X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
The Dark Knight

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Cmt Tem 26, 2008 4:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
az evvel Dark Knight'a gittim. ayaklarım yere basmıyor desem yeridir.ayrı DArk Knight başlığı bulamadım. o sebepten buraya yazıyom kanaatlerimi Wink bu tip derinlikli, karakter çözümlemelerine, iyilik ve kötülüğün doğasına, suçun felsefesine, etik ve sosyolojik tahlillere giren komplike çizgiroman uyarlamaları(meslea Ang Lee'nin Hulk'u gibi) bence zannedilenin aksine tam olarak çizgiromanın ruhunu yansıtıyor. kanaatimce ç.r. sanatı sinema sanatından çok daha derinlikli ve ciddi olmuş ve kahramanlarını her yönüyle incelemiştir. yani bence ç.r. uyarlaması filmler konularını ne kadar ciddiye alırsa o kadar iyi birer uyarlama olabilir.

gelelim mevzunun civcivli yerlerine Twisted Evil

Alıntı:
film tam anlamıyla dolu dolu nefis bir film olmuş. 155 dakika kuş gibi uçup geçiyor. çok sevdiğim ve çok hızlı akan, aksiyon dolu spiderman filmlerinde bile yer yer sıkılan ben bu film hiç bitmesin istedim. Hitchcock üstadın dediği gibi "kötü adamınız ne kadar iyiyse film de o kadar iyidir" bu filmdeki kötü adam tek kelimeyle muuuhteşem!!! ister istemez tarafını tutuyorsunuz. bir çok sahneyi zatımın da Joker gibi çarpık kahkahalar atarak izlediğimi sonradan farkederek utandım Mr. Green Allahtan salon boş sayılırdı. film, evet Batman'den çok Joker filmi sayılır. ama bunun eleştirilecek birşey olduğunu düşünmüyorum. ilk film tam bir Batman filmiydi. bu filmde ise aynanın öteki tarafına bakmanın zamanı artık. öyle bir Joker yazmış ki Nolan kardeşler ve Heath Ledger ruhsağlığı ve neticede de hayatı pahasına öyle bir oynamış ki bu şeytanı, perdeden taşıyor, Gotham'a sığmıyo adam. ancak böyle oynanabilirdi diyorsunuz içinizden. kaotik, yıkıcı, çarpık, ironik ve ölümüne komik;ve ititraf edeyim fena halde de eğlenceli! bana küçükken neden hiç süper kahraman olmak istemediğimi, hep süper kötü olmak istediğimi hatırlattı. ve bence ç.r.deki ruha çok çok sadık bir Joker bu. her seferinde geçmişini başka türlü anlatması bile "işte Joker" dedirttiriyor sadık bir ç.r. okuruna. "bazen bir türlü hatırlıyorum, bazen başka türlü...zaten eğer bir geçmişim olacaksa çoktan seçmeli olmasını tercih ederim" demiyor muydu Alan Moore'un öyküsünde? ve finalde başaşğı asılı iken batman'le konuşması' tek kelimeyle dahice yazılmıştı. son kertede kaybetmedi aslında kazandı Joker. bence acilen Nolan kardeşler ç.r. yazmaya başlamalı. sinema onların hayalgücüne ve edebi yeteneklerine dar geliyor bence.

oyuncular: ilk filmde biraz kenarda kalan Morgan Freeman ve Gary Oldman bu filmde ustalıklarını konuşturma fırsatı buluyor. Bale'e zaten söylenecek birşey yok. adam minimalist oyunculuğun şahı olmuş. bütün filmi buzdan bir maske ile oynuyor ve diğer oyunculara elinden geldiğince yer açıyor. Dent rolündeki Aaron Eckhart de hakikaten çok başarılı ama karakterin iki yönlü doğasını vermesi için senaryoda yeterince malzeme verilmemiş maalesef. yine de elindekini çok iyi değerlendirmiş. eğer baş kötünün İki Yüzlü olduğu bir film olsa idi(ki çok iyi olurdu) muhteşem oynayacağına şüphem yok.Maggie Gyllenhall benim çok sevdiğim bir aktristtir ve çok yeteneklidir. burada da işini Tom Cruise'un uzaylılara tapan yeteneksiz eşinden çok daha iyi yapmış. keşke ilk filmde onu seçselerdi bu rol için. ama maalesef bence RAchel Dawson karakterinin kendinde bir sorun var. belli ki holivud standartlarında illa bir sevgili karakteri olsun diye yazılmış ve bir türlü oturamuyor hikayeye. bu yüzden Gylenhall'ın oyunculuğu bile kurtaramıyor bu karakteri. zaten yazarlar da bunun farkında olacak ki öldürüp hikayeden çıkartmak zorunda kaldılar sonunda.
Heath Ledger için de ne dense az. canı pahasına oynamış Joker'i. sinema sanatı adıa bir kezdaha üzüldüm bu kalibrede bir yeteneğin kaybına filmi izleyince. mutlaka oskar almalı bu performans. Nicholson'ın Joker'i bile bu kalibrede değildi. ha JAck babanın eline verilse idi bu senaryo mutlaka o da tavana vurdururdu oyunculuğu o ayrı tabii.

insanoğlu kusurlu bir yaratık o yüzden herşeyde de kusur bulmak doğasında var. bu filmde de eleştirilecek küçük noktalar vardı tabii. ilk olarak filmin başında Korkuluk'un basitçe harcanması: bence hiç koymamalıydılar ilerde gayet sağlam hikayeler çıkarabilecekleri bir karakteri böyle küçük bir role. ikincisi Harvey Dent'in İki Yüzlü halinde ikenki yüz makyajı (veya CGI'dı galiba) pek başarılı değildi. gerçekçi durmuyordu. çok daha iyi bir yanık makyajı yapılabilirdi. ve tabii İki Yüzlü'nün sonunda ölmesi de hoşuma gitmedi doğrusu. bir de eleştiriden çok kişisel düşüncem: sivllerin olduğu feribottakilerin diğer feribotu patlatmamalarını da pek gerçekçi bulmadım. ama tabi ben filmi Joker'in tarafını tutarak izlediğim için bu konudaki kanaatim pek tarafsız sayılmaz Twisted Evil

son söz: Nolan Kardeşler 10 Batman filmi daha yapsın ve her biri üç saat olsun.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Cmt Tem 26, 2008 4:31 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu gece filmi görmeden önce spoiler görmek istemiyorum gerçi bir iki şeyi tahmin ettiğim gibi olduğunu öğrendim istemeden ama ne kadar büyük heyecanla bekliyorum bu filmi 3 yıldır anlatamam. Gün yaklaştıkça heyecan iyice tavan yaptı.

Bu mesajı da sırf günün anlam ve önemine uygun yeni icon ve banner'ımı göstermek için atıyorum. hehehhehee.

Bu arada görmeyeniniz varsa; lütfen lütfen beşiktaş'tan bir Sarıyer/Tarabya dolmuş/otobüsüne binin ya da RumeliÜstü/Etiler Otobüsüne ve Zincirlikuyu köprüsünün yanındaki plazaya bakın. Sarıyer'e doğru giderken solda hemen köprünün yanında. İconumun tam boy halini görebilirsiniz. Very Happy Muhteşem duruyor insanın bir ciyaklayası geliyor (tabii ciyaklamıyorsunuz milletin içinde)

Mr. Green

Not. Tam boy derken gerçekten tam boy demek istiyorum. Plaza boyunda.

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cmt Tem 26, 2008 9:35 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Sözlükte de belirttiğim gibi, hikayenin kahramanı Batman olabilir ama filmin adamı Heath Ledger'dır efenim. Huzur içinde uyusun, ne kadar büyük bir kayıp olduğunun kanıtıdır bu fim Sad

Çok şey yazmak istesem de tadı damağımdayken fazla bişi yazamıycam sanırsam. İyi/kötü kavramının işlenişine bayıldım, karakterlerin derinliklerine inilmesine bayıldım, vicdan muhasebesi meselesine değinilmesine de bayıldım. Herşey güzeldi ama nedense birinci film daha bi iyiydi gibi düşünüyorum. Gene de gerçekten, ama gerçekten ilk filmden daha fazla düşündürücü bir film olmuş bu. O nedenle takdir etmemek elde değil. Çizgi romanlara sadık kalınmış mı, çizgi roman mevzusuna yabancı olduğum için bişi diyemiyorum ama Sancar senin yorumlamana göre işin özünü anlamışlar ki ne güzel o zaman..

En beğendiğim sahneler hep muhteşem diyalogların geçtiği sahneler oldu. Tabii aksiyonun tavan yaptığı bikaç sahnede çocuklar gibi şendim Razz açıkçası çok azı Batman'indi.. Neyse çok güzel diyaloglar vardı vesselam.. Kesinlikle izlenmeli Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız