X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Edgar Allan Poe ve kitaplar
Sayfa: « Önceki  1, 2

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Kitap Kurtları
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Per Ekm 12, 2006 7:22 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de Black Cat diye kısa bir öyküsünü okumuştum ,kesinlikle çok rahatsız edici.Bir kitabı daha var adından tam emin değilim,Fall of... bir şeydi.Her iki öyküde de adamlar eşlerine takmışlar kafayı Rolling Eyes

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Per Ekm 12, 2006 8:23 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
jtt0331613 yazdı:
Poe'nun bir kısa hikayesi var.Yanlış hatırlamıyorsam adı Asla şeytanla Kafan Üzerine Bahse Girme.O hikayeyi okuduktan sonra günlerce uyuyamamıştım.Neden bilmiyorum çok etkilenmiştim.Sonradan tekrar okuduğumda aynı etkiyi yaratmadı.

ıthaki'den çıkan bütün eserleri serisinin 1. kitabında yer alıyor o hikaye. cidden süperdir; o ciltte en çok sevdiğim hikayeydi. Klasik Poe Cool
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Per Ekm 12, 2006 9:28 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
the 8th endless yazdı:
jtt0331613 yazdı:
Poe'nun bir kısa hikayesi var.Yanlış hatırlamıyorsam adı Asla şeytanla Kafan Üzerine Bahse Girme.O hikayeyi okuduktan sonra günlerce uyuyamamıştım.Neden bilmiyorum çok etkilenmiştim.Sonradan tekrar okuduğumda aynı etkiyi yaratmadı.

ıthaki'den çıkan bütün eserleri serisinin 1. kitabında yer alıyor o hikaye. cidden süperdir; o ciltte en çok sevdiğim hikayeydi. Klasik Poe Cool

Bence de çok güzeldi,zaten beğenmiştim ama işte...Brr.
MehmetHamdi
Çaylak
Çaylak

İletiler: 65

İletiTarih: Cum Ekm 13, 2006 7:37 am    İleti konusu: Re. Alıntıyla Cevap Gönder
2shy yazdı:
Ben de Black Cat diye kısa bir öyküsünü okumuştum ,kesinlikle çok rahatsız edici.Bir kitabı daha var adından tam emin değilim,Fall of... bir şeydi.Her iki öyküde de adamlar eşlerine takmışlar kafayı Rolling Eyes

The Fall Of House Of Usher...
yanılmıyorsam...
Favori hikayelerimden biri...
Defalarca kez filmi çekildi...
Tabiki hiç bir kitaplarının etkisini veremedi...

Saygılar
Mehmet Hamdi
www.mehmethamdi.org
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiTarih: Cum Ekm 13, 2006 11:38 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Evet ya The fall of house of Usher, tabi ya!
Ben film şeklini hiç izlemedim ama Tim Burton'un kısa bir filmi var "Vincent" diye(izlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir).Filmde bu öyküye de gönderme yapılıyor.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
MehmetHamdi
Çaylak
Çaylak

İletiler: 65

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 1:00 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
[quote="the 8th endless"]
jtt0331613 yazdı:
Poe'nun bir kısa hikayesi ıthaki'den çıkan bütün eserleri serisinin 1. kitabında yer alıyor o hikaye. cidden süperdir; o ciltte en çok sevdiğim hikayeydi. Klasik Poe Cool

ıthaki yayınlarından çıkan Edgar Allan Poe, Bütün Hikayeleri de tavsiye ederim. Yanılmıyorsam, bahsettiğin ciltlerin bir araya toplanmış hali...

Tam 968 sayfalık bir ziyafet
Kalınlığı 6 cm Smile tabiki ciltli

Favori hikayem: Kuyu ve sarkaç

Saygılar
Mehmet Hamdi
www.mehmethamdi.org
Başa dön
Typhoeus
Çaylak
Çaylak

İletiler: 104

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 5:42 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
jtt0331613 yazdı:
Poe'nun bir kısa hikayesi var.Yanlış hatırlamıyorsam adı Asla şeytanla Kafan Üzerine Bahse Girme.O hikayeyi okuduktan sonra günlerce uyuyamamıştım.

Ben uyuyabilmiştim gerçi ama senin kadar çok etkilenmiştim bende Very Happy
özellikle o şeytan ın tasvirini çok ilginç yapmış POE.
Benim favorilerimden birisi de William Wilson adlı hikayesi.Diğerleri kadar gotik değil belki ama sonu bende bayağı bir etki yaratmıştı.Çok sevmiştim.
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Çar Kas 01, 2006 12:11 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
EAP'nun kısa hikayelerini lise hazırlıkta ve 1'de ıngilizce dersinde görmüştük.Aman Allahım...Ne biçim hikayeler onlar Confused ...Özellikle The Black Cat,Pit and Pendulum ve Kızıl Ölümün Maskesi (ıngilizcesini unuttum...tüh olsun bana Embarassed ) Tam psikopatlık hikayeler...Ama hakkını yememek lazım iyi yazmış EAP...şimdi farkettim de hikayelerinden birer X Files bölümü çıkar...1800 lü yılların Chris Carter'ı Laughing
Başa dön
Çağdaş Küçükçetin

İletiler: 16

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 11:42 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben Matthew Pearl'in "Poe Gölgesi" adlı kitabını okudum. Dupin karakterini sevenler için kitabı şiddetle tavsiye ediyorum çünkü Pearl hemen hemen Poe kadar başarılı bir Dupin karakteri çizmiş. Ben açıkçası Poe'nun Dupin'ini okurken aldığım hazzın bir benzerini aldım.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 12:08 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Çağdaş Küçükçetin yazdı:
Ben Matthew Pearl'in "Poe Gölgesi" adlı kitabını okudum. Dupin karakterini sevenler için kitabı şiddetle tavsiye ediyorum çünkü Pearl hemen hemen Poe kadar başarılı bir Dupin karakteri çizmiş. Ben açıkçası Poe'nun Dupin'ini okurken aldığım hazzın bir benzerini aldım.

Bugün ilk defa elime alıp inceledim kitabı ( arka tanıtımı okudum) henüz Dante klubünü okumamış bir insan olarak Pearl'ün yazarlığı hakkında bir fikrim yok ama konuyu çok ilginç buldum.

Live long and prosper
Başa dön
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 2:19 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Dante Klubü okunmak için sırada bekliyor ancak ondan önce okuyacağım 13 kitap var elimde; yorum için teşekkürler. Poe'nun Gölgesi oldukça ilgimi çekti ancak Dante Klubünü okumadan almak istemiyorum. Eğer Pearl hakkında yorumum kötü olursa şu anda duyduğum ilgiliyi duymayabilirim.

Live long and prosper
Başa dön
promeusa
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 413

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 10:56 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Edgar Alan Poe beğenerek ve severek okuduğum kitapları yazan efsanevi yazar...Döneminin en iyi kitap kurgulamasını gerçekleştiren tipik bir edebiyatçı!Dante Kulübü isimli kitabını yaşadığım şehirde bulamadığımdan biran önce ısmarlayacağıma eminim...Mutlaka sürükleyici ve iyi kurgulanmış bir yayımdır... Wink
Muhbir
Muhbir

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 8:20 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben beğenmiştim Dante Klubü'nü ama kitapta adı geçen yazarların adları birbirine o kadar çok benziyordu ki,bazen ilk sayfalardan karakterlere bir daha bakmak zorunda kalmıştım.Ya da okuma aralarını biraz fazla uzattığımdan da olabilir Razz
Poe'nun Gölgesi'ni umarım en kısa zamanda okuyabilirim.

Başa dön
Çağdaş Küçükçetin

İletiler: 16

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 8:28 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben Dante kulübünü fazla beğenmedim açıkçası. Hatta sıkılıp yarım bıraktım. Ama aynı yazarın Edgar Allan Poe ve de özellikle Dupin'le ilgili bir kitap yazdığını duyunca dayanamayıp aldım ve pişman olmadım. Pearl ilk kitapta yaptığı hataları yapmamış bu kez. Sürükleyici bir eser vermiş. Bu tarz eserlerde sürükleyicilik oldukça önemlidir bence. Ve dediğim gibi; aslını aratmayan bir Dupin yaratmış.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
man of the west
Çaylak
Çaylak

İletiler: 59

İletiTarih: Pts Mar 05, 2007 5:09 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
H.P. Lovecraft'ın anne ve babası aynı akıl hastanesinde öldüler.

Annesinin tüm baskılarına, kendisini aşşağılamaya varan davranışlarına bunun üstüne kendi karakter ve düşünce yapısının anormalliği ve fevkalade zekası eklenince, ortaya garip ama muhteşem bir insan profili çıkıyor.

Yazdığı eserler yaşadıklarının bir yansıması. Okuyanlar bilir "Rudolph Carter'ın ifadesi" , "Duvarlardaki Fareler" , "Pickman'ın Modeli" kayda değer muhteşemlikte, "Innsmouth Üzerindeki Gölge" zaten akıllara zarar. Ve hayatını okursanız bu yazdıklarının nelerden kaynaklandığını çözebilirsiniz. O çok sevilen Cthulhu Mitosunun bile.

şu anda bile onun yarattığı Cthulhu mezhebine (aslında o böyle yapmadı, sağolsun insanoğlu bu hale getirdi) inanan gruplar bile mevcut. Zamanı gelince okyanusun dibindeki batık şehir R'yleh de ki Cthulhu gelecek ve o inanan gruplarda Cthulhu'nun çağrısına cevap verecekler.

Metallica bile Call of Cthulhu için bir şarkı yapmıştır ki çok başarılı. Kitabı okuduktan sonra dinleyin, müziğin kulağınıza anlatılanlarla nasılda uyumlu geldiğini göreceksiniz.

Edgar A. Poe'nin ise Kuzgun'u dur. Sadece şiirin bir bölümüyle bitirmek istiyorum...

“Kahin” dedim “şeytani birşey! --kahin yine de, kuş ya da iblis”
Üstümüzde kıvrılan gökler ve yücelttiğimiz Tanrı adına
Söyle bu hüzünlü ruh, uzaktaki cennette, sarılabilecek mi
Meleklerin Lenore adını verdiği kutsal bir bakireye
Meleklerin Lenore dediği o eşsiz, nurlu bakireye
Dedi kuzgun “Hiçbir zaman”
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Kitap Kurtları Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız