X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
New Amsterdam

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 2:46 am    Post subject: New Amsterdam Reply with quote
Arkadaslar dun aksam Fox Channel'da New Amsterdam dizisi basladi. Ilk bolumunu izledim. Oldukca ilginc ve stilize. Konu ve karakter Angel'a cok benziyor bunu soyleyeyim. Hatta basrol oyuncusu surat tipi ve kiyafetleri ile Angel'i aratmiyor da degil. Ne var ki bu benzerlik hic kopya cekilmis gibi durmuyor.. New Amsterdam'in kendine ozgu karanlik bir stili var. Joss Whedon'un Buffyverse'inde oldugu gibi "yeniyetmelik" veya "absurd bayat espiriler , sakalar" yok. Asiri fantastik ogeler de yok. Ana karakterimiz John Amsterdam'in arasira durumun ironisine yonelik ayaklari yere basan hafif bir kara mizah anlayisi var o kadar. Onun haricinde olmasi gerektigi gibi karanlik gercekci ve ciddi...

Dizinin bas karakteri John Amsterdam adli New York Polis Teskilatinda calisan bir cinayet masasi dedektifi. On parmaginda on marifet olan bu arkadasin bu kadar becerikli olmasinin bir sebebi var. John Amsterdam olumsuz. Hayir vampir filan degil. Sadece olumsuz bir turlu yaslanmiyor veya baska sekilde mefta olmuyor. Asagi yukari da 400 yasinda filan ! Nedeni ise ta 1620 yilinda Hollandali gocmenlerin bugunku Manhattan adasina cikip Amerika kitasindaki ilk kolonilerden birini kurduklari gune kadar uzaniyor ( koloniye "New Amsterdam" adini vermisler. Bugunku New York ) Hollandalilar karaya cikar cikmaz yerli kizilderililerin hepsini soyle bir kilictan geciriyorlar. Kolonicilerden biri olan John gordugu vahsete dayanamayip kizilderili bir kadinin hayatini kurtariyor bu arada da olduruluyor. Ne var ki kizilderililer buyu/hokus pokus artik nederseniz iste John'un bedenini tekrar diriltiyorlar ve bundan sonra ona hicbir sekilde yaslanmayacagini veya olmeyecegini soyluyorlar. Ta ki "ruh ikizini" bulana dek. Yani gercek askini bulana kadar o zaman buyu bozulacak ve John normal bir insan gibi olumlu hale gelecek. John artik bu kadar uzun yasamaktan biktigi icin bir yandan gercek aski ararken bir yandan da gercekten olumle yuzyuze gelebilecegi en karanlik cinayet davalari ile ilgileniyor. O zamandan beri de ilk adi New Amsterdam olan New York'ta...

Iste boyle. Pilot bolumu oldukca ilgincti. Basrol oyuncusu Danimarkali aktor Nicholaj-Coster Waldau ( ingilizceyi su gibi konusuyor o ayri ) gercekten iyi bir performans sergiliyor ( kendisini daha once "Kara Sahin Dustu" ve "Enigma" gibi filmlerden hatirliyorum ) Ilgilenenlere duyurulur.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 4:29 am    Post subject: Reply with quote
ben bu diziyi unutmutum yaaa. hatrlattn iyi oldu Can Smile iptal edildiini dnmtm valla grev falan teranesine..

Akas Angel kopyas olarak Moonlight' grdmden, bu dizinin daha fazla gelecek vadedeceini dnyodum. ilk izlenimlerinden yola karak hakl kacam dnyorum. du bakalm bi ara izlemeye alcam Wink
Back to top
View user's profile Send private message
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 5:27 am    Post subject: Reply with quote
bu diziyi ben de mi izlesem acaba? Bu arada bahsettigin ABD'nin FOX kanali, degil mi? TR'deki degil?
Moonlight zaten Abgel'dan bir spin-off dizi, degil mi? O kiz polis Angel'da da yok muydu? Angel'in pesine dusmustu yanlis hatirlamadiysam.
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 6:45 am    Post subject: Reply with quote
Yok Moonlight spinoff deil, o kz da Angel'da yoktu bildiim kadaryla. Evet ABD'deki FOX kanalndan bahsediyo Can
Back to top
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 11:04 am    Post subject: Reply with quote
peki yav rukish, Angel'da bir polis kiz vardi ya ama. Babasi mi ne vampirler tarafindan mi oldurulmustu de, Angel bir vakada veya birkac vakada ona yardim etmisti. O kiza cok benziyor bu karakter. Simdi bu Moonlight'daki bu aktrisin IMDB'de filmografisine baktim da, Angel'dan bahsedilmiyor bile. O kimdi peki yav? Kafama takildi simdi. Nasil da emindim o diye!
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 6:29 pm    Post subject: Reply with quote
Elizabeth Rohm olmas lazm onun nci'cim Smile
Back to top
Maybe there is hope
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 2:51 am    Post subject: Reply with quote
bende bu diziye balym diyorum
sonuta fazlasyla dizi eksiklii ekiyorum ya
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 4:38 am    Post subject: Reply with quote
lk blm itibariyle baarl diyebilirim, geri lmszlk konusunu bizim Ajdar'la ileseler yine baarl bulabilecek bir insanm Smile

lgimi eken tabi ki John Amsterdam karakteri oldu. Nicholaj-Coster Waldau'nun oyunculuunu akas ok beendim. lmszln getirdii yalnzlk ve sknty iine atan, yaad yzyllarn getirdii birikimi ukala ve cool olmak yerine trivia (genel kltr m demeli) tadnda paylayor olmas ve her daim sakin, sessiz olmas ok houma gitti. bakasnn elinde hakikaten sulu zrtlak ok eyler grdm geirdim ben tamam m adamm tarz sertlik, maoluk ve zorlama karizmaya bulanan yapay bir karaktere dnme potansiyeli var nk ana karakterin.
Onun dnda dizi son dnemin klielerini barndrmyor deil. nedir? bir cinayet dedektifidir karakterimiz, yanna en bata pek holamayaca biri atanr(tercihen kadn, burda da olduu gibi) ama anlamaya balarlar, hatta ak bile olabilirler kim bilir? New Amsterdam'de malesef bunlar var ama bu klielerin tesine geebilirseniz karakterler asndan ilgin bir dizi olma ihtimali var.
Amsterdam ve arkadalaryla olan ilikileri bana nedense Sandman izgi romanlarndaki bir dier lmsz karakter Hob Gadling'i hatrlatt. ahsi fikrim eer dizi bu cinayet hikayelerini arka plana atp da karakterlere arlk veren bir dizi olmay seerse daha gzel olur. Yok eer yle yapmazsa, bu lmszlk olay arka planda kalr, dizi sradanlar ve unutulup gider. Zaten daha yaynlanmadan iptal edilmesi sz konusuydu(ve hatta yle oldu diye biliyordum ben, o yzden unuttuk), FOX hi gznn yana bakmaz valla Amsterdam'in.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Maybe there is hope
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sun Mar 16, 2008 1:24 am    Post subject: Reply with quote
izledim izledim ve izledim
3 blm izledim ve beendim ya
Geri tek kt yan adam Angel a benziyor, angel zletiyor ama napalm artk..
iidir iii yeni dizi sonuta.taze kan

adama verilen hediye sper biey ya bi bakmada kt ama bende isterdim, ruh ikizini bulana kadar hi yalanmamak, sonra da seni yalandracak insan bulmak...

umarm kaldrmazlar
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue May 13, 2008 2:56 pm    Post subject: Reply with quote
8 blml 1. sezonundan sonra Fox, 2. sezon olmayacan aklayarak diziyi iptal etmitir.

Artk resmen seri dizi katili ilan ediyorum kendimi...lost, bsg ve house 4'er sezondur bana nasl dayanyorlar hayret. hatta xf nasl 9 sezon srd, inanlmaz.
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue May 13, 2008 3:29 pm    Post subject: Reply with quote
Vallahi dizi katilliinde FOX ile ak atamazsn bence Razz

O deil o kadar da merak ettiydim. Hala izleyesim var aman yaaa
Back to top
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue Jan 03, 2012 8:24 pm    Post subject: Reply with quote
vay be,bizim lmsz john amsterdam, imdi koskoca Jaime Lannister.

bi de Nicholaj-Coster Waldau'ya 2011'in byk kefi falan diyolar. p... tercihler insan nerelere getiriyor. iyi bir ajans, iyi bir menejer, iyi bir proje ve iyi bir teklif, "and the rest is history..."
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum