X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
1X07 : Ice

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Trust No One - Sezon 1
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Pzr Nis 17, 2005 4:53 pm    İleti konusu: 1X07 : Ice Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/12/2004 9:59 am

ışteee iştee, pek çok insanı XF hayranı yapan, en bi güzel en bi x-files stand alone bölümü. David Duchvny'nin de kişisel favori bölümüymüş. "First episode that really rocked" demiş. Uzaylı solucanlar harbi tırsınçtılar. ve ciddi anlamda aşırı dozda paranoya mevcut. kesinlikle kaçırılmamalı!

Murat

Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/15/2004 1:35 am

vay ki vay, oy ki oy demek istiyorum. nasıl aşmış bir bölümdür bu böyle. ve hatta kafamda tüm sezonları şööyle kısaca analiz ettiğimde ice tadında bir başka bölüm olduğunu hatırlamıyorum. tamam bir sürü süper ötesi stand-alone var ama ice kesinlikle yeri apayrı bir bölüm. bir efsane, bir kilometre taşı.

Ama gecenin sürprizi Xander Berkeley oldu!!! Yani 242ün George Mason'u meğersem X-Files'ın en nadide bölümünde Hodge karakterini canlandırmış! pek bi şaşırdım, pek bi sevindim.

Mulder-Scully ilişkisi ilk defa burada ciddi olarak sınanıyor. özellikle mulder'ın, walkmanci elemanı dolapta bulduğu sahnede scully'le birbirlerine silahları çekik halde bağırmaları beni nasıl gerdi anlatamam. mükemmel bir sahne. dedim ya bunun gibisi artık yok.
Scully ilk defa kayıtsız şartsız kabul ediyor ve fakat yine de Mulder'ı dizginlemek durumunda kaldı zira adam yine kendinden geçip heylöylöy ilim irfan uğruna solucanları öldürmeyelim ebemize yeltenmeye devam etsinler moduna girdi. kadına son solucanı yerleştirmeye çalışırken Scully'Nin "mulder bundan başka solucan yok" demesi sanırım yine yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin ama kanıtlar gidiyor anlamındaydı.
atmosferi, yarattığı gerilim ve heyecan korkusu, tüm oyuncuların (itoş dahil) üstün performansı Ice'ı klasiklerin klasiği yapıyor gözümde.
On üstünden on yüz bin milyon.

Gönderen: TheMartyr 4/15/2004 7:53 am

Bölümü karıştırmıyorsam eğer bana hep the thing adlı filmi anımsatmış bölüm.

Gönderen: ufoozgur 4/15/2004 2:39 pm

bi X files bölümünde bu kadar gerildiğimi hatırlamıyorum... the thing'den baya etkilenmiş gibi gözüküo... bu solucanların FTF de kutuptaki UFO'yla bi ilgisi var mı acaba??

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 4/15/2004 3:27 pm

Zaten Thing'den esinlenilmiş , hatta bunu bilmedikleriniz köşesine de koydum sitede, hani bi ara okursanız :)

Off offff, harika bi bölüm ama, Thing'e benziyo benzemesine ama ciddi farkları var, bi kere kısacık sürede öle bi iş becermişler ki, takdir etmiycen de napıcan? Hem Thing olayın Mulder cephesinden görünen yönüne hiç değinmemişti. Scully ile ciddi bi tartışmaya tutuştukları o yer harikaydı bence :). Mulder o kurtcuğu yok etme taraftarı değilken, binlerce yıl öncesinden beri canlı kalmış bu dünya dışı varlığın kanıt olma özelliğini de düşünüyor.

Bence Mulder?ın mantığı da Scully?ninki kadar güçlüydü. Scully daha gerçekçi bir yaklaşım sergilese de, Mulder?ın kurtçuğu zararsız hale getirmenin, ileride böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında işe yarayacağını düşünmesi de baya mantıklıydı. Ama diyorum ya, bu düşüncenin temelinde, solucanın dünya dışından olması ihtimalinin yüksekliği var. Mulder aslında o kurtçuğun kanıt olarak değerini biliyor ve elinden kaçırmak istemiyor. Ama her zaman Mulder?a, bu bölümün sonunda yaptığı gibi saygı duyacağım bir durum vardır ki, insan hayatını hiçe sayacak kadar kendini olaya kaptırmıyor. Ne kadar tartışmalarında paranormal ve UFO?lar dışındaki konularda duyarsız gibi görünse de önceliklerini çok iyi belirleyip, durumun en can alıcı noktasında doğru olanı yapmayı beceriyor. Scully Da Silva?ya aşıladıkları solucanın sonuncusu olduğunu söylediğinde hemen hiç duraksamadan Hodge?a devam etmesini söylüyor.

Scully?nin orada, solucanın sonuncu olduğunu hatırlatmasındaki espriyi iyi anlamamız gerektiği kanaatindeyim. Bunu söyleyen Scully, bir gün önce (öyle olması lazım değil mi?) Mulder?la o solucan hakkında didişen ve çizginin neresinde durduğu belli olan Scully.. Ama Mulder?ın düşüncesinin de *haklı* bir yanı olduğunu düşünmese, böyle bir cümle, hem de son anda Scully?nin ağzından çıkmazdı diyorum.. Bir de işin şu kısmı var ki, Mulder?ı denemek için mi böyle bir laf ediyor acaba diye düşünüyorum. Mulder için önemli olanın o solucanın canlı olması olduğu gerçeğini bilerek böyle bir lafı ediyor sonuçta… Ama çok iyi bildiği bir şey olmasa Mulder?a o cümleyi sarf etmezdi diyorum, yukarıda söylediklerimi hatırlayın, Mulder?ın önceliklerini belirlemesiyle ilgili bir şey bu, Scully bu konuda ortağının ne diyeceğinden emin bir halde bu lafı etmiyor mu sizce de.. Ahah! Nereye geliyoruz, Güven, güven güven… :P… Tabi sadece burada değil.. Mulder2ı kilitledikten sonra da Scully diğerlerine karşı ortağını koruyan bir tavır sergiliyor ki bravo dedirtiyor adama :PP

Hah tabi bi de Mulder?ı kilitlemeden öncesi var ki X files tarihinde bi daha n.h göreceğimiz ve görmemekten de mutluluk duyacağımız bi olay var burada, Mulder ve Scully birbirlerine silah çekiyolar aman Allah?ımmm!! Off yaa nası bi sahnedir orası, nası bi oyuncluktur ordakiiii.. ikisinin de suratındaki ifadeden böyle kötü bir durumun ortasında olmaktan duydukları rahatsızlık nasıl belli oluyor. Tamam Mulder tamamıyla agresif yönünü sergiliyor, ense kontrolü öncesinde Scully?ye söylediklerini hatırlayın, “onlara güvenmek istemiyorum, sana güvenmek istiyorum!”, bu nedenle Scully?nin kendisine silah doğrultmasına böyle tepki veriyor. ıkisi *ortak* kimliği altında Icy Cape?te bulunuyorlar, ortak olarak ne kadar ayrı düşseler de bir yerde aynı çizgide olmaları gerektiğini düşünüyor sanırım.

Bu sadece grubun geri kalanı söz konusu olduğunda önemli, aralarında bir güven eksikliği varsa bile diğerlerine aksettirilmemeli, çünkü grup üzerinde bir etkileri var, büyük ihtimalle Hodge ve Da Silva?nın böyle bir ortamda yanlış kararlar alabileceklerini düşündüğünden Scully ile aralarında sağlam bir ilişki olduğunu diğerlerine göstermeleri gerektiğini hissedior.. Ve Scully?nin ona silah çekmesi önceki gün didişmeleriyle patlak veren imaj zedelenmesini bir üst noktaya çıkarıyor, artık geri dönüş olmadığını anladığında da silahını indiriyor zaten... “Burada senden daha güvendeyim” derken yaptığına ne kadar içerlediği her halinden belli ama bir yandan da Scully?nin artık *yalnız* olduğunun altını çok iyi çiziyor. ışte bu, asıl istemediği şey, çünkü özellikle Hodge?un ne kadar dişli olduğunun farkında, Da Silva?yı etkisi altına alabilecek bir kapasitesi var adamın… Scully en ufak bir tartışmada 2?ye 1 kalarak durumun aleyhlerine işlemesine neden olabilir hiç istemediği halde…Her neyse durum daha da büyümediği için ikisi de şanslıymış diyelim :P

Ama Scully de Mulder?ın agresif halinden işkillenerek (Bölümün başında çok iyi gördüğümüz gibi, video görüntülerini izlerken “We?re not who we are!” lafını duyduğunda nasıl gerildiğini hatırlayın!) tam da kendisinden beklendiği gibi bir çıkış yapıyor, Mulder?a silah doğrultmaktan nefret ettiği onun da her halinden belli ama ya Mulder, Mulder değilse? Tek istediği bir onay, tek istediği Mulder?ın ensesini muayene edip infekte olmadığını anlamak, ama Mulder ona bunu vermiyor. O, Scully?nin ortağı olarak böyle bir şey yapmasından rahatsız olduğu için bu tutum içine giriyor tabii.. Ama Scully “olduğun kişi olmayabilirsin” dediğinde, yapabileceği bir şey olmadığının, o an için yapabileceği bişi olmadığının farkına vararak silahını indiriyor. Ve Scully?nin istediğini gene vermeyerek, ense kontrolü yaptırmak yerine kilitlenmeyi yeğliyor. Belki bu hareket, Scully?nin Mulder?ın söylediklerinde haklı olduğunu düşünmesine neden oluyor. Daha önceden düşünseydi zaten silahını indirmiş olurdu değil mi?

Scully?nin buradan sonra yaptıkları önemli aslında, Mulder?ın üzerine kapıyı kilitlediğinde ifadesinde bir kararsızlık sezinliyorsunuz. Bir pişmanlık var belki de.. Ama yapılması gerekenin de farkında, sonuçta Mulder da elle tutulur bir kanıt vermiyor, eğer kapatıldığı odada Mulder Scully?ye kendisini muayene etmesi için izin vermeseydi Scully onu orda bırakmakta tereddüt etmeyecekti başka bir kanıt bulana dek. Bilim kadını havaları işte napalım :P… Mulder?ın söylediklerinde haklı olabileceği gerçeğine göre hareket ediyor buradan sonra ama, demek ki kuşkuları var… Madem Mulder?dan istediğini alamıyor, zanlının Mulder olduğunu düşünmektense , başka alternatifleri gözden geçiriyor ve Mulder söz konusu olduğunda diğerlerine karşı onu savunuyor. Böyle olmasaydı büyük ihtimalle Da Silva hepsinin sonunu hazırlardı heralde.. Neyse ki, Mulder?a solucanı aşılamadan önce, onunla konuşmak sitiyor yoksa ayvayı yemişlerdi valla :P..

Ama şu da var, bakın silah çekmesini bile geçiyorum da..
MULDER: It?s still there, Scully. 200,000 years down in the ice.
SCULLY: Leave it there...
Yok abi, bu lafı tasvip etmiyorum, bırak Mulder, bırak git başka şeylerle uğraş der gibi ne o öle??? Neden orada bırakıyosun ki? Artık bu solucanın yapabileceklerini ve nasıl önlenebileceğini biliyorken neden böyle bir laf ediyosun ki? Her şey yakılıp yıkılıyo arkanızdan, belli ki Mulder?ın söylediklerinde gerçeklik payı var,buna sen de inanıyosun amonyak muhabbeti fln var ortada, neden bunun ispatına yönelik bişiler yapmak yerine “orada bırak” ??? Her neyse daha neler görcek Scully, bunun etkisi vardır heralde diyorum geçiyorum ama bozuldum yane.

Eh artık ense kontrolü sahnesine de ufacıktan gönderme yapiim bi de :D. Shipper insan bunu geçmez! Geçerse olmas! Shipper olmayan insan bile orda çakan kıvılcımları görebilir aslında.. Hatta belki bu sahne birilerini shipper bilem yapmıştır ha? Var mı öleleri burada acep? Eheheh… Severim, sayarım, vay anasını derim valla. :PPP. Ama o gerilim de farklıdır hani, shippy?liğini hade benim gibiler gündeme getirsin getirmesine de, Scully tam dışarı çıkacakken Mulder?ın kolundan yakalaması ilk izleyeni hoplatacak bi yerdir. Aynı şekilde Mulder?ın infekte olmadığını anlayan Scully?nin gülümsemesi de süper bi yerdir. Ah ahh.. Mulder da manyak kontrol eder hani Scully?nin ensesini, “ah ulen az hayvan deilsin sen Mulder” dedirtir adama yani :DDDDDDDDDD

Ehehe.. Yazdım dimi gene.. :P. Yazarım ben.. Okuyana Allah klaylık versin ne diyim :PPPP

Gönderen: SpookyspookX 4/15/2004 9:26 pm

Kesinlikle katılıyorum ruki.Scully'nin ettiği laf kesinlikle insana "Nassı yaaa?" dedirten bi durum!Üstelik Scully'e hiç yakışmayan bir laf!Ama dediğin gibi daha çook sular akacak..:)

Ve ewt O kontrol bölümü gözden kaçmaz kaçamaz!:)

Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/15/2004 11:26 pm

kişisel kapris notu: kardeşim şu mesajları gündüz yazın, şirkette yapacak iş yok kaç gündür, ordan yazmak daha heyecanlı ve güzel oluyo. eheh

şimdi efendim, yorumlar gayet güzel hoş. lakin kutupların çatışması var burada, yine mulder-scully tartışması yapıcam e kardeşim shipperlar da bu muhabbeti etmekten usanmadıklarından dizi ve bölüm güme gidiyo olmaz ki.

Allooo?? Scully bu bölümde yaşadığı hiç bir şeyi inkar etmiyo ki? neyin tartışmasını yapıosunuz?

"Ama her zaman Mulder?a, bu bölümün sonunda yaptığı gibi saygı duyacağım bir durum vardır ki, insan hayatını hiçe sayacak kadar kendini olaya kaptırmıyor."
sayalım: samantha mulder, teena mulder, bill mulder, melissa scully ve daha niceleri. adam aile katili yahu. ki kaç defa kendisi ölümden döndü, scully'yi ölümün pençesine attı (gerçi Scully'ye koymaz ama o ayrı)

gelelim son solucan meselesine. Tamam Mulder'ın kahramanca ne pahasına olursa olsun DaSilva'yı kurtarma çabası takdir edilesi bir şey, ve Scully tabi ki buna kayıtsız kalamaz ne de olsa o da bir doktor. Ama son çare olarak görülen solucanın, yüzbinlerce yıl buzların arasında canlı kalması ve yapısının bu dünyaya ait olmadığı apaçık ortadayken, ve içinde bulundukları durum bariz bir şekilde x dosyasıyken, Scully'nin ellerindeki tek ve son kanıtın az sonra yok olacağını söylemesi son derece normaldir, doğaldır. Scully'nin beyninin çalıştırması için Mulder'ın haklı olduğuna inanmasına gerek yoktur. Hem her şeyi geçtim, scully olayın kozmolojik özelliğini geçti diyelim, bu solucan o ana kadar göstermiştir ki önceki ekipten herkesi harcamış, burda da bir adamı öldürmüştü; bir köpeği de neredeyse aynı sonla başbaşa bırakmak üzereydi. bu yüzden o solucan Scully'nin -*bağnaz*diyelim- sistemine göre de bir kanıttır.
Bir de lütfen Mulder'ı neresini neden denemek zorunda hissetsin kendini? Dediğim gibi hiç bir şeyi inkar etmemeiş, mulder ne yaşadıysa aynısını o da yaşamıştır alaska'da. herkesin birbirine potansiyel katil gözüyle baktığı böyle bir ortamda Scully'nin durup "lan dur ben bi laf atıyım ortaya bakalım Mulder'ı kekleyecek miyim, Blevins prim verir belki" diye düşüneceğini hiç sanmıyorum.
şunu da altını çizerek belirteyim: Mulder'a bencil derken, ben hiç bir zaman aralarındaki güven sorununu güvensizlik olarak göstermedim, göstermemeye çalıştım. Mulder ve Scully'nin aralarında ne varsa hepsinin güvene dayandığı apaçık ortadadır. benim anlatmak istediğim Mulder'ın bu güveni kulanması, sömürmesi, suistimal etmesidir. O yüzden de bencildir.

X-Files tarihinde Mulder ve Scully birbirlerine silah doğrultmamışlardır ama biri silahsızken diğerinin ona silah çektiği hatta vurup yaraladığı çok görülmüştür. anasazi wetwired pusher ilk aklıma gelen bölümler. yine de konumuz bu değil. Mulder ve Scully'nin ilk güven sınavından geçtiği sahneden bahsedeyim biraz da.
Bölüm boyunca en sakin kişinin Scully olduğunu görüyoruz. Bu onun paranoyak olmadığını veya korkmadığını göstermiyor tabiki, kapısına çekmeceliği çeken birinden bahsediyoruz. Bu Scully'nin çok büyük bir özelliği. Duygularını çok güzel saklayabiliyor. Karşı tarafa hiç yansıtmıyor. ışte bu yüzden de Scully'nin duygusal sahneleri Mulder'ınkinden daha çok koyar her zaman, o sınırını aşmıştır çünkü, son damla bardaktan süzülerek yere düşmektedir, göz yaşı olarak.
Neyse ne diyodum? Hah, Scully en sakinleriydi ve Mulder'da kendini kaybedince olayları daha da kötü hale getirmemek için, oluşan saf güvensizlik ortamında yapılabilecek en doğru şeyi yapıyor ve oy birliğine saygı duyarak Mulder'ı mini karantinaya alıyor. Mulder'sa olgunluğunu yitirmiş durumda, hala daha Scully'nin bunu neden yaptığını anlayamıyor ve surat yapıyor. paranoyaya paranoyayla, güvensizliğe güvensizlikle cevap vermeye devam ediyor ve Scully'yi suçlarcasına "burda senden daha güvendeyim" diyebiliyor. Mulder yine bencil, yine sadece kendinin haklı olduğunu düşünüyor. Tamam Scully'de bunun farkında ama şimdi tartışmanın alemi değil. Scully kendi mantığına göre ihtimalleri azaltıyor da olabilir ne de olsa "trust no one". Ayrıca Mulder'ı devreden çıkararak, Hodge ve DaSilva'ya gözdağı da veriyor olabilir. Zira ne Hodge ne de dasilva ikisinin ortaklığından şüphe etmiyor, aralarındaki tartışmaların bile kendilerinden gizlediği bilgiler yüzünden olabileceğini düşünüyorlar. Ortağını kilitleyen bir ajan belki de "ortağımı sadece kilitledim ama sizinle alakam yok, hele bi yamuk yapın da göriyim" mesajı veriyordu.

Birbirlerini kontrol etmeden önce Mulder'ın "onlara güvenmiyorum..ama sana güvenmek istiyorum" demesi çok güzel ve yerinde bir laf. Scully'nin belki de duymak istediği bir cümle. Ama yine de Mulder'ı kontrol ettikten sonra Scully'yi kolundan çekip iade-i kontrol yapması aptalca. Kadın seni korumaya çalışıyor be adam, diyelim ki Scully'ye de solucan girdi (çok sakat oldu bu evet) 1) Aranızda husumet çıkardı 2) Birinizden biriniz ölürdünüz. 3)Scully kontrole razı olmazdı.
Yine de o kontrol sahnesi seksi bir sahne ama bu beni shipper yapmaz, aklı mantığı olan kimsenin de "allahım çıldırıcam shipper olmazsam bu sahneden sonra hayatımın bir anlamı kalmayacak" diyeceğini sanmıyorum.

Hah tam yazı bitti derken aklıma ne geldi? "leave it there". Tabi bırak orda kardeşim. Sebebi çok basit. Bilimkadını olan Scully, kafadan yaptığı işlemle buzdaki solucan miktarının tek sayı olduğunu bildi. E şimdi bi tan solucan artıcak demektir, dünyayı riske atmanın hiç alemi yok.
Zarardan başka bir halta yaramayan insanoğluna hiç bir faydası dokunmayacak bir şeyi neden ortaya çıkaralım ki? getirileri belli bunun; dinamit, atom bombası keşfedildiğinde bile neler yapabileceği bilinmiyordu. Son derece anlamsız gereksiz ve dünya üzerinde böyle müthiş dizilere müthiş bölüm yazmak için ilham vermekten başka bir şeye yaramayacak bir yaratığın peşinden koşmaya hiç gerek yok.

Son lafım tabiki Glen Morgan ve James Wong'a. Hastanızım ulan sizin!

Murat

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 4/16/2004 10:36 am

E oha yane Murat o saydığın insanları bilinçli olarak ölüme gönderdiğini düşünmüyosun heralde. cık cık cık, ben ne diyom sen ne sölüyon olmas ki böle aaa!! aile katili dedi yaaa ..

" Scully'nin ellerindeki tek ve son kanıtın az sonra yok olacağını söylemesi son derece normaldir, doğaldır" >> hayır değildir işte! Hadi tamam "Mulder'ı deniyo" fikrine karşı sölediklerin mantıklı, zaten o da bi fikirdi sadece ama yane ölesine söylenmiş bi laf olamaz abi.. Bı şekilde bi onay bekledi Mulder'dan ben ona inanıyorum (yapiim mi yapmiim mi tarzında bişi deil, sadece Mulder'ın da ok'ini almak istiyo onu kastediyorum), solucan hakkındaki fikirleri belli, en sonunda solucan tehlikesinden kurtulucaklarının da farkında ama Mulder'ın düşüncelerine de önem veriyo ki son olarak konuyu gündeme getiriyo işte.

"Mulder yine bencil, yine sadece kendinin haklı olduğunu düşünüyor." Abi sıkıldım ben bu bencillik olayından artık. ış konusunda bencil olduğunu biz de sölüyoruz devamlı başımıza niye kakılıyo anlamıyorum yaf. Eee, sonuçta kimin haklı olduğu ortaya çıkıyo peki? Ha? Mulder fikirlerinde bu kadar diretmese acaba sonuç öle olur muydu hiç düşünmüyosunus ama! Varsa yoksa o bencil, o çalışılamsı zor biri, o yeri geldiğinde ortağını bile takmayan biri diyip duruyosunuz.Hadi demiyosunuz da öle ima ediyosunuz diyelim..

Sıkıysa kimse yanınızda durmazken, sizi desteklemezken, *kimsenin inanmayacağı* bir şeyi, bir fikri savunun bakiim.. O zaman ancak Mulder'ın yerine kendinizi koyabilir ve düşünebilirsiniz. Aradaki güveni suistimal ediyo, kötüye kullanıyo laflarına da karnım tok benim. Scully ile uyuşmadıkları zaman kafasına göre hareket ediyo olabilir ama bu güven suistimaline fln girmez ya ne alaka yaa?????

Mulder güven konusunda en güsel lafı etti orda, ama bu Scully'nin hareketlerine tepki göstermesini engelleyemez, Mulder uzun zaman Scully'yi çözemedi zaten, adam yıllarca güven duyduğu insanlardan bi şekilde kazık yemiş veya güvenmemesi gerektiğini öğrenmiş bi insanken Scully hayatına girdiğinde ona güvenmeyi yeğliyo, belki de sadece *ortaklık* anlayışı onun gözünde budur ama güvendiği insandan ne beklediği belli değil mi? "kızkardeşinin peşinden koşmayı bırak" "olayı kişiselleştirme" diyen bi insan, onun zayıf noktalarını anlayan bi insan var burada, güvenmekte haklı ama kafasındaki *ortak* gibi davranmayan, davranmadığını düşündüğü bi insana bozuk atması da o kadar normal yane..

ışte burda ikisi arasındaki ciddi farkı görüyoruz: Yukarıdaki laftan yanlış anlam çıkarmayın "Scully benim gibi düşünmeli!" diye bir inadı yok Mulder'ın, onun istediği; fikir olarak uyuşmasalar da yeri geldiğinde Scully'nin onun yanında durması... Burda Scully'nin ödün verdiğini, inanmadığı şeyi savunduğunu düşünmüyor Mulder, gitsin inanmadığı şeyi Mulder'a bağıra bağıra söylesin ama 2., 3. şahıslar söz konusu iken bu düşüncelerini dile getirmesin olayı var burada.. Çünkü ICE'ta da görüleceği gibi bazen olayların istenmeyen yönlere doğru kaymasına neden olabiliyo bu davranışlar. Mulder'ın fikri bu ve Scully'de anlam veremediği durum da bu, Mulder güvendiği insanın böyle bir şey yapmasının normal olduğunu düşünse de Scully tam tersini düşünüyor. Ona göre arkasında durduğu bütün şeylere ihanet gibi bir şey bu.. Bu nedenle senelerce böyle durumlarda iki kafanın çatışmasını ve ortalığın içine edilmesini görüyoruz. Senelerce o onu anlamıyo, o ona kendini anlatamıyo, veya içlerinden biri anlamak istemiyo diye ekran başında biz kafayı yiyoruz.

Olay bundan ibaret ve burada *bencillik* diye bir şey yok, burada iki karakterin kendilerine göre doğru olanı savunmaları olayı var o kadar.. Mulder kimsenin inanmadığı şeyleri savunuyor ve güvendiği insanın işler çıkmaza girdiğinde, bu fikirlerin kanıtlanması olayı tehlikeye girdiğinde kendi yanında olmasını istiyor, belki burada bencillikten söz edebiliriz. Ama yani normal bişiden bahsetmiyoruz ki burada, kıçınızda hükümet var, gizli örgütler var, sürüyle insan sizin başarısız olmanız için elinden geleni yaparken, yanınızda bir Allah?ın kulu olsun istemez misiniz ya? Size karşı olsun isterse, ama diğerlerine karşı sizin yanınızda dursun istemez misiniz? Bu bencillik midir yani? Bu güvendiğin adamın güvenini kötüye kullanmak mıdır yani? Yoksa sadece doğal bir ihtiyaç mıdır? Karşı güçlere karşı dimdik ayakta durabilmek için gerek duyulan bişi midir? Veya karşı taraf için bu cidden hayatla ilgili doğrularına ihanet etmek midir?

ıleriye gönderme yapmak istemezdim ama Little Green Men?de Mulder “bana kimseye güvenme demişlerdi Scully, şimdi sadece sana güveniyorum” diye bi laf eder.. Ve bölümün sonunda, her şey en kötüye gittiğinde Scully?ye “hala işim var, hala sen varsın, hala ben varım” lafını eder. Bilmiyorum Mulder?ın ortaklıkları ile ilgili duygularının ne kadar güçlü olduğunu ifade eder umarım, ha tabe isteyen gene “aha işte gene bencil” diyebilir bi lafım yok artık ona da :P

Neyse bu konu alıp başını gider daha… Bencillik olayın ufak bi yönü, asıl önemlisi bu iki insanın *düşüncelerini* karşı tarafa adam gibi anlatamaması aslında… Belki bu kadar gerilim yaşanmazdı öyle senelerce yaaa..

Gönderen: spooky (spooky_tr) 4/16/2004 12:25 pm

muhabbetinize limon sıkmak gibi olmasın ama, şunu fark ettim..forumun çalışan üyeleri daha bi fazla yazıyor, daha bi coşuyor, böyle daha bi boş zamanları var sanki..hepinizi patronunuza şikayet edecem..şikayet gerekçesi olarak da bu sayfanın linkini verecem..eheh

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 4/16/2004 12:44 pm

Valla ben illaki foruma zaman ayrırım belli olduğu üzere, bazen abarıyorum ki cidden işim açısında iyi bişi deil :P.. Ama yoğun olmuyorus anlamına gelmesin yane bu.. Yoğun olsam da soluğu burda alırım ben bana ne! Git söle tabe patrona, ama önce bana iş bul yoksa yolarım seni :P
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pzr Nis 17, 2005 9:45 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: My Misery is a Mystery (margi13) 7/9/2003 11:57 pm

"It was our first really rockin' show" - David Duchovny on "Ice"

"I think that show was one of the first turning points for us" - Gillian Anderson on "Ice"

Yani bu başlığı açmazsam bi yerim eksik kalırdı.:ppp Ne kadar güldük öyle yavs. Hakikaten ya biz çok fesatız(fesatlıktan gülmedik deyin ne olur:)) ya da bölüm gerçekten komikti. Anıları tazelemek adına bir iki screen capture eklemek istiyorum.

kimlikleri görelim...
http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice046A.jpg

bişi diycem
http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice126A.jpg

iğreeenç
http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice143A.jpg

ruki, elif iyi bakın:)))
http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice200A.jpg

"ıyk"lı smiley
http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice206A.jpg

artık yorum yapamıyacam
http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice215A.jpg

http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice231A.jpg

http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice252A.jpg

http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice326A.jpg

http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice334A.jpg

nedir bu:pp
http://xfphotos.fredfarm.com/season1/ICE/ice371A.jpg

şimdi başlığı açtık bölümden bahsetmesek ayıp olur. Ice gerek burada gerek genelde olsun ben dahil pek çok phile'i "phile" yapmış, bir bölümdür. Bunun haricinde Mulder'a fena halde kafayı takmama da neden olmuştur. Büyük bi ihtimalle shipperda etmiştir. Böylesine büyük anlamlar içeren bi bölüme ne söylense az.
Ice'ı mükemmel yapan bir diğer nokta da Glen Morgan James Wong ikilisi."We are not who we are" teması öyle çok kullanılıyor ki bölümde... Direk This is who we are'a kayıyor kafa.

Sonra UST var.Felaket hemde...başka bişi söylenebilir mi bilemiyorum bu konu üzerine...

Birde Mulder çooooooooooook hoş görünüyor burada.Daha önce de dedim, ilk önceleri o kadar David manyağı değildim ben hep bu ice yüzünden oldu:ppp
uff daha neler var bu bölümden ama bunlar ortaya koyabildiklerim ha bi de soru; da silva'ya virüs nası bulaştı?Bilene bölüm içinde yer alan bölgede sınırsız tatil var:ppp
alın size kesilmiş sahne
http://web.archive.org/web/20000412225647/members.xoom.com/aowninja/ice_script.html

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 7/10/2003 9:47 am

ah canımmmm.. gözüm gönlüm şenlendi sabah sabah saolasın güselim yaf :P

valla harbiden manyak bi bölüm bu yaaa.. şu ense kontrolleri beni deli ediyoooo... (böle bi sahne ben de alabilir miyim beri haanııııımmmm :PPP)

Morgan & Wong ikilisine daha bi hayran oluış durumdayım.. kamera arasındakilerle pek ilgilenmesem de murat'ın anlattığı ayrıntılar acayip güsel yaaaa. hani şu yazdıkalrı bölümlerin isimleriyle ilgili olan :P

nese ben biraz daha bakiim... :P

Gönderen: My Misery is a Mystery (margi13) 7/10/2003 12:14 pm

Ne dimek ne dimek her zaman canım:)))
Ya ne bölüm ismiymiş neyle ilgiliymiş neymiş kimmiş?bilmiyorum ben onları bak.bi açıklayın...:))

Gönderen: Uroboros4 7/10/2003 12:55 pm

trust no one'ı yansıtan en iyi bölümlerden biri cidden
normalde seyrettiğimiz "katil kim"li filmlerdeki karmaşa içine Scully ve Mulder'ında girmesi heyecanı arttıran en önemli unsur sanırım

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 7/10/2003 1:02 pm

onu murat iyi biliyo yaaa... 3. sezonda hiç senaryo yazmamışlar. sanırım 2'den sorna ayrılmışlardı....

sonra HOME ile geri dönüyolar. Anlam açısından çok güsel bi bölüm adı diil mi? :P (heyyoo! gene evimizdeyiz fln gibi:P)

nese sonra da bi daha dönmemek üzere gidiyolar bu sefer. son bi bölüm yazarak : "NEVER AGAIN"

valla bilmiyom bölüm adlarıyla bu kadar çok şey anlatılabilir yane :PPP bu oalylardan bahsediyodum kısaca cnm :)

Gönderen: My Misery is a Mystery (margi13) 7/11/2003 12:24 am

sağol canımm. biliyomuşum o olayı sana da zahmet verdim kusura bakma olurmu:))

Gönderen: incig 7/11/2003 7:10 pm

"Die Hand die Verletzt" adlı 2.sezon bölümü Morgan&Wong'un geri dönmeden önce XF'e yazdıkları son bölümmüş. Ve bölüm sonunda kara tahtada "Nice working with you" gibi bir mesaj bırakarak kaybolan garip öğretmen, aslında set çalışanlarının ve diğer ekibin ikiliye olan mesajlarını yansıtıyormuş.

Gönderen: incig 7/11/2003 7:16 pm

Linklerden sonraki bütün yazdıkların benim kalemimden çıkmış gibi geldi bana.
"Ice" beni de XF ve DD manyağı yapan bölümlerdendir. Ve ben bu bölümden sonra Ali Bey'in sesine Mulder olarak alışabilmiştim. Özellikle Scully ile o konuşmalarında: (Kelimesi kelimesine hatırlamıyorum ve senaryoya da bakmaya şu anda üşeniyorum. kusura bakmayın).

"S: Neden silahını vermedin?
M: Verecektim, ama sen bana silah çektin. " şeklinde olaması lazım.

Özellikle "Verecektim" derkenki ses tonunu hala unutamıyorum Ali Bey'in. Tekrar dinlemek istedim birden ya.

Gönderen: My Misery is a Mystery (margi13) 7/15/2003 5:14 pm

birde ali beyin "sana inanmak istiyorum"u çok etkileyiciydi... Gerçekten bahsettiğin çok iyi olmuş.
seslendirmeden söz açılmışken;
duane barry'i seslendiren sanatçıda çok iyi bir iş çıkarmıştı... ÖZellikle Ascension'da Red Right Hand 'in çaldığı sahnenin hemen ardında Polis memuruna bir "olmazzzz" demesi vardı ki...Ah ah..
Kafama takılan son bi soru var dublajla ilgili...
pilot'ta burnu kanayan kız(iyi de hangisi) theresa sanıyorum...Hani en sonunda kurtulan, işte onu Oya küçümen seslendiriyor diye kalmış aklımda, hatırlayan var m? öyle miydi acaba diye?
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Mar 13, 2006 12:33 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
murat ülgül yazdı:
x files'in ilk sezonun bütün bölümleri bir numara ama bu bölümü ayrı bir yere de koymak lazım. trust no one kelimesinin ne anlama geldiğini ilk bu bölümde gördüğümü söyleyebilirim. aynı şekilde yanılmıyorsam 2. sezondaydı ormanda geçen ve karanlıkta insanları sindiren böcekli bir bölüm daha vardı bu ikisi çaresizlik duygusunu resmen gözüme sokmuştu

Başa dön
Elsa

İletiler: 48

İletiTarih: Pts Mar 13, 2006 8:11 pm    İleti konusu: Felicity Huffman Alıntıyla Cevap Gönder
Bölümü ben ancak elime geçen cdlerle izleyebildim. En sevdiğim 1. sezon bölümlerinden olup "bu kadını tanıyorum ama nereden"lerimin ilki olduğu için ayrıca önemli yer işgal etmektedir.
Taaa 91lerde başlamış bir oyuncunun oscar adaylığına yükselişini takip etmiş gibi hissetmek güzel bir duyguydu.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
netevin
Çaylak
Çaylak

İletiler: 133

İletiTarih: Cum Kas 24, 2006 9:02 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bölüm güzeldi hala favorim deep throat... Ama başlangıcı çok hoşuma gitti...

We're not...
who...
we are.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
tithonus
Çaylak
Çaylak

İletiler: 163

İletiTarih: Cmt Oca 27, 2007 11:20 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
The X-Files ın izlediğim hiç bi bölümünde böylesine gerildiğimi ve her ani seste ve harekette sıçradığımı hatırlamıyorum. 1 kere izledim kesmedi hemen yarım saat sonra 2. defa izledim, ve izlediğim süre boyunca da "allahım bir dizi bu kadar harika olur,bir senaryo böyle mi güzel yazılır ve başrol oyuncuları bu kadar mı mükemmel olur"diye sayıkladım durdum. bu bölüm DD ve GA nın acemiliklerini üzerlerinden tamamen attıkları bölüm olmuş. kelimenin tam anlamıyla döktürmüşler. ah o silah çekme sahnesi nedir öyle ya, kesinlikle X-Files tarihinin en mükemmel sahnelerinden biri!

yalnız bi sorum olacak (herzamanki gibi Very Happy ) Da Silva hangi ara kaptı kurtçuğu. Hatırladığım kadarıyla köpekle bi teması olmadı,pilot a müdahale ettikleri anda ise en uzakta duruyordu zaten. o sahnede Hodge veya Scully kapmış olsa tamam dicem de o nası kaptı hakkaten?

Bu arada ilk izlediğimde nedenini anlamamıştım ama 2. izlediğimde Da Silva nın yattıktan sonra neden ağladığını anlayabildim.ilk izleyişimde korkudan falan zannetmiştim oysa ki...

Ense kontrolüne gelecek olursam eğer Very Happy , bir zamanların sıkı shipperlarından olmama rağmen pek te öle bi shippylik bulamadım o sahnede ben.hatta scully mulder ın ensesini açtığında güldüm bile,yani o ne açıştır yırttı parçaladı adamı Laughing mulder ın ki daha hoştu Wink

bölüm başladığında Da Silva yı ilk gördüğümde kim olduğunu çıkaramadım ama sesini duyup daha dikkatle bakınca şaşarak farkettim ki Felicity Huffman mış. ne kadar genç,ne kadar farklı şimdiki halinden!
çok severim kendisini benim için pek hoş bir sürpriz oldu.

Glen Morgan ve James Wong için ise söyleyecek bi laf bulamıyorum. en favori bölümlerim onların elinden çıkma: Home, Never Again ve şimdi de Ice! Die Hand die Verletzt i izleyemedim henüz ama gidişata bakacak olursam favorilerim arasına kesin girer gibi geliyor bana.

1.sezonda Shadows la birlikte en beğendiğim bölüm bu şimdilik.

10/10 10 10 !!!

İletiler: 46

İletiTarih: Çar Arl 26, 2007 3:58 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Daha önce bölüm hakkında çok güzel analizler, yorumlar yapılmış ama ben de beğenimi belirtmeden edemeyeceğim:). Heralde X Files'ın en baba bölümlerinden biridir.
Ben baştan beri Hodge'da bir gariplik sezdim, hep ordan bişi gelicek diye düşündüm ama günahını almışım Razz .
Scully ve Mulder'ın birbirine silah çektiği sahne çok etkileyiciydi. Scully'nin ortamdaki dengeler nedeniyle Mulder'ı karantinaya kapatmak zorunda kaldığını düşünüyorum. Mulder karantinadayken bile devamlı bir çıkış yolu aradı. Sonunda birbirlerini muayene ettiler de kurtuldu iki arada bi derede kalmaktan:p
Bu solucanı araştırmak konusunda ise ikisinin de haklı tarafları olsa da Scully'nin yaptığını yapardım sanırım. 'Leave it there' demesinde çok yanlış birşey göremiyorum ben. Tabii ki insanoğlunun karşısına ileride çıkabilicek tehlikelere karşı önlem alabilmek açısından araştırma yapmak çok mantıklı. Ama burda göze alınamayacak bir risk sözkonusu. Böyle bir karşılaştırma yapınca Scully'e hak verdim ben doğrusu.
Toparlarsak çok gerilimli, çok iyi senaryoya sahip, çok güzel bir bölüm. 10 üzerinden 10 Wink

İletiler: 1

İletiTarih: Sal Oca 29, 2008 8:37 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Wink TşEKKÜR EDEYıııM....
Başa dön
şeboist
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 255

İletiTarih: Per May 01, 2008 8:01 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Birinci sezonu izlemeye yeni başladım ama şu son üç sezonu toplasak böyle bir bölüm çıkmazdı sanırım. İlk izlediğimde baya gerildim ama ikinci izlediğimde çok eğlendim şahsen.
Sinirlenmek bir insana bu kadar mı yakışır yaa..?? Scully'nin bölüm boyunca bağırıp çağırması, pilot olan adam kaçmaya çalışırken üstüne atlaması ve üzerindeki silahları bırakırken çok güldüm kendilerine. Ense kontrol olayını hiç açmıyorum bile Laughing
Gün geçtikçe biraz daha hayran oluyorum bu kadına. Bakırköye filan düşersem beni ziyarete gelirsiniz di mi? Very Happy
Başa dön
canan
Çaylak
Çaylak

İletiler: 81

İletiTarih: Per May 01, 2008 11:01 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
x files'ın efsane bölümlerinden biri. mulder ve scully'nin birbirlerine silah çekişi, scully'nin mulder'ı odaya kapatırken, mulder'ın scully'e attığı bakış.. unutulmaz bir çok sahnesi var. mulder'la scully'nin ortaklıklarının gerilimi, aralarındaki çekim, güven sorunu gibi bir çok konu bir bölümde kullanılmış. hatta bu bölüm x files'ın temelini oluşturmuştur diye iddia edesim bile var Very Happy tekrar tekrar seyredilecek bölümlerden.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
the_rocket

İletiler: 15

İletiTarih: Sal Tem 08, 2008 12:30 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten çok başarılı bir bölümdü.2 kez seyrettiğimde standalone'dan daha çok mitoloji ve black oil'le ilgili olduğunu düşündüm.çünkü virus'ün geliş şekl black oil'e oldukça yakın.
Başa dön
DarkSpooky
Çaylak
Çaylak

İletiler: 139

İletiTarih: Çar Haz 10, 2009 11:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ya arkadaşlar o kadın nasıl hastalandı bilen var mı?Arkadaş bir silinmiş sahneden bahsetmiş ama verdiği linkte yok.Biri yardım ederse sevinirim,bu konuda..
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Haz 30, 2009 6:04 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ıce...ıce...ıce... Bence sezonun en güzel bölümüydü Ice..Erlenmayer Flask daha anlamlı olsa da sezonun en sevdiğim bölümdür Ice..Aman Allah'ım o nasıl senaryo öyle.Tüm bilimsel açıklamalarıyla birlikte kusursuz bir bölümdü.En beğendiğim sahnelerden biri de oraya varan ilk ekip olan bilimadamlarından birinin sözü vardı hani;Biz aslında biz değiliz...Bu bölümde Mulder-Scully arasında gerilim yaşansa da artık birbirlerine güven sorunu olmayacağını anlıyoruz. Şöyle bir hangi X files bölümü izlesem diye sorarsanız Ice kesinlikle izlenmelidir..
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Trust No One - Sezon 1 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız