X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
1X03 : Conduit

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Trust No One - Sezon 1
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Çar Nis 13, 2005 6:41 pm    İleti konusu: 1X03 : Conduit Alıntıyla Cevap Gönder
From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/5/2004 11:36 am

Oha. bu bölüm harbi coşturmuştu beni, ilk izlediğimde saatlerce tv başından kalkamamıştım, 3 gün etkisinden çıkamamıştım ve haftalarca balkondan dışarı bakıp ufo görmeye çalışmıştım. öyle etkileyici öyle güzel bi bölüm. ufak veledin kağıtlarına dikkat :) 8 nisan perşembe.

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 4/5/2004 6:09 pm

Evet bu bölüm ismini duyduğumda aklıma gelen ilk sahne o kağıtlar

From: My Misery is a Mystery (margi13) 4/8/2004 11:55 pm

Conduit'in Mulder bölümü olduğu yönünde forumda bir kaç ay önce fikir birliğine varılmıştı yanılmıyorsam. Rukici buraya buyurda bölüm finalinden Mulder incelemeye girişelim en iyisi:)

From: theafl 4/9/2004 1:30 am

ilk defa izleyen biri olarak çok beğendim

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/9/2004 1:34 am

bu nasıl güzel, nası tüyler ürpertici nasıl kusursuz bir bölümdür anlatamam. yine kalakaldım ekranın başında bi süre.
öncelikle, mulder ve scully'nin yoktan var ettikleri ilk gizli dosya buydu. tamamen mulder'ın içgüdüleri ve kız kardeşini bulma güdüsünden hareketle yola çıktıkları macerada özellikle mulder karakterini daha derinden tanıma fırsatımız oldu.
Scully'nin ise belki de ilk ihanetine tanık olduk, ulusal güvenliğe çocuğu ispiyonlaması doğru bir davranış değildi ama şunu da unutmamalıyız ki UG'nin Hükümetten bile üstün bir kurum olduğunu X-Files bize oldukça sık vurgulamıştır. O yüzden Scully'nin fazla bir seçeneneği yoktu, bunu Mulder'a karşı yapılmışl bir hareket olarak görmek yanlış olur.
Mulder'ın inandığı şey peşinde kşma inadı iyice vurgulanmış bu bölümde ama ben yine bencilliğinden bahsedemeden duramıycam. Scully'nin ispiyonu sonrasında Mulder'ın arabadaki tavırları ve özellikle bakışları inanılmaz öfke doluydu. O andan itibaren bu davayı tek başına yürüteceğini anlıyoruz. Scully ise yaptığı hatanın farkında, özür dilemenin bir yolunu bulmaya çalışırken zayıf bir şekilde kendini haklı çıkarmaya çalışıyor (bunun olmayacağını bildiği halde) ama her şeye rağmen belki de hatasını tealfi etmek için Mulder'ı yanlız bırakmıyor.
Ve ikinci defa eve gitmeden önceki hastane önü tartışması. Scully burda Mulder'ın samantha'nın peşini bırakmasını söylediğinde benmerkezci Fox yine ortaya çıkıyor ve "o kızı bulana kadar bu davanın peşini bırakmayacağım" diyor. bunun kesinlikle görev aşkı iyi ajan olmakla falan alakası yok, Mulder olayı tamamen kişisel algıladığını ilan ediyor ve yine gelsen de gelmesen de tavrını koyuyor.
Çoğunuz kızıyodur bana 4 gündür Mulder'ın bencil olduğunu iddia edip bunu kanıtlamaya çalışmaktan başka bir şey yapmadığımı düşünüyorsunuzdur muhtemelen ama sondan bir önceki sahne belki de bu iddiamın en büyük dayanağı olabilir: Ruby'nin konuşması için cesarelendirilmesi gerektiğini, bunun çok önemli olduğunu söylediğinde annesinin cevabı her şeyi açıklıyor: "kimin için?" Mulder'da kalıyor zaten bi süre, çünkü biliyor ki kız kardeşi için hala umut beslemesi Ruby'ye bağlıydı ve o sadece bu yüzden bu davanın peşindeydi.
Karakter analizini bir kenara bırakıyorum şimdi ve ufaklıktan bahsetmek istiyorum. (her gece izlemenin dezavantajı: isimleri hatırlayamamak) Daha doğrusu onun sahnelerinden. Karlı tv'den mesaj almak gerçekten çok ürpertici. Ama o 1'ler ve 0'ların bir şekil oluşturması, hem de ablasının portresini oluşturması muazzam bir fikir, mükemmel bir detay. ilk izlediğim günü hatırlıyorum, yine o sahnenin sonunda reklam girmişti, ben ağzım açık kalakalmıştım, tgrt saolsun o zamanlar 20 dakka reklam koyardı, ben de bölüm bittiğinde salyaları paspasla yerden temizlerdim. cidden şok edici ve XF tarihinin altın enstantanelerinden biri.
Evet bu gecelik bu kadar. Bitirmeden önce ufak bi not. ileride önceden söylediğim gibi din ve tanrıyla ilgili yorumlarını öğreneceğimiz mulder'ın bu bölümde kızkardeşine kilisede yas tutması yine tatlı bir tesadüf bir ironi değil midir? Neyse sonuç itibariyle bu bir mulder bölümüdür, ne kadar kötülesem de bakmayın, iyi çocuktur severim kendisini.

Kişisel edit notu: typo yapmaktan vazgeç, gereksiz bağlaçlardan kaçın (belki de), noktalama işareti kullanmaya özen göster, hadi artık git yat uyu.

From: Commala Come Come (rukish) 4/9/2004 12:06 pm

Gene reklamlardan sonrasını uyuyakalıp kaçırmışım.Sonunda, hastanede Ruby'nin annesiyle konuştukları yerde uayndım :( Sabahtan beri (evet işim yok:P) reviewları karıştırıyorum nette. En son bi de bölümün scriptini okiim yazacam ben..

Gene de şunu belirtmek lazım ... Mulder'ın klisede otururkenki o hali, yaşadığı acıya, o özal ana sadece izleyerek ve arka planda hipnoz seansının seslerini duyarak ortak olmamız, nasıl dokunaklı bir sahnedir orası yaaa.. XF tarihinde görülebilecek en güsel sahnelerden biridir bence..

Hele en son Mulder'ın kırık sesi "I want to believe" der ya biras sustuktan sonra! Allah'ım!!!!

From: meleren 4/9/2004 1:37 pm

Vay be ne bölümdü etkisini uzun zaman koruyacak hep merak etmiştim i want to believe i Mulder nerde söylüyordu diye ayrıca bir çok sahnesi reklamlarda gösterilen sahnelerdi ama en iyi tarafı Mulder ı cuk özetleyen konusuydu ayrıca Mulder ı ilk kez kilisede görüyorum tabe Scully nin kızının cenazesini saymazsak...

From: kaan61 4/9/2004 3:00 pm

hakkikaten muhteşem bir bölümdü. Sizin burada birinci sezon bölümleri
ile ilgili yorumlarınızı okurken acaba demiştim. bu kadar fark olabilir mi diye düşünmüştüm.Gerçekten olağanüstüdüydü.
Özellikle ablasının resmini 0 ve 1 rakamlarını kullanarak çizmesi müthişti. Scully, Mulder'ı yukarı çağırırken aklımdan acaba ne olabilir diye geçirdim ama kamera kağıta döndüğünde resmen şok geçirdim.
Birde bölümün son cümlesi Mulder'ın "I want to believe " derken ki ses tonu ( o an ki ruh halini yansıtması nedeniyle)çok hoşuma gitti.

From: incig 4/9/2004 3:45 pm

En sevdiğim Mulder bölümlerinden biridir. Sevmekte haklıymışım. Bir kere daha anladım.

Samantha'nın kayboluşunun Mulder'ın yaşamında ne derece önemli bir yer işgal ettiğini burda ilk kez anladık. Scully ilk kez "obsessive" Mulder'ı görmüş oldu. Mulder Ruby'nin şahsında Sam'i; Kevin'in şahsında da kendini görüyordu. Ruby'ye o gece neler olduğunu anlattırabilseydi, Sam'e de neler olduğunu anlayabileceğini düşünüyordu. Fox Mulder'ın zayıflıkları olmayan, güçlü bir film kahramanı olmayacağını burda anlıyoruz. Gözümüzde daha bir "insan" oluyor burda.

O hastanedeki son sahne en sevdiğim Mulder "an"larından biridir. Hani, kızın annesi onların 2.kez odaya girmelerine izin vermez, Kevin'i de alarak içeri girer ve bizimkiler öylece koridorda kalakalırlar ya. ışte orası. Orda Mulder'ın yüzüne dikkat ettiniz mi? Arkasından elini uzatıp Scully onu tutmasa, her şeye rağmen onların arkasından odaya giriverecekmiş gibidir; ve sinirle opukları üzerinde döner ve hızla çıkar. O anda o odaya girebilmek için neler vermezdi? O sahnenin bir alternatif çekimi olsaydı da, bir de odaya girdiği ve kızı konuşturduğu versiyonu görebilseydik. Bunu hep merak etmişimdir. Tabii her şeye rağmen, kızın sahiden de motorsiklet çetesiyle gitmiş olması olasılığı var. Ama tabii bu Kevin'in alıcılığını açıklamıyor.

Güzel bölümler çekmişler ya en başlarda. Sonra dizinin getirildiği acı durumu bilmek hiç hoş olmuyor doğrusu.

From: Acacallis 4/9/2004 6:15 pm

son sahnedeki mulder tonlaması süperdi.küçük çocuk calusari deki çocuğa benziyordu biraz, belki de bana öyle gelmiştir.

From: Commala Come Come (rukish) 4/9/2004 6:30 pm

Yok sana öle gelmemiş Elif'cim.. Evet, o çocuk Calusari'de de oynamış.. Hatırlamıyom tabe ben, yeni okudum biyerlerde :PPP

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 4/10/2004 11:31 am

Benimde dikkatimi çekti Mulder'ın kilisede ne işi var. Mulder'dan beklenmeyecek birşeydi. I want to believe'nin dinsel yönüydü bu sanırım

From: My Misery is a Mystery (margi13) 4/13/2004 11:03 pm

Çok az zaman, çok fazla bölüm... bir seçim yapmam gerekiyor ve bundan hiç hoşnut değilim.
Conduit üzerinden neredeyse bir hafta geçmiş, nereden esti diyebilirsiniz ama 2. beşli de bir tek Ice gözüme hoş görünüyor, bundan önemlisi Mulder bölümünü es geçmek beni huzursuz ediyor. Hele hele bölüm Mulder'ın transferansını bu derece yürek dağlayıcı işleyebilmişken

Transferans (Aktarım) terapi(psikoanaliz) süreci başta olmak üzere günlük hayatta da karşımıza çıkan bir olgu. Geçmişteki (muhtemelen çocuklukta) bir ilişkinin yeni bir nesnede tekrarlanması. Bazen birisine neden kızdığınızı açıklayamazsınız kolayca. Dibini biraz kazıdığınızda o kişinin geçmişteki nahoş bir ilişkinizdeki yaşantıyı anımsattığının farkına varabilirsiniz.

Mulder Kevin'in bir bağlantı sağladığını söylerken mecazi de konuşmuyor sayılmazdı. Ama bunun pek farkında olduğunu sanmıyorum çünkü aktarım bilinçdışı işliyor. Kabullenmek istemediği bir gerçekle (terapide geçmişi bilinç düzeyine çıkarmaya tekabül eder bu) yüzleşmektense, tekrar yaşıyor. şimdi okları Mulder'a yöneltmeden önce bir an duraksayalım. Acaba "Kardeşinin peşini bırak!" demekle olacak iş mi? Yanlış anlaşılmasın, Scully'i suçlamıyorum, hatta tutumunu takdir etmedim desem yalan olur. Konunun Mulder için hassasiyetini sezinleyip ilk başlarda gayet ağırdan aldı. Tessa'nın sorgulanması sonrası, Mulder'a çıkışmasa daha nasıl idare edebilirdi bilemiyorum. GA oraya kadar Scully'nin içinde bulunduğu ikircikli durumu çok güzel oynamış. Ayrıca o noktada Mulder'ın bu yüzleştirmeyle karşılaşması da elzemdi. O anda duraksaması, üzerinde düşünmesine işaret, ki sonrasında da meyvelerini veriyor, arabada yaşadıklarını sözelleştiriyor sonunda Mulder.Anlatış tarzına da dikkat etmeli, araba sürerken anlatmayı tercih etmesi, konunun duygusal açıdan onun için taşıması ne büyük bir yük olduğunun ifadesi. Başka bir ortamda göz teması kurmaktan kaçınması için neden olmayacaktı.Ama arada sürerken sadece önüne bakması gayet doğal, sadece "gözlerimi açtığımda kız kardeşim yatağında yatıyor olacaktı." kısmında kaçamak değilmiş gibi görünen bir bakış fırlatıyor Scully'e. Anlattıkları arasında en hoş kısım, duygusal açıdan en rahatlatıcı kısım burası. Sözlerinin sonunda da transferansını da dillendiriyor çok güzel bir şekilde.

"Hayatımın her gününde hala o odaya giriyorum..."

Buna kendini açma denir, Ruby'nin annesinden istediği de buydu hastane odasının dışında, Ruby'nin birgün buna ihtiyaç duyacağını söylemesinin tek amacı kendi gereksinimlerini karşılamak olmasa gerek. Bundan bahsedebilmesi iyiye işarettir. Bunu Scully'e anlatması, herhangi birine değil, Scully'e, pekala yakınlaşma davranışı sayılabilir. Ya da bir nevi teşekkür. ılk başta sabırlı davrandığı için. Samantha'nın davaya yakınlığı sır değildi, ama son ana kadar Scully ağzını sıkı tuttu.

ıkincisi, X Files'ı irdelerken hep karşımıza çıkan ikilik/tamamlayıcılıkla örtüşüyor hafiften. Mulder Puzzle'nın bir parçasıyken, Scully bir adım geriden/yukarıdan izleyerek sağduyulu bir cevap sunabiliyor. Yakından bakmak her zaman en iyisi değildir. Hele karıncalı televizyonlar söz konusu olduğunda hiç tavsiye etmem. Kevin'e de ayağını denk alması gerektiğini söylüyorum buradan, çünkü o birler, sıfırların son satırlarında rotasyonlar oluşmaya başlamış,cık cık cık!

Ne diyordum, birler-sıfırlar. Ruby'nin portresini Scully'nin farketmesi ilk Mulder aşağıda pineklerken, metaforun ağa babasıdır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, Mulder geçmişiyle boğuşurken Scully su yüzüne çıkmış ve gerçeği, ya da ona en yakın tasvirini görebilmeyi başarmıştır.

Bölüm hakkında dikkatimi çeken bir başka özellik, Mulder'ın hemen hemen hiç mizahını kullanmayışıydı. Transferans gerçekten kafasını çok meşgul etmiş olmalı ki başka savunma mekanizmalarına yer kalmamış. Tessa'yı sorguladıkları sahne transferansa bir başka selam çakıştı. Mulder'ı bu kadar teatral görmemiştim(gırr zaten Mulder'ı 2 en fazla 3 kere görmüş olmam beklenirdi, bu 1. sezona dönmenin yarattığı karmaşadan çıkamadım bir türlü hala)
Orada da yaptığı Tessa'ya geçmişi yeniden yaşatmak, eğlenceli (abartılı) bir teknik, Mulder'ın transferansının da hafiften farkında olduğununda ifadesi denebilir.

Finaldeki meşhur hipnotik ağlak kilise seansı... Hipnoz iyi hoş ama kabullenmeyi, sorunlarının bilinç düzeyine çıkarılmasını garantilemiyor. ışleyiş bilinçdışında yürüyor. Söylediklerini hatırlamıyor ki uyandığında. Bu noktada durmak istiyorum. Gelecek sezonlar işin içine girecek çünkü.Conduit'in kendi iç tutarlılığını bozmanın alemi olmadığını söylüyor içimden bir ses...

Bende ona inanmak istiyorum....

From: TheMartyr 4/14/2004 8:00 am

Ya çok alakasız olacak biliyorum ama hipnoz sırasında "Uyandığında bunların hepsini hatırlayacaksın" demek uyandıktan sonra hatırlamasını sağlamaz mı?
Tam bilmiyorum da aklımda böyle bir şey kalmış.Yanlış demek ki(yanlış di mi? :))).

From: My Misery is a Mystery (margi13) 4/19/2004 11:38 pm

Aslında istendik şekli senin dediğin gibi, yalnız işleyişin her şeyi hatırlayacaksın şeklinde olup olmadığını bilemiyorum, eğitimini almadım çünkü. (bizim dernekte açılacak kursu, mezuniyet zorunluluğu istemeyecekse gideceğim:)
Ama hipnoz hakkında söyleyecek hiç birşeyim de mi yok? Haşa!!:)
Dikkattin odaklanması (yüksek düzeyde konsantrasyon) yoluyla bilincin farklılaştırıması, denilebilir. Hipnoza yatkınlık, hayalgücünün kuvvetli olması, işbirliğine yatkınlık, pasiflik, saflık, çocuklukta şiddete maruz kalma gibi değişkenlerden etkileniyor. Bu durumda herkes hipnoz olabilir de denemez.
Hipnoz sırasında kişi ne yaptığının "bir derece" farkındadır,bu farkındalık kendini kontrol ile ilişkilidir yani ona telkinle bilinçliyken yapmayacağı bir şeyi yaptıramazsınız. Kimilerine göre de hipnozla hatırlayamadığı şeyleri hatırlaması mümkün değildir, kişi gerçekte olan şeyleri değil olmayanları anlatır, ama kaygıyı azalttığından kaygı dolayısıyla hatırlayamadığı şeyleri açığa çıkarabilir.

Bir de hipnoz yaşantısı çok kişiye özgü olduğu için böyle bir fenomenin varlığını yadsıyanlar bile var. Oldukça tartışmalı...

şimdi baktım da, hipnozu küçümsemişim hafiften. Bunda bir terapi tekniği olarak danışanı adeta pasifleştirmesi rol oynuyor. Mulder'dan dışarı çıkmayalım. Kaçırılma gecesi anılarını bastırmış anlaşıldığı kadarıyla. Bunun üzerine bir de ailesinin ketum tavrı tuz biber ekmiş, Mulder'da kelimenin tam anlamıyla kaçmış (Kaç ya da savaş) Kafasını meşgul edecek, asıl sorundan mümkün olabildiğince uzaklaştıracak faaliyetlerle oyalanmış (O güzel zihnini ansiklopedik bilgi yığınıyla doldurmasından bahsediyorum) X Dosyaları ile karşılaşmasından daha uygun bir tesadüfte olamazmış.Tüm zaman ve çabasını üzerinde harcayabileceği, içinde kaybolabileceği bir girdap (Vortex, evinin duvarında da asılır tasviri)

Sonra bir gün aniden Regresyon hipnozuyla karşılaşıyor, kardeşiyle ilgili bastırdığı anıları bilinç düzeyine çıkıyor!!!Bu kadar kolay olması şüphe uyandırıcı değil mi? Sırf o anıları hatırladı diye içgörü kazanmıştır diyebilir miyiz? Bunu ben bilemem, ama bana göre zaten travmatik yaşantıdan geçmiş "yaralı çocuk" Mulder'ı pat diye ortaya çıkan bir gerçekle yüzleştirmek pek akıl kârı değil. Keşke yavaş ama dikkatli biçimde azaltsaydı kaygıyı ama o zamanda bu kadar "dürtüsel" biçimde gerçeğin peşinde koşamazdı, dizi de bi b.ka benzemezdi...

Bu kadar diyeceklerim sorduğuna pişman olmadın umarım:)

From: TheMartyr 4/20/2004 7:45 am

Yok canım.Bilakis memnun oldum anlattıkların için.Teşekkürler hatta.
ınşallah dersine de girebilirsin bu arada :)
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Pts Eyl 04, 2006 8:41 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu bölümde gösterilen Samantha'nın resmi daha sonraki gördüklerime hiç benzemiyor Rolling Eyes Sanki diğer bölümlerde gösterilen fotoğraflardaki kız kıvırcık saçlı,daha farklı...
Uff be "I want to believe" sözünün aslında Mulder için ne ifade ettiğini öğrenmek...Harika bir bölüm.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
TriNeo

İletiler: 8

İletiTarih: Pts Kas 19, 2007 10:20 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Mulder ''I want to believe'' cümlesini söylerken tüylerim diken diken olmuştu bu bölümde. X Files'ın bağımlılık yarattığı bölümdür benim için.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Pts Haz 29, 2009 7:21 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bazı senaryolarda anlamakta zorluk çektiğimi söylesem de güzel bir bölümdü.Kevin de gerçekten dehşet verici bir suratı vardı.Mulder-Scully kıvılcımı ilk olarak burada görüyoruz.Zira kız kardeşinin peşini bırak demesi bölümün sonunda Mulder'in kardeşinin kaçırılmasında hipnoz edildiği kaseti dinlemesi ve son sahnede Mulder'in I want to believe demesi beni bitirdi resmen.1 ve 0'lar gerçekten çok çekici geldi.Ayrıca ormanda bulunan ağaçların yüksek ısıda yanması tozun cama çevrilmesi klasik uzay kaçırılması konusunda güzel bir senaryoydu.(Gerçekte de öyle zaten)
Şunu da söylemeliyim ki anlamakta zorluk çeken bölümlerden biri.Defalarca izlemek gerek bu bölüme.. Confused
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Trust No One - Sezon 1 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız