X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Six Feet Under (***spoiler***)
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Pts Haz 11, 2007 8:37 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gelecek haftaki bölümü için bir rulo tuvalet kağıdı yanımda hazır bekliycek. Cebimi kapıycam, ev telefonunu fişini çekicem, kapı çalarsa duymayayım diye içerideki odaya gidicem, ışıkları kapıycam, uzanıcam, izliycem ve ağlıycam, ağlıycam, ağlıycam...

Hala şoktayım. bir de ben bu olayı biliyodum yaa.. Bildiğim halde şoktayım..

Acıyor yüreğimin her tarafı. ah be ah be!
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
stalker
Çaylak
Çaylak

İletiler: 83

İletiTarih: Pts Tem 02, 2007 10:49 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
dün gece büyük bir heyecan ve burukluk içindeydim. 1. sezonunu, 2. sezonunu seyrederken netten indirip izleyerek arayı kapattığım, 2. ve 3. sezonu düzenli seyrettiğim, 4. ve 5. sezonlarda aralarda kesintiye uğradığım ama cnbce'ye yine de yetiştiğim, dünyamda kendilerine bir yer edinen sevgili fisher ailesinin dizisi six feet under'la vedalaştık. akşam seyrettikten sonra bir süre dizinin everything ends adlı 2. soundtrack'inden parçalar dinledim, yatamadım, gece bekledim, gece bir kez daha izledim. ağlamadım ama içim buruktu, sabah yine yanımdalardı, şimdi de burdalar.

çok beğenilen, ilk 10'lara giren final gerçekten söylendiği kadar varmış. yemek sahnesi gerçekten hatıralarla, ailenin birbirine olan yakınlığıyla, nate'in sevgiyle hatırlanmasıyla çok içten çok güzel bir görüntüydü. o akşam yemeğinde ben de olmak isterdim. bunun dışında nate'in ölümünden sonra hemen hemen herkesin yaşadığı travmaları atması da sevindiriciydi. david nate'tan sonra çok baskısını hissettiği ölüm korkusunu, kendisini bastırdı. brenda'nın rüyalarında hayallerinde nate'in willa'yı kabullendiğini ve onu hep seveceğini söylemesi de çok sevindiriciydi. bir tek belki ruth'u son ana kadar atlatamamış gördük ki onun ağlamaları kadar içten bir ağlama bilmiyorum bu dizide.

aslında ailenin çabuk atlatması tabii ki beklenemezdi, çünkü ölen kişi son 5 yılda hayatlarına yeniden girip hem kendi hayatını anlamlandırmaya çalışırken ailesini kendi hayatında bir yere koymaya çalışan, eskiden beri çok seven ruth'un iyice bağlandığı, başta neden geldiğini anlamayan ve onu kabullenemeyen david'in onu iyice sevdiği, küçük kız kardeş claire'in onu daha çok tanıyamadığı için kendini kızdığı nate fisher'dı.

dizi biterken new york'a giden claire dışında yüzler daha gülüyordu, durrell ve anthony david ve keith'le iyice bir aile olmuştu. keith son bi kaç sezondur eskiden içinde bulunduğu agresifliği yok etmişti, ki bu yüzden keith'i eskiden pek sevmiyordum ama gittikçe sevmeye başladım. brenda anneliğe iyice alıştı. ben brenda'yı hep sevdim, 2. sezonda önüne gelenle yatmaya başladığı zamanda bile onun nate'le birbirlerine ait olduğunu düşünüyordum. ve zaten 3. sezonda arınmış bir görüntüyle çıkmıştı karşımıza.

bir ailenin özelinde, ölümü, hayatı, hayatı anlamlandırmayı, hayatın anlamsızlaşmasını, acıyı, birliktelikleri, yoğun duyguları gördük bu dizide. ben onları seyretmekten zevk aldım hep. bitişi de elbette üzdü ama rezil bi şekilde bitenlerin ya da bitemeyenlerin arasında en iyisi bu şekilde müthiş bi finalle bitmesiydi. güle güle fisher ailesi.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Tem 02, 2007 11:48 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yakın bir zamanda, şarabımı alacağım, ışıkları kapatıp mumları yakacağım, etrafımda SFU izlemiş insanlar olursa iyi, olmazsa da dert değil, içkimi yudumlayıp finalin son 6 dakikasını tekrar tekrar izleyeceğim. ızledikçe finalin diğer önemli anları gelecek aklıma..

Nate'in Claire'e "Ben de hayatım boyunca hep korktum, 'Yapabilir miyim?' dedim. Bak şimdi neredeyim?" deyişi...

David'in rüyasındaki kırmızı kapüşonlu adama en sonunda karşılık vermesi ve ardından o adamın kendisi olduğunu farkedip O'na sarılması...

Ruth'un Claire'e "git ve hayatını yaşa, kendime bir seçenek sunmadım hayatım boyunca, senin de bunu yapmana izin vermeyeceğim" demesi..

Claire'in ailesine vedası, yola çıktığında ilk anlarda, hıçkırması...

Nate'in aile üyelerine bakıp gülümseyişi...

Sonra gene son 6 dakikaya odaklanacağım. Karakterlerin nasıl öldüklerini izleyeceğim tekrar tekrar, mutlu anlarını izleyeceğim, 100 yaşını devirmiş Claire'in evinin duvarlarındaki resimlere bakacağım, o anılara...

Sonra.. Sia'nın sesi susacak, Breathe Me'nin son 1 dakikası gelecek, gözlerimi kapatıp susacağım... David Nate ile ilgili hatırasını anlattıktan sonra yemek masasının etrafındaki herkes gibi susacağım, sonra kadehimi kaldırıp "Six Feet Under'a" diyeceğim.

Ve... Ölüm anı geldiğinde, Claire gibi güleceğimi umut edeceğim, geride bıraktığım sevdiklerimi hatırlayıp, yaşadığımız mutlulukları hatırlayıp, dolu dolu yaşanmış bir hayatı mutlulukla bitirebilmeyi dileyeceğim..
Başa dön
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Sal Tem 03, 2007 12:40 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
final mavhetti beni. ağırsiklet yumruk yemiş gibi oldum. hele en sondaki "flash forward"lar eşliğinde Clarie'in araba sürüşü muhteşemdi. tv'de izlenen ve eninde sonunda kurgu olan birşeyin insanı bu kadar sarması, bu kadar etkilemesi neye delalet eder bilmem ama Alan Ball'un elini öpmek lazım; adam tv dizisini bir sanat dalı haline getirdi.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Tem 03, 2007 1:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben bu dizinin kurgu fln olduğunu geçtim artık.. Dizi diye küçümsenecek yapıtlar yok değil ama bunun gibi dizilerin gerçek hayattan farkını göremiyorum ben. "Bu benim başıma gelemez artık, yok artık" denilecek sahneler yok mu? Var.. ışte kurgu sadece orada.. Yoksa duygular, sevinçler, acılar.. Ne kadar "sadece bir dizi" dersek diyelim, onlar da bizim gibi insanların elinden çıkıyosa madem, gerçek yanı hep varolacaktır.

SFU ölüm üzerine, yaşam üzerine, hiç kimsenin düşünmek istemediklerini cesurca ortaya koydu.. O nedenle birçok diziden ayrılıyor.. Alan Ball'e ise ne desem az gelir, görsem ayaklarına kapanırımz zati.
Başa dön
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Per Oca 06, 2011 12:55 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Şu anda 3.sezondayım, OZ gibi 5 senelik diziyi psikopata bağladıktan sonra Six Feet Under izlemek ilaç gibi geldi, 5.sezonun finalini iple çekiyorum. Bu diziyi izlememde geçen yıllarda en iyi diziler listesinde yorumlarda bulunan the 8th endless'in etkisiyle başladım, kendisine bir kez daha teşekkür ederim..
Başa dön
Tigh
Çaylak
Çaylak

İletiler: 179

İletiTarih: Cum Oca 07, 2011 5:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
8th endless dünyamızı değiştirdi Razz
Ben de onun yorumuyla Mad Men'e başladım ve hiç pişman olmadım, bilakis çok iyi oldu.

SFU'yu da zamanından CNBC-e'de izlemiştim bölük pörçük, ama çok birşey hatırlayabildiğimi söyleyemeyeceğim. İndirdim ilk üç sezonunu ama son iki sezonu da indirip öyle izliyeyim diyorum.

Şu aralar da 3. kez BSG partisi yapayım dedim kendime, iyi geldi valla Very Happy
Çaylak
Çaylak

İletiler: 109

İletiTarih: Pzr Oca 16, 2011 7:39 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Six Feet Under gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biridir. Tamamen yaşamın içinden. Kategorisinde de tektir zaten...
Tigh
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Per Şub 17, 2011 3:56 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
3. sezonu bitirdim ve kalan iki sezon için biraz ara vermek zorunda kalıyorum.
Dizi çok çok iyi, Alan Ball'un parmağının olduğu bariz, amma velakin bana bu özellikle 3. sezondan daral geldi, Lisa faktörü müdür nedir, öldüğüne sevindim, dizi çok monotonlaştı. Ama ölüsünden hareket kazandı çok şükür. Onun haricinde gerisi çok iyi, sadece umarım 4 ve 5. sezonlarda bu tarz bişey karşıma çıkmaz.
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Şub 17, 2011 4:52 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Lisa deme.. Lisa içimde yaradır Sad çok fena olmuştum ben .. sözlük'te yazdıklarıma bakınca daha da fena hatırladım.. (bikaç gün önce ne alakaysa Six Feet Under başlığını okuyasım gelmişti Confused )

http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=9756105

"Ben bir şans değilim, ben bir insanım.."

Lisa'dan o kadar nefret ediyordum ki anlatamam.. *Oha* diyordum yani, "*oha* bu kadın nası Nate'i kapanına kıstırdı, nası, nası, nası hala birlikteler, neden nedennn!?" şeklinde resmen sinirden tırnak yeme modundaydım.

bu yukardaki cümleyi duyana kadar böyleydim. sonrası fena oldu.. heralde yazdıklarımdan anlamışındır neden fena olduğumu.. Lisa da mutlu olmaya çalışan gariban bir insandı işte.. o kadar önyargılı olduğum için kendimi ayıpladım (tabii bunları düşünürken mütemadiyen ağlıyorum Razz)

3. sezondan sonrası bana daha ağır geldi.. yani izleyeceğin yeni sezonlarla ilgili anca bu kadarını söyleyebiliyorum.

Ama zaten bu dizinin bu olayını seviyordum ben.. acı çektirecek kadar gerçek olabilmesini, daha doğrusu olmasını.. yani gerçek hayatta suratına bakmaya tenezzül etmeyeceğin kişi gelip sana hayatının dersini verebilir rahatlıkla.. ya ne diyim işte, dizi diyemem ben SFU'a..

Herkes teşkür etmiş ben de teşkür ediyim Murat'a (the 8th endless).. Benim de izlemeye başlama sebebimdir kendisi Very Happy Kabul etmem gerekir önceden *öylesine* izliyordum. 3. sezon ve sonrasında müptelası olmuştum ben.. son sezon sonlara yaklaştıkça her bölümde ağladım diyebilirim ..
Başa dön
Tigh
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Cum Şub 18, 2011 5:29 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
Lisa deme.. Lisa içimde yaradır Sad çok fena olmuştum ben .. sözlük'te yazdıklarıma bakınca daha da fena hatırladım.. (bikaç gün önce ne alakaysa Six Feet Under başlığını okuyasım gelmişti Confused )

"Ben bir şans değilim, ben bir insanım.."

Yine de Nate'in kendini bilmez hödüklüğü yüzünden Lisa'ya bakışım değişemeyecek, daha sempatiyle bakamayacağım. Zira 3. sezonu öf pöf yüzünden izleme sebebimdir kendisi. Öldü ve rahatladım, hatta keşke ölüşünü de uzatmasalarmış.
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Cmt Nis 23, 2011 2:20 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ve bitirdim.

Ama ben benden gitti, ulan insanın bu kadar gözünden yaş süzülür mü? Asmalı Konak'ın son bölümünü izleyen

ablalalra döndüm yeminlen. Bu son bölüm çok dokundu bana, neden bilmiyorum da.

Genelde, 3. sezonda yaşadığım Lisa kabusundan sonra 4 ve 5 iyi geldi ne yalan söyliyim. Ama şu iki sezonu da

burada yazıp toparlayamam ki. Yani demek istediğim konuları anlatıp üzerine konuşmak değil, onu zaten

izleyenler biliyor, demek istediğim bende yarattığı huşu ve hezeyanı buraya dökemem heralde.

Ama en büyük favorilerim arasında ilk üçte yerini almıştır, türünde de favorimdi,r o kesin, benzeri gelmez

heralde çomk uzun süre.

Niye bittin ulan!!!
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Sal Eyl 27, 2011 11:26 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
İlk sezonunu uzatmalı, kalan sezonlarını ise 1 ayda bitirdiğim SFU adına birkaç cümle yazmazsam olmaz. Finali bitireli bir saat kadar oldu ve 2 gündür kendimi deli gibi sıkmaktaydım, ağlayıp zırlamamak için.

Öncelikle, son 3 bölümde insanı yerden yere vurmuş bir dizi olarak hatırlayacağım kendisini. Sonrasında ise teker teker düşüneceğim hepsini, tekrardan. Çünkü finali hazmetmek kolay değil. Bitmiş olmasını kabullenebilmek kolay değil.

Hakkında söylenmiş ve söylenecek çok şey var aslında. Şu an için sadece kısıtlı yorumlarımı yapabileceğim. Claire.. Dizinin kendime en yakın hissettiğim ve bir o kadar da en ilginç karakteri belki de. Gelişimini adım adım izledik. "2085" sürprizini çok önceden biliyor olsam da yine de dumur oldum. Claire adına muhteşem bir finaldi.

Nate hakkında söylenecek çok şey var aslında. Hiçbir zaman favorim olmadı. Hiçbir zaman kendisini onaylamadım. Ama öldüğünde en az tüm sevenleri kadar üzüldüm.Ne olursa olsun, hayata bakış açısıyla, sözleriyle izlenilesi bir karakterdi.

Ve Ruth. Dizinin belki de en gerçekçi karakteri. Dizi boyunca onla ağlayıp, onla gülmüşümdür. Bir anne karakteri en fazla bu kadar sağlam oynanabilirdi. Finale kadar hiç huzura eremiyeceğini düşünmüştüm. Neyse ki, az da olsa mutlu bi son görmüş olduk.

Her karakter hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki. Şu an finalin etkisiyle toparlayabilmem mümkün değil. SFU en iyiler listemde ilk sıralara yerleşti bile. Yine de bir daha, uzun bir süre izleyemem muhtemelen. Ama dizinin verdikleri uzun bir süre idare edecektir. Bir yandan bitmiş olmasına üzgünüm, diğer yandan da iyi ki 5.sezonda bitmiş diyorum.

Son olarak, yorumlara baktığımda gördüm ki çoğu kişi SFU'dan sonra izlenecek hiçbir dizinin aynı tadı veremeyeceğini, söylemiş. Buna kısmen katılsam da sağlam birkaç diziyi (BSG gibi) önceden izlemiş olmama seviniyorum. Böyle bir karşılaştırmaya gitmeme gerek yok en azından.

Final cidden insanı alt üst edecek gibiydi. O yüzden diziye veda etmek biraz olsun rahatlattı beni.
CGBS
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 346

İletiTarih: Cum Ekm 19, 2012 9:17 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ilk bölümü on ay önce seyrettim ve sıkıldım. ama iki hafta önce ikinci bölümü açıp diğer bölümleri seyretmeye başladım ve şu an ikinci sezonu bitirdim. buradaki yorumlardan dolayı hep aklımın bir köşesindeydi. tam zamanında izlemeye başlamışım diye düşünüyorum.
en yakın zamanda soundtrackleri indirip dinleyeceğim...
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3
3. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız