X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Sanctuary

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 8:48 pm    Post subject: Sanctuary Reply with quote
Birka balkta ad gemekle beraber kendisine ait bir balk olmadn farkettim Sanctuary'nin.u aralar hastas olduumdan ve dizi tam da 2.sezona girdiinden bir bal haketmi gibi geldi bana.

ncelikle bir vikipedia zeti vereyim:

Dr. Helen Magnus Victoria Dneminde Royal College'e girebilen ilk kadndr. Babas zamannn aykr doktorlarndan Gregory Magnus, oumuz iin canavar olarak grlen, ama onun insan evriminin bir sonraki halkas diye grd canllar iin bir snak yaratr. Ve bu srrn kzyla paylar. Dr. Helen Magnus, nianls olan John Druitt'in ayn zamanda tedavisiyle de ilgilenmektedir. Onun Karndeen Jack olduunu rendiinde, ondan vazgemek istemez, ama yapabilecei fazla birey de yoktur. Bu olaylarn stnden yaklak 130 yl getikten sonra, yalnzlktan kurtulmak iin, John Druitt'ten kendisine kalan tek ey olduunu dnd donmu spermleri kullanarak bir kz ocuu dnyaya getirir: Ashley Magnus. Ashley, hem kz, hem dostu, hem de "Snak"taki en byk yardmcsdr artk. Elbette ona babasndan sz edemeyecektir. Ama asl srprizi, John Druitt'in uzay bkerek zamanda yolculuk yaptn rendiinde yaar. Her dnemde kendisine yardmclar bulmu olan Dr. Magnusun bu dnem iin setii kii, baarl bir tp doktoru olma yolunda ilerleyen Dr. Will Zimmerman'dr. Dr. Will Zimmerman ilk nce inanmak istemese de, grdklerinden sonra yapacak bir eyi yoktur: Bu dnyada bizimle birlikte ama bizden saklanarak yaayan, bazlar dost, bazlar ise dman baka yaratklar da vardr. Artk 157 yanda olan Dr. Magnus ekibini tamamlamtr.

Dizinin gidiat genel olarak "normal ve anormal" canllar arasndaki ayrmla ileniyor.Bu anlamda biraz X-Files'n stand alone blmlerini andrmakta.Hatta okuduum yorumlarda XF-Buffy karm bir dizi olarak gsterilmi Sanctuary.

Bir dier gzel yan ise her blmde mutlaka bilim tarihinden tandmz isimlere gndermeler olmas.Benim zellikle hayran olduum Nikola Tesla da dizide yer almakta.Hem de yar vampir olarak:) Bunlara ek olarak Edison,Watson ve Einstein'a da bir sr gnderme mevcut.

Sanctuary neredeyse tamamen yeil ekran tekniiyle yaplan bir dizi.O yzden karakterler dnda tm arka plan efekt olarak izlemek, bata garip geliyor.Sonrasnda ise mthi bir havas olduunu kefediyoruz dizinin.Yani zaten Sanctuary'nin ekicilii de -gotik havasnn yansra- bu dijital ortam bana kalrsa.

Oyunculuklara da diyecek szm yok.Amanda Tapping'i Stargate'te izleyen herkes seviyordur zaten.Burada ise ok farkl bir karakter,hem tip hem kiilik olarak.Ayrca bana m yle geldi bilmiyorum ama oyunculukla ok ilerlemi kendisi.

Diziyle ilgili dlecek ok dipnot var aslnda.evirilerde bile her blm iin mutlaka upuzun notlar var.

zleyen var mdr bilemiyorum ama kesinlikle tavsiye etmekteyim.
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 1:06 am    Post subject: Reply with quote
Balarn izledim ama ok basit bulduumdan brakmtm. nci ile tartmtk sanrm Yeni Diziler balnda...

Tekrar baksam m bakmasam m diye dnyodum ne zamandr, frsat bulursam bakaym bari, ama pek umutlu deilim saracandan.
Back to top
View user's profile Send private message
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 1:48 am    Post subject: Reply with quote
Ayn ekilde ilk 4-5 blm beni de sarmamt ama devam etme gerei duydum,iyi ki de duymuum.Sonrasnda alyor dizi zaten.zellikle Tesla geldikten sonra.Bu da 1.sezon 7.blme denk dmekte.Eer 7 ve sonrasna kadar gelip de braktysan, demektir ki dizi seni sarmayacaktr :)Ama bence son blmler izlenmeden karar verilmemeli.Zaten 2.sezon ok daha bomba balad.Gerilimli bir hal ald her ey.O yzden devam et derim Ruki.
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 2:12 am    Post subject: Reply with quote
Akcas konu ok ilgin geldi. Grne gre viktoryen edebiyata olsun, tarihi kiiliklere olsun birok referans var dizide; Magnus soyad bile X-Men'e bir gnderme gibi geldi bana. Byle bir dizinin varln ilk kez duymu olmam artc.Bu kadar karmak ve zengin arkaplan ancak bir ngiliz dizisinde olur? Yanlyor muyum yoksa gerekten de ingiliz dizisi mi Sanctuary? Umarm yledir Smile
Back to top
View user's profile Send private message
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 9:59 am    Post subject: Reply with quote
isatay wrote:
Akcas konu ok ilgin geldi. Grne gre viktoryen edebiyata olsun, tarihi kiiliklere olsun birok referans var dizide; Magnus soyad bile X-Men'e bir gnderme gibi geldi bana. Byle bir dizinin varln ilk kez duymu olmam artc.Bu kadar karmak ve zengin arkaplan ancak bir ngiliz dizisinde olur? Yanlyor muyum yoksa gerekten de ingiliz dizisi mi Sanctuary? Umarm yledir Smile

Kanada diyelim Smile Zaten dizide british aksan olan tek kii de Magnus.Amanda Tapping bu kez kendi aksanyla konumakta,diziye uygun olmas asndan sanrm.
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum