslendirme sayesinde uçtu gitti aklımdan, daha konuşurken...

Ama ondan sonrası... Karı koca hayaletlerin Scully ve Mulder'la ilgili analizleri kopardı beni.. Tabii ki Mulder'a daha fazla yüklendiler dicem izninizle (:PP). "biçok insan seninle 1 dakika geçirmek yerine parmağını prize sokmayı tercih eder" nası bi laftır ya? ühüh! yanlızlık konusunda dedikleri daha bi koydu. Gerçi kısacası adamın dediği herşey koydu da neyse.. doğruluk payı var ne diyim. Scully ile ilgili tek dedikleri, yada en ağır dedikleri şey "hayattaki tek arzun O'nun yanıldığını kanıtlamak" tı. Bu da manyak bi cümle ama, ben olsaydım kesinlikle daha fazlasını sölerdim :PPP

şimdi en mühim yerleri toparlamaya çalışiim biras:

1. Asıl sahne Mulder'ın evindeki sahne idi. Hayatta ihtimal vermezidm ki böle bi muhabbete girişicek bunlar. Ama oldu. şok oldum gibi bişi zaten....

(Tam çeviremeyebilirim pardon)
SCULLY: Hayattaki tek keyfim -amacım??- senin yanıldığını kanıtlamak değil, değil mi? (bu çeviri pek olmadı gibi :( )

MULDER: Yanıldığımı ne zaman kanıtladın? (WHOAAAAAAAAAA. Son noktayı koyan lafların en iyilerinden. helal bea!:PPP)

.....

MULDER: Orada olmak istemedin..

MULDER: Bu benim bencil ve narsist olduğumu gösterir sanırım.

SCULLY: Hayır...demek istediğim.... Belki ben orada seninle olmayı istedim.

Ya ben şimdi bunun üstüne ne diyim ki?? Siz ne ara böle ortağınıza davranışınız açısından kendinizi değerlendirdiniz, hem de ortağınızın karşısında ha? Yani saçımı başımı yolaraktan senelerdir beklediğim bu adımı birden attınız ya helal olsun sise! Yanlız neden sevinemiyorum???!!! Bu yeterli gelmicek kesin...

2. şimdi bu birbirlerine ateş etme mevzusu da kayda değer bişidir.(Ah Nigar gel yardım et be güselim :) ) Mulder "Ben ortağımı vurmam" diyor, Scully "Ortağım beni vurmaz" diyor. Bunun için hayalet hanımız LYDA var saolsun. Özellikle Scully'yi vurduğunda Scully şokların en büyüğünü yaşadı heralde. Olamaz böle bişi.. Burdan Scully'nin kayıtsız şartsız Mulder'a güven duyduğunu çıkaramaz mıyız? Çıkarırız. Mulder için de aynı şey geçerli. Kanlar içindeyken "önce sen beni vurdun!" "Hayır ben vurmadım, sen vurdun" muhabbeti komikti. Ama bütün bu olayın çıkış yeri neresiydi? Ortakların ikisi açısından da ortada bir *güvensizlik* var ki, hayalet çiftimiz olaya burdan yaklaşıyo. Bu ikisinin korkusu ne olabilir? Önce ortaklıktaki zayıf halkanın kendisi olduğuna inandırırsan, ortağının onu kolay harcıycağına da inanmasına önayak olursun. değil mi? Sora da çorap söküğü gibi gelir her şey zaten.. yada böle bişi... Ya mevzunun burası cidden kafa karıştırıcı. Bi yandan ikisinin de vurulurken yüzlerindeki *şok* ifadesi var. ınanamamazlık var.. Ama bir yandan da en korktukları şey ortakları tarafından vurulmak olmalı diye düşünüyosunuz.O zaman ortaklar birbirine güvenmiyo demek olmuyo mu? Oluyo.. Yani güven var mı? Yoksa yok mu? Hımmm!! şöle desek: Kendilereine güveniyorlar, "ben ortağıma kötü bişi yapmam" diyorlar. Ama karşı tarafın bunu bildiğinden emin değiller? Neyse.. Daha fazla ikileme düşmeden bitiriyim ben..

3. şimdi Murat demiş ki neden böle bi olayın üstünde durmayıp direk kaçıyolar? Bana mantıklı geldi açıkçası.. Öncelikle tatilde bu işe girişiyolar.. XF ile alakası yok aslında Mulder'ın merakı bu.. Hem bunu Kersh'e nasıl götürürler hiç düşündünüz mü? Ki Kersh'ten de o kadar laf yemişken, bu mevzuyu açarlar mıydı? Tabe ki açmazlardı.. ıkincisi olay çok kişisel, bana bu da sebeplerden biriymiş gibi geliyor.

Ya cidden iyi bi bölüm... Ama bu bölümden sonra gelicek bölümler Mulder ve Scully arasındaki bu dinamiğin hiç yaşanmamış olduğunu varsayan bölümler değildir umarım.. Burada bir dönemeç var. Bu dönemeci geçtiler ama dediğim gibi, sevinemiyorum buna.. Çünkü kuşkularım haklı çıkacakmış gibi.. Hiçbişi olmamışçasına gene *güven* sorunu, gene *anlaşılmama* sorunu deşilcek sanki.

Ya acil bana orjinalleri lazım bu bölümlerin, nası gelişceğine bakmam lazım. TGRT'de de izlenmiyo anasını satiim.. Resmen scripte odaklanmış bi şekilde şu yukardaki yorumları yaptım, bakın gene aynısı oldu sesler yüzünden bi b.k hatırlayamadım, dün hatırlıyodum ama??? diziden sonra yane :P

Bu arada Mulder ve Scully yerde kanlar içinde sürünürken bi şarkı çalıyomuş.. duyan oldu mu? Yoksa o da mı harcandı?

Gönderen: turbey 11/4/2003 3:31 pm

selamlar,

benim icin hayalkirikligiydi bu bolum. bundan sonrakiler duzelir umarim. gecelere kadar bekleyip bir ozelestri bolumu hafif kaliyor... eski bolumleri ozledim...

gokmen

Gönderen: VooDoo_83 11/4/2003 5:08 pm

sanırım scully mulder'e bir kitap almıştı,paketten öle anlaşılıyordu.
ama mulder ne almıştı pek çıkaramadım paketten :))

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/4/2003 5:38 pm

merdane.. hani şu oklavanın kalın olanı.. eheheheueueueueu!

valla billa ben öle anladım.. çok benzemiyo mu sizce de :PPPPP

Gönderen: TheMartyr 11/4/2003 7:18 pm

Bu konuda Tancan'vari bir yorum yapmamak için kendimi çok kasıyorum.Ama azimliyim;yapmıycam öyle bir yorum :]]

Sadun

Gönderen: VooDoo_83 11/5/2003 5:08 pm

:)) evet ya , valla benziyordu oklavaya.scully baklava börek falan açsın :))

Gönderen: TheMartyr 11/5/2003 5:55 pm

Öncelikle hediyeyi satın alan Mulder,yani Scully'ye verilmiş bir hediye bu.Doğal olarak tahmin edildiği gibi olsa bile börek açacak şahıs Scully[bir ev hanımı olarak Scully :]]].
Sonra gelelim asıl mevzuya;şimdi arkadaşlar "Yalnız yaşayan ve bazı şeylerden mahrum olmak durumunda olan bir bayan arkadaşınıza ne alırdınız?" sorusuna cevap aramak lazım[hehehe anlayan anladı heralde :]]].

Sadun

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/5/2003 6:35 pm

Ben bu bölümü çok beğendim. Komedi bölümüydü ama xfiles tadındaydı. Puslu hava, christmas arifesi, hayaletlerle dolu bir ev, mulder- scully beraber daha ne olsun.

Mulder'ın el feneriyle Scully'i korkuttuğu sahne harikaydı. şeker bunlar şeker.
Birde hani eve ilk girişte odaya Scully önce girdi Mulder arkada kaldıya.. tüh be dedim senin erkekliğine Mulder.

Mulder deyince Scully bi ton hediyeyle ailesine gidiyo, Mulder annesini niye hatırlamadı?? Halbuki aralarında bi problem de yok.
Sanırım hayaletler annesinden daha ilgi çekici :)

Hediye konusunda gelince. Scully kesin bir kitap almıştır. Mulder'da bir parfüm almış olabilir. Paket biraz uzuncaydi ama sanırım o bir parfüm.

Oğuzhan
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:09 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/5/2003 6:48 pm

şu hediye konusu kafamı kurcaladı. Nette bi dolandım,bununla ilgili anket bile yapılmış

What did Mulder give Scully for Christmas in "How the Ghosts Stole Christmas?"

Tube of M&M's
Kaleidoscope
Vibrator
Certificate name a star after her
"I want to believe" poster
Certificate and map to Scully's eggs in cryogenics

What did Scully give Mulder in "How the Ghosts Stole Christmas?"

Marvin the Martian boxers
A tasteful tie
Weekend for the two of them at Disney World
A silver-framed, restored picture of Fox and Samantha
Two tickets to an NBA playoff game
An Oxford sweatshirt

Oğuzhan

Gönderen: TheMartyr 11/5/2003 7:11 pm

Hahahaha çok iyi yaw.Adamlar benim seçeneği bile koymuşlar helal walla :]]]

Sadun

Gönderen: VooDoo_83 11/6/2003 12:58 am

of ya yanlış yazmışım, :)) hiç de kaçmıyor yani,mulder açacak değil herhalde baklava böreği :)) scully açsın sonra da bizi iftara çağırsın :))

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 11/6/2003 1:55 pm

Dizi ilk yüzde 94. oldu.

Oğuzhan

Gönderen: hakancen 11/7/2003 2:59 pm

bolümün sonunda mulder in dairesi eski hali mi yoksa morris kardesin degistirdigi gibi mi ? ben fark edemedim. arkadaslar... xf film vcd sini bulamıyorum. yardım etmek isteyenler lütfen mail atsın. hakancengiz14@hotmail.com
ben afyon sandıklı da yasıyorum. hakan cengiz

Gönderen: 44malik 11/9/2003 1:08 am

önçelikle hayırlı geceler.bilgisayar tamirde olduğu için ara verdim.geçen haftaki böiüm beni hayal kırıklığına uğrattı.bunların bir çoğunu sen açıkladın teşekür ederim.sanırım ben uç noktalarda xfiles beklediğim için bu bölümler için üzülüyorum.umarım düzelir.mulder o eve niye gitti ve niye apar topar kaçtı?

Gönderen: 44malik 11/9/2003 1:20 am

bence bu bölümün elle tutulur sahnesi scully,ın noal gecesini evde değilde mulder ile geçirmesidir.Bir hediye olayı var.

Gönderen: 44malik 11/9/2003 1:25 am

burada hediyenin ne olduğu önemli değil.önemli olan scully o gece orda olması.

Gönderen: incig 11/9/2003 4:23 pm

Biraz karışık konuşmalarla dolu bir bölümdü benim için. Tekrarını da izleyemedim. Bölümde olanlar aslında olmamış, onların kafalarında mıymış yani? Peki, n'apalım öyle olsun.

Bölümde ben olanları parça parça düşündüm. Noel gecesi Mulder'ın Scully'yi hayalet avına çağırması, Scully'nin de "yine" hayır diyemeyip çağrıya karşılık vererek ava katılması, onların birbirleri için nasıl vazgeçilmez hale geldiklerini tekrar anlamamızı sağladı. Tabii hayatınızda başka kimseye anlatamayacağınız şeyleri günlük olarak yaşarsanız iş arkadaşınızdan başka arkadaşınız olmaz. Öyle değil mi?

Ben bölümde ikisinin de evin içindeki teedirgin davranışlarını sevdim. Yani gerçi Mulder hayalet avını düzenlemiş olsa da, eve girince o da bir parça heyecanlandı. Scully derseniz hayaletlere inanmadığını ve korkmadığını iddia etse de o da tedirgindi, biriyle karşılaşınca hatta bayıldı. Aslında Scully gibi daha da kötü şeyler görmüş birinin basit bir hayalet karşısında bayılacağını beklemezsiniz, ama bu da onun durum karşısında yine de idare edemediğini kanıtlıyordu.

Scully'nin anahtarlarını Mulder mı almıştı, yoksa Maurice mi? Burası tam anlaşılmadı, değil mi? Senaryoyu ilk okuduğumda Mulder aldı kabul etmiştim, ama izleyince emin olamadım birden.

Senaryoyu bir kaç yıl önce ilk okuduğumda aklımda kalmamış: Mulder Scully'yi vurunca çok şaşırdım. Lily imiş vuran ama neden? Hayaletlerin amaçlarını tam anlayamadım ben. Yani o gece o evde olanlar neydi?

Bu bölüm de mi komik olması için yazılmıştı? Ben bu bölümü o kadar da komik bulmadım doğrusu. Hayaletlerin kurşun delikleri, bana Bruce Willis, Meryl Streep ve Goldie Hawn'ın oynadıkları "Death Becomes Her"ü hatırlattı nedense.

Bölümün son sahnesi, ilginçti. Çünkü çok özel bir sahneydi bu aralarında geçen. Birbirlerine yılbaşı armağanı veriyorlardı. Ve böyle bir şeye ilk kez tanık oluyorduk. Mulder'ın "Biliyorum, birbirimize hediye almamaya söz vermiştik" lafının orijini neydi, bunu bilmek isterdim ama. Neden hediye almamak acaba?

Mulder'ın el feneriyle Scully'yi korkuttuğu sahneyi ben de çok sevdim. Scully'nin irkilmesi de çok doğaldı yani. Bir de bu Scully'deki bu "heryere en önden ben girmeliyim" takıntısı da ne oluyor? Bırak Mulder'a bu liderliği. Değil mi ya? Böyle bir şey "Tooms"da vardı ve Tooms'un yuvasına Mulder'dan önce atlamaya kalkıyordu, ama neyse ki Mulder'ın orda centilmenliği tutmuştu.

Son yorum: Pazartesi geceki bölüm "Tithonus"u 4-5 gözle bekliyorum. Benim 6.sezonda en merak ettiğim bölüm bu.
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:12 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: theafl 11/9/2003 6:10 pm

bence bu bölüm pek hoş değildi am rainkingden iyiydi:)

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 11/9/2003 7:12 pm

Bu bölümü es geçersem lanetlenirim. Sezonun psikoloji (Mulder) bölümü çünkü:) 5 sezon bu açıdan daha doyurucuydu (tüm o sembolizmler, Schizogeny, Folie a deux gibi gerçek psikopatolojilere referans vermeler..) Ama bu sezonda böyle işte, yakınmak hiçbir şeye değiştirmeyeceğinden, kaçınılmazsa zevk almaya bakalım diyorum. Aslında bana göre en rezil XF bölümünde bile altta yatan manaları, biraz çabayla çözümlemek mümkün. Onun için bitmesinden 2 sene sonra bile resmi forumu hala ayakta duruyor.
Ben 6 sezonu ve dolayısıyla ucundan kıyısından XF'ı (ve de belki bu sayede Chris Carter'ı) "Abi hayatta denemediğim yaşantı kalmasın, tatmadığım b.k kalmasın"ı düstur edinmiş insan modeline benzetiyorum. Kimileri Mulder/Scully üzerine bu derece düşülmesinden rahatsız olmuş ama bence bu sezonun iyi bir yanı (o da varsa) budur. 6 seneden sonra buna hakları olduğunu düşünmüş olmalılar.Ki bence hem uygun hem gerekli. Yoksa ipe sapa gelmeyen, o janr benim, şu janr senin kel alaka tarzlar arasında dolanıp durmanın pek bir işe yarar tarafı yok. Heveslerini alsınlar diye bekleyelim bakalım:)Belki bu kimlik bunalımından fazla hasar almadan çıkabilir.
Bu bölümde de Scully'i çığlık kraliçesi yapmayı akıllarına koymuşlar. şimdi bu ne kadar doğru tartışılır ama beni daha çok rahatsız eden "önemli gün ve haftalara" gösterilen ilgi ve hassasiyet. Hadi yılbaşını geçtim ama sevgililer günü ne oluyor! (Bunu bir shipper'ın söylediğine dikkatinizi çekip, yapacağınız her gereksiz genellemenin size olumsuz sonuçlar olarak geri döneceğini hatırlatırım) Daha önce yılbaşında geçen XF bölümü görmedik mi? Gördük lakin Noel ruhu nedir? Scully'nin ağzından bunu işitmenin ne faydası var!
2. rahatsızlık verici etmen geveze hayaletler. Bir beter böcek havası sezinledim. Ajanlarla karşılaşmaları paha biçilmezdi ki onları ayrıca irdeleyeceğim ama baş başa kaldıklarında muhabbetleri iç baydı! Xfda böyle hayalet gördünüz mü sorarım size. XF bu kadarını göstermemeli ama aynı zamanda sınırları da zorlamayı seviyor, kendimle de çelişmeden bu konuyu es geçip güzel kısmına geçeyim.
Scully ve ailesi!Charles'ı görme şansımızı bi kere daha kaçırdık ama kasıntı Bill Jr'u çekecek hali olmasa gerek kimsenin(ve bence Scully'nin bile:) Geçen sene XF ödevim için kaynak tararken, Scully'nin bi kitapta şöyle tanımlandığını okumuştum. "Ailesi onun için mühim fakat, aile üyelerine yönelik ilişkisinde çok ufak duygusallık var.Ailesi belli ki onu sıkıyor, o da onları..." Bu biraz tartışılabilir. Ama şimdi değil
Ha bu arada Murat sanki XF kendilerinde değil diye onu baltalıyorlar demiş ama hakikaten ellerinden gelen bir şey yok. Hayalet bulsalar ne olacak bulmasalar ne olacak? Kersh adamı yamultur alimallah:) O yüzden gemisini kurtaran kaptan edasıyla dolanıyolar ortalıkta.
Scully'e yeniden döneyim. Daha önce bu kadar bağırdığını hatırlamıyorum ve bu tırsaklığı da yakıştıramadım. Mezarlık yanından geçerken ıslık çalarmış gibi uzun uzun psikolojik açıklamalar yapıyor korkunun temeli yönünde. Açıklamasının başlarında"e daha önce görmedin mi sanki(4. sezon:Elegy)" daha ne diyorsun derken ben, kendisi çok güzel bağladı sonunu. Dediklerinden, o tüm kanser hikayesiyle Elegy' deki hayalet görme meselesini kafasında çok güzel oturttuğunu anlıyoruz. Kanserle cebelleşirken hastane odalarında boş boş durmamış, hayatı ve tüm bunların anlamı üzerine ciddi ciddi kafa yormuş. Memento Moridekileri biliyoz zaten benim dediğim Redux civarları ve sonrası (ki Detourda kendi itiraf etmişti.) Ölümsüzlükten de bahsediyor ki bununda gözden kaçmaması gerek(Eğer gerçekten öyleyse tabi) Küçük yeğenim XF meraklısı olarak yetişmekte ona temel XF teorilerinden bi kuple sundum bu yazın (yoksa rahat bırakmıyacak velet, bi de garip çünkü hem korkunçları anlat diyo sonra da korkuyor ben azar işitiyorum:p)
Neyse, Scully'nin ölümsüz olabileceğini anlattığımda, çocuk aklı işte ( ya da somut işlemsel dönem:)) ama ölümsüz olmak çok kötü bir şey tüm sevdikleri ölür yalnız kalır çok canı sıkılır dedi. Bazen en basiti en doğrusu olabilir. Scully'nin tüm cesur imajının (ki bu bölümde tam tersini gözlemledik) altında bir sürü korkusu var. ınanmaya korkuyor en başta. Kontrolü ve sevdiklerini kaybetmekten korkuyor. Otoriteyle olan ilişkisi de sevgi ve korku arasında gidip geliyor. Derim hep Scully karmaşıktır. Maurice'in analiz kabiliyetini (ki bu da tartışmaya açık) aştığından onun üzerine pek gitmediler.
Birde az önce bahsettiğim yüzeysel genel Scully tablosuna zıt bir görünüm sergilemesi meselesine geleyim. Bu bence iyiye işaret. şu yukarıda bahsettiğim içsel (belki de bilinçdışı) korkularının dışa vurumu olabilir. şimdi bana Scully'nin de ruhsal açıdan gayet sağlıklı ve dengeli bir birey olduğunu söylemesin. Çünkü pekala biliyoruz ki "a life in sanity and dignity, you know it takes two" Shipperlıkta sadece boktan romantik sayıklamalardan ibaret değildir. Hiçbir şeyi yüceltme konusunda hevesli değilim,bu yüceltme mi değil mi o da tartışılır ama bana göre shipperlığın altında altruistik sayıltılar yatıyor. Karakterlerin iyiliğini istediğimizden birazda shipperız. Herşey günlük güneşlik olsun sonsuza dek mutlu yaşasınlar da demiyorum.Ama her koşulda acı çekiyorlar zaten bari bu konu açıklığa kavuşsun yoksa gerçekten durumun vehameti artarak ilerliyor.
Ha bana ne Mulder'dan Scully'den diziyi izlemek istiyorum ben sade diyene de sonsuz saygım var. Hatta özenmiyor değilim. Ama dediğim gibi kendim için hiç bişi istemiyorum:p

Scully'nin upuzun açıklamasının sonunda korktuğunu itirafı "mezarlık yanından geçerken ıslık çalmaya" benziyor. Sonra çığlık kraliçeliğine de terfi ediyor ve yanılmıyorsam bu da ilk! Yine deneyime açık olalım zihniyeti:) Merdivenden inmelerine bayıldım:) Yalnız döşemenin altındaki cesetlerin kendileri olduğunu anladıklarında verdikleri tepki pek inandırıcı gelmedi. Ya da çok fazla şey bekliyorum:(

Öf yine abartmışım, message truncate olmadan bunu bitireyim çünkü şu hayalet psikanalizlerine özel ilgi göstermek istiyorum.

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 11/9/2003 7:14 pm

Döşemenin altındaki cesetler!Bilinçaltının bu kadar çok anıldığı (ya da göze battığı) başka bölüm hatırlamıyorum. Zaten daha sonra Lydia olası açıklamaları getiriyor. Ona Scully analizinde değineceğim.
Beni asıl şaşırtan, o cesetlerin kendilerine ait olduklarını anladıktan sonra olanlar. Oturup konuşsalar ve durum değerlendirmesi yapsalar zaten tüm bu oyunlara gerek kalmayacak.Ama durun, onların konuşmaya ihtiyaçları yoktu değil mi! Konuşmadan iletişim kurabiliyorlardı! Ama bu sefer işe yaramıyor. Aralarına ördükleri duvarlar yüzünden. O evde olanların kafalarının içinde olup olmadığını bilmiyorum ama bu teoriyi bu kadar kolay benimsemelerinin gerçeği yansıtması olabileceğini düşünmüyor değilim.
Duvarlar diyorduk.Bazen görünmez hale gelseler de mevcutlar her daim( en azından şimdilik). Dış dünyaya karşı duyulan güvensizlikten kaynaklanıyor, ikisi de kendilerini korumak istiyorlar.Sınırları belirgin bu yüzden.
Ama aynı zamanda aralarındaki ilişkinin doğası güvene dayalı. Baştan beri böyleydi. Zaten böyle olması da oldukça mantıklı.Paranoid bir dizi XF. (Aynı şekilde Millennium'u tanımlamam gerekse depresif derdim.Aslında tek bu da karşılamıyor ama azıcık Mlm üzerine eğilsem içine düştüğüm ruh hali bu oluyor:)Bu arada nasıl özledim MLM haftasonlarını ama bekleyin...The time is near)
Muhtelif sezonlarda paranoyanın Mulder'a (hatta Wetwired'da Scully'e ) yansımalarını gördük. Ancak CC'ın bunu sınırlı seviyede tutması ya da dünyanın geri kalanından esirgediği güveni bir yere aktarması gerekiyor. Yoksa akıl sağlıklarını gerçek anlamda ve ciddi biçimde yitirebilirler. CC'ın istediği bu değil. Kahramanlarının inanılabilir düzeyde kalmasını arzu ediyor.
Aynı odaya açılan kapılar...Algının kapıları! (Aldous Huxley) Zaten bölüm algı yanılsamaları üzerine kurulmuş birazda...Bence kapıları kapayan hayaletler değil, Mulder/Scully'nin kendisi olabilirde... Bu noktada kapının sembolik anlamları üzerine gitmek gerek. Kapalı kapı, gidecek yer yok durumunu simgeleyebilir deniyor. ıçinden çıkılmaz durumun kaçınılmaz, dolayısıyla kabul edilmek zorunda (Scully'nin yaptığı birazda buydu, sorunu bilinç altına gömüp üstünü örtme.Nedeniyse korkular, korkular...) Bu da örneğin derin değer ya da gereksinimlerinizi dışta bırakan bir yolda gittiğiniz için (ınanmadığı hayaletlerin peşinden koşuyor, ve ouroboros ile biçimselleştirdiği bir kısırdöngü içinde sonsuz bir çaba sarfedip yol alıyor.) ya da yapay, olarak kendi kendinize oluşturduğunuz (söz gelimi akıldışı suçluluk duyguları ve gerilimin bir sonucu olarak) ve dolayısıyla irade eylemiyle ortadan kaldırılabilecek bir şey olup olmadığına karar vermeniz gerekir-fakat engeli oluşturan kısmen bilinç altı psişik süreçler araştırılarak çok fazla hazırlık çalışması yapmanız gerekebilir.
şimdi Mulder'ın kapıya tepkisine de bu bilgiler ışığında bakmak gerek. En azından çaba gösteriyor, yalnız ne yazık ki gösterdiği çabalar pek işlevsel değil. (belki boşuna enerji kaybı olarak dahi tanımlanabilir.)Asıl bakması gereken yere bakmak dışında herşeyi yapıyor.
Kapı koluna ateş etme! Psikanalitik rüya sözlüğümde kapı kolunun penisi sembolize edebileceği yazıyor. Ama dikkatinizi çekerim, amatör psikanalizcilerimiz Freudiyen değiller. Daha çok ilişkiler üzerinden gidiyorlar. (ki bu da hiç şaşırtıcı değil, ilişkilerini odak noktası haline getirip, sağ ve sağlıklı kalma (temel güdümüz)amaçlarından bile, uğruna vaz geçmişler.
ıyi olacak hastanın doktoru ayağına gelirmiş!(Aman ne ironik!) Mulder ve Scully'nin temel sorunları ilişkiler üzerine zaten. Asıl üzerine gitmeleri (yukarıdaki hazırlık yapma mevzusu) gereken nokta bu!
Farkettiyseniz, hayaletler Mulder'ın üzerine daha fazla gidiyorlar. Belki Scully'nin toleransı daha fazla olsaydı şans(!) onun yüzüne de gülebilirdi ve bölüm sonunda tüm bunların kafalarının içinde olduğunu ilk farkeden o olurdu. Ama hayır, kapıları açmanın tek yolunun kafasının içinde olduğunu ilk Mulder anlıyor. şimdi provakatif davranıp birini diğerinden üstün göstermek istemiyorum ama bölüm dahilinde daha fazla "terapi"ye maruz kalıp daha fazla psikolojik acı çeken kendisi.(Zaten terapi görürken ilk zamanlar özellikle görmezkenki halinizden daha fazla acı çekersiniz. )Kimse kolay olacağını söylemedi. Bu içsel süreçlerinizle, gerçekle yüzleşmek fevkalade acı verici olabilir.

Maurice'in yaklaşımına geçelim. Başlarda iyi gidiyor lakin sonlara doğru batırıyor. Bu da psikolojiye yönelik isteksizliğinden (Lyda onu nasıl tanımlamıştı? Yeterince cesur değil miydi!) belki de bıkkınlığından kaynaklanıyor olabilir.
Mulder'ın anamnezini almadan, göz yordamı genellemesinden geliştirdiği kuramını şap diye Mulder'a yapıştırıyor. (Freudyen olmadıklarının bir kanıtı daha, hiç anneden babadan söz edildiğini işittiniz mi?) Mulder'a yüklediği psikopatolojilerin büyük oranda onunla uyuşmadığını söylemeyeceğim ama bana biraz atmış gibi geldi. Ki Mulder'da neyin doğru neyin yanlış olduğunu (tamam başında olmasa da sonunda!) farkedip itiraz edebilecek içgörüye sahip. Bir kere işkolikliğine katılıyorum. Bu da bir çeşit telafi, Maurice'in belirttiği şekilde olması da mümkün. Narsizm ise şuan için bile oldukça ağır geliyor. şimdi bir girsek altından kalkamayız, pek çok psikolojik sorunla bir arada gidiyor. Mulder öyleyse bile bunun üstü örtük biçimde olduğunu düşünüyorum. Ama öyle olamayacak kadar sempatik(uf objektif olamıyorum) Yani kendine güveni bazı noktalarda (misal Scully) azalıyor, Sangunarium'da burnunu beğenmediğini gördük. Ama zıddı bir tablo sergilemediği de yok değil. Dediğim gibi narsizme girsek kesinlikle çıkamayız.
Obsesif kompulsif bozukluk mu!Pek olası görünmüyor bana.(Dublajda obsesif yerine çok komik bişi dedi amca sınıf arkadaşlarıma söyledim yayvan yayvan güldük) Bir kişilik bozukluğu tanısı koymak gerekirse paranoid kişilik boz. duruyor aslanlar gibi! OKB niye? Gerçi Scully Soft light'ta bir gönderme yapmıştı ve X Dosyalarını düzenlemek ve seneler boyu onlarla uğraşmak öyle tanımlanabilir ancak yine bence patolojik boyutta olamaz. Çünkü öyle bir tablo için,Mulder'ın bu takıntısından rahatsız olması beklenir.Ve bundan kurtulmak için çaba göstermesi, bu da bir kısır döngüye yol açar (Bir şey hakkında düşünmemek için kendinizi ne kadar telkin ederseniz edin, bu zıddı bir mekanizmanın harekete geçmesine neden olacaktır.).Yineleyici katı davranışlar görmüyoruz Mulderda (Ki hayat felsefesi bırak aksın gitsin yavşaklığında.) Son olarak sorarım size, Obsesif insanın ofisi darmadığın olur mu? Yatak odasını eski dergilerle doldurur mu(Gerçi o da bir üstünü kapama çabası gibi göründü!)
Anti-sosyallik! Çüş demek istiyorum izninizle. Orijinal senaryoda böyle geçiyor. Dublajda asosyallik diye geçiyor.Bunlar tamamen farklı şeyler. Mulder'ın sosyal hayatının eksikliğini asosyallik olarak tanımlayabiliriz.Ama bir kanun sağlayıcının kanun sağlayıcı olması fikri "kurda kuzu teslim ediyorsunuz güzeller" dedirtiyor. Ondan geçtim, Antisosyal davr boz. sahibi kimselerde duygudan eser yoktur. Kendilerinden başkasını ya da toplumu önemsemezler. Sizce Mulder bu tanıma uyuyor mu? Mulder'ın kendisini feda etmeye meyili var.Alın size çelişki.
Bunun Maurice'in sınırlı gözlemlerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Sonuçta kapıya ateş etmek zarar verici ve kendi amacına yönelik bir davranış. (Bu arada tabancalarla hayaletler karşısında ne yapacaklarını zannediyor bunlar??? ) Bazen Mulder haşinleşebiliyor.(Redux cinayeti, sonra bu bölümde Lyda'dan izlediğimiz cinai Mulder vs...) Belki bunlara dayandırmış olabilirler.
Uzaylıları takibi Mulder'ın, aslında bir bağlamda yalnızlığından kurtulması için bir dayanak noktası. Yalnız bir çocukluk/ergenlik öncesi geçirdi Mulder.Boşanma da tuz biber ekti. (Buna vurguyu bu sezonun nadir tepe noktalarından biri olan Dreamland II teaser'ı yaptı. Buraya yazamadım ama takdir edilesi bir sahneydi) Kız kardeşini bulup eksik kalmış yalnız kalmış tarafını telafi etmek için bu arayışa girdi(muhtemelen uzaylılarla ilgilenmeden önce de kendini farklı şeylere adamıştı.Akademik başarısı buna bir örnek olabilir.) Bir süre sonra araç, amaç haline geldi. Bunun patolojik olmadığını söylemeyeceğim. Mulder'ın ruhsal açıdan tamamıyla sağlıklı olduğunu da düşünüyor değilim. Acilen bir değişime daha ihtiyacı var. Ya da nasıl diyeyim. Terapiye.Bu sayede HTGSC gözüme daha değerli ve anlamlı görünmeye başladı:)
Paramasturbatory; Kendi kendini tatmin etmenin ötesinde.Yine Freud'a atıf (ondan kaçış yok) Birincil süreç düşünmeye tekabül etmesi olası. Bu bebeklerin parmak emmesi ya da hayal kurma olarak tanımlanabilir. Hedefe yönelik ve gerçek doyum sağlayacak çaba yerine, haz ilkesinden hareketle kendini kandırma bir nebze. Kill Switch'deki rüya sahnesini anımsattı bana gariptir. Sonuçta bu kendini tatmin iyi hoş haz veriyor lakin bi bka yaradığı yok. Bebek parmak emmeye dalıp giderse besin almazsa ölür.Kendini tatmin, kendini yıkıma gider. (Mulder'da meyilli buna) şu uzaylı takibi de paramasturbatory eyleme en güzel örnek. Hedefe yönelik (kız kardeşini bulma) olduğunu kafasına öyle yerleştirmiş ki, tüm enerji ve zamanını rahatlıkla feda edebiliyor bu kendini tatminin ötesine geçmiş faaliyete. Ve bunu yaparken asıl yapması gereken şeyi, şu ağır hüzün yaratan akıl sağlığı ve saygınlığına malolan yalnızlık duygusunu yok etmeye yarayacak gerçek bir hareketi ihmal ediyor. Yalana inanıyor, başka bir değişle...
Yalnızlıktan bahsedene kadar, işin gayet geyiğinde olan Mulder, o noktadan sonra ciddileşiyor. Ve içgörü sağlamasına da bu yardımcı oluyor kanımca. Maurice'in prizle ilgili benzetmesi oldukça aşırıydı. Kendisini daha kötü hissetsin ve durumun vahametini kavrasın diye olabilir (ah ne iyimserim onlar kötü niyetli hayaletler!)

Scully'ye dönelim; bağırtı, çağırtı vs. Bu Scully'nin savunma mekanizmalarının ne derece güçlü olduğunun göstergesi(hey onun her tarafından güç akıyor.Ama içte ne var, tartışılabilir)
Lyda'nın yaklaşımı daha enerjik ve pratik. Bilişsel çelişkiler üzerinden gidiyor. Zekice olduğunu söylemek zorundayım. O da ilişkisel yaklaşımı benimsemiş. Hatta isim bile verebilirim. Erik Erikson, duymuş olabilirsiniz diye düşünüyorum. Çünkü kuramı oldukça yaygın. Jung'a yaklaşıyor olması, Lyda' nın tercihini anlamlılaştırıyor. Erikson'a göre 8 yaşam dönemimiz var ve her dönemde aşmak zorunda olduğumuz bir kriz var. Birini aşamadığımızda, bi sonraki döneme bu yükle omzumuzda giriyoruz. Lyda'nın Scully'e refere ettiği yaşam dönemi genç yetişkinlik. Yakınlığa karşı yalıtılmışlık riski var. Dönemi başarıyla atlatmanın çözümü, kimliğini bir partnerle kaynaştırma!(ürkütücü, değil mi?) Çözümsüzlük ise kaynaştıramama.Dönemde kazanılan erdem, sevgi. şimdi, Scully yaş itibariyle, genç yetişkinliği geride bırakıp yetişkinliğe adım atma aşamasında. Üzülerek, önceki aşamayı atlatamamış olduğunu gözlüyoruz. Ama bu demek değil ki artık herşey için çok geç! Hiçte bile, benim bildiğim Scully, aslanlar gibi yetişkinlik dönemini de atlatacak, bundan önce de genç yetişkinliği aradan çıkaracaktır. ıki satır yetişkinliği de belirteyim; Kendine saplanıp kalma dönemin çözümsüzlüğü, ilgi de dönemin erdemi... Aydınlatıcı olmuştur umarım.
Scully'de de göreve aşırı bağlılık var. Ancak bu onun kişilik özelliği haline gelmiş. Aslında sonuç olarak mulder'dan çok farklı değil. O da bir şeyleri telafi ediyor çünkü ama, şeklen epey farklı. Lyda, Mulder'ı takibinin Scully'deki mantığa bürümelerini açıklıyor Evet, rahatsız edici bir terapi yaklaşımı, tüm savunma mekanizmalarını göz önüne sermek. Sonunda Mulder'a bunun gerçek olmadığını söylüyor gerçi ama inkarın da temel savunma mekanizmalarından biri olduğunu hatırlatırım.

Maurice yetmemiş gibi, Lyda da Mulder'a dadanıyor ve fena da yapmıyor.şimdi, doğru olduğunda doğru derim. Romantizm elbet kaybolacak. Geriye bağlılık kalacak. Peki bağlılık zaten kurulmuşsa(koşulsuz ve kayıtsız) bir parça romantizm hakları değil mi?(MSRden bahsediyorum) Ki o romantizmin asla iç bayıcı olmadığını ve olmayacağını düşünüyorum.
Lyda'yı bilmişliğiyle şaşırtan Mulder'ın, kütüphanede kitapların dansı karşısındaki çocuksu eğlencesi dikkate değerdi. Sonra yine imalar ve Jung'dan bahsedip takdirimi kazanıyor Lyda tekrar:)Ve Lyda'nın gözden kaybolup silahı Mulder'ın eline düşürmesi.Tanrım ne kadar hoştu...
şu intihar-cinayet sahnelerini analiz etmeye bile gerek yok kendilerini anlatıyorlar çünkü. Ya da işin doğrusu lafı fazlasıyla uzattım....Sabrınıza teşekkürler:)

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/10/2003 10:49 am

aman be nigar iyi gidiyoduk yaaa niye kesiyosun yaaaa :(. gözlerim yaşardı yaf oku oku bitmiyo nası sevindirik oldum :PPP

harika bi analiz, mükkemmel ya elleirne sağlık.. ah bir de anlasam :PP.. yok yok o kadar kasmadı bi çırpıda bitti aslında, sadece gene psikolojik terimlerde her zamanki gibi fansız kaldım ama.. off yane.. mulder ve scully'yi bi de sen anlatınca başka oluyo bea :P

saolllll.. bana bak yazıcakların varsa da yazmıyosan bozuşuruz bak!.. mailini at hiç olmazsa :P

Gönderen: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 11/10/2003 2:52 pm

Ben scully 'nin anahtarları olmadığı için mulder'ın arkasından anahtarlarını istemeye gittiğini zannetmiştim. Ama scully hayır diyemediği için yazılmış?? HAngisi?

Gönderen: MAJESTIC12 Sep-25 10:08 pm

Duygusal ve harika bir bölüm olmuş fakat cnbc-e gene sıraları karıştırmış..2 hafta sonra oynaması gerekiyordu bu bölümün :))

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Sep-25 10:10 pm

ay ben bu bölümü ok seviyorum ya
müzikleri ,hikayesi anlatımı komedisi herşeyi harika
ama niye bu bölümü verdiler ki sırada bu yoktu sanki sürpriz oldu yani
bu arada morris in söyledği şeyler doğru sayılabilir .mulder ın tepkiside çok tatlıydı özellikle kadın kitapları kütüphaneden çekerken

bizimkilri kafası karışmış görmek çok güzel

Gönderen: desertfo6 Sep-25 11:58 pm

Güzel bölümdü. Bölüm boyunca kullanılan nesneler , imgeler hepsi simgesel birşey ifade ediyor gibiydi. Mulder ve Scully arasındaki duvarlar mesela. Mulder'ın yanlızlığı ve yanlızlıktan korkması , Scully'nin tek eğlencesinin Mulder'ın tezlerini çürütmek olduğu falan. Yavaş yavaş Shipperlığa giriyor iş. Eğlenceli kısımlara gelince Mulder'ın Scully'i korkutması süperdi. Maurice'in Mulder'ı analiz ederken Mulder'ın suratının aldığı şekil. Bir de sonunda arkalarına bile bakmadan kaçıp gitmeleri. Birbirlerine yılbaşı armağını almaları da artık çalışa arkadaşlığından öte şeyler olduğunu gösteriyor.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) DelphiPlusMember Icon Sep-26 1:25 pm

CNBC-e sıraları karıştırmadı.. FOX'taki yayın sırasına göre yayınladı bölümü.. Tırstım TGRT gibi çekim sırasına göre yayınlarlar diye ama aferin adamlara bundan böle böle yapıcas deidler yaptılar..

Yanlız altyazı nedeniylen kafa atıcam bigün ekrana ben..

Gerisini sora yaziim işim var yaf :P

Gönderen: jdenton Sep-26 6:24 pm

Dizi başladığında altta bölüm adı olarak ''How The Ghosts Stole Christmas'' yazdığını görünce şaşırdım.Fakat herkes normal sıranın böyle olduğunu söylüyor.Neden Fox'ta önce çekilen bölüm sonra,sonra çekilen bölüm önce yayınlandı?
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:14 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: guzeldere1 Sep-27 4:10 pm

ne yanlışlık vardı ki altyazıda ?

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Sep-27 4:17 pm
To: guzeldere1 (42 of 64)
1380.42 in reply to 1380.41

Bölümün başında Mulder evin hikayesini anlatırken Scully "bu da ne? yoksa bir köpeğin ulumasını mı duyuyorum" gibisinden bir şey sorar. Mulder buna "no, that was a left cheek sneak" diye cevap verir. Left cheak sneak, argo bir ifadedir ve kaba tabiriyle (çok ayıp) "osurmak" mealinde kullanılmıştır. Gelin görünki cnbce bunu şöyle çevirmeyi uygun bulmuştur: "Hayır bu sinsiliğimin zevk hırıltısıydı..."

Peki dedim kendi kendime, televizyonu kapatıp 4400'ü bekledim..(çeviriden değil, zaten zibilyon defa izlediğim bi bölümdü bu)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Sep-27 4:32 pm

Çekim sırasıyla yayın sırasının farklılaşması 4. sezondan itibaren başlar. En büyük nedeni devamı olan bölümlerin çekim(daha doğrusu yapım) sırasının farklı olmasıdır. Örneğin 5. sezonda 5. Bölüm A Christmas Carol'dur ama devamı olan Emily 7. bölümdür. Arada ise Post Modern Prometheus vardır. FOX doğal olarak 5-7-6 sırasıyla yayınlamıştır diziyi ki doğrudur. TGRT ise zamanında, prodüksiyon sırasını takip etmiş ve (aynı örneğe devam) 5-6-7 şeklinde bölümleri yayınlamıştır. Tabi iki bölümlü mitolojinin arasına tek bölüm girince insanlar şaşırmış, "TGRT bölümleri kafasına göre yayımlıyor, bölüm atlıyor" yorumlarında bulunmuşlardır. Oysa TGRT, All Souls bölümü hariç hiç bir bölümü yayınlamama girişiminde bulunmamış ve bu ufak detayı bilmediği için prodüksiyon sırasını takip ederek küçük çapta kaosa neden olmuş, potansiyel xf hayranlarını kaybetmiştir.

Bunun dışında FOX'un keyfine ve rating stratejisine kalmış bir konudur yayın sırası. How The Ghosts Stole Christmas'ın yayın sırasının farklı olması, bölümü Noel'e denk getirmek için yapılan bir manevradır. Noel temalı bölüm, noelde yayınlanır mantığı yani. Bir de 9. sezonda FOX yetkililerinin hiç beğenmeyip düzeltmeye geri gönderdikleri ve yayın tarihi 3 hafta ertelenen bir bölüm var ki nadını ne ben hatırlayayım, ne de siz hatırlatın...

Murat

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Sep-27 5:16 pm

Neşeli,keyifli,komik bir X-Files bölümü. Triangle'da olduğu gibi acaba bu olayları gerçekten yaşadılarmı? yoksa hayalmiydi?

Daha önce bu konu tartışılmıştı. Acana ne hediye aldılar birbirlerine

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Sep-27 5:23 pm

Eet, 2 tane de anket açmak istiyorum ben

"Mulder'ın Scully'yi vurması gerçek sayılır mı?" ve "Ramazan ayına yaklaştığımız şu günlerde sizce Scully'nin Mulder'a hediye alması caiz midir?"

Cevaplamayan XF hayranı değildir. bence.

Murat

Gönderen: spooky_gs Sep-27 6:48 pm

hatta ben 3.bir anket daha eklemek istiyorum:
"Ramazan ayına yaklaştığımız şu günlerde sizce Mulder'in Scully'e hediye alması caiz midir?"

bence mulder'in scully'i vurmasi gercek sayilmaz evcilik oynarlarken hayali vurulmus sayilabilir:)

bence caizdir cunku scully mulder'a teravih namazini kilarken takmasi icin bir takke, mulder da scully'e bir basortusu hediye etmistir.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish Sep-27 7:00 pm

Ben merdane dediydim o zamanlar.. Scully'ninki de olsa olsa kitaptır..

Silindir şeklinde başka ne olaiblir be yaf? Havlu paketi? Biblo ???

Yok Mulder eşek şakası yapma eğilimnde bir adam, ondan mantıklı bişi olmadığını düşünüyom nedense.. ehe..

Gönderen: layaki Sep-28 9:23 am

TGRT zamanından olsun, hafta başı izlediğim HTGSC(bu uzun isimleri kısaltma işine bayılıyorum) bölümü olsun en çok aklımda kalan sahne final sahnesidir. Hani birbirlerine hediye verdikleri sahne değil. ıkisinin kanepeye oturduktan sonra pencereden görünen sahneler. Çiftimizi en insan halleriyle yanyana çocuklar gibi sevindirik bırakıp gittik... Gülüşe koklaşa noel kutlayan mutlu bir çift! En çok bu hoşuma gitti. Ben bu bölümü her şeye rağmen dizinin en romantik bölümlerinden biri olarak hatırlayacağım.

XF'ın 6. sezonda cıvıttığını komediye kaydığını pek düşünmüyorum ben. XF, XF'tır. Ne kadar komedi unsurlarını öne çıkarmaya çalışmış olurlarsa olsunlar bu dizinin oldukça sağlam bir altyapısı var. Bozmak öyle kolay değil bence. Kaldıki ben öyle keyif kaçıracak derecede absürd öyküler sahneler filan görmedim şu ana kadar. Biraz daha eğlenceli demek mümkün ama komedi biraz ağır bir eleştiri bence. Mesela bu haftaki bölümdeki Scully'nin çığlık attığı tüm sahneler çok komikti. Ama bir "Hortlaklı şato" öyküsünde olmazsa omaz bir temadır bu. Scully kadın. Çığlık atmak ona düşecekti tabii. Bu bölümde Scully'nin gerçek karakterini oynadığını da düşünmüyorum. O daha soğukkanlı olmalıydı. Ama bu sefer de iş fantastik bir öykü olmaktan çıkardı. Ha bir sahne varki gerçek komedi oradaydı işte. Sonunda evden çıkmayı başarıp son sürat arabalarıyla kaçtıkları sahne gerçek bir komediydi. Ama genelde çok iyi kotarılmış müziğiyle, dekorlarıyla her şeyiyle lanetli şato öykülerine sıkı bir saygı duruşuydu bölüm.

ılginç bir tesadüf daha. Birbirini seven bir çiftin bu zalim dünyaya meydan okuyarak elele-daha doğrusu-silah silaha öbür tarafa göç etmesiyle ikinci kez karşılaşıyoruz. Geçen haftaki Nip-Tuck bölümünü hatırlatmadı mı bu olay size? Hain orada da o Gay'le kız arkadaşının birbirini vurarak "Goodbye Cruel World" dedikleri bir olay örgüsü vardı. Aynı konu daha farklı biçimde burada da yeraldı.

XF'ın geçirdiği evrimle popüler kültür ürünlerinin geçirdiği evrim arasında da bağ kurdum bölümü izlerken. 70'lerden itibaren gelişen ve 80'lerde doğruğa çıkan klasik bilim kurgu ve paranormal hikayelerin, 90'larda yerlerini yavaş yavaş özellikle Yüzüklerin Efendisi'nin yeniden popülerleşmesiyle yerini fantastik edebiyata kaydırması sonucu alaşağı olduğunu kabul etmek zorundayız. Bu nedenledirki ben fantastik edebiyatı ve popüler ürünlerini sevmiyorum. Önlenemez bir virüs gibi edebiyatın ve görsel sanatların tüm kollarına sinsice yayılıp popüler kültür ürünlerinin ilerlemesini durdurup geriye masal atmosferinin hakim olduğu ilkel bir ortama kaydırmıştır. Kurgulanan hikayelere getirilen mantıklı açıklamalar yerini büyülü güçlere filan bırakmıştır. Yüzüklerin Efendisi ve Matrix aynı dönemlerde yapılan bu iki akımın düellosu gibiydi. Matrix'ten aldığım keyfin yarısını Yüzüklerin Efendisi'nde almadım. Keşke fantastik edebiyat kendi sınırları içinde kalsaydı. Ama bilim kurgu ve diğer alanları çok kötü etkiledi. Çizgi Romanlarda Kurt Adamların kurtlar üzerinde araştırma yapan doktorların kaptığı virüslerden kaynaklandığı iddiaları yerini zaten bu "ırkların" varolduğu hiç olmayan ve olması mümkün olmayan evrenlere bıraktı.

XF'ın da bu akımdan etkilenmesi kaçınılmaz olmakla birlikte CC klasik bilim kurgu yaklaşımını da hiç bırakmadı. Akıllı mantık yürütümleriyle komplo teorilerini fantastik öykülerin sığlığına kaptırmadı. Aradaki fantastik kökenli stand alone hikayelerinin önemli bir bölümünde bile mantıklı gelen kurgulamalarla fantastik evrene bütünüyle kaymayı önlemeyi başardı. Bu yüzden XF'ı çok seviyorum ben. 90'larda başlamış olmasına rağmen özünü ve saflığını hiç kaybetmemiş nadir hikayelerdendir. Umarım 6. sezon sonrasında da bu özelliğini yitirmeden devam eder gider...

Selamlar
Lami

Gönderen: what__if Sep-28 11:21 am

sayılır! gerçekte vurmamış olsa bile, o hınçla, gaza gelip tetiğe basmayı istemiştir!

bence güzel bi soru yani, ne deyim şimdi?! bakın; akla gelmeyecek sorular değilmiş bunlar değil mi?! hatta inanın ki şu sorudan girip, mulder ve scully ilişkisinin taaa en derin noktalarına yeni yaklaşımlarda bulunabiliriz! bunun için Murat'ı tebrik ediyoruz ve ona bu güzel sorusu için teşekkür ediyoruz...

Ve.. tabiki caizdir, birine hediye verip onu sevindirmek her zaman için güzel bir şeydir, hatta bence bu, ramazan ayında daha da güzeldir, neyse.. "caiz mi değil mi?" tartışması TXF ile ilgili olmamasına karşın (ama yukarıdaki soru, göreceğiniz gibi, ilgilidir), yine de cevap verdim; soru sorudur! bir insanın aklına takılması yeter.. (yeri ve zamanına göre) son olarak;
hep "bence" diyoruz -demeyince genelleme oluyo- , bu sefer de "sence?" diyelim. hiç birini demeyeceksek.. ne diyelim?!

Gönderen:
what__if Sep-28 11:34 am

biraz da bu bölümden bahsedelim..

valla 6. sezonu sevmiyosunuz falan ama; bence harikalar ötesi bir sezon.. sezonun birinci bölümünden beridaha "niteliksiz" bir bölümle karşılaşmadım.
özellikle son sahnede, insan beyninin kendi kendini nasıl kandırabileceğini scully ve mulder bize açıkça gösterdiler -aslında gülmekten pek de görememiş olabiliriz-.
yani mulder yerlerde, yaralı olduğunu sanıp sürünen scully'nin yanına gelip "kalk gidelim" diyor da scully'de "kalkamam ölüyom" diyor ya, hatta bir de nasıl bir gazsa, öksürüyo möksürüyo... sonra vınnnn, kaçış o kaçış.. hahahahaha, gülmekten yerlere yattım!
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:16 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: jdenton Sep-28 7:42 pm

Bu bölüm kesinlikle geçen haftaki ''Dreamland II'' den çok daha güzeldi.Ama Mulder'ın o evi araştırmaya gitmesi saçma geldi bana.Ne elde etmeyi umuyordu ki.Hayaletleri mi öldürecekti? Laneti ortadan kaldıracak mıydı? Tamam noelde evde yalnız kalmak istemedi ama niye oraya gitti? Çözülmesi gereken bir gizli dosya bulamadı mı?

Gönderen: selcukcuk Sep-28 7:50 pm

güzel bi bölümdü. diziyi eskiden beri takip etmediğim için sizler gibi kritikler yapamıyorum. ee şey yeni bir tartışma başlatmak istemiyorum ama mulder ve scully birbirlerini vurdular. ama vuranlar gerçek mulder ve scully değildi
ama vurulanlar onlardı. triangle bölümünde öpen mulder'dı ama öpülen scully değildi. mulder scully'ı öptü dersek o zaman birbirlerini vurduklarınıda kabul etmemiz gerekir. gerekmezmi ? :)
valla bütün bölümleri bilmiyorum ama içinde en az "canlı"nın olduğu bölüm bu bölüm sanırım :))

Gönderen: guzeldere1 Oct-1 5:02 pm

herkes beğenmiş bi tek ben beğenememişim sanırım. bence son derece basit bir bölümdü.alt metin sayısı fazlaydı ve atmosferi hoştu ama o kadar.iyi çekilmiş zayıf bir bölümdü bence...

Gönderen: scully_mania Oct-4 7:27 pm
To: Every day above ground is a good one. (trustno13) (54 of 64)
1380.54 in reply to 1380.1

bi dakkaa bi dakka bi dakkaa!!!!!!!!

the x files tgrtde yayinlaniyo mu???
nasil ne zaman?kaçta?hangi gün?....ne??

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Oct-4 7:49 pm

ehem. sakin..

reply yaptığın mesajın tarihine dikkat etmeni öneririm :) 11/3/2003

hatırlamak istemediğim öyle bir zaman vardı evet.. o zamanlar o kanal vardı evet.. bırrr.. buz kesicem birazdan susaım ben ;)

Gönderen: scully_mania Oct-5 6:07 pm

aman yahuu tarihe bakmayı unutmuşuızzz...pardonnnnn!!!!!ehehhee

hatırladım o vakitler ben de izliyodum lakin daha popomda bezle dolaşiyodum o vakitler (ciddiyim) beni ablam aliştrirmişti hattaa ...o da birinci sınıfta felandı...tabiii bizim için o zamanlar tam bir korku dizisiydi...hakikaten korkuyoduk bayaa..birbirimize sarilip uyuyoduk felan....heyyytt x files ı en erken yaşta tanıyan benim herhal...yıhyıhıhyııyh

Gönderen: idiLL Oct-25 10:56 pm

"aşk köprü kurmaktır. insanlar köprü kuracaklarına duvar ördükleri için yalnız kalırlar"

bu bölümü izlerken bu söz aklımdan çıkmadı benim

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Oct-26 9:31 am

Eeee, Mulder ve Scully'nin ilk elden sorunu da budur zaten..

Çok güzel laf harbiden.. Bi de anlasalar :P Gerçi bu laf geçmedi dimi bölümde, doğru ya..

Neyse, gene de bi anlasalar :PP

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Oct-26 11:32 am

Öeh.

Murat

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Oct-26 2:33 pm

bi kelime çok kısa olmuş be Murat.. :PP
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 4:17 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
From: Every day above ground is a good one. (trustno13) Oct-26 2:57 pm

Öeh öeh.

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Oct-26 3:30 pm

Yani beni bu stresin içinde güldürdün ya Allah ta seni..

nası biliyosa öle yapsın Murat.. ehehuehuehe

From: gizucuk Nov-17 3:21 pm

çok eğlenceli ve kesinlikle sıkıcı bulmadığım bi bölüm oldu.hatta tekrarlarını bile izledim.sonunda mulder'la scully'nin arkasına bakmadan kaçışı çok komikti.

From: trust_fox Nov-27 10:37 pm

gerçekten ilginç bir bölümdü.
Başa dön
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 983

İletiTarih: Cum Ekm 06, 2006 2:03 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bölümü yeni izlemiş bulunmaktayım.(6. sezonun yükleme işlemi tamamlandı birkaç hafta önce, ama altyazı sağolsun anca düzenleyip izleyebildim.okul varken olmuyor).şey.bir şey sorucam.

Alıntı:
Bir de 9. sezonda FOX yetkililerinin hiç beğenmeyip düzeltmeye geri gönderdikleri ve yayın tarihi 3 hafta ertelenen bir bölüm var ki nadını ne ben hatırlayayım, ne de siz hatırlatın...

yazıyor.bu bölüm hangi bölüm acaba?merak ettim de...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Tem 21, 2009 12:19 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
valla bütün bölümleri bilmiyorum ama içinde en az "canlı"nın olduğu bölüm bu bölüm sanırım Smile)

güzel bir tespit tam tamına 4 kişi vardı..
Bölümü beğendim.Korku,komik ve eğlence... bölümü iyi işlemişler.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Pts Haz 16, 2014 11:29 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Noel dönemi çekilmiş "yalnızlık" temalı hafif bir The X Files bölümü How the Ghosts Stole Christmas.

Yine son dönemlerde çok sık kullanılmaya başlanan Mulder - Scully yakınlaşması ön planda. Elbette absürd olaylar, yanlış anlaşılmalar, korkular...

Noel arifesinde perili olduğu iddia edilen Maryland'teki bir köşke gelip araştırma yapmak isteyen Mulder, yanına tam da hediyelerini almış evine gitmeyi planlayan Scully'i takınca olaylar başlıyor. Evde yıllar önce işlenmiş bri çifte intihar vakası ve hayaletler var. Kendini tekrar eden salonlar, kapısı duvarla örülü geçitler, 12'ye gelirken katılmış saat...

Hayaletlerin kahramanlarımızın kişilik yapıları ile ilgili tespitleri oldukça anlamlı elbette...

Eğlenceli ve geyik X Files bölümlerinden hoşlananlar kaçırmamalı.

Dipnot: 6.sezon hayalkırıklığı ile sürüyor ne yazık ki...
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız